Presentatie probleem van het Tholen I Zeeuwse Almanak WATERSCHAPSCONCENTRATIE GEEN SIMPELE ZAAK KOUDEKERKE HEEFT BEZWAREN TEGEN GRENSWIJZIGING Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 Advertentie Rapport van de Commissie Werkverruiming Het thans verschenen rapport „Problemen van de werkgele genheid op het eiland Tholen", samengesteld door de Commis sie voor werkverruiming, bevat een opsomming van de moge lijkheden van werkverruiming. Een zestal groepen werd onderschei den: 1. Intensivering van de landbouw (kleine boeren worden tuinders). De moeilijkheid ligt hier op het gebied van de teeltvergunningen en de daaraan verbonden voor waarde van langdurige praktijk ervaring. 2. Opzetten van agrarische indus trieën. Er is hiervoor een te kleine plaatselijke produktie, te zout wa ter en ook de aard van de grond speelt mee (klei-aardappelen min der geschikt voor aardappelmeel- verwerking). 3. Coöperatieve fabricage van vei- lingkisten. Ook hier is een te klei ne plaatselijke behoefte. Er wor den echter nadere onderzoekingen verricht. 4. Uitbreiding van niet-agrarlsche industrie. Als moeilijkheid blijkt vooral, dat het tekort aan vak scholen moet worden overwonnen. 8. Aantrekking van industrieën van buiten. Als belangrijkste moeilijk heid blijkt hiér te bestaan de on bekendheid inzake de verkeerslig- ging. Daarnaast gelden het gemis aan recreatiemogelijkheden als ook de opvattingen van de bevol king. 8. Stimulering van welvaartsbron nen buiten landbouw en industrie. Mogelijkheden werden gezien in bevordering van het toerisme. In het rapport, dat voornamelijk is opgesteld ter verdere activering van de bevolking op het eiland, wordt een globaal schema ontvouwd voor de werkgelegenheidspolitiek op Tholen. Wanneer het bedrijfsleven niet zelf met energie, durf en toekomstvisie deze zaak ter hand neemt, dan zal men door gezamenlijke actie dit par ticulier initiatief moeten vervangen. Opvallend was aldus het rapport dat de algemene opinie in de eer ste plaats wees op de noodzakelijk- Advertentie) Meer -4. weerstand II held van industrialisatie, veel meer dan op bijvoorbeeld intensivering van de landbouw of de bevordering van andere welvaartsbronnen. Een en ander leidt tot de overweging dat de commissie twee wegen kan in slaan, namelijk opstelling van een uitgewerkt streekplan met inschakeling van de provinciale overheid; onmiddellijk aanpak van het vraagstuk, daar waar de meeste kans op succes bestaat, d.w.z. bij de uitbreiding van de industriële produktie. Ook hier zal samenwer king met de provinciale overheid nodig zijn, vooral wanneer concre te maatregelen in het geding zijn. Dit rapport kwam tot stand op initia tief van de eilandbewoners, de onder zoekingen werden ook door hen ver richt en het richt zich ook tot de be volking. Het telt 71 pagina's, waar van een deel is samengesteld aan de hand van de uitgebreide, bestaande literatuur. „Wat bereikt werd met dit rapport is een afgeronde presentatie van het probleem Tholen'' aldus de Een vrouw is nooit te jong en nooit te oud om van Margriette houden Gesteriliseerde en gepasteuriseerde melk In het verslag In ons blad van don derdag over de verkoop van dagmelk in Middelburg, die met ingang van 15 april a.s. begint, is een storende font geslopen. Er werd hierin namelijk op gewezen, dat de samenstelling van de gepasteuriseerde en de gesterili seerde melk niet dezelfde is. Dat is niet juist. Ondanks het feit, dat de gesteriliseerde melk er wat geliger en wat dikker uitziet, is deze melk van dezelfde samenstelling als de gepas teuriseerde. Inzittenden bevrijden zich uit te water geraakte auto Donderdagavond reed majoor A. J. B. Boom van de tandheelkundige dienst uit Soesterberg met zijn auto ter hoogte van 't Sas aan de Zelkeweg in de haven van Zierikzeë. De auto sloeg een keer over de kop, maakte een val van ongeveer 6 meter en kwam met de wielen naar boven ln het water te liggen. Door de lage waterstand, er stond ongeveer 1 meter water, kon den zowel majoor Boom als diens echtgenote zich uit de auto bevrijden en de vaste wal bereiken. Beide ble ken hoegenaamd geen verwondingen te hebben opgelopen. De auto werd later zwaar beschadigd door een kraanwagen op het droge gebracht. Ier, „met weergave van de belangrijkste factoren, die hier een rol spelen, en van de principiële mo gelijkheden, die er liggen voor verde re actie. Het spreekt vanzelf, dat bij na alles tenslotte zal afhangen van de verdere houding der Tholenaren zelf, zoals die o.a. tot uitdrukking is ge komen in het bestaan der commissie". En hij besluit: „Dus verder de han den aan de ploeg, al ligt het accent bij de industrie". Raad Oostkapelle over herindeling gemeenten De raad van Oostkapelle komt dins dag 24 febr. a.s. des avonds half aCht ln openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt oa. bespreking van het ontwerp wet inzake de herindeling der gemeenten op Walcheren. STUDIEKRING VOOR WATERSTAATSRECHT Niet alle problemen worden opgelost. „Concentratie van waterschappen is niet zo eenvoudig als men nog al eens geneigd is aan te nemen. Behalve de Dijna natuurlijke tegenstand van de waterschappen, die opgeheven wor den, is er ook veel, dat theoretisch grondig bekeken dient te worden", aldus mr. E. Bogaerts, hoofd afdeling waterstaat van de Provinciale Grif fie in Noord-Brabant, tijdens een in leiding over het onderwerp: concen tratie van waterschappen, gehouden in het Bredase stadhuis donderdag middag voor de afdeling' Züid van de studiekring voor waterstaatsrecht en waterschapsbeheer van het Instituut voor bestuurswetenschappen. Voor zijn gehoor van Brabanders, Limburgers en Zeeuwen zette de spreker de voor- en nadelen van con centratie uiteen. Hij toonde zich be slist geen voorstander van concentra tie zonder meer. Doel en taak van de waterschappen moeten steeds de con centratie vergen en de organisatie mag daarbij geen hoofdzaak worden. Concentratie van waterschappen is niet iets nieuws. Reeds in 1897 werd er geconcentreerd. Na de oorlog en vooral na de St. Ignatlusvloed is de VAN TOT DRUMBAND. 1 Het valt niet altijd mee om voor de jeugd een gepaste vrije tijdsbesteding te vinden. Jeugdleiders zitten vaak met dat probleem. In Dzendijke heeft men er voorlopig weer iets cp gevonden. De heer J. Everaars, die de r.-k. jeugd van deze plaats onder zijn hoede heeft, is op het idee geko men om een dmmband op te richten. Twaalf jongelui worden nu iedere week onderwezen hoe zij de trommel stokken moeten hanteren. Voorlopig betekent dit alleen nog maar een oor verdovend lawaai wanneer ze repete ren, maar de heer Jac. Anthonisse, die de jongelui les geeft, heeft goede, hoop, dat het mars-ritme er spoedig in zal zitten. Voor IJzendijke bete kent het in ieder geval weer een nieuw geluid. KUNSTRIJDEN. Het was natuurlijk helemaal niet no dig geweest, maar toch hebben wij er enige tijd over nagedacht. Over die advertentie in de P.Z.C. van gisteren, ■waarin te lezen stond: „Voor theorie kunstrijden, aangifte Boulevard volgde straatnaam en huis- plus tele foonnummer. Niet meer en niet min der. Het zou heel eenvoudig zijn geweest om dat telefoonnummer te draaien en even te vragen wat er nou precies onder „theorie kunstrijden" verstaan dient te worden, maar er was aan de andere kant weer helemaal geen re den om zulks te doen. Want wij wil len hélemaal niet kunstrijden laat staan de theorie er van bestuderen. Wij fietsen altijd heel gewoon, recht toe recht aan en alleen in de bochten met maar één hand aan het stuur. Om die andere uit te kunnen steken. Op de schaats zijn wij evenmin grote kunstenmakers. Altijd maar zo'n beet je rechtuit gereden wél soepel, dat wel, maar toch nooit met slingers en krullen en zo. En na nu dus even na gedacht te hebben komt het ons toch het meest waarschijnlijk voor, dat die theorie gegeven wordt voor het kunstrijden op de schaats. Hoewel.... Te pddrd is tenslotte ook nog een mogelijkheid. Zodat ge met die advertentie dus wel alle kanten uit kunt. Op de fiets, per schaats of te paard. Al naar het U lijkt.. GEEN BRIEFSCHRIJVERS. De bewoners van de buurtschap pen Kijkuit en Drleschouwen in de gemeente Axel zijn blijkbaar geen grote briefschrijvers. Tante Pos beschouwt hen als zeer slechte klanten en dezer dagen versche nen dan ook enkele P.T.T.-man- nen, die er de brievenbussen weg kwamen halen. De enkele keer dat Iemand in Kijkuit of Drleschou wen in de pen klom was de moeite niet en te vaak maakte de post beambte, die de bussen moest lich ten, een vergeefse reis. ABRI MÉT DAK. De Biervlietse busreizigers hebben eindelijk een dak boven hun hoofd. Met vreugde begroette men Indertijd het besluit van de raad om een abri in de gemeente te plaatsen, maar met minder plezier heeft men daarna nog twee maanden in weer en wind ge staan. Want er was wel een abri, maar het bouwsel had geen dak. Het dak was bij het vervoer beschadigd en kon dus niet worden geplaatst. Biervliet stuurde het terug naar de fabriek. Dat was in december en de genen, die dachten, dat binnen enkele dagen een ander dak zou komen, had den het mis. Het is februari gewor den. Maar nu staat men er dan toch droog. JUBILEUM. De ouden van dagen van Axel vieren een jubileum. Hun sociëteit bestaat drie jaar en dat is reden genoeg om fee^t te vieren. Woensdag Aanstaande komen zij bijeen in het Torenlokaal van de Nederlands hervormde kerk onder leiding van vicaris S. den Blaauwen, die voor een mooi pro gramma heeft gezorgd met onder meer een filmvoorstelling over Nieuw Guinea, een attractieve verloting en een koffietafel. De feestelijke herden kingsbijeenkomst begint om twee uur. concentratie meer in de algemene be langstelling gekomen, maar het is beslist niet zo, dat door concentratie steeds alle problemen zijn op te los sen. Spreker onderscheidde twee soorten van concentratie van waterschappen, waarvan er in ons land nog 2218 zijn. De territoriale concentratie, dus het samenvoegen van polders met dezelf de taken, en de functionele concentra tie: het samenvoegen van verschil lende taken in een groot nieuw wa terschap. Als argumenten voor concentratie zag de heer Bogaerts het gemeen schappelijk belang bij het water staatswerk. Zonder die waterstaat kundige eenheid is concentratie niet goed mogelijk. Voorts de betere ad ministratieve en technische outillage, de mogelijkheid van een krachtiger bestuur en verbreding van het finan ciële draagvlak. Er zijn ook vier nadelen: de gro tere afstand tussen bestuur en bestuurden, het gevaar van tech nocratie, het verlies aan bestuurs- ervaring en een onoverzichtelijke administratie. De grotere afstand tussen het be stuur en bestuurden ligt niet alleen in de kilometers van het grotere wa terschap, maar ook in de figuurlijke betekenis van het woord. Door het Invoeren van districten en afdelingen kan men deze afstand verkleinen. „Het gevaar van de technocratie moet men niet onderschatten", aldus mr. Bogaerts, die erop wees, dat men in Amerika daarvan studie heeft gemaakt, welke ertoe heeft geleld, dat men een andere koers is inge slagen. De angst om alleen maar ge regeerd te worden door adviezen van technische- en administratieve amb ténaren Is niet denkbeeldig. Die on grijpbare adviezen zijn vaak immers doorslaggevend in vele beleidsdetails en dit is ongezond. Het verlies aan bestuurservarlng liet de spreker blijken uit de brief, die de commissaris der koningin In Zee land heeft geschreven, toen in janu ari in Zeeland enkele belangrijke con centraties waren verwerkelijkt; een brief, waarin de commissaris hulde en dank bracht aan de besturen van de opgeheven waterschappen voor 't vele belangrijke werk, dat zij heb ben gedaan. In zijn slotconclusie stipte de heer Bogaerts nog aan, dat in de toe komst bij de watervoorziening wel eens zou kunnen blijken, dat kleine waterschappen voor dit doel het bes te geschikt zijn. Aan deze lezing, welke gevolgd werd door discussie, ging een korte ver gadering vooraf, waarin het voorlo pige bestuur onder voorzitterschap van de heer P. de Boer bij acclamatie werd gekozen tot definitief bestuur. Zieke van „City of Brussel" naar Temeuzen vervoerd Donderdagmiddag werd door het s.s. „City of Brussel" dat wegens mist op de Westerschelde onder de Een dracht ten anker lag, om assistentie verzocht voor een ernstige zieke. Met de sleepboot „Leon Letzer" vertrok dokter A. C. S. van Breda Vriesman naar het schip, waarvan een der op varenden een geklemde breuk bleek te hebben. De patiënt werd voor een spoedoperatie opgenomen in het Ju- lianaziekenhuis te Temeuzen. f Advertentie I SIEMENS Vergadering Landbouw Coöp. Centrum te Bergen op Zoom Nederlandse boer gematigd voorstander van coöperatie Donderdagmiddag werd in de hal van het instituut voor rationele suikerpro- duktie aan de Wittoucksingel te Ber gen op Zoom de ledenvergadering ge houden van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid Westelijk Neder land. Wegens ziekte was de voorzit ter ir. M. A. Geuze uit Poortvliet ver hinderd de vergadering te leiden. De leiding berustte nu bij de vlce-voorzit- ter, de heer P. J. Bom uit Colijns- plaat. Deze noemde in zijn welkomst woord speciaal ir. J. D. Dorst, voed- selcommissaris uit Zeelaud, dr. Ub- bink uit Goes, de heer Gebuis uit Goes, mr. Stijn uit Utrecht en de spreker van deze middag, de heer B. v. d. Heide, directeur van de coöpe ratieve Melkcentrale te Den Haag. De heer Bom behandelde het pas ver schenen werk van E. Abma: „Boei en coöperatie in Nederland". Uit een enquête onder 3000 boeren bleek dat de Nederlandse boer een gematigd voorstander van coöperatie is. Terwijl 55% zich voorstander verklaarde, noemde 11% zich tegenstander. Op de vraag of men liever het coöpera tieve dan wel hèt particuliere bedrijf als de sterkste zag, koos 41% het coöperatieve bedrijf en 17% het par- groeD van boe rin of meer ncu- cooper ticuliei DIVERSE TYPEN VAN F 100— TOT F 350. ére. Een grote ren neemt dus een min trale positie in. Hierna werd het verdere gedeelte van de agenda afgewerkt. Periodiek wa ren aan de beurt van aftreden de he ren J. A. van Nieuwenhuijze te Nieu- werkerk (groep V coöp. krediet) B. Koole te Souburg (groep VII land en tuinbouwveilingen), J. F. BrooIJ- nians te Oud Vossemeer (groep VIII coöp. groen voederdrogerijen) en P. S. M. Vogelaar te Dinteloord (groep IX coöp. exploitatie van landbouw werktuigen), die allen werden herko zen. Enkele mededelingen werden ge daan, o.a. dat er drie verenigin gen tot het L.C.C. waren toegetre den en dat men dit jaar zal overgaan tot het organiseren van een Boeren leenbankdag. De heer B. v. d. Heide directeur van de coöperatieve melkcentrale uit Den Haag hield een lezing over het onder werp Groeiende samenwerking tus sen particuliere en coöperatieve on dernemingen". Spreker toonde in zijr causerie duidelijk aan, dat er een steeds groeiende samenwerking is. Hij zette daarbij uiteen hoe deze sa menwerking in zijn werk gaat en il lustreerde dit met enkele voorbeelden: de samenwerking tussen de coöp. melkveehouders en fabrieken; de le vering van melk door het CM.C. aan de fabrieken. Daarbij werden ook de financiële kanten bekeken. SCHRIJVEN AAN GEDEPUTEERDEN „Middelburg heeft geen landbouwgebied nodig" B. en W. van Koudekerke hebben be zwaren tegen de nieuwe grens met Middelburg, zoals die is bepaald bij het voorontwerp van wet op de her indeling der Walchcrse gemeenten. Deze bezwaren zijn vervat In een schrijven, dat behoudens goedkeuring van de Koudekérkse raad, aan Gede puteerde Staten van Zeeland zal wor den gezonden. In dit schrijven wordt met kracht ge pleit voor handhaving van de be staande grenzen met de gemeente Middelburg. B. en W. van Koudeker ke betreurden het, dat Gedeputeerde Staten, blijkens de toelichting van dit laatste college op het vooront werp van wet, een „uitloper van de Middelburgse bebouwing" langs de weg naar Koudekerke en het aan de ze weg gelegen verpleeghuis „Ter Hooge" met directe omgeving van Koudekerke naar Middelburg wil overbrengen. Zij zijn van mening, dat ln geen en kel opzicht sprake is van een „uitlo per van de Middelburgse verbou wing", maar dat het hier gaat om een min of meer op zich zelf staande woonkern, die zeker niet op de Mid delburgse bebouwing aansluit. In het bewuste gèbied, aldus B. en W. van Koudekerke, zijn onder meer zes landbouwbedrijven gevestigd. B. en W. van Koudekerke zien niet in, waarom de bestaande grenzen voor Middelburg te eng zouden zijn en ln dit verband wij zen zij er op, dat Gedeputeerde Staten in hun toelichting Vlissin- gen als waarschijnlijk de enige stad op Walcheren met belangrij ke toekomstmogelijkheden be schouwen en bovendien als vast staand aannemen, dat de ontwik keling van Middelburg, welke ge meente primair het karakter draagt van een „ambtenarenstad", niet spectaculair zal zijn. Overigens, aldus het schrijven, kan met de samenvoeging van de gemeen ten Koudekerke, Biggekerke en Zou- telande worden ingestemd. De ge dachte, die aan deze samenvoeging ten grondslag ligt, te weten het cre- eren van een nieuwe bestuursge- meenschap, die voldoende materiële kracht zal bezitten om de op haar rustende taak, ook op het terrein van de recreatie, dient te worden onder- Vonrgevel van het nieuwe Groene Kruisgebouw te Veere, dat aan het begin van het Marktplein werd ge bouwd en dat woensdag a.s. officieel zal worden geopend. Foto P.Z.C.) schreven, zo gaat het schrijven ver der. Men betreurt het echter, dat de voor genomen herziening pas op 1 januari 1961 in werking zal treden. Vlissingse aspiraties Ten aanzien van de grens met Vlissingen wordt in het schrijven met voldoening geconstateerd, dat rekening is gehouden met de re delijke verlangens, welke in een eerder stadium door Koudekerke zijn geuit en dat het ontwerp aan de Vlissingse aspiraties in deze richting een duidelijk halt heeft toegeroepen. Voorts wordt de aandacht van Gede- mteerde Staten er op gevestigd, dat !e door Koudekerke bij de woning bouw aan Vlissingen geboden mede werking tot dusver alleen betrekking heeft gehad op het vaststellen van een uitbreidingsplan en dat dan in hoofdzaak voor het gebied „Paauwen- burg". Tot de realisering van dit plan, wat tot op heden nog niet ge schiedde, zou .Koudekerke nog steeds bereid zijn. Het ontwerp-schrijven zal maandag a.s. in de raad worden behandeld. Weer stagnatie bij de veren De mist heeft oolc donderdag weer stagnatie veroorzaakt bij de veer diensten over de Westerschelde. Het veer Kruiningen-Perkpolder heeft de gehele dag en avond niet kunnen va ren. Het veer Vlissingen-Breskens functio neerde overdag normaal; eerst om half zeven 's avonds viel ook dit veer uit. Even voor en na middernacht konden weer enkele vaarten worden gemaakt. Weinig stagnatie had Terneuzen-Hoc- dekenskerke, waar alleen de vaarten van 16.20 uur uit Hoedekenskerke en 17.20 uur uit Temeuzen kwamen te vervallen. In de avonduren werd tel kens met ongeveer een half uur ver traging gevaren. Zijpe-Anna-Jacobapolder stagneerde van 's middags vijf uur tot 's avonds acht uur; Zierikzee-Katseveer functi oneerde normaal. Winnaar televisietoestel In de vierde ronde van de Philips- intelligentie-prijsvraag is er weder om een televisietoestel in Zeeland gevallen. Winnaar van de hoofdprijs de televisie dus werd de heer E. Meulenberg te Goes. Hij won de prijs met de slagzin „Omdat je in ie stoel thuis een reis om de wereld maakt". De nabij Baarland gezonken „En Avant 16" gelicht Donderdagmorgen heeft de drijvende bok „Arend" van Van der Tak's Ber gingsbedrijf uit Rotterdam het wrak van de gezonken sleepboot „En Avant 16" gelicht. Te Hoedekensker ke zal de sleepboot een nood-repara tie ondergaan voor het naar een werf zal worden gesleept. De „Arend" zal naar Wemeldinge vertrekken, om daar het wrak van de gezonken „Yerseke 12" te gaan lichten. VANDAAG. Middelburg Electro: .Alleen op de we reld", 19 en 21.15 uur, a.l,; Schouw burg: „Onder kruisvuur", 20 uur, 14 jaar; Restaurant Wöhler; Lezing „Barbus Conchonius", 20 uur; Gou den Poorte: Bijeenkomst Nederland se Ver. van Huisvrouwen, 20 uur; Schuttershof: Feestavond Middel burgse Gymnasiasten Vereniging, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Vergiss mieh nicht", 19 en 21 uur. a.l.; Luxor: „Bonjour Kathrln", 20 uur, a.l.; Bri tannia: Lezing prof. dr. T. II. Milo „Zee-oorlog in de Middellandse Zee 1940—1944-, Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot', 20 uur; St. Petrusschool: Fi nale en prijsuitreiking sohooldam- men, 20 uur. Goes Grand: „Nirta", 20 uur, 14 jaar. Prins van Oranje: vergadering Coöp. Ver. Centraal Stierenstation Zeeland. 13.30 uur; vergadering A.R.-klesver- enlgtng, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2