Kamer nam nog geen beslissing over universitaire examens mmoRD Primitieve barricades tussen beroete en scheve huizen LANDBOUWSCHAP WENST SUBSIDIE VOOR ELEKTRIFICATIE Op DONDERDAG 19 FEBRUARI 195f PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 STEMMINGEN WERDEN UITGESTELD Eerste fase verlaging leerlingenscliaal kost 30.6 miljoen gulden (Van onze parlementaire redacteur) Opnieuw is de Tweede Kamer in haar vergadering van woensdag blijven steken in de behandeling van het wetsontwerp, dat bedoelt de afgestudeer den van het gymnasium-a toe te laten tot de medische universitaire exa mens en de afgestudeerden van het gymnasinni-b tot de universitaire exa mens in de faculteiten van de godgeleerdheid en van de letteren en wijs begeerte. Dinsdag had de Tweede Kamer er het hare over gezegd, woensdag ant woordde de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals daarop. Toen het op stemmen over een amendement van de Anti-Revolutio naire afgevaardigde prof. Versteeg en over het wetsontwerp aankwam, stelde de waarnemend voorzitter, de heer Bommer, deze stemming uit tot aan het begin van de vergadering van heden 19 februari. gingen in 1962 en 1964 zullen bij al gemene maatregel van bestuur wor den vastgesteld. Bij het V.G.L.O. zal tenslotte de 35-schaal worden aange houden, bij het V.G.L.O. de 25-schaal en bij het U.L.O. de 30-schaal. In 1968 zullen bij doorvoering van deze schalen in totaal 10.850 onder wijzers meer nodig zijn dan thans en de kosten zullen bedragen: in de Zonder hoofdelijke stemming is het wetsontwerp aangenomen, dat volle dig bevoegde onderwijzers, die de nieuwe kweekschoolopleiding hebben gevolgd, alsmede de onderwijzers, die in het verleden hun hoofdakte be haalden, toelaat tot de universitaire examens in de opvoedkunde en psy chologie. Hetzelfde wetsontwerp laat bovendien de bezitters van een mid delbare akte toe tot bepaalde univer sitaire examens. Vooraf verwierp de Kamer een amen dement van de heer Kleywegt van de P.v.d-A., dat ten aanzien van het deelnemen aan universitaire exa mens aan de volledig bevoegde on- derwijzers dezelfde rechten wilde ver lenen als aan de bezitters van het di ploma h.b.s.-a. De Kamer verwierp dit amendement met 45 tegen 49 stemmen. Ervoor waren de P.v.d.A.. de Communisten en van de K.V.P. de heren Koersen, Lucas, Duynstee, van Rijckevorsel, Peters, Andriessen, En- gelbertink, Van Vliet en Van Meel. Met verontwaardiging reageerde de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, op de aan val, die de Christelijk-Historische fractievoorzitter, dr. Tilanus, op het wetsontwerp tot geleidelijke verla ging van de leerlingenschaal bij het gewoon lager onderwijs, het voortge zet lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs gericht had. KRITIEK. De heer Tilanus strooide kwistig zijn kritiek uit over het wetsontwerp, dat voorstelt de leerlingenschaal niet on aanzienlijk in fasen te verlagen. De eerste fase is gedacht in 1962, de tweede in 1964 en de uiteindelijke verlaging zal van kracht worden op een door de Kroon te bepalen tijd stip, dat afhankelijk is van de per soneelsvoorziening, de scholenbouw en de beschikbare geldmiddelen cn dat waarschijnlijk niet voor 1 janu ari 1968 gelegen zal zijn. De vcrla- eerste fase f 30.6 miljoen, in de tweede fase f 61,2 miljoen en in de derde fase f 99,3 miljoen. De heer Kleywegt had een amende ment ingediend, dat de bedoeling heeft, dat in een algemene maatregel van bestuur normen worden vastge legd, waarbij aanspraak gemaakt kan worden op een extra onderwijzer, indien een klas een bepaalde maxi mum-grootte overschrijdt. Minister Cals bestreed het, omdat het zich, naar hij beweerde, materi eel verzet tegen de verlaging van de leerlingenschaal. Bij aanneming er van zouden er teveel aanvragen ko men om een extra onderwijzer. Dat nam niet weg, dat hij het amende ment niet onaanvaardbaar wilde ver klaren. „Ik vind het echter hoogst ongelukkig", zo voegde hij eraan toe. De Kamer stemt vandaag over het amendement en over het wetsont werp. De Tweede Kamer stelde in haar woensdag gehouden vergadering de beslissing over het toestaan van een interpellatie aan drs. Neder- horst van de P.v.d.A. tot de mi nisters van economische zaken, van buitenlandse zaken en van sociale zaken ad interim over crisis in de steenkolenmijnen uit tot dinsdag. BEWOONBAARHEID VAN PLATTELAND Ook watervoorziening vroeg aandacht Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van woens dag besloten een brief te zenden aan de kabinetsformateur, die na de ver kiezingen op 12 maart zal worden aan gewezen. In deze brief zal worden aangedrongen op een versnelde uit voering van het 10-jarenplan met be trekking tot de aansluiting van boer- derijen en tuinderswoningen op het waterleidingnet. Tevens zal in deze brief de wenselijkheid worden bepleit van de indiening van een wet op de subsidiëring van de elektrificatie ten plattelands door de commisise lande lijk welzijn van het ministerie van landbouw. Aan het nemen van dit besluit ging een uitvoerige discussie vooraf. Alle sprekers stemden met het voorstel van het dagelijks bestuur in. De heer H. M. Gerbrandy was van oordeel, dat het hier gaat om een groot pro bleem, n.l. de bewoonbaarheid van het platteland. Op de te Oudelande ingerichte ten toonstelling „Jeugd en toekomst" trok reeds bij de opening de maquet te van een Canadese silo sterk de aandacht. In het midden: mej. A. D. M. van Kruijssen, lerares van de streekverbeteringscommissie Zak van Zuid-Beveland. (Foto P.Z.C.). VERKEEIÏSOVERTIÏEDER. In New York werd iemand veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den wegens diefstal bij herhaling ge pleegd, en overtreding van de ver keersregels. Hij had voor de tweede keer 'n particulier vliegtuig gestolen en was daarmee in een Newyorkse straat geland. ERFGENAAM. In een landgoed in de Amerikaanse staat Georgia staat een 370 jaar oude eik. 1-Iet is de enige boom ter wereld die zich grondbezit ter mag noemen. Toen de eigenaar, de heer Jackson, in 1820 overleed, ver- mankte hij een hectare land in de om geving aan zijn lievelingsboom. Deze bepaiing in zijn testament werd juri disch erkend. Men vraagt zich nu af wat er moet gebeuren als de eik dood gaat. Waarschijnlijk zal dan een eikel als erfgenaam aangewezen moeten worden. West-Duitsland tweede scheepsbouwland Nederland heeft in het afgelopen jaar 161 schepen van tezamen 555.697 bru to register ton gebouwd en was daar mede op vijf na de grootste producent van schepen, zo is bekend gemaakt door Lloyds. Evenals in 1956 en 1957 was Japan de grootste producent van schepen. Engeland werd voor het eerst voorbij gestreefd door West-Duitsland, dat ;le tweede plaats bezette. De Japanse produktie bedroeg 416 schepen van 2.066.669 ton. of 365.837 brt. minder dan in 1957. West-Duits land bouwde 388 schepen van tezamen 1.429.261 ton. of 198.109 ton meer dan in het vorige jaar. De Engelse pro duktie van 282 schepen van tezamen 1.402.0ÖÖ ton was 11.721 ton lager dan in 1957. Zweden kwam op*de vierde plaats met 79 schepen (760.206 ton), Amerika op de vijfde plaats met 64 schepen van tezamen 732.381 ton (tweemaal zoveel als in 1957). De totale wereldproduktie van sche pen bedroeg in het afgelopen jaar 1936 stuks van in totaal 9.269.983 brt. te gen 1950 schepen van S.501.404 ton in 1957. Meer dan de helft der in het af gelopen jaar te water gelaten sche pen waven olietankschepen, n.l. 429 stuks van tezamen 4.775.279 brt. 9 Midden februari waren er in Oosten rijk 231.612 werklozen. Dit is 3.754 meer dan eind januari 1959 en 12.549 meer dan medio februari 1958. Daar waar het goed wonen is en een behoorlijke boterham is te verdienen, zal men niet gauw behoeven te kla gen over het wegtrekken van de be volking.'De heer ir. Tuynman sprak van „zwarte vlekken in de samenle ving" en wees op de positie van de vrouw ten platteland®. Zij heeft er alle belang bij, dat er een behoorlijke elektriciteits- en water voorziening aanwezig is. De heer P. Schippers zei op het stand punt te staan, dat de waterleidingbe drijven niet in particuliere handen moeten blijven. De oorzaak van de ge ringere bewoonbaarheid op het plat teland zag dit bestuurslid in de min dere werkgelegenheid. De heer J. Ha verkamp was van mening dat van de stedelijke bevolking een offer mocht worden gevraagd ter voorziening op het platteland. Voorts nam het bestuur van het Landbouwschap een brief van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ter kennis neming aar.. In deze brief staan de namen van de leden van het bestuur van de stichting beheer landbouwgronden, die de minister heeft benoemd op voordracht van het Landbouw schap. Deze zijn de heren ir. J. D. Dorst uit Goes, H. Kikkert uit Zeist, D. Tiggelaar uit Utrecht, ir. J. Wellen uit Tilburg en ir. Tj. Th. Wind uit Den Haag Tot adviseren de leden zijn benoemd de heren P. M. Kenter uit Haarlem en mr. N. M. Zijp uit Den Haag. In de galvanische a/deling van de nieuwe motorenwerkplaats van de E.LJJ. op Schiphol wordt menige be zoeker gefrappeerd door de aanblik van baden met tientallen rode en wit te „pingpongballen". Deze plasticbal- len hebben een gunstige invloed op het verloop van het galvanische pro ces dat hier plaats vindt: o.m. beper ken zij het warmteverlies, voorko men zij sproeinevel en gaan zij damp- vorming tegen. De K.L.M. heeft 11.000 van deze ballen ingekocht. Het zal wel duidelijk zijn, dat geen ervan ooit bij 'n tafeltenniswedstrijd dienst zal doen. Ned. handelsondernemingen in Indonesië overgenomen Alle werkzaamheden, die in het ver leden zijn verricht door de Nederland se handelsfirma's Lindeteves, Jacob- son en v. d. Berg. de internationale krediet- en handelsvereniging „Rot terdam" en de Borsumij, zijn met in gang van 1 januari van dit jaar over genomen door vier handelsmaatschap pijen van de Indonesische regering, die hiertoe speciaal in het leven zijn geroepen. De directeuren van de nieuwe Indo nesische handelsfirma's is woensdag opgedragen alle werkzaamheden van de-vier Nederlandse ondernemingen over te nemen, met inbegrip van hun filialen en dochterondernemingen in de gehele archipel. De activiteiten van Lindeteves zijn overgenomen door „Indestins", van de Borsumij door „Indevitra", van de handelsver eniging Rottèrdam door „Satya Ne gara" en van Jacoberg door „Yoeda Bakti". Alle aandelen van de nieuwe op gerichte Indonesische handelsfir ma's zijn in handen van het mini sterie van handel en de B.U.D. (een bureau voor handelszaken, dat na de anti-Nederlandse cam- Prins Bernhard in Brazilië Eerste steen gelegd voor werf van Verolme Prins Bernhard heeft woens dag te Jacuancanga in Brazilië, de eerste steen gelegd voor een nieuwe werf van Verolme. In gezelschap van president Kubitschek was prins Bern hard per helikopter van Rio de Ja neiro naar Jacuancanga gereisd. Prins Bernhard en de president lunchten te Jacuancanga en gingen later naar de hoofdstad terug. De heer Verolme zeide, dat de werf zodanig wordt gebouwd dat er sche pen van elk tonnage kunnen worden gebouwd en gerepareerd. In 1961 zal het eerste schip voor de Braziliaanse regering worden opgeleverd. De Bra ziliaanse nationale ontwikkelingsbank heeft Verolme een lening van 3 mil joen cruzeiros verstrekt ter bestrij ding van de bouwkosten. pagne in december 1957 alle Ne derlandse handelsondernemingen in de archipel heeft „overgeno men"). Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van handel deelde me de, dat de maatregelen zijn genomen als onderdeel van een programma voor „economische stabilisatie". Een der gevolgen van de onderne ming der werkzaamheden van de vier grootste Nederlandse handelson- nemingen in Indonesië zal zijn, dat opnieuw invoervergunningen, via nieuwe Indonesische handelszaken, zullen worden verleend aan deze Ne derlandse firma's. Sedert het begin van de anti-Nederlandse campagne zijn aan Nederlandse handelsonderne mingen geen invoervergunningen af gegeven. „DE BORINAGE MOET LEVEN" Jonge mijnwerker Wij zijn niet tevreden met beloften (Van onze speciale verslaggever) Mons (woensdagavond per telefoon) Tussen de beroete en wat scheve huizen lagen de primitieve barricades uit keien, boomstronken, kapotte flessen cn wat er verder in de buurt maar te vernielen was. In groepjes bij die barricades stonden de sta kers, wat grimmig en misschien ook wat onwennig kijkend, maar zeer zeker vastbesloten. De rijkswacht ruimt de barricades van tijd tot tijd op, maar telkens ko men ze weer terug. Het is onbegonnen werk en (behalve op de hoofd wegen) is er geen doorkomen aan. „Wij zijn niet meer tevreden met beloften", zei ons een jonge Vlaamse mijnwerker, die bij de barricades op wacht stond. „Wij willen blijven werken en een andere industrie dan de mijn is hier niet. Wij willen hier niet weg". Maar niet iedereen is het daar mee eens. Trouwens wie de achtergronden van de staking in de Borinage tracht te doorgronden, wordt meer en meer getroffen door te genstellingen. „Wat wilt U meneer", zei de zakenman, die het niet openlijk uitsprak, maar toch wel duide lijk liet merken, dat hij van de staking niet zoveel moest heb ben. „Ut ben geboren in de Bo rinage en men zou de streek hier van het enige middel van bestaan ontbloten"? In Jemappes, een van de brand- S»unten van de staking op maan- lag, stenden wat stakers rustig te keuvelen met de plaatselijke poli tie die de menigte op een afstand hield. „De Borinage moet leven", ver kondigden de plakkaten van het zich noemende „Comité tot verde diging van de Borinage". En de barricades moeten de werkwilli gen de toegang tot de mijn ver hinderen. Maar zeer behulpzaam zal een van die comitéleden U wij zen hoe U de verkeevshindernis kan .vermijden, en niemand belet de wat ondernemende automobi list om rustig het trottoir te beril- den en zo op de bestemde plaats te komen. Juist door dat paradoxale doet de hele activiteit nu en dan wat dilletanterig, onbeholpen en soms kwajongensachtig aan. Wc heb ben het zelf ervaren gedurende 'n tocht van 200 kilometer, dorpje in, dorpje uit. heuvel op, heuvel af, door de Borinage. In Wasmes, waar wij een zeer steile helling moesten afdalen, die eindigde in een scherpe draai, wachtte ons precies in de bocht een telefoon paal, zodat het maar een geluk was, dat de remmen goed waren... In Wasneul was het weer glas, in Quaregnies uitgebroken trottoir banden en in Paturages halve fles sen. Dit, met het toch al niet vriendelijke landschap en de vele strakkijkende toeschouwers langs de weg, bedoelden dat er toch de gelijk ook grimmigheid voorhan den is. Afgesneden Stakers hadden woensdag het verkeer op twee belangrijke spoorlijnen naar Frankrijk af gesneden, namelijk op de lijn tussen Brussel en Parijs en op die tussen Bergen en Valencien nes. Volgens spoorwegfunctio narissen is het verkeer in de Borinage zeer ongeregeld. De bond van socialistische mijn werkers in het gebied van Luik heeft besloten, zich met ingang van vandaag bij de stakingsactie van de mijnwerkers in de Borina ge aan tc sluiten. In totaal zullen er dan 100.000 stakers zijn. Verdaagd Het debat in de Belgische Kamer over de steenkoolcrisis is woens dagmiddag onder luid gejoel van doppositie verdaagd. De socialis tische partij had de regering geïn terpelleerd over haar beleid in de steenkoolcrisis. Na een debat van drie-en-een-half uur zeidc de liberale minister van economi sche zaken Jacques van der Schueren dat de regering de mo gelijkheden van hei-plaatsing dei- mijnwerkers die hun betrekking verliezen „onderzocht". Deze ver klaring ontlokte vooral van socia listische zijde een fel protest, dat spoedig overging in een gejoel om meer bijzonderheden. Do woorden van dc minister wa ren niet meer te verstaan, even min als liet beroep op de afge vaardigden van de voorzitter, ba ron Kronaeker. Deze wist ten slotte niets beters te doen dan de bel in werking te stellen, die het einde van de vergadering beduidt. Het Wereldgebeuren Premier of zoiets Adnan Menderes heeft in zijn le ven al eerder voor hete vuren gestaan. Vocht hij in de tijd na de Eerste Wereldoorlog niet in de zogenaamde „bevrijdingsoorlog", toen Kemal Ataturk de laatste vreemde troepen uit Turkije verdreef? Maar dinsdagavond is hij wel op een zeer bijzondere wijze door het oog van een naald gekropen toen hij een vlieg tuigongeluk in Engeland dat voor .verscheidene medepassagiers een do delijke afloop had, zelfs zonder ern stige verwondingen overleefde. De tuinman Peter Weller, die be hoorde tot de eerste helpers op de plaats van het ongeluk, heeft over de wel zeer tragische aankomst van de Turkse eerste minister dit ge- „Wij zagen een man uit het wrak wankelen. Hij scheen helemaal ver dwaasd. Daarna vertelde hij ons dat hij de Turkse premier was of zoiets. Hij scheen niet ernstig gewond te zijn en wij zeiden hem dat hij ver derop naar een landhuisje kon gaan om wat bij te komen. Daarna wag gelde hij weg. Wij hebben ons verder niet met hem bemoeid." Dat was geen onhartelijkheidWeller en de andere toegesnelden moesten in de eerste plaats hun aandacht gevestigd houden op andere slachtoffers die niet, zoals Adnan Menderes, in staat waren om zichzelf te helpen. Hier golden omstandigheden waarbij men er niet op let of iemand „premier of zoiets" is. j jij de besprekingen in Lancaster House, waarvoor Menderes in gezelschap van vele adviseurs de reis had aanvaard, is ook het lot en het leven van mensen gemoeid. Het gaat er immers om, de bloedige kwestie-Cyprus uit de wereld te hel pen, en om dat te bei-eiken hebben Menderes en zijn Griekse collega Karamanlis vorige week in Zürich een belangrijk akkoord geparafeerd. Uit de inlichtingen die over deze eenstemmigheid zijn uitgelekt, heeft men kunnen concluderen dat het de bedoeling is, van Cyprus nu nog een Britse kroonkolonie een onaf hankelijke republiek te maken. De veronderstelling is gewettigd, dat de banneling aartsbisschop Makarios de eerste Grieks-Cyprioot zal zijn die met het presidentschap wordt belast. De voorspelling dat ook deze leider van een opstand, in het voetspoor van velen zijner collega's in andere vroegere koloniale gebieden, eens met de regering zou worden belast, zal dus waarschijnlijk uitkomen. Dr. Kücük, de leider van de Turk se gemeenschap op het eiland, wordt als toekomstige vice-president ge noemd. Zij zullen als alles goed gaat het recht van veto hebben over rege ringsbesluiten waarbij de status van het eiland in het geding is. Politie en rechtbanken moeten een „ge mengde" samenstelling krijgen en het parlementair bestuur zal uit drie Ka mers bestaan: twee die gekozen wof- den door elk der beide volksdelen afzonderlijk (Grieks-Cyprioten en de twintig-procents-minderheid van Turks-Cyprioten) en een senaat voor gemeenschappelijke zaken. p de conferentie in Londen wil men nu ook Groot-Brittannië, dat misschien verwonderd heeft opgekeken toen het aanbevolen Griek-Turkse overleg slaagde, deel genoot maken van de overeenkomst. In het algemeen is het totstandkomen van het Turks-Griekse akkoord door de Britse regering toegejuicht, maar het spreekt welhaast vanzelf dat zij ook haar visie op detailpunten in 't ronde-tafel-overleg aan de orde wil stellen. Een belangrijke kwestie is in dit op zicht de positie waarin de Britse ba ses op het eiland in de toekomst zul len verkeren. De Engelse minister van buitenlandse zaken heeft gesteld, dat de strategische belangen van Groot-Brittannië op Cyprus op on omstotelijke wijze voor altijd ge waarborgd moeten worden. Veler ge dachten gaan in dit opzicht uit naar Britse soevereiniteit over de terrei nen van deze bases. Aartsbisschop Makarios, die ook tot de vele naar Londen gevlogen politici behoort, wilde van zo'n regeling tot dusver niet weten. Hij gaat ervan uit dat de nieuwe republiek soevereinitcits- rechten over het hele eiland moet la ten gelden. Dit is een van de moei lijke punten in het overleg, waarvan men zich overigens bezwaarlijk kan voorstellen dat het niet tot onafhan kelijkheid voor Cyprus zal leiden. Tussen Turks- en Grieks-Cyprioten heerst nog meningsverschil over de getalsverhouding in de diverse open bare lichamen. Het uitstel, door Men deres' opneming in een ziekenhuis noodzakelijk geworden, zuilen de di verse delegaties ongetwijfeld ook verder gebruiken om in onderling overleg te trachten, zulke voetangels en klemmen op de weg naar het ge stelde doel uit de weg te ruimen. ADNAN MENDERES ..door het oog van een naald..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3