Minister Staf: Defensieplafond straks 1700 miljoen gulden TEGEN SPEELCLUBBAAS UIT BAARLE 18 MAANDEN GEËIST ACHTERSTAND BIJ VOORTGEZET ONDERWIJS IN NOORD-BRABANT BOUWKUNDIGE VERRASSINGEN IN MUIDERSLOT CEMA -PATENT VRUDAG 13 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Waarschuwing tegen optimisme over diensttijdverkorting (Van onze parlementaire redacteur) In de komende jaren zal men rekening moeten honden met een defensie plafond van 1700 miljoen gulden. Dit bedrag zal noodzakelijk zijn willen wij een redelijke bijdrage blijven verlenen aan de gezamenlijke defensie. Dit verklaarde minister Staf donderdag in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette behandeling van de begrotingen van oorlog en marine. De minister rekende voor, dat de exploitatiekosten ad 1850 miljoen door hogere salarissen en vooral als er meer beroepspersoneel moet komen, zeker zullen stijgen. Verd'er zal voor tactische en technische vernieuwing van het materieel 500 miljoen nodig zijn. Hiervan zal 200 miljoen gulden via buitenlandse hulp worden ingebracht, maar dan komen dus nog 800 miljoen voor onze rekening. Overigens achtte de minister dit een zaak voor het nieuwe kabinet. Evenals staatssecretaris Moorman keerde de minister zich tegen de voorstellen van de heer Schouwenaar (p.v.d.a.). Afschaffing van vlieg kampschip en kruisers zou in de N.A.V.O. een vacuüm doen ontstaan en is dus niet in het belang van onze veiligheid. Vervanging van de jagers door geleide projectielen, zoals de heer Schouwenaar ook voorstaat, is momenteel niet mogelijk, aldus be toogde de bewindsman. Soesterberg moet dus worden behouden, want wij moeten blijven vliegen. Onze vlieg tuigen moeten operationeel blijven. Ook de minister betreurde de Ame rikaanse en Engelse wapenleveran ties aan Indonesië. Hij kon echter de verzekering geven, dat het Ame rikaanse standpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea nog ongewijzigd is gebleven, Amerika zou zeker niet lijdelijk toezien, indien de integri teit van Ned. Nieuw-Guinea zou worden aangetast. Wat de wijziging van de dienstplicht wet betreft zeide de minister dat het voor hem niet duidelijk is, waarom wel het personeel van de marine, maar niet dat van land- en lucht macht naar Nieuw-Guinea zou mogen worden gezonden. De nieuwe rege ring zal deze zaak nader in beschou wing moetên nemen. De minister was het eens met de leden, die de samen voeging hadden bepleit van de de partementen van oorlog en marine tot één ministerie. Wij zullen hiertoe zo spoedig mogelijk moeten over gaan. De minister achtte het verder van groot belang, dat de horizontale organisatie gehandhaafd blijft, opdat de staatssecretarissen zelfstandig kunnen optreden. Ten aanzien van het probleem der diensttijdverkorting stelde de minis ter, dat do commissie-Van Voorst hard werkt. De vraag is echter hoe men dienstplichtigen vrij kan maken door meer vrijwilligers aan te trek ken. In België heeft men tegenval lende resultaten bereikt. Bij de re plieken betoogde de minister nog, dat men het aantal dienstplichtigen wil handhaven en tegelijk meer vrijwil ligers wil aannemen. Daarom moet er niet op worden gerekend, dat ver korting van de diensttijd veria,ging van kosten zou betekenen. In breder kader De heer Ritmeester (v.v.d.) kreeg van de bewindsman te horen, dat de van Amerika ontvangen fregatten niet bijzonder geschikt waren voor de dienst In Ned. Nieuw-Guinea. Ver vanging van de oude fregatten zou zeker niet zonder Amerikaanse steun mogelijk zijn. De heer Ritmeester had, volgens de minister, teveel de nadruk gelegd op de specifiek Neder landse belangen. Men moet de ma rine in het kader van de N.A.V.O. Wij krijgen van Amerika geen oude wapens, maar wat thans ook in de Amerikaanse krijgsmacht wordt gebruikt. De minister gaf andermaal te ken nen zich aan het defensieplafond te zullen houden. Nooit is een cent bo ven de plafondsafspraak uitgegeven. De verbouwing van onze kruisers zal 40 miljoen gulden kosten. Voor 1959 is anderhalf miljoen uitgetrokken, voor 1960 is het de bedoeling acht miljoen te besteden, waarna de ko mende drie jaar 10 miljoen per jaar nodig zal zijn. Wat de luchtverdedi ging aangaat betoogde de bewinds man, dat in 1963 een aanvang zal worden gemaakt met de vervanging door supersonische jachtvliegtuigen. Onze vliegers voldoen aan de eisen, die door de N.A.V.O. worden gesteld. Geen raketbases Tegen de C.P.N.-er Bakker zei de minister, dat de regering alleen be reid is raketbases in Nederland te aanvaarden als dat op militaire gronden noodzakelijk zou zijn. Op militaire gronden komt Nederland echter voor vestiging van raket- bases niet in aanmerking. De bewindsman zei een wekelijks verlof met vrij reizen niet te kunnen toestaan en ook niet bereid te zijn de soldij te verhogen. Bij de replieken betoogde de heer Korthals nog, dat Vlieland en de Ve- luwe uit oogpunt van natuurbescher ming bij het vliegen zoveel mogelijk moeten worden ontzien. De heer Fedde Schurer (p.v.d.a.) ver klaarde, mede namens enige leden van zijn fractie, te zullen stemmen tegen post 74 van de begroting, waar onder is begrepen het bekostigen van de oefening van piloten voor atoom bommenwerpers. Deze afgevaardigde zei de atoombewapening als ondoel matig af te wijzen. Hij haalde een woord aan van een Amerikaanse vice-admiraal, volgens welke een to tale atoomoorlog binnen drie dagen zou zijn beëindigd. Het militaire po tentieel zou dan zijn vernietigd en de strijd zou. door guerilla moeten worden voortgezet. Op deze wijze ra ken wij ver verwijderd van het rede lijk doel van de defensie. Het gewe ten noopt ons dan ook, aldus de heer Schurer, tegen deze post te stemmen. Volgende week dinsdag zal de Kamer over de begrotingen stemmen. BREDASE RECHTBANK Procuratiehouder pleegde fraude van 6000 gulden De Amsterdamse recherche heeft de 39-jarige procuratiehouder G'. de J. uit Amsterdam gearresteerd, die er van verdacht wordt ruim zesduizend gulden te hebben verduisterd. De man deed dit ten nadele van het Amsterdamse bijkantoor van een scheepvaartmaatschappij te Rotter dam. Door verscheidene posten dub bel te boeken zou hij zich het geld in de loop van enkele weken hebben kunnen toeëigenen. Huiselijke omstandigheden, onder an dere ziekte van zijn vrouw, waardoor hij in financiële moeilijkheden was gekomen, worden als mogelijke aan leiding vermoed. Een interne controle op het bijkantoor bracht fraude aan het licht. De boekhouder is voor de officier van justitie geleid. Bourguiba beschuldigt Frankrijk van spionage President Habib Bourguiba heeft donderdag in zijn wekelijkse radio toespraak de Franse diplomaten in zijn land ervan beschuldigd misbruik te hebben gemaakt van hun immuni teit door een spionage-net in Tune sië te dekken. Volgens Bourguiba heeft het ontslag van 43 Franse employés van de Tu nesische posterijen het spionage-net aan het licht gebracht. Franse con sulaire ambtenaren zouden deze P.T.T.-employés hebben geholpen de geheimen van de Tunesische regering aan Parijs door te geven. Amerikaans bedrijf wil zich in Breda vestigen (Van onze correspondent) Een Amerikaans bedrijf zal zich in Breda vestigen. De Central Scientific Company uit Chicago wil van de ge meente een industriehal van 40x60 meter in huurkoop nemen. Burge meester en wethouders hebben de ge meenteraad m spoedeisende vergade ring op vrijdag bijeengeroepen om voor dc bouw van deze hal een krediet van 312.500 uit te trekekn. Aan het nieuwe bedrijf zal worden verkocht 3000 m2 grond op het industrieterrein de Krogten, terwijl op 2000 m2 een op tie zal worden gegeven. Ondervoorzitter die vermogen vergokte stond ook terecht (Van een correspondent) Anderhalf jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. D, Bins, donderdag morgen geëist tegen de koopman H, B. uit Rotterdam, wegens het gele genheid geven tot hazardspel in Baarle-Nassau. Twee speelclubbazen, een onderbaas en een chef de récèp- tin van de speelclub „Benelux" en „Woodside", die door de Nederlandse en Belgische justitie op 11 december 1956 waren opgerold, moesten te rechtstaan. Bij de berechting tot in hoogste in stantie toe van twee speelclublel- ders is vorig jaar gebleken, dat de Nederlandse justitie volledig be voegd is, ook al werd er dan rou lette gespeeld in het tussen ons land en België betwiste gebied Baarle-Nassau. Juridisch was er dus weinig meer te zeggen in deze zaken en het draalde dan ook in hoofdzaak om de schuldvraag. Drie verdachten waren verschenen en zij bekenden vlot., De baas van de Beneluxclub,- van wie algemeen wordt aangenomen dat hij een mil joen gulden of meer heeft verdiend in de maanden januari tot decem ber 1956, verklaarde voor de presi dent van de rechtbank dat hij al met al twintigduizend had over ge houden. Deze man die nog steeds in Baarle woont, speelt nog altijd en laat spe len, zei de officier van justitie in zijn- requisitoir. De officier wilde hem daarom uit de maatschappij verwij derd zien tot het Internationale Hof van Justitie een uitspraak over liet betwiste gebied heeft gedaan en eis te een jaar en zes maauden gevange nisstraf. De voormalige baas van de „Wood- side-club", die zestig procent van de aandelen bezat, J. M. uit Den Haag, was niet verschenen. Ook deze ver dachte zou nog steeds actief zijn, en was volgens de officier betrokken bij de nieuwe houten speelclub die in Baarle in aanbouw is, maar waarvan de bouw enige tijd terug is stopge zet, kennelijk wegens geldgebrek. Ook tegen hem wilde de officier streng optreden en de eis luidde een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De ondervoorzitter van de Benelux club, J. G. uit Schijndel, (N.-Br.) die thans eerzaam een café in Baar- le-Hertog exploiteert is beter af. Hij speelt dan ook niet meer. Nadat hij in de Beneluxclub zijn eigen vermo gen compleet vergokt had, icon hij ei ondervoorzitter worden van de ver eniging, die deze club beweerde te I zijn, tegen een loon van i I week. - per De chef de réception van de „Wood- side-club", F. de K. G. uit Den Haag, had een weeksalaris genoten van 100,tot 150,De fooienpot in deze club was voor de baas bestemd geweest. De officier van justitie lachte eens om die weeklonen, ómdat er duizen- guldens zijn vergokt. Er zijn ton nen verdiend, aldus de officier, die tegen beide „ondergeschikte" ver dachten 'zes maanden eiste, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdedigers konden weinig anders doen dan vergelijkingen maken met België, waar over liet algemeen niet zulke zware straffen worden gegeven, en de nadruk erop leggen dat de ver dachten meenden op Belgisch gebied te zijn. Over veertien dagen volgen de uitspraken. Vandaag Vrouwen Wereldgebedsdag Vandaag is het de eerste vrijdag In de lijdensweken op welke ieder jaar opnieuw de Vrouwen Wereldgebeds dag gehouden wordt. Miljoenen vrou wen en ook steeds meer kinderen uit thans 144 landen over de gehele wereld verspreid, komen vandaag sa men om te bidden voor de vele no den in de wereld en voor de zending. Ook in Nederland wordt vandaag de Vrouwen Wereldgebedsdag gehou den en de deuren van vele kerk gebouwen en zalen staan open voor hen, die hieraan deel willen nemen. 6 maanden garantie op de zolen GRATIS alias van da Benelux bij ieder paar Cema-patentschoenan Jongens-en meisjesschoenen Tweeduizend kuikens en 50 biggen bij brand gedood Bij een brand, die in de nacht van woensdag op donderdag uitbrak in de schuur van het pluimveevermeerde- ringsbedrijf van de heer J. Sluis te Polsbroek, zijn tweeduizend kuikens, vier zeugen en ruim vijftig biggen omgekomen. De heer Sluis ontdekte de brand om streeks drie uur, toen hij een asbes- ten dak hoorde springen. De brand weer was er spoedig, maar kon niet voorkomen dat de schuur afbrandde. De schuur was wel, dë veestapel niet verzekerd. Vermoed wordt dat een Arbeider bekneld geraakt tussen twee auto's Tijdens werkzaamheden op het terrein van de Pencentrale te Velsen-Noord is de 88-jarige M. Koorn uit Amsterdam- Noord woensdagochtend half twaalf bekneld geraakt tussen een aanhang wagen en een kraanwagen. Hij werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het Rode Kruis zie kenhuis te Beverwijk, waar hij in de loop van cle avond is overleden. De nieuwe Russische vrachtwagen voor lange afstanden, de „Maz-500", heeft een dieselmotor van 180 ph en een laadcapaciteit van 7'/2 ton. De cabine heeft twee zitplaatsen en een slaapplaats. HOEWEL NIET ZO GROOT ALS GEDACHT WERD Te weinig aandacht besteed aan beroepsstructuur Er blijkt in Noord-Brabant slechts een geringe achterstand te zijn op liet gebied van het voortgezet on derwijs ten aanzien van overig Ne derland, hoewel algemeen, op grond van verouderde gegevens werd aan genomen dat Noord-Brabant een aan zienlijke achterstand op dit gebied had. Dank zij de snelle ontwikkeling van het gewest verwacht men tevens de' nu nog bestaande kleine achter stand spoedig te zijn ingelopen. Dit wordt onder andere vermeld in het verslag van de commissie sociaal plan Noord-Brabant over de periode Lunch en lintjes voor Expo-geit De meest vertroetelde en geaaide geit is ongetwijfeld Vania die gedurende negen maanden de omgeving van het Neder landse paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel heeft opgeluisterd met haar aanwezigheid. De Expo-geit werd in Rijswijk geboren en ging na haar suc cessen in Brussel weer terüg naar de eigenaar. Deze nu ad verteerde dit Expp-succes in een dagblad, waarop de directie van een etablissement in Markelo reflecteerde Het gemeente bestuur van Markelo steunde dit initiatief, omdat men er daar wel wat in zag, een zo populaire geit binnen de gemeente grenzen te hebben. En zo trok Vania gistermorgen van Rijswijk naar Markelo. Deze afstand legde zij evenwel niet ineens af. Het bestuur van de Utrechtse studentensociëteit bood haar samen met haar begeleiders een lunch aan en omhing haar met tal van dure linten en medailles. Bij de grote 'inwendige restauratie van het Muï- derslot is men, behalve op verrotte eiken balken en vergane, muur gedeelten, ook gestuit op diverse verrassingen. Op verschillende plaatsen zijn bouwkundige bijzonderheden aan het licht geko men, welke door latere verbouwingen aan het oog xvaren onttrokken. De slotvoogd, de heer Ton Koot uit Amsterdam, is vrijwel dagelijks aan wezig om het herstel van zijn geliefde slot op de voet te volgen en kennis te nemen van de inte ressante nieuwe gegevens. Foto links: boven een raam in de keuken, welke grondig wordt nage zien en xoaar o.m. eiken balken zijn vernieuwd, is bij de restauratie de toog van een 18de eeuivs raam te voorschijn gekomen, welke hier door de heer Koot (links op de ladderwordt onderzocht. Rechts: In de dikke muur tussen keuken en bis schopskamer is een soort primitieve liftkoker ontdekt, waardoor vroeger de emmers kokende olie ter bestrijding van de vijand, van de bakkerij in de kelder naar de weergang bij het. dak werden gehesen. 1 oktober 1955 tot 1 oktober 1958, in welk verslag uitvoerig wordt ge schreven over de vorderingen van het sociologisch onderzoek dat door de commissie, mede met hulp van het roems-kathpiiek sociaal kerke lijk instituut (Kaski) iu de provincie wordt verricht. Het doel van dit on derzoek is de opstelling van een so ciaal plan voor Noord-Brabant en van richtlijnen voor provinciaal be leid. De eerste werkzaamheden van de commissie bewogen zich op het gebied van het onderwijs. Uit de recente onderzoekingen is ge bleken dat sedert 1930 de belangstel ling in Noord-Brabant voor het v.h. m.o. tweemaal zo sterk is toegeno men als in andere provincies. Tevens kwam uit dat men in het verleden te weinig aandacht heeft besteed aan de beroepsstructuur (samenstelling van de beroepsbevolking). Bij de popularisering van het v.h.m. o. stuitte men op aanpassingsstoor nissen. Leerlingen uit milieus, waarin men weinig op het voortgezet onder wijs was ingesteld, konden zich gees telijk niet aanpassen, hoewel zij an derzijds het eigen milieu allengs ont groeiden. Op deze wijze ontbreekt voor kinde ren uit arbeidersgezinnen dikwijls de zo noodzakelijke steun van thuis bij de schoolopleiding. Omvang en oor zaak van dit verschijnsel zullen so ciologisch en psychologisch nader worden onderzocht, om uit de conclu sies de weg ter beperking van dit eu vel aan te geven, aldus het verslag. De oplossing van een ander probleem, de relatie tussen school en ouders, wil men zoeken in het aanstellen van zgn. stafdocenten. Dit zijn lera ren, die niet ten volle bij het leer plan zijn ingeschakeld, doch aan wie is opgedragen contact te onderhou den met de ouders der leerlingen en het bespreken van kwesties, die een normale studie belemmeren. In Eind hoven is men bereid een proef te ne men met stafdocenten. Tevens wordt in dit verslag de aandacht gevestigd op de vaak ongewenste verhouding tussen de verscheidene schooladvies instanties, zoals de schoolartsen- en schooltandartsendienst, de school psychologische dienst en het school- maatschappelijk werk. Samenwer king en coördinatie ontbreken vaak geheel, zodat moet worden uitgezien naar meer lijn in vorm en organisa tie. Ook de beroepskeuze- en beroeps- voorlichting kan aanzienlijk wor den verbeterd, al zal hier dan overheidssubsidie dringend nood zakelijk zijn. Om tenslotte het onderwijs zijn aansluiting bij de dynamische ontwikkeling van het maatschappelijk leven niet te doen missen wordt voorgesteld zgn. schoolcontractraden in het le ven te roepen teneinde deze ont wikkeling ook op de scholen over te dragen. SA^\W^\WVVVV^VVVVV\WyNAVi»»VVVVVVWvVVV\<\VWVVVVVVVVVVVWVVyW»VMVVW^ Het geid lag niet op straat..... De 22-jarige lompenkoopman J. S. uit Rotterdam, die zoals gemeld, door de politie aangehouden werd en toen be weerde dat hem op 23 januari een por tefeuille met 10.000 voor de voeten was gegooid door een vluchtende man, heeft nu bekend dat het geld van een inbraak afkomstig was. Deze had hij gepleegd bij het expeditiebedrijf van H. aan de Coolhaven, waar hij een partij nerts-bontvellen ter waarde van circa 15.000 buitmaakte. Maandag werd in verband hiermee aangehouden de 40-jarige slager J. H., die de vellen na de inbraak op 23 januari heeft ver voerd en daarvoor een gedeelte van het geld, dat de buit opbracht, heeft aangenomen. Corrie Schimmel vestigde nieuw record op 400 meter Tijdens wedstrijden te Milaan heeft Corrie Schimmel ('t Gooi) woensdag avond de 400 meter vrije slag ge wonnen in 4 minuten 55,8 sec. Dit is 0,1 sec. beneden het Neder lands record 25 meterbaan, dat sinds 1 maart van het vorig jaar (Wup- pertal) op naam staat van Mary Kok (Robben). Hoewel Corrie Schim mel haar prestatie van woensdag op een 33 1'3 meterbaan leverde, is het te verwachten dat haar tijd als Ne derlands record 25 meterbaan zal worden erkend. OORLOG EN MARINE IN TWEEDE KAMER (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7