Interpellatie over schrootfraude ging als een nachtkaars uit KLANKBORD Korthals (v.v.d.)„zaak is nog niet afgerond KAMER HAD GEEN BEI IDEE I E AAN UITGEBREID DEBAT Misverstand over aard van documenten KREEKRAKPLAN IN RAAD VAN ANTWERPEN BESPROKEN GELEIDELIJKE VERLAGING VAN LEERLINGENSCHAAL VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie van de heren van der Goes van Naters en Nederhorst (p. v.d.a.) over het door de regering gevoerde beleid inzake de in Nederland en in andere landen van de E.G.K.S. gepleegde schrootfraude, is donder dagmiddag in de Tweede Kamer als een nachtkaars uitgegaan. De belang stelling van de zijde der Kamer werd tijdens het debat steeds geringer, de interpellanten dienden geen motie in en aan het slot constateerde de heer Korthals (v.v.d.), dat bij de Kamer geen behoefte blijkt te bestaan aan een uitgebreide gedachtenwisseling, hetgeen hij begrijpelijk vond, daar de zaak nog niet is afgerond. „We weten, aldus de heer Korthals, dat door de Hoge Autoriteit véél wordt gedaan om deze zaak uit de doeken te doen". In dit verband toonde de heer Korthals tal van rapporten van het Zwitser se accoutantsbureau, die nog geheim zijn, maar waaruit in ieder geval blijkt, dat de zaak goed wordt onderzocht. „Eerst dienen wij de resultaten van het onderzoek af te wachten en daarna kunnen wij zien, wat er ver der moet worden gedaan". Harde noot gekraakt in eerste ronde Het uitgaan als een nachtkaars betékende echter niet, dat in de eerste ron de van het debat geen enkele harde noot is gekraakt. Zo ging de heer Ne derhorst nog al uitvoerig in op de vraag hoe het mogelijk is geweest, dat op het departement van economische zaken één enkele ambtenaar, op ei gen houtje en ongecontroleerd, documenten heeft kunnen afgeven. Waren de handtekeningen van meer ambtenaren nodig geweest, dan had de fraude niet zo gemakkelijk plaats kunnen hebben. Ook vroeg de heer Nederhorst of er niet eerder bedenkingen tegen de be trokken ambtenaar waren geweest. De heer Nederhorst betoogde, dat het schrootkartel gedurende zes jaar de bepalingen van het E.G.K.S.-verdrag heeft kunnen ontduiken met medewe ten van het departement van econo mische zaken, en de Hoge Autoriteit. Door het kartel is Nederland, zo wel wat de prijs als de kwaliteit betreft, in een ongunstige positie gekomen. De tweede -interpellant, de heer van der Goes van Naters consta teerde, dat een „internationale gangstersbende" de Europese ge meenschap en ook Nederland brandschat. Hij zei veel belang te stellen in de vraag hoeveel schade de Nederlandse staat door deze fraude heeft geleden als mede-eigenaar van de hoogovens. Al die miljoenen, die aan de profi teurs ten goede zijn gekomen, wer den braaf betaald door de Hoogovens en buitenlandse collega's en wel zon der wantrouwen en zonder controle. Toen de zaak uitkwam, was de direc tie van de Hoogovens niet dankbaar, maar wel geïrriteerd. Eerst deed di recteur Bents van den Berg hele maal niets. Drie en een halve maand na de ontdekking werd pas een on derzoek ingesteld. Ook zei de heer van der Goes érnstig geschokt te zijn door het feit, dat de drie verdachte directeuren nog op vrije voeten lopen. De hoofdverdachte heeft zich aan de behandeling van de zaak voor het gerechtshof kunnen onttrekken door tijdig naar het bui tenland uit te wijken met medene ming van ongeveer zes ton uit de vennootschapskas. Hoe is het moge lijk, zo vroeg de heer van der Goes dat de deviezeninstanties nooit iets van deze zes ton hebben gemerkt. Er is dus ook een enorme deviezensmok- kel geweest, verder vroeg de inter- pellant of over de zes ton belasting was betaald en zo dit niet het ge val is waarom is dan niet tijdig be slag gelegd op de goederen van de hoofdverdachte. Van beantwoording van deze vragen hangt het af, aldus de heer van der Goes, of Nederland nog als een rechtsstaat kan worden beschouwd. Minister Zijlstra nam het grootste (Zie slot pag. 7 kol. 2) PROBLEMEN ROND DE HAVEN Probleem Tholen (Slot van pag. 1) neus en lippen door gepleit voor een dam door het Zijpe, zonder dat er ook maar even op gewezen wordt, dat het hier om een vaarwater van vitaal belang gaat in de Schelde-Rijn-ver- binding. Het begrip streekplan een bestemmingsplan voor de grond wordt zo vaag gehanteerd, dat niet duidelijk is of de schrijver denkt aan inderdaad een plan zoals b-v. het Streekplan Walcheren, dan wel aan een soort ontwikkelings-programma. Er wordt gewezen op de mogelijkhe den van premiebouw door de indus trie, doch geen aandacht wordt be steed aan het feit, dat nieuwe bedrij ven wel andere bestedingen hebben te doen dan uitgerekend voor woning bouw. De juist in dit verband zo be langrijke woningwetpolitiek van de regering wordt echter kritiekloos weergogeven. Ziehier enkele, naar wij menen, min der doordachte zaken, die toch wel te betreuren zijn, vooral omdat dit rap port op vrij grote schaal is verspreid. Handen aan de ploeg, zegt de rap porteur tenslotte. En hij voegt er aan toe: „Bijna alles zal af hangen van de verdere houding der Tholenaren". Inderdaad. In de eerste plaats zal er op Tholen klaarheid moeten bestaan over de noodzakelijk heid, dat er eenheid in het beleid be hoort te komen. Een beleid, dat bo vendien aangepast is aan de ï-ealiteit van bijvoorbeeld de regionale indus- trialisatiepolitiek der regering. Hope lijk zullen de discussies over het thans verschenen rapport op het ei land hiertoe leiden. Indien dit zou worden bereikt, dan zou dit een nieuw en opmerkelijk wapenfeit zijn van de jonge, actieve commissie werkver ruiming. Schepen Delwaide: „Begin van nieuwe kanaalverbinding" Bij de behandeling van de begroting 1959 door de Antwerpse gemeente raad, heeft de heer Delwaide, schepen van de haven, woensdagavond een uiteenzetting gegeven over de haven problemen van Antwerpen. Inzake het rijverkeer merkte hij op dat de aanspraken op de Moerdijk verbinding volstrekt gehandhaafd blijven. Aansluitend hierop gewaagde de spreker van het Noordbrabantse welvaartplan. Ofschoon inzake de Kreekrakhaven geen definitief stand punt kan ingenomen worden vooral eer het Belgische onderzoek van de Nederlandse bedoelingen beëindigd is, meende hij toch er op te moeten wij zen, dat in het plan het begin van de nieuwe kanaalverbinding tussen de Nederlandse grens ten noorden van Antwerpen en het Hollands Diep be sloten ligt. De onregelmatig heden met schroot In de vergadering van de Tweede Kamer is aan de orde geweest de interpellatie van öte lieren Van der Goes van Naters en Neder horst, beiden P. v, d. A„ in ver band met het door de regering ge voerde beleid met betrekking tot de in Nederland en elders gepleegde schrootfaude. Omtrent de techni sche en organisatorische aspecten van deze zaak hebben de interpel lanten aan de leden der Kamer vooraf schriftelijk enige inlichtin gen verstrekt. De schrootfraude is op 28 novem ber 1957 aan het licht gebracht doordat de handelaar L, Worms, tussenpersoon tussen verschillen de aanbieders (waaronder de N.V. Zeeuwse Metaalhandel) en de Han- sa Rohstoff Verwertung G. M. B. H, te Düsseldorf (een onderneming van Krupp en van Huttenwerke Oberhausen) aan de Nederlandse ambassade te Bonn mededeling heeft gedaan van het gewetenscon flict, waarin hij geraakt was, nu hem gebleken was, dat zijn vaste relatie „Hansa" op grote schaal op van de Zeeuwse Metaalhan- del verkregen valse „derde-lan- den-verklaringen" geld uitbetaald had gekregen. Men gaf hem toen de 'raad „economische zaken" op te bellen, wat hij gedaan heeft, waarna de zaak aan het rollen is gekomen. De door de Hoge Autoriteit reeds geconstateerde onregelmatigheden betroffen hoofdzakelijk: ge sloopte schepen, die niet in Lloyds register voorkomen; 2. zeer groot schrootrendement in vergelijking met de bruto tonnenmaat; 3. ge brek aan overeenstemming tussen de data van de sloopwerkzaamhe den en de levering; 4. aanwijzing van gesloopte schepen zonder dat de schrootleveringen, die hieruit hadden moeten voortvloeien, zijn te traceren." Terwijl eerst, met valse papieren, perekwatie verkregen werd door intern schroot te laten doorgaan voor „derde-landen-schroot" ge beurde dit blijkbaar vervolgens met schroot, dat helemaal fictief was. Het vermoeden bestaat, dat een aantal andere schepen, waar voor perekwatie is verkregen, wel bestond, doch op de bodem der zeë lag en daar nog ligt. Voorts was er een groot aantal lacunes, dat tot fraude heeft kunnen leiden, doch waaomtrent het onderzoek nog gaande is. Een begin, zo onderstreepte lüj, want de verbinding gaat in het plan verder dan de Oosterschelde. Een van de leemten ervan is ongetwijfeld, dat voor de ontworpen nieuwe zeehaven tussen Bath en Woensdreclit geen uitweg voorzien is noch in noorde lijke noch in oostelijke richting. Men waagt zich af, aldus spreker, of dit opzettelijk of niet opzettelijk is, als een uitnodiging aan België om be sprekingen over het verder doortrek ken der ontworpen nieuwe verbinding nit te lokken. Dit,, maakt" Tholen ook', oesters! De heer M. J. van Poelje, waarnemend- commissaris der koningin in Zeeland, kreeg er gister een vaatje vol van tijdens de opening van de tentoon stelling „Dit Maalct Tholen". De heer J. II. Bal, directeur van de n.v. Zeeuwse oesterhvij. Bonafide, (links) overhandigde het vaatje. Iemand van een kledingbedrijf te New York, die op staande voet was ontslagen, is een half uur nadat hij de zaak ver laten had, teruggekeerd met een revol ver, waarmee hij twee kantoormeisjes doodschoot. ZELF FOUT. Negen paartjes, die er van waren beschuldigd in een bios coop te hebben gekust, werden door een rechter in Alexandrië ontslagen van rechtsvervolging. Tijdens de zit ting kwam namelijk vast te staan, dat de politieman die hen verbaliseerde zelf een overtreding had begaan: om de verdachten te betrappen had hij een zaklantaarn aangestoken. SELECT. De Nationale Organisatie van Vrouwen van Politiemannen in Djakarta heeft besloten, de toelating van nieuwe leden te beperken tot één vrouw per agent. Wegens de mist kou het vlieg tuig, waarmee de twee Suri naamse ministers, dr. Sedney en dr. Essed, met hun gezelschap naar Nederland kwamen, niet op Schiphol landen en moest het uit wijken naar Düsseldorp, van waar de heren gisteren per auto naar 's-Gravenhage kwamen. „Nog nooit was ilc in Nederland geweest", zei ons, diep teleurge steld, de heer C. Calor, onder-di recteur van opbouw in Suriname, „nu ben ik er over gevlogen van west naar oost, ben ik er weer doorgereden van oost naar west, en al wat ik heb gezien was een dikke witte mist"... TWEEDE KAMER NAM WETSONTWERPEN AAN Het Wereldgebeuren Nieuwe ontwikkeling in affaire-Lacaze In de affaire-Lacaze heeft zich een nieuwe ontwikkeling voorgedaan die dreigt de reputatie van madame Walter en dr. Lacour aan tc tasten. De advocaat Jean-Louis Tixier Vig- nacourt heeft bekendgemaakt, dat lüj de opgraving zal verzoeken van het stoffelijk overschot van mrs. Mar garet Drexel Biddle „om de juiste oorzaak van haar dood vast te stel len". Mrs, Biddle was de fabelachtig rijke gescheiden vrouw van een voor malige Amerikaanse ambassadeur in Warschau. Zij had gi'Oté financiële belangen in de Zellidja loodmijnen in Marokko, bron van een deel van het fortuin dat bij het schandaal betrokken is, en zij had op de avond van haar myste rieuze dood op 8 juni 1956, in gezel schap van twee van de voornaamste figuren in dc affaire-Lacaze eeh be zoek gebracht aan de opera. De twee personen in kwestie waren dr. Mau rice Lacour en Madame Domenica Walter. Madame Walter en dr. Lacour, haar eeuwige metgezel, waren eveneens bij Jean Walter, haar tweede echt genoot, toen deze bij een auto-onge luk op 10 juni 1957 om het leven kwam. Gemeend wordt dat er ver band bestaat tussen de aanwezigheid van Lacour en madame Walter en de dood van twee mensen, die zulke gro te financiële belangen in Zelüdja hadden. De oorzaak van de dood van mrs. Drexel Biddle is nimmer bekendge maakt, maar volgens Tixier Vigna- court stierf zij „na het drinken van iets" en willen hij en zijn cliënten weten wat dat „iets" is geweest. Groot-Parijs telt 8 miljoen inwoners, bijna een vijfde van de gehele bevol king van Frankrijk. Verlenging tijdelijke duurtetoeslag (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer besloot donderdag zonder hoofdelijke stemming tot ver kleining van de veel te grote klassen bij het lager onderwijs. Vooraf ver wierp de Tweede Kamer een amende ment van de heer Kleijwégt (p.v.d.a.) met 53 tegen 48 stemmen; De bedoe ling van het amendement was, dat in een algemene maatregel van het be stuur normen worden vastgesteld, waarbij aanspraak gemaakt kan wor den op een extra onderwijzer, indien een klas een bepaalde maximum grootte overschrijdt. Vóór dit amen dement waren de P.v.d.A., de V.V.D. behalve de heer Van Dijk en de com munisten. In de nabije toekomst zullen de gym nasiasten-a worden toegelaten tot de universitaire examens in de genees kunde en de gymnasiasten-b tot de universitaire examens in de Ietteren en wijsbegeerte met uitzondering van de klassieke talen. De Tweede Kamer nam donderdag het daartoe Strekkend wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan, met aantekening evenwel, dat de V. V.D. tegen was. De Kamer ging niet zo ver te bepalen, dat de gymnasias ten-b ook zullen kunnen deelnemen aan de universitaire examens in de theologie, zoals de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, nu-. Cals, had voorgesteld. Zij nam namelijk met 72 tegen 28 stemmen een amendement aan van prof. Ver steeg (a.r.). Dc werknemers, die tot februari 16 per dag verdienen en die over i958 op hun kinderbijslag een tijdelijke duurtetoeslag van tien cent per kind per dag ontvingen, zullen deze toeslag over 1959 behouden. Ook zij, die in 1958 een duurtetoeslag ontvingen op hun kindertoeslag ingevolge de kin- dertoelagewet van voor gepensioneer den, kunnen over 1959 op deze toe slag rekenen. De Tweede Kamer be sloot daartoe in haar vergadering van donderdag door de aanneming van een desbetreffend wetsontwerp. Bewogenheid Somberder dan anders is nu de toe stand in de Belgische Bonnage. In Cuesme, het dorp waar inder tijd Vincent van Gogh als evangelisch zendeling al zijn bezittingen, kleren, tijd en werkkracht overhad voor de kwijnende bewoners van deze Belgi sche mijnstreek met wier lot hij zo zeer bewogen was, versperren nu barricades de straten. Er is geen menselijke vijand te duchten tegen wie die barricades opgeworpen kon den zijn. Weliswaar ruimt de politie ze op terwijl elders andere worden opgebouwd, maar het enige gevolg is dat het verkeer wordt bemoeilijkt en dat ook de stakingsorganisatoren zelf last ei-van ondervinden. Niet ten on rechte duidt men deze staking dan ook wel aan als die van „de angst voor de toekomst". Op de muren, ook in het dorp waar Van Gogh indertijd woonde om van daaruit zijn evan gelisatiewerk te venichten en zijn „lotgenoten", de mijnwerkers, in ge voelige schetsen weer te geven, staan leuzen die aan deze angst uiting ge ven: „De Borinage kan niet sterven", „De Borinage wil leven, zij zal le ven", „Weg met de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal" en „Geen mijnen, geen brood". Al is er sedert van Goghs tijd wel het een en ander ten goede ver anderd, toch is de sfeer van Van Goghs sombere schetsen ook nu nog niet vreemd aan de Borinage. De in menig opzicht „achtergebleven" ar beiders zijn verontwaardigd over het feit dat aan het werken in de primi tieve en vaak gevaarlijke mijnen een einde zal komen op een heel andere manier dan zij zich hadden voorge steld. Een aantal mijnen zal namelijk rigoureus worden gesloten en het ge volg zal zijn dat ruim 6500 arbeiders hun tegenwoordige werk verliezen. Een financiële overgangsregeling zal niet. ontbreken; bovendien heeft de regering beslist dat, voor andere werkgelegenheid in de vorm van fa- breiken in de omgeving van de nu gesloten mijnen zal worden gezorgd. Maar klaarblijkelijk worden de mijn werkers geplaagd door het schrik beeld dat werkloosheid heet. De regeringsmaatregelen worden af gekondigd mede in verband met de huidige kolenerisis, nu zich overal in Europa de kolenoverschotten opho pen, en nu vanzelfsprekend ook in andere landen voorzieningen worden getroffen (zoals beperking van invoe ren van buiten het gebied der Euro-' pese Gemeenschap voor Kolen en Staal en verkorting van arbeidstij den). De sfeer wordt in de Borinage echter vertroebeld door de herinnë- ring aan het feit dat in de afgelopen jaren van hoogconjunctuur de Belgi sche regering vele miljóenèn subsidie aan de mijnen heeft betaald, die be doeld waren voor modernisering, maar die grotendeels door de direc ties werden gebruikt om hun prijzen te drukken. Met het gevolg dat de schachten in de Borinage ondanks de hoge kolenprijzen nog steeds niet zijn gemoderniseerd en- met verlies wer ken... Premier prof. Gaston Eyskens, die een kei op economisch gebied wordt genoemd, en die in het verleden al eens de portefeuille van economische zaken heeft beheerd, houdt zich ongetwijfeld druk met de moeilijkheden in de Borinage bezig. Terwijl hij troost zoekt bij een pijp, overlegt hij in het bijzonder met de bierbrouwer ir. Jacques Vanderschue- ren, die minister van economische za ken is over manieren om de schoor stenen in de Borinage aan het roken te houden. Alle leden van de rege ringspartijen hebben gisteren bij de stemming over de regerings-kolenpo- litiek het kabinet gesteund, zodat een flinke meerderheid van 11878 werd bereikt. Overigens is het laatste woord over deze kwestie nog niet ge sproken en het is te verwachten dat het uit rooms-katholieken en libera len samengestelde kabinet in de ko mende dagen nog herhaaldelijk bij een zal komen om te beraadslagen over deze moeilijkheden die samen hangen met het feit, dat de naoorlog se regeringen, hoe zij dan ook waren samengesteld, niet erop hebben toege zien dat in de Borinage en elders de noodzakelijke moderniseringen wer den ingevoerd. Een goed idee lijkt dat van de liberale vakbond, dat de re gering moet trachten, van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal gedaan te krijgen dat de sluiting der mijnen toch in een langzamer tempo wordt voltrokken dan nu is voorzien en dat elke sluiting moet samenvallen met de oprichting van een nieuwe in dustrie waar de werkloos geworden mijnwerkers aan de slag kunnen. Het is in elk geval te hopen dat in beslissingen over de Borinage iets te rug te vinden zal zijn van Vincents bewogenheid. GASTON EYSKENS ......rook uit nieuwe schoorstenen.. burgse koperen Ko wordt ïk beslist niet" vertelde ons de Veerse schilder, de heer M. J. Roeting, die in de voor bije „donkere maanden" uit een grote trom,, bekkens en belletjes een appa raat heeft geconstrueerd, dat aan de uitrusting van „Koperen Ko" ver want is. Het is een liefhebberij van de lieer Roeting waarmee hij in de toekomst naar provincies als Noord- Brabant, Limburg en Friesland icil trekken om er volksfeesten en jaar markten luister bij te zetten. De schilder, die reeds veertig jaar de ba riton bespeelt in „Veere's Genoegen" en ook in het Middleburgs „O.N.D.A." zijn partijtje meeblaast, neemt daar toe momenteel accordeonles. (Zolang ik dit instrument nog niet voldoende beheers, begin ik er niet aan" vertel de hij, „want het is wél de bedoeling, dat ik muziek ga maken. Ik hoop ook nog eens in het buitenland te demon streren". (Foto P.Z.C. Hij heeft Nederland nu nog niet gezien

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5