PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grieken en Turken bereikten akkoord over Cyprus Duitse adviseurs bij Oost -West - gesprek Zeeuws woordenboek: op het nippertje.... de BILT MINISTERS BRACHTEN PLAN NAAR LONDEN Ne 202e jaargang - no. 36 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. dea Boer. Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteur; W. Leertouwer. Adjunct-hoofdn d.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS' 56 cent per week; f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 febr. '59 'ADVERTENTIEPRIJS 25cent per mitn. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regelt)) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven o1 adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes! L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 CONFERENTIE VAN ZURICH GEËINDIGD De Griekse en de Turkse minister van buitenlandse zaken; Averoff en Zorlu, zijn woensdagavond in Londen aangekomen om het akkoord over de kwestie-Cyprus, dat die middag door de premiers van de twee landen te Zürich was bereikt, aan de Britse regering voor te leggen. De twee ministers reisden afzonderlijk. Averoff verklaarde op het vliegveld, waar hij door zijn ambtgenoot Sel- wyn Lloyd werd afgehaald, dat zijns inziens het vraagstuk-Cyprus is geregeld. Het Grieks-Turkse akkoord moest echter nog door de Britse regering die de soevereiniteit over Cyprus heeft en door de be volking van het eiland worden goedgekeurd. Hij was van oordeel dat de Britten geen bezwaren zouden maken. Toerist Het ligt de mens wel om aan ande ren gedragsregels voor te schrij ven en aldus zijn medemensen een beetje te betuttelen. Dat geldt ook voor de heren en dames, die leven van toerisme. Als ze het in de winter wat minder druk hebben, plegen ze te vergaderen. Ze praten dan over de uitbreiding van het toeristenbe- drijf en over hun klanten*. Die klan ten zijn soms lastig, doen soms ver keerde dingen, kortom die klanten moeten wel eens vermaand worden. Nu is het helaas zó, dat er altijd wel eens een toerist is, die in het buitenland verkeerde dingen doet en ook is het zó, dat men in sommige landen al te graag op kleine slakjes een berg zout legt. Men wil dan aan toeristen, die voor hun genoegen op reis zijn, zo onge veer het gedrag voorschrijven van diplomaten, die met een buitenlandse missie zijn belast. r eem bijvoorbeeld de grote West-, duit.se organisatie voor het toe-, risme. Die organisatie heeft zich het hoofd gebroken over het gedrag' van de Duitse toeristen in het J buitenland en ze verzocht niemand minder dan mevrouw Pappritz om gedragsregels voor de toerist op te stellen. Mevrouw Pappritz is in Bonn jaren lang verbonden geweest aan het „protocol". Met „protocol" woi'dt hier aangeduid de dienstregeling voor de ontvangst van de allerhoogste auto riteiten. Welnu, mevrouw Pappritz schrijft aan haar toeristen voor, dat ze luid ruchtigheid moeten vermijden, niet overal in een Tyroolse lerenbroek moeten rondlopen, politieke discus sies aari de bon'eltafel moeten ver mijden, zich in kerken en musea dis creet moeten gedragen, niet in bad pak of shorts aan het diner moeten komen en... zich moeten beschouwen als vertegenwoordigers van het eigen vaderland. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Zorlu, zei bij aankomst in Londen te hopen dat de Eoka de overeenkomst zou aanvaarden „daar deze het welzijn van het gehele ei land dient". Het bereiken van het compromis werd te Ziirich vermeld in een be kendmaking die werd uitgegeven na de laatste bijeenkomst van de Griek se en de Turkse minister-president, Karamanlis en Menderes. In de bekendmaking werd gezegd, dat Griekenland en Turkije vrien den en bondgenoten van Groot-Brit- tannië van oordeel zijn, dat een akkoord tussen de drie betrokken landen zal leiden tot een definitieve Makarios keurt Cyprus- overeenkomst goed Dat zijn prachtige voorschriften van mevrouw Pappritz, die zeer wel voor alle Europeanen en dus ook voor Nederlanders kunnen gelden. Maar de kern ontbreekt er in. En die kern werd aangeroerd tijdens een internationaal congres, dat reis bureau-directeuren met hun aanhang onlangs hielden aan de Noordspaan- se kust. Ze zaten daar ook te hakketakken over hun clientèle en ze probeerden vast te stellen hoe de volmaakte toe rist zich in het buitenland moest ge dragen. Een heer, die niet uit het schone Albion kwam, liet zich verleiden om aan de Engelsen te vertellen, dat Engelse toeristen in het buitenland drie dingen dienden te vergeten: hun land, hun keuken en hun vrouw. Waarop een Engelsman snedig op merkte, dat in elk geval het laatste heel moeilijk was als je in gezel schap van je vrouw reisde. Toch raakt die wel-wat-onhebbe- lijke opmerking over de Engel se toeristen de kern van, de zaak: men moet als men toerisme bedrijft in het buitenland zijn eigen land vergeten. De grootste bron van ergernis in het buitenland zijn de toeristen, die de glorie van hun vaderland overal en altijd willen uitdragen door alles van en in dat vaderland beter, mooier en nuttiger te vinden. Enkele dagen geleden werden tijdens een Nederlandse radio-uitzending enkele jeugdige Amerikanen geïnter viewd. Toen ze verteld hadden, dat het onderwijs in Amerika beter was... dat het in de kerkelijke bij eenkomsten gezelliger was, dat er in de kerken beter werd- gezongen... was het wel duidelijk, dat men deze jongemensen in de Verenigde Staten niet had geleerd wat toerisme was: het eigen land vergeten en prettige waarnemingen doen in een ander land. Dat is de kern van het goede gedrag in het buitenland. Als de toerist aan die kern toe is, dan heeft hij de voortreffelijke gedragsregels van mevrouw Pappritz niet nodig en dan behoeft hij „zijn keuken" en „zijn vrouw" niet te vergeten Alleen maar „zijn land" moet hij kwijt om overal met gejuich begroet té worden als de „volmaakte toe rist". Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft zijn instemming ff betuigd met het Grieks-Turkse plan ten aanzien van de toe- komst van Cyprus. Makarios, die door de Engelse j= autoriteiten van het eiland is H verbannen, verblijft in Athene. Makarios gaf, nadat hij bespre- kingen had gevoerd met Ka- H ramanlis, een communiqué uit, H waarin hij de Griekse premier gelukwenst met het bereiken H van overeenstemming, s In het akkoord worden de grondslagen gelegd voor de op- E5 tossing van het probleem Cy- prus door van het eiland een H soevereine staat te maken, al- dus Makarios. Tot op heden had de aartsbis- H schop zich van commentaar op de besprekingen irt Zürich ont- houden. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM van het Cyprische pro bleem. Griekenland en Turkije stellen daar om voor met Groot-Brittannië een afspraak te maken voor onderhande lingen tussen de drie betrokken lan den over een definitieve regeling van het Cyprische probleem, aldus de be kendmaking. Punten van overeenstemming Volgens uitlatingen van de Turkse delegatie in Zürich zou het bereikte akkoord (waarover officieel nog geen details werden medegedeeld) de vol gende bepalingen bevatten Engeland doët afstand van zijn soevereiniteit over Cyprus. Cyprus krijgt een parlement van drie kamers twee die gekozen worden door elk der beide volks delen afzonderlijk en een senaat voor de gemeenschappelijke za ken. De senaatszetels worden voor 70 procent door Grieken en voor de rest dooi- Türken bezet. De president van Cyprus wordt een Griek en de vice-president een Turk. Deze laatste heeft het recht van veto bij besluiten van de re gering waarbij de status vaii het eiland in het geding is. Politie en rechtbanken zijn ge mengd. Er zijn twee militaire bases toege staan, onder jurisdictie van de Navo. Een daarvan mag uitslui tend Brits zijn, de andere Grieks- Turks of Brits-Grieks-Turks. Het bericht over de Grieks-Turkse overeenstemming over Cyprus is te Athene met opluchting, maar zonder geestdrift ontvangen. Griekenland moet zich tevreden stellen met een onafhankelijkheid van Cyprus, die belangrijk wordt beperkt door schik kingen, welke een eenwording van Griekenland en Cyprus voor altijd onmogelijk maken. De houding van de Griekse regering is, zo menen de meeste waarnemers in Athene, ingegeven door overwe gingen van veiligheid en van buiten landse politiek. Indien de onenigheid met. Turkije zou hebben voortge duurd, zou dit hebben geleid tot een toenemende verzwakking van de westelijke defensie in liet oostelijk deel van de Middellandse Zee in een tijd waarin de Russische dreiging en de. communistische infiltratie in dit gebied meer zorg bieden dan ooit. Bisschop Kyprianos van Kyrénïa, voorstander van aansluiting van Cy prus bij Griekenland, wilde woens dagavond in Athene geen commen taar geven. Een lid van de etlinarchie verklaarde evenwel, dat de berichten uit Zjji'ich „niet bemoedigend" wa ren. De waarnemend ethnaroh van Cy prus, bisschop Anthimos van Kitium, juichte het akkoord toe en geloofde dat er „betere en gelukkiger" dagen voor Cyprus aanbreken. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken sprak woensdag zijn voldoening over de gang van zaken in Zürich uit. Westen wil voorstellen: Geen erkenning Oost-Duitsland Uit goed ingelichte kringen in Washington wordt vernomen, dat het Westen zal voorstellen West- duitse en Oostduitse functionaris sen als adviseurs te laten deelne men aan een conferentie van minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Vier over Duitsland en de Europese veiligheid. Dit zou echter niet mogen worden uitgelegd als er kenning van het Oostduitse regime door het Westen. De Oost- en Westduitsers zouden als individuele experts optreden én geen nationale delegaties vormen. De Sowjet-Unie heeft tot nu toe steeds eraan Vastgehouden dat de hereniging van Duitsland een kwes tie voor directe onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland is. Het Westen zou met zijn voorstel dus een soort compromis aanbieden. De permanente Navo-raad heeft woensdagmiddag in Parijs gedurende twee uur het ontwerp voor het Wes telijke antwoord op de Sowjet-nota van 10 januari besproken. In die no ta heeft de Sowjet-Unie zoals bekend een conferentie over een Duits vre desverdrag voorgesteld. De Navo- raad zal de bespreking tegen het ein de van de week voortzetten. Ver scheidene afgevaardigden zouden wijzigingen in het antwoord hebben voorgesteld. Men verwacht in Parijs dat de ant woordnota's van Frankrijk, Enge land en de Ver. Staten een conferen tie over de gehele Duitse kwestie zul len voorstellen, waarvoor datum en plaats nog zouden moeten worden vastgesteld. Dit is een overzichtsfoto van het dorpje Herbriggen inhet zuidwesten van Zwitserland dat geheel is geëvacueerd, omdat het door een enorme massa gesteente, aarde en ijs, welke langzaam de helling van de berg Nadelhorn afglijdt, dreigt te worden bedolven. Hoewel tussen de berghelling en het dorp muren ter bescherming tegen sneeuvjlawines opgetrokken zijn, zullen deze de steen- en aardemassa niet kunnen ke ren. Woensdagmiddag werd in de buurt van het door zijn 150 inwoners verlaten dorp onderhandeld over de mogelijkheid, de aardverschuiving door middel van een ontploffing onscha delijk te maken maar ook dit brengt zeer velé risico's met zich. i\A\AAiVVW*A'WV,*V\A^*\)\I\V Hervormde actie voor bouw van 160 kerken De Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk heeft gistermorgen op voorstel van de generale financiële raad der Hervormde Kerk besloten tot het ho-udéö van een actie voor de bouw van 160 kerken. Hiervoor zal een bedrag van zéstien mil joen gulden nodig zijn, om ge meenten te subsidiëren, die de bouw zelf onmogelijk kunnen fi nancieren. Van ieder kerklid zal een gift ineens worden gevraagd, uit een half procent van het in komen. De synode heeft eenstemmig dit plan aanvaard en het besluit met aplaus bekrachtigd. Heden geen interpellatie over schrootfraude De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gistermiddag meegedeeld, dat de minister van economische zaken vandaag en dinsdag niet aanwezig kan zijn. Daarom zal vandaag een voorstel worden gedaan om de agen da te wijzigen en de interpellatie in zake de schrootfraude niet heden zoals de bedoeling was te behan delen. Dit voorjaar komt eerste deel van de persen EINDELIJK is het zover het eer ste deel vau het woordenboek der Zeeuws dialecten, waaraan sedert 1928 is gewerkt door de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek, rolt dit voorjaar van de persen! De Domburgse mej. dr. H. C. M. Ghij- sen, die de redactie van het boek voert, is daar uiteraard bjjzonder verheugd over. Het betekent dat men met de letters A tot en met II waaruit het eerste deel be staat geheel gereed is, dat mo menteel de eindredactie wordt ge voerd van het tweede deel K tot en met B en dat ook van het laatste deel de „navraag" van de letter S binnen is en men bereids met de „verwerking" van dé T een aanvang heeft gemaakt. Mej. Ghijsen is over deze vorde ringen bovenal verheugd omdat de Zeeuwse dialecten zonder dat men daar nu zoveel van merkt langzaam aan het „uitsterven" zijn, „Het is eigenlijk op het nip pertje" vertelde zij: ter illustra tie voegde zij daaraan toe: „Het was opmerkelijk, dat jongere me dewerkers veel uitdrukkingen van de ouderen niet meer kenden" De Zeeuwse dialecten gaan dus de klederdrachten achteraan... Het zal vanzelfsprekend nog vele, vele jaren duren eer het laatste Zeeuws achter de dammen en de dijken van wat dan het Deltagebied is. zal zijn verklon ken. Maar er is achteruitgang. Uit drukkingen cn gezegdes, die in de eerste jaren van het onderzoek door de medewerking van ouderen nog konden worden geregistreerd, zijn de jongere medewerkers van thans die toch heus hun „mondje dialect" wel mee weten te praten totaal onbekend! Hoe statisch de Zeeuwse dialecten ook mogen zijn de Zeeuw is immers behoudendtoch is er verandering. Vandaar mej, dr. Ghijsen's: „Het woordenboek kon eigenlijk nog op het nippertje worden samengesteld..." Nu kon, met name in die eerste ja ren van het onderzoek, immers nog worden geput uit de woordenschat van het Zeeuws dialect., en zoals dat zelfs in het laatste kwart van de negentiende eeuw werd gesproken Mej. Ghijsen. die nadat zij te Deiden Nederlandse letteren had 'gestudeerd, reeds in 1919 op het proefschrift „Betje Wolff jeugd en huwelijks jaren" cum Iaude was gepromoveerd, verzamelde voor 1928 Zeeuwse tek sten op verzoek van professor J. van Ginneken, filoloog aan de universi teit van Nijmegen. Aan de naspeu ringen na'ar dialecten uit vroeger tij den in noord- en zuid-Nederland, wilde prof. Van Ginneken namelijk een boek wijden, zoals indertijd ook „Het West-Vlaams door de eeuwen heen" het licht zag. Het ontbreken van een Zeeuws woor denboek deed zich echter gelden als een ernstig bezwaar. Het idee voor het samenstellen van een dergelijk boek werd toen geboren in de kring van dagelijks bestuur en secretariaat van de Zeeuwse Ver eniging voor Dialectonderzoek. Córrespondenten Er werden correspondenten-mede werkers in totaal 'n zeventigtal door geheel Zeeland en het eiland Goeree-Overflakkee, dat. tot het „Zeeuwse taalgebied" wordt gerekepd aangesteld. Voorwaarde was uiteraard, dat deze medewerkers Zeeuw of oud-Zeeuw waren. Deze laatste categorie trof men uiteraard ook buiten Zeeland: zo rekende de vereniging ook enkele in Amerika en Indonesië wonende ui sen tot haar correspondenten! Het waren echter mensen, die in hun jeugd het plattelandsdialect, dat bij het onderzoek voorop stond, hadden gesproken. Er werden contacten ge legd met burgemeesters en onderwij zers en mej. Ghijsen pleitte zelfs voor de woordenboek-zaak als spreek ster in bijeenkomsten van platte landsvrouwen. De correspondenten Verzamelden de uitdrukkingen en gezegden uit hun plaats of streek en gaven die aan het secretariaat door. Het secretari aat, waarbij mej. Ghijsen werd geas sisteerd door de Domburgse mej. K. van de Putte, zorgde er dan weer voor, dat deze uitdrukkingen aan de andere correspondenten werden voor gelegd. De antwoorden werden op ver- zamellijsten gebracht;, het secretari aat kon zich daarna wijden aan de (Zie slot pag. 2 kol. 3) Regeringsgarantie voor Hiltonhotels voorgesteld De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld de ministers van econo mische zaken en van financiën te machtigen garantie te geven voor de betaling van rente en aflossing van twee leningen, elk van twaalf mil joen gulden, voor twee Hilton-hotels, op te richten in Amsterdam en Rot terdam. Admiraal Feit praat over wapenbehoef ten van Indonesisch leger Admiraal B. D. Feit, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, is gis teren in Djakarta aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met In donesische militairen en politici. Bij zijn aankomst maakte de admi raal tegenover journalisten de op merking dat zijn besprekingen in Djakarta misschien zullen leiden tot een aanbeveling om nog meer Ame rikaanse wapens naar Indonesië te zenden. St.-Louis na tornado: geteisterde spookstad Het rampgebied van St. Louis toonde woensdag het beeld van een geteis terde spookstad na de tornado die in twee minuten tijd voor twaalf mil joen dollar schade aanrichtte. Reddingsploegen zoeken nog naar ze ven vermisten. Er zijn 21 doden. Minstens 70 gewon den zijn nog in het ziekenhuis. Twee honderdvijftig mensen konden na be handeling het ziekenhuis verlaten. Eenenveertig gebouwen zijn vernield en een kleine 1700 werden bescha digd. Men heeft vier centra voor daklozen ingericht. Intussen worden 16.000 inwoners van Fremont, in Ohio, bedreigd door een overstroming van de steeds wassende rivier de Sandus ky. In deze stad heerst nog een noodtoestand na de overstroming van drie weiten geleden. Er zijn nog 500 daklozen. Thans hebben ongeveer duizend mensen hun huis verlaten. Woensdag stond in som mige straten ruim een halve meter VERWACHT Geldig tot hedenavond. WEINIG WIND Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking maar in de oostelijke helft van het land ook op klaringen. Meest zwakke wind. In de middag lichte vorst met in hèt oosten temperaturen van enkele gra den boven nul. ZON EN MAAN 13 februari Zon op 8.01 onder 17.48 Maan on 10,05 ondss

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1