PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Alle grote Nederlandse cultuurondememingen in Indonesië genationaliseerd Walcheren krijgt nieuwe grenzen.. MIJNWERKERS IN B0RINAGE STAKEN, VERSPERREN WEGEN MAKARIOS UITGENODIGD VOOR 3-LANDENGESPREK OVER CYPRUS 202e jaargang - no. 38 Dagblad, ultgaive van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week;./ 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 febr. 1959, ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per num. Minim, p. advertentie 4.—. lug! mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 23 cent p. regel met een minimum van l-~- „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goés, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 3234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat'2: Zierlkzce, red. tel. 2425. adm. tel. 2084. TABAKSMARKT VAN AMSTERDAM NAAR BREMEN Den Haag: volkenrechtelijk onaanvaardbare discriminatie De Indonesische minister van landbouw, Sadjarwo, heeft vrijdag mee gedeeld, dat alle grote Nederlandse cultuurondernemingen, waaronder de Verenigde Deli Maatschappij, hij 'besluit van de Indonesische rege ring zijn genationaliserd. Desgevraagd werd door een woordvoerder van het Nederlandse departe ment van buitenlandse zaken medegedeeld, dat de Nederlandse regering op het standpunt staat, dat deze nationalisatie volkenrechtelijk onaan- vsarbaar is, alleen reeds in verband met het discriminatoire karakter er van. In de Indonesische nationalisatlewet, die reeds eind december 1958 werd aangenomen, en thans blijkbaar tot uitvoering wordt gebracht, is uitsluitend sprake van Nederlandse bedrijven, hetgeen de maatregel een duidelijk discriminatoir karakter geeft. De Nederlandse regering heeft stappen bij de Indonesische regering in voorbereiding. Minister Sadjarwo verklaarde in Djakarta, dat de Indonesische rege ring reeds heeft bepaald, welke van de 248 „overgenomen" Nederlandse ondernemingen in Indonesië zullen worden genationaliseerd en welke niet. Hij weigerde verdere medede lingen te doen. Ben lij3t van alle genationaliseerde ondernemingen zal voor het einde van deze maand wor den gepubliceerd. Minister Sardjarwo deelde een en an der mede aan de correspondent Aan het Franse persbureaus A.F.P. in Djakarta na een persconferentie, waarop hij formeel het overplaatsen van dè Indonesische tabaksmarkt in Europa van Amsterdam naar Bremen mededeelde. De overeenkomst tussen dc Indonesische regering en vier Westduitse particuliere maatschap pijen is vrijdagochtend in Djakarta getekend. Sadjarwo zei dat aan deze on dernemingen de voorkeur was ge geven omdat zij de enige waren die het risico aanvaardden van tegenmaatregelen van de zijde der Nederlandse maatschappijen. Industrie-promotor Donderdag was in een landelijk avondblad een advertentie te vinden., waarin sollicitanten werden opgeroepen voor de direc teursfunctie van de Stichting Ontwik keling Brabantse Industrie. Kennelijk wordt daar in Den Bosch weer met voortvarendheid aangepakt. Enige weken geleden ongeveer gelijk tijdig mét het ÏCreekrakplankwam het bericht, dat dc Brabantse Kamers van Koophandel met de industrie ge zamenlijk een stichting hadden opge richt, die tot doel had in de wijdste zin de verdere uitgroei eu ontwikke ling van de industrie in Noord-Bra bant te bevorderen. Als voorzitter trad op de commissaris der koningin, terwijl dc kopstukken van het Bra bantse bedrijfsleven namen als Van Doorne, Lips, Philips, De Gruy- ter, Zwanenberg zeggen in dit op zicht voldoende lid werden van. het bestuur. Deze week nu werden dus sollicitanten opgeroepen voor de directeursbaan van de nieuwe stich ting. Nogmaals: er mag uit worden afgeleid, dat de heren van Brabant niet stilzitten. Deze gang van zaken doet het wordt zo langzamerhand een beetje eentonig vanzelfsprekend vragen: „En wat gebeurt er nu in dit opzicht in Zeeland Ja, wat gebeurt er eigenlijk? Men zal zich herinneren, dat het pro vinciaal bestuur een tijd geleden onverwacht met de mededeling is ge komen, dat overwogen werd een ..in dustrie-promotor" in te stellen, een idee, dat in de Staten een gunstig onthaal vond. Deze mededeling kwam inderdaad wat onverwacht, voor som migen althans, omdat in kringen van diegenen, die met name voor het Sloe- plan belangstelling -koesteren, ge dacht werd aan een andere oplossing voor deze kwestie. Daar werd name lijk rekening gehouden zo menen wij te weten met een „Wèster- schelde-consortium", voor welke in stelling daadwerkelijke belangstel ling zou bestaan in belangrijke in dustriële en financiële l&ringen in den lande. Tot dusver was evenwel slechts binnenskamers over dc verwezenlij king van dit plan gesproken, toen dus het provinciaal bestuur al dan niet op de hoogte van de consortium plannen met de gedachte van de promotor voor de dag kwam. Helaas, meer dan het-feit, dat men aan zulk een functionaris dacht, werd niet meegedeeld, omdat er „nog onderhan delingen werden gevoerd". Maar on danks deze schaarse modedeling en dit verdere stilzwijgen hoorde men voor deze functie bij herhaling de naam fluisteren van de onlangs afge treden president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander. Wiens naam overigens ook al bij geruchte werd genoemd in verband met het Westerschelde-con- sortium. Maar officieel dus deed men er het zwijgen aan toe. En men doet dat nog steeds... Men mag derhalve vaststellen, dat zo er in Zeeland op dit gebied iets gebeurt, dit allemaal nog zo vaag is, dat men ér heus niet gerust op zijn mag. (Zie slot pag. 3 kol 1) Door het overplaatsen van de Indo nesische tabaksmarkt, zal de West duitse tabaksmarkt meer dan ver dubbeld wórden.In 1955 heeft Indo nesië 82.000 balen tabak uitgevoerd naar West-Duitsland en 39.000 naar Nederland. De heer Gillessen, de leider van de Westduitse handelsmissie, verklaarde aan een correspondent van het ANP dat de. Westduitse firma's alleen be reid waren tot de ontvangst van tabak afkomstig van genationaliseer de Nederlandse ondernemingen, doch de tabak zouden weigeren, ais zij af komstig zou zijn van overgenomen Nederlandse bedrijven. Wat dit betreft kan worden opge merkt dat Nederlandse ondernemin gen in buitenlandse dagbladen per advertentie hebben aangekondigd, dat zij alle produkten van haar plantages in Indonesië als haar eigendom blij ven besehouwen en dat zij onherroe pelijk: een proces tegen buitenlandse kopers zullen beginnen. Dit wordt dus een proees voor een buitenlandse rechtbank. En de Indonesische rege ring hoopt sterker te staan als men voor de rechter verklaren dat de produkten afkomstig zijn van offi cieel onteigende plantages. De heer Gillessen "zei de verder, P ROTEST TEGEN SLUITING VAN BEDRIJVEN Koleriinvoer wordt wellicht beperkt De Belgische socialisten hebben vrij dag opgeroepen tot een algemene sta king op maandag, in de Borinage, waar vrijdag eerder op de dag', een 7000 mijnwerkers bet werk neerleg den uit protest tegen het voornemen van de regering om onrendabele mij nen te sluiten. Groepen stakers versperden vrijdag morgen de wegen met kolenwagens en sténen, terwijl anderen met vijftig vrachtauto's de Borinage rondreden en arbeiders van andere mijnen op liepen het werk eveneens neer te leg gen. De politie slaagde er iater óp de dag in de wegversperringen op teruimen. De regering is zoals bekend van plan acht van de veertien mijnen in de Borinage te sluiten, die op de ge meenschappelijke markt van de Europse Gemeenschap van Kolen en Staal de concurrentie niet aankunnen Veel van de circa 7000 arbeiders die werkeloos zullen worden zijn Ita- Twee negerjongens (van „zoenincideni") mogen gesticht verlaten James Thompson (10) en David Simpson (9) zijn uit liet opvoedings gesticht te Raleigh, Noord-Carolina, waar zij wegens het kussen van een blank meisje tot hun 21ste jaar moes- hen blijven, ontslagen. De gestichtsraad besloot hiertoe om dat „de huiselijke omstandigheden" van beide negerjongens „vrijlating rechtvaardigen". De kinderrechtbank van -Raleigh ver oordeelde beide jongens op 5 novem ber tot verblijf in een opvoedingsge sticht tot hun 21ste jaar, omdat zij in Monroe een blank meisje hadden gekust tijdens 'een „zoenspelietje" op straat. Als getuigen traden slechts kinderen op. De rechter liet in zijn vonnis huiselijke omstandigheden, die zijns inziens ongunstig waren, over wegen. Eeide jongens zouden reeds eerder met de politie in aanraking zijn geweest, hoewel zij ëen blanco strafblad hadden. De veroordeling lokte felle protesten uit van mensen die in het strenge vonnis een geval van rassendiscrimi natie zagen. De inspecteur van de raad voor op voedingsgestichten, Blaine M. Ma dison, verklaarde enkele dagen ge leden van de dienst sociale zorg van Mecklenburg County rapporten te hebben ontvangen waaruit bleek dat de huiselijke omstandigheden van beidé gezinnen aanzienlijk wa ren verbeterd. Thans is hét ge rechtvaardigd beide jongens voor waardelijk aan hun moeders terug te geven, zo zei Madison. Bromfietser door misi misleid en verdronken In het Williclminakiiuaal te Tilburg is liet lijk aangetroffen van (le 52-jari ge heer F. A. Coolen, gemeenteambte naar te Tilburg. Hij is donderdagavond toen hij met zijn bromfiets langs het Wïlhelmina- kanaal reed, door mist en duisternis misleid en te water geraakt. De heef Coolen heeft jarenlang te Til burg de functie van marktmeester vervuld. Hij had drie kinderen. lianen. De regering heeft beloofd, dat nieuwe industrieën zullen wor den gesticht om de werklozen op te vangen. De arbeiders die zonder werk komen zullen een jaar lang schadeloosstelling ontvangen. Volgens een gewoonlijk goed in gelichte bron te Brussel over weegt de Belgische regering in grijpende maatregelen om verlich ting te brengen in de ernstige moeilijkheden, waarin de kolen- industrie zich bevindt. Maandag zal volgens deze bron de ministe riële commissie vo.or de economi sche coördinatie, dié onder leiding van premier Eyskens staat, .bij eenkomen om te beslissen, of er. belasting zal worden geheven op kolen uit derde landen dan wel dat de invoer van deze kolen zal worden gecontingenteerd. De onverkochte Uolenvoorraden der Belgische mijnen bedragen thans 7 miljoen ton. dat het nooit in de bedoeling van de Westduitse tabakshandelaren heeft gelegen, aan de Nederlandse eigendommen te komen en dat dit ook nooit zal gebeuren. West- Duitslahd, zeide hij. dingt alleen mede naar' een belangrijke rol op de Europese tabaksmarkt met Denemarken, België, Italië en Ne derland. Thee naar Antwerpen Hit gewoonlijk betrouwbare handels kringen in Antwerpen wordt verno men dat dc eerste veiling van Indo nesische thee die ooit in Antwerpen is gehouden, op eind april of begin mei zal worden bepaald. Antwerpse handelskringen menen dat, gezien het besluit, van de Indo nesische regering om de verkoop van thee in plaats van in Amsterdam in Antwerpen te laten honden, binnen kort ook andere produkten zoals rubber, koffie, palmolie en palmpit- ten in deze Belgische handelsstad op de markt zullen worden gebracht. Pasternak boos over pübükatie van gedicht Henry Shapiro, de chef-correspon- dent van „United Press Internatio nal" in Móskóu meldt, dat de Russi sche nobelprijswinnaar, de dichter en schrijver Boris Pasternak, zich er bitter over heeft beklaagd, dat een Engels journalist zijn vertrouwen schond en een van zijn gedichten zonder zijn machtiging publiceerde. De Russische dichter deelde aan TJPI mee, dat een jeugdig reporter aan bood het gedicht van Pasternak üi handen te geven van een vriendin van Pasternak, Jacqueline de Proy- art, conservator van het Tolstoi-mu- seurn in Parijs.. De schrijver ver klaarde dat hij geen journalisten meer zal ontvangen, die zijn naam voor persoonlijke doeleinden gebrui ken. „Vaiïiia", de Expo-geit is gekocht- door de fa. Lammertinlc in Markelo. Dezer dagen werd de geit per Twent se kleedwagen afgehaald. Foto: de fam. Lammertinlc met de geit: links dè burgemeester van Markelo jhr. mr. A. J. de Beaufort. Vriendschapsverdrag tussen Australië en Indonesië Tijdeus een televisie-interview in Mel bourne heeft de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken,' Soeban- drio, gisteren verklaard dal Australië en Indonesië binnenkort een „vriend schapsverdrag" zullen sluiten. Soebandrio, die zondag naar Nïeuvv- Zeeland vertrekt, zei voorts, dat het verdrag thans ontworpen wordt en getekend zal worden „als het gereed is". Hij zal niet voor de onderteke ning in Australië blijven. „Hét is niet nodig dat aan het verdrag cachet wordt gegeven door mijn tegenwoor digheid bij dé ondertekening". De Britse, Griekse cn Turkse minister van buitenlandse zaken hebben vrijdag te Londen besloten dinsdag a.s. een dricmogeudhedenconferentie over Cyprus te beleggen, die te Londen zal worden gehouden. Ook aarts bisschop Makarios zal aan de besprekingen deelnemen. Gewoonlijk welingelichte kringen zijn van mening dat de Griekse én Turk se premier eveneens aan het overleg van dinsdag zullen deelnemen. Dè besprekingen zullen waarschijnlijk woensdag worden voortgezet. De Britse, autoriteiten hebben vrijdag 41 Grieks-Cyprische gevangenen vrijgelaten. Er zijn nu nog ruim 1100 Griekse Cyprioten in arrest. WALCHEREN krijgt nieuwe grenzeu... Zoals bekend, zal het aantal gemeenten van negen- tien tot negen worden te ruggebracht. Nog voor 15 maart a.s. zullen de raden van de bij deze herindeling betrokken gemeenten hun mening óver liet 'daartoe strek kende voorontwerp van wet bij Gedeputeerde Staten van Zeeland ken- maar moeten maken. Dat zullen dus de „officiële stemmen" zijn. Daarnaast zijn er echter ook onofficiële stemmen; de meningen van de mensen; dio de Walcher- se dorpen bevolken en enkele van die meningen publiceren wij vandaag in een uitvoerige, ge ïllustreerde reportage op pagina elf. Stemmen over de herindeling, van een landbouwer, een smid, een postbode, een huisvrouw en anderen. Oók van de beide man nen, inwonersvan Big- gekerkc, die op deze foto zijn afgebeeld en die be toogden: „Als de men sen mochten kiezen dan zou zeker 70 tot 80% al les willen laten zoals het is". Maar er waren er ook, die daar anders over dachten! Zoals men op pagina elf kan lezen... (Fotot P.Z.C.) Prins Bernhard ziek in Paraguay Het particulier secretariaat van prins Bernhard heeft gisteren meegedeeld, dat de prins, die zich op zijn reis door Zuid-Amcrika in Paraguay be vindt, sinds donderdag laèt heeft van een in het warme klimaat vaak voor komende lichte maagdarminfectie. De behandelende geneesheer heeft mede gedeeld, dat de prins zo gunstig op de medicijnen heeft gereageerd, dat verwacht kan worden, dat het ver trek naar Brazilië niet meer dan an derhalve dag behoeft te worden uit gesteld. Helaas houdt dit in, dat het bezoek aan enkele Nederlandse emi grantencentra moet komen te verval len, alous het secretariaat. KORTE PREDIKATIE „Meester, zeg tot mijn broeder..." Lucas 12 13, l!f. Iemand heeft geboeid naar Jezus ge luisterd. Allés icat hij hoorde was precies van' toepassing op het fami lie-conflict, waarin hij verwikkeld i was: onenigheid met zijn broeder over de erfenis. Met veel instemming hoort hij hoe Jezus spreekt over naastenliefde, honger en dorst naar gerechtigheidPrachtig! Jammer dat die broer van ine dat niet. hoort! Maar stellig is Jezus bereid eens met hem te praten en dan kunnen alle moeilijkheden bevredigend worden opgelost. Meester, zeg tot mijn broe der, Hat hij de erfenis met mij dele..." Vreemd dat Jezus zo afwijzend ant woordt: „Mens, wie heeft Mij tot rechter of scheidsman over V aan gesteld?" Jezus gaat op de suggestie van een pastoraal gesprek met de lastige broeder niet in. Waarom niet f Men zegt: Jezus wil met dergelijke „aardse"kwesties niets te maken hebben. Maar dat gelooft XJ toch niet De' verantwoordelijkheid voor materieel bezit, de vraag naar ge rechtigheid, óók in de zin van: rechte verhoudingen tussen mensen en men sen, valt stellig niet binten de ver kondiging van Gods Koninkrijk, zo als Jezus die brengt. Waarom dan deze afwijking'? Omdat deze vrager op een verkéérde manier naar J ezus g eluis ter d heeft. Hij heeft niet zijn éigen leven maar dat van zijn broeder onder Jezus' kritiek gesteld. De Heer moest die lastige broedervan hém nodig eens terecht wijzen! Hij zélf stond daarbij veilig buiten schot Zó'n houding accepteert Jezus niet van ons. Hij laat zich voor niemands karretje spannen. Hij is niet geko men om onze zaken te behartigen of onze partij te steunen. Jezus wil dat Zijn Woord oordelend en verlossend gaat over het leven, van iederdie naar Hem hoort. En niemand mag al luisterend de sjrits van Zijn oordeel naar een ander toekeren. Let er maar eens op 's zondags in de kerk, of bij het lezen van de Bij bel hoeveel vlotter we gewoonlijk de consequenties zien van het evan gelie voor een ander dan voor ons- zélf! Maar Jezus staat ons dat niet toe. Je moet je eigen gezicht her kennen in de spiegel die je in Zijn woordwordt voorgehouden (staat er in Jacobus 1 2325), en dan niet weglopen en vergeten hoe je eruit ziet, maar Christus Zijn zuiverende werk aan je la-ten doen. M. de Boer, Vlissingen. VERWACHT. Geldig tot hedenavond NOG GEEN ANDER WEER Op de meeste plaatsen somber maar droog weer met mist of laaghangen de bewolking en voornamelijk in het oosten van het land kans op enkele verspreide opklaringen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt en zwakke wind. ZON EN MAAN 15 februari Zon op 7.57 Maan op 11.02 16 februari Zon op 7.55 Maan op 11.37 onder 17.52 onder 1.20 onder 17.54 onder 2.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1