ZELANDICA ALLEEN STADSLICHTEN ZIJN NIET VOLDOENDE BIJ MIST W.M.Z. DEMPTE DE PUT, TOEN KALF BUNA VERDRONKEN WAS... SPORT EN WEDSTRIJDEN VOOR HET A.S. WEEKEINDE DONDeJK iVUBKU Aül 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 KANTONRECHTER MIDDELBURG De vertegenwoordiger A. F. uit Arnemuiden bezoekt al negen jaren lang zijn klanten per motor zonder ooit door de politie voor een verkeersover treding aangehouden te zijn. Op 36 januari j.l. liep bet echter mis toen hij tijdens een dikke mist op de rijksweg nabij Nieuw- en Sint Joosland alleen met stadslichten reed. Tegen de politieman die hem hiervoor ver baliseerde zei hij: „Ik vind het flauw, dat U mij hiervoor bekeurt. Dit zal ik ook tegen de rechter zeggen". Verkeersovert reders stonden terecht Woensdagmorgen kreeg hij zijn kans. Hij deed dit dan ook uitvoerig. De vertegenwoordiger bleef, het flauw vinden en was erg gebelgd, toen de officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, „voor zo'n kleinigheid" 20 subs. 4 dagen eiste. Dat hij de lichtschakelaar op stadslicht had gedraaid, was im mers een ongelukje. De kanton rechter noemde het optreden van agenten, die hem op 13 januari te Vlissingen aanhielden. Hij werd toen verbaliseerd omdat hij bij het links- afslaan niet genoeg aan de rechter kant van de weg bleef. „Ik was hoogstens een bandbreedte op de an dere weghelft en dat kwam omdat ik moest uitkijken voor een gepar keerde auto. Dat de agenten voor zo'n kleinigheid proces-verbaal opmaakten was ge woon muggezifterij", zo zei hij. De kantonrechter besloot de zaak aan te houden om de verbalisant te horen, waarop verdachte fel uitviel: „Laat verdachte verregaand en vond me maar betalen, want ik ben toch zelfs de straf aan de lage kant. Toch wilde hij niet hoger gaan en strafte conform. De vertegen woordiger haalde hierop zijn schouders op en was nog niet overtuigd dat hij een overtreding begaan had. De taxi-ondernemer L. H. te Nieuw en Sint Joosland, had ook geen be wondering voor het optreden van de Oud-kassier boerenleenbank te Domburg overleden Woensdagmorgen overleed te Dom burg Sn de ouderdom van ruim 82 Jaar de heer O. Louwerse, die sinds de oprichting van de Coöp. Boeren leenbank te Domburg In 1916 gedu rende 80 jaar kassier van deze bank is geweest. De heer Louwerse was ook van 1918- 1958 secretaris-penningmeester van de afdeling Domburg van de Z.L.M. en verder gedurende 30 laar secreta ris van de Coöp. Landbouwvereni- ging „Eiland Walcheren". Hij was tevens tientallen jaren lid van de kerkeraad van de Nederlands her vormde gemeente te Domburg. Voor al aan het grote vertrouwen dat de heer Louwerse bij de bevolking ge noot is het te danken geweest, dat de Coöp. Boerenleenbank te Dom burg een van de grootste op Walche ren wérd. De heer Louwerse was dra ger van de zilveren medaille van de Orde van Oranje Nassau. Perenexport naar België vrij Met ingang van 16 februari zal er Seen minimumprijs meer geiden voor e uitvoer van Nederlandse peren naar België. Dat houdt in dat met Ingang van die datum do uitvoer van peren uit ons land naar België vrij zal kunnen geschieden. Tot op heden mochten alleen Con ference peren naar- dit land worden uitgevoerd. Gedurende vier maanden is deze export niet mogelijk geweest omdat de prijs inBelgië steeds be neden de vastgestelde minimumprijs lag. De perenvoorraden in ons land zijn op het ogenblik niet groot meer, zodat er ook weinig kans meer is voor export naar België. Hierdoor lis evenmin van grote betekenis het besluit om met ingang van 13 fe bruari de minimum veilingprijs van peren bestemd voor West Duitsland, niet van plan hiervoor nog een keer tje terug te komen". Toen mr. Moo- Ienburgh hier niet op inging, verliet H. de zaal. Dat een goede marktkoopman wel bespraakt is bewees A. J. K. uit Vlis singen, die een uitvoerige technische verhandeling hield over een defecte handrem, welke op 27 januari nabij Heer Arendskerke ln de auto van verdachte was geconstateerd. Voorts verklaarde K. dat hij juist op weg was naar een garage te Goes om dit euvel te laten verhelpen. Mr. An- dreae eiste 10 subs. 2 dagen, waar van mr. Moolenburgh 7,50 subs. 3 dagen maakte. De landbouwer M. B. R. uit 's Gra venpolder maakte op 26 oktober op weg naar huis lelijke brokken toen hij niet goed uitkeek. Hij botste te- gen een man, die met zijn rijwiel in 4 zijn hand aan de rechterkant van de weg stond, mr. Andreae vond dit wel erg nonchalant, omdat de man onder een brandende lantaarn met een paar kennissen stond te praten toen het ongeluk gebeurde. Conform, de eis werd de landbouwer veroor deeld tot 40 subs. Aanrijding te Bergen op Zoom Dinsdagavond ontstond op de hoek Antwerpsestraatweg-Prins Bernhard laan te Bergen op Zoom een aanrij ding tussen een vrachtauto, be stuurd door G. S. uit Tholen en een auto bestuurd door A. P. uit Eeke ren (B.). De aanrijding ontstond door het links rijden van S. De per sonenauto van P. werd vernield. Te gen S. werd proces-verbaal opge maakt. In de Lievevrouwestraat nabij de Ge vangenpoort botsten woensdagmor gen een vrachtauto bestuurd door L. de J. uit Vossemeer en een auto be stuurd door F. V. uit Halsteren. De aanrijding ontstond doordat V. rem de en daarna door de gladheid van de weg de vrachtauto van de J. ram de. Aanbesteding Namens de herverkavelingscommis sie „Zeeland", bureau van uitvoering Schouwen en Duiveland, heeft de Ned. Heidemaatschappij in hotel Concordia te Zierikzee openbaar la ten aanbesteden: het graven, verrui men en dempen van sloten, het in cultuur brengen van toegangswegen, het verlagen en ophogen van perce len en het draineren van percelen, (totale oppervlakte ongeveer 275 hectare) met bijbehorende werken in de polder Zonnemaire. Hoogste in schrijver was het aannemingsbedrijf „Dollard" te Delfzijl voor 392.250. Laagste Inschrijver was de heer M. Uil te Middelburg voor 325.500. Rie Meyer vestigde nieuw Nederlands schaatsrecord Woensdagmiddag werden op de ijs baan „De Blauwe Kamer" te Rhe- nen aan de voet van de Grebbeberg schaatswedstrijden gehouden om het gewestelijk kampioenschap van Gel derland lange baan voor dames over drie afstanden, namelijk 500, 1500 en 3000 meter. Het Noordhollandse meisje Rie Meyer uit Wormer dat buiten mededinging aan beide laatste afstanden deelnam, waagde op de 1000 meter een recordpoging. Zij kwam tot een tijd van 1 min. 55.8 sec en daarmee bleef zij ruim onder de door de K.N.S.B. gestelde limiet voor deze afstand van 1 min 57 sec. Als aan alle voorwaarden is vol daan zal het record worden erkend. Het stoffelijk overschot van de Aga Khan zal op 20 februari worden bijge zet in het mausoleum dat voor hem is gebouwd bij Assoean in Egypte. Het mausoleum heeft meer dan een mil joen gulden gekost. Het staat op een heuvel aan de Nijl, 25 meter lang, 20 meter breed en 14 meter hoog. Premier Debré van Frankrijk heeft tijdens zijn bezoek aan Algiers een krans gelegd bij het monument C gevallenen. Fotona de kransleg- ging drukte de Frame premier de hand van een moslem oorlogsvete- Fout De 60-jarige fabrieksarbeider uit Sou burg maakte een lelijke fout toen hij op 4 november van het vorig jaar te Vlissingen links afsloeg zonder goed uit te kijken. Hierdoor botste een brommer tegen hem op waar door beiden een lelijke smak maak ten. De officier van justitie eiste hiervoor 20 subs. 4 dagen, waarvan mr. Moolenburgh 15 subs. 3 dagen maakte. De in- en verkoper G. C. R. uit Mid delburg werd conform de eis veroor deeld tot 20 subs. 4 dagen, om dat hij op 18 oktober van het vorige jaar te Middelburg bij het links af slaan niet genoeg rechts had gehou den. Hierdoor botste hij met zijn auto tegen een andere wagen. De landarbeider B. de W. uit Arnemui den had op 25 januari te Vlissingen met zijn brommer 40 km gereden wat geconstateerd was door twee agen ten in een dienstauto. Conform de eis werd W. veroordeeld tot- 15 subs. 3 dagen. Verlichting De scholier S. J. M. uit Serooskerke had op 25 januari te Oostkapelle in de Dorpsstraat gereden, terwijl voor- en achterlichten van de auto niet functioneerden. Bovendien was het nummerbord niet verlicht, zodat M. drie boetes tegen zich hoorde eisen, kg.V££rgdft hSl"t zullen minstens 22 cent per kg moeten op brengen. Voor vrijwel alle rassen wel ke nog naar dit land worden uitge voerd ligt de prijs hier belangrijk boven. K Uienprijzen verder gedaald Er heerst op Het ogenblik een zwak ke stemming in de Nederlapdse uien- sector. Ondanks het. koude weer, dat onder normale omstandighedeu de vraag naar uien doet toenemen, ziet men op het ogenblik geregeld dalen de prijzen. De aanvoer is niet bijzonder groot, maar het is vooral de vraag van W.- dultse zijde welke sterk is terugge lopen. Ook Engeland vraagt op het ogenblik minder Nederlandse uien. De prijzen zijn thans op een laagte- punt van dit jaar gekomen. Direct na de jaarwisseling werd voor voor de export geschikte middelkwaliteit tot 1 3cent per kg. betaald. Daarna is de ze gezakt tot 10 11 cent per kg. Op 't ogenblik echter wordt niet meer be taald dan 8-9 cent. Voor grove uien wordt 9% -10 cent per kg. betaald. boetes van 7,50 subs. 2 dagen. De grondwerker M. H. L, uit Mid delburg bad met zijn brommer door een stopbord gereden waarvoor mr. Andreae 5 subs. 1 dag eiste. De kantonrechter vonniste met 3 subs. 1 dag. De groentehandelaar A. F. uit Koudekerlié werd conform de eis ver oordeeld tot 6 subs. 2 dagen, omdat hij een knechtje van onder de 16 jaar op zijn bakfiets had laten rijden. De chauffeur J. M. E. uit Middelburg was op 20 december te Vlissingen met zijn auto links afgeslagen om 'n uitrit in te rijden wat hij niet voor zichtig genoeg deed, waardoor een kleine botsing ontstond. Mr. Andreae eiste hiervoor 40 subs. 8 dagen waarvan mr. Moolenburgh 30 subs. maakte. Rode Duivels-Vienna 1-1 De woensdagavond te Antwerpen ge speelde oefenwedstrijd van het Bel gische elftal tegen de Oostenrijkse eesrte divisie-club Vienna is geëin digd in een gelijkspel: 11. De rust stand "was 01. KJ iemand zal de molens uit ons landschap willen missen. Op allerlei wijzen probeert men de nog bestaande molens voor afbraak te behoeden. De beroemde molens aan de Kinder- dijk kunnen, dankzij steun van verschillende zijden, blijven bestaan. Toch zijn al vele mo' lens verdwenen. Wanneer we het boekje van jkvr. S. Collot d'Escury over de molens in Zeeuwsch-Vlaanderen opslaan, zien we dat daar in 1890 nog 77 verschillende molens aan- wezlg waren tegen 86 in 1987. Men tracht daarom zoveel mogelijk belangstelling voor de molens op te wekken, getuige ook weer het thans door de Provinciale Molencommissie sa mengestelde boekje „Groninger molens". ort geleden verscheen van A. Bicker Caarten, De molen in ons volksleven; een aantrekkelijk met veel foto's en tekeningen verlucht werk. Hierin komen heel wat gegevens over molens, molenaars en allerlei gebruiken in Zeeland voor. Wist U, dat op verschillende molens een geheim cijferschrift werd gebruikt? De molenaars wilden niet, dat anderen zich met hun zaken bemoei den. Tot nu toe zijn voor ons land alleen de cijferschriften van Westkapelle en Lamswaarde bekend. Een van de reden van dit geheimschrift moet ook geweest zijn de hoge belasting op het ge niaal, die vroeger werd geheven, te ontduiken. Die belasting op het bij de molenaar ter vermaling aangevoerde graan was voor vele molenaars een kwalijke zaak. 'Zo was bijv. de controledienst op het gemaal voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee gevestigd. Had men er lucht van dat een commies voor controle op pad was, dan probeerden de molenaars door een bepaalde wiekstand elkaar op de hoogte te brengen. Nu we het toch over die wieken hebben, moeten we het bravourstukje van de molenaar Jan Beyk uit Af- ferden uit zijn jonge tijd vermelden. Hij liet zich voor een pakje shag het was oorlogstijd in Wemeldinge voor een talrijk pu bliek enige malen op een molenwiek door het luchtruim zwaaien. Die molenwieken vertolken ook een eigen taal, een algemene taal (bij geboorte, trouwen, etc.) en een bijzondere (de persoonlijke be richtgeving tussen molenaar en bepaalde personen). In Zeeland spreekt men van een molen in een bepaalde vreugdestand als „in de blleën". Die wieken worden ook gepersonificeerd in de raadsels; een variant van de vier oude wijven komt op Tholen voor: Vier grote heren In lange witte kleren Ze lopen, dat ze hijgen En kunnen elkaar niet krijgen. We kunnen nog een Zeeuws raadsel opgeven: „Wie elt 't eten nae de maeltied" (De molenaar, want die gaat eten, nadat hij gemalen heeft). We vinden in het boek van Bicker Caar ten nog allerlei wétenswaardigheden. Vijftig jaar geleden wilde na een kleine pauze molenaar Kodde op de standerdmolen te St. Anna- land weer met malen beginnen, maar er was geen gang meer in te krijgen. Waar het aan lag, wist men niet. De buurman verspreidde het bericht dat de molen betoverd was. De nieuwe dag bracht uit komst. Een heel klein koperen gewichtje was in het mechanisme gekomen. De molenaar van St. Annaland moet nog steeds een be drag, windgeld geheten, al-s recognitie aan de ambachtsheer beta len. De Zeeuwen houden er van hun molens te witten. Indertijd werd de korenmolen van Halsteren op wens van de molenaarsvrouw die een Zeeuwse is, gewit. KANTONRECHTER MIDDELBURG Scootmobielbestuurder draaide om op rijkswegterwijl scooter naderde De hulpfitter L. de K. uit Souburg, werkzaam bij de N.V. Waterleiding maatschappij „Midden Zeeland" moest zich woensdagmiddag" voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, verantwoorden, omdat hij er op 1.5 december van het vorig jaar niet voor gezorgd had, dat een gedeelte opgebroken straatweg en een tas straatklinkers te Grijpskerke van voldoende verlichting en tekens waren voorzien. Die dag was er in deze gemeente een lek in de waterhoofdleiding ontstaan. De hulpfitter had dit euvel hersteld, maar hij achtte het uit verkeersoogpunt te gevaarlijk om de opgebroken straat weer dicht te maken. Het regende en woei die dag namelijk en de natte en glibberige grond en stenen zonden volgens de fitter gevaar voor het verkeer kunnen opleveren. Hij zette toen een rood en wit ge kleurd bord over het 3 bij 2 meter stuk opgebroken straatweg dat hij eerst provisorisch gedicht had en hing daaraan een lantaarn. Deze straalde wit licht uit naar de rich ting Middelburg en rood licht naar de richting Grijpskerke. „Waarom ook geen rood licht naar de Middelburgse kant?", vroeg de kantonrechter. „Omdat ik nimmer twee lantaarns bij me heb", vertelde De K. „Ik ben al elf jaar bij de maatschappij en ik heb het altijd zo gedaan". Maar al gaat het 11 jaar goed, één keer komt het meestal ver keerd uit. Dat moest ook de hulp fitter ondervinden, want tijdens de duisternis reed de Domburgse bromfietser J. J. P. in een zwa re regenbui tegen de tas stenen. Gelukkig mankeerde dé bromfiet ser betrekkelijk weinig, maar zijn voertuig werd lelijk beschadigd. Zo ongeveer voor 200. De volgende morgen kreeg de hulp fitter, nadat hij met zijn- chefs ge sproken had, twee nieuwe lampen. Mét rode glaasjes. „Toen het kalf dus bijna verdronken was, dempte men de put", vond mr. Moolenburgh. Weinig baat De verbalisant wees er vervolgens nog op, dat de uit Middelburg ko mende weggebruikers heel weinig aan het witte licht hadden, omdat de stapel stenen er vóór lag... De offi cier van justitie, mr. T. Lebret, acht te tenslotte het ten laste gelegde bewezen. Gezien de omstandigheden eiste hij een boete van 15. Ook dat vond mr. Moolenburg nog te hoog. Gezien het feit, dat De IC. verschillende malen om „versterking" van zijn rode lampen-voorraad bij zijn directie had aangedrongen, ver oordeelde de kantonrechter de Sou- burgse fitter tot een boete van 6. De metaalbewerker J. C. van V. uit Koudekerke draaide op 4 ok tober j.l. op de rijksweg te Kloe- tinge met zijn scootmobiel, juist op het moment dat de Amster damse machinist A. R. op zijn scooter naderde. Een botsing was niet meer te voorkomen. De ma chinist en zijn echtgenote, die achterop zat, sloegen over de ln 1960 wordt in Warschau een Cho pin-jaar gehouden. Het Poolse orga nisatiecomité had een prijsvraag uit geschreven voor het ontwerpen van een passend aanplakbiljet. Uit 25 lan den kwamen 880 ontwerpen binnen. De fotocombinatie toont de bekroon de ontwerpen. V.l.n.r.: eerste prijs voor Mannfred Kniska uit Berlijn, Uoeede prijs voor Joseph McGrath uit Engeland, derde prijs voor Eril Falie uit zweden. Zaterdagvoetbal VIERDE KLAS K.N.V.B. (zaterdag) BekerwedstrijdDinteloordArne muiden (2). EERSTE KLAS HoekKrabbendijke (1); Rillandia— Yerseke III (1); V.C.K.Wemeldinge (2); KapelleTern. Boys (1); Spui Serooskerke (1). TWEEDE KLAS A VeereOostkapelle (1); Middelburg VNieuwdorp II (1); Bevelanders Meeuwen (1); Arnemuiden IIR.C.S. IV (1). TWEEDE KLAS B KatsDriewegen (1); Kloetinge Goes V (1); S.V.D.'s-Heer-Hen- drikskinderen (1); Wolfaartsdijk Zaamslag (1); MevoWissenkèrke (1). TWEEDE KLAS C Brouwershaven HIBurgh III (2); Mevo IISinoto (2). DERDE KLAS A Serooskerke II—V.C.K. II (2); V.C.K. ÜINieuwland (2); Heinkenszand Beren (2). DERDE KLAS B Wemeldinge IIRillandia II (3). DERDE KLAS O ZeemeeuwenW.I.K. (3); Bruse Boys IIBurgh IV (1); Sinoto n Duiveland n (2). DERDE KLAS D Tern. Boys HA.Z.V.V. II (1); Zaamslag II—Hoek II (3)„ Afdelingsvoetbal EERSTE KLAS A RoburIJzendijke (1); Kruiningen Walcheren (1); VogelwaardeNoor mannen (3); SchoondijkeAarden burg (1); DomburgKoewacht (2). EERSTE KLAS B Zierikzee IIBurgh (2); Renesse II Brouwershaven (2); Burgh IIS. V.O.W.K. (1). RESERVE EERSTE KLAS Vlissingen IVClinge n (1); Terneu- zen IISteen II (1); Luctor IIZee land Sport ÜI (2). TWEEDE KLAS A Biervliet II—R.C.S. HI (1); Retran- chementZuidzande (1); Noorman nen IIZeeland Sport IV (2); Hoofd plaatPhilippine (1). TWEEDE KLAS B PatrijzenHansw. Boys II (1); Ro bur IIVolharding (2); Yerseke II Kwadendamme (1). TWEEDE KLAS C Brouwershaven IIZonnemaire (2); Zierikzee IIIDreischor (2). DERDE KLAS A Groede nSchoondijke H (3); Jong AmbonWalcheren HI (1); Patrij zen IIZeeland Sport V (1). DERDE KLAS B 's-Heer-Ai-endskerke IIWalcheren II (2); Middelburg IVZeelandia III (3); Middelburgse BoysGoes IV (1); Lewed. Boys n—Patrijzen in scooter heen en werden zodanig gewond, dat zij eerst twee maan den later weer voor het eest hun woning in Amsterdam terug za gen. Van V. was van plan om voor een bezoek aan een kennis rechts af te slaan, maar deze zijweg was hij voorbijgereden. Hij wilde nu links een zijweg inslaan om zo omrijdend zijn kennis toch te bereiken. Toen hij meende de tweede zijweg genaderd te zijn, gaf hij volgens zijn verklaring richting aan, sorteerde voor en be gon te draaien. Toen hij daar bezig was, kwam hij tot de ontdekking dat er helemaal geen linkerzijweg was, maar een parkeerstrook. Hij wist dat de scooter achter hem reed, maar niettemin zette hij de draaimanoeuvre door. „Ik dacht, dat de scooterrijder mij wel rechts zou passeren", ver klaarde hij de kantonrechter. - De Amsterdamse machinist vertelde echter, dat Van V. richting aangaf toen hij nog helemaal rechts van de weg reed. „Toen ik hem dicht gena derd was, draaide de scootmobiel plotseling om", aldus R., die dus geen kans meer zag het voertuig te passeren. Met de botsing als gevolg. Buiten de verwondingen,- die het Am sterdamse echtpaar opliep, werd de scooter nog voor 400 beschadigd. De officier betoogde, dat Van V. wel op een zeer ongelukkig moment was gedraaid. Mr. Lebret eiste een boete van 40, die de kantonrechter in zijn vonnis conform over nam. (Advertentie) Toon aanp eva ntf 1st KWALITEIT SERVICE ....PRIJST jaar garantie nige mei trioglas isolatie (geociróêieerdl^ Varta Service- Station te GOES. Blanekstraat 1-3 Tel. 01100-2828 DERDE KLAS C Corn. Boys III—Axel III (1); Vogel waarde II—Hontenisse III (1); W II—Philip Tcrneuzen II .ine H (2); Sluiskil II— (1). KORFBAL Voor de 2e klas B van de K.N.K.B. zijn drie wedstrijden vastgesteld. Daarbij zal Quick stellig dankbaar van de gelegenheid gebruik maken om via een zege op Hou Stand de eerste plaats van het Middelburg se Swift over te nemen. Het pro gramma ziet er als volgt uit: TWEEDE KLAS B O.S.C.R.—Velox (1); Quick—Hou Stand (1); Ons HuisMerwede (2).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13