PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „WEERKUNSTMAAN draait in baan om de aarde België beperkt invoer- steenkool niet eenzijdig BILT Georganiseerde landbouw moet urgentie-programma opstellen TURKS VLIEGTUIG NEERGESTORT NABIJ LONDENTWAALF DODEN ONLUSTEN IN BRAZZAVILLE 7 DODEN EN 35 GEWONDEN Stakingsgolf breidt zich uit 202e jaargang - no. 41 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 febr. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties {max. 8 regels» 23 cent p. regel met een minimum van L—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2358 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt BI, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2473 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm tel. 2094. MIST BEMOEILIJKT REDDINGSWERK Premier Mendéres licht gewond De Turkse premier, Adnan Men déres, is dinsdagavond licht ge wond, toen het vliegtuig waar mee hij op weg was naar Lon den voor de drie-mogendheden- conferentie over Cyprus, nabij de Britse hoofdstad verongeluk te. Twaalf mensen werden gedood en tien gewond, zo deelde een woordvoerder van het Engelse ministerie van transport en bur gerluchtvaart gisteravond mede. Premier Mendéres kreeg in een na bijgelegen ziekenhuis eerste hulp en werd voor een verder onderzoek naar Londen vervoerd. Hij zou tot de eer ste vier of vijf hebben behoord die onmiddellijk uit het toestel werden gehaald. Het reddingswerk werd be moeilijkt door een dichte mist. Ver scheidene omwonenden menen een ontploffing te hebben gehoord. Het toestel was tengevolge van een dichte mist van Londen Airport naar het Kreekrak In het Eelgische scheepvaartblad „Lloyd Anversois" heeft de heer P. van Doosselaere een beschou wing gewijd aan het plan om op Zeeuws-Brabantse (voornamelijk Brabantse) grond een Kreekrak- havengebied te stichten, dat in con tact zou staan met de Antwerpse haven. Hij herinnert aan dc afkeer, die men in Nederland zou koesteren je gens een Antwerpen-Moerdijk-kanaal en ook aan de traditionele houding van de Antwerpenaren om elk plan voor het verbeteren van de huidige waterwegen zonder onderzoek te verwerpen als dat plan van Neder landse zijde komt. Maar hij is desondanks van mening, dat er over het Kreekrak-plan ge sproken moet worden. Het plan mag dan elementen bevat ten, die „een weinig kinderlijk" zijn, het gaat uit van samenwerking met Antwerpen. Men zal echter om Antwerpse medewerking te ver krijgen wat meer moeten bieden dan het huidige aanbod van een kanaal, dat ongeschikt is voor de duw-vaart. De heer Van Doosselaere bepleit het graven van een honderd meter breed kanaal voerend van Antwerpen naar de Ooster- schelde en voorts een vaarweg via de Eendracht en een doorgraving bij Sint-Philipsland naar het Vol kerak. Indien een vaarweg via de Eendracht waterbouwkundig onge wenst zou zijn. dan wil hij ook een kanaal van de Oosterschelde naar het Volkerak. Op zich zelf zijn dit be kende wensen, die door Nederlandse waterbouwkundigen reeds zijn bestudeerd. Het merkwaardige echter in het betoog van de heer Van Doos selaere is, dat hij tenslotte het voeren van directe onderhandelingen tussen het bestuur van Noord-Bra bant en liet bestuur van de provin cie Antwerpen bepleit. Verloopt het overleg tussen Noord- Brabant en Antwerpen naar wens, dan zou zo meent hij het re sultaat kunnen zijn een gemeen schappelijk project, dat zowel voor Noord-Brabant als voor Antwerpen bevredigend is en dat de kansen op een Nederlands-Belgische overeen komst zou vergroten. Dit betoog lezende, moet men toch wel tot de conclusie komen, dat de heer Van Doosselaere waarschijnlijk op het gebied van de scheepvaart en de internationale handel heel wat meer deskundig is (Zie slot pag. 3 kol 1) vliegveld Gatwick, ten zuiden van Londen, gedirigeerd. Nadat het boven dit gebied enige tijd had rondgevlo gen, raakte het enige bomen waar door het neerstortte. Het wrak waar van de stukken over een groot gebied verspreid terechtkwamen, raakte niet in brand. Onder de inzittenden bevon den zich de Turkse minister van voorlichting Savusoglu," de secretaris generaal van het ministerie van bui tenlandse zaken Esenbel en andere Turkse ambtenaren. Minister-president Mendéres Besprekingen over Cyprus uitgesteld De ronde-tafelbesprekingen over Cyprus, die vandaag zouden wor den gehouden, gaan niet door ten gevolge van het vliegtuigongeluk waarbij de Turkse minister-presi dent, Mendéres betrokken was. Dit is in de nacht van dinsdag op woensdag te Londen bekendge maakt. Zodra Mendéres in staat is er aan deel te nemen, zullen schikkingen worden getroffen voor het houden van besprekingen. Nederland wil opheldering over verklaring van Baird De Nederlandse regering lieeft op heldering gevraagd aan de regering der Verenigde Staten over een ver klaring van de directeur van de Ame rikaanse internationale hulpverle ning in Indonesië, J. C. Baird. Vol gens persberichten zou deze in Dja karta felle kritiek hebben geleverd op het „volkomen steriele beleid" van de toenmalige Nederlandse bestuur ders in Indonesië. Voorts zou hij heb ben gezegd, dat met de overneming van de Nederlandse' ondernemingen in Indonesië een psychologische last van Indonesië is weggenomen. Hoewel betreurend, dat de overne ming niet op vreedzame en vriend schappelijke wijze kon worden gere geld zou hij verder hebben gezegd te menen, dat deze maatregel niet had kunnen uitblijven indien Indonesië zijn volledige onafhankelijkheid en vrijheid wil genieten. In afwachting van een officieel be richt onthoudt de Nederlandse rege ring zich van commentaar op deze uitlatingen. De heer Baird leidt reeds drie jaar van Djakarta uit de Amerikaanse hulpverlening aan Indonesië. De Verenigde Staten hebben dinsdag in Cape Canaveral een drietraps-Vanguard raket met een kunstmaan voor weerkundi ge doeleinden gelanceerd. De kunstmaan heeft een doorsnede van ongeveer een halve meter en weegt.bijna tien kilogram. Zij heeft twee foto-elektrische cellen, die het wolkendek over dag zullen vastleggen en seint de gegevens terug naar de aar de waardoor ruwe schetsen ver kregen worden. Dit experiment is de eerste stap voor het in kaart brengen van de weers omstandigheden op aarde. De 21 me ter lange Vanguard-raket weegt on geveer 10.000 kg. De derde trap van de raket die 22 kg weegt en de kunst maan zullen als alles goed gaat in banen om de aarde draaien. Twee uur en twintig minuten na de lancering maakte het natio naal bureau voor lacht- en ruim tevaart, bekend, dat bevestiging was verkregen dat de kunst maan in een baan om de aarde draait. In San Diego in Califor nia zijn signalen opgevangen. Het hoofd van het bureau, T. Keith Glennan, deelde mede dat deze kunst maan de „Vanguard n" wordt ge noemd. Hij zei dat dit de vierde Van- guardlanceting was van een serie van zeven als onderdeel van de Ameri kaanse bijdrage aan het internatio nale geofysisch jaar. Van de vorige gelanceerde Vanguard is alleen de „Vanguard I" die op 17 maart vorig jaar gelanceerd werd, in een baan om Na elf dagen weer zon over Westerschelde Na elf grijs-grauwe dagen van mist is dinsdagmiddag de zon door het mistgordijn boven Zeeland en de Westerscheidemonding gebro ken- Langzaam kwamen er contouren uit de vervagende mist te voorschijn, de contouren van tientallen schepen, die dóór de mist gevangen waren ge houdenEen wat bleek-oranje streep op een grijze, kalme zee met nevelige einders. Een -langverbeide streep Zie ook pagina 2). Foto P.Z.C. de aarde gekomen. De kunstmaan zal ongeveer tussen 35 graden noorder breedte en zuiderbreedte d.i. rond de evenaar, haar baan beschrijven, waarbij zij in 24 uur zestien maal om de aarde zal-wentelen. Een Amerikaanse geniepost te Fort Monmouth in New Jersey heeft op 108 megacycles éen krachtig sein van de weerkunstmaan opgevangen. Haar loop wordt door elf waarnemings stations, die onder meer in Noord- en Zuid-Amerika, Brits-West-Indië, Zuid-Afrika en Australië gelegen zijn gevolgd. De maximumhoogte van de satelliet is 3.280 km en de minimumhoogte 536 km, zijn snelheid bedraagt 28.800 km per uur. De kunstmaan maakt een hoek van 24 graden met de equator. Dr. Abe Silverstein, directeur'van de afdeling voor ruimtevaart van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, voorspelde dat de „Van guard n" misschien wel honderden jaren rond de aarde zal blijven draaien. Een beeld van de stakingsrelletjes in de Belgische Borinage. Na de grote protestvergadering tegen Jiet sluiten van diverse mijnen, welke te Quareg- non is gehouden, trokken vele sta kers naar het nabijgelegen Bergen om te proberen gearresteerde stakers uit de Stedelijke Gevangenis te be vrijden. De foto laat zien hoe de gen darmerie gewapenderhand en door traangas (voorgrond) en waterka nonnen achtergrondde weg naar de gevangenis versperde. In twee inheemse wijken van Brazza ville, de hoofdstad van Frans Kongo, zijn bij relletjes tussen politieke groe pen zeven mensen gedood en 35 ge wond. De relletjes ontstonden na een stemming in de assemblee over de begroting. De oppositie in het parlement was de vorige week tot een boycot van de vergaderingen overgegaan. Zij eist dat een datum voor algemene verkie zingen wordt vastgesteld. Na het de bat over de begroting liet de rege ring van Abbe Fulbert Joeloe (van de plaatselijke afdeling der Afrikaanse democratische volksbeweging) met spoed een wetsontwerp aannemen dat de parlementaire ondeschendbaarheid voor veertien dagen opschort. Intus sen waren groepen aanhangers van abbe Joeloe en van zijn socialistische tegenstander, Jacques Opangault, de straat opgegaan, waar zij "elkander met messen en speren te lijf gingen. De regering heeft maandagavond on middellijk de gendarmerie en het le ger gemobiliseerd. De wijken Potopo- to en Bacongo zijn omsingeld door gendarmes en parachutisten, die de afgelopen dagen reeds wegens de toe nemende spanning waren gealar meerd. Aandrang op afkondiging „duidelijke crisis" Na afloop van de dinsdagmiddag in het kabinet van premier Eyskens ge houden bijeenkomst van leden van de Belgische regering en de Hoge Au toriteit der Europese gemeenschap voor kolen en staal is van de zijde der Hoge Autoriteit verklaard, dat de Belgische regering geen unilaterale maatregelen zal treffen en dus niet eenzijdig de invoer van steenkool uit Nederland en Duitsland zal beperken. Van Belgische kant is tijdens de ge- dachtenwisseling opnieuw het vraagstuk te berde gebracht van de „duide lijke crisis" waarover het E.G.K.S.-verdrag spreekt. Als gevolg daarvan zouden produktiequota's voor de zes landen der gemeenschap vastgesteld moeten worden. Van de zijde der Belgische regering namen aan de bespre kingen deej de eerste minister Eyskens en de ministers van economische zaken en arbeid. De Hoge Autoriteit was vertegenwoordigd door de heren Finet, Coppe, Spierenburg en Bluecher. Na afloop van de bijeenkomst ver klaarde de Belgische minister van economische zaken Van der Schue- ren, dat uit de gevoerde besprekin gen blijkt, dat tussen de Hoge Auto riteit en de Belgische regering een heid van inzicht bestaat over de noodzaak van een sanering van ver schillende kolenbekkens en voorna melijk die in de Borinage. De Hoge Autoriteit heeft er de nadruk op ge legd dat het voor haar onmogelijk is de raad van ministers van de kolen- en staalgemeenschap voor te stellen, de Belgische regering wat de Borina ge betreft subsidies toe te staan voor een grotere hoeveelheid dan 2.100.000 ton. Overeengekomen werd dat (gezien de volmachten die de Belgische kolenraad bezit) het tempo van de sluiting der mijnen, de betaling van de wachtvergoedingen en de maatregelen voor het in andere bedrijven tewerkstellen der mijn werkers in gemeenschappelijk en voortdurend overleg tussen de Ho- DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Aandacht gevraagd voor herziening van fiscale maatregelen In de dezer dagen in Goes gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Z.L.M., die bij afwezigheid van voorzitter ir. M. A. Geuze onder lei ding stond van vice-voorzitter P. J. J. Dekker, heeft de vergadering als haar mening uitgesproken, dat de georganiseerde landbouw de tijd tot het optreden van een nieuwe regering dient te benutten om een landbouw-ur- gentieprogrninnia op te stellen. Dit programma kan dan onmiddellijk aan een nieuwe minister worden aangeboden. In dit opzicht heeft de Gelderse Maatschappij van Landbouw, baanbrekend werk verricht door onlangs met een dergelijk programma te komen, waarin tien punten zijn vervat. Aan het Koninklijk Nederlands Landbomvcomitó zal worden voorgesteld dit programma in grote lijnen over te nemen met eventueel enkele aanvullin gen. Speciaal zal aandacht moeten worden gevraagd voor een herziening van de fiscale maatregelen, waaronder de landbouwbedrijven gebukt gaan, zo werd ter vergadering vastgesteld. Volgens het dagelijks bestuur van de Z.L.M. dient met name gedacht te worden aan ht t opstellen van een standpunt ten aanzien van de her vormingsvoorstellen van de wet in komstenbelasting, zoals oud-minister I-Iofstra die bij de Tweede Kamer heeft ingediend en voorts aan het eventueel scheppen van de mogelijk heid tot het vormen van z.g. cón- junctuurreserves. Voorts werd verslag uitgebracht over de pogingen die de drie landbouwor ganisaties hebben aangewend om de coöperatieve zuivelfabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen tot nauwere samenwerking te brengen in het be lang van de melkveehouders. Gecon stateerd werd, dat enige voortgang is geboekt. De vergadering stelde voorts diverse voordrachten op: Als lid van de districtsraad voor Oost Zuid-Beveland van het Land bouwschap de heer P. H. A. Polder man te Kruiningen, als lid van de Sociale Verzekerings commissie in Oost Zuid-Beveland de heer C. van Gorsel te Rilland; als lid van de Plaatselijke Sociale Commissie op Scliouwen-Duiveland de heer J. H. van der'Zande te Nieu- werkerk; als lid van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap de heer H. J. van der Zande te Nieuwerkerk, en als zijn plaatsvervanger de heer A. M. Geluk te Schuddebeurs Voorgedragen werd voorts de heer A. J. Dieleman te Wissenkerke als lid van de Plaatselijke Sociale Com missie en als lid van het Algemeen Bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk de heer A. J. Gröenewege te St. Maartensdijk. Een prijscalculatie inzake de ver bouw van brouwgerst, opgesteld door de heren G. M.- F. Bom en H. C. de Kater uit Noord-Beveland werd be sproken. Besloten werd deze calcula tie voor te leggen aan een bijeen te roepen commissie van deskundigen. Het bestuur besloot deze commissie te doen" bestaan uit de heren J. B. Becu, G. M. F. Bom, H. C. de Kater, A. J. Gröenewege, A. W. Cevaal, B. W. Alink en M. de Boer. De vergadering besprak vervol gens de nieuwe c.a.o.-tuinbouw. Besloten werd om naast de voor lichtingsvergaderingen in Kapelle, Kloetinge en Krabbendijke, even eens dergelijke vergaderingen te beleggen in Middelburg, Kortgene en Haamstede. Ook voor deze bij eenkomsten zal contact gelegd worden met de N.F.O. Opnieuw kwamen in deze vergade ring de huisvestingsmoeilijkheden van de afdeling Zeeland van de B.V.AJ3. ter sprake. Besloten werd het landelijk bestuurslid, de heer K. Oosterhuis, voor de vol gende vergadering van het dage lijks bestuur uit te nodigen. Medegedeeld werd, dat een afdeling fruitteelt van het K.N.L.C. is opge richt, waarin voor Zeeland de heer C. Traas, zitting zal nemen. De heer A. J. Gröenewege bracht ver slag van de eerste vergadering van de Commissie Agrarisch Sociale Voor lichting van de Z.L.M. Eveneens werden enkele mededelin gen gedaan over de door de Kring West Zeeuwsch-Vlaanderen van de Z.LJVI. te organiseren landbouwten toonstelling, die op 18, 19 en 20 juni te Aardenburg zal worden gehouden. Zoals gebruikelijk zullen aan deze dagen gekoppeld worden de vergade ring van het hoofdbestuur, de alge mene vergadering en de rijtoer. Reeds werden contacten gelegd in België om ook vandaar uit het be zoek te stimuleren. ge Autoriteit en de Belgische re gering zullen worden vastgesteld. De Hoge Autoriteit heeft er zich verder mee akkoord verklaard dc raad van ministers voor te stellen, alle arbeiders die door de sluiting worden getroffen in aanmerking te doen komen van de wedcraan- passingsbepalingen van het ver drag. Om de conjuncturele moeilijkheden van de'Belgische kolenindustrie en dc hieruit voortvloeiende werkloosheid te kunnen oplossen zo heet het ver der in het door de minister voorgele zen communique, heeft de Belgische regering er nog eens bij de Hoge Au toriteit op aangedrongen de toestand van een duidelijke crisis" af te kon digen. De Hoge Autoriteit heeft ver zocht zich het antwoord hierop te mogen voorbehouden in afwachting van het resultaat vaii het hiertoe noodzakelijke overlég. Na voorlezing van het communiqué verklaarde minister Van der Schue- ren in antwoord op enkele vragen nog, dat hij tevreden was over de ge houden bespreking. „Wij verwachten het antwoord van de Hoge Autoriteit over een eventuele afkondiging van de „duidelijke crisis" op korte ter mijn", zo zei hij, „zonder evenwel te weten of wij nog voor twee maart, de datum waarop de raad van minis ters opnieuw in Luxemburg bijeen zal komen, dit antwoord in ons bezit zullen hebben." Ook dinsdagmorgen lag in alle mij nen van de Borinage het werk volle dig stil. De stakingsgolf heeft zich intussen ook uitgebreid tot het bek ken van het centrum, waar dinsdag morgen nog slechts gewerkt werd in de mijnen van La Louvière en de drie mijnen van de Charbonnages de Res- saix. Het aantal stakers wordt in dit bekken op ongeveer 12.000 geschat. In het derde steenkolcnbekken van Wallonië, dat van Charleroi, was de toestand normaal doch verwacht wordt dat ook hier de mijnwerkers zich op korte termijn bij de sta kingsbeweging zullen aanslniten. In de walsbedrijven van Jemappes heb ben de arbeiders eveneens het werk neergelegd. Tussen Bergen en de nabijgele gen mijnstad Doud hebben de stakers een aantal treinen aange houden. Enige uren daarna was het treinverkeer hersteld. Te Fra- meries hebben zich incidenten voorgedaan. Stakers beletten het lossen van brouwerijvrachtwa- gehs. Zij werden door de Rijks wacht uiteengedreven. VERWACHT... Geldig tot hedenavond WEINIG WIND Op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking met temperaturen om het vriespunt. Midden op de dag echter ook opklaringsgebïeden met maximumtemperaturen van 5 tot 10 graden. Weinig wind. ZON EN MAAN 19 februari Zon op 7.50 onder 18.00 Maan op 14.01 onder 4.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1