PHILIPS voor alle dagen waarop u thuis uitgaat! LEZERS SCHRIJVEN Elke week 51 prijzen Wie wint deze week de hoofdprijs? »Een leven lang GRATIS steeds het nieuwste Philips apparaat NOGMAALS: ANALYSE VAN EEN VERLOREN GEGEVEN PARTIJ PHILIPS INTELLIGENTIE-SPEL 6e RON DE VAN 13 TOT EN MET 19 FEBRUARI 1959 Attentie! Dit is de voorlaatste ronde. Benut dus tijdig uw kans! TELEVISIE RADIO GRAMMOFOONS BANDRECORDERS HI-FI APPARATUUR De Boulevard-Oranje een vrome wens? Als de heer Vader, ons geachte raads lid, denkt aan het doortrekken van de boulevard naar het oosten, zoals in het nummer van uw blad van za terdag j.l. staat vermeld, is bij hem dan de wens de vader van de gedach te en moet de verwezenlijking van zijn denkbeeld als een utopie worden beschouwd? Het heeft er veel van weg. En toch Toen kort na het beëindigen van dt eerste wereldoorlog de heer Manassen in de Amsterdam se gemeenteraad het voorstel deed om, met het oog op het burgerlucht- vaartverkeer dat hij verwachtte, plannen te doen ontwerpen voor het aanleggen van een vliegveld in de nabijheid van de hoofdstad, keken zijn mederaadsleden hem eerst ver bijsterd en toen een tikje meewarig aan. Een vliegveld? Passagiersver voer door de lucht? Wat haalde hun geachte collega nu toch in z'n hoofd. Men vond zijn idee belachelijk en het voorstel kelderde als een baksteen. Nu is er op de luchthaven Schiphol een straat naar de heer Manassen genoemd. Waarmee alleen gezegd wil zijn dat het meer is voorgekomen dat een zogenaamde wensdr om werkelijk heid werd. Natuurlijk er zullen aan het doortrekken van de boulevard geen simpele zaak zoals in uw be schouwing van zaterdag j.l. terecht opgemerkt bezwaren verbonden zijn. Vele bezwaren zelfs. Maar bij welke grootse conceptie is dat niet het geval De vraag is slechts of die bezwaren, tenzij liggend in het fi nanciële vlak, zo onoverkomelijk zijn dat het denkbeeld van de heer Vader daardoor onuitvoerbaar is. Aan de technische uitvoerbaarheid behoeft natuurlijk niet te worden getwijfeld. Zien we naar de „voet" die het vo rige jaar zo keurig aan de Boulevard de Ruvter is gebreid en naar hetgeen gepresteerd wordt bij de Deltawer ken, dan lijkt het maken van een verlengstuk aan de boulevard slechts een peulesehil. Maar de Vissersha ven dan Inderdaad, dit is een teer punt, omdat we hier in de gevoels sfeer verzeild raken. De Vissershaven ligt elke rechtgeaarde Vlissinger na aan het hart. Maar of dit haventje, met wat er nog van de vroegere be drijvigheid en glorie is overgebleven, in werkelijkheid nog zo pittoresk is als we onszelf graag suggereren, zo pittoresk dat daaraan een argument kan worden ontleend teg<?n het door trekken van de boulevard, kijk; daar over kan verschillend worden ge dacht. Al kan niet worden ontken^ dat het verdwijnen van het haventje, mede in verband met het toeristen verkeer, een verliespunt zou beteke nen. Daar staat echter tegenover dat de boulevard na het doortrekken daar van zozeer aan aantrekkelijkheid zal winnen, dat van een ruime compen satie kan worden gesproken. Trou wens, waarom zou het doortrekken van de boulevard per se moeten in houden dat de Vissershaven en de aanlegplaats voor de vaartuigen van het loodswezen ten dode zijn opge schreven? Is er geen andere oplos sing denkbaar, b.v. het tot stand brengen van een verbinding tussen de Boulevard de Ruyter en de „Oranje"- boulevard zonder dat ter plaatse tot demping moet worden overgegaan? Allemaal vragen die een diepgaande studie vereisen. Het stoutmoedige denkbeeld van de heer Vader is dat echter waard. Al zal er nog heel wat water door de Schelde vloeien voor dat aan zijn verlangens zal zijn vol daan. Vlissingen. J. M. d. C. Oud-strijders en B.B. De woorden aan de kade gesproken door regeringsvertegenwoordigers bij aankomst van demobilisanten, klin ken ons nu weer helder in de oren: „De regering is U dankbaar voor het werk. verricht onder zware en moei- 'ijke omstandigheden Discipline en kameraadschap hebben U geholpen, de regering zal dit niet vergeten". Schone woorden, vooral: vergeten en discipline. In 1959 is aanvulling nodig voor de B.B. De minister zegt, dat het nood zakelijk is zekerheid te hebben over personeel te beschikken dat gewend is onder discipline te werken, omdat dit bij hulpverlening op grote schaal een eerste vereiste is. Dus de oud-Indiëstrijders zijn weer het haasje. Immers, zij beschikken over die discipline. Inderdaad, de re gering zal dit niet vergeten. Wat wel vergeten wordt, is dat de oud-Indiëgangers hun jeugd hadden in 1940-'45, drie en meer beste jaren van hun leven doorbrachten in de tropen en vanaf 1950 tot '58 ver schillende keren uit hun werk en hun studie werden gehaald voor 4 of 5 we ken herhaling. Wat vergeten wordt, is, dat er bui tengewoon dienstplichtigen zijn en dat er vrijgestelden zijn. Deze twee groepen n^-en een voor sprong van minstens 3 jaren op de oud-Indiëgangers in hun maatschap pelijke carriere en wij, Indiëgangers merken dit wel. De meeste van ons, oud-Indiëgangers, studeren nu nog 's avonds en die stu die moet je dan maar een of twee keer per week onderbreken om de B.B. te gaan helpen met je discipline. Ben je 33 jt rr of ouder en behoor je niet tot het kader, dan ben je niet geschikt meer. Maar behoor je tot net kader, dan is het open die deur. Onder het zingen van „daar komen ze aan..." moet de oud-Indiëganger naar de B.B. om de discipline over te brengen. In 1949 en '50 als er een boot binnen kwam, gingen de vlaggen uit, want de jongens van overzee kwamen thuis. We zullen diezelfde vlaggen nu maar halfstok hangen, want wordt hier niet een grote onbillijkheid be gaan tegenover de „vergrijsden?" Vlissingen. Een oud-strijder. Baby gestikt In de P.Z.C. van 4-2-'59 hebt U kun nen lezen „Baby gestikt in de wieg" en alweer door een losgewoeld deken tje! Mag ik U een raad geven? Wan neer U op tafel eerst het lakentje legt, daarop de dekentjes, waarvan één dwars, en dan het lakentje om slaat, speldt U dan alles door en door vast bij de omslag, dan kan er niets losraken. En nog een raad! Stop uw baby en/of kleuter in een flinke lange trapzak, leg onderin een met koud of warm water gevuldé kruik al naar gelang het jaargetijde. Bij heel klei ne baby's kan de zak onderaan om de matras gestopt en daarop de kruik. Middelburg Zuster Dop Boot in de mist. Zaterdagavond ongeveer zeven uur kwamen zeventien reizigers, onder wie ondergetekende, bij de pro vinciale stoomboot in Vlissingen aan, die even later uit de mist verscheen en in de fuik meerde. Op een vraag aan het personeel wanneer de boot weer zou gaan varen werd met een I schouderophalen geantwoord. Maar wel werd beloofd te zullen waarschu wen wanneer de boot zou gaan va ren of wanneer een er verandering zou komen. Toen het reeds kwart voor twaalf was kwamen wij tot de ontdekking dat de boot reeds van kwart over tien verlaten was en dat de mensen in de restauratie niet ge waarschuwd waren. De heer De Keijr zer was daarop zo welwillend de po litie te verzoeken of hij zijn salon voor de gestrande reizigers open mocht houden, zodat men tijdens het wachten een consumptie kon gebrui ken. Om ongeveer half één kwam de politie memedelen dat de salon ge sloten moest worden, omdat het reeds sluitingstijd geweest was en dat wij dan maar zonder enige consumptie in de stationsrestauratie moesten gaan zitten. Doch na lang wikken en wegen stond de politie toe dat wij in de salon bleven en dat de heer De Keijzer zijn nachtrust voor ons op offerde, zij het tegen de voorge schreven leges-kosten. Wanneer het pïrsoneel van de provinciale boot ons gewaarschuwd had dat de boot niet meer zou varen, hadden velen van ons tenminste op tijd nacht- logies kunnen zoeken, want daarvoor was het nu reeds te laat. Zuidzande. M. A. JANSEN. Noot van de redactie. Hier demon streert zich het gebrek aan een eigen wachtkamer bij de fuik van de boot. Dan is het waarschuwen veel eenvou diger. Overigens moet ons wel van hot hart, dat reizigers ook zelf actief ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Drs. Mulder gaf variant, waarin wit verloren was... Red.drs. M. C. Verburg In onze rubriek van 30 december j.l. analyseerden wij een stelling die door de S.V. Middelburg onzës inziens voorbarig verloren was gegeven. Uw redacteur had daarbij wit, drs. P. Mulder uit Terneuzen zwart. De heer Mulder reageerde op ons verzoek en gaf varianten waarin wit toch ver loren was. De stelling was als volgt. Wit Kf3, Pd3, Pe2, pion b4. Zwart: moeten blijven en dienen na te gaan hoe het staat met de vertrekmoge- lijkheden. Chr. beginselen Vorige week kon men bij de kleine advertenties in de P.Z.C. als volgt le zen: „Te huur nette eengezinswoning centr. Middelburg. Zonder chr. begin selen onnodig te schrijven, brieven onder noenz. Vooropgesteld dat de eigenaar van de woning vrij is zijn woning te ver huren aan een ieder naar zijn wens, is dit toch geen blijk van chr .naaste liefde tegenover de medemen van welke overtuiging dan ook. In ele gevallen heeft iedereen, iedereen no dig. Wat doet steller van deze adverten tie, wanneer hij morgen per ongeluk door de mist misleid in het water rijdt? Hoe gelukkig zou deze mijn heer zijn als de enige persoon die zijn hulpgeroep hoort een man is, zonder chr. beginselen. Of zou hij dan ook principieel zeggen „Zonder chr. beginselen onnodig mij te red den, dan maar liever verdrinken". Ik geloof het niet! Dan zal hij blij zijn de hand toegestoken te krijgen van degene, die hij zijn woning heeft geweigerd. Één niet woningzoekende lezer. Kd5, Ld6, Pc6, pi: b5 en f5. Op de essent.ële varianten is contra-kritiek mogelijk. A. 1. Pdf4f, Kc4; 2. Pe6, Kb4:; 3. Pg7, Pe3; 4. Pd4, f4; 5. Pge6, Pg6; 6. Ke4, Kc4; 7. Kf5. Hier komt de heer Mulder met een verbetering, n.l. 7Ph4t in plaats van ons Pe7f. Vervolgens stelt zwart voor (dus na Ph4t) 8. Ke4, f3; 9. Pc2, Kc3; 10. Ped4, Lc5 of 10. Pe3, h4; 11. Pg5, b3; 12. Pf3:, Pf3:; 13. Kf3:, Kd3; 14. Pdl, Le5 en zwart wint. Onze weer legging komt neer op het vervangen van 9. Pc2 door 9. Pg5, f2; 10. Pc2, Kc3; 11. Pe3, Kd2; 12. Ph3, Ke2; 13. Pf2:, Kf2:; 14. Pc2 en wit houdt re mise, b.v. 14—b4, 15. Kd3, b3; 16. Pe3 enz. In plaats van 10 Kc3 kan ook 10 b4; 11. Ph3, b3; 12. Pe3f, Kc3 (op 12 Kb5; 13. Kd3) 13. Pf3: 1' en remise. Tenslotte 9 b4; 10. Pf$:, Pf311. Pf3:, Kc3; 12. Pd4, Lc5; 13. Pe2t, Kd2; 14. Pf4, b3; 15. Pd3, Lb6 (op Ld6 volgt Kd4) 16. Pb2, Kc3; 17. Pa4 en remise. B. Wij gaven: 1. Pdf4f, Ke5; 2. Pd3f, Kf 6; 3. Pc3, Pd4f; 4. Ke3, Le5; 5. Pd51\ Ke6; 6. Pc3, Lf6; 7. Pc5t, Kd6; 8. Kf4, Le5t; 9. Kg5, f4; 10. Pb5:t, Pb5: 11. Pd3, f3; 12. Kg4, Pd4; 13. b5, Lf6; 14. Kf4, Kc7; 15. Ke3, Kb6; 16. Pb4, Kb5:; 17. Pc2, Lg5t; 18. Kf2, Lh4+; 19. Ke3, f2; 20. Pd4:f en 21. Ke2 met remise. Zwart geeft de vol gende verbetering. 16. Lg5j; 17, Kd4:, f2 en wint. Onzerzijds is er echter een verster king van deze variant aan te geven, namelijk in plaats van 14. Kf4, 14. Pf4 (dreigt Pd5t). Hierna faalt Lg5 wegens 15. Kd4, Lf4; 16. Ke4. Op 14 Kb5: volgt 15. Pd5, Le5; 16. Pc3t, Kc4; 17. Pe4, 18. Gd2 en 19. Pf3: en remise. Wij zien de stelling dus nog steeds als remise, maar ergens hebben wij het idee, dat onze tegenstander an dermaal een wederwoord vindt. Waartoe hem bij voorbaat plaats ruimte wordt geboden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 BANDRECORDER EE 3516 G f 698.-. Compleet met band en microfoon. I Iedereen kan aan dit spel deel nemen, wanneer hij of zij tijdens de duur van deze prijsvraag een Philips radio (exclusief auto radio), bandrecorder, grammo foon, Hi-Fi of televisie-apparaat J koopt. Voor elke f 100.- of deel daarvan ontvangt koper van zijn handelaar één afgestempeld deelnemings-formu- lier. Voorbeeld: u koopt een grammofoon van f 148.- en krijgt 2 formulieren. U kunt zo veel formulieren tegelijk inzenden als u wilt, maar u kunt ze ook over de verschillende ronden verdelen, want iedere week komt er een nieuwe ronde. HOE ZljN DE SPELREGELS? U ziet hiernaast 4 foto's (A. B. C en D), deels thuis, deels in de studio of elders opgenomen, en 4 afbeel dingen van resp. een televisie-apparaat, een gram mofoon. een radio en een bandrecorder (1, 2. 3 en 4). Bij elk van deze foto's behoort telkens een van de vier apparaten. Aan u de taak om door kijken en beredeneren vast te stellen, welk apparaat het best past bij welke foto. De juiste oplossing is gedeponeerd bij Notaris E. BenninkBolt te Amsterdam enisbindend. Bovendien moet u de volgende zin aanvullen Ik vind het belangrijkste artikel voor gezelligheid en ontspanning thuis, omdat (In maximaal 20 woorden) WAT ZljN DE PRIjZEN Elke week zijn er 51 prijswinnaars, die de contante prijs van het door hen gekochte apparaat terug ont vangen. Bovendien krijgt de door de jury aangewezen beste ineender van de week zijn leven lang gratis steeds het nieuwste Philips apparaat! Dat wil zeggen: het door deze inzender gekochte apparaat wordt gedurende diens leven telkens weer door Philips omgeruild zodra een nieuw gelijkwaardig type uitkomt. HOE ZENDT U IN? Bij uw handelaar liggen deelnemings-formulieren. Alleen door de handelaar gewaarmerkte formulieren zijn geldig. Det op! Deze zesde ronde sluit 19 februari. Ga dus zo gauw mogelijk naar uw handelaar! Bewaar deze advertentie. De uitslag van de vierde ronde wordt via de radiohandel binnenkort bekend gemaakt. 2 GRAMMOFOON AG 2246 - f 69.-. Populaire platenspeler op voet. Moderne uitvoering. Vier draai- snelheden. Netschakelaar. 3 RADIO B 5 X 82 A - f 298.- (luxe uitvoering f 20.- meer). Met extra vlsserUbaml f 308.-. (luxe uitvoering f 20.- meer). A TELEVISIE 17 TX 210 A - f 795.-. I Super-ontvanger. Diameter beeld- buis 43 cm. GemakkclUke bediening. Ongeëvenaard scherp en stabiel beeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 14