S.E.R. adviseert tot afschaffing loongrens in werkloosheidswet Moeilijke situatie in Europese kolenindustrie ontstaan mmoffl STOELEN EN TAFELS BETER DAN SCHOOLBANKEN MEER SUBSIDIE GEVRAAGD VOOR VLASSERIJBEDRIJF DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KROONLEDEN GAVEN DE DOORSLAG Advies geeft voorzieningen aan, die getroffen moeten worden (Van onze parlementaire redacteur.) De Sociaal-Economische Raad heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ad Interim, prof. Heel, op verzoek een advies uitge bracht over de afschaffing van de loongrens, die in de Werkloosheids wet gesteld is. De S.E.R. is vpór afschaffing van de loongrens, een ander deel is er tegen, zij het, dat het spreekt van de raad en een minderheid van de raad. De werknemersleden waren vóór afschaffing van de loongrens, de werkgeversleden waren ertegen. De lcroonleden hebben de doorslag gegeven, een omstandigheid, die in de S.E.R. zelden voorkomt. Het advies doet niet veel meer dan het opsommen van de argumenten, die vóór de af schaffing van de loongrens pleiten en het vermelden van de argumenten, die ertegen worden ingebracht. Tevens vermeldt het wat de gevolgen zullen zijn, als de loongrens wordt opgeheven en welke bijzondere voor zieningen in dat geval getroffen dienen te worden. Zo zullen de kosten, die gepaard gaa: met een afschaffing van de loongrens blijkens een berekening van het Centraal Planbureau bedra gen berekend naar de voor 1957 geldende premiepercentages voor de overheid ongeveer f 3,3 miljoen en voor de werkgevers en de werk nemers ieder circa f 7,4 miljoen. PREMIECOMPENSATIE. De beschikkingen van het college van rijksbemiddelaars betreffende de compensatie voor het werkne mersaandeel in de premie voor de werkloosheidsverzekering zouden bij afschaffing van de loongrens zonodig moeten worden aangevuld, dat ook de premie wordt gecompenseerd voor allen, die nieuw onder de werkloos heidsverzekering zouden vallen. Dat zijn alle werknemers, die meer dan f 6900 per jaar, de tegenwoordige loongrens, verdienen. Voorts acht de S.E.R. het ge wenst, dat bij afschaffing van de loongrens de bedrijfsverenigingen het reglement van de werkloos heidsverzekering en hun wacht geldreglementen zodanig toepas sen, dat indien de werknemers bij ontslag een uitkering van hun werkgevers ontvangen aftrek van deze uitkering achterwege blijft, zolang loon en uitkering ge zamenlijk niet stijgen boven een bepaald percentage van het aan vankelijk genoten loon. Bovendien geeft de S.E.R. in over weging om in geval van afschaffing van de loongrens ten aanzien van werknemers, die niet onder de Ziek tewet vallen, de koppeling van de Ziektewet aan het Ziekenfondsbesluit te laten vervallen. Op deze wijze zouden deze werknemers niet het recht krijgen op grond van het Zie kenfondsbesluit (artikel 3) te vorde ren, dat zij in de verplichte zieken fondsverzekering worden opgenomen. De S.E.R. is van oordeel, dat het op de weg ligt van de Sociale Verzeke ringsraad en de Ziekenfondsraad ad vies uit te brengen over de wijze, waarop deze „ontkoppeling" dient te geschieden. Bank voor Ned. Gemeenten Uitgifte 100 miljoen 4,5 pet. obligaties De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat zij voorne mens is over te gaan tot de uitgifte van een 4/2 procent 30-jarige obliga tielening groot 100.000.000 tot de koers van 99«4 procent. Bij overtekening wordt het recht voorbehouden het bedrag der lening op een hoger bedrag dan 100.000.000 vast te stellen. Voor het overige zul len de leningsvoorwaarden gelijk zijn aan die van de bij het prospectus 27 november 1958 uitgegeven 'i%% pro cent obligatielening 1958. Vrije algemene beurs voor textiel in Rotterdam Tot en met donderdag wordt in de Ahoyhal te Rotterdam een vrije al gemene beurs voor de textielhandel gehouden: dit in navolging van de textielbeurs, die sinds 1957 twee maal per jaar in het zuiden van ons land wordt georganiseerd. Alleen tapijten. „Ik trouw alleen met de man van wie ik houd. En omdat ik niet van hem houd, trouw ik niet met de sjah van Perzië, zelfs al zou hij dat gewenst hebben". Dit heeft de 19-jarige dochter van ex-koning Um- berto van Italië, prinses Maria Ga- briella, gezegd tegen de te Rome ver schijnende „II Messagero". En op een van de vragen in algemeen-Perzische richting antwoordde zei: „De enige Perzische dingen die ik mooi vind zijn tapijten". Net half. Geen halve maatregelen nam mevrouw Hazel Ferguson in Clovis (Nieuw-Mexico) toen zij zich eraan ergerde dat haar echtgenoot het laat maakte op een kaartavondje. Zij drong met een pistool het vertrek waar 1 et avondje werd gehouden bin nen en loste een schot in de vloer, zette de kaarters op een rijtje langs de muur en bracht haar echtgenoot, de punt van het pistool in de rug, verve -.ens naar huis. De volgende dag erd zij veroordeeld tot een boe te van 25 dollar omdat zij een vuur- wapen had afgeschoten binnen de be bouwde kom. De voorstanders van opheffing van de loongrens in de Sociaal Economi- e Raad voeren als argument daar voor o.a. aan, dat het irreëel is te veronderstellen, dat de werknemers met een inkomen boven de loongrens uit eigen middelen de gevolgen van werkloosheid kunnen dragen. Uit een oogpunt van rechtsgelijkheid achten zij het niet juist, dat degenen, wier inkomen boven de loongrens uitgaat, bij werkloosheid geen wettelijk recht op enigerlei uitkering hebben. Zij merken verder op, dat tot de grote categorie, die thans onder de werking van de Werkloosheidswet valt, ook groepen van werknemers behoren waarvoor, evenals degenen met hogere inkomens, het werkloos heidsrisico gering is en die uit een oogpunt van solidariteit toch bijdra gen aan de werkloosheidsverzekering. Deze solidariteitsgedachte dient zich naar hun oordeel uit te strekken tot hen wier inkomen, al of niet als ge volg van de verhoging van het loon peil in de laatste jaren, boven de huidige loongrens uitgaat. De tegenstanders van opheffing van de loongrens voeren o.a. aan, dat zij tekort doet aan de mogelijkheid, dat werkgevers en werkhemers zelf ver antwoordelijkheid aanvaarden voor de eventuele gevolgen van werkloos heid. Een opheffing van de loongrens zou ertoe leiden, zo betogen zij, dat voor het hogere personeel in de bedrijven een deel van de ar beidsvoorwaarden wordt vastge legd in de vorm van een verplich te verzekering en wel tot een dag loon, thans vastgesteld op f 19, een maximumuitkeringsloon, dat gebaseerd is op de behoeften van de lager bezoldigde handarbei ders en beambtengroepen. Boven dien staat niet vast, dat in de kringen der betrokken werkne mers het verlangen bestaat naar opneming van de verplichte wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. CONCLUSIE VAN COMMISSIE Vele leerlingen tonen lichamelijke afwijkingen De hoofdcommissie voor de normali satie in Nederland (H.C.N.N.) heeft nieuwe normen gepubliceerd die ten doel hebben de schooljeugd niet meer in banken, maar dp stoelen aan tafels te laten werken. Een speciale com missie, waarin medische- en onder wijsdeskundigen en fabrikanten van schoolmeubelen zitting hebben, is tot de conclusie gekomen dat de grootste behoefte aan goede schoolmeubelen bij het lager onderwijs bestaat, om- Amerikanen werken aan super X-15 raketvliegtuig De „North American Aviation" die het X-15 raketvliegtuig bouwt, heeft een Super X-15 ontworpen die naar men hoopt een mens zal vervoeren met een snelheid van on geveer 30.000 km per uur. Men verwacht zeer binnenkort de eerste proeftocht van de gewone X-15. Met dit raketvliegtuig hopen de Verenigde Staten in de toekomst de eerste man de ruimte in te zen den en hem veilig op aarde te doen terugkeren. Deze X-15 zou een snelheid van 5750 km per uur be reiken. De Super X-15 zal worden vervaar digd van materiaal dat tegen hitte bestand is, zoals molybdenum en columbium, dat pas sedert kort in voldoende hoeveelheden verkrijg baar is. De maatschappij deelde maandag mede, dat dit raketvliegtuig bii> nen twee jaar in gebruik zou kun nen worden gesteld ter voorberei ding van tochten naar de ruimte. De Super X-15 zou verticaal als een projectiel worden gelanceerd en zou twee of drie keer rond de aar de cirkelen alvorens in de atmos feer terug te keren en te landen. Nee, dit ia geen buitenhuisje voor de heer Picasso, doch de brug voor de nieuwe firemen" de vroegere Franse pasteur" die in Bremen verbouwd wordt. Daar men voor de bouio van de brug lichtmetaal heeft gebruikt, weegt het gehele gevaarte slechts Si/2 ton. De nieuwe lijnboot zal naar men liooyt begin juli de eer ste overtocht naar de Nieuwe Wereld maken. dat het kind de belangrijkste groei periode doormaakt in de jaren tijdens het onderwijs op de lagere school. Dit zijn, volgens de medici, de jaren waarin het kind het best lichamelijk kan worden gevormd, maar ook de jaren waarin aan de lichamelijke vor ming van het kind het meest kan worden bedorven. Op medisch-hygienische gronden is men tot de conclusie gekomen «jat de voorkeur gegeven moet worden aan los van elkaar slaande stoelen en tafels boven de starre schoolbanken. Voor het bepalen van de afmetingen voor de stoelen en tafels zijn ruim 3000 leerlingen van het lager onder wijs en ruim 1000 kleuters van het kleuteronderwijs gemeten. Hierbij is gebleken dat er vele lichamelijke af wijkingen voorkomen bij leerlingen in hun groeiperiode, door het zit ten in schoolbanken. Behalve normen voor tafels en stoe len voor leerlingen van het lager on derwijs heeft de hoofdcommissie voor de normalisatie nu ook normen opge steld voor soortgelijk meubilair dat bestemd is voor leerlingen in het kleuteronderwijs. Het Wereldgebeuren De Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin- gen vervaardigde vier lichtmetalen warmtewisselaars, bestemd voor de kernreactor te Petten. Op de foto: een van deze werkstukken. Loongrens ziekenfonds verzekering in studie bij S.E.R. (Van onze parlementaire redacteur) Een commissie uit de S.E.R. begint met een studie over de vraag of de loongrens voor de verplichte zieken fonds- en ziekengeldverzekering moet worden verhoogd. De Sociaal-Econo mische Raad heeft zo juist een rap port aan de minister van sociale za ken en volksgezondheid uitgebracht wadrin hij adviseert tot afschaffing van de loongrens in de werkloos heidswet. Dezelfde commissie die zich bezig hield met de loongrens in de werk loosheidswet, zal nu ook de loongrens voor de verplichte ziekenfonds- en ziekengeldverzekering onder de loep nemen, maar zij wordt met een aan tal personen uitgebreid. Het is de bedoeling ook de sociale verzekeringsraad en de ziekenfonds raad in te schakelen. Er is geen ad vies over de loongrens van de ver plichte ziekenfonds- en ziekengeldver zekering gevraagd. De Sociaal-Eco nomische Raad wil echter wel ge oriënteerd zijn. Zes kinderen kwamen bij brand om het leven Tijdens afwezigheid van de ouders is in een woning te South Bend (in de Amerikaanse staat Indiana) zondag brand uitgebroken. Zes van de zeven kinderen, en de grootmoeder werden slachtoffer van de vlammen. Alleen een meisje van zes jaar kon uit het brandende huis ontsnappen en buren waarschuwen. Bespoediging definitieve aanslag inkomstenbelasting ^en A.O.W.-premie Het ministerie van financiën heeft het volgende medegedeeld. Wie bij de voorlopige aanslag of in de vorm van voorheffingen te veel heeft be taald aan inkomstenbelasting of pre mie A. O. W. moet soms lang wach ten op teruggaaf daarvan. Als de in specteur echter ervan in kennis wordt gesteld dat het terug te geven be drag aan inkomstenbelasting en pre mie A. O. W. tezamen groter is dan 100 is hij bereid de vaststelling van de definitieve aanslag zoveel mo gelijk te bespoedigen. De belastingplichtige moet daartoe het verzoek doen bij een brief, vast gehecht aan de voorzijde van het aangiftebiljet. ADRES AAN MINISTER Aan de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omgeving een adres gezonden, waarin gepleit wordt voor een hogere subsidiëring van het vlasserijhedrijf, dat tengevolge van de Russische dumpingspolitiek op de Engelse markt in een uiterst moei lijke positie is komen te verkeren. Voor de oogst van 1958 werd een te gemoetkoming verleend in de vorm van verwerkingsbonnen ter waarde van 160 per ha. Het Landbouw schap heeft zich uitgesproken voor 'n subsidie, dat tweemaal zo hoog ligt. Hoewel de Kamer zich niet wil uit spreken over de vraag, of een subsi die als voorgesteld is gerechtvaar digd, vraagt zij toch het subsidie zo danig te stellen, dat althans met Bel gië gelijkheid in concurrentievoor waarden bestaat en anderzijds het verschil tussen kost- en marktprijs voor een redelijk werkend bedrijf wordt gecompenseerd. De Russische dumping verstoort nu eens deze, dan weer gene markt. Het ware, aldus besluit de Kamer haar adres aan de minister, te overwegen in Westeuropees verband maatrege len tegen deze praktijken te bera men, waardoor stelselmatige versto ring voorkomen, althans bemoeilijkt zouden kunnen worden. PRODUKTIE GROTER DAN AFNAME Sluiting van mijnen, overslaan van werkdagen, import - belasting De staking van mijnwerkers in België, niet om loonsverhoging maar om werk, stelt de benarde positie van de Europese kolenindustrie in het volle daglicht. In iedere grote mijnstreek in Europa wordt meer steenkool geproduceerd dan wordt afgenomen. De voorraden nemen toe in Engeland, Frankrijk en West-Dnitsland en in ons land. Afgezien van België is de situatie per land: ENGELAND: de nationale kolenraad heeft de sluiting van 36 kolenmijnen bevolen, waardoor minstens 13.000 mijnwerkers zonder werk komen. Sommige van deze met verlies wer kende mijnen zijn reeds gesloten. De Britse stap werd genomen terwijl een voortdurend groeiende voorraad op tussen de 19 en 20 miljoen ton was gekomen. Eerder genomen maat regelen ter beknotting van de pro- duktie, welke in hoofdzaak beston den uit het schrappen van overwerk en het niet werken op zaterdag in de mijnen, bleken' onvoldoende. De voorraad zal vergroot worden met 3 miljoen ton uit de produktie van dit jaar. Het open afgraven wordt vertraagd, om de produktie met 3 miljoen te beperken. Maar de slui ting van de 36 mijnen zal nodig zijn om nog eens 3 miljoen op de totale produktie te besnoeien. Woordvoerders van de kolenraad heb ben er op gewezen dat er betrekke lijk weinig moeilijkheden met de ar beiders zijn over de sluiting der mij nen. 9000 van de 13.000 arbeiders die zon der werk komen, zullen „overgeno men" worden door andere kolenmij nen. De vakbondsleiders werken mee aan de plannen daartoe, hoewel ze tegen de sluitingen protesteren. De steenkoolraad heeft de werving van werkkrachten voor de mijnen stopge zet. DUITSLAND: de Westduitse kolenin dustrie is vrij van sluitingen en sta kingen gebleven, maar vele arbeiders moesten werkdagen overslaan, om dat de produktie de vraag overtreft. De voorraad is momenteel ongeveer 13 miljoen ton. Minister van financiën Ludwig Er- hard heeft 'n importbelasting van 20 mark per ton gelegd op kolen, die geïmporteerd worden uit naties bui ten de K.S.G. De heffing geldt voor iedere ton boven een quotum van 5 miljoen voor „derde" naties buiten de K.S.G. FRANKRIJK: de voorraden worden groter in de aan België grenzende mijnstreek. De druk wordt er echter nog niet zo sterk gevoeld. De laat ste tijd is al kortere werktijd gege ven aan een aantal mijnwerkers. In vakbondskringen heerst ongerustheid over de toekomst. Een paar kleine mijnen zijn gesloten, maar er is wei nig werkloosheid, die direct kan wor den toegeschreven aan overproduktie. OOSTENRIJK: de 30.000 mijnwer kers van Oostenrijk werken normaal, hoewel het lcolenverbruik in eigen land vorig jaar met 11.4 procent ge daald is. Gemeld is dat de regering overweegt de import-restricties uit te breiden, om werkloosheid of slui ting van mijnen te vermijden. ITALIË: Dit land importeert prak tisch al zijn steenkool, maar de ei gen produktie is met 20.6 procent ge daald in de eerste zeven maanden van vorig jaar. De Rlbolla-mijn in Mid- den-Italië heeft de werkweek beknot tot 24 uur, en ongeveer 600 mijnwer kers hebben verleden week woensdag tegen de verkorting van de werkweek gedemonstreerd met een staking van 2 uur. SPANJE: importeert zijn meeste ko len, daar de eigen produktie lager is dan het eigen verbruik. Gfeen werk loosheid of sluitingen van mijnen in Spanje. NEDERLAND: ook de Nederlandse mijnen melden volle werkgelegen heid en geen sluitingen. Maar de voorraad van 766.000 ton is onge veer tweemaal zo groot als normaal. De Nederlandse mijnen blijven onge veer een miljoen ton per maand pro duceren. Middenweg Antonio Segni „staat" aan de lin kerkant in de Italiaanse chris tendemocratische partij. Dat werd vooral duidelijk toen hij inder tijd als minister van landbouw een grootscheepse landhervorming ver- Hij deed dat „bloedig" enthousi ast in de letterlijke zin van het woord. In het begin van zijn rede gooide hij namelijk een glas water om, en het was daarbij dat hij zijn hand verwondde. Maar Segni dacht er niet over om de rede te onderbre ken en iemand met een verbandtrom- mel te laten aam-ukken. Men kon dit optreden haast symbolisch noemen voor de ingreep die Segni voor de nationale landbouweconomie aanbe val. Bij de door hem verdedigde land hervorming was meer dan 800.000 ha betrokken, die van groot-grondbezit ters moest overgaan op 150.000 klei ne boeren. Segni werd namelijk niet alleen bij het debat over deze aangelegenheid maar ook bij de uitvoering ervan zelf een „slachtoffer"; hij verloor een kwart van zijn grondbezit op Sardi nië, waar hij een groot huis in Sassa- ri bewoont. Meer conservatieve par tijgenoten en sprekers van andere, politieke groeperingen bestempelden Segni toen in de wandelgangen als „een witte communist". Achteraf is gebleken dat Segni juist met die land hervorming aan het communisme in Italië een gevoelige klap had toege bracht. Segnïs dit weekeinde gevormde re gering. waarin de linkervleugel van zijn partij aanzienlijk ster ker is vertegenwoordigd dan de rech ter-, zal steunen op de als rechts aan geduide partijen in het Italiaanse parlement, en speciaal op de libera len en de monarchisten. Het is be kend dat Segni wilde aansturen op een regering waarin de vier partijen van het centrum met inbegrip van de sociaal-democraten zouden zijn opge nomen. Maar Giusseppe Saragat, de leider van de sociaal-democratische partij, heeft aan de oppositie de voor keur gegeven. Zijn partij, maakt een gevoelige crisis door, vooral door de aantrekkingskracht, die de Iinksso- cialistische partij van Pietro Nenni nu op een deel van haar aanhangers oefent. Zoals bekend, hebben Nenni's socialisten onlangs besloten, de poli tieke samenwerking met de commu nisten te verbreken; zij zouden intus sen geen initiatieven ontwikkelen om ook op het terrein van de vakbewe ging het contact met de communis ten te doen ophouden. Al ontbreekt het dus niet aan halfheid in de be sluiten van de NennLsocialisten, toch menen verscheidene sociaal-democra ten dat er nu geen reden meer is om de scheiding te handhaven. Nenni wil stevig oppositie voeren. Het zou voor Saragats trouwgebleven sociaal-democraten nu bijzonder moeilijk zijn de concurrentie om de „aanhang" vol te houden, wanneer zijzelf gebonden waren aan allerlei schikkingen die een regeringspro gram nu eenmaal met zich mee brengt. Terwijl Segni zijn voornemen bekend maakte, het urogram van de vorige regering-Fanfani. die uit christen- en sociaal-democraten be stond, verder uit te voeren, hebben de socialisten de handen vrij gehou den voor de bokspartij met de Nen- ni-mahnen. Segni ondervond tijdens het de bat over de landhervorming niet voor het eerst lichamelijke moeilijkheden. Al jaren sukkelt hij met zijn maag, dat De Gasperi eens zei: „Hij is nooit zo gezond dat hij minister zou kunnen zijn, maar hij is ook niet zo ziek, dat hij geen mi nister zou kunnen wezen." Naarmate de politieke spanning ten top stijgt, heeft hij minder last van ziekzijn. Men weet daarom niet of men hem „een rustige regeerperiode" dan wel het daaraan min of meer tegenge stelde „een goede gezondheid", moet toewensen. Maar omdat noch de po litieke spanningen, noch de twijfel achtigheid van zijn gezondheid hele maal te vermijden zullen zijn, is misschien nog het beste te hopen, dat alles de gulden middenweg volgt. Ook voor zijn beleid thans als premier en minister van binnenland se zaken zal die middenweg wel de beste zijn, vooral omdat Segni toch altijd nog in zijn achterhoofd heeft de vorming van een brede vier- partiienregering, een coalitie zoals Italië ook kende in de beste na-oor- logse jaren. Segni zal zich intussen door niets van de wijs laten brengen en der tradi tie getrouw elk weëkeinde naar Sai-- dinië vliegen om er in het boeren land inspiratie op te doen. ANTONIO SEGNI «...weekends weg.... vliegtuig naar Brussel Koning Boudewijn van België is maandagavond na een verblijf van twee weken te Sankt Anton am Ari- berg uit Oostenrijk vertrokken. Per auto ging hij naar Ziirich en vandaar per vliegtuig naar Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3