Sluiting onrendabele mijnen in Borinage niet tot 1960 uit te stellen „Prinses Beatrix" woensdag weer in vaart BILT £t.t: nnn\/iyriAiE7CEiiwcE pmidaut r Kil v I li li IftLL LLLUIfÜL UUU KfMl I 'koninklijke gastvrouwen) Afgevaardigden Hoge Autoriteit E.G.K.S. EVENTUEEL INTREKKING OVERGANGSSUBSIDIES BRUSSELSE KOLENCONFERENTIE LEIDT NIET TOT AKKOORD Naar afkondiging van „duidelijke crisistoestand" MACMILLANS GESPREKKEN IN MOSKOU „VERLOPEN GOED" Vliegtuig op autoweg geland VERWACHT. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft tijdens de maandagmiddag en -avond te Brussel gehouden besprekingen met de leden van de Belgische regering en afgevaardigden van werkgevers en werknemers verklaard dat zij er met mee akkoord kan gaan dat de sluiting van de on rendabele mijnen in de Borinage wordt uitgesteld tot na januari 1960. Zij wenst dat hiermee nog dit jaar een begin gemaakt zal worden. „Wij kunnen niet aanvaarden dat dit jaar'geen marginale mij nen worden gesloten en tegelijkertijd voorstellen worden gedaan een extra subsidie te verlenen voor een overgangsperiode. De Hoge Autoriteit heeft er aan vastgehouden dat, zoals was over eengekomen, de produktie in de Borinage van 3,3 miljoen ton wordt teruggebracht tot 2,1 miljoen ton en slechts de laatstge noemde hoeveelheid gesubsidieerd wordt", aldus verklaarde na afloop van de vergadering het lid van de Hoge Autoriteit de heer D. P. Spierenburg. Do bespreking tussen de Belgische regering, de Hoge Autoriteit der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de vakbonden en de werkgevers in het mijnbedrijf hebben niet geleid tot een overbrugging- van de tegen stellingen tussen de standpunten van de Belgische regering en het socialis tische Algemeen Belgisch Vakverbond. In het door de regering na afloop der besprekingen uitgegeven slotcommu niqué wijst zij erop dat België genoodzaakt is de verbintenissen te houden die het in de E.G.K.S is aangegaan. De beslissing over de sluiting van de mijnen in de Borinage zal dan ook worden gehandhaafd. Rekening zal worden gehouden met de speciale toestand in de Borinage. Het communiqué zegt dat er dit jaar in de Borinage voor 5100 personen nieuwe werkgelegenheid zal worden geschapen: voor 2000 door overgang naar andere mijnen, 1500 door aan vullende werken en 1500 door vesti ging van nieuwe bedrijven. De voorzitter van het Belgisch Ver bond van Industriëlen, De Staercke, verklaarde in een na afloop van de bijeenkomst gehouden persconferen tie, dat het overschrijden van een produktiekwantum van 2,1 miljoen ton voor de Belgische mijnen dit jaar zou kunnen leiden tot het verlies van de financiële hulp die de door de sa nering der mijnen werkloos komende mijnwerkers nog gedurende 15 maan den en zelfs daarna nog in de readap- tatieperiode van de zijde der Hoge Autoriteit zullen ontvangen. Betogingen In Charleroi is maandagmiddag een massabetoging gehouden, waaraan circa 15.000 mensen deelnamen. Groe pen stakers trokken met vaandels en De president Paul Finet en het lid Enzo Ghiecchero van de Ho ge Autoriteit der E.K.G.S. heb ben maandag voor de commis sie voor sociale zaken van de Europese parlementaire assem blee te Luxemburg verklaard dat de Hoge Autoriteit thans de erkenning van de „duidelijke crisistoestand" noodzakelijk ge worden' acht op grond waarvan import en produktiequota voor alle zes landen der Europese Ge meenschap van Kolen en Staal kunnen worden vastgesteld. Ook heeft de Hoge Autoriteit een voorstel voor een salarisgarantie voor de mijnwerkers (naar verluidt tot 90 procent van het huidige loon) ont worpen, maar de toepassing van der gelijke maatregelen is onderworpen aan een gunstig oordeel van de raad gevende commissie en de raad van ministers der E.G.K.S. Een woordvoerder der Westduitse bondsregering heeft maandagavond te Bonn bekendgemaakt, dat het West duitse kabinet naar verwachting woensdag a.s. het Belgische verzoek om afkondiging van een crisistoe stand op de kolenmarkt in de E.G.K. S. zal bespreken. Van officiële zijde wordt over de hou ding der regering niets medegedeeld, maar in economische kringen te Bonn acht men het onwaarschijnlijk, dat de Westduitse regering bet Belgische yerzoek zal steunen. spandoeken door de straten van de stad. Op de spandoeken stonden de eisen van de stakers geformuleerd: werlt voor de werklozen en instelling van een nationale gezondheidsdienst. De meeste winkels waren gesloten. Treinen, bussen en trams reden nor maal. Tijdens de betogingen werd het woord gevoerd door een vertegen woordiger van het socialistische Algemeen Belgisch Vakverbond en een socialistisch parlementslid. Zij spraken zich uit voor voortzetting van staking. In La Louvrière betoogden ongeveer 12.000 stakers. De meeste winkels en scholen waren gesloten. Ook in Patu- rages werd een grote betoging gehou den. Er hebben zich geen ongeregeld heden voorgedaan. De voor maandag in Henegouwen waaronder de Borinage valt afge kondigde algemene staking ter on dersteuning van de thans twee we ken oude mijnwerkerssta icing, bleek echter slechts voor een deel succes vol. Buiten de Borinage gingen de meeste mensen in de provincie ge woon aan het werk. Von Braun: binnen 15 jaar vlucht naar Mars Dr. Wernhér von Braun, directeur van het bureau voor raketonder- zoek van het Amerikaanse leger, heeft zondag verklaard dat het huidige program om een mens in de wereldruimte te brengen, in 10 tot 15 jaar zal worden bekroond •met een vlucht naar Mars. De reis van ruim 100 miljoen kilome- ter, heen en weer, zou worden ge maakt met twéé ruimteschepen van 1.870 ton. Een van de ruimte schepen,. die op een ruimtesta tion in elkaar zouden moeten v, den gezet, zou passagiers vervoe ren, het andere lading. Na een reis van 260 dagen zouden de ruimteschepen in een baan om Mars komen, waarna negen leden van de bemanning met behulp van een kleiner ruimteschip dat door de vrachtraket wordt vervoerd, op Mars zouden kunnen landen. NAAR 27STE ETAGE VAN UNIVERSITEIT Berichten over een niet-aanvalsverdrag worden tegengesproken De Britse premier Macmillan heeft maandag in Moskou zijn besprekin gen met premier Kroesjtsjew en de andere Russische leiders voortgezet. Deze besprekingen droegen deels een formeel karakter, namelijk die in het Kremlin, deels een informeel, tij dens een diner in de Britse ambassa de. Een Britse woordvoerder zei dat de gedachtemvisseling een goed verloop beeft. Tussen Leiden en Ypenbuig op de nieuwe weg Amsterdam Rotterdam ïs een Pipercub-verkenningsvliegtuig van de lucht macht geland. Het vliegtuigje, dat geen radio aan boord heeft, is door de mist overvallen en heeft ter plaatse een voorzorgs landing gemaakt. Voor de landing had de piloot met gebaren aan een arbeider op de weg beduid, dat hij ging landen. Nadat deze arbeider het verkeer had stilgelegd, zette de piloot, ser geant-vlieger Ensink, het toestel keurig aan de grond. 's Ochtends zijn de ministers over eengekomen deskundigen besprekin gen te laten voeren over culturele betrekkingen tussen de twee landen. Van gezaghebbende zijde te Moskou is vernomen dat berichten over een Brits aanbod voor een niet-aanvals verdrag- onjuist zijn. Volgens de Mos kous e correspondent van het Britse conservatieve blad „Daily Mail" zou premier Macmillan bereid zijn een niet-aanvalspact met de Sowjet-Unie te sluiten, als uit zijn besprekingen in Moskou zou blijken dat een dergelijk pact zou bijdragen tot vermindering van de internationale spanning. Macmillan zou zondag met Kroésjtsjew over de mogelijkheid van een pact hebben gesproken. Men wijst er in dit verband op dat de niet-aanvalsverdragen die Enge land en Frankrijk met de Sowjet- Unie hadden gesloten, in 1955, toen West-Duitsland lid van de N.A.V.O. werd, door Moskou werden opgezegd. Overigens herinnert men er in Wes telijke diplomatieke kringen aan dat Macmillan vorig jaar heeft sproken over een non-: met de Sowjet-Unie. Macmillan en zijn minister van bui tenlandse zaken, Sehvyn Lloyd, heb- lagmiddag een bezoek ge- de universiteit van Mos ben maanda; bracht aan kou. De rector van de universiteit, de wiskundige prof. Petrowski, ontving hen op de negende verdieping van het 32 etages tellende universiteits gebouw. Macmillan en prof. Petrowski spra ken over het nut van culturele uit wisseling. Nadat zij geschenken had den uitgewisseld, bezochten zij de 27ste etage voor een uitzicht op Moskou en het aardrijkskundige mu seum van de universiteit. Vervolgens sprak premier Macmillan tot honderden studenten in de aula. Het zou dwaas zijn te ontkennen dat er ernstige moeilijkheden tussen verschillende landen zijn. Het is de taak van de staatslieden deze moei lijkheden uit de wereld te helpen. Met dit doel voor ogen hadden Lloyd en hij de uitnodiging voor een bezoek aan de Sowjet-Unie aanvaard. Een aardige ongedwongen foto van koningin Ingrid van. Denemarken en haar dochter prinses Margrethe in vrolijk gesprek op een trap in het koninklijk paleis te Kopenhagen. De opname werd gemaakt tijdens een feestelijke ontvangst in het paleis, waarbij de koningin en thaar dochter o.ïs gastvrouwen óptrttden-, -omdat de koning wegens ziekte verhinderd was zijn gasten te ontvangen. Aan onderbouw reservefuik in Breskens wordt gewerkt Als men het overigens snel door de wind verjaagde beetje mist van gisteren, maandag, even buiten beschouwing laat, kan men voorshands wel stellen dat de mist is opgetrokken... Dat is van buitengewoon groot belang voor de veerdiensten over de Westerschelde, die thans ook fi guurlijk gesproken de mist zien optrekkenEen niet alleen blin kende, maar tevens mechanisch gereviseerde „Prinses Beatrix" zal namelijk morgen, woensdag, weer in de vaart komen op het traject VlissingenBreskens! Er was „iets" met het elektronische circuit van de nieuwe veerboot, het vlaggeschip van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, die vorig jaar en men was daar uiter aard bijzonder verheugd over in gebruik kon worden genomen. Alras kwam toen het „iets" om de hoek kij ken: enkele storingen zouden bij de gebruikelijke onderhoudsbeurt, die 't schip vrij' kort na het in de vaart komen zou krijgen, terdege moeter worden onderzocht en worden ver holpen. Nog voor het zover kwam ramd de nieuwe veerboot de aanlegin richting in Vlissingeu. Wederoi tengevolge van een storing in in elektrische circuit... Dat was op 1 december. De boot i bij de N.V. Koninklijke Maatschapp „De Schelde" te Vlissingen in het dc gegaan en men kan er van overtuig zijn, dat men daar niets heeft achte wege gelaten om in de toekomst stc ringen van welke aard oolc t- voorkomen. In de eerste plaats werd dat spreekt vanzelf de beveiliging van het elektrische circuit geheel ver sterkt. Ook de fijnregeling, waarmee het aantal omwentelingen van de schroef wordt bepaald, is nu verbe terd. Bij deze verbetering werden ve le nieuwe onderdelen in het mechanis me aangebracht. Nu blinkt de „Prin ses Beatrix" weer, van buiten zowel als van binnen... „Geslaagd!" luidde het oordeel over de proeftochten, die na de revisie met de veerboot werden gemaakt: de mist is opgetrokken... Slechts kleine kans Intussen wordt bij de nieuwe veer haven van Breskens ook gewerkt aan de reserve-fuik, die men aanvanke lijk nog vóór het nieuwe seizoen ge reed hoopte te hebbent De kans hier op is echter bijzonder klein. Welis waar wordt thans het heiwerk voor de onderbouw van de aanlcginrich- ting uitgevoerd, maar dit betekent allerminst, dat nog voor het nieuwe seizoen de beweegingsinstallatie met dc bruggen en dc hefportalen van de oude veerhaven in Breskens naur de reserve-fuik in de nieuwe veerhaven zuilen worden overgeplaatst. Deze „verhuizing" moet namelijk niet al leen over een zeer korte periode wor den uitgevoerd het risico de veer dienst te laten functioneren zonder het „achterdeurtje" van een reserve- fuik moet immers zoveel mogelijk worden vermeden maar tevens in de tijd, die óf voor óf na het seizoen valt. In de kringen van de rijkswaterstaat, welke instantie de aanleg van de fuik verzorgt, neemt men aan, dat de „verhuizing" niet meer in het „voor seizoen" mogelijk zal zijn. Het is evenwel een urgente zaak: in de praktijk is immers gebleken, dat de „gespreide" ligging van nieuwe en oude (reserve) veer haven in Breskens geenszins vol doet. Bij de „verhuizing", die dus zeer waarschijnlijk na afloop van het ko mende seizoen zal zijn, zullen tevens de dertig jaar oude bewegingsinstal- latie, bruggen en hefportalen worden gereviseerd. Hét zal dus een „ver jongde" installatie zijn, dié in gedeel ten naar de nieuwe reserve-fuik zal worden overgebracht. Staan Vlissingen—Breskens maatre gelen voor het onderhoud en de ver betering van de veerdiensten te wach ten, bij de dienst KruiningenPerk- polder wordt aanstaande vrijdag de „Dordrecht" uit de vaart genomen voor de jaarlijkse onderhoudsbeurt. Het schip zal worden vervangen door de „Koningin Juliana", welke boot thans nog op de dienst Vlissingen Breskens in gebruik is. Nog voor de „overplaatsing" van de „Koningin Juliana" komt dus reeds morgen onvoorziene omstandigheden voorbe houden de nieuwe veerboot „Prin ses Beatrix" weer In de vaart. Bij de nieuwe veerhaven in Breskens worden momenteel tienlallen ijzeren palen doof heimachines dc grond in gedrevenDeze werkzaamheden maken deel uit. van de aanleg van de reserve-fuik. Hoewel men 'met hei machines en draglines druk in de weer is, ziet het er echter niet naar uit, dat deze aanleginrichting voor het nieuwe seizoen gereed, zal zijn. (Foto P.7.C.) Afvloeiing van Italiaanse arbeiders in staatsmijnen De Nederlandse staatsmijnen hebben de twéé jaar lopende contracten van in totaal 700 Italiaanse mijnwerkers niet verlengd. Deze maatregel is vol gens de voorlichtingsdienst van de staatsmijnen reeds eind vorig jaar bekendgemaakt. Een maand geleden is zij van kracht geworden, waardoor thans de geleidelijke afvloeiing van de Italiaanse arbeidskrachten is begon nen. Binnen zeven maanden zal zij zijn voltooid. De beperking van het personeel in de kolenindustrie was een der maatrege-1 len, die werd getroffen wegens de af- zet-moeilijkheden. Aanvankelijk was getracht- de Italiaanse arbeiders voorlopig nog werkt tc verschaffen door de verlengingstermijnen kort te houden. Eind vorig jaar werd echter besloten deze buitenlandse mijnarbeiders vol gens opgave van begin 1959 zijn het er 700) met uitzondering van degenen die in Nederland een gezin hebben gesticht, geleidelijk aan te doen af vloeien. De contracten lopen op ver schillende data af, zodat er geen al te grote groepen tegelijk hun ontslag krijgen, aldus de voorlichtingsdienst van de staatsmijnen. „De huidige situatie geeft geen aan leiding tot verdere verlenging van de contracten", aldus een woordvoerder van de voorlichtingsdienst. Het was bij deze dienst niet bekend, hoe de po sitie van de Italianen in de particulie re mijnen op het ogenblik is. Vijfeneenhalf miljoen Britten lijden aan griep Volgens Britse medische kringen lij den ongeveer 5,5 miljoen mensen in Groot-Brittannië aan griep. Deze epidemie van ongekende omvang heeft in de week van 8 tot en met 14 februari aan 455 mensen het leven ge kost. In de daaraan voorafgaande week bedroeg het aantal slachtoffers 144. Geldig tot hedenavond VRIJ ZACHT Vrij zacht weer met veranderlijke bewolking met hier en daar wat re gen of motregen. Matige en langs de kust af en toe krachtige zuidweste lijke wind. SN MAAN ZON 25 februari Zon op 7.37 Maan op 21.18 onder 18.11 onder 8.18 Provinciale Zeeuwse Courant. BH B B BV fl g$B| fl fl BB fl {g M BH^ B fl BB IB I li 8 iU9 JUbt&l uBI H mm- Minim, p. advertentie 4.—. t S'1,. 23 cent p. regel met eenminimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. „rirp, 6P6 ,PS WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN v* d Mfa..T oent me„ per kw. Losse nummers i5 cent. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv."2234)Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1