Douwe Egberts tabak Zon lichtte in Zeeland - even - tipje van de mistsluier op... Zeeuwse Almanak Imn Mijn grootste ontdekking als pijproker B.L.0.-SCH00L ZEER NODIG IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN GEBR. KUNST ZEEUWSE P. v. d. A.-VROUWEN KWAMEN IN GOES BIJEEN Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 NA ELF GRIJS-GRAUWE DAGEN... Enorm gedrang onder binnenvaart schepen; scheepvaart op Schelde weer op gang Na elf grijs-grauwe dagen heeft de zon rich dinsdagmiddag even ln Zee land laten zien. Het was niet lang lang genoeg echter om de mist in de mid daguren op de vlucht te Jagen. De scheepvaart heeft hier uiteraard zoveel mogelijk van geprofiteerd: alle beschikbare loodsen „wierpen" zich op de schepen, die gedurende de mistperiode in de Scheldemonding voor" anker zijn gegaan. Niet alleen het scheepvaartverkeer op de Schelde kwam hier door weer enigszins op gang: onder de zeer vele binnenschepen, die ln en voor de haven van Wemeldinge lagen, ontstond zulk een gedrang, dat zes schepen met elkaar in aanvaring kwamen. Men vergeleek de haven van Wemeldinge dan ook met een groot mierennest..... In Hansweert was het zo mogelijk nog erger. Het gekrioel van In- en uit varende binnenschepen was daar zo groot, dat de zeeschepen op de Schel de niet durfden doorvaren. voor anker gegaan, hetgeen het voor de veerboten niet gemakkelijker maakt. De veren Zierlkzee-Katseveer en Zijpe-Anna-Jacoba functioneerden normaal. Bij het optrekken vafi de mist zochten alle aanwezige Neder landse en Belgische loodsen een in de Scheldemonding voor anker ge gaan Bchip op. Er kon een vijftigtal Inkomende en een dertigtal uitgaande schepen worden beloodst. Er kwamen meer schepen uit de mist te voor schijn dan er geregistreerd waren Bij het optrekken van de mist kwa men in de havenmond van Wemeldin ge zoveel schepen in beweging, dat aanvaringen tussen de motorschepen „Charles" en „Luzern", de „Geertje" en de „Expres 36" en de „Suzanna" en de .Hannelore" het gevolg waren. De „Luzern" kreeg hierbij schade aan het achterschip. De nabij Stavenlsse in de mist ge strande motorschepen, het Franse „Massanet" en het Belgische „Fluvi- ale" het laatste was met auto's ge laden konden dinsdagavond bij Een beeld van de drukte in de haven van Wemeldinge, waar dinsdagmid dag na het optrekken van de mist onder de teer vele binnenvaartsche pen zulk een gedrang ontstond, dat zes schepen met elkaar in aanvaring kwamen, Foto P.Z.C.). hoog water op eigen kracht vlot ko men. De bemanning van de drijven de bok „Arend" zag dinsdag kans een verbinding te maken met het wrak van de ter hoogte van Baarland ge zonken sleepboot „En Avant 16". Bij gunstige weersomstandigheden zal 't schip een dezer dagen worden gelicht. De verwachtingen van De Bilt zijn voor vandaag overigens weer minder gunstig. Verwacht wordt namelijk, dat er bij de haveningangen weer mist zal voorkomen. Hoewel er wei nig wind zal zijn, is er vanmiddag kans op enkele opklaringen. De veren De veren over de Westerschelde beleefden weer een enigszins nor male dag. De veren Vlissingen- Breskens en Terneuzen-Hoede- kenskerke konden zowel overdag als 's avonds alle vaarten uitvoe ren. Kruiningen-Perkpolder heeft tot 's avonds tien voor negen ge functioneerd. Daarna werd de mist weer dik; vanuit Perkpolder werd om tien voor tien nog een maal naar Kruiningen gevaren. Ook zijn er verschillende zeeschepen bij het weer dichter worden van de mist in het vaarwater van dit veer f Advertentie) TANDPASTA 1VOROL DE BlSTE en niet duur.Tube 95-70-45 et VAN TOT VERLICHTING Het ziet er naar uit, dat het bestuur van de ijsverenigïng ,,'t Weeltje" te Brouwershaven te laat gekomen ls met het besluit om de verlichting van de ijsbaan uit te breiden. Dat wil zeg gen te laat om er dit jaar nog plezier van te hebben, want na een weekeind, waarin veel ijspret werd beleefd, ïs tot ergenis van de schaatsers de tem peratuur gaan stijgen en moesten de ijzers weer in het vet. Mocht het echter toch nog flink vrie zen, dan is men daar in Brouwers haven op voorbereid. Men heeft er driehonderd meter prikkabel voor de verlichting aangeschaft, zodat de af stand waarover de ijsbaan 's avonds kan worden verlicht nu vierhonderd NAAM Een gemeenteraad is over het alge meen een plechtig college, waarin n\annen zitten, die zich van hun ver antwoordelijkheid terdege bewust zijn. Dat moet ook wel, want zij im mers zijn het, die waken moeten over het wel en wee van dorp of stad en van wie vaak belangrijke beslissingen verwacht worden, Toch zijn het ook lang weer niet altijd uitsluitend diep ernstige zaken die behandeld moeten worden. Dat werd ons nog weer eens duidelijk toen wij lazen, dat de ge meenteraad van Vlissingen in de ko mende vergadering zal moeten beslis sen over de naam van een kleuter school. B. en W. hebben bij de raad geheel volgens de regelen een voor stel ingediend, waarvan wij U de slotzin, luidend als volgt, niet willen onthouden. ,^Na ingewonnen advies van de hoofdleidster der betrokken kleuterschool, stellen wij U voor aan deze kleuterschool de naam te geven van: Woelwaters". Een alleszins toepasselijke naam, naar het ons voorkomt een naam, bedacht door een onderwijzeres, die haar pappenheimers klaarblijkelijk terdege kent. En waar dan nu de raadsleden als gewezen woelwa ters r-s over, zullen moeten beslissen,,M meter bedraagt. De lichtmasten heeft men op autobanden geplaatst, zodat ze ook bij andere gelegenheden over al in de gemeente kunnen worden ge bruikt. ORGEL Tot de laatste Gereformeerde Ge meenten zonder orgel ln Nederland behoorde ook die van Nieuwerkerk. Behoorde, want de tijd dat men het zonder orgelklanken moest doen, ie voorbij. Men heeft een prachtig In strument in gebruik genomen, dat door orgelbouwers in Ederveen ver- -aardiga is. Reeds lang leefde bij de gemeenteleden het verlangen naar >egeleiding van de zang, maar na de ramp van 1953 ging de restaura tie van het kerkgebouw voor. ORANJECOMITft Het Oranjecomitê te Biezelinge heeft de werkzaamheden gestaakt en is ontbonden. Dit wil niet zeg gen dat in Biezelinge geen Oran jefeesten meer zullen worden ge organiseerd. Integendeel, een ver eniging zal de taak van het comi té overnemen. Zo spoedig mogelijk zal de burgerij worden opgeroe pen voor een oprichtingsvergade ring, zodat reeds ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van koningin Juliana feestelijkheden kunnen worden georganiseerd. Een voorlopig comité heeft alle voorbereidingen op zich genomen. O.K.K. NAAR CONCOURSEN Wemeldinge verheugt zich in het be zit van een actieve muziekvereniging, die tot ver over de gemeentegrenzen bekend slaat om haar prestaties. Tij dens de jongste ledenvergadering, die onder voorzitterschap van de heer J. Burger in hotel Smits werd gehou den en die bezocht werd door vele mu zikanten, heeft men besloten om ook dit jaar weer de eer van „Oefening Kweekt Kunst" op twee eoucoursen te verdedigen. Deelgenomen zal worden aan het con cours van de Zeeuwse Bond en aan dat van de Federatie; beide malen in de afdeling uitmuntendheid. De heer G. Beenhakker werd op dezelfde ver gadering als bestuurslid herkozen, de heer J. Oudeman koos men in de plaats van de heer A. Hontekamer. Vijf muzikanten gaven zich op voor het aanstaande solistenconcours. Vanaf het ogenblik, dat ik begon met een pijp, is het me altijd uitstekend bevallen. Maar... „overtuigd" pijproker werd ik toch pas, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Wat een verschil in smaak en geur! Wat een heerlijk roken! Ja.... een pijp en D.E. horen bij elkaar! MEDEDELING Op verzoek van de heer C. de Kok te Nieuwdorp, eerste elftalspeler van NIeuwdorp, delen wij mede, dat hij niet de schrijver is van het ingezon den stuk „Objectieve sportverslagen" in de P. Z. Ct. van 22 dec. j.l. LEZINGEN OVER MAATSCHAPPELIJK WERK In Zeeland ontbreekt nazorg voor neurotische kinderen „West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zeer dringend behoefte aan een b.l.o.- school". Dit was een van de punten, die wel zeer duidelijk naar voren kwamen uit de inleidingen over het onderwerp „Ons gezin en het maat schappelijk werk", die mr. J. F. Homstra, directeur van de stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschap pelijk werk en mej. W. J. Westera, medewerkster der stichting dinsdag middag voor de plaatselijke raad Zee land van de Nationale Vrouwenraad in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg hielden. Ook uit de reacties van de aanwezigen bleek duidelijk dat men het hiermee volkomen eens was. Er bestaat ln West Zeeuwsch-Vlaan deren evenals op Tholen nog steeds geen b.l.o.-school, hoewel de behoefte hieraan bijzonder groot is. Uit de in leiding van mr. Hornstra, die voorna melijk sprak over de maatschappelij ke instellingen die Zeeland bezit, bleek tevens dat ln deze provincie ook nog steeds de nazorg voor neurotische kinderen, die de vorming van een be schermd milieu voor de gestoorden beoogt, geheel ontbreekt en dat er vaak naar noodoplossingen gezocht moet worden. Maatschappelijke instellingen, die in Zeeland wel bestaan en zeer goed werk verrichten zijn onder meer het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcoholisme, dat bij stand geeft in de vorm van psy chiatrische adviezen en ten dele in het vlak der reclassering werkt en voorts de inrichting „Kinderzorg". Verder bestaat er nog een aantal instellingen op levensbeschouwelij ke grondslag, terwijl ook Leger des Hells en Rode Kruis tot de maatschappelijke zorg bijdragen. Een belangrijke instelling die ook in Zeeland haar vertegenwoordiger L DELFT 68 - MIDDELBURG TEL 2471 heeft is de A.V.O., een sociale instel ling voor minder-validen, die ten doel heeft voor de minder-validen- nieuwe mogelijkheden te scheppen. Mej. Westera sprak meer over het maatschappelijk werk waarbij de huisvrouw ingeschakeld kan worden, zoals bijvoorbeeld bij de bejaarden zorg, de zorg voor repatrianten en de hulp aan chronische zieken. Zij be handelde zeer uitgebreid de gezins hulp en betoogde dat de gezinsver zorgster wel degelijk ook een opvoe dende taak heeft. Aan het slot van de Inleiding sprak de presidente me vrouw E. J. van den Broecke-De Man een dankwoord, waarna gelegenheid bestond om vragen te stellen. Op voorstel van mevrouw Van den Broecke besloot de vergadering te vens adhesie te betuigen aan een ini tiatief van de vrouwenverenigingen te Hengelo om aan te dringen op een strenger toezicht op de in de bio scopen te draaien films, waarbij me vrouw Van den Broecke betoogde dat ook bij de Belgische televisie pro gramma's voorkomen, die^een goede Invloed op de jeugd kunnen hebben. A. R. König te Vlissingen overleden Bekend figuur in politiek en vakbeweging In de ouderdom van 77 jaar is te Vlissingen onverwachts overleden de heer A. R. König, oud-raadslid voor de S.D.A.P. en later voor de P.v.d.A. en vele jaren een bekend figuur in de moderne vakbeweging in deze ge meente. Tot aan zijn dood was hij nog zeer actief werkzaam ln de Al gemene bond van ouden van dagen, waarvan hij plaatselijk voorzitter en tevens hoofdbestuurslid was. De heer König die op 18 januari 1882 te Bergen op Zoom werd geboren, was tot aan zijn pensionering agent van de Raad van Arbeid te Middel burg. In deze functie genoot hij door zijn optreden ook de sympathie en waardering van velen. Wellicht nog meer bekendheid verwierf hij zich door zijn activiteiten in politiek en vakbeweging. Reeds in 1906 was de heer König lid van de S.D.A.P., om vijfentwintig jaar later voor deze par tij zitting te nemen in de gemeente raad van Vlissingen. Met een onder breking in de bezettingsjaren na de bevrijding maakte hij deel uit van de noodraad was de heer König on afgebroken raadslid van september 1931 tot juli 1949. Van zijn talrijke functies in de vak beweging zij genoemd: 18 jaar voor zitter van de afdeling Vlissingen van de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, daarna tot 1942 voorzitter van de plaatselijke afdeling van de centrale Ned. ambtenarenbond, 35 jaar secre taris van de afd. Vlissingen van de Centrale bond van transportarbeiders waarvan hij later tot érelid werd be noemd en voorts ongeveer twintig jaar voorzitter van de Vlissingse Be stuurders bond. Ook was hij onge veer dertig jaar lid van het Burger lijk Armbestuur en Maatschappelijk Hulpbetoon in de Scheldestad, Vervolgens sloot de presidente deze De teraardebestelling is vastgesteld bijeenkomst. op zaterdagmiddag a.s. op de alge- I mene begraafplaats te Vlissingen. ROND DE VERKIEZINGEN Partijvoorzitter Vermeer was verhinderd De vele tientallen vrouwen van de ge westelijke vrouwencommissie van de Partij van de Arbeid in Zeeland, die dinsdag naar Goes waren getogen om een bijzondere gewestelijke ver gadering bij te wonen, hebben later op de dag enigszins teleurgesteld de reis naar huis moeten aanvaarden. Want partij-voorzitter Evert Vermeer die een verkiezingsrede zou houden, was verhinderd naar Goes te komeu ln verband met eeu stemming in de Tweede Kamer. Bovendien moest de landelijke secretaresse van de P.v.d. A.-vrouvvengroep, mevrouw dr. R. de Bruyn-Ouboter, verstek laten gaan wegens ziekte. Als spreker trad thans op de heer W. van Doelen uit Eind hoven. In een uitvoerig overzicht schetste deze spreker de situatie in ons land na beëindiging van de Tweede We reldoorlog. Nederland was artn en be rooid achtergelaten door de bezetters belangrijke haveninstallaties waren vernietigd, tal van machinerieën weg gehaald, er drukte een enorme oor logsschuld op het land en in mate rieel en geestelijk opzicht zat de be volking aan de grond. Het is toen de P.v.d.A. geweest, die de starheid van de vóóroorlogse politiek heeft door broken, aldus de heer Van Deelen. Qp economisch, geestelijk, politiek, so ciaal en cultureel gebied was er van een vernieuwing sprake, waarvan vol gens hem niet alle partijen waren ge diend. Wel waren er partijen, die de ze vernieuwingsgedachte ondersteun den, zolang zij daarover in eigen kring geen weerstand ontmoetten. Onder dwang van behoudzuchtige en reactionaire elementen hebben met name de confessionele partijen thans hun steun aan deze vernieuwingsge dachte onthouden, merkte spreker op. De confessionele partijen werden daarbij volgens de inleider gesteund door de V.V.D. Sprekende over de be lastingvoorstellen tot extra belasting heffing, die door de Tweede Kamer niet werden aanvaard voor een pe riode van twee jaar en er toe leidden, dat de socialistische ministers heen gingen, merkte hij op, dat de oorzaak van deze moeilijkheden dieper ligt. De K.V.P. heeft het niet kunnen ver kroppen na de verkiezing van 1956 niet meer de grootste partij te zijn, ondanks het samengaan met de groep-Welter, betoogde de inleider. Tenslotte werd nog druk gediscus sieerd over het gesprokene. De voor zitster van de Vrouwencommissie, mevrouw A. de Prlester-Gubbels te Vlissingen sprak een dankwoord. Tij dens de middagbijeenkomst werden discussiegroepen gevormd, screatief toneel over huisbezoek gespeeld. KUNST „De Kluis" Goes, „De Prins van Oranje"; Toneelgroep „Studio". „DE KLUIS" is de titel, die Agatha Christie's befaamde detectivespel „The Mousetrap" in de Nederlandse vertaling (van Nel Bergmans-Wit- haar) kreeg. Bij de toneelgroep „Stu dio", die dit stuk gisteravond in „De Prins van Oranje" te Goes voor de Arbeiderskunstkring opvoerde, kreeg „De Kluis" helemaal een vaderlands tintje, dank zij regisseur Ferd. Ster- neberg, die de handeitng op bekwame en overtuigende wijze in Nederland situeerde. Heel de historie liet hij af spelen in een eenzaam gelegen pen sion in de Lage Vuursche en dit kwam de sfeertekening alleen maar ten goede. Met „The Mousetrap" schreef Agath^, Christie een van haar vele ingenieuze misdaad-geschiedenissen, met een sterke intrigue, veel spanning en toch ook een zekere speelsheid. Regisseur Sterneberg wist op dit laatste het ac cent te leggen, zonder overigens aan de spanning ook maar enigszins af breuk te doen. De inhoud van dit "(door amateurs) al eerder in Zeeland gespeelde stuk doet er verder weinig toe. Genoeg zij, dat „Studio" er een vlotte voorstel ling van gaf, waarin niet alleen een maximum aan spanning werd bereikt, maar welke ook voortdurend in een prettig, gelijkmatig strak tempo werd werd gehouden en waarin ook vrijwel alle typeringen voortreffelijk tot hun recht kwamen. Zo maakte Dore Smit- een bezielde creatie van het jonge vrouwtje Mollie Randorp, doorleefd en met talent ge speeld. Anselm van Melis was een overtuigende, nijver zwoegende en zo nodig aannemelijk jaloerse echtge noot en Stefan Felsenthal speelde met gevoel voor nuancering en waar nodig lichtelijk aangezet het enfant terrible, Jacob van Campen. Iets té sterk aangezet was de voor het ove rige wel strak gespeelde mevrouw Boogers van Emmy van Swoll. Edu- ard Palmers was een beheerste en militante majoor; Benita Groenier zorgde voor een nerveus-gespannen juffrouw Cramer; Jaap Hoogstra voor een goed getypeerd buitennissig heer en Erik Plooyer tenslotte zette raak en met élan de rechercheur op de planken. Tegen een sfeervol décor van Wey- nand Grijzen heeft „Studio" zeer velen een uiterst plezierige toneel avond bezorgd, waarvan maandag in Oostburg de première voor Zeeland ging en die vanavond in Goes nog eens wordt herhaald. v. B. Geslaagd te Goes voor praktijkdi ploma boekhouden, de heer A. Vogel uit Middelburg. VANDAAG Middelburg—Electro: „Een „echte" Pa- rlsienne", 20 uur, 18 Jaar. Schouwburg: Jaarfeest Gereformeer de Jeugdclubs, 19,30 uur. Gouden Poorte: Feestavond buurtver. Veerseweg, 20 uur. Vliisingen—Alhambra: „Ik beschuldig", 19 en 21 uur, 14 jaar. Luxor: „De strijd om hel bloedgeld, 20 uur, 14 jaar. Goes—Grand: „Bloedwraak", 200 uur, 14 Jaar. Prins van Oranje: „Studio" met „De Kluis" voor Arb. Kunstkring, 20.00 'uur; Landbouw: jaarvergadering Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Goes, 19.45 uur; Lunchroom Lu- teyn: Plano wedstrijd voor de Jeugd 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2