Tekko Taks duikt in het verleden MIDDELBURG KAN DAGMELK IN FLESSEN KRIJGEN, MITS... WALCHEREN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 „GEEN MONOPOLIEPOSITIE Voorzitter Melkslijtersvereniging over klachten huisvrouwen De Middelburgse vereniging van huisvrouwen heeft tijdens een vorige week gehouden vergadering haar ongenoegen uitgesproken over de melkvoorzie- ning in de Zeeuwse hoofdstad. „De melkslijters", aldus de dames, „hebben een monopoliepositie en leveren alleen de melksoorten, die voor hen voor delig zijn". De voornaamste grief van de Middelburgse huisvrouwen was, dat de melkhandelaren geen gepasteuriseerde flessenmelk, de zogenaamde dagmelk, verkopen. We hebben deze en andere klachten van de huismoe ders voorgelegd aan de heer S. Abrahamse, de voorzitter van de hoofdste delijke melkslijtersvereniging. Deze vertelde ons onder meer, dat de melk handelaren zeer zeker bereid zijn om deze gepasteuriseerde melk in fles sen, voorzien van het rijksgoedkeuringsmerk, te verkopen. „Maar", zo vat te de heer Abrahamse zijn zienswijze samen, „dan moeteu de huisvrou wen er ook borg voor staan, dat die voorraad flessenmelk dezelfde dag nog in zijn geheel verkocht wordt". In verschillende delen van Nederland wordt deze dagmelk dus gepasteu riseerde melk in flessen verkocht tegen een kostprijs, die 4 cent hoger is dan de bussenmelk. Zoals de naam reeds aanduidt, moet deze melk nog dezelfde dag geconsumeerd worden. „Men moet echter een behoorlijk kwantum dagmelk kunnen verkopen, wil de melkfabriek de flessen kun nen bottelen", zo zei de heer Abra hamse. Wanneer de fabriek 1000 "'.es sen bottelen en er komen na de ver koopdag 400 flessen terug, dan ls de ze melk niet meer te gebruiken ui teraard ook de volgende dag niet voor huishoudelijk gebruik. „Tenzij iedere hulsvrouw 'n koelkast heeft..." merkte de voorzitter op. Dat er tot nu toe in Middelburg en omgeving nog geen dagmelk verkocht is, weet de heer Abra hamse voor een deel aan de onbe kendheid van het publiek met dit produkt. Want het merendeel der huismoeders is gewoon om allee u maar duurzame melk te kopen, dus melk, die men een of twee da gen kan houden. Overigens was de heer Abrahamse er van over tuigd, dat de Middelburgse slijters op den duur wel tot de verkoop van dagmelk zullen moeten over gaan. ONDER CONTROLE Momenteel verkopen zij dus geDas- teurlseerde melk uit de bus (deze mellc is op 85 graden gepasteuri seerd). Die melk kan zo „op tafel" gebruikt worden. Men hoeft ze niet te koken; alleen is net des zomers wel nodig om het overschot even op te koken. De heer Abrahamse stipte aan, dat deze melk van goede kwa liteit is, daar het produkt voortdu rend onder controle staat. Vervolgens is ér de gesteriliseerde melk in flessen, die houdbaar is, maar op een koele en donkere plaats. Dus niet op de aanrecht, de tafel of „ergens" op de grond. „Dat wordt door de meeste huismoeders en -va ders nog al eens vergeten", betoog de de heer Abrahamse. De dames van de vereniging van huisvrouwen meenden voorts, dat losse melk onhygiënischer is dan flessenmelk. De lieer Abrahamse zei hierover, dat melk in gesloten eenheden, die dus nergens mee in aanraking komt, inderdaad hygië nischer Is dan de melk in een ko ker of pannetje. De georganiseer de melkhandel heeft echter nog nooit gehoord, dat men van medi sche zijde tegen deze „open" ver koop bezwaren heeft. Het is vanzelfsprekend de vraag of men in de Zeeuwse hoofdstad een voldoend kwantum dagmelk kan ver kopen. Want gedurende de periode van 1948 tot 1958 is de melkverkoop in Middelburg gezakt met 30 terwijl die daling thans 27 be draagt. Dit verlies wordt voor de melkslijters wel gecompenseerd, nu zij bijprodukten als yoghurt, pap enz. kunnen verkopen. Overigens be sparen de huisvrouwen in Middelburg en omgeving gezamenlijk jaarlijks f 30.000 tot f 40.000, omdat de fabriek in de Zeeuwse hoofdstad staat. Men hoeft de produkten dus niet van el ders aan te voeren,.zoals in vele de len van ons land het geval is. Tot slot gaf de heer Abrahamse de verzekering, dat de Middelburgse melkslijters hun klanten op zo goed mogelijke wijze willen bedienen, zo dat er van een monopoli-positie geen sprake is. Als er reden bestaat over te gaan tot de verkoop van dagmelk, dan hebben zij daar geen enkel be zwaar tegen. RAAD VERGADERDE Nieuw- en Sint-Joosland keurde uitbreidingsplan goed De raad der gemeente Nieuw- en St.- Joosland kwam zoals gemeld in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester mr. F. S. K. Graaf van Rand wijok. Het schoonmaakwerk der gemeente- gebouwen voor 1959 werd gegund aan mevr. A. Moolenbroek-Siereveld. Een verzoek om subsidie voor reumatiek- bestrijding werd ingewilligd. Een dergelijk verzoek om subsidie door de Stichting Prot. Nazorg op Wal cheren werd ter verdere behandeling aangehouden tot de volgende vergade ring. De tarieven slachthuis-keurings dienst werden met 30 pet. verhoogd- Een leeg gekomen woningwetwoning werd verhuurd aam J. de Keuning jr. Het gewijzigde uitbreidingsplan werd goedgekeurd en zal nu ter inzage worden gelegd voor de ingezetenen, die nog al of niet hiertegen bezwaren kunnen inbrengen. De jaarwedderege- ling voor het gemeentepersoneel werd zo gewijzigd, dat de toegestane ver hogingen nu maandelijks zullen wor den uitbetaald. Ook de looncompensa- tie huurverhoging werd door de raad goedgekeurd. Bij de rondvraag verzocht de heer J. Knuyt sr. (p.v.d.a.) tot plaatsing van een bak voor strooizand over te gaan ter bestrijding van de gladde straten en pleinen en de heer S. Janse (p.v.d. a vroeg uitbreiding van de straatver lichting in de nieuwe stratenwijk, het geen door B. en W. nader zal worden bezien. ZOUTELANDE Feestavond „De Meeuwen" Zaterdagavond hield de voetbalver eniging „De Meeuwen" te Zoutelande een goed geslaagde feestavond in „Middendorp". Na een openingswoord van de voor zitter. de neer J. de Visser, werd een gevarieerd programma afgewerkt, waaraan medewerking verleend werd door de plaatselijke muziekvereni ging „Luctor et Emergo" en liet ge zelschap „Zandkorrels" uit Middel burg. In de pauze werd een verloting gehouden. Kroon schorste besluit van raad EUewoutsdijk Over benoeming ontvanger In het Staatsblad is een K.B. versche nen, waarbij het besluit van de raad der gemeente EUewoutsdijk van 80 december 1958 tot benoeming van de heer L. O. tot gemeente-ontvanger is geschorst. Deze schorsing is geschied, hangende het onderzoek naar de vraag of dit raadsbesluit in strijd is met het algemeen belang. Hoewel het koninklijk besluit niet aangeeft, om welke redenen strijd met het algemeen belang wordt ver ondersteld, kunnen hiervoor naar wij vernemen twee overwegingen worden aangevoerd. Het college van Ged. Staten had de raad van EUe woutsdijk namelijk in overweging ge geven een zodanige benoeming te doen, dat een combinatie met het ont vangerschap van een naburige ge meente mogelijk zou worden. De raad heeft deze suggestie echter niet over genomen. Indien het geschorste be sluit echter wordt vernietigd, bestaat de mogelijkheid dat een gecombi neerd ontvangerschap wordt opge legd. Een ander punt, dat een over weging voor strijd met het algemeen belang kan opleveren, is de onbe kendheid van de ontvanger met de administratie der gemeente-financiën. In het verleden heeft een dergelijke overweging enkele malen tot vernie tiging van een benoemingsbesluit van een gemeente-ontvanger geleid. Restauratie kerk Dreischor gegund De kerkvoogdij der Nederlands Her vormde Gemeente te Dreischor heeft thans van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen, af deling monumentenzorg, de goedkeu ring ontvangen tot gunning van de restauratie van het kerkgebouw. Het werk is opgedragen aan de fa. I. Woudenberg Zn. te Middelburg. Men verwacht dat spoedig met het werk begonnen wordt. MIDDELBURG Jaarvergadering N.C.A.B. In de afgelopen week kwam de af deling Walcheren van de Nederland se Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond (N.C.A.B.) in res taurant „De Eendracht" te Middel burg onder voorzitterschap van de heer J. Jobse Mzn. uit Oostkapelle in jaarvergadering bijeen. Bij de be stuursverkiezing werd het periodiek aftredende lid, de heer J. Walraven uit Sint-Laurens, met algemene stem men herkozen. Op deze bijeenkomst werd ook beslo ten de algemene jaarvergaderfhg, die in Enschede zal worden gehouden, zo mogelijk met alle leden van de afde ling en hun dames te bezoeken. Spelregelwedstrijd voor bestuurs- en commissieleden De door de scheidsrechtersvereuiging „Walcheren" uitgeschreven spelregel- wedstrijd vóór bestuurs- en commis sieleden der Walcherse voetbalvereni gingen zal op vrijdag 20 februari a.s. des avonds om half acht worden ge houden in restaurant Wöhler te Mid delburg. De bedoeling van deze wedstrijd is om de kennis op het gebied van de voetbalspelregels te vergroten en het contact tussen de scheidsrechters en de verenigingen te verstevigen. Teleurstellend is het daarom, dat niet meer kleinere verenigingen uit Wal cheren deze gelegenheid hebben aan gegrepen om aan deze leerzame wed strijd deel te nemen, want wekelijks blijkt op de voetbalvelden, dat zowel bij spelers als publiek de spelregel kennis vaak voel te wensen overlaat. De deelname aan deze spelregelwed strijd is bovendien geheel gratis. Acht groepen van elk 5 personen zul len elkaar nu bekampen op theoreti sche kennis. Iedere deelnemer zal drie spelregelvragen moeten beantwoor den en voor elke vraag kan leder ju rylid afzonderlijk maximaal 10 pun ten toekennen. Deze jury is samen gesteld uit de heren J. C. Verkerk, voorzitter 'en G. C. Reyers en L. A. Torenvliet leden, terwijl als vragen steller zal fungeren de heer I. W. Bakker, voorzitter van de K.N.V.B. afdeling Zeeland. Voor de winnende vereniging is een prijs beschikbaar gesteld, terwijl de overige deelnemende verenigingen een herinneringsmedaille zullen ont vangen. Voor zover plaatsen beschik baar zijn kunnen belangstellenden deze wedstrijd gratis bijwonen. Middelburgse scholieren zagen film over India Dinsdagochtend hebben honderden M'burgse scholieren in de Schouw burgbioscoop kunnen genieten van de Duitse kleurenfilm „Ruf der Götter", die onder de Nederlandse titel „In de schaduw van de Himalaya" in ons land vertoond wordt. Deze voorstel ling stond onder auspiciën van het Aardrijkskundig Jeugdcentrum. Met deze film heeft net bestuur van dit centrum weer een goede keus ge daan. In een tijdsbestek van iets meer dan een uur kregen de Middel burgse scholieren een totaal indruk van het zeer sterke Hindoe-geloof en zijn gebruiken in India. Voor deze film, die onder regie van D. Wawrzyn tot stand ltwam, heeft- een grote groep van cineasten 8 maanden ge filmd, waarin zij 16 provincies van India bezochten. In deze film wordt grote aandacht be steed aan de eredienst van de Hin does. Voorts worden enige sociale as pecten belicht en krijgt men een klei ne indruk van de grote moeilijkhe den, waarmee men in dit land kampt. De honger en armoe, het noodlot van dit grote land, worden de regeerders van het volk van India genoemd. Woensdag en donderdag worden deze voorstellingen herhaald. Nieuwe straatnamen in Middelburg B. en W. van Middelburg hebben be sloten, krachtens een machtiging van de raad uit 1955, om in verband met het uitbreidingsplan Klein Industrie terrein en het aanleggen van wegen bij het Groot Industrieterrein aan de Kleverskerkseweg, de stratenlijst te wijzigen en aan te vulen. Volgens deze wijziging vervallen de Beltweg en de Industrieweg en zal het weggedeelte van het Oud Arne- muidsvoetpad tot de Oude Veerseweg Oostperkweg genoemd worden. Dampoortweg wordt het gedeelte ge noemd van Veersesingel tot Oost perkweg, Nijverheïdsweg het stuk Kleverskerkseweg tot Betonfabrlek, Siloweg het gedeelte Kleverskerkse weg tot Kleverskerksejaagpad, Stads- ambachtsweg het stuk van Oostperk weg tot Veerse jaagpad en Noord- monsterweg het gedeelte Oostperk weg tot Veerse jaagpad. In het uitbreidingsplan Stromenwijk komen de volgende nieuwe straten: Arnelaan, Deltaplein, Deurloostraat, Keetenstraat, Kreekrakstraat. Maas straat, Mastgatstraat, Mosselkreek- straat, Oosterscheldestraat, die er reeds is, Oostgatstraat, Roompotpad, Rijnstraat. Sloestraat, Veersegat- straat, Waalstraat, Westerschelde- straat, Westgatstraat, Wielingen straat, IJsselstraat, Zandkreekstraat en Zijpestraat. Voorts hebben B. en W. besloten de Lageweg van de stratenlijst af te voeren. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op -13 lebr,Con- gokust, Kopenhagen: Heemraadsingel, Gent. Vlissingen vertrokken op 13 febr.: Bui zerd, Antwerpen; Jonet, Antwerpen; Brandaris, Londen. Gepasseerd naar Antwerpen op 13 febr.: Mypuck, Hamburg; Marly I, Norfolk; Alphard, Hamburg. Gepasseerd van Antwerpen op 13 fabr.: Hada II, Londen. Stopverbod voor één zijde in Vlissingsestraat Krachtens een machtiging van de raad van de gemeente Middelburg van 1951 hebben B. en W. van deze gemeente besloten in de Vlissingse straat een stopverbod voor één zijde in te stellen. Dit stopverbod geldt voor de evengenummerde zijde voor die straat tussen de Varkensmarkt en de Stadsschuur. „Door het laden en lossen van vracht auto's in het smalle gedeelte van die straat en bij de aan beide zijden ge legen bedrijven wordt het verkeer belemmerd en soms zelfs de weg ver sperd", aldus B. en W. in hun besluit. Het college meent voorts, dat een stopverbod voor de even genummerde zijde voor belanghebbende bedrijven ter plaatse het minst nadelig is. Drie polders vergaderden te Nieuw- en St.-Joosland De Johanna-, Molen- en Mortiere polder te Neuw- en Sint Joosland kwamen in vergadering bijeen. De eerste onder voorzitterschap van de heer C. A. Polderdijk, dijkgraaf; de tweede, onder voorzitterschap van de heer J. Poppe, dijkgraaf en de der de onder voorzitterschap van dijk graaf J. Durink. De rekening van de Johannapolder over het dienstjaar 1958 werd vast gesteld met aan inkomsten 1769,37 en aan uitgaven 1584, dus met een batig saldo van 185,37. De begro ting voor het boekjaar 1959 werd goedgekeurd en vastgesteld op 1542,06 aan ontvangsten en uitga ven. Het dijkgeschot werd bepaald op 42 per ha. evenals het vorig jaar. De rekening van de Molenpolder over het diensjaar 1958 werd vastgesteld met aan inkomsten 643,42 en aan uitgaven 325,92 dus met een batig saldo van 317,50. De begroting voor het boekjaar 1959 werd goedge keurd en vastgesteld op 716,40 aan ontvangsten en. uitgaven. Het dijkge schot werd bepaald op 17 per ha. zijnde 4 per ha. meer dan het vorig jaar. De rekening van de Mortierepolder over het dienstjaar 1958 werd vastge steld met aan inkomsten 1604,13 en aan uitgaven. 105®,91; een batig saldo van 553,22. De begroting voor het dienstjaar 1959 werd goedge keurd en vastgesteld op 2172,82 aan ontvangsten en uitgaven. Het dijkge schot werd bepaald op 26 per ha, evenals het vorig jaar. Jaarvergadering Rode Kruis-transportcolonne De transportcolonne, afdeling Sou burg, Ritthem, Nieuw- en Sint-Joos land van het Rode Kruis had het af gelopen jaar een groot aandeel in de activiteiten van dé vereniging. Er werd door de leden 312 maal eerste hulp verleend. Nieuwland meldde vijftien ongevallen, waarvan één met dodeijke afloop. Een en ander blijkt uit het jaarverslag, dat de secreta resse van de transport-colonne, me vrouw De Jong op de jaarvergadering, die in het Rode-Kruisgebouw te Sou burg werd gehouden, uitbracht. De voorzitter, de heer A. Walraven heette de helpsters en helpers welkom, in het bijzonder twee leden van het afdelingsbestuur, de heren F. Leen- houts en M. J. Hollestelle. Het ledental bedraagt thans te Sou burg 34 dames, 29 heren en 3 adspi- rantleden, te Ritthem 3 dames en 4 heren, in Nieuwland 7 dames en 3 he ren en één adspirantlid. De leden maakten zich verdienstelijk bij kin deruitstapjes, de rijtoer van ouden van dagen, de sportweek, het zieken- vervoer, voetbalwedstrijden enz. Voorts assisteerden helpsters en hel pers bij de boottocht van chronisch zieken en in het Henri Dunanthuis voor jeugdige invaliden te Zeist. De zilverpapier-, lectuur- en oud papier acties werden alle een succes, even als de postzegelactie. Het jeugd Rode Kruis had hiér een werkzaam aandeel in. Veertien personen slaagden voor de examens, die in 1958 werden afgeno men. Uit het jaarverslag van de pen- bestursleden, de heren Dellebeke en dat er een batig saldo aanwezig is. De bestuursleden, de heren Dellebeeke en Van de Broeke werden herkozen. RITTHEM „Eensgezindheid" belegde jaarvergadering De coöperatieve aankoop- en ver- bruiksvereniging „Eensgezindheid" W.A. te Ritthem hield in „Ons Dorps leven" haar jaarvergadering. De voor zitter, de heer L. van Eenennaam, opende de bijeenkomst. De heer L. Osté Mz., secretaris-penningmeester liet de gebeurtenissen van het afgelo pen jaar de revue passeren. Uit zijn financieel overzicht bleek, dat ook de kas in 1958 sloot met een batig saldo. De vereniging heeft 9850 kg antraciet, 17.450 kg eierkolen, 31.800 kg esnoten, en 7100 kg briketten omgezet. Het aantal leden steeg tot 46 Tot bestuurs lid werden herkozen de heren: L. van Eenennaam en Joh. de Visser. Beslo ten werd om de brandstof ook dit jaar weer te betrekken van de Coöp. Eiland Walcheren. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG Fruit: 17 februari. Golden Delicious H 1 75 en op 49, 70-75 47—53, 65-70 39—45, 60-65 27— 35, keuken 25—28, II 20, Jonathan H I 65-75 26—33 60-70 17—34, 60-65 12—14, keu ken 12—16, II 11—14. Goudreinette H I 66-75 18—23, keuken 16—32. Winston H I 65 en op 47, 60-65 27, 65-60 15—27. Saint Remy 70 en op 15, 65 en op 16, keuken 8—12, n 13—16. Groenten: Andijvie 1.04—1.19. Savooiekool 10—24. Rodekool 14—24. Boerenkool 16—25. Wittekool 12—17. Prei 23—34. Glasveldsia 1.33—2.09. Uien 3—12. Witlof 41—62. Breek- peen 2—10. Kroten 4—8. Spruiten 20—63. Spruiten, schoon 46—1.00. Van onze adverteerders Tweede magazijn voor Vlissingse kruideniers vereniging Dinsdagmiddag heeft de directeur van het Nederlands Sperwerverbond, de heer P. Renkema, de officiële opening verricht van het nieuwe ma gazijn van de Vlissingse Kruideniers vereniging, dat aan de Crucquisstraat is verrezen. Dit magazijn, dat een op pervlakte heeft van elfhonderd vier kante meter, is het tweede, dat bin nen het tijdsbestek van amper tien jaar, dat er in Vlissingen sprake ls van gezamenlijke inkoop door de winkeliers, in de Scheldestad ge bouwd. De heer Renkema verrichtte de symbolische opening met het door knippen van een lint; de schaar werd hem op een kussentje aange boden door de 3-jarige Gerda Boer, dochtertje van een van de bestuursleden van de Vlissingse Kruideniersvëreniging. Na afloop van het officiële gedeelte de opening werd bijgewoond door talrijke vertegenwoordigers van zus terverenigingen en fabrieken was er een receptie in café-restaurant „Delta". De bijeenkomst in het nieuwe maga zijn werd geopend door de voorzitter van de V.K.V., de heer J. van de Ket terij, die herinnerde aan het beschei den begin een jaaromzet van 200.000 van de vereniging. Al spoe dig trad men toe tot het Sperwerver bond, omdat begrepen werd, dat men op landelijk niveau meer kon berei ken. Op 13 oktober 1953 werd de eer ste steen gelegd voor het eerste nieu we magazijn; de omzet was toen reeds tot één miljoen uitgegroeid. Op 29 juni 1958 werd de eerste steen gelegd voor het magazijn, dat thans in gebruik werd genomen. Het jaar- omzetcijfer is inmiddels op anderhalf miljoen gekomen. De heer Van de Ketterij hoopte dat de vereniging dit jaar de twee miljoèn zal bereiken. Nadat hij dank had gebracht aan de leden, de landelijke organisatie en de architect de heer E. F. de Paauw uit Souburg en de aannemers de fa. Verstelle en Verhage uit Vlis singen sprak het lid van de bouw commissie, de heer H. Kamphuis uit Souburg. Deze wees er op, dat de laatste jaren vele nieuwe artikelen op de markt verschijnen. Om deze artikelen goed te kunnen opslaan, was magazijnruimte nodig. Die is thans, zij het na veel moeite, ver overd. De heer Renkema herinnerde er in zijn toespraak aan, dat nog maar goed tien jaar geleden in Vlis singen bij de winkeliers geen sprake was van gezamelijke inkoop. „Nu staan er twee magazijnen en dat spreekt sterker dan alle cijfers" al dus de heer Renkema, die nog wees op de betekenis van de zelfstandig heid van de kruideniers, een wezen lijke zelfstandigheid, die door het lid maatschap van de V.K.V. niet wordt aangetast. „Samenwerking op coöperatieve gronden is een reëele basis voor het behoud van de zelfstandigheid" zo zei de heer Renkema, die tenslotte feli citaties van zusterverenigingen over bracht en namens de fabrikanten een gedenkalbum en een geschenk onder couvert aanbood. Zendingsfilm in Johanneskerk Hedenavond wordt in de Johannes kerk te Vlissingen vanwege de Zen dingscommissie van de hervormde gemeente o.a. de nieuwe zendings film „Een Contingent. Twee werel den" gedraaid. Deze film geeft een beeld van de snelle ontwikkeling, cultureel, politiek en economisch, van Afrika en de mogelijkheden voor de zending in dit gebied. Medewerker aan deze avond is de heer mr. H. van Andel. Collecte De collecte voor de t.b.c.-bestrijding bracht te Westkapelle 155,97 op. 25. Hijgend, maar met de overwinnaarsblik in de ogen, keek Tekko op naar de keizerlijke loge. Daar ging de duim van keizer Patrlcius omhoog. De grote Ghoot kreeg gratie. Onmid dellijk volgde iedereen het voorbeeld van de machtige heerser en alle duimen wer den omhoog gestoken. „Krijgt hij gratie, omdat hij zo dapper gestreden heeft, deze barbaar?" vroeg een gunsteling van de keizer. „Weineen!" antwoordde Pa- tricius nog hikkend van de lach. „Maar het is hem bijna gelukt om die Taksius er onder te krijgen. Een volgende keer lukt het hem misschien wel om appel moes van die kleine zwaard vechter te maken. En dat wil ik zien,-want ilc heb me ziek gelachen vandaag!" De strijd der gladiatoren was nu geëindigd en stijf en duizelig kwam de blonde reus weer overeind. „De volgende keer rijg ik je aan het spit, kleine garnaal!" siste de woesteling. Maar hoewel Tekko huiverde toen hij nog eens naar die geweldige spiermassa's keek, antwoordde hg „Pas maar op! Ilc heb je alleen maar ge spaard om de pret des keizers niet te ver storen!" VEILING SINT-ANN AL AND 17 februari. Honken 9.70. drielingen 3.06. Uien, middel 9.26, pickles 10.60. Aanvoer 40 ton. Peen B 8.00, idem C 6.25. Aanvoer 8 ton. BEURSBERICHT MARKT GOES 17 FEBRUARI 1939. Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe, basis 17 vocht, boerenschoon af boer derij. per 100 kg f 2850—i 30.10. Gerst, idem t 23.00f 27.00. Haver, basis 15 vocht f 21-00f 23/10. Kleine groene erw ten f 35.00—t 57.00. Schokkers f 50.00— f 80/10. Bruine bonen f 90 00—f 100.— Karwijzaad t 65.00—f 7750. Blauwmaan- zaad f 125.00—f 140.00. Aardappelen. De prijzen van klei-aard- appelen bedroegen: Bintje, binnenlandse sortering 17.56—«18-00. Eigenheimer, binnenlandse sortering 14.30—15.50. Meerlander, binnenlandse sort. 15.00— f 16.00. Prijzen per 100 kg, 35 mm opw., geleverd aan de sorteerinrichtlng, sor- teerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 3.75— 4.25 per 100 kg. Stro. Gerstestro per Ion f 47.50—f 50.00. Tarwestro per ton f 50.00l 55.00. Haver- stro per ton 475050.00. Erwtenstro per ton 60.00—65.00. Uien. Uien noteerden f 6 00—7.00 per 100 kg, onafgestaart produkt. Vlas. Voor goede kwaliteit gerepeld vlas werd 21—27 cent per kg betaald terwijl voor afwijkende kwaliteit 12—21 cent per kg kon worden genoteerd. Goede kwali teit ongerepeld vlas deed 20—24 cent per kg, afwijkende kwaliteit 12—20 cent. Eieren. De prijs van eieren bedroeg t 1.66 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM 17 februari. Aanvoer in totaal 3720. Week- totaal 5527. Vette koelen en ossen 375; gebruiksvee 944; vette kalveren 305; gras kalveren 200; nuchtere kalveren 1515; varkens 43; biggen 10; paarden 70; ezels 4; schapen of lammeren 247; bokken o£ geiten 13. Prijzen in cents per kg ie kw. 2e kw. 3e fcw. 316-346 300-314 280-293 290-310 260-290 220-260 Vette koeien Vette kalveren Slachtpaarden 250 240 220 Graskalveren 460 380 280 Nuchtere kalveren 63 50 40 Schapen 100 80 50 Lammeren no so 55 Kalfkoeien 1300 lioo 975 Melkkoeien 1300 lioo 975 Vare koeien 900 780 680 Vaarzen 975 825 625 Pinken 680 550 425 Vette koeien: aanvoer iets kleiner, han del kalm, prijzen als gisteren; vette kal veren: aanvoer als vorige week, handel vlot, niet hoger in prijs; graskalveren: aanvoer iets minder, handel lui, prijzen als vorige week; nuchtere kalveren: aan voer groter, handel redelijk, prijzen la ger; slachtpaarden: aanvoer Iets meer, handel lui, prijzen onveranderd; schapen: aanvoer als vorige week, handel tame lijk, prijzen ongewijzigd; lammeren: aan voer als vorige week, handel tamelijk, prijzen ongewijzigd; kalfkoeien: aanvoer even ruimer, handel kalm, prijzen onver anderd: melkkoeien: aanvoer even rui mer, handel kalm, prijzen onveranderd; vare koeien: aanvoer tamelijk, handel slepend, prijshoudend; vaarzen: aanvoer gewoon, handel lui, prijzen onveranderd; pinken: aanvoer gewoon, handel lui, prijzen onveranderd. Gewestelijke Raad Landbouwschap Zeeland Nieuwe voorzitter en plv. voorzitter benoemd Op basis van het bestaande roule- nngssysteem is, voor de derde zit tingsperiode, tot voorzitter van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van net Landbouwschap benoemd, de heer G. J. de Jager te Anna Jacoba- polder. Tot plaatsvervangend voorzitter werd benoemd de heer P. Vink te Kuitaart. De heer De Jager volgt de heer W. Koster te Axel op, terwij! de heer Vink als opvolger van de heer M. D. den Hollander te Goes werd be noemd. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Polsbroek en Vlist en te Waspik C. v. d. Bergh, kandidaat tmP f' ^e, WilligeLa'ngerak J. Vlijm, kandidaat te Lunteren. Beroepbaarstelling de heer D. H. Bos- ma te Nieuwkoop en de heer A. Noordegraaf te Noorden (Z.H.) zijn beroepbaar. Toegelaten tot de evan gelie-bediening de heren: J. B. Assen- aorp te Umuiden, dr. R. Bakker te De Bilt, D. H. Bosma te Nieuwkoop, J. H. ten Broecke te Amsterdam, A. J. de Bue te Driewegen, Th. Bijlsma te Den Helder, G. H. Cassuto te Scheveningen, J. G. Eelderink te Ruurlo, J. Th. Groot te Utrecht. J. G. Kooren te Driebergen, R. Kuin te Aalsmeer, A. Muilwijk te Ameide, A. Noordegraaf te Noorden, R. Pomp te Nieuw Buinen, J. Roldanus te Utrecht, Y. Schaaf te Hilversum, A. K. van der Schoot te Velp, J. H. Vlijm te Lunteren, B. v. d. Wal te Muiden. Vrouwelijke kandidaten: aan de dames E. A. Bos te Bennekom, I. Jansen te Oosthuizen cn B. P. Wenslnk te Scherpenzeel (Gld.) is het getuigschrift voor vrouwelijke kandidaten uitgereikt. Beroepen te Rotterdam-Centrum wijkgemeente I: A. J. van Oost te Vriezenveen. Aangenomen het beroep der provin ciale kerkvergadering van Utrecht tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (sanatorium „Zonne- tloren" te Soest): K. H. Meijer, kan- idaat te 's-Gravenhage. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Benthuizen C. Molenaar te Leiden; te Kapelle aan de IJsel G. A. Zijderveld te Paterston (U.S.A.). Tweetal te Moerkapelle: A. Verhagen cn G. Zijderveld te Pateiion (U.SA..) van wie laatstgenoemde is beroepen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aan de theologische hogeschool te Kampen is geslaagd voor het kandi- daatsexamen de heer A. N. Hendriks te Rotterdam-Noord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3