VERKIEZINGSREDE VAN PROF. MR. OUD TE MIDDELBURG WALCHEREN PLEIDOOI VOOR BOUW VAN MEER WONINGWETWONINGEN MARKTBERICHTEN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 VEEL BELANGSTELLENDEN „Brede basis-politiek is thans vastgelopen" In de verkiezingscampagne van de V.V.D. heeft prof. mr. P. J. Oud op uitnodiging van de Middelburgse V. V.D.-afdeling woensdagavond in een geheel bezette Schuttershof zaal een rede gehouden. Hierin stelde hij de. plaats, die de V.V.D. inneemt bij de a.s. verkiezingen van 13 maart op de voorgrond. Prof. Oud kwam in zijn rede onder meer tot de conclusie, dat de brede basis-politiek hoe langer hoe meer vastgelopen is. Hij was van oordeel, dat deze politiek thans vol komen uitgeregeerd is. Het zou vol gens de heer Oud goed zijn als het kabinet thans meer zelfstandig kan handelen, terwijl evenzo de Kamer een zelfstandig oordeel zou moeten geven. Nadat aan het begin van de avond de afdelingsvoorzitter, de heer B. A. Hesselink, een welkomst woord gesproken had, speciaal tot de heer Oud. stelde deze laatste, dat de V.V.D. gedurende de laatste elf jaar niet over vooruitgang te klagen gehad heeft. Het is duidelijk geworden, dat de tijd van de liberalen niet voorbij is, ver klaarde prof. Oud. „Men vreest ons", zo verduidelijkte hij". De heer Oud kon dat ook wel begrijpen, omdat de werkelijke tegenstelling in de vader landse politiek die tussen het socia lisme en het liberalisme is. Evenals de P.v.d.A. is de V.V.D. er van over tuigd, zo vervolgde prof. Oud, dat er een politiek van sociale rechtvaardig heid gevoerd moet worden. Sociaal gerechtvaardigd betekent gelijke kansen voor alle lagen van het volk. De brandende vraag hierbij is vol gens prof. Oud: „Wat moet de ver houding tussen deze maatschappij en de overheid zijn?" Hij betoogde, dat de overheid maat regelen kan nemen om de ontwikke ling van de zelfstandige krachten te ontplooien, maar de overheid kan er ook een belemmering voor zijn. De overheid, zo stelde prof. Oud, mag nooit zelf de grote economische macht worden, zoals de socialisten voorstaan. Staatsslavernij Hierin staat de V.V.D. lijnrecht te genover de socialistische gedachte, verklaarde de heer Oud. Het is het goed recht van de socialisten om als eindpunt van hun politiek de vrijheid te zien. „Maar aan het eind van die weg staat dé vrijheid niet, maar de staatsslavernij", zp betoogde prof. Oud, die het demb- eratiseh-socialisme in hoge mate gevaarlijk achtte. Vervolgens ging hij uitvoerig na hoe van 1948 tot de crisis in 1958 de ver houdingen in de Kamer geweest zijn. Hij besprak hierbij het verkiezings beeld van 1956 en de „lijdensgeschie denis" van de kabinetsformatie. „Maar het is telkens gebleken, dat;' de, ware scheidingslijn inrde politieh. lag tussen de socialisten enerzijds en de Spreekbeurt voor Z.L.M.- leden over bouwplan Ir. I. B. Warmenhoven van het Boek- houdbureau der Z.L.M. te Goes heeft woensdagmiddag in „De Korenbeurs" te Kruiningen een spreekbeurt ge houden voor de afdeling algemene le den van de Kring Oost Zuid-Beveland van de Z.L.M. De inleider sprak daarbij over een bedrijfseconomisch verantwoord bouwplan. Bij het opstellen van een bouwplan spelen tal van factoren een rol. Spre ker noemde o.m. de intensiteit- van het bedrijf, arbeidsbezetting, mecha nisatie, ligging van de percelen, de grondsoort enz. Om een bouwplan vast 'te stellen heeft men verder in ogenschouw te nemen de kilogramop- brengst van de verschillendegewas sen en de daarvoor te betalen prijs. Beide factoren zijn sterk variabel, hetgeen van grote invloed kan zijn op het bouwplan. Aan de hand van voorbeelden zette spreker zijn ge hoor uiteen hoe men bij het opzetten van een dergelijk plan te werk moet gaan. Het 'huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd vlot afgewerkt. In de plaats van de afgetreden voorzit ter, de heer Joh. Glerum werd na twee stemmingen tot bestuurslid be noemd de heer H. C. Poley. De lei ding van de goedbezochte bijeen komst berustte bij de heer C. van Iwaarden. rechtse partijen plus de V.V.D. an derzijds. Dat komt omdat die schei dingslijn op het ogenblik is de schel ding tussen de socialistische en de li berale opvatting", aldus prof. Oud. De rechtse partijen zijn voor een christelijke politiek, zo vervolgde hij. „Maar als het gaat over economische en sociale vragen, hebben de chr. par tijen géén afzonderlijke politiek. Naar gelang het inzicht schaart men zich aan de ene of aan de andere zijde", aldus de heer Oud, die ver volgens betoogde, dat bij de a.s. ver kiezingen gekozen moet worden. In de brede basis-politiek zag hij geen heil meer. „Als U dit met mij eens bent, dan is de enige partij, die op dit punt klare wijn schenkt," de V.V. D., aldus besloot prof. Oud zijn rede. Na de pauze maakten vele belang stellenden van de gelegenheid ge bruik om vragen te stellen. .ikwil Bolletje/' MIDDELBURG Huldigingsavond A.N.M.B. De afdeling Middelburg van de Alge mene Nederlands Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektro technische Industrie hield woensdag avond in de grote zaal van „De Gou den Poorte" een huldigingsavond, welke door de voorzitter van de af deling, de heer H. J. Joziasse, met een speechje geopend werd. De voorzit ter heette speciaal welkom de dis- trictsbestiiurder van het district W. Brabant én Zeeland, de heer Th. de Geus uit Breda, de voorzitter van de Middelburgse Bestuurders Bond, de heer J. GoosSen en uiteraard de jubi larissen. Ook sprak hij zijn teleurstel ling uit over de geringe opkomst, die waarschijnlijk te wijten was aan de gladheid. Hierna hield de districtsbestuurder een korte inleiding, waarin hij wees op het nut van een vakvereniging en dat men nog aan het begin van een lange Weg staat, hoewel men in ver gelijking met vroeger al veel heeft weten te bereiken. Een der belang rijkste punten die nog moeten wor den verwezenlijkt noemde de heer De Geus werktijdverkorting. Ook dankte hij de jubilarissen die hun trouw aan de vakvereniging tot en met bewezen hebben, aldus spreker. Hierna felici teerde hij de jubilarissen en speldde hen vervolgens de insignes op de borst, te weten de heren J. Gillissen, J. Catsman en J. G. Pluijmers, die allen reeds 40 jaar lid zijn en de he ren C. Sinke, L. Huijssoon, A. N. Broodman en A. Poortvliet voor hun 25-jarig lidmaatschap. De heer P. W. Gutteling werd deze avond door de districtsbestuurder gefeliciteerd met zijn 50-jarig lidmaatschap, dat in het afgelopen jaar in besloten kring reeds geyierd werd. Voorts zijn de heren "A. Lagendijk. J. Huijsman en C. O. Reijers ook 40 jaar lid, terwijl de he ren J. de Hamer en I. van Sluijs 25 jaren aan de vakvereniging verbon den zijn geweest. Deze laatste leden konden echter niet op deze huldi gingsavond aanwezig zijn. Voor de ontspanning op deze huldigingsavond zorgde de heer Ali-Ben-Lux met een wondershow van mentale magie en fakirdemonstraties. Voor de feeste lijke klanken zorgde het accordeon orkest „Con Brio" onder leiding van de heer J. de Schrijver. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Middelburg zijn Inlichtingen te verkrijgen over de in het tijdvak van 22 tot en met 28 Januari als gevonden aangegeven voorwerpen: ver schillende wanten in diverse maten en kleuren: zwarte hoge schoen; rode por temonnee met inhoud; rechter steun zool; bruinrode vulpen; grijze kinder handschoen;- jonge herdershond; grijze koffer lnh. foto's; kortharige hond (teef); geruite dubbele fietstas met Inhoud; wieldop van auto; map met postzegels; bruin wollen handschoen; gele kente kenplaat van bromfiets; zwarte dames- handschoen; Llpssleutel no. 201; geblokte das; zwart petje; halskettinkje; muntbil jet; contactsleuteltje; ring waaraan 3 sleutels; kinderhandschoen; gebreide meisjeshandschoén: klein sleuteltje, hond (zwarte rug. verder geel); auto-ruiten wisser; hondenpenning no. 10; zwart broekje; bruine portemonnee; polshorlo ge (nikkel); damestasje; rose zijden sjaal; bruine portemonnee; grijze handschoen; snoer van gehoorapparaat. RAAD 'S-HEERENHOEK Begroting '59 vastgesteld 'Bij de behandeling van de begroting van de gemeente 's-IIeerenhoek voor 1959 heeft het raadslid P. Raas ge pleit voor een zo groot mogelijk con- - tingent woningwetwoningen voor de ze gemeente, terwijl hij voorts aan drong op een soepele toepassing van de regelingen voor de sociale zorg en de vergoeding reiskosten voor school bezoek. Burgemeester R. O. M. Wael- put wees ei' in zijn antwoord op, dat een deel van de bevolking nog maar al te graag in een vrij oncomfortabele woning verbleef, omdat de huurprijs van betere woningen te hoog geacht werd. Bij de hoofdstuksgewijze-beharideling van de begroting verzocht de heer P. Raas om de straatverlichting ook fedurende de ochtenduren te laten randen. De heer Remijn drong aan op aansluiting van de zogenaamde onrendabele percelen op het waterlei dingnet. Verschillende leden pleitten voor een betere ophaaldienst voor huisvuil, omdat meerdere inwoners, hun vuilnisemmers zodanig zwaar maken, dat zelfs een ltampioenge- wichtheffer er moeite mee zou heb ben om deze bakken te tillen en in de wagen tê storten. De heer P> Bos vroeg een gunstiger subsidieregeling voor culturele doeleinden. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna de begroting vastgesteld en do be groting van het burgerlijk armbe stuur goedgekeurd. De heer F*. Raas verkreeg de aantekening tegen de femeenschappelijke regeling voor het ouw- en woningtoezicht te hebben gestemd. De heren Raas, Faes en Re- mijn wensten geacht te worden tegen de posten over de gemeenschappelijke vleeskeuringsdienst te hebben ge stemd. Verder maakte de heer Raas nog de opmerking, dat er nog zoveel automobilisten zijn, die niet het fat soen kunnen opbrengen om een be grafenisstoet behoorlijk te laten pas seren. Voorts nam de raad voor kennisge ving aan een mededeling van het Goese gemeentebestuur, dat weige ring van de raad tot het vaststellen va,n keurloon voor vee en vlees als geschil aanhangig is gemaakt bij de Kroon. De raad besloot nog tot rui ling en aankoop van enkele percelen frond voor een uitweg in het nieuwe ouwplan. VLISSINGEN Filmmiddag voor schooljeugd. Woensdagmiddag gaf de afdeling Walcheren van de Bond van politie ambtenaren tot bescherming van die ren in het Scheldekwartier twee filmvoorstellingen voor de Vlissingse schooljeugd. De 11-jarigé Rietje Ma- chielse van de Prins Willemschool ontving uit handen van opperwacht meester J. Munters uit St. Laurens een presentje, omdat zij antwoord wist te geven op een vraag met be trekking tot de dierenbescherming. Tijdens beide voorstellingen werden drie films gedraaid* die tot doel had den de kinderen dichter tot de dieren te brengen. Vooral de laatste film „Danny Boy", handelend over een ter dood veroordeelde hond, heeft de jeugd zeer geboeid. De voorstellingen werden door bijna 1500 kinderen van 19 verschillende scholen bezocht. Aan het slot werden allen nog getrak teerd. OOSTKAPELLE IJsclub vergaderde De ijsclub „De halve maan" te Oost-- kapelle kwam in algemene ledenver gadering bijeen. De voorzitter, de heer A. J. de Broekert, deelde de vergadering mede dat de gemeente rond het sportveld een beplanting aanbrengt, die tevens een goede be schutting aan de ijsbaan zal bieden. Het bestuur overweegt de aanschaf van een vaarbak voor het tijdig schoonmaken van „De halve maan". In verband hiermee zei het bestuur het te betreuren, dat de schooljeugd met stenen en grond het ijs voor de openstelling reeds heeft verontrei nigd. Hiertegen zullen maatregelen worden genomen. In de plaats van de aftredende bestuursleden, de heren J. van Wattel, mej. L. P. van Llere, béiden niet herkiesbaar, werden de dames T. Francke en S. Lampers ge kozen. De voorzitter die werd herko zen bracht in het bijzonder dank aan de heer Wattel, die jarenlang veel werk voor de ijsclub heeft gedaan. Tot slot werd als attractie de boeien de film „De graaf van Monte Chris- to" vertoond. De opkomst van de le den was zeer bevredigend. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: j. A. van 't WestendeContant, z.; J. Prud'homme de Lodder—Van Dob- schütz, z.; W. F. H. van Kuppeveld— Van Bergen, d.; A. v. d. Lubbe—Mabelus, d.; W. M. de Feljter—v. d. Luljster, z.; J. v. d. Broek—Maas, z.; L. B. Reumer— v. d. Berg, d.; L. V. Pihl—Vader, d.; E-- L. Goedbloed—Vader, d.; A. van Wijn gaarden—Bremmers, z.; M. J. v. d. Made —Provoost, d.; P. C. Sichterman—Bee- rens, z.; J. Lijk—De Visser, d. Ondertrouwd: J. J. M. Boot, 28 Jaar en J. F. Schot, 19 jaar; J. Motta, 25 Jaar en M. W. Portier, 22 jaar. Getrouwd: C. F. M. Zweedijk, 22 jaar en W. Passenier, 21 Jaar; P. M. W. J. E. v. d. Slikke, 25 jaar en A, M. Loof, 20 Jaar. Overleden: S. J. de RIjcke, 69 jaar; M. Lute, 71 jaar, wed. van J. ten Hove. ZOUTELANDE. Bevallen: J. koppejan—Koppejan, d.; J. Janse—Sturm, d. Ondertrouwd: A. Jacobse, 25 jaar en E. K. Pleijte, 20 jaar. Getrouwd: A. Geschiere, 26 jaar en w. Cijvat, 22 jaar; M. Francke, 25 jaar en C. Ovaa) 23 jaar. Officiële publikatie VLISSINGEN. De burgemeester van Vlissingen; gelet op artikel 160 der gemeentewet; brengt ter openbare kennis; dat de ontwerp-re- geling van de gemeentelijke herindeling van het eiland Walcheren met de bijbe horende stukken van is februari 1959 af gedurende dertig dagen voor ccn ieder ter inzage ligt ter gemeentesecretarie, 2e afdeling, kamer l, Vlissingen; 12 februari .1959. Voorlopig amateurteam versloeg jeugdploeg Woensdagmiddag is op het AGOVV- terrein té Apeldoorn een voetbalwed strijd gespeeld tussen een voorlopig Nederlands aniateurteam en een voor lopig Nederlands jeugdelftal (18-20 jaar). De amateurs wonnen met 21, nadat de rust met gelijke stand: 00 was in -.egaan. De doelpunten werden ach tereenvolgens gescoord door Frede- riks (Gouda) en Kerkdijk (Sportclub Enschede) voor de amateurs, terwijl Marcus van H.V.C. Het enige tegen- punt voor het Nederlands jeugdteam maakte. ZUID-BEVELAND Raad komt bijeen Bouwplan in Kloetinge wordt spoedig aanbesteed. Dezer dagen zal het bouwrijp maken van het bouwplan Lewestraat-Noord te Kloetinge worden aanbesteed. Dat wil zeggen voor zover deze straat in het financieringsschema van het bouwplan kon worden ingepast, na melijk het gedeelte gelegen tussen de Schoolstraat en de Stelleweg. De kosten van dit gedeelte worden geraamd op 45.000. De helft van dit bedrag kon nog ten laste van het plan LewestraatZuid worden gebracht, dank zij de voordelige ex ploitatie van dit inmiddels bijna ge heel gerealiseerde plan. De andere helft is begroot in het financierings plan Lewestraat-Noord. Uiteindelijk zal de exploitatie van plan Lewestraat-Zuld nog een voor delig saldo opleveren van 11.893,46. Dit bedrag vormt een bestemmings reserve tot sanering van de dorps kern. Propaganda-avond Rode Kruis. De afdeling Zuid-Beveland West-van het Nederlandse Rode Kruis ver toonde zaterdag op de propaganda filmavond in het verenigingsgebouw te Kloetinge de film „Paula'' met de bekende actrice Loretta Young. In het voorprogramma draaide de film „Met volle kracht vooruit". Des middags was er een voorstelling voor de kinderen. GOES Amateurs traden op Tal van amateurartiesten kwamen woensdagavond in „De Prins van Oranje" te Goes op de planken, waar de afdeling Zeeland van de stichting „d'Oprechte Amateur", haar tweede auditie-avond hield in de provincie. Het doel van deze selectie-avonden is de beste Zeeuwse amateurs af te vaardigen naar de finalewedstrijden. Vele amateurspelers en -zangers zijn gisteravond opgetreden. Ook nu weer is gebleken, dat de amateurkunst in Zeeland bloeit, want het bonte en af wisselende programma, waarmee de artiesten hun muziek, zang of decla matie brachten, werd in zijn geheel' door de jury als goed gekwalificeerd. Allereerst was daar- het Zuidbeve- lands Damèskoorj dat volgens de jur ry aanmerkelijk is vooruitgegaan en een goede indruk maakte. De jeug dige Huub Mol uit Wilhelminadófp, die al meermalen heeft bewezen; een uitstekend declamator te zijn, :Werd door de heren beoordelaars ;een „ta lent" genoemd. Zijn voordracht van „Tante To" en „Naar de Expo" de laatste in sappig Bëvélahds dia lect boeide het publiek dan ook in grote mate. Zeer verdienstelijke zang lieten de dames Van Loo-Pekaar, Huisman-Palse, A. Tammtnga-Buther en N. Coehort-Eeket horen. Van de jeugdige amateurs noemen we nog Hans Witte. en i.Willy en jlneBierens. Openbare verkoping Ten overstaan vah notaris tó. E. J; F. van Dissel te Goes wérd in de „Prins van Oranje" in het openbaar verkocht: voor de erven F. de Visser woonhuis met schuurden erf te Goes, -aan de Oude Singel 85, kopers A. N. de Visser en H. A. Rouw, voor 10.400. Woonhuis met erf te Goes aan de Trompstraat 12, kopers Johs. Gunst en B. Markusse voor 2.000,44 Woonhuis en erf onder Goes aan de Oostsingel 142, koper J. M. de Kok voor 5350. Woonhuis met schuur en erf onder Goes aan de Oude Sin gel 79, koper: Jacs. Priem, voor 10.100. Een perceeltje bouwland, groot 17 aren 70 centiaren aan de Oude Singel te Goes, kopers A. N. de Visser en H. A. Rouw voor 3.600. Voor de erven J. J. Verbeem: woon huis en erf onder Goes aan de Mo lendijk 17, aan de gemeente Goes, voor 1670. BIEZELINGE Jonge Kerk vergaderde Onder leiding van ds. D. Schneider kwam de Jonge kerk te Biezelinge in vergadering bijeen. Nadat de voor zitter eerst een bijbelinleiding had gehouden uit Exodus 23 1-12 en: Mattheus 11 25-30, hield hij ver volgens een inleiding over het onder werp „Kerk en recreatie"; Een goe de bespreking volgde hierop. De bij eenkomst werd beëindigd met een dagsluiting voor mej. C, IJzerman. Val op het ijs Tijdens het schaatsenrijden is dins dagmiddag de elfjarige Ella V. te Biezelinge zo ongelukkig komen te vallen, dat zij haar linker pols brak. Na behandeld te zijn in het zie kenhuis te Goes, kon zij huiswaarts keren. Ned. Chr. Vrouwen Bond De afdeling Kapelle-Biezelinge van de Nederlandse. Christen Vrouwen Bond hield in de consistorie der ge reformeerde kerk te Kapelle een bij eenkomst onder presidium van mevr. Sandee-Staal. Mevr. Homburg uit Vlissingen hield daar een referaat over het onderwerp „De macht der vrouw", waarop een goede bespre king volgde. Bij de bestuursverkie zing werden in de plaats van mevr. Op 't Hoi'-Frederikse en mevr. Van Dijke-Rottier gekozen mevr. v. d. Guehte-Nijssen en mevr. Balkenende- Sandee. WEMELDINGE Evangelisatiesamenkomst In de Nederlands hervormde kerk te Wemeldinge werd zondagavond een evangelisatiesamenkomst gehouden, waaraan de plaatselijke predikanten van de Nederlands hervormde kerk, de Gereformeerde Kerk en de Vrije Evangelische Kerk hun medewerking verleenden. Ds. K. W. Slik opende de samen komst en sprak naar aanleiding van Lukas 23 1 t/m 12. Ds. C. de Ruij- ter sprak over „De Zoon des mensen wordt uitgeleverd in de handen der mensen" en ds. J. G. Niewöhner over „Vader in Uwe handen beveel ik mijnen geest". AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT 11-2. Op de markt van vandaag werd een recordomzet geboekt van 425 contracten, alle in de consumptiesector. Gedaan werden ln Eigenheimer 35 mm kiel 25 contracten voor maart waarvan 3 tegen f 15.50 en 22 tegen 15.00 (flauw); ln Bintje 35 mm klei l contract voor febr. tegen f 18.00, 33 contracten voor maart, waarvan 12 tegen f 18.50, 6 tegen f18,40, 5 tegen f 10.20 en 10 tegen f 18 00 en 162 contracten voor april, waarvan 44 tegen f 20.00, 10 tegen f 19.70, 7 tegen f 19.50, 7 tegen f 19.40, 4 tegen f 19.30, 14 tegen f 19.20, 46 tegen f 19.00, 43 tegen f 18.90, 1 tegen f 18.80, 1 tegen f 18.70, 6 tegen f 18.60, 9 tegen 18.50 en 10 tegen f 18.40 (flauw). In Bintje 45 mm klei 3 contrac ten voor febr. tegen f 19-00, 8 contracten voor maart, waarvan 7 tegen f 20.00 en 1 tegen f 19.70 en 165 contracten voor april, waarvan 27 tegen f 22.00, 10 tegen f 21.70, 5 tegen f 21.80, 5 tegen f 21.50, 13 tegen f 21.30, 1 tegen f 21.20, 2 tegen f 21.10, 33 tegen f 21.QQ, 15 tegen f 20.80. 6 tegen f 20.60, 12 tegen f 20.30, 17 tegen f 20.20 en 20 tegen f 21.10 (£lauw). In Vo- ran 35 mm zand 11 contracten voor maart, waarvan 1 tegen 16.20 en 10 tegen f 16.00 en 3 contracten voor april tegen f 16.50, (nauw, prijsh.) en In Llber- tas 35 mm zand 14 contracten voor maart tegen f 15.80 (nauw. prijsh.). Voor de ove rige rassen was de stemming kalm bij geen omzet. Feestavond buurtvereniging Dezer dagen hield de buurtvereni ging „Juliana" in hét Nederlands hervormd jeugdgebouw te Wemel dinge haar jaarlijkse feestavond. De ze avond werd gevuld met schetsjes en muziek door enkele personen uit Goes en Heinkenszand. De voorzitter, de heer A, P. Schouwenaar, opende deze avond en moest constateren, dat een aantal personen öf door ziekte öf om andere omstandigheden ver stek lieten gaan. HOEDEKENSKERKE Gemeenteavond Ned. Herv. Kerk. Dinsdagavond hield de Nederlandse hervormde kerk te Hoedekenskerke een gemeentea.vond onder leiding van ds. S. J. M. Hulsbergen. De finan ciële positie van de kerk bleek alles behalve sterk, want er is een tekort van ongeveer f 3000.De kerkvoog dij zou kunnen overgaan tot hoofde lijke omslag, maar deze maatregel wordt slechts in uiterste noodzaak overwogen. Men zag liever dat het bedrag door vrijwillige bijdragen in de kas kwam. De kerkvoogdij heeft berekend dat er voldoende zou bin nenkomen wanneer alle leden 1 van hun inkomsten afstonden. De kaspositie van het fonds Herstel en Opbouw bleek gunstiger te zijn. Van 1945 af heeft de gemeente een be drag van ca. f 20;000 bijeengebracht. Als dé collectes bevredigend blijven, ..zal binnen afzienbare tijd hét fonds gunnen wordèn opgeheven. pS. 'P.. Kloosterman, Nederlandsher vormd predikant' TetKlöëthïgë; hield na de pauze, een causerie ovèr het onderwerp: Huisbezoek. 's-HEERENHOEK Jaarvergadering „St. Caecilia" De fanfare „St. Caecilia" te 's-Hee- renhoek hield dezer dagen in 't café van de heer P. Rijk, haar jaarlijkse algemene vergadering. Na de ope ning door voorzitter Duijvestein, die de toestand van de vereniging besprak, voerde burgemeester R. O. M. Waelput, ere-voorzltter van de vereniging, het woord. Hij sprak in die hoedanigheid en ook als burgemeester een woord van dank aan de vereniging, die in het afgelopen jaar zich steeds beschik baar heeft gesteld bij de feestelijke gelegenheden. Hij zeide te hopen dat de vereniging zou groeien, daar hij de fanfare zag als een onmisbaar korps voor de gemeente. Hoewel de penningmeester een optimistisch ge luid liet horen, kon men toch niet spreken van een beledigend jaar. Momenteel, heeft de vereniging ze ven leerlingen. Er zal worden ge tracht dit jaar een festival te orga niseren tijdens de jaarlijkse kermis dagen. Uitvoering Symphonette. In de zaal van Hoornick-Spelier te 's-Heerenhoek hield de mondaccorde- onvereniging Symphonette, dezer da gen haar jaarlijkse uitvoering voor de donateurs. Het programma werd verzorgd door de heer Romijn uit Goes, die het publiek bezighield met liedjes, conférence en goocheltoeren. In de pauze speelde het accordeonduo Brand-Jansen uit 's-Heerenhoek eni ge nummers. Na afloop van het pro gramma werd de avond besloten met een bal, waarbij de muziek werd ver zorgd door het duo Brand-Janssen. KAPELLE Oranjevereniging hield jaarvergadering In hotel „De Zwaan" hield de Oran jevereniging te Kapelle maandag avond haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer H. J. Blok. In zijn jaarverslag kon de se cretaris, de heer II. J. Burger mel den, dat de gehouden ledenwerfactie een gunstig verloop heeft gehad. Het ledental liep van 385 op tot 4S5 le den. De heer C. van Liere werd be noemd in de kascontrole-commissie. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. J. Burger en A. J. van Stel herkozen. Op 25 februari a.s. wordt een bijeenkomst belegd met afge vaardigden van verenigingen uit Ka pelle, om zo mogelijk een program ma samen te stellen voor de viering van de 50ste verjaardag van konin gin Juliana. Jeugddienst Zondag 15 februari zal er des avonds om zeven uur in de Nederlands her vormde kerk te Kapelle een jeugd dienst worden gehouden. De dienst zal worden geleid door ds. J. Brons geest uit Hansweert. VISMIJN VEERE 11 febr. Exportgarnalen 412 2.63, schar 252 32—44, bot 42 50—54, wijting 34 29—36. sprot 195 37—45. VEILING ZUID-IIOLL. EILANDEN. 10 februari. Witlof A 52—65, idem B 40— 56, spruiten A 50—110. idem B 44—96, idem D 63, knolselderij 3—24, kroten 6— 14, rodekool 12—27, gelekool 10—26. groe- nekool 20—34, boerenkool 24—47, waspeen 15—27, gr. peen 3—13, uien 3—12, uien ge schild 11—16, prei 36—40, selderij 7—14. Golden Delicious St. 70-op 66, st. 65-70 62, St. 60-65 53, H 70-op 60, H 65-70 64-56, H 60-65 39, k 16—41; Jonathan H 70-op 27—40, H 65-70 19—31, H 80-05 16—24, H II 13—19, K 9—24; Goudreinette H 70—op H—38, H 65-70 12—18, K 10—22; Conférence st. 70-op 71, St. 65-70 68, St. 60-65 61, St. 55-60 53. VEILING GOES 11 febr. Spruiten All 56, BH 34—37, afw. 17, Witlof AI 89—60, All 45—46, Bil 42, afw. 35—52, peen 9—10, prei 36—38, uien 3, waspeen 7, wlttekool 8—13, boerenkool 18—20, gele sav.kool 13, groene sav.kool 24—26, rodekool 18, andijvie 86—88, knol selderij 36. VEILING BERGEN OP ZOOM 11 febr. Rodekool 15—23, wijtekool 8, was peen 22—30, prei 29—50, spruiten 45—1.20, witlof 28—70, Goudreinetten 6—23, Jona thans 11—31, Golden Delicious 6—42, Com- tesse de Paris 9—22, Saint-Remy 15. Eiernoteringen. Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melkinrichting Bergen op Zoom. Ingaande heden: Prijsklasse 0 16 cent, prijsklasse I 15 cent, prijsklasse II 14 cent; prijsklasse III 13 cent; prijsklasse IV 12 cent; prijsklasse V ll cent. „Ons Genoegen" nam afscheid van penningmeester De muziekvereniging „Ons Genoe gen" te Kapelle hield in hotel „De Zwaan" haar algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer P. de Puit. De secretaris, de heer F. Geluk bracht verslag uit over het afgelopen jaar. Daaruit bleek, dat .het ledental met een lid was ach teruitgegaan tot 22 leden. In dit aantal zijn niet begrepen de leden van de drumband. Het verslag' van de penningmeester de heer L,. Willeboer gaf blijk van een gezonde financiële positie. Tot bestuurslid werden her kozen de heren Joh. Schipper en Joz. Remijnse. De heer L. Willeboer meen de tijdens deze vergadering wegens gezondheidsredenen te moeten aftre den. De voorzitter bracht het schei dende bestuurslid dank voor het ve le dat hij al de jaren in het belang van de vereniging heeft gedaan. Want, zo stelde de voorzitter, U bent gedurende de tweeëndertig jaar dat ge onafgebroken het penningmeester schap hebt bekleed, een stuwende kracht geweest en een voorbeeld voor allen. Als dank voor dit vele werd de heer Willeboer het erelidmaat schap aangeboden. Tenslotte sprak de heer Willeboer een dankwoord tot bestuur en leden voor de prettige sa menwerking, die hij altijd heeft mo- 1 gen ondervinden. Als bestuurslid werd vervolgens; gekozen de. heer H. J. Burger. Besloten werd om aan het pinkster muziekconcours van de Bond van Harmonie en Fanfareverenigingen in Zeeland deel te nemen in de eerste afdeling. Aan de gemeente zal ge vraagd worden om de' bestaande mu ziektent op het Kerkplein in eigen dom over te nemen. Bij de rondvraag werd het geven van concerten ter sprake gebracht. Verschillende leden beklaagden er zich over, dat het haast onmogelijk is om in de muziektent op het Kerk plein te concerteren. Men ondervindt er veel hinder van het verkeer, door dat de tent op een drukke verkeers- plc. staat. Niet alleen is dit sto rend voor de muzikanten, zo werd geconcludeerd, maar ook voor het luisterend publiek is dit niet prettig. Vergadering „V.l.O.S." De landbouwvereniging „V.I.O.S." te Kapelle hield dezer dagen in hotel „De Zwaan" haar algemene verga dering onder leiding van de heer A. de Schipper. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Lepoeter Gzn., sprak van een iaar met grote activi teiten. Hoewel de omzet door de steeds grotere vraag naar gecon centreerde meststoffen lager was dan in 1957, werd er het afgelopen jaar toch veel verhandeld. De totale omzet bedroeg 84.415,70 (434.815 kg meststoffen, 130.302 kg compost en 86.420 kg schuimaarde). Het le dental bleef ongewijzigd op (200). Het jaarverslag sprak verder van een goed jaar voor de landbouw in tegenstelling tot de fruitteelt, met uitzondering van de kleinfruitteelt- sector. De rekening van de secretaris sloot met een klein batig saldo; die van de penningmeester met een na delig saldo. Het analyse-rapport over Chloorkali 60 voldeed aan de ge stelde eisen. De heer N. Zegers werd benoemd in de commissie tót het na zien van de rekening van de secre taris. Jubileum Volksonderwijs De afdeling Kapelle van volksonder wijs zal op vrijdag 13 februari a.s. haar vijfentwintig jarig bestaan her denken. Ter gelegenheid hiervan wordt in hotel „De Zwaan" een jub,i- leumavond gehouden. De toneelclub „Juliana" uit Rilland zal dan een opvoering geven van „De onbekende wereld". Na afloop zal er gelegenheid zijn tot dansen met het dansorkest „The Or- pheans" uit Goes. WISSENKERKE Gemeenteraad bijeen De gemeenteraad van Wissenkerke komt op maandag 16 februari, des middags om 2 uur, in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda staan onder meer voorstellen tot toeken ning van een huurcompensatie voor het gemeentepersoneel voor 1959, tot het maken van een pasveersloot als zuiveringsinstallatie voor de rio lering in de kom Kamperland, de vaststelling van de gemeenterekening 1956 en een voorstel tot wijziging 1955 06 salaris" en loonverordtning

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15