PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belgische mijndirecties en vakbonden zetten „eerste stap in de goede richting" Schelde niet langer verstrikt in mist-net BILT REORGANISATIEPLAN VOOR KOLENÏNDUSTRIE BESPROKEN TURKSE CYPRIOTEN HIELDEN BETOGING TEGEN AKKOORD 202e jaargang - no. 44 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. do Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 febr. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2855 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Tefneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2034. Rondetafelconferentie over kolencrisis De dreiging dat de Belgische socialisten voor vandaag een alge mene staking zonden uitroepen in verband met de bolenkwestie is weggenomen. De ronde tafelconferentie van Icolenproducenten en van vertegenwoordigers der vakbonden die vrijdag te Brussel begon, zal vandaag worden voortgezet. Na de zitting van vrijdag, die vier mir duurde, deelde een woordvoerder van de vakbonden mee: „De sfeer was vriendschappelijk. We hebben de eerste stap gezét in de goede richting". De verwachting is nu ontstaan, dat op de bijeenkomst van vandaag de basis gelegd zal worden voor een volledig reorganisatieplan voor de Belgische mijnen, uit te voeren in overleg met de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. ochtend onder voorzitterschap van de eerste minister Eyskens bijeengeko men om de toestand in de kolenin- dustrie te bespreken. Voedselvoorziening werd gestagneerd ng van de Belgische mijn- heeft zich vrijdag uitge- S>e werkgevers afgevaardigde De Staercke verklaarde dat het conflict voor alles een kwestie van „klimaat" Is. „Wij zijn er van overtuigd dat er een beter klimaat moet komen door een reorganisatieregeling voor de ko- lennijverheïd. Wat de conjuncturele elementen betreft, dio hangen af van de bevoegdheid van de Hoge Autori teit der E.G.K.S. en van de regering die met haar onderhandelt". Daar tijdens de bijeenkomst de gehe le kolenkwestie en de vermindering van de werkgelegenheid ter sprake kwamen, werden deze punten even eens behandeld. „Ik heb getracht een basis voor bespreking te bepalen. Wij zullen elkaar zaterdag weerzien, in dien mogelijk vóór dat sommige af gevaardigden van het Verbond der Belgische Nijverheid, die aan onze besprekingen deelnemen, door de eer ste minister ontvangen zullen wor den", aldus De Staercke. De Belgische ministerraad is gister- Kaninefaat De Nederlandse regering- heeft enige tijd geleden een afgietsel bemachtigd van een grafsteen, die het graf had gedekt van een ka ninefaat. De man was ver van huis en hof gesneuveld namelijk in Noord-Afrika en dat nog wel toen hij 1800 jaar geleden in Ro meinse krijgsdienst was. Wie kaninefaat zegt, roept in Ne derland herinneringen wakker, aan het verre verleden. De Kaninefaten hebben omstreeks het begin van onze jaartelling in de Hollandse duin streek gehuisd, maar ze hebben in onze vaderlandse geschiedenisboek jes en in onzeletterkunde niet de roem van hun huurlieden, de Bata ven, kunnen bereiken. Ze hangen er een beetje naast en helaas weet men niet met zekerheid of ze wel tot het college van onze Nederlandse stamvaderen behoren. Het is best mogelijk, dat ze in een ogenblik van totale verhuisdrift de Nederlandse bodem verlaten hebben. Maar goed, dat afgietsel van die grafsteen was er en daarover is in de Tweede Kamer een grappige opmerking gemaakt. Men vroeg namelijk aan de minister van buitenlandse zaken, hoe het zat met die vreemde (Romeinse) krijgs dienst van de dode kaninefaat en men wilde weten of hij zijn natio naliteit niet had verloren. Dat gaf minister Luns gelegenheid tot een humoristisch antwoord. Zijn antwoord is nu weer door léden van de Eerste Kamer aangegrepen om voort te gaan op het pad van de humor. Het is een gelukkig- land, waar men in dagen van grote politieke en eco nomische spanning ook in de aller hoogste colleges, nog zoveel inner lijke rust bezit, dat men aan de hu mor toekomt. Wanneer ijverige historici over honderd jaar de „voorlopige verslagen" uitpluizen, die door de Eerste Kamer zijn uitgebracht over de diverse begrotingen van bui tenlandse zaken, dan zullen ze over de begroting 1959 in elk geval kun nen glimlachen. Een zeventiende deel van het gehele voorlopige verslag' 1959 is gewijd aan een dode kaninefaat. Dat wil zeggen... driemaal nicer ruimte voor deze overleden strijder, dan voor ge heel Indonesië en aanzienlijk meer aandacht voor de stamgenoot van Brinio dan voor geheel Nederlands Nieuw-Guinea en voor de Benelux. Met kennelijk genoegen hebben en kele Eerste Kamerleden hun kennis opgehaald van Tacitus' historische geschriften en zij betogen, dat de minister de dode kaninefaat niet voldoende van blaam heeft gezui verd. De Kaninefaten, zo zeggen zij, waren door de Romeinen met ge weld onderworpen en de gesneuvelde behoorde tot de „dwangsoldaten". Zijn reputatie dient dan ook onaan getast te blijven. Helaas heeft minis ter Luns hem niet afdoende „ge zuiverd". En dan wijken jammer genoeg de Eerste Kamerleden van hun lijnrecht betoog af door zich (over het hoofd van de heer Luns) te richten tot dc minister van on derwijs aan wie zij de wijze les toe dienen, dat er in ons land gewaakt (Zie slot pag. 3 kol 1) De stakinj werkers breid tot andere sectoren van het so ciale en economische leven. Er wordt ook uit sympathie met de mijn werkers gestaakt in staalfabrie ken, glasblazerijen, gasfabrieken, elektrische centrales en scholen. Te Cuesmes hebben stakers vier lo comotieven tegen elkaar laten rij den. De schade is gering. Een zestigtal stakers uit de Bori- nage heeft een mars naar Ber gen gehouden om daar te pleiten voor deelneming aan de stakings actie. Het troepje trok met een rode vlag voorop de stad binnen en verspreidde zich in de cafee tjes aan het stationsplein. De wegversperringen waardoor liet verkeer in de Borïnage dagenlang vrijwel geheel tot stilstand was ge komen, zijn opgeruimd. Als gevolg van de talloze wegver sperringen begon de voedselvoor ziening in sommige plaatsen in de Borinage moeilijkheden te onder vinden. De burgemeesters van de betrokken gemeenten hebben toen op alle muren biljetten doen aanplakken waarin werd gewezen op het belang van een geregelde aanvoer van levensmiddelen en waarin zij de stakers aanspoorden vervoerders van vlees, brood, groente enz. geen moeilijkheden in de weg te leggen. Hoewel de stakers ogenschijnlijk zeer rustig zijn hangt er een sfeer rond de gemeenten Cuesmes, Jesmappes en Quaregnon een sfeer van nervositeit. Deze mijnwerkers waren gewoon fr 400 tot fr. 600 per dag te verdie nen en zij ontvangen thans slechts fr 140 stakingsgeld per dag voor een gezin van man, vrouw en kind. In en kele gevallen schijnt het zelfs reeds voorgekomen te zijn dat wegens het niet betalen van de vervallen termijn bepaalde firma's de brommer, de was machine of het televisietoestel die de mijnwerkers hadden aangeschaft reeds hebben laten weghalen In elk geval heeft men wel de indruk dat deze toestand niet te lang moet voortduren Indien men excessen wil vermijden. Men spreekt thans ove rigens niet alleen meer in mijnwer- kerskringgn van een mars op Brussel doch ook van een mars naar Luxem burg, naar de zetel van de Hoge Au toriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal omdat vele sta kers er blijkbaar van overtuigd zijn dat deze Hoge Autoriteit de oorzaak is van al hun ellende. Mijnindustrieraad tegen afbraak- prijzen Gistermiddag is de Nederlandse Mijnindustrieraad in Heer len gedurende bijna drie uur in besloten spoedvergadering bijeengeweest om van ge dachten te wisselen over de situatie op de kolenmarkt. Met algemene stemmen weid beslo ten een telegram aan de minister van economische zaken te zenden waarin wordt verzocht onmiddel lijk maatregelen te nemen om een funeste ontwikkeling ten nadele vaii de werkgelegenheid en de. so ciale positie van het mijnperso- neel te voorkomen. In dit verband wordt gewezen op de ze bepaling uit het verdrag der Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal; „Met betrekking tot de prodiiktie maakt de Hoge Auto riteit bij voorkeur gebruik van de indirecte middelen, die haar ter beschikking staan, zoals: 1. De sa menwerking met de regeringen ter regeling of beïnvloeding van het algemene gebruik, in het bijzon der dat van de openbare diensten; 2 Het ingrijpen op het gebied van de prijzen en de handelspolitiek". De mijnindustrieraad verwacht dat on middellijk maatregelen zullen wor den genomen tegen import en ver koop van kolen in ons land tegen nfbraalqmjzen. De raad heeft voorts dringend verzocht, geen medewerking te verlenen aan het nemen van maatregelen tot pro- duktie-quotering. De ontwikkeling op de kolenmarkt vervult de mijnindustrie met steeds grotere bezorgdheid. De Ne derlandse mijnindustrie was en is nog steeds in staat normale con currentie tegemoet te treden. De aanbeveling van dé Hoge Autori teit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal inzake de in voerbeperking van kolen in Duits land maakt normale concurrentie echter onmogelijk. De Raad heeft inmiddels met voldoe ning kennisgenomen van het door de minister aangekondigde beleid. „WEG MET MAKARIOS" In plaats van „enosis" nu de kreet „taksim" Ia de meeste grote plaatsen van Cy prus hebben Turkse jongelui vrijdag gedemonstreerd tegen het onafhau- kelijklieidsverdrag voor hun eiland dat donderdag- in Londen gesloten werd. Ernstige ongeregeldheden heb ben zich daarbij echter, voorzover be kend, niet voorgedaan. De demon stranten werden overal snel ver spreid. Hier en daarwerden enkele stenen geworpen, maar de meeste de monstraties bleven beperkt tot het schreeuwen van leuzen zoals „Weg met Makarios". De plaatsvervangen de Britse gouverneur heeft de demon stranten persoonlijk tot kalmte ge maand. In Nicosia kwamen de demonstranten bijeen op het Ataturk-plein in het Turkse centrum. Telkens weer hoor de men het Turkse woord „Taksim" dat zoveel betekent als verdeling'van het eiland tussen Turkije en Grie kenland. In Londen deelden medewerkers van aartsbisschop Makarios mee, dat de demonstraties van geen be tekenis waren en dat het nieuws er over niet was doorgegeven aan de aartsbisschop. „Wij weten, dat het volk van Cyprus en de E.O. K.A. de terugkeer van de aartsbis schop zullen toejuichen en instemt met;., de .bereikte overeenkomst", ècirêèn- woordvoerder. Het" ondertekenen van de overeen komst over Cyprus betekent het eind van bijna vier jaar van geweld daden op het eiland Cyprus waar de E.O.K.A., de Grieks-Cyprische onder grondse beweging, een bloedige strijd tegen de tegenstanders van de „Eno sis" (vereniging met Griekenland) heeft gevoerd. Meer dan 500 Cyprio ten cn 142 Britten, onder wie 38 Brit se burgers, zijn omgekomen sedert op l april 1955 het geweld los barstte. Duizenden werden gewond en meer dan 2000 Grieks-Cyprioten werden door de Britse autoriteiten zonder proces in hechtenis gesteld. Achten dertig Grieks-Cyprioten werden ter dood veroordeeld negen van hen wer den terechtgesteld. Teneinde de orde te handhaven was het aantal politie leden en Britse militairen opCyprus uitgebreid tot 40.000. Koude lucht met zon (Van onze weerkundige medewerker). H Aan de lange periode met som- ber en mistig weer is nu voor- lopig een einde gekomen. Vrij- dag begon de wind in kracht toe te nemen en werd de mist uit het gehele land verdreven, n H Ook elders in ons land waar al n veertien dagen geen zomerweer was waargenomen, brak de zon door. In de avonduren pas= n seerde een koufront met enke- le buien, waarna de krachtige wind naai' het noordwesten ruimde. p Tijdens het weekend wordt er koude lucht via Schotland en de Noordzee naar ons land ge- blazen. Boven de Noordzee en Schotland komen hierin zelfs sneeuwbuien voor. In onze om- s geving verwachten wij enkele regen- en hagelbuien. Toch zul- len tijdens het weekend de zon- nige perioden de overhand krij- gen. Bij IJsland nadert een H nieuwe depressie, die na zon- dag de aanvoer van koude i§ H lucht wellicht weer zal'afsnij- den. Het algemene beeld is nü: een meer wisselvallig weertype met tijdelijk iets lagere tempe- raturen en na zondag weer aan H voer van wat zachtere Oceaan- §f lucht. n IftttiH Spaak„Met vastbeslotenheid wint westen kwestie-Herlijn" De secretaris-generaal van de Noord- atlautische Verdragsorganisatie, Paul Henri Spaak, heeft vrijdag te Keulen verklaard van mening te zijn dat het westen in het geschil om Berlijn zal winnen indien het vastbesloten blijft zonder uitdagend te zijn. De afloop zou niet alleen beslissend kunnen zijn voor het lot van Duitsland, maar ook voor dat van Europa en de Atlanti sche gemeenschap. Spaak sprak op een oprichtingsver gadering van een nieuwe organisatie, „Redt de vrijheid", welke de strijd zal aanbinden tegen communistische in filtratie en propaganda. De organisa tie heeft geen partijkarakter. In Brussel is naar aanleiding van de noodtoestand in de Borinage een bij- eenkomst gehouden tussen leden van de Belgische regering en vertegen woordigers van de Hoge Autoriteit voor lcölen en staal. Men ziet hier tij dens deze vergadering v.l.n.r. de Bel gische minister van economische za ken Van der Sóhueren, premier Eys kens de minister van arbeid Behogne en een vertegenwoordiger van de Ko len- en Staalgemeenschap. Op Vlissingse ree parkeerden 70 schepen EINDELIJKDE MIST, die Zeelands wegen en waterwegen vrijwel dag-in-dag-uït en bijna twee weken lang in zijn vage netten verstrikt hield, heeft ten slotte toch een hele dag moeten wijken! Het gebeurde gister, toen in de ochtend en de vroege middag een gematigd zonnetje al een vleugje voorjaar bracht. Tegelijkertijd trad in de meest letterlijke zin des woords „aan het licht" hoezeer het scheep vaart verkeer wel in die „misti ge netten" verstrikt is geraakt. Want op de rede van Vlissin gen, die nog slechts licht ge sluierd werd door wat ijle ne vels, ontwaarden de vroege bou levard-gangers bij het aanbre ken van de dageraad een reus achtige en ordeloze armada van grote en kleine schepen. Hoe veel het er precies waren kon geen mens zeggen: „Tussen de 50 en 10 schepen liggen in de Scheldemond", zo raamde men bij de loodsdiensten globaal. EEN ARMADA, reusachtig, maar ook ordeloosWant schepen, die er volgens de lijsten van de loods diensten al hadden moeten zijn, wa ren nog in geen velden of wegen te bespeuren, terwijl er daarentegen tientallen vaartuigen in het zicht kwam,en, die ergens in de Wielingen, het Oostgat of verder buitengaats door de mist „afgeremd" waren. Onder die omstandigheden werd het een koortsachtig druk dagje voor een ieder, die iets met de loodsdiensten uitstaande heeft. Vooral ook, omdat in de voorspel lingen slecht weer aangekondigd werd, mobiliseerde men zoveel mogelijk loodsen. En het «resul taat? Nauwkeurig was de balans gisteravond nog niet op te maken, maar naar ruwe schatting- werden bij Viissingen 70 schepen do Schelde „af" en 40 schepen de Schelde „op"-gcloodst BINNENKOMENDE schepen vorm den het moeilijkste probleem, want in de haven en het kanaal van Antwer pen lag ook een ongeduldige vloot van om en nabijhonderd sche pen op „verlossing" te wachten. En deze uit de kluiten gewassen armada moest eerst sehip-voor-schip verdwij nen, alvorens de binnenkomende sche pen voor Viissingen naar Antwerpen geloodst konden worden. Verbazing wekkend is het onder deze omstandig heden niet, dat er nog al enige „ver keersdrukte" op de Schelde en met name voor Viissingen met zijn enor me „parkeerplaats voor schepen" ont stondEn doordat er steeds nieu we schepen opdoemden lag er gister tussen Viissingen en Breskens in de Schelde altijd nog een vloot van 35 S, 40 schepen! ONGEKENDE DRUKTE dus na een record-mist-pCriode. Maar tocli kwa men er in die drukte geen moeilijk heden-van-betekenis voor. Belgisch grootste scliip, de 21.292 ton grote supertanker „Fina Amerika", die ia liet begin van de mistperlode, twee weken geleden, al bij Lillo als een blok aan de grond voer en het gehele scheepvaartverkeer van en naar Ant werpen stremde, kreeg het gister ook weer te kwaad met de zandbanken en raakte zelfs een half uurtje vast op de Vlissingse Nollebank. Ditmaal kwam de Belgische reus ech ter op eigen kracht vlot. In de drukte maakte de Spaanse vrachtvaarder „Tajo" (2700 ton) bovendien zulke vreemde capriolen, dat het schip zijn ankers verspeelde en daarom voor al le zekerheid, maar een onderkomen zocht in de Vlissingse buitenhaven. En voor de rest manoeuvreerden de schepen met veel bekwaamheid, maar af en toe met enig kunst en vlieg werk langs elkaar. Vandaag zal dt drukte op de Schelde nog wel voort duren, want lang niet iedereen kon geholpen worden...... Over de Zeeuwse veerdiensten einde lijk ook niets dan goed nieuws; voor het eerst in veertien dagen stagneer den de diensten een hele dag niet het was bijna ongekend! Nog gesluierd door wat ijle nevels zijn op de foto een aantal van de ve le tientallen schepen te zien, die gis ter voor Viissingen op de loodsen la gen ta .wachten. „Dinilütter" veilig in Brunsbuttel gearriveerd Het 250 ton metende Duitse motor schip „Dinilütter" is gisteren veilig in de haven van Brunsbuttel aangeko men. Ter hoogte van Jutland hadden schepen gezocht naar de „Dinilütter" die op weg van Terneuzen naar Odense^ niet op de verwachte tijd was aangekomen. KORTE PREDIKATIE Hij was .veracht en wij hebben Hem niet geacht. Jesaja 53 S. Wanneer we in deze weken naar de kerk gaan, weten wp. te. voren waar over wordt gepreekt. We zijn in de lijdensweken en er wordt gepreekt over het kruis van Christus: dat 'kritisdat eenmaal m al zijn harde, vreselijke werkelijkheid heeft ge staan op de Hoofdschedelplaats, even buiten de poort van. Jeruzalem. Daaraan denken we nu nog steeds terug. We denken niet allereerst aan ons eigen kruis, dat kruis waarvan we zeggen als een vlotte en goedkope troost: .kracht nu kruis:'-' We den- den in deze weken aan het lcruis van Christus. Wanneer de kamerling uit Morenland, van wie Handelingen S om-s vertélt, op zijn terugreis van Veruzalem is, zit hij op zijn wagen hardop het boek Jesaja te lezen. Hij is al gekomen tot het 53ste hoofd stuk, zonder dat hij eigenlijk be greep wat hij las. Wie heeft er geen hulp nodig om de Heilige Schrift te verstaan Gretig neemt hij het aan bod tot hulp van Philippus aan én, uitgaande van dat schriftwoord, ver kondigde deze hem Jezus. Hij had geen gestalte noch luister dat wij Hem zouden hebben begeerd (Jes. 53 1). Hij was als een lam dat ter slachting geleid wordt (vs 7). Er was niets in Hem, dat wij Hem zouden hébben begeerd. Hij was zo zeer ver acht, als iemand voor wie men het gelaat verbergt. Zo was het op Golgotha. Is het nu anders Zien naar het kruis betekent, dat tvij ons kruis op ons nemen om Christus na te volgen en zijn discipel te zijn. Dat is niet het eigen kruisje dat ieder huisje heeft, maar de smaad, de verachting, het lijden dat ons overkomt om Christus wil. Acht het toch niet gemakkelijk en vanzelf sprekend om dat op U ie nemen. Dat kruis proberen we ons altijd weer van de schouders te wurmen en dat gaat ons ook meestal nog al gemak kelijk af. en wij hebben Hem niet geacht!" „Gelijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzo moet de Zoon des Mensen verhoogd worden." In dit beeld spreekt Jezus tot Nicodemus van zijn eigen kruis. Dat is het tc- gengif voor allen die het dodelijk gif van de oude slangde duivel in hun leden hebben en wie heeft dat niet. Voor hen, die zien op de Gekrui sigde, die de last der zonden gedra gen heeft, is dit kruis de boom des Levens. H. VERWACHT. Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden, maar plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 22 februari Zon op 7.43 onder 19.05 Maan op 17.25 onder 6.51 23 februari Zon op 7.41 onder 18.07 Maan op, 18.41 onder 7.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1