Sunil wast stralend wit... Bouw van woningwet woningen in Zeeland WITTER DAN HET WITSTE LAM en spaart uw linnenkast WALCHERSE ZWEEFCLUB DEFINITIEF HEROPGERICHT RAAD RITTHEMOPGAAN IN VLISSINGEN ONAANVAARDBAAR RILLAND-BATH ZIET WIJDE PERSPECTIEVEN P li OV IN I ALE ZEEUWSE O OU RANT Minister ziet geen aanleiding het verstrekte contingent te verhogen Antwoord op vragen van de heer Westerhout Over de woningwetwonïngbouw op het Zeeuwse platteland heeft liet Tweede Kamerlid, de heer Wester hout, eind januari vragen gesteld aan minister Witte. De heer Westerhout deed dit naar aanleiding van het on langs verschenen rapport van de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, volgens welk rapport 22 pet. van de Zeeuwse land arbeiders in krotwoningen zou zijn gehuisvest, terwijl deze percentages in gebieden als Noord-Beveland, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en West Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs respectie velijk 23, 27 en 24 zouden bedragen. In het rapport wordt echter niet aan gegeven, aldus minister Witte in zijn antwoord aan de heer Westerhout. wat de opstellers precies onder een krotwoning verstaan. Wanneer hier mede bedoeld wordt een één- of twee kamerwoning, dan is het percentage van 22 ongeveer in overeenstemming met de vanwege het C.B.S. verstrek te cijfers. Ook over het gehele land gezien, is ongeveer 22 pet. der land arbeiders gehuisvest in één- of twee kamerwoningen. Auto's slipten op gladde wegen Een inwoner van Sint Jansteen. de heer L. van D. is in de Belgische plaats Melsele tegen een betonnen paal gereden, nadat zijn auto tenge volge van de gladheid aan het slip pen was geraakt. De heer Van D. kwam met de schrik, vrij. Zijn auto werd ernstig beschadigd, in Sint Jan steen reed de heer d'H. uit deze plaats tegen een lichtmast. Ook dit ongeval was het gevolg van een glad de weg. Een wielrijder, die door de auto werd geraakt, liep geen verwon dingen op. De echtgenote van de be stuurder, die eveneens in de auto zat moest zich echter onder doktersbe handeling stellen. In St.-Maartensdijk botsten twee bussen Als gevolg van de mist Maandagmorgen omstreeks kwart over zes ontstond nabij de Tweede Dijk te Sint-Maartensdijk een ver keersongeval tengevolge van de mist en de daarbij optredende gladheid van de weg. Een autobus van de fir ma J. C. K. van de dienst Stavenisse- Bergen op Zoom gleed tengevolge van de gladheid van de weg in de linker zijde van de berm. Bestuurder en passagiers stapten uit om te trachten de bus weer op de weg te helpen. Juist op dat moment kwam een autobus van de firma De K. uit Oud-Vossemeer met werkvolk, eveneens uit de richting Stavenisse. Door de dikke mist bemerkte de chauffeur van deze wagen de stil staande bus te laat. Een aanrijding was het gevolg. De materiële schade was zeer groot; vooral bij de bus van de firma K. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Eerst na tien uur werden de diensten hervat. Motorrijder in mist tegen auto te Zierikzee Twee gewonden naar het ziekenhuis Maandagmorgen omstreeks half ne gen is nabij de splitsing Rijksweg- Beijersdijkje de motorrijder J. C. D. uit Nieuwerkerk met de heer B. v. d. H. als duopassagier, tegen een vrachtauto van de firma Van der W. uit Zierikzee gereden. De gevolgen waren vrij ernstig, want zowel D. als v. d. H. moesten met been- en arm breuken in het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee worden opgenomen. D. heeft door de mist te laat be merkt dat de vrachtwagen van ach ter een vrachtauto van de firma IJ. uit Bruinisse te voorschijn kwam. D. maakte namelijk een zwenking naar links om de vrachtauto van IJ., die wilde afslaan naar Beijersdijkje, te ontwijken. De rijkspolitie onderzoekt de zaak. In het advies, dat de „subcommissie van het centraal orgaan van de we deropbouw en de bouwnijverheid, be last met de verdeling van het wo ningcontingent" aan de minister heeft uitgebracht, is, behalve met het sta tistisch woningtekort, met name ook met het aantal aantvezige „krotwo ningen" rekening gehouden. Daarne vens is nog een aantal factoren in aanmerking genomen, die zich niet in exacte cijfers laten uitdrukken, zoals dé groei-tendens en de bouwcapaci teit. Alle factoren overwegende, is de subcommissie, waarin vertegenwoor digers van de provincies, van de ge meenten en van de betrokken depar tementen zitting hebben, tot een een stemmig advies gekomen, dat voor de provincie Zeeland resulteerde in een voorstel tot toewijzing van 650 woningwetwoningen tegenover een toewijzing van 500 woningen in 1958. Aangezien de minister het advies, zo wel op grond van de motivering als op grond van de voorgestelde toewij zingen, alleszins aanvaardbaar acht te, heeft hij dit ongewijzigd overge nomen. Voor het alsnog verhogen van het aan Zeeland verstrekte contingent woningwetwoningen gesteld al, dat de mogelijkheid hiertoe nog aanwe zig ware. hetgeen niet het geval is ziet de minister dan ook geen aan leiding. Oproep getuigen Zaterdagmiddag omstreeks half twaalf of kwart voor twaalf kwam de 12-jarige J. S. uit Middelburg met zijn fiets in de omgeving van de r.-k. school aan de Bachten Steene val len. De jongen liep hierbij een hersen schudding op. De politie vermoedt, dat hij is aangereden door een a o. Een automobilist heeft de jongen tot in de omgeving van zijn woning thuisgebracht. De commissaris van politie te Middel burg verzoekt deze automobilist, of andere getuigen, die een eventuele aanrijding gezien hebben, hier van melding te maken bij het bureau van politie te Middelburg of bij het poli tiebureau in hun gemeente. Het jon getje kende de bestuurder, die hem thuis bracht, niet, terwijl hij even min wist, wat hem was overkomen. i Advei tentxei Hier is met Sunil gewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak Wielrijdster aan gevolgen aanrijding overleden De 41-jarige wielrijdster S. G. B.-V. uit Souburg, die op 4 februari j.l. op het kruispunt BonedijkestraatSot- tegemstraat te Vlissingen door een auto werd aangereden, 'oen zij geen voorrang verleende, is zaterdag in het ziekenhuis „Bethesda" aan de ge volgen overleden. Maandagavond hield de herrezen Waleherse Zweefclub in de bovenzaal van het Nederlands Koffiehuis te Middelburg een oprichtingsvergade ring, waarvoor niet zo'n grote be langstelling bestond. De leden die echter gekomen waren, vormen een goede kern van enthousiaste zweef vliegers of met deze sport sympathi- serenden, die op deze bijeenkomst verschillende belangrijke zaken heb ben afgehandeld. Zo deed het bij de reactiveringsavond in december be noemde bestuurslid, de heer J. Fuk- ken het voorstel om in samenwer king met andere zweefvliegclubs een cursus van zes weken te Haamstede te organiseren. Voor de zweefvliegers die zo spoedig mogelijk hun sport willen gaan uitoefenen, opperde spre ker de mogelijkheid van een -zekere vorm van samenwerking met de Westbrabantse Aero Club. Dit in afwachting van het verkrijgen van een eigen vliegterrein voor de Wal eherse club. Tijdens deze bijeenkomst werd op de reactiveringsavond voorlopig be noemde bestuur waaraan als nieuw lid, de heer M. A. Terwoert, werd toe gevoegd tot dagelijks bestuur van de vereniging gekozen. Dit bestuur ziet er nu als volgt uit: de heer J. Kake- beeke uit Wolphaartsdijk voorzitter, de heer A. R. de Muynck uit Goes se cretaris, de heer J. Goedbloed uit Middelburg penningmeester en voorts de heren J. Fukken en M. A. Ter woert. De penningmeester gaf een beknopt financieel overzicht van de laatste elf jaren van de vereniging waaruit bleek dat er nog verschillende baten waren die een zekere basis vormen, waarop men thans kan starten. Het totaalbeeld noemde de heer Goedbloed niet ongunstig. Toch zijn de baten niet vol doende om alle nieuwe activiteiten hieruit te bekostigen. De vergadering keurde voorts de gewijzigde statuten, die tot stand kwamen onder leiding van de heer Terwoert, goed. Het be stuur werd gemachtigd koninklijke goedkeuring voor de vereniging aan te vragen. Rest nog te vermelden dat het ledental met 2 toenam en thans 26 telt. Aanbesteding De Nederlandsche Heidemaatschap pij heeft namens de Herverkave- lïngscornmissie Zeeland maandag morgen in hotel „De Gouden Leeuw" te Sint-Maartensdijk in het openbaar aanbesteed het draineren van perce len, gelegen in de blokken K en L, tot een totale lengte van 100 km. Er werd als volgt ingeschreven: Joh. Korteweg Maris, Klundert f 114.350; F. Hommel. Oud-Vosse meer f 115.000; Drain.bedrijf „Barth" 's-Gravendeel f 115.400; Fa. J. van de Ende Zn., Borssele f 115.650; Th. A. A. Nele, Kruisland f 115.840; C. J. Kuyper, Ouwerkerk f 115.980; W. van der Panne, Zierikzee f 116.210; Fa. C. Reyngoudt, Sint-Philipsland f 116.390; N.V. Maas Sloelters, Roo sendaal f 119.900. Aanbesteding riolering te Sas van Gent In het gemeentehuis van Sas van Gent is aanbesteed het leggen van een riolering aan de Westdam en het uitbreiden van de bestaande rio lering. Ingeschreven werd als volgt: N.V. E.L.K., Schoondijke f 106.800; fa. De Bokx, Terneuzen f 108.760; fa. De Ruysscher, Biervliet f 113.875; N.V. Hol. Hulst f 113.900; fa. Nor- denne. Werkendam f 114.000; fa. Moerland, St. Annaland f 128.000; fa. Sponsele, Kloosterzande f 129.800: fa. Wallenburg, Middelburg f130.000; fa. Freyzer, St. Jansteen f 132.000; fa. Den Oude, Biervliet f 132.475; fa. Verstelle en Verhagen, Philippine f 134.000; fa. Toussaïnt, Cadzand f 136.800; fa. Mollet, Hoofdplaat f 138.300. De raming was 125.000, de gun ning werd aangehouden. Tuinbouwbond N.C.B. komt in Goes bijeen Vrijdag 20 februari a.s. zal iu „Slot Ostende" te Goes de algemene leden vergadering worden gehouden van de „Tuinbouwbond van de N.C.B., kring Zeeland." Tijdens deze bijeenkomst zal ir. G. W. van Logtesteïjn spreken over het „Bedrijfseconomische" aspecten "en Euromarkt." Na de pauze zal een forum, gevormd door ir. Van Logtesteijn, de rijkstuin- bouwconsulent, ir. Van Hennik, die vergezeld zal zijn van een van zijn assistenten van de tuinbouwwerlctui- gen, de heer S. G. Nooteboom, direc teur van de Goese veiling en de heer Schuurmans, boekhouder van de N. C. B. te Heinkenszand, vragen be antwoorden. Als gespreksleider zal fungeren de voorzitter van bovenge noemde kring, de heer W. Vermue. Aangezien het onderwerp „Bedrijfs economische aspecten en Euromarkt" zeer actueel is, wordt een groot aan tal leden verwacht. Uitslagen schooldammen te Vlissingen Te Vlissingen werd de tweede ronde in de finale van het schooldamkam- pioenschap gespeeld. De uitslagen waren in groep I: R.H.B.S.St. Pau- lus ulo 55; Gem. Techn. School St. Paulus ulo 55. Groep II: Pr. Willemschool.Oranje- school 28; St. PetrusschoolV.G.L. O.-school 55; OranjeschoolV.G.L. O.-school 28. St. PetrusschoolPr. Willemschool 73. De derde en laat ste ronde wordt vrijdag 20 februari „WEINIG RELATIES" „Onvoldoende behartiging van agrarische belangen" De raad Kitthem is unaniem van mening, dat een opgaan van de ge meente in de industriestad Vlissin gen onaanvaardbaar is. In de jong ste vergadering van de raad kwamen wetsontwerp en bijbehorende kaart van de grenswijzigingen op Walche ren ter tafel. Men vreest aat de be langen van do inwoners van het agra rische Ritthem niet naar behoren door Vlissingen, dat voor industriali satie op de bres staat, kunnen wor den behartigd. Wethouder Joh. Cevaal was de eerste, die het woord nam. Hij zei, dat Rit them bijzonder weinig relaties met Vlissingen heeft, veel meer met Mid delburg. Geërgerd had de heer Jae. de Lange (a.r.) zich, omdat Vlissin gen zoveel industrieterrein nodig heeft, terwijl er op het industrieter rein van deze stad nog heel weipig verrezen is. Voorts merkte hij op, dat het met orderportefeuille van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen niet zo gunstig gesteld is. Wethouder Cevaal meende, dat Rit them als agrarische gemeente toch meer overeenkomst met Souburg of Nieuw- en St. Joosland heeft dan met Vlissingen. Hoe men ook over de instelling van een nieuwe gemeente als „Ma- riekerke" mag denken, zo ging hij voort, in ieder geval zullen de agrarische belangen daar veel be ter worden behartigd dan wanneer Ritthem bij Vlissingen wordt ge voegd. „Een landbouwer of vee houder heeft van deze haven- en industriestad niets te verwach ten" zo zei hij. De heer H. K. Allaart (a.r.), die eer der opmerkte, dat de autonomie van de gemeenten steeds meer wordt be dreigd, zei: „Onze agrarische ge meente dreigt opgeslokt te worden door de stad Vlissingen, welke voor industrialisatie op de bres staat, maar onze agrarische belangen on mogelijk naar behoren kan beharti gen. Trouwens, uit het Vlissingse uit breidingsplan blijkt, dat een groot Slot van pag1 het ministerie van oorlog niet minder dan tweehonderd woningen heeft ge bouwd. „Als verzorgend centrum ko men we er steeds beter in: spoedig zal de bouw van het dorpshuis begin nen, we 'hebben fraaie kerken, ons scholenbezit is en wordt nog uitge breid, kortom we hebben nieuwe be woners wat te bieden". STEDELIJK De thans alleen op de landbouw ge oriënteerde gemeente, zal bij uitvoe ring van het Kreekrakplan een stede lijk karakter krijgen. Dat is natuur lijk onvermijdelijk. Rilland, dat straks wanneer de tweede serie van honderd woningen voor de mili tairen van land- en luchtmacht is be trokken rond 3000 inwoners zal tellen, ligt slechts enkele kilometers verwijderd van de plaats waar op Zeeuwse bodem de industrieterreinen in het kader van het Kreekrakplan zijn geprojecteerd. Het zal volgens burgemeester Jobse al heel raar moe ten gaan, willen de arbeidskrachten dan geen woongelegenheid in Rilland Hoe groot zijn gemeente zal worden kan hij met geen benadering zeggen. De Rillandse eerste burger is trouwens een nuchter man. Het zou wat al te prematuur zijn, daarop een antwoord te geven", zei hij. Op onze vraag of het juist is, dat reeds vraag bestaat naar grond in de gemeente naar verluidt zouden de D.A.F. uit Eindhoven en een Duitse fabriek belangstelling hebben ger toond verklaarde de burgemeester ons hierover nog niet te zijn bena derd. Wel zijn er onlangs vertegen woordigers van een ingenieursbureau op het raadhuis verschenen, die kwa men praten over eventuele inpolde ring van de schorren op het grondge bied van Rilland! Alles bijeen ziet de heer Jobso héél goede mogelijkheden voor verwezen lijking van het Kreekrakplan, waar van Rilland-Bath uiteraard mee kan profiteren. Econoraisch-geografisch gezien is het een bijzonder geschikt gebied aan een druk bevaren interna tionale scheepvaartroute tussen Rot terdam en Antwerpen. deel der gemeente met de dorpskern in het geprojecteerde industriegebied valt. De agrarische gemeenschap zal zich daarbij moeten aanpassen en er de belemmeringen van ondervinden". Hij vreesde vooral jok de opheffing van de dorpsgemeenschap, waar over hij zei: „De steun en het mee leven der gemeentelijke overheid, vooral van het dagelijks bestuur zal ten overstaan van het maatschappe lijk en verenigingsleven nooit zo in tensief kunnen zijn: De heer Allaart sprak ook over de moeizame opbouw der landbouw bedrijven na de bevrijding. „Nu worden velen van ons, opnieuw in hun bestaan bedreigd, zonder de zekerheid, dat hun belangen door de gemeentelijke overheid afdoen de worden behartigd. Hij vroeg zich af, waarom Wissingen grondgebied van Ritthem nodig heeft. „Niet voor bouwterrein en voor het overgrote deel ook niet voor indus trieterreinen binnen afzienbare tijd. Enkel omdat er een nieuwe weg ge projecteerd staat door Ritthems grondgebied naar het Zuid-Sloe-ter- rein. Daarvoor dreigt de gemeente de zwaarste tol van alle gemeenten op Walcheren te moeten betalen en daarom worden we opgeofferd". Nadat burgemeester P, Danlëlse de heer Allaart dank had gebracht voor zijn betoog, voerde nog de heer Jac. Osté (c.h.) het woord, die zich geheel bij de eerder naar voren gebrachte meningen aansloot. De raad was derhalve unaniem van mening, dat een samenvoeging met de gemeente Vlissingen onaanvaard baar is. Aangestipt werd nog, dat enkele boerderijen, onder andere, de Kleine Abeele naar Middelburg overgaan, terwijl het „Hof Welzinge" en de hofsteden van G. de Visser en W. de Visser bij Nieuw- en St. Joosland ko men. Dit laatste is echter niet het geval met de hoeve van L. J. Boone. Rederij Amsterdam bestelt motorvrachtschip De N.V. Reederij Amsterdam te Am sterdam, heeft aan Van der Giessen en Zonen's scheepswerven te Krim pen aan de IJsel opdracht, gegeven tot de bouw van een motorvracht- sehïp van ca. 13.500 ton draagvermo gen met een ruiminhoud voor graan van 735.000 kubieke voeten. Het schip zal worden uitgerust met een Werkspoor-Sulzer-dieselmotor met oplading met een vermogen van 5400 apk bij 125 omwentelingen per minuut, welke het schip een dienst- snelheid zal geven van ca. 14 mi jl. De verwachting is, dat het schip'In'april 1960 zal worden opgeleverd. Sjah zal niet trouwen met prinses Gabriella De sjah van Perzië heeft zijn plan om met de Italiaanse prinses Maria Gabriella te trouwen opgegeven. Hij zal om dynastieke redenen met een mohammedaans meisje trouwen, zo is maandag in goed ingelichte kring ;en in Teheran verklaard. )e sjah zou van een huwelijk met de rooms-katholieke prinses Gabriel la, de 18-jarige dochter van ex-ko ning Umberto van Italië, hebben af gezien wegens de geloofsbezwaren die tegen dit huwelijk bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6