Hervormd Vlissingen nam fraai centrum in wijk-Noord in gebruik De Kerk kan aan ontwikkeling van de sport niet voorbijgaan Vandaag... kLANKBORd FRUITEXPORT KAN IN GEDRANG RAKEN OP EUR0MARKT ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NA 18 JAREN PLANNEN MAKEN Kerkelijke gemeente zal het iverk metterdaad moeten steunen HERVORMD VLISSINGEN is sinds vrijdag een nieuw centrum rijker ge worden. In het hart van wijk-Noord, naast de Johauneskerk in de Bonedij- kestraat, liet de kerkvoogdij een gebouw verrijzen, dat met zijn smaakvol en doelmatig ingerichte vergaderlokaliteiten uitstekende diensten zal kun nen bewijzen aan het kerkewerk in zijn meest uitgebreide vorm. Achttien jaar was er reeds over een dergelijk centrum'gesproken, legio wa ren de moeilijkheden welke moesten worden overwonnen, zodat vrijdag avond bij de officiële opéning, in tegenwoordigheid van gemeentelijke au toriteiten en afgevaardigden van de diverse kerkelijke colleges, in alle speeches grote blijdschap en dankbaarheid te beluisteren was over wat be reikt werd. Voordat echl kers aan liet v voorzitter van de kerkvoogdij, J. Moll, de genodigden eerst de gele genheid deze nieuwe aanwinst te be zichtigen. De kerkvoogdij mocht dit met een gerechtvaardigde trots doen, want terwijl reeds het exterieur met de Johanneskerk bijzonder geslaagd mag heten, het moderne interieur is wel zeer aantrekkelijk geworden. Met name de op de bovenverdieping gelegen grote zaal met een toneel en plaats biedend aan een 200-tal perso nen, trekt door de vormgeving en de uitvoering in frisse, vrolijke kleuren bijzonder de aandacht. Verder bevat het gebouw nog een tweetal kleinere vergaderzalen, een diakenkamer en een ruimte die om de exploitatie lasten te verlichten in huur gegeven is aan de Vlissingse Nutsspaarbank voor bijkantoor. De heer Moll, die o.m. burgemeester Kolff, wethouder van Popering, de gemeentesecretaris, de heer J. W. Pe ters, en de vroegere predikant, ds. W. M. Maas uit Amsterdam kon ver welkomen, releveerde de moeilijkhe den en zorgen welke aan deze feeste lijke dag vooraf gingen. Ondanks de geldelijke zorgen durfde men het aan te beslissen dat het wijkgebouw er moést komen. Met de kerk geeft dit gebouw einde lijk vorm en aanzien aan het stads plan, zoals de stedebouwkundigen zich dit hadden voorgesteld. Op de plaats van de houten Noor derkapel zal er mettertijd nog een grote zaal moeten komen, doch in verband met de schuldenlast van drie en halve ton, durft de her vormde gemeente voorlopig niet verder te gaan. Met dankbaarheid gewaagde de heer Moll van de medewerking van het ge- Kaninefaat (Slot van pag1) moet worden tegen verdere aantas ting der humaniora. Zij zijn en blij ven trots op hun kennis van Taci tus enz. Heel jammer is die afwijking, want een divergentie in de richting van een ander ministerie had meer voor de hand gelegen. Was niet in het verdrag van Batavieren met de Ro meinen vastgelegd, dat ze vrijdom van belasting kregen indien ze enige cohorten hulptroepen leverden En is later niet gebleken, dat die acht of negen cohorten bestonden uit een mengsel van Batavieren en Kaninefaten Ligt het niet voor de hand, dat de Kaninefaten met of zonder ver drag dezelfde gunstige regeling hebben weten te bedingen als de Ba tavieren en ook de vrijdom van be lasting vei'kozen Als die vraag bevestigend moet worden beantwoord, dan is het af gietsel van de kaninefaten-grafsteen een kostelijk bezit. Want dan heeft zij het graf gedekt van een man, die bereid was te sneu velen voor de belastingvrijdom van zijn vaderland En dan moet men het betreuren, dat wij hedendaagse Nederlan ders vermoedelijk net zo min af stammelingen van de Batavieren als an de Kaninefaten zijn. Onze werkelijke voorvaderen zullen wel niet in vreemde krijgsdienst zijn geweest... en belasting hebben be taald Jammer,., heel erg jammer I In het nieuwe hervormde wijkcen trum aan de Bonedijkestraat le Vlis singen was vrijdagavond ter gelegen heid van de off iciële opening in enke le kamers een expositie ingericht van boèleen en platen over de historie en het werk van de hervormde gemeen te. Foto tijdens de rondgang van de genodigden: v.l.n.r. wethouder M. A. van Poperingburgemeester mr. B. Kolff en de voorzitter van de kerk voogdijde lieer J. Moll. (Foto P.Z.C.). meentebestuur, terwijl hij zich ver der in het bijzonder richtte tot de ar chitect, de heer Klarenbeek, alsmede de aannemer Stegink, zijn medewer kers en de onderaannemers. Tenslotte droeg de heer Moll het ge bouw aan de kerkeraad in gebruik over. „Hier ligt iets om het gemeen- televen te stimuleren", aldus spreker. Met nadruk vroeg hij echter de zor gen van de kerkvoogdij niet te ver geten. De hervormde gemeente zal moeten helpen om de exploitatie - de lasten zullen f 12 a, f 13.000 per jaar bedragen mogelijk te doen maken. Gelukwensen De burgemeester, mr. B. Kolff, sprak er zijn bewondering over uit, dat de plannen voor dit wijkgebouw zo snel konden worden gerealiseerd. Met dit ff ...bestaat de rijwielbrigade bij M H de Rotterdamse politie 50 jaar; f§ ...is het 25 jaar geleden, dat in H verband met de demping van l§ het eerste gedeelte van liet Ro- ij kin te Amsterdam de laatste jji overtocht plaatshad van het pontje; van de Wijde Lom- bardsteeg naar de Duif jessteeg, -:= welk pontje op drukke dagen circa duizend passagiers voor M één cent per persoon overzette. MORGEN...... li ..Js het 15 jaar geleden, dat |1 p| Nijmegen door een hevig bom- bardement werd geteisterd, §j waarbij honderden personen het leven verloren. VERTEERD. Mini, een 31-jarige oli fant met een sterke maag, heeft het grootste deel van de inhoud van een dameshandtasje afgestaan, dat het dier twee dagen geleden had inge slikt. De bewaker, die scherp op Mini heeft gelet, sedert zij het tasje aan een be zoekster van de dierentuin ontnam, heeft het grootste deel van de inhoud „geborgen", waarbij 1.490 mark aan bankbiljetten, wat geldstukken en de len van de bril van de bezoekster. Verdwenen en waarschijnlijk ver teerd is de pas van de bezoekster, eén vrouw uit het Rijnland die met va kantie in Beieren was. De bankbiljet ten bleven gespaard doordat ze zich in een lederen portefeuille bevonden. Voor de circulatie zijn ze niet meer geschikt, maar de staatsbank zal ze ruilen voor nieuwe. kerkelijk centrum heeft het nieuwe stadsgedeelte een hart gekregen. Mr. Kolff hoopte, dat het gebouw mag bijdragen tot de bloei van de her vormde gemeente. De dank en blijdschap van de ambts dragers werd vertolkt door ds. F. C. Kloosterman, praeses van de centrale kerkeraad. Hij sprak de wens uit dat dit centrum „een broedplaats van kerkelijk leven" mag worden. Ds. Kloosterman bracht ook de geluk wensen van de provinciale kerkver gadering en het ministerie van predi kanten over. Voorts voerden nog het woord de wijkpredikant, ds. Y. van der Schoot, de heer M. W. de Bruine, voorzitter van het college van notabelen, notaris R. Batten als bestuurslid van de ver eniging van kerkvoogdijen in Zeeland en als lid van de provinciale kerk voogdijcommissie en tenslotte de heer P. van der Hof, voorzitter van de diaconie, welke instelling voor dit wijkcentrum de herbouwplicht van het voormalige gebouw „Bethel" op het Eiland schonk. Met een dankwoord aan de verscha lende sprekers besloot de heer Moll deze feestelijke bijeenkomst. Van middag zal men met de kerkeraad en de besturen van diverse verenigingen bijeenkomen. Aga Khan bijgezet m nieuw mausoleum De stoffelijke resten van de Aga Khan, die zoals bekend in 1957 in Zwitserland is gestorven, zijn vrij dag bijgezet iu een nieuw mausoleum te Assoean (Egypte). Slechts drie vrouwen mochten de lijk stoet volgen. Een van hen was de be gum, de weduwe van de Aga Khan. 4 Met aantal Werklozen in Canada is medio januari tot 538.000 gestegen. Het aantal werkzoekenden bedroeg 8.9 pet. van het aantal arbeidskrachten, tegen 8,8 procent, vorig. jaar. LEZING VOOR N.C.B. IN GOES Ir. Logtensteyn minder optimistisch gestemd Tijdens een vrijdagmiddag in „Slot Ostende" te Goes gehouden vergade ring van de tuinbouwbond van de N. C.B. kring Zeeland, heeft de inleider ir. G. W. van Logtensteijn, minder optimistische geluiden laten horen in zijn speech „Bedrijfs-economische aspecten en Euromarkt." De inleider ging na de bedrijfseco nomische aspecten in hun geheel en in onderdelen te hebben behandeld van de overeenkomst, die tussen de zes aangesloten landen het vrije ruil en handelsverkeer beoogt, dieper in op wat dit betekent voor de Neder landse fruitteelt. Doordat zowel Bel gië als Frankrijk, West-Duitsland en Italië voornemens zijn om hun fruit teelt op nieuwe leest te. schoeien en de opbrengsten drastisch te verhogen in de loop van de komende jaren alleen Italië al denkt in 1956 aan de export van 600 miljoen kg zal on ze fruitexport zeer in het gedrang kunnen raken. „Hoe moeten wij daartegen hande len?" stelde ir. Logtenstijn de vraag. Zijn antwoord daarop was: door verlaging der produktiekosten, ver betering van kwaliteit en sortiment en verbetering van de afzet-organi- satiés. Ten aanzien van het eerste punt merkte hij op, dat men met be trekking tot verhoging van de pro- duktie. waarin ook een kostenverla gende factor zit, in Zeeland het ma ximum wel bereikt heeft. Eerder zal men het daar dus moeten zoeken in zo verantwoord mogelijk spuiten en bemesten, terwijl hij ook nog wel een mogelijkheid zag in verlaging der arbeidsbezetting per ha boomgaard, welke 'hier aan de hoge kant ligt, n.l. in loon 1400 op een opbrengst gemiddeld van f 4200. Spreker adviseerde ook tot verantwoorde fi nanciering en een goede bedrijfs economische boekhouding. Ook op het gebied van de afzetorganisatie was nog wel verbetering mogelijk in welk verband hij pleitte voor een groot afzet-apparaat, waardoor het mogelijk is, om met. medewerking van de veilingen op de buitenlandse markt te kómen met uniforme grote partijen. Na de pauze werd een forum ge vormd bestaande uit de heren Van Logtensteijn, S. G. Noteboom, direc teur van de veiling te Goes, Schuur- mans, boekhouder van de N.C.B. te Heinkenszand,M. J. Noordhoek, hoofdassistent A rijkstuinbouwvoor- liehtihgsdienst te Goes en W. Ver- mue, voorzitter van de kring als ge spreksleider. Verschillende vragen kwamen nog aan de orde. Tevoren was het huishoudelijk gedeelte afgewerkt. Soekamo geeft 35 zetels aan de strijdkrachten Terugkeer naar bestuur bij presidentieel decreet President Soekarno heeft vrijdag in Djokjakarta verklaard dat hij als uitvloeisel van zijn plan voor „gelei de democratie" 35 zetels in het parle ment zal toewijzen aan de strijd- In een met bloemen getooide Con certzaal heeft de gymnastiekvereni ging Olympiate Zierikzee vrijdag avond een uitvoering gegeven ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan. Het was een bijzonder succesvolle ze vende lustrumuitvoering, waarbij de meisjes voor dit aardige tafereel zorgden. (Foto P.Z.C.j, Ongeregeldheden in Njassaland Britse troepen en politieversterkirigen zijn donderdagavond uit Noord-Rho- desia naar Karonga aan het noorde lijk deel van het Njassameer gezon den, waar zich ongeregeldheden on der de inboorlingen voordeden. De ongereldheden zouden een protest zijn tegen de veroordeling van drie vertegenwoordigers van 't Afrikaans Nationaal Congres. Volgens een officiële verklaring had den Afrikanen een gevangene bevrijd, drie gezinnen van Afrikaanse politie mannen gemolesteerd en installaties op een plaatselijk vliegveld bescha digd. Met traangas was men de toe stand weer meester geworden. Maar volgens onbevestigde berich ten heeft een menigte bij de bestor ming van een gevangenis vijftig ge vangenen bevrijd en een politie-radio- zender onklaar gemaakt. Het laatst opgevangen bericht van déze zender was een verzoek om hulp. In Zuid-Njassaland moest de politie eveneens van traangas en de gummi knuppel gebruik maken om een on willige menigte te verspreiden. De Amerikaanse marine zal een groot aantal geleide „Sidewinder" projectielen aan de Zweedse luchtmacht leveren. krachten. Het gaat hier om een deel van de zetels die worden ingenomen door mensen die niet gekozen worden. Soekarno maakte dit bekend nadat hem was meegedeeld dat het kabinet besloten had terug te keren tot een bestuur bij presidentieel decreet. In Indonesische legerkringen is vrij dag verklaard, dat het leger op een geheime vergadering van regionale bevelhebbers te Tjipajoeng bij Ban doeng drie belangrijke besluiten heeft genomen. Het wenst terugkeer tot de revolutionaire grondwet van 1945 en bestuur bij presidentieel decreet; te rugtrekking van de strijdkrachten uit de verkiezingsstrijd, om een einde te maken aan pogingen tot infiltratie van het leger door politieke partijen; en ondersteuning van Soekarno door het leger in zijn strijd met de par tijen voor aanvaarding van de gelei de democratie, zelfs als dat een bot sing met de grote politieke partijen, in het bijzonder de communistische, zou betekenen. STEMMEN UIT DE KERKEN Hervormd rapport over kerk en sport een eerste stap De vorige week is voor do eerste keer van dit jaar de Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk bijeen geweest. Op zo'n eerste vergadering zijn er nog al eens nieuwe gezichten onder de afgevaardigden. Ook dit keer was dat het geval. Onze provincie moest een totaal nieuwe afvaardi ging zenden. Voor drie kwart waren dat volkomen nieuwe eenden in de bijt. Zo was 't voor dit jaar ook in andere provincies het geval.. Ware het niet dat vorig jaar een verandering in de kerkorde was aangenomen, dat namelijk een praeses van de synode, die niet meer herkozen kon worden als synodelid, omdat een ouderling of diaken door zijn classis moest wor den afgevaardigd, gedurende twee jaar toch als praeses kan terug komen, dan zou de vraag wie er dit jaar praeses werd, een vraag geweest zijn waarop met een zekere spanning het antwoord van de eerste zitting werd afgewacht. Die spanning was er nu uit, omdat iedereen verwachtte dat dr. A. A. Koolhaas als praeses van de synode zou worden teruggeroepen, hetgeen dan ook met algemene stemmen geschied is. Dit duidt er wel op dat hij het als praeses goed heeft gedaan. Het merkwaardige is dat hij behoort tot de „modaliteit" die nog al in de oppositie is vanwege de toela ting van vrouwen tot kerkelijke ambten en waar men vergaderingen bij een roept om daartegen te protesteren en waar kreten worden geslaakt die het angstbeeld van een kerksplitsing oproepen. Laten we hopen dat deze praeses in staat is het schip van de Ned. Herv. Kerk veilig langs alle zandbanken heen te loodsen. Als gewoonlijk stond er ook nu heel wat op de agenda van de vergadering. Het begon met een ontwerp-rapport over de dooppraktijk en eindigde met een ontwerp-rapport over kerk en kansspel. Men heeft een kerkelijk hoogleraar te Groningen benoemd, om opvolger te zijn van prof. Th. L. Haitjema. Men heeft gesproken naar aanleiding van een rapport over ge bedsgenezing. En men heeft het ook gehad over kerk en sport. Het rapport over kerk en sport dat ter tafel lag, was meer voor lichtend bedoeld en minder rich- tingaangevend, zoals de voorzitter van de Raad voor Kerk en Sa menleving, dr. A. A. van Rliijn, meedeelde. Dat die voorlichting wel nodig is volgt, volgens hem, uit een onderzoek dat heeft plaats gevonden en waarbij bleek dat ,.77 van de kerkeraden geen enkele belangstelling voor het spnrtwezen heeft". Wil de kerk komen tot richtlijnen te geven aan ouders en jeugdleiders, vooral met het oog op de zondagssport, dan dient men eerst wel iets meer te weten van de sport en de func tie die zij in de tegenwoordige sa menleving vervult. „Zij moet eerst de' wereld van de sport kennen. Pastorale arbeid kan pas daarna geschieden". Zo lezen we in het korte verslag van de synodale zit ting, hetwelk gezegd is door een van de commissieleden die dit rap port heeft samengesteld. „Het jeugdwerk verplaatst zich zo langzamerhand van het lokaal achter de kerk naar de sportvel den". De grote vraag is nu: „Moet de kerk niet meegaan en op welke wijze kan en moet zij dat dan doen?" Er zijn in ons land allerlei voorbeel den van dat zij, die in de sport lei ding geven, hebben ontdekt dat ook de jonge mensen van sport alleen niet kunnen leven. De grootste sport organisatie die ons land. kent, de K. N.V.B., zit in dezen met vraagstuk ken. Tot de leiders is doorgedrongen dat er nog iets anders nodig is dan voetballen alleen. Ook in andere tak ken van sport, vooral wanneer er veel jeugdleden zijn, heeft men deze ontdekking gedaan en daarom is men gaan doen aan, wat wij tegenwoordig met een algemeen woord aanduiden, vormingswerk, waarbij men met vreugde de hulp van wilta's van Kerk en Wereld heeft geaccepteerd. In ons land werden eind 1957 (dat zijn de laatste beschikbare gegevens) niet minder dan 45 takken van sport beoefend, in 14.650, verenigingen. Wanneer we de cijfers van de jaren sinds 1945 bekijken, kunnen we zien dat het aantal verenigingen die aan sport doen, ai meer toeneemt. Eind 1957 hadden deze in ons land 1.183.000 leden. Dit zijn niet eens alle sportbeoefenaren, want daarbij komen dan nog allé niet geoi'gani- seerden en wie zal zeggen hoeveel ook die er nog zijn. (Zie slot pag. 4 kol. 2) Het Wereldgebeuren Straks president Toén aartsbisschop Makarios III van Cyprus deze week voor de ronde-tafel-conferentie over Cy prus in Londen arriveerde, las hij een korte en hartelijke verklaring voor, waarin hij onder meer zei: „Ik ga naar dit overleg met een ontvanke lijk gemoed en met buitengewoon veel goede wil en vriendelijkheid ten opzichte van allen en in het bijzonder ten opzichte van degenen met wie de goede betrekkingen tijdelijk waren verstoord. Ik hoop op een ernstige samenwerking in het belang van de gehele bevolking opdat metGods hulp gelukkiger dagen zullen aanbreken op 't eiland". Nog nooit was de aarts bisschop met zoveel voorkomendheid in Londen ontvangen. Bij een vorige gelegenheid kwam hij er om propa ganda te maken en steun te zoeken voor het reeds door zijn voorganger Makarios II nagestreefde ideaal van „enosis": aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Tijdens dat vorige be zoek aan Londen stak hij zijn onte vredenheid over het feit dat Cyprus nog steeds een Britse kroonkolonie was niet onder stoelen of banken, evenmin als hij dat in Egypte, Syrië, Libanon en in de Verenigde Staten had gedaan. Maar het zag er niet naar uit, dat de Engelsen voor wie Cyprus met zijn bases vooral van mi litair belang was, zouden meewerken aan vervulling van de wensen van de aartsbisschop, die volgens eeuwen oude traditie niet alleen de geestelijke leider, maar ook de wereldlijke leider, de ethnarch, van de Grieks-Cyprioti sche meerderheid op het eiland is. Men weet, hoe bij de Engelse be zwaren het toekomstige lot van de Turks-Cypriotische minder heid een rol speelde, hoe de betrek kingen tussen Turken en Grieken op Cyprus niet alleen, maar ook die tus sen Griekenland en Turkije steeds slechter werden en hoe ook Engeland en Griekenland eerder eikaars tegen standers dan eikaars bondgenoten in de Navo konden worden genoemd. De Grieks-Cyprioten zetten him streven kracht bij door aanslagen van de on dergrondse beweging Eoka. Makarios. weigerde, die acties af te keuren en werd in maart i956 verbannen. Eerst werd hij een jaar lang vastgehouden op de Seychellen, daarna mocht hij zich vrij bewegen waar hij wilde, be halvenaar Cyprus. Hij koos toeri de Griekse hoofdstad Athene tot zijn woonplaats; het was immers in dia stad dat de ijveraar voor enosis de willigste oren vond. Maar Makarios, die over een fijn politiek gevoel bleek te beschikken, zwaaide in september van het vorige jaar een halve slag om. Toen verklaarde hij namelijk, niet meer „enosis" als de enige voor de Giieks-Cyprioten aanvaardbare mogelijkheid te zien, maar ook met volledige onafhankelijkheid voor het eiland genoegen te zullen nemen. De overeenstemming, die de Londen.se rondetafelconferentie (in navolging van de Turks-Griekse te Zürich) don derdag opleverde, is niet alleen aan de bemiddelingspogingen binnen de Verenigde Naties en van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie te danken, noch ook alleen aan het ver zoenende werk van de Wereldraad van Kerken, maar in het bijzónder ook aan die zwenking van Makarios. Straks zal de aartsbisschop onder groot gejuich op Cyprus terugke ren en het zal niet lang duren, of hij die eens werd verbannen als een gevaarlijk element, zal als president over de onafhankelijke republiek Cy prus regeren met de Turks-Cyprioti sche leider Kügük als vice-president en met een parlement waarin de Cy prioten hun eigen boontjes zullen doppen. De onenigheid die op de conferentie van Londen zou zijn ontstaan over het vooi-tduren van Britse soevereini teit over de terreinen der Britse ba ses en over de getalsverhoudingen van Grieks- en Turks-Cyprioten in de openbare lichamen is blijkbaar niet van ernstige soort geweest. De Brit ten blijven de baas op hun bases en de Turkse minderheid zal ook volgens Makarios niet naar verhouding te veel in de melk te brokken krijgen. Men heeft zich weieens afgevraagd, waarom Makarios als geestelijk lei der niet ervoor te vinden was het geweld van de Eoka af te keuren en daarmee aan de acties van deze on dergrondse een einde te maken. Het antwoord op deze vraag is gelegen in een verschil van zienswijze: de Brit ten spraken Van een terreurorganisa tie, maar de Griekse Cyprioten be schouwden de Eoka als hun bevrij dingskorps. Merkwaardig was daar bij, dat de aanvoerders van deze guerilla-strijdmacht hun opleiding in dertijd ontvingen vande Engel sen, en wel voor hun strijd tegen de Duitse en Italiaanse bezetters :'n Griekenland. Nu Makarios het vrijheidsstreven met succes beloond ziet kan men hem toewensen dat hij ook de vrede mag winnen. Hij verkeert daarbij in de gelukkige omstandig heid. dat Engeland, en Cyprus' naaste buren Griekenland en Turkije nu naar het schijnt niet slechts eikaars bondgenoten, maar zelfs elkanders vrienden zijn. AARTSBISSCHOP MAKARIOS nu als gast in Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13