~rr.ü nnnUlüriAIE7EFIIWCF milDAMT Sleepboot doorbrak mistgordijn op de Schelde Australië niet meer gekant tegen overdracht Ned. Nieuw-Guinea aan Indonesië Verlammende mist heerst in Nederland Besprekingen te Canberra geëindigd Nederland nog niet ingelicht Vandaag... AGENTEN VAN AMERIKAANSE GEHEIME DIENST IN ARREST Provinciale Zeeuwse Courant. j"kJM rff-pj Efl m nflf La Iml H MM B gg ra' H fl H B m Ui BR H ES ioi Ei£k l'W Ra tni.m. Minim, p. advertentie 4.—. Directie: F. v. d. Velde en F. B. i§r'-*- B83EF B B fBF BS B B B B fl Ba I H BB W BIB B-B B B B B HST S3 B 9 lnS- mededelingen driemaal tarief, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. fl |%M W B fl 1 BB BB BBlBfll BB Bi HiBB W V W BH BB BBB isST B%' wB 1 B Kleine advertenties (max 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. Rrleven of adres B. T) "S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bureau v. d. blad" 25 cent meer. per kw. Losse nummers 15 cent. Gir0 no- 35930n P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 .of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 <b.g,g. advi 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel. 2425. adm tel een gemeenschappelijk Australisch-Indonesisch communiqué, dat na het bezoek van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soe- bandrio, werd uitgegeven, is verklaard, dat de verschillen van mening tussen beide landen zijn blijven bestaan, ondanks de besprekingen die vijf dagen hebben geduurd. Australië erkent nog steeds de Nederlandse soevereiniteit en het beginsel van zelfbeschikking. De ministers zeiden, dat Casey en de Australische premier, Robert Menzies, hadden verklaard, dat indien er enige overeenkomst tussen Nederland en Indonesië wordt bereikt, Australië zich niet tegen een dergelijke overeen komst zal verzetten. Oplossen met vreedzame middelen Casey en Soebandrio -waren het erover eens, dat de. toekomst van Wes telijk Nieuw-Guinea een kwestie is, die met vreedzame middelen moet worden opgelost. Er dient geen geweld te worden gebruikt ter oplossing van welke territoriale geschillen ook. In officiële kringen in Den Haag deelde menmede, dat noch Australië noch Indonesië tot dusverre Nederland heeft ingelicht over besprekin gen van minister Soebandrio in Australië. Uit het langs perskanalen be kend geworden communiqué, aldus zeide men, is het evenwel duidelijk, dat er in geen enkel opzicht verandering is gekomen in liet standpunt van de Australische regering en dat zij het standpunt van Nederland ten aan zien van Nederlands Nieuw-Guinea blijft dekken. Hoop van Indonesië toegenomen Indonesië heeft thans meer hoop dan ooit Westelijk Nieuw-Guinea langs vreedzame weg te verkrijgen. Dit zeide de Indonesische minister van bui tenlandse zaken. dr. Soebandrio, in een op de film opgenomen interview, dat zondagavond door de televisie in Sydney is uitgezonden. Wij zijn van mening, dat wij de kwestie kunnen regelen langs vreed zame weg en onderhandelingen met Nederland, zeide hij. De hoop van Indonesië was toegenomen, omdat er over de kwestie onenigheid is in het Nederlandse parlement en het Neder landse volk de wijsheid van zijn re gering bij liet Nieuw=Guipea-beleid in twijfel trekt. Het interview werd uitgezonden na dat Soebandrio zijn vijfdaags bezoek aan Australië had beëindigd en per vliegtuig op weg was naar Nieuw- Zeeland. Dr. Soebandrio verklaarde, dat het Nederlandse volk niet wenst, dat zijn leger naar het buitenland wordt gezonden. Inmiddels hebben Australische en In donesische autoriteiten het bezoek van Soebandrio als een „buitenge woon succes voor beide landen" beschreven. Gezien van het standpunt van de Indonesische minister wórdt het bezoek 'n „persoonlijke triomf" ge noemd. Hij heeft een garantie ge kregen, dat Australië niet in de weg zal staan van een regeling via Nederlands-Indonesische on derhandelingen, gericht op over dracht van de soevereiniteit van Westelijk' Nieuw-Guinea aan In- Passagiers, die vrijdagavond niet meer naar Vlissingen konden komen, kochten zodra de kranten aan de wal lagen, enige exemplaren om het laatste nieuws" te kunnen lezen. (Foto P.Z.C.). donesië. Tot dusverre had Australië geen en kele duidelijke verklaring over dit aspect van het geschil afgelegd. In donesië zag zich gesteld voor duide lijke en onverbiddelijke tegenstand van Australië tegen zijn aanspraken op Nieuw-Guinea. Waarnemers zijn van mening, dat dit nadelig was voor zélfs inleidende besprekingen met Ne derland. Nu het standpunt van Australië vol ledig duidelijk is wordt verwacht, dat de Britse en Amerikaanse be duchtheid voor de Indonesische hou ding zal afnemen. H ...is het 100 jaar geleden, dat te Parijs wettelijk de „diapa- H son normal" (normaaltoon) werd vastgesteld (in 1885 te Wenen internationaal aan- vaard), hetgeen echter iiiet kon voorkomen, dat de standaard fff a, welke door de stemvork wordt aangegeven, volgens klachten van vocalisten en an il dere musici steeds hoger werd, zodat de Franse Academie van Wetenschappen in 1950 na een geheime zitting aanbeval, de a-één gestreept met 435 trillin- gen te wijzigen in 432 trillin- gen. Indonesische autoriteiten in Austra lië hopen thans op een spoedige her vatting van de Nederlands-Indonesi sche onderhandelingen op het hoogste niveau. Zij zijn van mening, dat dr. Soebandrio de hoogste voorrang aan de regeling voor dergelijke bespre kingen zal geven, die waarschijnlijk in Den Haag zullen worden gehouden. De voornaamste taak van Soeban drio in Australië was de zienswijze van de Australische regering te ver nemen ten aanzien van de toekomst van Nieuw-Guinea, indien door onder handelingen een oplossing kan wor den gevonden. In Australische kringen verklaar de men zondagavond, dat Austra lië nog steeds krachtig de' Neder landse soevereiniteit in Westelijk Nieuw-Guinea steunt, alsmede 't principe van het zelfbeschikkings- recht van de autochtone bevol king. Men gaf echter toe, dat de ver klaring om niet in de weg te - staan van èen vreedzame regeling een verzachting betekent van de Australische houding. Scheepvaart hij 1 Jmuiden was gestremd door vondst van bom Bij opruimingswerkzaamheden van een meerstoel door het ber gingsbedrijf Van den Akker uit Rotterdam in het buitentoelei- dingskanaal naar de Noorder- sluis te IJmuiden is zondag avond omstreeks half zeven een bom aangetroffen. De bom is op een dekschuit naast de meer stoel gedeponeerd. Het scheepvaartverkeer voor grote zeeschepen van en naar Amsterdam was gestremd tot gisteravond tien uur. Een deskundige van de politie was van oordeel dat de schepen zonder bezwaar zee konden kiezen daar de bom oók tijdens de vier maanden dat men er thans met opruimingswerk zaamheden bezig is niet is ontploft. Bij deze werkzaamheden werd ook gebruik gtemaakt vah dynamiet. ZICHT OP DE WEGEN BEPERKT De „Kista Dan" ie het Poolschipdat na de ramp met 'de Hans Hedtoft" de haven van Kopen- hagen verlaten heeft voor een reis naar Groenland. De diensten op Groenland zijn hervat, maar de re gering heeft beslist, dat reizen voort aan op eigen risico gaat. Scheepvaart verkeer lag vrijwel stil Voor de tweede maal in ruim veertien dagen heeft de mist opnieuw zijn ver lammende hand op Nederland gelegd. Drie doden, stilgelegde autobusdien-, sten, in file voortkruipende auto's, hier en daar gladde wegen; dat was het beeld van Nederland op zondag avond. De mist, die al bijna drie we ken lang niet van wijken wilde we ten, heelt zich opnieuw verdicht, het zicht op de wegen beperkend tot en kele meters hier, tot enkele tiental len meters ginds. Op sommige plaat sen was het mistiger nog dan donder dag '29 januari, de dag met volgens velen „de dikste mist sinds mensen heugenis". Tussen Nijmegen en Geldermalsen kwam de 75-jarige heer G. Jansen uit Opheusden om het leven toen hij op een onbewaakte overweg door een trein werd gegrepen. Door de mist had hij, toen hij op zijn bromfiets de overweg naderde de trein niet zien aankomen. In Limburg. Gelderland en Overijsel werd liet openbaar ver voer verlamd. Het was onverant woord chauffeurs met bussen vol passagiers langs wegen te sturen waar zij niet meer dan een meter of tien uitzicht hadden, waar zij zelfs de hoeken van straten en we gen waar zij moesten afslaan niet meer konden onderscheiden. De spoorwegen hebben vrij weinig hinder ondervonden. Hoofdzakelijk in het westen des lands trad hier en daar een kleine vertraging op. Erger was het gesteld met de scheepvaart. Op de Nieuwe Rotterdamse Water weg kwam het verkeer vrijwel stil te liggen. In de Rotterdamse, haven was alles tot machteloosheid gedwongen. Een' boot van de Rotterdamse Droog- dokmaatschappij, de „Dockyard 15" is er van Middelharnis op uitgestuurd om aan de andere kant van het Ha ringvliet, in Hellevoetsluis, een aan talgestrande reizigers op te halen. Veiligheidshalve had men een mobi- lóföchlnstallatie van de B.B. aan boord gebracht. Dank zij déze hulp middelen kon de „Dockyard" 78 men sen uit hun isolement verlossen en hen ondanks een zicht van tien tot vijftien meter in 26 minuten, dat is 3 minuten langer dan de normale vaantijd, overbrengen. Het 7.254 ton metende Panamese schip „Melida" is zatërdag 35 mijl ten noordwesten van Vlissingen in aanvaring gekomen met een vissers vaartuig. De „Melida" keerde naar Rotterdam terug. In de Baltische zee. bij Friedrichs- ort zijn de Noorse tanker „Sirahda" en het Griekse motorschip „Argo De- los, dat'in Vlissingen is gebouwd met elkaar in botsing gekomen. Beide schepen zijn beschadigd. Sleepboten trokken later de „Siranda" en de „Argo Delos" van elkaar los. Beide schepen zullen vandaag opstomen naar, Kiel om de schade te laten her stellen. In de Noordzee kwamen de 123 ton metende Westduitse kustvaarder „Kehrwieder" en het Zweedse, m.s. „Liana" (2.035 ton) met. elkaar in aanvaring. Een van de tweede opva renden van de „Kehrwieder" Wordt vermist. De ander is gewond aan boord van het Zweedse schip geno men. De „Kehrwieder" zonk kort na de botsing, In de Elbe, bij Brunsbuettelkoog voer het 2.630 ton metende Poolse schip „Tzcew" tegen het Deense m.s. „Andros" (1.810 ton). De „Tzcew" was op weg van Hamburg naar Am sterdam, het Deense schip van Ham burg naar Antwerpen. Beide schepen hebben de reis voortgezet. Prins Bernhard in Sao Paolo aangekomen Prins Bernhard is zaterdagavond op het vliegveld van de Braziliaanse stad Sao Paolo aangekomen, waar hij word verwelkomd door de gouver neur van de gelijknamige staat. Ten gevolge van een griepaanval heeft prins Bernhard een receptie van de gouverneur van Sao Paulo, Carvalho Pinto en een banket dat op deze receptie volgde niet kunnen bij wonen. De prins was echter wel aan wezig bij een later gehouden, intie mer receptie. Segni vormde nieuwe Italiaanse regering Antonio Segni, een gematigde chris ten-democraat heeft zondagochtend een nieuw kabinet gevormd, dat ge heel uit leden van zijn partij bestaat. Deze homogene minderheidsregering zal de steun hebben van de liberale partij, die in het algemeen een con servatief karakter draagt, en de rechtse monarchisten. Hierdoor heeft zij een veilige meerderheid. Zij ver vangt het coalitiekabinet onder lei ding van Amintore Fanfani, even eens een christen-democraat, dat twintig dagen geleden aftrad. Segni is béhalve premier minister van binnenlandse zaken. Giuseppe Pella, die tot de rechtervleugel van zijn partij behoort, is minister van buitenlandse zaken. Hij is een over tuigd voorstander van het Noordat- Jantis'ch bondgenootschap en een nauwe samenwerking met het Wes ten. De* sociaal-democraten, die. zitting hadden in het kabinet van Fanfani, deelden mee dat zij in de oppositie zullen gaan. VOLGENS PERSBUREAU TASS Opleiding gekregen in Turkse hoofdstad Ankara De Russische staatsveiligheidsdienst lieèft verscheidene groepen agenten van de Amerikaanse en Turkse ge heime dienst onschadelijk gemaakt, die met parachutes boven Sowjet-ge- bied uit vliegtuigen waren gespron gen, zo heeft het officiële Sowjet- persbureau „Tass" zaterdag bekend gemaakt. Volgens de verklaring zijn in Geor gië twee spionnen aangehouden en in Armenië ook twee. Voorts is een bui tenlandse agent bij een vuurgevecht aan de Turkse grens gedood. Het on derzoek naar de activiteit van ver scheidene van deze spionnen is reeds voltooid; zij-zullen zich voor de rech ter moeten verantwoorden. Tass verklaart, dat de gearresteerden wapens, fototoestellen, verrekijkers, kompassen, speciale tangen voor het doorknippen van prikkeldraadver sperringen aan de grens en andere spionage-uitrusting bij zich haddon en grote sommen Russisch geld. Uit het onderzoek is gebleken, aldus „Tass", dat de spionnen door de Turkse geheime dienst waren uitge zocht en in eèn voorstad van Ankara een speciale opleiding hadden gekre gen. Deze school stond onder leiding van Amerikanen. Na hun opleiding waren de spionnen naar de Sowjet-Unie gebracht waar zij inlichtingen moesten verzamelen over belangrijke industrie-centra, garnizoensplaatsen, en militaire vliegvelden. Zij moesten proberen echte Sowjetpaspoorten te krijgen en onbetrouwbare Sovvjet-burgers door chantage of omkoperij te werven voor ondermijnend werk. POST EN KRANTEN NAAR DE „OVERKANT" Veerdiensten weer vertraagd De bewoners van West Zeeuwsch- Vlaanderen hebben zaterdag de post gekregen en de abonnees van de Provinciale Zeeuwse Courant hebben hun krant ontvangen, want schipper H. de Jong uit Hardinx- veM-Giessendani had het risico ge nomen om het zware mist-gordijn dat al dagen boven de Westerschel- de hangt, te doorbreken. Hij was door Van den Tak N.V. Bergings- en transportbedrijf bereid gevonden om én de post én de editie voor Zeeuwsoh-Vlaanderen van de P.Z.C. van Vlissingen naar Breskens te brengen. Om elf uur hadden de chauffeur J. de Wispelaere en de besteller M. J. Loms uit Middelburg' de anderhalf ton wegende post op de sleepboot „Johanna II" geladen. „Op lioóp van zegen", zei de vrouw van de schipper, terwijl de boot zicli voorzichtig van de wal los maakte. En ze dacht aan de sleep boot van Muller, die onlangs ge ramd werd en zonk. Maar de „Jo hanna II" had een goede vaart en kwam behouden thuis. Nauwelijks had het schip de haven van "Viis- sngen Verlaten of een grijze massa, omlijnd door water hing rond de boot. Tastend, maar vastberaden zocht de „Johanna II" zijn route over de potdichte Schelde Steeds tuurde een broer van de schipper met „radar-ogen" op de voorplecht en luisterde scherp naar de eentonige klanken van sirenes en bellen. „Als er zich maar geen strub belingen voordoen", verzuchtte hij. „Het zicht is maar amper vijftien meter weet je. Het is daarom niet te zeggen, wanneer we in Breskens zijn". Hij zweeg weer. Zijn handen kwamen pas uit zijn broekzak als hij een vaar teken aan zijn broer moest geven, want het was „nippig". Met angstige voorzichtigheid werden de gevaarlijke obstakels van vrachtschepen en tan kers. die op lichtere dagen liggen te wachten, ontweken. 1-Iet waren spookachtige schimmen, die vagelijk herkenbaar werden. Schimmen, die een moment scherpe contouren kre gen, maar dan weer spoedig vervaag den, rustend in de mist. OP ZANDBANK Een tanker dwong de „Johanna II" van zijn goede koers af te wijken en de vaargeul te verlaten. Het werd de sleper bijna noodlottig. Plotseling kregen de motoren een ander geluid, en zanderig werd het water. De sleepboot was op een zandbank geva ren. Met kracht sloegen de motoren achteruit, het schip zwenkte en atte zijn tocht voort alsof er niets gebeurd was. Naar Breskens. Reeht ging het op de oude haven af. De in nevel omkleedde graansilo werd langzaam herken baar, de rustende, visse^sbootjes wer den geleidelijk zichtbaar en toen de boot vlak voor de wal kwam, was de rode P.T.T.-auto te onderscheiden. De directeur van het postkantoor, de heer J. M. Poissonier en de chauffeurs J. van Luyk en I. de Jonge uit Breskens stonden reeds te wachten om de naar schatting honderdvijftig zakken met brie ven, pakjes etc. in ontvangst te ne men. En ook de bezorger van dö P. Z.C., de heer C. J. de Visser, was er om voor verdere verzending van de kranten zorg te dragen. De postzakken vóór Biervliet, IJzen- dijke, Oostburg waren nog niet van de boot of uit het grijze gordijn na derde de veerboot „Koningin Juliana". De kapitein had; het aangedurfd om de haven van Breskens binnen te va ren. De avond daarvoor was'het niet gelukt en had hij. onverrichterzake (Zie slót pag7 kol. 1 Geldig tot hedenavond ZELFDE WEERBEELD Overwegend droog weer met bijna overal mist of laaghangende bewol king, weinig wind en middagtempe- raturen enkele graden boven nul. ZON EN MAAN 17 februari Zon op 7.54 onder 17.56 Maan op 12.18 onder 3.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1