Vliegtuig van Engelse luchtmacht in mist bij Tholen neergestort BILT "rr.f nnfl\/luriAIE7EEIIUfCE rnilDAtJT FKUvlNblALC IECUÏÏuE uUUKAnl Geen nieuwe wending in Australiës Nieuw-Guinea politiek VERWACHT.: DRONKEN CHAUFFEUR KOMT OM HET LEVEN BIJ ONGELUK Vandaag.. Verklaring van minister Casey GESCHENK VOOR JARIGE PRINSES Een deputatie- van «v v'cr<>n:tllnya- baar radiotoestel, aangeboden. De fo- dienst van de Koninklijke Land- i to laat zien hoe het prinsesje de tent macht heeft woensdag op hel paleis j kwam uitkruipen na een inspectie Soestdijk aan de jarige prinses Marij- van het interieur, waarbij haar moe ke een dubbéldaks kampeertent met I der, H.M. de Koningin Juliana, be- bagageruimte en luifel en «en di'aag-llangeiellend toekeek. Navigator kwam 0111 liet leven W oensdagochtencl omstreek^ half twaalf is boven de Ooster- schelde een Gloster Javelin van de Engelse Luchtmacht in moei lijkheden geraakt en bij Tholen, op korte afstand van de brug over de Eendracht, neergestort. Even voordat het toestel zich met een klap in de grond boor de, hadden de twee inzittenden het vliegtuig per schietstoel ver laten. De piloot. luitenant Ri chard Carrey, kwam ongedeerd neer in de Poortvlietse polder. De navigator, Maurice Cooper, kwam om het leven. Zijn stoffe lijk overschot werd met de schietstoel door een landarbei der, die naar zijn werk ging, bij de Honderd Gemetendijk in de Brabantse gemeente Nieuw Vos- semeer gevonden. De verongelukte Gloster Javelin kwam 't vliegveld Bruggen in de buurt van München-Gladbach, West- Duitsland en was ingedeeld bij de tweede geallieerde tactische lucht macht. Het ongeluk werd het eerst gemeld door de bemanning van een andere Engelse machine, die gezien had hoe de Gloster van ongeveer twaalfhonderd meter hoogte door een dikke mistlaag steil naar beneden dook. Belde vliegtuigen bevonden zich op dat moment boven de Oosterschel- de, zodat men in de mening verkeer de, dat het toestel in het water te recht gekomen was. Dit veroorzaakte aanvankelijk enige verwarring om trent de juiste plaats van de ramp. Onmiddellijk actie De rijkspolitic, zowel te land als te water, kwam onmiddellijk in actie en Scheveningen Radio dirigeerde de reddingboot van Veere, de Ma ria Carolina Blnnkenheym naar de plaats waar de Gloster vermoede lijk was neergekomen: 51 graden, 3(1 minuten noorderbreedte en 4 graden, 10 minuten oosterlengte. Toen bekend werd dat het vliegtuig wrak op de Zuïder Kreekweg, vijftig meter van de rijkswég Tholen-Halste- ren was terechtgekomen, zocht schip per Minneboo nog tot half drie het water af naar eventuele overleven den. Toen meldde Radio Schevenin gen via de Roeierswacht in VHssin- gen, dat de vlieger en de navigator gevonden waren. Ook het met radar uitgeruste vaar tuig van de rijkspolitie, te water, de R.P. 18 had zich naar de aangeduide plaats gespoed en nam met de mo torsloep aan de opsporing deel. Opva renden van de „Sperwer", het vaar tuig van de visserijpolitie, dat in de Dorstman ten anker lag, hadden de straaljager horen overvliegen. Zien konden ze het vlietuig niet als gevolg van de dichte mist. Even later hoor den zij een harde knal, alsof het toestel de geluidsbarrière had door broken. Tot ver in de omtrek had- men de klap gehoord. Ook in de Poortvlietse polder bij de familie Burgers, maar men had niet het flauwste idee wat er gebeurd was. De piloot Richard Carrey was vlak bij de boerderij van de Burgers neergekomen en de zoon Mees, die bij de schuur aan het werk was, zag hem plotseling uit de mist te voorschijn komen. De pi loot kwam rustig het landwegge tje afgelopen. Zijn gezicht zat on der het bloed. „We hebben hem een kop koffie ge geven", vertelde Mees. ..Mijn vader Zie slot pag. 5 kol. 2) Prinses Beatrix terug uit Sankt Anton Het was een lachende en bruigebran- de prinses Beatrix, die gistermorgen van haar wintersportvakantie in Sankt Anton is teruggekeerd. De Holland-Italië-expres waarmee zij reisde, had een half uur vertraging en arriveerde om kwart voor elf in Utrecht. Prinses Beatrix, die een kort, bruin bontjasje, een grijze rok en een lila baret droeg, werd op het eerste Ïierron verwelkomd door koningin Ju- iana, prinses Irene en haar studie vriendin, mejuffrouw D. Hassely Kirchner. Nadat de ski's en de bagage waren overgeladen, vertrok het gezel schap met twee hofauto's naar Soest dijk. Geldig tot hedenavond OPKLARIXGSGEBIEDEX Zwakke, in de noordelijke provincies tijdelijk matige wind uit westelijke richtingen veel bewolking met op vele plaatsen mist eri hier en daar enige motregen, maar ook opkla- ringsgebieden. Dezelfde temperatu ren als gisteren of hogere. ZOX EX MAAN 20 februari Zon op 7.47 onder 18.02 Maan op 15.04 onder 5.39 den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Ing. mededelingen driemaal tarief. Hoofdredacteur: W. Leertouwer! N ASBBi 12KS B« mm -w W W W ma mm W m Kleine advertenties «max- 8 regels) Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. 23 '-'ent P- regel mei een minimum i«ïr/S'pTS™n, t T) WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J v1'"; per kw. Losso nummers 15 cent. v Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr'. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel 20. Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikz.ee. red tel 2425. adm. tel. MINISTER CASEY opheldering dit een reële bijdrage zou kunnen zijn tot bet verbeteren van de toestand in het algemeen in Z.O.-Azië en de Pa cific. Casey wees vervolgens op het belang van goede betrekkingen tussen Australië en Indonesië. Nauwere be trekkingen dan tot nu toe werden onderhouden niet de 80 miljoen In donesiërs de naaste huren van Australië achtte hij de moeite waard om er met ijver en geduld voor te werken. Minister Casey verklaarde, dat het Australische kabinet de redenen heeft uiteengezet, die ertoe hebben geleid dat Australië de Nederlandse soeve reiniteit in westelijk Nieuw-Guinea erkent en zal blijven erkennen. Do regering heeft duidelijk gemaakt, dat Australië groot belang heeft bij de ontwikkelingen in westelijk Nieuw- Guinea. „Het karakter en het doe! van onze bestuurlijke samenwerking met Nederland zijn uiteengezet. Deze samenwerking zal natuurlijk voort duren". Casey deelde, voorts mee, dat de Australische ministers de aandacht van dr. Soebandrio hadden geves tigd op het minder gelukkige ef fect op de Australische mening van _hct zonder schadevergoeding over- nemen van de Nederlandse eigen dommen in Indonesië en de behan deling daar van Nederlandse on derdanen. Australië had uitdruk king gegeven aan de hoop, dat maatregelen voor schadevergoe ding spoedig en effectief zouden worden toegepast, aldus Casey. De leider van de oppositie in het Australische parlement, dr. Herbert Evatt, betoogde vervolgens, dat de kwestie-Nieuw-Guinea van het groot ste belang is in verband met de vei ligheid van Australië en dat de Australische regering de op dit punt in het gezamenlijke Australisch-In- donesische communiqué aan een na dere beschouwing zal dienen te on derwerpen. Hierbij staat de vraag voorop, welk belang leidraad zal moeten zijn bij het bestuur van wes telijk Nieuw-Guinea, aldus Evatt, die van mening was, dat van het stand punt der V.N. het belang van de in heemse bevolking op de voorgrond moet staan. Australië moet trachten met Nederland en Indonesië tot over eenstemming te komen over de ga rantie voor een durende bescherming van de inheemse bevolking van wes telijk Nieuw-Guinea. Een overdracht van de soevereiniteit van Nederland aan Indonesië zou hij voor deze be volking een groot gevaar achten. De tweede man van de oppositie, Caldwell, merkte nog op, dat naar het lijkt, de Australische regering bereid is. Nederlands Nieuw-Guinea veiligheid van Australië een duide lijke bedreiging zou betekenen. De Australische regering heeft in haar repliek een nieuw en volledig debat in het parlement toegezegd over het vraagstuk Nieuw-Guinea. REEKS BOTSINGEN TUSSEN pEN HAAG - UTRECHT Weggebruikers hadden nog contactsleuteltje afgenomen Op de rijksweg Utrecht-Den Haag heeft een dronken automobilist een ernstig ongeluk Veroorzaakt, dat hemzelf het leven heeft gekost. Ver scheidene anderen zijn zwaar en licht gewond. De omgekomene was F. J. K. uit Utrecht, die getrouwd was en lijf kinderen had. Hij slingerde met zijn auto heen en weer, reed door de afscheiding tussen de verkeersbanen en reed op de lin kerweghelft verder. Onder Waarde reed hij drie auto's aan, waarbij drie mensen werden gewond. Vervolgens reed hij in de richting Bodegraven en botste tegén een auto die over de kop sloeg. De chauffeur van deze auto heeft geen verwondingen opgelopen. Later is de dronken bestuurder weer in bot sing geweest met enkele andere au to's, die weiden beschadigd. Vervol gens kwam hij op de plaats waar het grote ongeluk plaats vond. Daar kwam hij eerst in aanraking met 'n busje. De negen inzittenden werden allen-gewond. Zij moesten opgeno men worden in een ziekenhuis. Op het aangereden busje botste nog een per sonenwagen en op die auto is nog een auto gereden. Diverse automobilisten zijn daarna van schrik de berm in gevlogen en op hun kop in de sloot terecht gekomen. Voordat deze ongelukken gebeur den hadden weggebruikers het con tactsleuteltje van de dronken auto mobilist afgenomen. Blijkbaar be schikte de man over nog een ander sleuteltje, waardoor hij zijn rit kon vervolgen. Ontslagen portier schiet twee vrouwen dood Een portier van een kantoor te New York, die dinsdag ontslagen werd, heeft diezelfde dag twee vrouwelijke employés van het kantoor doodge schoten. De portier. Pamell Johnson, 27 jaar, werkte reeds vijf jaar voor de Mar vin Fabrics inc., toen hij ontslagen werd. Met het geld van zijn uitke ring begaf hij zich naar een pandjes huis drie blokken verder van zijn kantoor, kocht er een Winchester en keerde terug. Hij trad het kantoor binnen en vuur de drie schoten af, waardoor de twee vrouwen dodelijk werden getroffen. De drie andere (mannelijke) em ployés wisten na een hevige worste ling de portier, te overweldigen. is het 100 jaar geleden, I dat de Zweedse scheikundige j en Nobelprijswinnaar S. A. Arrhenius, een der grondleg- I f| gers van de moderne physi- I sche chemie, op het kasteel Vik bij Uppsala werd gebo- f| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Turkse premier, Adnan Mender es, is dinsdagavond aan de dood ont snapt, toen het vliegtuigwaarmee hij op weg was naar Londen voor de Dne-Mogendhedencortferentie over Cyprusnabij de Britse hoofdstad verongelukte. Er zijn twaalf doden. De foto toont de wrakstukken van het verongelukte vliegtuig. PILOOT ONGEDEERD IN POORTVLIET Dreigende -taal van Kroesjtsjew over Berlijn Premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie heeft volgens Tass dinsdag in Toela verklaard, dat elke poging van het westen om zich met geweld toe gang tot Berlijn te verschaffen, met geweld zal worden beantwoord. „Het is bekend dat er Russische troepen in Oost-Duïtsland zijn. Zij zijn daar niet om te knikkeren", aldus de Russi sche staatsman. Een westelijke lucht brug naar Berlijn in geval van een blokkade noemde hij zwak. President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie naar aan leiding over deze rede van Kroesj tsjew opnieuw verklaard dat het Westen zijn verplichtingen in Berlijn niet zal prijsgeven. Hij voegde hier aan toe, dat, als geweld zou wórden gebruikt 't de andere partij zou zijn die dit geweld gebruikt om te verhin deren dat het Westen aan zijn ver plichtingen voldoet. Belgisch-Nederlands overleg over kolencrisis De Belgische minister van economi sche zaken, Van der Schueren, zal vrijdag naar Den Haag komen voor besprekingen met minister Zijlstra in hét kader van het regelmatige Bene- lux-overleg. Bij deze. gelegenheid zul len ook de moeilijkheden in de kolen- industrie ter sprake komen. Dit overleg over de - kolenvraagstuk- ken is door minister Zijlstra tijdens de behandeling van de begroting van de staatsmijnen in de Eerste Kamer aangekondigd. „Ongewettigde veronderstellingen in commentaren op communiqué" De Australische regering zal niet Nederland blijven samenwerken bij het bestuur van Nieuw-Guinea, aldus heeft de Australische minister van buitenlandse zaken, Richard Casey, gisteren in liet Huis van Afgevaar digden verklaard. Casey gaf toelichtingen op het gezamenlijk communiqué, dat hij en de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, zondagavond hebben uitgegeven. Casey zei dat in openbare commentaren op een ge deelte van het gezamenlijk communiqué enkele ongewettigde veronder stellingen waren gemaakt. Hij bedoelde liet gedeelte waarin van Austra lische zijde wordt verklaard dat Antralië geen vreedzame regeling tus sen Nederland en Indonesië over de toekomst van westelijk Nieuw- Guinea in de weg zal staan. Casey zei dat deze verklaring geen nieuwe wending in tie Australische politiek betekende. Naar hij meende werd hierbij slechts een standpunt toegelicht waarover de Indonesiërs twijfel koesterden. „Ik wil het parlement duidelijk maken", aldus Casey, „dat deze omschrijving van het Australische standpunt, zoals zij aan dr. Soebandrio is gegeven, op geen enkele wijze kan worden voorge steld als een raadgeving aan Nederland of aan Indonesië ten aanzien van de kwestie van onderhandelingen over deze zaak," Casey zei. dat Australië zijn stand punt duidelijk had gemaakt ten aan zien van een veronderstelde situatie waarover Nederland en Indonesië tot een overeenkomst zouden kunnen ko men door een vreedzame procedure eu in overeenstemming met interna tionaal aanvaarde beginselen. Dit be tekende onder andere afwezigheid van dwang. „Wij zeggen dat Austra lië zich in dergelijke omstandigheden niet tegen ee.n dergelijke overeen komst zou verzetten. Daar wij gelo ven in het fundamentele recht van Nederland 6m overeenkomsten aan te gaan over bet gebied waarover het naar onze overtuiging de soevereini teit bezit en in de heerschappij van het recht, is dit standpunt het enig juiste en goede voor Australië", al dus Casey. Casey zei, dat een van de ongewet tigde veronderstellingen is ge weest, dat in geval van een over eenkomst tussen Nederland en In donesië slechts één resultaat wat betreft de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea mogelijk zou zijn. „Ik ben daarentegen van mening, dat er een verscheidenheid van mogelijkheden is. grotendeels af hankelijk van de beslissing van Nederland en Indonesië om een daarvan te aanvaarden. Ik herin ner de volksvertegenwoordiging er aan, dat de Nederlandse regering meer dan eens de nadruk heeft ge legd op het belang, dat het hecht aan het internationale beginsel, dat de belangen van de autoch tone bevolking van Westèlijk Nieuw-Guinea moeten worden be hartigd". Casey verklaarde voorts, dat Neder land in het verleden heeft voorge steld de kwestie van de soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea voor te leggen aan het Internationale Hof. Dit is duidelijk een van de vreedzame methoden, die zouden kunnen worden aangewend, zei hij. Casey betoogde, dat het gezamen lijke communiqué de overtuiging van zowel Indonesië als Australië tot uit drukking brengt, dat geen géweld be hoort te worden gebruikt om territo riale geschillen tot een oplossing te brengen. Deze duidelijke verklaring wordt door de Australische regering toegejuicht. Minister Casey zei, dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1