■'r" DDRVINriAlF7FFIIWRF MI1DANT SSSB Macmillan wijst Kroesjtsjew op gevaar van „oorlog door misverstand" „Hoge Autoriteit" naar Brussels kolenoverleg Kruiningen koopt korenmolen VERWACHT,. ZORGEN VAN DE WERELD KUNNEN WORDEN VERLICHT A.R.P. (ONDER VOORBEHOUD) TEGEN HERSTEL BREDE BASIS Onrust in Beiroet Een treffen tussen aanhangers en te genstanders van de president der Verenigde Arabische Republiek, Gn- mal Abdel Nasser, heeft zondag nieuwe spanning in de Libanese hoofdstad, Beiroet, veroorzaakt. Twee trams werden zwaar bescha digd, maar er waren geen persoon lijke ongelukken. Troepen bewaken de binnenstad. Beiroets vroegere opstandelingen- wijk was versierd met honderden portretten van Nasser ter gelegen heid van de eerste verjaardag der Verenigde Arabische Republiek. iy tT& - DirectieF. d. Velde en F. B. BV {Mr I I W W E IHI E M B I B f| 1 3 B 1 B BP fll I mededelingen driemeal friet, den Boer. Adjunct: W de Pagter. B V 111 M MB iBBi BMI DH V V «P S&gg W B VI 1 Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. .Brieven of adre» S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bureJ t a bM.. H m„r. per ïoSe^nmmef Oi,e no. 359300 P.Z.C.. MiddeiOntg. Bureaus Vllssingen Walstr. 58-60, tel 2355 4 lijnen Cb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Bezoek aan Sowjet-Unie begonnen De Britse eerste minister Harold Macmillan is zaterdag voor een bezoek van tien dagen aan de Sowjet-Unie in Moskou aan gekomen. De Engelse gast werd door premier Kroestsjew har telijk verwelkomd. Foto een overzicht van de aankomst van Macmillan op het vliegveld van Moskou. Honderden Russen waren naar het vliegveld gekomen om Macmillan en Kroestsjew toe te juichep. IN KRUININGEN is de laatste weken een „stille" actie gevoerd om de fraaie, begin-negeutiende eeuwse korenmolen aan de Slag- veldstraat te behouden. Slechts het college van B. en W. is daarvan op de hoogte geweest, maar de resultaten zijn niettemin gunstig. Om te voorkomen, dat de molen in vreemde handen overgaat, heeft 't l college overeenstemming bereikt met de huidige eigenaar om de l korenmolen aan te kopen. In die zin heeft het college thans een l voorstel geformuleerd, dat dins- dag aan de gemeenteraadsleden zal worden voorgelegd. De korenmolen van Kruiningen valt onder het type. achtkante grondzeiler. Hij is geconstrueerd van hout op een stenen fundering. Enkele jaren geleden is de molen i in het bezit gekomen van de heer C. Gort te Nieuw-Vennep, die zo vernamen B. en W. enkele wc- ken geleden van de vereniging „De Hollandse Molen" voorne- mens was dit fraaie monument te verkopen. Met de kans, dat de mo- len van de een op de ander zou overgaan en misschien eventueel zou worden afgebrokev? Daarom besloot het college van B. en W. contact op te nemen met de eigenaar. B. en W. van Kruiningen deden een bod van 2.500 en hoewel de eige- naar de fraaie korenmolen voor l een hoger bedrag kon verkopen, ging hij toch akkoord met de voorgestelde prijs van het Krui- ningse college. 'aaaaaaaaaaa*vvwvv\*\**V> Premier Macmillan van Engeland heeft op het galadiner dat hem zaterdagavond in het Kremlin werd aangeboden door de Russische premier Kroesjtsjew een pleidooi gehouden voor verbetering van de verstandhouding tussen oost en west. Ruim tien jaar staan oost en west, zo sprak hij, nu tegenover elkaar in de koude oorlog met wapens die een steeds groter wordende vernietigingskracht krijgen. Ik wens van harte dat aan deze wedloop een eind komt. Niet dat wij, en naar ik hoop ook U niet, bevreesd zijn voor weloverwogen agressie, die zelfmoord-waanzin zou zijn, maar wij kunnen de ogen niet slui ten voor het gevaar dat een oorlog zou kunnen ontstaan door een misverstand. In deze omstandigheden is het de plicht van de staatslieden te trachten de grondslag te leggen voor vertrouwen of een akkoord of op andere wijze het gevaar van een oorlog te be perken. In antwoord op Russische beschuldi gingen van „Westers imperialisme" zei de Britse premier, dat dit niet langer bestaat. Hij wees op het Brit se Gemenebest ais een vereniging van vrienden die zonder formele ver dragen bijeen blijven en waarvan de deur open blijft voor nieuwe leden. Wat betreft Engelands koloniën zei Macmillan, dat dit gebieden zijn die nog niet op eigen benen kunnen staan en die nu door Engeland ge holpen worden in de richting van zelfstandigheid. „Juist zoals U van oordeel bent. dat de politiek van de tsaren om het vorstendom Moskou uit te breiden tot het Russische rijk, gelukkige resultaten heeft opgele verd,, zo zijn wij van mening, dat de gebieden die van ons afhankelijk zijn geen spijt behoeven te hebben over hun band met Engeland", zei hij. Witte bontmuts Bij Macmillans aankomst zater dagmorgen op het vliegveld van Moskou, waar hij onder meer door de Russische premier en par tijleider Nikita S. Kroesjtsjew werd verwelkomd, werd men ge troffen door zijn muts van wit lllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll| Geen wodka maar mineraalwater f§ De Russische premier Kroesjt- sjew heeft zijn westerse gasten zaterdag vrijmoedig erop gewe- zen, dat wodka thans taboe is M in officieel Rusland. „U zou kunnen denken dat dit wodka is", zei hij tot de Britse pre- mier Macmillan, „maar het is' mineraalwater. We hebben de laatste tijd veel moeite gehad H het alcohol drinken tegen te H gaan". „Wodka is niet ver- Ueerd", antwoordde Macmillan. „Alles waarbij mate wordt be ll tracht is goed", s Tevoren had de Russische pre- mier, ziende hoe de ogen van een fotograaf dorstig over een tafel met drank zonder alcohol M gleden, een fles water gegre- grepen en hem die voorgehou- den zeggend; „Hier goed voor de nieren". Mr. Luns: Nw.-Guineapolitiek staat er gunstiger voor Gezien de internationale politieke aspecten is de positie van Nederland ten aanzien van het gebiedsdeel Nieuw-Guinea bepaald gunstiger dan één of twee jaar geleden. Dit verklaarde mr. J. M. A. H. Luns, minister van buitenlandse zaken, gis termiddag in een rede over „enige aspecten van de buitenlandse poli tiek", die hij uitsprak tijdens de te Utrecht gehouden buitengewone ver gadering van de jongerenorganisatie in de K.V.P. Minister Luns stelde dat alles wat de grootste pessimisten ooit voorspeld hebben met betrekking tot Nederlands relaties met het soeve reine Indonesië helaas is uitgekomen. De laatste reis naar Australië van de minister van buitenlandse zaken van Indonesië heeft, naar hij zei, Indone sië echter duidelijk gemaakt, dat de kwestie Nieuw-Guinea niet alleen een zaak is tussen Indonesië en Neder land, maar ook tussen Indonesië, Engeland en Australië. Het doel van de Nederlandse rege ring is de bevolking van Nieuw- Guinea alle mogelijkheden te ge ven tot vrije keuze en ontplooiing. Minister Luns zei, dat de houding van Nederland en hetgeen in het Handvest der Verenigde Naties is bepaald over de individuele vrij heid elkaar in dit opzicht volko men dekken. Minister Luns sprak de verwachting uit, dat Nieuw- Guinea binnenkort zijn eigen toe komst zal kunnen bepalen en hij verklaarde, dat Nederland met grote financiële offers een ideële zaak tot een goed einde wil bren gen en dat niet uit puur materia listische overwegingen doet. bont, een gevaarte van een voet hoogte. Daar praktisch iedereen op het vliegveld, te beginnen met Kroesjtsjew, een kleine, zwarte, Russische bontmuts droeg, trok het hoofddeksel van Macmillan sterk de aandacht. Een Britse journalist zei gisteren dat de nu reeds beroemde witte muts van Macmillan voor hem doet wat de groote sigaar van Churchill deed. Kroesjtsjew sprak de hoop uit dat Macmillans bezoek zal leiden tot het bevorderen van de vriendschaps en vreedzaam naast elkaar leven en in deze richtlijn zal geen verandering komen". Macmillan stelde nogmaals uitdruk kelijk, dat hij niet kwam om te on derhandelen. „Ik hoop echter dat wij bij onze gezamenlijke besprekingen tenminste een beter begrip van eik aars standpunt zullen krijgen. Mis schien zou ons bezoek op deze wijze ertoe kunnen bijdragen dut enkele van de zorgen die de wereld op liet ogenblik met vrees vervullen, kunnen worden verlicht. Dat is op zijn minst mijn doel". In een buitenhuis Zondag voerden Macmillan en Kroésj- tsjew besprekingen in een buitenhuis op circa tachtig kilometer van Mos kou. De besprekingen werden twee uur onderbroken voor een diner waar aan onder meer ook de echtgenote van Kroesjtsjew en Gromyko, de Rus sische minister van buitenlandse za ken aanzaten. Voor de aanvang van de gedachten- wisseling maakten Macmillan en Kroesjtsjew een rit door de be sneeuwde omgeving van de datsja in een troika bespannen met drie grijze paarden. Gromyko en Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, volgden in een andere troika met zwarte paarden. Van Russische zijde namen voorts aan het gesprek deel, Mikojan, eer ste vice-prèmier en Josef Malik, de Russische ambassadeur in Londen. Van Britse zijde was naast Macmil lan en Selwyn Lloyd, nog aanwezig sir Patrick Reilly, de Britse ambas sadeur in Moskou. Journalisten mochten het buitenhuis niet bezoeken. „BRUGGEN ZIJN NIET OPGEBLAZEN" Stakingen nog niet afgelast Zonder tot een akkoord over de Belgische kolencrisis te zijn ge komen is de ronde-tafelconfe rentie van Belgische ministers en vertegenwoordigers van de werkgevers en de werknemers zaterdagavond uit elkaar ge gaan. Aan de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is verzocht, vertegenwoordigers te zenden naar dit ronde-tafel-overleg, dat hedenmorgen wordt hervat. „De bruggen zijn niet opgebla zen", zo zei de heer De Staer- ke van het Verbond voor de Belgische Nijverheid. De voorzitter van het Christelijk Vak verbond, de heer Cool, gaf als zijn mening te kennen dat het voorstel van premier Eyskens de Hoge Auto riteit uit te nodigen aan de bespre kingen deel te nemen, bewijst dat de moeilijkheden niet uitsluitend in Bel gië voorkomen. Acties gaan door Het bestuur van het socialistische Algemeen Belgische Vakverbond heeft zondagmorgen op een bijeen komst te Brussel een resolutie aange nomen waarin de volgende eisen wor den opgesomd: nationalisatie van alle energie (kolen, gas, elektriciteit), uit stel tot 1 januari 1960 van het besluit om de onrendabele mijnen te sluiten en inkrimping van de werkloosheid door middel van nieuwe economische initiatieven. Voorts wordt in de reso- luitie gezegd dat alle eerder vastge legde actiemaatregelen in de huidige omstandigheden gehandhaafd zullen blijven. Dit houdt volgens de voorspellingen van het vakverbond in dat de staking, die negen dagen geleden is uitgebro ken, maandag algemeen zal zijn in de kolenbekkens van Charleroi, het cen trum en de Borinage. De winkels zullen gesloten zijn en waarschijnlijk zullen er in geheel Bel gië solidariteitsstakingen uitbreken, in Paturagn, La Louvière en Char leroi zullen massabetogingen worden gehouden. Programma Premier Eyskens heeft ter ronde tafelconferentie In Brussel ver klaard, dat de regering een eco nomisch programma wil uitwer ken, waarvan men de uitvoering zou kunnen toevertrouwen aan maatschappijen voor gewestelijke economische expansie in de vorm van „tussengemeentelijke maat schappijen". Om de investeringen te vergemakkelijken, zou in grote kredietfaciliteiten worden voor zien. Voorts zou een uitgebreid programma van openbare werken ter waarde van vele miljarden worden overwogen. De eerste mi nister was van oordeel, dat deze maatregelen tezamen de werkloos heid aanmerkelijk zullen doen af nemen. De regering houdt eraan vast dat op 31 mei de eerste mijnen in de Borïna- I ge worden gesloten in het kader van het plan der regering tot sanering van de mijnen. Gevangenen op Cyprus werden vrijgelaten Zondagmiddag zijn de Engelsen be gonnen de Cyprioten, die om politieke redenen gevangen waren genomen (ongeveer 900 mensen) op vrije voe ten te stellen. Enthousiast werden zij door de bevolking van Nieolia ver welkomd. In vele dorpen en steden op Cyprus hebben Griekse Cyprioten zondag de Griekse- vlag uitgestoken in afwach ting van de terugkeer van aartsbis schop Makarios, hun door de Britten verbannen leider. Volgens berichten uit Athene is de be kende Griekse seheepsmagnaat Onas- sis van plan om de Grieken die naar Cyprus willen om de feestelijke ont vangst van Makarios bij te wonen, vrij vervoer per schip naar het eiland aan te bieden. Wat Grivas en zijn manschappen van de ondergrondse beweging Eoka zullen doen is nog niet be kend. Tot nu toe hebben zij zich nog niet in het openbaar vertoond. Men neemt aan dat Grivas naar Athene gaat. In Nicosia werd gistel-middag een man die sprekend op Grivas ge leek door een menigte op de schou ders genomen. Het duurde enige tijd voor men de vergissing ont dekte. DR. BERGHUIS SPRAK TE ASSEN Geldig tot hedenavond HOGERE TEMPERATUREN, i Zacht weer met hier en daar enige regen of motregen, maar ook plaatse- iijke opklaringen. Matige, later vrij krachtige zuidwes telijke wind. ZON EN MAAN I 24 februari Zon op 7.39 onder 18.09 i Maan op 19.59 onder- 7.50 kiezingen met de socialisten in een regering wilde zitten, is dat hij in deze uitspraak een ook voor hem on bekende toekomst, en niet rekening houdende met verlangens van onze koningin, bij voorbaat definitief maakte". Dr. Berghuis noemde het gelukkig dat prof. Oud deze definitieve uit spraak afgezwakt heeft door uit te spreken dat „nu" niet „nooit" be tekent. Na zijn mededeling te hebben in geleid met de opmerking dat hij wist voor de A.R.-Partij in orga nisatorisch en in parlementair op zicht te spreken, zei dr. Berghuis tenslotte „dat wij onder het hier voor gemaakte voorbehoud inzake de onzekerheid, der toekomst en in zake de opdrachten der koningin in de gegeven omstandigheden aan een herstel van de brede basis géén medewerking zullen verle nen". piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Duizenden eieren door brand gekookt H Tijdens een hevige brand, die M s zaterdagmorgen woedde in een lasbedrijf te Nijkerk, moest "ook een eieropslagplaats met 50.000 eieren het ontgelden. Kokend bluswater kwam op de eieren H terecht, die in enkele minuten gaar gekookt waren. Geen won- der, dat velen die zich bezighiel- den met het blussingswerk, op i een gegeven ogenblik gekookte :7: eitjes liepen af te pellen en op jjz I f§ te peuzelen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Opdrachten van soeverein en omstandigheden kunnen standpunt wijzigen In een zaterdag te Hoogeveen ge houden vergadering van het provin ciaal comité van anti-revolutionaire kiesverenigingen in Drente heeft dc voorzitter der A.R.-Partij, dr. W. 1'. Berghuis, gesproken over de vraag of men na de verkiezingen al of niet een herstel van de ,rbrede basis" wenst. „Ik meen", aldus dr. Berghuis, „dat hetgeen op dit punt in onze deputa- tenvergadering is gezegd, duidelijk is, namelijk dat voor zover het de huidige partijpolitieke, nationale en internationale omstandigheden be treft, herstel van brede basis geen bevrediging kan schenken. Ik meen dat dit duidelijk is en dat men op dit punt ook nooit verder zal mogen gaan, zowel met het oog op de opdrachten van onze soeverein als met het oog op dé onbekende na tionale en internationale omstandig heden. Ons bezwaar tegen prof. Oud, toen hij in dit stadium een definitie ve uitspraak deed in die zin, dat de V.V.D. onder geen beding na de ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1