Hoge Autoriteit pleit voor een gecoördineerde handelspolitiek Middeleeuws huwelijk in Amersfoort INTERPELLATIE IN KAMER OVER SCHROOTAFFAIRE „BOUSSAC-BLOEMPJES" IN DE V00RJAARSM0DETUIN.. CASINO'S IN HAVANNA WEER OPEN OM TOERISTEN TE LOKKEN VRIJDAG 2(J FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meer visie en continuïteit vereist De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) heeft haar zevende jaarverslag aan geboden. In dit verslag (dat het laatste is van de huidige Hoge Autoriteit daar de ambtster mijn der zittende leden ten ein de is) wordt gezegd dat het tot stand brengen van een gecoör dineerde handelspolitiek dë voornaamste taak zal zijn van de nieuwe Hoge Autoriteit. Deze taak Krijgt meer betekenis daar zij tussen de Hoge Autoriteit en de raad van ministers gesloten protocol in het kader kan worden gebracht van de voorstellen voor een gecoör dineerde politiek op het gehele ter rein van de energie. De menigvuldig heid; aan beschikbare energiebronnen en energievormen eist het opstellen van gemeenschappelijke principes" opdat de prijzen niet worden vervalst, maarintegendeel aan verbrui kers en investeerders de juiste weg wijzën. Bij de keus tussen de ontwik keling van eigen energiebronnen of Haal na het scheren uw vingertoppen eens over uw kin Werkelijk glad? Wérkelijk, schoon? Fris, koel en prettig? Of kon het boter? Antwoordt eens eerlijk.. Deze kleine proef zegt alles. Hij bewijst waarom goed verzorgde mannen de voorkeur blijven geven aan de klassieke vergroting van de invoer gaat het om een economische politiek als ge heel. De aanzienlijke verschillen tus sen prijsvorming bij olie en bij steen kool scheppen moeilijke problemen. Het spreekt vanzelf, dat de Hoge Autoriteit haar- voorstellen aan de regeringen samen uitwerkt met de commissie vaig.Euratom. Over de kótencrisis zegt de Hoge Autoriteit dat zij tijdens de hoog conjunctuur niet de middelen had om zich te verzetten tegen het vrijelijk sluiten van irivoercon- tracten tot een looptijd van drie jaar. De ervaring leert echter, dat de kolentoestand vrij regelmatig wisselt in perioden van niet langer dan twee en half jaar. In de toestand, zoals die zich nu heeft ontwikkeld, zouden invoerbe perkingen voor de gehele gemeen schap een weinig verschillend effect hebben van wat er nu.moet gebeuren. De invoerbeperkingen zouden immers vooral moeten gelden voor die landen, die zich door contracten op lange termijn hebben vastgelegd óp een im- lortvolume, dat de behoefte ver te •oven gaat. Had dë gemeenschap, o vraagt de Hoge Autoriteit zicli af, werkelijk de verantwoordelijkheid moeten overnemen van die regerin gen die de invoercontracten vrijelijk over zich lieten komen? In élk geval, zo constateert de Hoge Autoriteit, is de huidige toestand uiterst onbevredigend. Invoerkolen van hoge contractprijs belemmeren op het ogenblik zowel de afzet van gemeenschapskolen als invoer van kolen, die nu veel voordeliger te krijgen zijn uit het buitenland dan toen de contracten werden gesloten. Na de bijna onbeperkte vrijheid van invoer zien wij nu in sommige landen een verbod op het sluiten van nieuwe contracten en het heffen van flinke Pools vluchteling verdween na aankomst in België Een ih Noorwegen voor politieke vluchtelingen werkzame vereniging, heeft woensdag verklaard, dat Ste fan Wetowski, een Pool, die vorig jaar van een vissersboot vluchtte en in Noorwegen politiek asiel kreeg, in België spoorloos verdwenen is. Volgens de „Sabena" is de man op 8 oktober vorig jaar per vliegtuig in Brussel aangekomen, waarheen hij was gegaan in verband met een van zijn vrouw afkomstig telegram. Hij zou haar in Brussel ontmoeten. Bei den zijn niet meer gezien. Het-telegram van Wetowski's vrouw verzocht hem naar de Noorse ambas sade in Brussel te komen, maar daar heeft men geen van beiden gezien. De Belgische vreemdelingendienst heeft, toen de commissaris voor de vluchtelingen van de U.N.O. een on derzoek instelde, verklaard dat We towski niet in Brussel is geweest, en dit later, toen opnieuw een onder zoek werd ingesteld, nog eens beves tigd. Duits schip (vertrokken uit Terneuzen) vermist Het Duitse kustvaartuig „Diniluet- ter" wordt op een reis van Terneu zen via Skagen naar Odense (Dene marken) vermist. Het 299 ton me tende schip is op 11 februari uit Terneuzen vertrokken. Het schip heeft geen radio aan boord. Alle schepen op de vermoedelijke route van de „Diniluetter" is verzocht naar het vermiste scliip uit te zien. douanerechten boven een zekere ton nage. De Hoge Autoriteit is er absoluut van overtuigd dat economische politiek meer continuïteit en visie vereist. De opgedane ervaring moge alle regeringen van de gemeenschap overtuigen van de noodzakelijk heid zich te verenigen met de door de Hoge Autoriteit voorgestane politiek van een zo vrij mogelijke kolenmarkt die is gebaseerd op •een lógisch samenspel van prijspo litiek en een minimum aan correc tieve middelen. Deze correctieve middelen zouden vooral toegepast moeten worden op de schommelin gen der vrachtprijzen, opdat de importcontracten zo automatisch mogelijk beperkt blijven tot de permanente behoefte. Een derge lijk mechanisme houdt in feite een coördinatie in van de handelspoli tiek der lid-staten. Neveda, Rokin 118, Amsterdam Varen Vervult Velerlei Verlangens VAART ER WEL BIJ (Slot van pag 3) deel van het regeringsantwoord voor zijn rekening. Hij betoogde, dat er een misverstand bestaat over de aard der documenten, die door het departement worden af gegeven. Deze documenten zijn niet gebaseerd op het E.G.K.S.- verdrag, maar zijn niets anders dan bindende toezeggingen voor de handelaar om zijn uitvoer vast te stellen. De O.C.C.F. (het bureau van het ver eveningsfonds van de E.G.K.S.) voer de zelfstandig de controle. Het depar tement kwam daaraan niet te pas en de documenten van het departement waren geen geldswaardige papieren. Voor perekwatie van de transacties gaat het document van het departe ment naar het regionale bureau van de O.C.C.F., dat moet controleren of alle papieren aanwezig zijn. De fraude is ontstaan doordat de am- tenaar thuis, op papier van het de partement, de verklaringen heeft op gesteld en die heeft afgegeven aan het Duitse regionale bureau van de O.C.C.F. Het bestaande systeem op het departement is goed eiï behoefde daarom niet gewijzigd te worden. Er is geen fraude ondere andere ambte naren geconstateerd. Er bestaat geen verband, zo-betoog de de bewindsman, tussen deze frau de en de geslotenheid van de schroot- handel. Van de totale schade komt 2 procent voor rekening van de Hoogovens en gezien het aandeel van de staat In het kapitaal van de Hoogovens, on- fevcer een derde ten laste van de taat. Nn staat de omvang van de schade nog niet vast, maar nu gaat men uit van een totaal bedrag van twee miljoen mark, dan zal de staat een schade lijden van 10 tot 15 dui zend gulden. Minister Zijlstra zei verder, dat er wel beslag was gelegd op vermogens bestanddelen, maar dat er nog geen executie plaats heeft gehad, omdat de groottte van het verschuldigde be drag nog niet vaststaat. Dat er de- viezensmokkel heeft plaatsgehad, kon de minister niet toegeven. Eerder is het zo, dat de winst in het buiten land is gemaakt en daar is gebleven. De minister van justitie ad interim, mr. Struijcken, merkte op, dat het hoogtepunt van de zaak in het bui tenland moet worden gezocht. Het onderzoek wordt in samenwerking met buitenlandse justitiële autoritei ten voortgezet. Daar niet is vast ko men te staan, dat de bezittingen van dé hoofdverdachte afkomstig- zijn van misdrijf, had minister Samkalden geen reden gezien voor het nemen van verdergaande maatregelen. Van twee verdachten is het paspoort in gehouden, maar, zo merkte de minis ter verder op, men kan ook zonder paspoort naar het buitenland.' De interpellanten betoogden in twee de termijn, dat zij door het antwoord van de bewindslieden niet bevredigd waren. Minister Zijlstra zei nog, dat hij geen ogenblik heeft kunnen aan nemen, dat het door het departement afgegeven papier gebruikt zou kun nen worden als bewijs, dat 't schroot z.g. derde-landen-schroot zou zijn. Hij meende, niet verantwoordelijk te kunnen worden gesteld. Met de heer Korthals was de be windsman van mening, dat de Inter pellatie te vroeg is gehouden. De heer van der Goes van Naters kreeg tenslotte voor de derde maal nog het woord „om zijn gemoed te ontlasten". Hij verklaarde in het kort, dat de mi nister wat de documenten betreft, ge lijk heeft gehad. Dit was het einde van een interpellatie, waarvan aan vankelijk veel meer werd verwacht. Vijftien maanden gevangenis voor oplichtingen De 26-jarige stoker C. W. M. uit Rot terdam is gisterochtend door de rechtbank aldaar, conform de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek. Hij had zich van 1953 af tegenover verschillende mensen voorgedaan als agent van een bank, die zo voordelig internationale valutatransacties ver richtte, dat degenen die daarvoor geld te leen gaven, het met een rente van 100 a 150 procent per jaar terug kregen. Er zijn nogal wat mensen geweest, die hem toen geld gaven, maar zij zagen het nooit terug. Moderne overtoom in kanaal Antwerpen-Charleroi Dit jaar wordt begonnen met de aan leg van een moderne „overtoom" in het kanaal AntwerpenCharleroi, ter hoogte van Ronquieres, waardoor zes tien sluizen worden vervangen en de vervoerskosten op dit traject aanzien lijk verlaagd zullen worden. De over toom, een dubbele helling van 1400 meter lang, zal een hoogteverschil van 68 meter overbruggen. Er zullen twee schepen van elk 1350 ton of acht boten van elk 300 ton tegelijkertijd overhaald kunnen worden. De tot nog toe gebruikelijke over toom-systemen waren slechts ge schikt voor boten van minder dan vijftig ton. Op de hellingen komen twee „kabel liften", een voor opgaand en een voor neergaand verkeer. De liften zelf zijn bakken van 85 bij 12 meter op 320 rollen met deuren aan beide kanten. De boot wordt in de met water gevul de bak gebracht, zonder daarbij de bodem te behoeven raken, en vast- Fraaie Franse katoenshow in Góese „Korenbeurs" (Van onze redactrice) Na Oostburg, Hulst en Terneuzen was gisteren Goes het reisdoel van vijf charmante Franse mannequins, die in deze voorjaarsweken Europa afreizen in opdracht van de beroem de Franse lieer Boussac, die in lut tele jaren tijds wereldfaam verwor ven heeft met zijn katoenen stoffen. Ook dit voorjaar heeft het Roussae- concern weer een groot gedeelte van zijn nieuwe stoffen verwerkt iu meer dan honderd zomerse model len, die gistermiddag en gisteravond onder auspiciën van het Goese mo demagazijn „Foley" in de beurszaal van hotel „De Korenbeurs" getoond werden. De belangstelling voor deze mode show was groot, en niet ten onrech te. Want zelden is de Boussac-ka- toencollectie zo gevarieerd en veel zijdig geweest als ditmaal. Was er Botsing van autobussen met schoolkinderen Ongeveer honderd schoolkinderen kregen gisteren dp sclirik van hnn le ven, toen twee van de drie autobus sen, waarmee zij van het sportfond- senbad in Amsterdaniroost op weg waren naar hun school in noord, op het traject tussen de beide bruggen nabij Schellingwoude niet elkaar in botsing kwamen. Geen der kinderen werd ernstig gewond. De G.G.D. be hoefde slechts wat schrammen builen te verbinden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het kamp Zeeburg. Achter de bussen reed een truck met oplegger uit Leeu warden. Dit gevaarte botste bij een poging te passeren tegen de achter ste bus aan. Deze autobus kwam daarop in botsing met de daarvoor rijdende bus. Ruitstoffen in zachte zomerse tinten brachten een jeugdig element in de Boussac-collectie, die gistermiddag en gisteravond in de Goese Korenbeurs te zien was. Dit japonnetje met zijn korte mouwtjes was een goed voor beeld van de succesvolle wijze waar op zo'n eenvoudig ruitje verwerkt kan loorden. (Foto P.Z.C.). Handelaar in narcotica in Amerikaans vliegtuig gepakt Aan boord van een Amerikaans ver keersvliegtuig is donderdag een 44- jarige neger uit Jamaica door agenten van de F.B.I. gearresteerd. De man, Richard Alston, wordt ervan verdacht in New York een tas te heb ben achtergelaten met narcotica ter waarde van ruim twee miljoen gulden. Volgens de autoriteiten leidde een te lefonische waarschuwing over een bomaanslag aan de Capital Air lines tot een reeks van gebeurtenissen die weer leidden tot de ontdekking van De luxueuse casino's van Havanna mogen voorlopig hun deuren weer ope nen, zo is van hoger hand bepaald. Hangende een wet die de positie van de speelzalen zal regelen, moet het spel beperkt blijven tot toeristen en welvarende Cubanen, die identiteits bewijzen kunnen aanvragen bij de be lastingdienst. De hervatting van het gokspel ia slechts het begin van een grote actie one de toeristen terug te lokken, wier afwezigheid de luxe hotels van Ha vanna aan de rand van een bankroet heeft gebracht. Vooral wordt moeite gedaan om Amerikanen naar een driedaags festival te krijgen dat maandag begint en dat herinnert aan de oorlog waarin Cuba zich onafhan kelijk van Spanje maakte. andere jaren nogal eens sprake van een voortdurende herhaling van één motief, dit voorjaar is er een veel heid van dessins die de show tot een wel bijzonder aantrekkelijk en kleurig schouwspel maakt. Vlecht werkmotieven zijn te zien naast de bekende „porcelein-dèssins"; nu eens blijken de ontwerpers geïnspireerd te zijn door Japans lakwerk, dan weer door de kleuren die beroemde schilders in hun schilderijen ver werkt hebben. Rood is er in alle tin ten, van een bijna baldadig-oranje- rood tot een purperachtige tint; daarnaast ziet men uitgesproken „koele" maar niet minder geslaag de kleurencombinaties. Strepen zijn en bloemmotieven; rozen en streepjes worden samen gecombi neerd op een effen fond; voor het jonge meisje zijn er lieflijke ruitjes in zachte tinten. Ook de effen stof fen zijn uitgebalanceerd van tint, en kunnen weer gecombineerd worden met tal van dessins waarin de hoofdkleur, vaak in vele geraffineer de nuanceringen, terugkeert. Al dit fraaie materiaal is sa mengevoegd tot een collectie, waarin ook nu geen vaste mode lijn overheerst. Het „natuurlijke silhouet" vormt de basis en wordt verlevendigd fdoor vele modieuze details: een brede, soms hoogge plaatste ceintuur, een knoopgar- iiering op heup of schouder, een grote Icraag die zowel liggend als opgeslagen kan worden ge dragen, een kort recht, bolero- tje, een diepe fraai-gelijude rug- uitsnijding Met fleurige strand- en boulevard kostuums soms uitgevoerd in hel kleurige badstof begint de show en daarna komen er japonnen, en sembles en mantels in kleuren en dessins waaruit zowel het jonge meisje als de niet meer zo jonge en niet meer zo slanke vrouw een keu ze kan maken: een ontwapenend jurkje in een rozerood ruitje naast een geklede japon met een bleëkroze bloemenmotief: een effen blouse met een gedessineerde rok in vele tinten zachtgroen naast een ensemble-met bolero in koele „delftsblauwe" tin ten; een bizar ensemble, bestaande uit een blauwgroen gestreepte japon over een gifgroene driekwart panta lon naast middagjaponnen in stem mige kleuren. Ook de na de pauze getoonde fraaie, dikwijls opvallende en soms exoti sche mantels, ensembles en geklede japonnen, bewezen dat het motto van deze voorjaarsshow „Fleurs de textile" uitnemend gekozen was: hetr waren inderdaad allemaal bloempjes in de modetuin"! De enige, toeschouwster die van deze shows wéllicht niet onverdeeld heeft kunnen genieten, was de kleine rood harige mannequin Christlaue die liaar voet had verstuikt en daardoor, zittend naast het podium, werkeloos moest toezien hoe haar vier colle ga's onder wie „Miss Frankrijk 1959" ook haar modellen toonden. Maar ze deelde, toch in het gulle ap- olaus, evenals commentatrice Betty Biommesteyn en pianist Harry Ban- nink. Op 6 maart is de Boussac-show nog maals in Zeeland te zien; dan wordt de collectie, in Ziorikzee getoond. In Amersfoort is donderdag, als .tiende eeuwse trant het huwelijk vol- .Amersfoort voor. de chef van de af- voorproefje van de viering van het trokken tussen de heer Maarten Dui- deling bevolking. Burgerlijke Stand. 700-jarig bestaan van de stad, van 13 ven en mèj. Mïekè Mulder. De foto De lieer A. J. Bmynoóge, die het hu- juni tot 15 augustus? geheel in zes- 1 toont het paar, m hei- stadhuis van l weUjU voUroky Afgekeurde exportaard appels voor k" ^enlandse markt De Nedelandse bond van kleinhande laren, aardappelen, groenten en fruit heeft in zijn te Utrecht gehouden al gemene vergadering zijn grote afkeu ring erover uitgesproken, dat met in stemming van het produktschap aard appelen, de voor export afgekeurde aardappelen en uitgesorteerde aard appelen in de binnenlandse consump tie worden gebracht. De bond dringt- er bij het produkt schap met klem op aan, dat alleen goed gesorteerde aardappelen op de binnenlandse markt verschijnen en betreurt het, dat de gevestigde han del nog steeds de deloyale concurren tie van cte producent ondervindt. Ge vraagd wordt, dat afdoende maatre gelen hiervoor zo snel mogelijk wor den getroffen. Zuigelingen stierven door verkeerde tabletten Een verpleegster van een kraamkli niek te Krügersdorp, in Transvaal (Zuid-Afiïka), heeft een 39 dagen oude drieling verkeerde voedseltablet- ten gegeven, waardoor dc zuigelin gen binnen enkele minuten overleden. De tabletten bleken verwisseld te zijn. JAARVERSLAG KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7