SoebandrioGeen geweld ter verkrijging van Nieuw-Guinea mm NIEUWS UIT DE KERKEN Tekko Taks duikt in het verleden KAMER OVER BEGROTINGEN VAN OORLOG EN MARINE schrijven uit de ETHER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 „OM KOELE EN BEREKENDE REDEN" Australiërs gepolst over houding na eventuele bestuursoverdracht Soebandrio die een bezoek aan Australië brengt heeft op een perscon ferentie te Canberra verklaard dat Indonesië nooit geweld zal gebrui ken om Nederlands Nieuw-Guinea in zijn bezit te krijgen. Elk gebruik van geweld zou tot gevolg hebben dat Engeland en de Ver. Staten zich tegen Indonesië zouden keren en het zou gemakkelijk het begin van een volledige oorlog kunnen zijn, aldus de minister. Soebandrio wenste aan -te tonen dat „onze vastbeslotenheid om geweld te gebruiken voor binnenlandse veilig heid en ter onderdrukking Van het communisme en andere tegen de staat gerichte activiteit, geen plan bete kent om de gebieden van Nieuw-Gui nea aan te vallen". Indonesië zou door een oorlog als gevolg van het gébruik van ge weld tegen Nederlands Nieuw- Guinea verder dan ooit van het doel (overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië) ver wijder dzijn. „Om deze koele en berekende reden zouden wij nooit geweld willen gebruiken", aldus Soebandrio. Soebandrio zei verder, dat de ontwik keling van Nederlands Nieuw-Guinea sneller en beter zou geschieden dan onder welk land ook. De bevolking zou met dezelfde snelheid vooruit gaan als dé rest van Indonesië, dat reeds een gevestigde leider op het ge bied van sociale en onderwijshervor mingen in Zuid-Oost-Azïë is, aldus de minister. Indonesië zou zijn aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea nooit opge ven en niet instemmen met een vorm van beheerschap over het gebied door de Verenigde Naties. Te Canberra werd gisteravond verno men dat Soebandrio tracht zich tij dens zijn bezoek van vijf dagen aan Australië, op de hoogte te stellen van de houding, die Australië zou aannemen als de Nederlanders zich uit Westelijk Nieuw-Guinea zouden terugtrekken. Aangenomen wordt, dat Indonesië in dat geval bereid zon zijn tot een formele samenwerking tussen Indonesië en Australië op het eiland. Hoe Australië hierop heeft ge reageerd, is niet bekend. Regerings functionarissen beschreven de situa tie als „zeer delicaat". Uit gezaghebbende bron werd verno men dat, indien Australië een „neu trale houding" zou aannemen, Indo nesië een garantie zou geven voor de Integriteit van Australisch Nieuw- Guinea eri met Australië een soort gelijke overeenkomst zou aangaan als is neergelegd in het huidige Ne derlands-Australische schema voor een vreedzame ontwikkeling van de twee gebieden. Australische autoriteiten verklaarden woensdagavond, dat de Australische regering haar best doet, om het'be zoek van Soebandrio „vriendschap pelijk en vruchtbaar" te doen zijn. Huwelijkswetgeving in Algerije werd gewijzigd. Een decreet, dinsdagavond door De Gaulle getekend, maakt een einde aan het recht van de Mohammedaan in Algerië om zijn huwelijk te ont binden door in aanwezigheid van ge tuigen drie keer te zeggen: „Ik ver stoot je". Voortaan kan een huwelijk slechts ontbonden worden bij rechterlijk be sluit. Het decreet verbiedt ook kin derhuwelijken. De bruid moet min stens 15 en de bruidegom minstens' 18 jaar zijn. De aanstaande bruid moet voorts vrijwillig toestemmen in het huwe lijk. Tot dusver was dit een zaak van overleg tussen de ouders. Vlet van vermiste treiler gevonden De kotter van de Amerikaanse kust wacht „Campbell" heeft woensdag een omgeslagen vlet gevonden van de treiler „Blue Wave", die al enige tijd wordt vermist. Er bestaat nu niet veel hoop meer dat er nog overleven den zullen worden gevonden van de uit 16 koppen bestaande bemanning van de „Blue Wave", die ten zuiden van New Foundland gekapseisd is. De kotter. „Castle Rock" is op het ogenblik op weg naar de plek ten noordoosten van New Foundland, vanwaar men voor het laatst iets ge hoord heeft van de IJslandse treiler „Juli" die 31 man aan boord heeft. (Slot van pag 3) onze-vloot er in 1960 uit zal -zien. Met de 7 kleine fregatten valt hét nog vyel mee, maar de grote zijn 18 tot 27 jaar oud en vervanging in ver sneld tempo zal nodig zijn. lïet is nu reeds zo, dat menig koopvaarder een hogere snelheid kan bereiken dan de begeleidende fregatten. Het belang van dc bescherming van onze koop vaardijvloot eist onvoorwaardelijk 't tegendeel. Voorwaarde bekritiseerd Het verheugde de liberale afgevaar digde, dat de minister terug was ge komen op zijn aanvankelijke voorne men, de daarvoor in aanmerking ko mende zeestrijdkrachten met raket ten te bewapenen, uit de stellen. De bescherming van onze koopvaar dijvloot alsmede het transport van wapens en goederen en de overbren ging van legers maken het noodzake lijk, dat onze aanvoerlijnen vrij blij ven. De heer Ritmeester kritiseerde de Amerikaanse eis, dat de aan ons ge leverde fregatten alleen in liet kader van dc Navo mogen worden gebruikt en b.v. niet naar Nieuw-Guinea mo gen worden gezonden. Onze regering en marineleiding dienen de vrijheid te hebben de fregatten te zenden waarheen zij willen. Frankrijk mocht de van Amerika ontvangen fregatten wel gebruiken voor Algerije. J»e heer Ritmeester was blij met het bezit van het vliegkanipschïp dc „Karei Doorman". Hij zou er liever nog één bij hebben, maar dat is nu eenmaal niet mogelijk. Het spreekt vanzelf* dat de heer Bakker (c.p.n.) en de diss, commu nist Wagenaar helemaal niets voor de defensie voelden. Minister Staf ha din verband met de viering van het honderdjarig bestaan van de parlementaire perstribune slechts weinig tijd om de sprekers te beantwoorden. Aan de heer Roosjen (a.r.) gaf de bewindsman ten ant woord dat hij de betekenis van de burgerlijke verdediging zeer goed In ziet. Maar vrijwilligers voor de Na tionale Reserve heeft men niet be schikbaar. De heer Zandt, die als ge woonlijk had geklaagd over het rei zen op zondag door militairen en over het vloeken in het leger, kreeg van de-minister te verstaan, dat bijna ie dere militair op maandagmorgen naar zijn onderdeel kan terugkeren. Wat het vloeken betreft wilde de mi nister nog eens herhalen, dat dit niet is toegestaan en dat hij, die vloekt gestraft zal worden. Vandaag zal de minister zijn rede vervolgen. Voortzetting scheepvaart verkeer naar Groenland. De Deense regering heeft besloten, dat het scheepvaartverkeer tussen Denemarken en Groenland dezer win ter zal worden voortgezet, ondanks de ramp met de „Hans Hedtoft". De passagiers reizen op eigen risico. Voor de reis met de „Distan Dan", die donderdag naar Groenland ver trekt, hebben zich tien passagiers la ten inschrijven. In het Deense rampenfonds voor nabestaanden van de 95 opvaren den van de „Hans Hedtoft is tot dusver ruim één miljoen Kronen (circa een half miljoen gulden) gestort. Raad voor bedrijfszeK- beschermingsorgamsaties. In een vergadering ln Den Haag is besloten tot de oprichting van de „Raad der. vereniging van coördina toren en hoofden bedrijfszelfbescher- mingsorganisaties in Nederland". Vertegenwoordigers van bedrijven uit de provincie Zeeland, Groningen en Friesland, zal alsnog worden ver zocht toe te treden. (Advertentie) Schrale huid kloven, gesprongen handen, I wintervoeten: K loos ter balsem I maakt uw huid weer gaaf. j Kloosterbalsem ontsmet en geneest J Vc_ Slotuitkering van melkprijsgarantie '57—'58. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ad interim heeft bepaald, dat de melkprijsgarantie 1957/'58 financieel zal worden afge wikkeld door een slotultkerjng van 93 cent per 100 kg over alle afgeleverde melk. De vastgestelde garantieprijs bedroeg .28.90 per 100 kg melk met 3.7% vet, geldende voor een hoeveelheid van 5.18 miljard kg melk. Zoals men weet, was de beperking van de garantie tot een hoeveelheid melk (gelijk aan die welke in het voorafgaande melkprijs jaar was afgeleverd) ingevoerd met het oog op de beperkte afzetmogelijk heden op de zuivelmarkt. Blijkens de definitieve berekening zal ieder veehouder een toeslag van 7.43 per 100 kg melk ontvangen over alle afgeleverde melk. Reeds zijn voor lopige betalingen gedaan van 6.50 per 100 kg, zodat nog over blijft te be talen het genoemde bedrag van 93 cent per 1ÖD kg over alle melk. Het produktschap voor zuivel zal de uitbetaling zo regelen, dat de zuivel fabrieken aan het begin van de vol gende week over de gelden ter door betaling aan de veehouders kunnen beschikken. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK oren, yen cvt.... Sadistische griezelpartij Het heeft niet veel zin diep in te gaan op de inhoud van Patrick Ha milton's „De strop", dat Walter van der Kamp gisteravond op de Ne derlandse beeldbuizen bracht. Het is een zeldzaam negatief stuk, dat qua probleemstelling al ellendig is, en dat door de grotesk lugubere uit werking zelfs een brok puur sadisme wordt. Nu kan men wel met fraaie volzinnen de beruchte zaak erbij sle pen en daaraan de conclusie verbin den, dat deze „strop" moet worden gezien als een waarschuwing, maar dat is slechts een povere poging tot rechtvaardiging, die z'n inhoud ver liest alleen al door het' feit, dat de mensen tot wie deze waarschuwing gericht zou moeten zijn aanzienlijk minder talrijk moeten worden geacht dan zij, dié bepaald niet gelouterd van hun stoel zijn opgestaan. Hitch cock zei eerlijk toen bij het verhaal verfilmde, dat hij het goede stof vond voor een luguber griezelverhaal. Nu, (Advertentie) RADIO hóórbaar beter! in Kiel opgerold. De contra-spionagedienst heeft in Kiel een communistisch spionage- complot opgerold, op basis van in lichtingen die verstrekt zijn door eer vooraanstaande functionaris van de communistische Inlichtingendienst die onlangs naar het westen Is overgelo pen. Op 25 januari zijn Werner Wilhelmy, die verbonden was aan dé voorlich tingsdienst van de stad Kiel, en twee andere personen, gearresteerd. Wil helmy was ais agent van de Oost- duitse militaire inlichtingendienst ge noemd door het vroegere plaatsver vangend hoofd van deze dienst, lult.- kolonel Siegfried Dombrowskl, die onlangs naar het westen Is gevlucht en die in Bonn op een persconferen tie is voorgesteld. Vernomen wordt dat de Westduitse autoriteiten hogelijk verbaasd waren toén Wilhelmy als spion genoemd werd. Hij was ook in dienst van het bureau voor bescherming van de grondwet in Sleeswijk-Holstein, een bureau van de overheid dat tot taak heeft contra-spionage te verrichten. Peter jwand (linksj en Mannfred von Schevèn uit Berlijn bouwden een ,lo- giesverblijf' voor leerlingen. Het bouwwerk gold als eindexamen. Het hoekhuis werd toegevoegd aan de Hermann Lietz kostschool op kasteel Bieberstein. Nieuwe moiorzeesleepboot voor L. Smit en Co. L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Rotterdam heeft bij J. en K. Smit's Scheepswerven en machine fabrieken N.V. te Kinderdijk een nieuwe zeesleepboot besteld. De mo toren van deze nieuwe zeesleepboot, die „Mississippi" zal heten en in 1960 in dienst zal worden gesteld, zullen een gezamenlijk vermogen krijgen van 3250 p.k. Vragen over bombardement op Ceram aan prof. Beel. Het Tweede Kamerlid, de heer Cal- meijer, heeft aan de minister-presi dent schriftelijk vragen gesteld over het communiqué van het hoofdkwar tier van de Indonesische luchtmacht in Djakarta, waarin werd bekendge maakt, dat op 9 februari 1959 vlieg tuigen aanvallen hebben gedaan op het eiland Ceram. Acht de regering het niet gewenst op grond van de R.T.C.-overeenkomst een beroep te doen op de Veiligheids raad zo vraagt de heer Calmeijer. Is de regering bereid na te gaan of het internationale Rode Kruis maat regelen heeft genomen om hulp te bieden aan de getroffen gebieden van Ceram, welke sinds 1950 zijn versto ken van elke aanvoer van verband middelen en medicamenten, en om, zo dit niet het geval mocht zijn, een ini tiatief te nemen om dit internationale orgaan tot onverwijlde hulpverlening te bewegen? Hervormde Synode benoemde „radiopastor" De hervormde synode heeft woens dag een aantal voorstellen tot wijzi ging van de kerkorde behandeld. Een daarvan was een voorstel dat beoogt de vergadering van ambtsdragers in grote gemeenten heter te doen func tioneren. Een tweede voorstel had betrekking op de noodzakelijke in terlokale samenwerking bij aanwe zigheid van meer dan één gemeente in een groot wooncomplex. Het derde voorstel betrof het feit, dat er bij dë creatie van nieuwe sa tellietsteden behoefte is aan de mo gelijkheid een voorlopige regeling voor de gemeentevorming te treffen, analoog aan. die voor nieuwe gebie den als b.v. de Zuiderzeepolders. De synode benoemde tot „radio pastor" ds. A. Klamer te Maas tricht. Hij zal tot taak hebben ln alle gevallen van pastorale nood, die in verband met uitzendingen bij het IKOR binnenkomen, gees telijke bijstand te verlenen. De synode machtigde het modera- men kand. J. C. Kooren te beroepen tot predikant te Rouen voor de arbeid onder de zeelieden. De synode be noemde tot adviserend lid van de raad voor de herderlijke zorg ds. P. J. de Geeter te Hilversum, fot se cretaris van de raad voor de varen de gemeente de heer H. van Dijk en tot lid van de raad voor de eredienst ds. M. Groenenberg. De synode aan vaardde een voorstel, een rondschrij ven te doen uitgaan ter aanbeveling van het kennis nemen van de nieuwe psalmberijming. De synode benoemde tot lid van de raad voor kerk en ziekenzorg ds. B. van Ginkel te Utrecht. Na de rond vraag sloot de praeses de vergade ring. De synode zal opnieuw bijeen komen van 22-27 juni 1959. WERELDRAAD VAN KERKEN: Stop proeven met atoomwapens. De wereldraad van kerken heeft woensdag aangedrongen op beëindi ging van de proeven met atoomwa pens. Een accoord hierover, aldus het bestuur van de wereldraad van ker ken, brengt voor alle partijen een ze kere mate van risioo met zioh mee. Gezien het gevaar dat de atoom- proeven bieden voor de huidige en toekomstige .generaties, is een derge lijk risico beslist gerechtvaardigd. De ..aanzienlijke vorderingen" die op de huidige Geneefse conferentie zijn gemaakt over de technische aspec ten van de ontdekking van atoomwa- penproeven, moeten net de politieke leiders mogelijk maken tot construc tieve overeenkomsten te komen, al dus de verklaring. Predikanten vragen boodschap over a-bewapening Vijfenzeventig hervormde predikan ten en vicarissen hebben dinsdag een adres gericht tot de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk, waarin zij de synode vragen in een duidelijke boodschap aan overheid en volk „stelling te nemen tegen de on heilspellende gang van zaken betref fende de atoombewapening en door een ondubbelzinnige voorlichting be kendheid te geven aan de schrikwek kende feiten". Het verzoekschrift werd opgesteld tijdens de tweede werkconferentie van oud-seminaristen en is dinsdag morgen de synode, die deze week te Woudschoten in vergadering bijeen is, toegezonden. 20. Trillend van angst en el lende zag Tekko de knarse tandende poteling stap voor stap op zich toekomen. En maar al te goed besefte hij de bedoeling van dat on schuldig uitziende visnet. „Toch heeft 'n groot staats man eens gezegd!" bibberde hij, „dat de beste verdedi ging de aanval is!" En met een stormde hij roekeloos op zijn tegenstander af. die op het zelfde ogenblik zijn net wierp. Bzzzztü! Eongü Rakelings schoot Tekko on der het suizende net door en liep met zijn schild zo hard tegen de drietal van de Ghoot op, dat de punten uit een bogen. Tekko zelf werd door de schok ruggelings ter aarde geworpen. Het net mocht dan gemist heb ben, misschien was de situ atie nu nog wel eens zo netelig geworden. On- i machtig om met zijn korte zwaard zelfs maar ln de buurt van de Ghoot te kunnen komen, zag onze vriend hoe de woesteling zich gereed maakte om hem als een augurk aan do vork te prikken..^, dat is het gisteren ook geworden. En als zodanig was deze avond ze ker geslaagd.^ Fokke Duetz had een fraai decor ontworpen, waarin regisseur Van der Kamp met heerlijke lichteffectjes speelde. De sfeer was er dus al, de spelers deden de rest, Ton Kuyl was precies de koele, berekende intellec tueel met Nietsche-waanvoorstellin- gen en Henk van Ulsen zette de slap pe vriend-meeloper met veel gevoel naast hem. Ton Lensink was de Drit- te im Bande: de nog intellectuelere schrijver, die de beide moordenaars na hun luguber spel ontmaskerde. Alleen... zijn nihilisme en de drijf veren van zijn handelwijze waren bepaald niet verheffend. En dan zit ten we weer midden in het grote pro bleem: wat is belangrijker, het stuk of het spel. Met andere woorden, wat moet men verkiezen, een goed ge speeld slecht stuk of een matig ge speeld dramatisch hoogstaand werk? De keuze zal verschillend uitvallen. Ze Is trouwens in dit geval nog moei lijker, omdat „De strop" dan al een ellendige, smerig stuk mag zijn; to neeltechnisch voldoet het aan hoge eisen. Het is een zwaar stuk, maar het laat zich heel goed spelen en werd ook goed gespeeld. De toneel liefhebbers om de kunst van het ac teren kwamen dus goed aan hun trek ken ondanks de uitgesproken zwakke bezetting van de bijrollen wie iets meer verwacht van zo'n avond had een strop aan deze „strop" Zeer interessant was de door mr, Hilterman kundig toegelichte N.B.C, film over Rood China, die liet zien welk een imponerend plan tot ver heffing van dit land men daar uit voert; maar welke kostbare offers dit meebrengt in de yorm van verlies van alle menselijke vrijheden. Dat was bijna even luguber als die sadis tische griezelpartij. Eenzaammaar niet alleen De N.C.R.V. heeft gisteravond twee hoogleraren het woord gelaten over het boek van prinses Wilhelmina. "De stroom van besprekingen en publici teit die dinsdag over ons heen is ge komen, heeft aan deze «itzending geen afbreuk gedaan. Integendeel, belde hoogleraren namen een afzon derlijk facet van dit unieke werk voor hun rekening op heldere en ob- jeotieve wijze. Prof. dr. P. A. van Stempvoort gaf een blik in deze le vensgetuigenis, waarbij ,hij het niet liet ontbreken aan een kritische noot. Prof. mr. L. W. G. Scholten besprak meer de staatkundige kant van het boek, waarbij hij als het ware ach ter de eenvoudige opmerkingen van de prinses keek en van daaruit haar visie op het staatkundig leven aan een beschouwing onderwierp. De uit zending, die drie kwartier duurde, was in hoge maté boeiend en wel zelden zal een bespreking met zoveel belangstelling beluisterd zijn als gis teren het geval was. VRIJDAG IS FEBRUARI. HILVERSUM I. 402 m 748 kc/S. T.OO VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8:00 Nws. 818 Gram. 9 00 Gym. voor dc yrouw. 9.10 'Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10 00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Voor de vrouw. 11.00 Sopr. en piano. 11.20 Voor de kleutera. 11.35 Lichte muz. AVRO: 12.00 Accordeonspel. 12,30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Sport en prognosse. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Llchto muz. 13.55 BGUrsber. 14.00 Sopr. en plano. 14,30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 18-00 Muzlekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Roemeens ork. 17.36 Act. 18.00 Nws. 18.15 Pol. ultz. 18.23 Lichte muz, 18.50 De puntjeB op de 1, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, ge sprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nw«. 20.05 Doorgaand verkeer, toespraak. 20.20 Piano-recital. 20.25 Boekbespr. 20.38 Euro pees comm. 20.45 Kamerkoor. VARA: 21.00 Is de Partij van de Arbeid ondemocra tisch?, debat. 21.45 Strijkork. 22..2S Bui- tenl. weekoverzicht. 22.10 Musetteensem- ble en soliste. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Vergelijkenderwijs. HILVERSUM U. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Graip. 9,00 Voor de zie leen. 9.30, Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11,00 Gram. 11.30 Progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Tenor en plano. 12.30 Land- en tuinbouw-meded. 12.33 Kamerkoor. 12.50 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 14-05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.45 Idem. 15.15 Voordr. 15,35 Instr. Trio. 16 00 De behan deling van kamerplanten na de wlnter- rust, caus. 16.15 Harptrlo. 16.50 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Koorzang. 17.40 Beursber. 17.45 Kamertrio 18.00 Accord.muz. 18.20 De Hangmat. 18-50 Regeringsultz.: Serie: Studeren en student zijn- I Eindexamen., en dan studeren?, door prof. mr- H. J. Schcltens, voorzitter van het rectorujn- coUege. 19.00 Nws - en weerber. 19.10 Mandoline-ens. 1930 Radiokrant. 10.56 Op de man nf, caus. 20.00 Pol. caus. 20.05 Gram. 20.20 Koorzang. 2150 Kunstrubriek. 22.45-Avondoverdenking. 23.00 Nws. 2315 Muz. caus. 23.45—24.00 Gram. FRANS-BELG. T.V.-PROGKA01MA. 19.00 Na regen komt zonneschijn. 19.10 Devant 1'ObJectif. 20 00 Journ. 20.30 Va riété. 22.00 Le Temps et les oeuvres. 22.30 Wereldnieuws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19,00 Voor de jeugd. 19.30 Nws. 20.00 T,V.- spel. 21.30 Filmfragm. 22.00 Documentair programma. 22.45 Nws. en journ,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6