„Dit Maakt stimuleert Tholen" export Aambeien? HEMOTABS ZEEUWSE VEESTAPEL IS NIET IN PRIMA CONDITIE CHAUFFEUR REED MET SNELLE VAART TUSSEN 2 AUTO'S DOOR ÉMiittlGË CHAUFFEUR NA ROTSING RIJ VEERBOOT IN AFZONDERING... 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Slot van pag. 1) het gezelschap zich naar de velling begaf. De voorzitter van de Commis sie Werkgelegenheid Eiland Tholen, burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet, begon met op te merken, dat het huidige werkloosheidprobleem op het eiland grote zorgen baart. Se dert vorig jaar hebben belanghebben den, zoals de middenstand, de agra- giërs, de ondernemers en de gemeen tebesturen, zich nauw aaneengeslo ten om zich over deze problemen te beraden. Hij noemde het verheugend dat de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen activiteiten ontplooit, ook als dit slechts bepaalde delen van de streek betreft. Wij moeten ons ook op de mogelijkheden instel len, die Brabant en onze eigen pro vincie heeft te bieden en voorts op het Deltaplan en de aanleg van nieu we wegen, aldus spreker. Het aantrekken van Industrieën biedt voor Tholen mogelijkheden, maar daarnaast moeten we ons beraden wat we met de eigen bedrijven kun nen doen, zei hij. Als de expositie als resultaat oplevert, dat iedere onder nemer die eraan deelneemt één of zelfs twee jougelui van de in St. Maartensdijk gevestigde technische school kan opnemen, zijn we reeds een eind in de goede richting, betoog de burgemeester Van Doorn. Spreker zeide de rijks- en provinciale over heid erkentelijk te zijn voor hun me dewerking bij, het opzetten van de expositie. Tevens sprak liij een bij zonder dankwoord tot de rijksmid- denstandsconsulent, de heer A. Kor- stanje te Goes. Uitbreiding „De mogelijkheden voor Tholen lig gen in het eigen gebied. Vestiging van nieuwe industrieën moge aan trekkelijk lijken, toch zal men het hoofdzakelijk moeten hebben van uit breiding van de bestaande". Aldus sprak mr. Van Oers in zijn openings speech. Hij herinnerde aan de proble men, waarmede het eiland Tholen te kampen heeft en sprak als zijn me ning uit, dat deze tentoonstelling van een originele aanpak van de proble men getuigt. Veel zal er moeten ge beuren om de Thoolse bedrijven te kunnen uitbreiden, maar men kan dan ook op hulp rekenen, zei hij ver der. Hieronder verstond spreker hulp van de zijde van de voorlichtings dienst en de Kamer van Koophandel alsmede het beschikbaar stellen van kredieten. Het doel van de expositie: verhoging van de export, is volgens spreker zeer zeker te verwezenlijken. De over het algemeen kleine bedrij- idit tabletje en U stilt de pijn* Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal met Hemotabs. "n Nieuw middel ln tabletvorm, gewoon ln t« nemen met *n glaasje water. Geen zalf of zetpillen meer nodig. Hemotabs doen de zwellingen «linken en bevorderen ge nezing; ze zijn xaoht laxerend en helpen «odoende de normale functies regelen, bevorderlijk voor *n volkomen herstel •n lange vrijwaring van pUn. 'n Complete kuur f. 1.47 BIJ Apothekers en Drogisten, Vandaag viering 50-jarig bestaan christelijke school Vandaag vrijdag zal de christe lijke nationale school te Wolf aarts dijk in het dorpshuis zijn vijftigjarig bestaan vieren. Tijdens een 's avonds te houden bijeenkomst zal tevens hul de worden gebracht aan de heer D. P. Goetheer sr., die vijftig jaar be stuurslid is, waarvan 40 jaar voorzit ter. In 1906 richtte ds. Elfers te Wol- faartsdijk een vereniging tot stich ting en instandhouding van een school op gereformeerde grondslag op- De vereniging zag haar streven in 1908 bekroond met de stichting van een schoolgebouw. Begonnen werd met twee lokalen en ruim veertig leerlin gen. Het eerste personeel bestond uit het hoofd der school wijlen de heer W. A. van Wijk en de onderwijzer de heer J. van Wuijckhuijse. In 1916 werd een derde lokaal in ge bruik genomen. daar het aantal leer lingen inmiddels was gestegen tot 72. Als onderwijzeres werd toen aange steld mej. Florusse. In 1949 werden de statuten gewijzigd, waardoor de gereformeerde grondslag werd ver vangen door christelijk nationaal. Het schoolgebouw was, ondanks en kele kleine verbouwingen, dermate verouderd en ln een slechte staat ko men te verkeren, dat de vereniging in 1956 op de z.g. urgentieüjst voor een nieuwe schoolgebouw werd ge plaatst. Tengevolge van de beste dingsbeperking moesten echter eerst nog diverse, financieringsmoeilijkhe- dèn overwonnen worden, waardoor pas in 1958 met de bouw begonnen kon worden. Het mooie nieuwe ge bouw staat thans op een rustige plaats in de nieuwe uitbreiding ach ter het gemeentehuis in het centrum van het dorp. De opening werd op 5 Januari jl. verricht. De nieuwe school die drie klassen heeft benevens een lokaal voor handenarbeid, telt thans ruim 90 leerlingen en heeft als hoofd de heer M. van der Maas. ven op Tholen zullen daarbij moe ten denken aan vorming van export- combinaties, betoogde mr. Van Oers. Hij bracht, voorts nog onder de aandacht, dat het zeker niet zo is, dat Tholen in Den Haag wordt mis kend! Nadat burgemeester Van Doorn ver volgens een exemplaar van het pas verschenen rapport over „De proble men van de werkgelegenheid op Tho len" aan de waarnemend-commissaris der koningin, de heer M. J. van Poel je had overhandigd, nam deze het woord. Het college van G.S. heeft grote waardering voor iedere bijdra ge die wordt geleverd om de werk loosheid te bestrijden. In dit geval hebben wij deze grootse manifestatie met vreugde begroet, aldus spreker. De werkloosheidcijfers van dit eiland geven een beeld van de noodsituatie, hetgeen overigens al enkele jaren ge leden was te voorzien, merkte hij on Na de ramp is reeds veel tot stand gekomen op het eiland Tholen, maar de wens met betrekking tot aanwij zing van een ontwikkelingskern is nog steeds niet vervuld, aldus de heer Van Poelje. Hij verklaarde, dat binnen 6 8 jaar minstens 500 arbeidsplaatsen moeten worden gecreëerd om een verlies van 3000 eilandbewoners .tegen te gaan. Naast de uitbreiding van de bestaan de industrieën, zag hij ook mogelijk heden in vestiging van nieuwe onder nemingen. Om de vestiging aantrek kelijk te maken zullen bepaalde faci liteiten moeten worden verleend, meende de heer Van Poelje. Hij deed voorts een beroep op de gemeentebe sturen om hun plannen voor duurde re werken gereed te hebben, als er straks onverhoopt gelden beschikbaar komen. Vervolgens werd een rond- £ng langs de stands gemaakt. Van- ag vrijdag zullen de cliën ten van de Thoolse ondernemers uit genodigd worden de expositie te be zoeken. Douane deed weer goede botervangst Ambtenaren van de centrale veld post dienst uit Axel kregen woensdag nacht bij de woning van de hande laar D. te Sint Jansteen een „boter- luchtje" in de neus, toen zij enige fietsers voor de woning zagen die een meer dan gewone belangstelling voor de woning van de handelaar aan de dag legden. De douanemannen die tegenwoordig wel weten wat zij in zulke gevallen moeten doen, kwamen onmiddelijk in actie. De quasi-on- schuldlge fietsers geraakten hierop ln paniek en gingen er vandoor, in de verwarring hun fietsen achterlatend. Na een korte achtervolging vlogen de vluchters een woning binnen. De smokkelaars twee Belgen wer den door de ambtenaren in de kraag gegrepen en ter nadere bezinning over hun nachtelijke onderneming achter slot en grendel gezet. Een be zoek bij de handelaar D. leverde een vangst van 850 kg boter op. Dezelfde avond werd in Zuid-Axel een personenauto in beslag genomen met ruim 800 kg boter. Na een uit gebreid onderzoek werden drie ver dachten aangehouden en in voorlopi ge hechtenis genomen. Aanvaring tussen twee binnenschepen Dinsdagmiddag ls op de Westerschel- de tussen Terneuzen en Hansweert het Franse sleepschlp „Les-Arden- ncs", dat werd gesleept door de sleep boot „Egalité", in aanvaring geko men met een motortankschip van de rederij PAAI. De „Les-Ardennes", een 1500 ton metend schip van de re derij C.N.F.R., kreeg lekkage in het voorschip. Het schip is naar de ha ven van Hansweert gesleept, waar de lading kunstmest zal worden overge slagen. CHU-bestuurders spreken te Goes Zaterdag 28 februari zullen de heren mr. H. K. J. Beernink en mr. J. W. van Gelder, resp. voorzitter en secre taris van de Christelijk Historische Unie voor de Christelijk Historische Kamerkringvereniging „Middelburg", - in de „Prins van Oranje" te Goes na afhandeling van de huishoudelijke za ken, spreken over „De huidige politie ke situatie". VERENIGING VERBETERING RUNDVEE Verandering door deskundige voorlichting Het nieuwe Zeeuwse Stieyenregle- ment zal, wanneer het door dé Pro vinciale Staten en door het Neder landse Rundvee Stamboek is goedge keurd, waarschijnlijk in 1960 van kracht worden. Met dit nieuwe regle ment zullen de verplichte keuringen van dekstieren en de provinciale rnnd- veekeuring komen te vervallen. Hier voor in de plaats komen de keuringen van het Nederlandse Stamboek. Stie ren van acht maanden en ouder mo gen de boeren vrij aanhouden om op het eigen bedrijf slachtvee te fokken. Voor de echte fokkerij zullen de za ken scherper gesteld worden omdat de provinciale keuringen zijn opgehe ven". Dit deelde ir. W. L. Harm- sen, rijksveeteeltconsulent voor Zee land, op de donderdagmiddag te Mid delburg gehouden vergadering van de „Vereniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland", mee. Ook sprak de heer Harmsen op deze bijeenkomst over het „Bodem-, plant en dieronderzoek" waar een werk groep van deskundigen sinds enige tijd mee bezig is. Dit onderzoek strekt zich uit over een tweetal ja ren en in het najaar van 1960 kan men de uitslag van het onderzoek verwachten. Hierbij zijn een 60 be drijven ingeschakeld, die onderver deeld zijn in A-, en B-bedrljven. Deze bedrijven zijn over de gehele proviti- cie verspreid. Beperkingen Ten aanzien van dit onderzoek heeft men zich echter, zo bleek uit de in leiding van de heer Harmsen, enige beperkingen moeten opleggen van wege de hoge onkosten. De huidige basis, waarop men dit onderzoek thans uitvoert is echter groot genoeg om, wanneer de totaaluitslag be kend is, aan de boeren adviezen te geven ten aanzien van de bodembe mesting en veevoeder. „De eerste conclusies van dit onder zoek", aldus spr., „tonen aan dat het vee in Zeeland over het algemeen grote tekorten aan koper en man gaan In het bloed heeft." De gevol gen hiervan zijn, dat de veehouder slechte resultaat heeft met het fok ken van jong vee. Voorts belemmeren deze tekorten een goede groei van het jonge vee. De héér Harmsen betoogde, dat het met de veestapel in Zeeland lang niet zo goed gesteld is als men over het algemeen wel dacht. Uitzondering Wanneer men hier spoedig verande ring in wil brengen zal men het woord moeten laten aan de deskundi gen. Op Tholen waren op enkele be drijven door deze tekorten reeds sterf gevallen op bedrijven geconstateerd. Hoewel het onderzoek nog niet is af gesloten is men hier reeds overgegaan met het geven van voorlopige advie zen om de desbetreffende boeren voor meer schade te behoeden. Deze adviezen houden in dat men de boer voorlicht over de grondbewer king en de samenstelling van groen- voeding. Bij het onderzoek is name lijk gebleken dat de samenstelling van het groenvoer niet goed is. In zijn inleiding merkte de heer Harm sen nog op. dat dit onderzoek door het bedrijfsleven en de overheid ge subsidieerd wordt. Tijdens deze vergadering, die onder voorzitterschap stond van dhr. J. van den Velde uit Yerseke, werd voorts besloten 400 beschikbaar te stel len voor steun aan de fokveedagen. De penningmeester, de heer W. Sin- kc, wist de boeken voor 1958 af te sluiten met een batig saldo Van 554,91. Voorts werd bij de be stuursverkiezingen de heer C. Ver- craeije uit Aardenburg bij acclama tie herkozen. Bij de hierna gehouden vergadering van het Nederlandse rundveestam boek lichtte de ir. E. J. Alderkamp de aangekondigde bloedgroepenonder- zoek om de afstamming van de die ren te controleren nader toe. Fouten Spreker betoogde, dat men de indruk krijgt, dat bij kunstmatige insemina tie de laatste tijd herhaaldelijk fou ten waren gemaakt. Hierop heeft men besloten ongeveer 750 willekeurige kalveren via een bloedgroep en onder zoek op hun afstamming te controle ren. „Wanneer er inderdaad fouten zijn gemaakt hoopt nieu ze op deze wijze op te sporen en In de toekomst te voorbomen", aldus spreker. Ook besprak de heer Alderkamp de ex port van vee naar het buitenland. Spreker meende dat de uitvoer op de fokkers een grote stimulerende wer king heeft. Tot besluit van deze bijeenkomst wer den enkele filmpjes gedraaid. Deze vergadering stond onder voorzitter schap van de heer J. Vos uit Koude kerks. Aanbesteding werken in Woensdagmorgen werd ten gemeente huize van Domburg aanbesteed het leggen van verhardingen en riolerin gen in het uitbreidingsplan, het zgn. „Poldertje". Een en anaer met bijko mende werken en leveringen. Er werd als volgt ingeschreven; J. Lievense, Westkapelle f 46.490; Gebr. Wallenburg, Middelburg f 46.500 N.V. Mij. Zeeland, Middelburg f 49.000 M. Uil, Middelburg f 49.130; A. Maas, Middelburg f 56.000. Voor het leggen van verhardingen en rioleringen in het uitbreidingsplan „Duinenburg" met bijkomende wer ken en leveringen werd als volgt inge schreven: Gebr. Wallenburg, Middelburg f 45,800 J Lievense, Westkapelle f 48.490; M. Uil, Middelburg, f 49.730; N.V. Mij. Zeeland, Middelburg f 50.000; A. Maas, Middelburg f 64.000. Voor beide bestekken werd als volgt ingeschreven: Fa. A. Otte, Nieuwdorp f 85.480; Fa. C. de Ruljsscher, Bier vliet f 88.275; Fa. A. de Bourgraaf en Zn., Wilhelminadorp f 90.500; J. en K. den Oude, Biervliet f 90.600; Gebr. Wallenburg, Middelburg f 91.800; Th. P. Cambier, Breskens f 92.500; Wed. P. R. Toussaint en Zn., Cadzand f 93.240; Gebr. Geldof, Serooskerke f 93.458; N.V. E.L.K.. Schoondijke f 94.600; J. Lievense. Westkapelle f 94.840; G.. J. Eland, Vlisslngen f 98.000; M. Uil, Middelburg f 98.860; Gebr. van 't Verlaat, Hardinxveld f 98.900; N.V. Mij. Zeeland, Middel burg f 99.000; Fa. Duijnhouwer, Goes f 100.800; A. Maas, Middelburg f 109.000. (Advertentie) Nu heeft de tuinman tijd voor UI Laat Juist in deze maanden Uw tuin verzorgen. Straks als het cg>t voorjaar is ziet T U daarvan het fleurige resultaat! Zaterdag begint strijd om zaalhandbaltitels EMM uit Middelburg en Hellas (Goes) nemen deel Zaterdag en zondag a.s. worden in de Energiehal te Rotterdam de wedstrij den gehouden om het zaalhandbal kampioenschap van Nederland, waar aan de Zeeuwse clubs Hellas uit Goes (dames) en E.M.M. uit Middelburg (heren) zullen deelnemen. Zowel bij de dames als de heren zal een felle strijd om de titel worden gevoerd. Bij de heren is Olympia (Hengelo) evenals het vorige jaar fa voriet. In dit team zijn enkele beken de spelers die regelmatig in bonds- ploegen uitkomen, opgesteld zoals Kuipers, Horselenberg en de doelman van het Nederlands elftal Ab Masten broek. In Hellas (Den Haag) neemt Peter van Duursen een voorname plaats ln, maar of Hellas tot een fi naleplaats zal komen, valt te betwij felen gezien de vorm van het team 'n de laatste weken. Voor het eerst dit jaar zullen hoofdklasseploegen als het Amsterdamse Niloc en de Eind- hovense clubs D.E.S. en P.S.V. niet van de partij zijn. Hun plaats Is in genomen door onder meer Stratum Meteor en E.M.M. De dames zullen trachten om Hygiea (Den Haag) van de kampioenstitel weg te houden. Of de ploeg met in ternationale speelsters als Henny de Jong, Marjolein Dassen en Jopie Cla- van hierin zal berusten geloven wij niet. Eventueel zou Zeeburg (Am sterdam) met Bep Kanne een bedrei ging voor de Haagse dames kunnen worden. Ook hier hebben hoofdklasse- ploegen als Athene (Den Haag) en P.S.V. (Eindhoven) zich niet voor de Nederlandse kampioenschappen kun nen kwalificeren. Het programma voor zaterdag ziet er als volgt uit: Veld A: Dames: ZeeburgHygiea, Vlugheid en KrachtW.L.C., Vlug heid en KrachtOlympia. Heren: Stratum MeteorHellas, AalsmeerOlympia, AalsmeerH.C. G. Veld B: Dames: OlympiaW.L.C., Hellas (Goes)Hygiea,- Hellas (Goes)Zeeburg1. Heren: OlympiaH.C.G., E.M.M.^- Hellas, E.M.M.Stratum Meteor. Ilse Konrads verbeterde twee wereldrecords Het 14-Jarige Australische meisje Dsa Konrads, heeft tijdens de zwerakam- pioenschappen van Australië in het 55-yards bad van Hobart twee wereld records verbeterd. In de finale van de 880 yards vrije slag kwam zij tot een tijd van 10 min. 11.4 sec., hetgeen 0.4 sec. sneller is dan het oude record, dat sinds 13 juni van het vorig jaar (Brisbane) met 10 min. 11.8 sec. op haar naam stond. Uiteraard betekende deze prestatie eveneens een nieuw wereldrecord op de 800 meter vrije slag. KANTONRECHTER MIDDELBURG Zijn auto sloeg na glijpartij driemaal over de kop en kwam toen verticaal te staan... De scheepsvverktuigkundige L. F. van L. uit Haarlem heeft op 11 oktober van het afgelopen jaar op de rijksweg te Kloetïnge met zijn auto een „ma noeuvre" gemaakt, die hem duur is komen te staan. Op die dag reed de scheepswerktuigkundige met een vaart van ongeveer 70 km per uur tussen een links van de rechterweff- helft stilstaande en voorgesorteerde personenauto en een aan de rechter kant van de weg rijdende bestelauto door. Bij deze gewaagde manoeuvre begon Van L.'s auto te slippen, waar door de chauffeur de macht over het stuur verloor. Een straal vuur ach terlatend sloeg de wagen driemaal over de kop, waarna hij verticaal op de neus kwam te staan en even later omviel. De chauffeur van de bestelauto, de vertegenwoordiger J. A. uit Vlissin gen, sprong uit zijn wagentje en pro beerde het portier van L.'s auto te openen, hetgeen na veel moeite ge lukte. Uit de zwaar beschadigde auto kropen drie lijkbleke mannen, die ge lukkig geen noemenswaardig letsel hadden opgelopen. Tijdens de middag zitting van het kantongerecht te Mid delburg noemde de officier van justi tie, mr. J. L. Andreae, het rijden van L., die niet verschenen was, ontstel lend roekeloos. Hierbij sloot de kan tonrechter, mr. J. Moolenburgh zich volkomen aan. Conform de eis werd de scheepswerktuigkundige veroor deeld tot een boete van 100 subs. 20 dagen. Voor de vertegenwoordiger J. A. uit Vlissingen die het ongeluk had zien gebeuren en die als getuige gehoord was, had het geval ook nog een na sleep. Los van het ongeluk had de politie namelijk geconstateerd, dat de achterlichten van A.'s auto niet functioneerden. De vertegenwoordi ger had juist de avond voor het on geluk zijn auto gecontroleerd en alles in orde bevonden. Dat het ach terlicht niet werkte was te wijten Voetbalprogramma's van de afdeling opgeschoven Het voetbalprogramma van de K.N. V.B.-afdeling Zeeland, zoals dat oor spronkelijk was vastgesteld voor za terdag 14 en zondag 15 februari J.I., is opgeschoven naar zaterdag 21 en zondag 22 februari. Wel zijn enkele wijzigingen in de programma's geko men.. Voor de 2e klas B van de zaterdag competitie zijn de wedstrijden Kats- Driewegen en Wolfaartsdijk-Zaam- slag vervallen, waarvoor in de plaats gekomen zijn Zaamslag-Kats en Drie- wegen-Wolfaartsdijk. In de zondagcompetitie moest Renes- se IIBrouwershaven (le klas B) uitgesteld worden. (Advertentie) férs), prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDttS helpen! Er rijn Mcenk's Poeders hoofdpijn, kies pijn. hoest, griep.airarrhee, influenza, rhcumatick. koorfsiPcid b(j gevatte kou. periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende «luis 4 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK S POEDERS helpen! Er zijn KANTONGERECHT MIDDELBURG Hij had niets gehoord en wilde ook niets horen... De chauffeur C. de V. uit Oostkapelle had zich op 81 Januari van het afge lopen jaar te Vlissingen niet bepaald al9 een heer in het verkeer gedragen. Woensdagmorgen stond hij voor de kantonrechter te Middelburg. De chauffeur had op genoemde dag, toen hij met zijn vrachtwagen in een file voor de veerboot te Breskens stond te wachten, een tweetal meters achter uitgereden. 'Hierdoor hotste hij te gen een achter zijn vrachtwagen ge parkeerde personenauto op, die een deuk in de bumper opliep. Toen dit gebeurde had do eigenaar van deze auto, J. B. B. uit Sluis, juist zijn wa gen verlaten om kaartjes voor d3 veerboot te kopen. Zijn echtgenote en een zuster van hem, die voorin de auto zaten, zagen de vrachtauto langzaam achteruitkornen eu pro beerden door roepen de aandacht van de chauffeur te trekken, hetgeen echter niet gelukte. Pas op de veerboot kon men de niets vermoedende V. vertellen, dat '-ij brokken had gemaakt. De chauffeur ontkende echter achteruitgereden te Ontdek HUDSON het ts de moeite waard aan een doorgebrand gloeilampje, zo zei hij. Conform de els vonniste mr. Moolenburgh met 10 subs. 2 dagen. In het nauw De chauffeur J. P. de N. uit Middel- burg had op 24 november bij het links af slaan een bestelauto in het nauw gebracht. In deze zaak, die indertijd was aangehouden om verschillende getuigen op te roepen, stonden de ver klaringen van de verdachte en de vet- tegenwoordiger, J. W. de R. uit Hoe ven (Noord-Brabant), lijnrecht tegen over elkaar. De chauffeur De N. had drie getuigen meegebracht, die allen op hun beurt de toedracht aan de kan tonrechter uiteenzetten. Volgens de kolenhandelaar L. W. uit Souburg, die tegen de achterkant van de cabine iri de laadbak zat, had de chauffeur van de bestelauto meer belangstelling ge had voor hen beiden, dan voor het ver keer. Hierdoor moet het waarschijn lijk te wijten zijn geweest, dat de ver tegenwoordiger de richtingaanwijzer niet gezien heeft, aldus de getuige. Mr. Andreae kon zich voorstellen dat de aandacht van de chauffeur van de bestelauto even is afgeleid - door de twee mannen die achterop de vrachtwagen zaten. Dit nam toch. niet weg. dat verdachte wel degelijk- had moeten opletten op het verkeer achter hem, aldus de officier van justitie, die 25 subs. 5 dagen eiste. Uitspraak: conform eis. De landarbeider ,T. J. B. uit Katten- dijke stond terecht omdat hij op 19 oktober in zijn woonplaats omstreeks het middaguur met zijn motor niet genoeg rechts had gehouden, geen sig naal had gegeven toen hij drie voet gangers naderde en daarenboven zo snel gereden had, dat hij niet tijdig kon stoppen. Toen één van de voet gangers. mej. K., plotseling overstak kon de landarbeider haar niet meer ontwijken. Bij deze aanrijding liep- mej. K. een gebroken arm en been op. Daar de verklaring van de verdachte en een getuige zo tegenstrijdig wa ren, werd besloten de zaak aan te houden om nog enkele getuigen op te roepen. Onbekend De schipper J. M. van het 214 ton metende motorschip „Broedertrouw" heeft met zijn vaartuig op 31 okto ber van het afgelopen jaar de heer J. C. van der P. te Yerseke heel wat schade berokkend. Onbekend met het vaarwater had de schipper, die met een geladen schip op weg was van Kerkdriel naar Krabbendijke, over het mosselperceel van de heer P. gevaren waar de diep geladen boot vastliep. Bij de pogingen om vlot te komen had het schroefwater zo'n stroming veroorzaakt, dat grote hoeveelheden mosselen naar de oppervlakte waren gekomen. Over het nele perceel liep voorts een kale baan van drie tot vier meter breedte waar de mosselen onder het zand waren gekomen en gestikt. In deze baan was een drie tal gaten met een oppervlakte van ongeveer 20 m2. SCHADE. In zijn geheel bedraagt de scha de, die aan de uitgezaaide mosse len is toegebracht, f 2000.De huurder van het perceel is echter nog erger gedupeerd door de ont stane gaten. Hierdoor is de bank als visserijperceel voor de komen de vier jaren zolang duurt het voordat de gaten zijn dichtge slibd waardeloos geworden. Enkele dagen voor dit ongeluk was op het perceel voor een waarde van f 45.000 aan mosselen uitgezaaid. De schipper van de „Broedertrouw", die onbekend was met het vaarwater, had de kortste weg genomen naar de haven van Krabbendijke waar hij zijn lading moest lossen. Hierbij had hij echter niet gelet op de steekba- kens, die de vaarroute aangeven. Con form de eis van de officier van justi tie, vonniste de kantonrechter met f 25.subs. 5 dagen. handelaar ln scheepsbenodlgheden uit Wemeldinge, links afgeslagen. De handelaar reed hierdoor pardoes te gen de schilder, die van zijn brom mer geslingerd werd en op de motor kap van de auto terechtkwam. Hoe wel de letselen die V. hlerbil opgeloi pen had er ernstig uitzagen bleek het later gelukkig nogal mee te vallen. Mr. Lebret noemde het een zeer slor dige overtreding waarvoor hij 40 subs. 8 dagen eiste. Over een door de handelaar ingestelde vordering van 100 voor het huren van een andere bestelauto kon de officier van justitie zich geen oordeel vormen. De kanton rechter sloot zich in zijn vonnis aan hij de eis van mr. Lebret, terwijl hij de civiele vordering tot een^bedrag van 60 toewees. Botsing De chauffeur L. H. van der W. uit: Goes had op 14 november in een bocht in zijn woonplaats niet ge noeg rechts gehouden waardoor hij in botsing kwam met de wa gen van dokter B. J. ter B. uit Middelburg, die op weg was naar het ziekenhuis. Conform de eis werd H. door de kantonrechter veroordeeld tot 40 subs. 8 dage i plus betaling van de civiele vorde ring van f 76. De melkslijter L. D. uit Zoutelande stond terecht omdat hij op 18 decem ber te Vlissingen met zijn bestelauto op de Koudekerkseweg naar links was uitgeweken om de uitrit van het ziekenhuis „Bethesda" in te slaan. Hierdoor bracht hij een politieauto ih moeilijkheden, zodat hif terstond op de bon ging. Besloten werd de zaak aan te houden om de verbalisant te horen, omdat de melkslijter ontkeude hier een overtreding begaan te heb ben. Het dochtertje van do grondwerker A. van D. uit Vlissingen had herhaal delijk school verzuimd, waarvoor hebben en 6loot een verder gesprek af door zijn portier dicht te slaan en het raampje omhoog te draalen. Te Breskens waarschuwde een over dit optreden verbolgen B de politie, die de vrachtwagen aanhield. Voor de kantonrechter, mr. J. Moo lenburgh, verklaarde de chauffeur dat hij niet achteruitgereden had. Evenals de officier van Justitie, mr. T. Lebret, was de kantonrechter een andere mening toegedaan; hij vonnis te conform met 20 subs. 4 dagen. De landbouwer Z. F. uit Oostkapelle had op 18 november te Serooskerke een motorrijder danig in moeilijkhe den gebrueht toen hij met zijn trac tor, waarachter een landbouwwagen was gekoppeld naar links uitweek. F. wilde een aan de overkant van de weg gelegen uitrit inrijden en haal de naar links uit zonder goed uit te kijken. Volgens de landbouwer was er slechts een 50-tal meters zicht vanwég de mist. Dit werd echter door de verbalisant, een opperwachtmees ter der rijksjKditie, bestreden. De of ficier van justitie noemde de manoeu vre van F. een heel slordige overtre ding waurvoor hij 50 subs. 10 dagen eiste. Mr. Moolenburgh vonniste met 25 subs. 5 dagen. Mevr. A. M. D. uit Domburg had zich op 10 november te Souburg ook niet helemaal aan de verkeersregels ge houden. Zij vergat voorrang te ver lenen aan een van rechts komende bfbmfietser waardoor er een aanrij ding ontstond waarvoor mr. Lebret 25 aubs. 5 dagen eiste. Mr. Moolen burgh vonniste 15 subs. 8 dagen. De schilder J. v. d. V. uit Goes, die niet ter zitting verschenen was, had zichzelf op 30 oktober veel narigheidhaar vader zich nu moest verant- op de hals gehaald. Op de Postweg woorden. Om enkele getuigen op te te Yerseke was V. met zijn brommer roepen werd besloten deze zaak aan vlak voor de bestelauto van J. D., i te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8