PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTELIJK ANTWOORD AAN RUSLAND Mars naar Brussel van stakende mijnwerkers? Rilland-Bath ziet wijde perspectieven VOORSTEL: MINISTERIEEL BERAAD OVER DUITSLAND Onrust in de Borinage r Prinses Marijke twaall jaar GOED BEGIN VAN CONFERENTIE TE LONDEN OVER CYPRUS M Vandaag... VERWACHT. 202e jaargang - no. 40 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 55 cent per week: 7-00 p. kw.; Xr. p. p. 7.2S per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 febr. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58^0, tel. 2353 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zieribzee. red. tel, 2425, adm. tel. VASTBESLOTEN ZICH NIET UIT WEST-BERLIJN TE LATEN VERDRINGEN De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland heb ben maandag te Moskoudn antwoordnota's gereageerd op de Sowjetrussi- sche nota van 10 januari, waarin werd voorgesteld op een binnen twee maanden bijeen te roepen mogendhedenconferentie een ontwerp-vredes- verdrag voor geheel Duitsland op te stellen. In de op alle hoofdpunten gelijkluidende nota's wordt voorgesteld dat de ministers van buitenlandse zaken der Verenigde Staten en van de Sowjet- Unie, Groot-Brittamiië en Frankrijk over het Duitse vraagstuk zullen beraadslagen, in aanwezigheid van Duitse raadgevers. Over de couferen- tiepiaats, liet tijdstip der besprekingen en de vorm der Duitse deelneming hieraan zou iu onderling overleg overeenstemming moeten worden bereikt. De westerse mogendheden herha- j len in hun nota's dat zij vastbeslo-1 ten zijn zich niet, 'als een gevolg van het Russische voornemen, om het bestuur over Oost-Duitsland aan de communistische Oostduitse staat over te dragen, te laten dwin gen uit West-Berlijn te vertrekken. De Westduitse regering zinspeelt in haar antwoord slechts indirect op de Sowjetrussische voorstellen ten aan zien van Berlijn met de woorden; „een politiek van kracht en eenzijdi ge maatregelen zou tot zeer ernstige gevaren leiden". Zij meent ook dat, waar bij het ont werpen van een vredesverdrag voor Duitsland moeilijke vraagstukken aan de orde zullen worden gesteld, een uitgebreide gedachtenwisseling tussen de „grote vier" noodzakelijk is. Frankrijk verklaart in zijn antwoord nota. dat het bereid is aan vier-mo- gendhedenbesprekingen deel te ne men. wanneer hierop „daadwerkelij ke vraagstukken" worden besproken en niet slechts het „op kunstmatige wijze door het Kremlin in het leven geroepen Berlijnse probleem". De Verenigde Staten zeggen in hun nota, waarin wordt verwezen naar de Sowjet-voorstellen ten aanzien van Berlijn, dat het „gevaar voor de we reldvrede, dat verbonden is aan dit Sowjetrussische initiatief, duidelijk is". ,,De Westerse mogendheden kunnen alleen verklaren dat zij zich het recht voorbehouden hun verbindin gen met hun Berlijnse sectoren met alle geschikte middelen in stand te houden", aldus de Amerikaanse no ta. Welingelichte kringen te Wash ington beschouwen Wenen of Ge- Record aantal mistdagen ff (Van onze weerkundige ff medewerker). L_ H Evenals in Noord- en Zuid-Hol- land en Utrecht heeft ook Zee- jj§ land vandaag zijn elfde opeen- H volgende mistdag. In deze pe- H riode heeft men ook de zon f§ vrijwel nergens meer gezien. H Een zo lange periode met mist ff is in deze eeuw nog niet eerder voorgekomen. De temperatuurverschillen wa ll ren maandag groot, doordat in het zuid-oosten van ons land de zon doorbrak en de tempera tuur in Zuid-Limburg tot elf graden en in Eindhoven tot tien graden deed stijgen. In Vlissingen werd niet meer dan vier en in de Bilt twee graden Celsius gemeten. Ons land ligt in een omvang rijk en zeer sterk hoge drukge- bied. De barometer was tot 748 mm of 1046 milibar gestegen, hetgeen voor de februarimaand een recordhoogte is. In dit gro te hogedrukgebied verandert er maar weinig. Door een zwakke wind vanuit zee wordt er af en toe weer vochtige lucht aange voerd, waarin opnieuw mist ontstaat. Het is waarschijnlijk dat er vandaag in het grootste deel van ons land opnieuw mist en lage bewolking voorkomen. In de algemene situatie komt maar weinig vei-andering; al- leen de temperatuur zal over het gehele etmaal iets hoger H kunnen worden. in Twee beelden uit de Borinage: links opgeworpen versperringen van grote kabelspoélen bij Frameriesrechts een spoorwagen met de noodkreet „wij willen brood". nève als geschikte plaatsen voor de viermogendhedenbesprekingen. Gehoopt wordt, dat deze in april of begin mei kunnen worden ge houden, dus voor de 27ste mei de door de Sowjet-Unie genoemde da tum, waarop zij het viermogend- hedenbestuur over Berlijn geëin digd zou willen zien. Het Russische voorstel, om in Warschau of Praag te beraadsla gen, wordt, naar verluidt, onaan vaardbaar geacht. Van ambtelijke zijde wordt te Wash ington opgemerkt, dat, indien de voorgestelde viermogendhedenbespre kingen zouden leiden tot verkleining der meningsverschillen tussen oost en west over het vraagstuk-Duitsland, liet mogelijk zou zijn later in dit jaar een topconferentie te houden. „Doch de Sowjet-Unie heeft tot dus verre nog geen blijken van bereid heid gegeven om baar voorstellen voor een Duits vredesverdrag te la ten varen ten gunste van de westerse tegenvoorstellen", aldus werd hier aan toegevoegd. In Westduitse regeringskringen meent men dat de volgende stap zal bestaan uit een peilen, via de diplo matieke kanalen, of de Sowjet-Unie i tot onderhandelingen bereid is. Vergeefse poging arrestanten te bevrijden Op een maandagmiddag in Quareg- non gehouden protestvergadering van het socialistische comité voor ge meenschappelijke actie waaraan meer dan 15.000 stakers in de Borinage deelnamen, is een resolutie aangeno men, waarin o.u. wordt verklaard dat indien de regering de maatregelen tér sanering van de Belgische mijnen niet herziet, de algemene staking maan dag tot de andere Belgische mijnbek- kens zal worden uitgebreid en de. mijnwerkers een mars naar Brussel zullen organiseren. De arbeiders spreken zich uit tegen iedere sluiting van mijnputten, zolang geen nieuwe industrieën zijn opge richt, die de zonder werk komende mijnwerkers kunnen opnemen. Het stilleggen van een aantal goed uitge ruste mijnen wordt in strijd geacht met de belangen van het land daar hierdoor een ganse streek economisch ter dood wordt veroordeeld. De sta kers verklaren zich tegen de finan ciële schadeloosstelling, die men wil geven. Zij betitelen deze als een „aal moes" en eisen volledige erkenning van hun recht op arbeid. In de resolutie wordt verder gezegd, dat de mijnwerkers hun actie zullen voortzetten tot de nationale kolen- raad de genomen maatregelen heeft ingetrokken en een plan beeft opge steld tot modernisering der mijnen, dat voorziet in de handhaving der steenkolenproduktie op een normaal peil. Een groep van vijfhonderd stakende mijnwerkers is na afloop van de bij eenkomst naar de gevangenis te Ber gen getrokken om te trachten zeven tien collega's, die waren aangehouden te bevrijden. Bij het gevangenisge bouw werden de betogers door gen darmes met behulp van traangasbom- men cn waterstralen u iteengedreveo De stakers wierpen daarop een auto om waarin een gendarme zat. Deze werd niet gewond. Er werd een tien tal betogers aangehouden. De staking is in de mijnen volle dig, terwijl ook in andere indus trieën in Wallonië het werk gro-, tendeels stil ligt. In vrijwel alle plaatsen hebben de winkeliers zich bij de staking aangesloten. Zij hebben de rolluiken laten zakken of wel hun winkelruiten met don ker papier afgedekt. Men ziet wenig voetgangers op de straten en het verkeer per auto is vrijwel onmogelijk geworden door de wegversperringen en dë kapotte fles sen die de stakers overal gedepo neerd hebben. Men komt vrij veel pa trouilles van de rijkswacht tegen doch in het algemeen kan men zeggen dat de ordedienst zeer onopvallend en tactisch optreedt en zelfs in de buurt van de opgeworpen hindernissen geen enkele aanleiding geeft tot schermut selingen met de mijnwerkers. Het internationale treinverkeer van Brussel naar Parijs verloopt normaal, doch tussen Bergen en de Franse grens worden de spoorwegovergan gen door pelotons van de Rijkswacht bewaakt. Koningin Juliana van vakantie teruggekeerd De koningin is gisteren op paleis Soestdijk teruggekeerd van haar wintersportvakantie in Gstaad in Zwitserland. Prinses Irene was op het station in Utrecht aanwezig om haar moeder te verwelkomen. Indonesië wil militaire vliegtuigen van Ver. Staten Vice-maar schalk Soeryadarma, de chef-staf van de Indonesische lucht macht, heeft meegedeeld dat de Ver enigde Statèn is verzocht vliegtuigen te leveren voor het uitrusten van vijf squadrons, met inbegrip van be wapening en elektronisch materiaal. Hij zeide dat Indonesië ook in Aus tralië vliegtuigen en elektronisch ma teriaal wil kopen. Een Indonesisch squadron jachtvliegtuigen omvat on geveer 20 toestellen. Geheime raket gelanceerd in Verenigde Staten jDe Amerikaanse luchtmacht heeft maandag een nieuwe „hoogst gehei me" raket gelanceerd te Cape Cana veral. De luchtmacht weigerde bijzonderhe den over de raket bekend te maken. Van betrouwbare zijde is echter mee gedeeld dat het hief gaat om een tweetrapsraket, die vaste brandstof gebruikt. De raket ontwikkelde na de start een zeer grote snelheid. Na enkele secon den was zij uit het gezicht verdwe nen. 0 Eeu Baskisch grootindustrieel is za terdag te Madrid tot een lioge boete ver- oordeeld voor het feit dat hij onlangs tij dens een monarchistisch banket kritiek tegen liet huidige bewind had geuit. MINISTER EENS OVER DE HOOFDZAKEN Overeenkomst bereikt te Ziirich gewijzigd H.K.H. Prinses. Marijke hoopt mor gen haar twaalfde verjaardag te vie ren, (Foto M. C'. Meyboom). De ministers van buitenlandse za ken van Groot-Brittannië, Grieken land en Turkije zijn het maandag eens geworden over de hoofdzaken van een regeling van het Cyprische probleem, zo is maandagavond in Britse kringen te Londen vernomen. De ministers hebben overeenstem ming bereikt over de gang van zaken op de ronde-tafelconferentie, die vandaag wordt geopend. Van Britse zijde werd vernomen, dat de bevolking van het onafhankelijke Cyprus later vrij zal kunnen kiezen of haar land deel moet uitmaken van het Britse Gemenebest of lid -moet worden van de N.A.V.O. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt aangenomen, dat aartsbisschop Makarios geen bezwaar heeft tegen het voorstel dat Groot-Brittannië zijn bases op liet eiland behoudt. Toen verslaggevers de Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Ave- roff, dinsdagavond na de vergadering vroegen hoe de kansen op overeen stemming stonden, antwoordde hij glimlachend; „vijftig procent". De „grondslag-overeenkomst", Waartoe de drie ministers van bui tenlandse zaken gekomen zijn, is haar verluidt, 'n gewijzigde lezing van de overeenkomst, van Zürich, die door Griekenland en Turkije verleden week werd bereikt. De wijzigingen nemen, naar gezegd wordt, nota van de Engelse ideeën ten opzichte van het Turks-Griek se plan. Gesprek mei burgemeester Jobse „HET ALWEER enig© tijd ge leden gelanceerde Kreekrak- plan is primair een Brabants be lang, maar daarnaast is het ook van grote betekenis voor de pro vincie Zeeland, in dit geval de gemeente Rilland-Batli. Voor mijn gemeente opent dit plan wijde perspectieven: het brengt een omschakeling teweeg van de landbouw op de industrie. Ik verwonder mij er eigenlijk over, dat nog nooit eerder is gedacht aan de mogelijkheden voor in- HOUJ -mii, w-, PAi N dustrïevestiging in deze delen van Brabant en Zeeland!" Dit verklaarde ons burgemeester J. C. W. Jobse van BiJJand-Bath tijdens een onderhoud. Burgemeester Jobse ziet héél wat in de plannen. Hij is zelfs van mening, dat het beslist niet zo erg lang meer zal duren voordat de eerste spade in de grond wordt gestokenEn dat zal gebeuren in zijn gemeente, nabij Bath, waar de eerste fase van het Kreekrakplan zal starten. Een grote kaart van oostelijk Zuid-Beveland en zuid-westelijk Noord-Brabant kwam op de tafel, een kaart waarop zo nauwkeurig mogelijk de diverse in dustriegebieden, insteekhavens en ka nalen zijn geprojecteerd. Details ont breken uiteraard, maar dat doet er minder toe. Burgemeester Jobse kan zijn bezoekers aan de hand van deze kaart laten zien, dat een niet-onaan- zienlijk deel van het gebied van Ril land in het plan valt! NATIONAAL „Hoe gunstig een dergelijke ont wikkeling voor de gemeente Ril- land-Bath ook ltan zijn, het rankt uiteindelijk een nationaal belang", zo stelde de heer Jobse met na druk vast. „De regering beeft op industriespreiding aangedrongen en toevallig biedt het Scheldebek- ken goede mogelijkheden. Even toevallig is het dan, dat Rilland erin valt". Overigens en dat stelde burgemeester Jobse zeer nadrukkelijk was hij. ook van mening, dat aan het Sloeplan prio riteit moet worden verleend. Als hoofd van een snelgroeiende plat telandsgemeente, 'ziet burgemeester Jobse zijn gemeente als woonplaats voor de mensen, die in de nieuwe in dustrieën zullen werken. Uiteraard slechts een ltlein percentage hiervan, want in totaal zal woonruimte gere serveerd moeten worden voor rond 400.000 mensen. Rilland-Bath kan daarvan een graantje meepikken.. „Zou men onverhoopt een geheel nieuw dorp willen bouwen voor de werkers van deze industrieën, dan zullen wij er voor strijden, dat Ril- land-Bath hen mag opnemen", be toogde onze zegsman. Wat dit laatste betreft heeft deze ge meente zijn sporen reeds verdiend, want na de ramp is het inwonertal met rond vijfhonderd toegenomen. Vele tientallen militaire gezinnen heb ben zich in Rilland gevestigd, waar de gemeente met medewerking van (Zie slot pas. 6 kol. 4) is het 25 jaar geleden, dat =j koning Albert van België te H Mai'o-he-Ies-Dames in de Maas- H vallei bij het beklimmen van de „Rocher de Bon Dieu" (ook s wel „de Onbereikbare" ge- f§ ff naamd. neerstortte en daarbij H om het leven kwam. H heeft in de Statenzaal van het provinciehuis te Gro- ff ningen de uitreiking plaats van Ie culturele prijs der provincie Groningen, die dit jaar werd ff H toegekend aan de (te Gronin- gen geboren) letterkundige Jo- H H han van der Woude uit Velp. H Illlllllllllllllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Mist oorzaak van ongelukken en vertraging In de dikke mist van gisteren kwam óp rijksweg .13 tussen Delft en Oversehie een vrachtauto met opleg ger dwars op de weg te staan, door dat zoals de bestuurder vertelde de versnellingsbak op het slechte weggedeelte was losgetrild. De be stuurder van een achter de vracht auto rijdende personenwagen reed te gen de stilstaande vrachtauto op, waardoor zijn auto ernstig werd be schadigd. Over een lengte van ruim een kilometer in de richting Delft de den zich vervolgens nog verscheidene botsingen voor, waarbij in totaal meer dan veertig auto's waren be trokken. Persoonlijke ongevallen ge beurden daarbij niet, maar twintig auto's werden zo zwaar beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. De Delftse politie rukte met drie ploegen uit ën legde het verkeer tij delijk om. Bij Hoek van Holland blijft het zicht constant niet groter dan 50 meter. Er zijn niet meer dan 15 sche pen binnengekomen. Zowel buiten gaats als op de Waterweg liggen weer veel schepen te wachten. Op de Waterweg begint weer een tekort aan ligplaatsen voor de wachtende schepen te komen. Voorzover men zich herinneren kan heeft men te Hoek van Holland nog nooit zo lang achtereen met een dergelijke stagna tie van de scheepvaart te kampen ge had. Het 8912 ton metende Duitse s.s. „Carl Fritzen" is in de nacht van zon dag op maandag nabij het lichtschip „Noordhinder" in aanvaring geko men met de ruim 30.000 ton metende Liberiaanse tanker Spyros Niarchos. Het Duitse schip is voor anker ge gaan en deelde mee dat er geen on middellijk gevaar dreigde. Geldig tot hedenavond WEINIG WIND Overwegend droog weer met nog steeds op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking, maar in het zuidoosten van het land hier en daar opklaringen. Weinig wind. In het zuidoosten in het algemeen lagere, elders ongeveer dezelfde middag- temperaturen- als gisteren. ZON EN MAAN 18 februari Zon op 7.52 onder 17.58 - Maan op 13.06 onder -4.0S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1