Politieke partijen krijgen meer vrijheid in haar televisiezendtijd mmom KAMER CORRIGEERDE BELEID VAN MR. HÖPPENER DOUANE TE TILBURG SMOKKELBENDE OP SPOOR SYNODE HERVORMDE KERK BEHANDELDE DOOPRAPPORT EEN TWEELING-MOEDER IN VLÏSSINGEN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INTERPELLATIE-VROLIJK MET MOTIE-WTTEWAAL VAN STOETWEGEN (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Höppener, heeft dinsdag in de Tweede Kamer bakzeil moe ten halen tijdens de interpellatie van mr. Vrolijk (p.v.d.a.) over de toekenning van radio- en televisiezendtijd aan de politieke partijen. Hij kon géén enkel steekhoudend argument aanvoeren voor zijn besluit, om de laatste dag voor de verkiezingen, 11 maart, geen radiozendtijd maar wel televisiezendtijd beschik baar te stellen voor verkiezingspropaganda. Evenmin kon hij afdoende motiveren, waarom hij ten aanzien van de vormgeving van de politieke televisie-uitzendingen beperkingen aan de par tijen had opgelegd- Op het eind van het debat, dat onder meer een motie van jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (c.h.) opleverde, trok hij de beperkingen in en liet de inkleding van de t.v.-uitzen dingen binnen de gegeven technische mogelijkheden aan de politieke partijen over. En hij zegde toe, dat op de dag voor de verkiezingen geen radio- maar ook geen televisie-uitzendingen aan politieke partijen zullen worden toegestaan. De staatssecretaris zal op suggestie van mr. Roos jen (a.r.) proberen de twee politieke televisie-uitzendingen die aanvankelijk op II maart waren bepaald in te voegen op 9 of 10 maart. Het betreft hier zendtijd van de Pacifistisch Socialistische Partij en van de Boerenpartij. Mr. Vrolijk noemde het logisch, dat op11 maart de dag van de bid stond voor het gewas, waarvoor zelfs de verkiezingen een dag zijn uitge steld geen politieke beschouwin gen voor de radio gegeven zullen wor den. Hij vond 't echter vreemd dat op de avond van de 11de maart voor de te levisie wel twee politieke partijen verschijnen. Hij wenste, dat deze in consequentie ongedaan gemaakt zou worden en dat de radioregeling daar bij zou prevaleren. Uitvoerig maakte hij bezwaar te gen het voorschrift van de staats secretaris, dat de toegestane tele visiezendtijd alleen gebruikt mag worden voor een directe uitzending van het gesproken woord en dat geen beelden, foto's en dergelijke op het scherm gebracht mogen worden. De staatssecretaris be hoeft ln ons land niet bevreesd te zijn voor staatsgevaarlijke of ze- denkwetsende uitzendingen, verze kerde de heer Vrolijk, die boven dien bij voorbaat de gemakkelijke dooddoener van technische bezwa ren tegen meer vrijheid, afwees. De staatssecretaris kwam inderdaad niet technische bezwaren. Hij was be- vreésd voor „rommelige uitzendin gen" in de kleine studio met één t.v.- camera, die beschikbaar gesteld kon worden. De Kamer vond dat een vreemd argument, omdat de politieke partijen en niet mr. Höppener moeten beoordelen, wat zij van hun uitzendingen zullen maken. De staats secretaris voelde blijkbaar ook zelf, Prinses Beatrix ontplooit grote ski-activiteit Prinses Beatrix, die thans met va kantie in Sankt Anton am Arlberg in Oostenrijk vertoeft, brengt het grootste gedeelte van de dag in ge zelschap van haar skileraar op de bergen door. Haar vriendin Hasseley Kircher en mevrouw Seesink wach ten dan beneden op haar. Prinses Irene wordt 22 februari in Sankt Anton verwacht en blijft daar dan tot 1 maart. Behalve bij een korte begroeting za terdagavond heeft men prinses Bea trix nergens tezamen gezien met ko ning Boudewijn, die ook met vakan tie in Sankt Anton verblijft. Koning Boudewijn en zijn zuster Charlotte van Luxemburg trekken er elke dag op uit om, genietend van het gunstige weer, een aantal af dalingen op de ski's te maken. Zij gaan daarbij het moeilijkstè parcours niet uit de weg. Volgens deskundigen kan dat voor hen geen gevaar daar zij bijna even goed de ski-kunst meester zijn als hun leraar Albert Funder, die ook koningin Juliana in Sankt Anton begeleid heeft. Koning Boudewijn heeft aller har ten voor zich gewonnen door zijn een voudig en onopvallend optreden. Hij luncht in een drukbezocht restau rant of gebruikt ergens een hapje in een broodjeswinkel. En hij praat ongedwongen met journalisten en laat fotografen hun gang gaan. VERSCHIL. Peterborough", de chroniqueur van de Londense „Daily Telegraph" heeft van een Engelse diplomaat een kenschetsing gehoord van het verschil tussen de Engelse en de Russische pers, zoals hem dat was verteld door eep Rus. „Veronderstel", zei de Rus, „dat U en ik een hardloop-wedstrijd houden en U wint. In uw krant zou staan: De Russische en Britse ambassa deurs hebben gisteren hardgelopen. De Britse ambassadeur heeft ge wonnen. Maar in de „Pravda" zou het bericht luiden: gisteren is een hardloopwedstrijd tussen diplomaten gehouden. De Russische ambassa deur eindigde als tweede. De Engel se ambassadeur kwam net voor de laatste man over de streep". dat hij de partijen al te zeer in hun bewegingsvrijheid had beknot en daarom maakte hij bekend, dat de partijen de beschikking zullen krij gen over meer studioruimte met twee camera's. Secretaresse Een van de wensen van de interpel- lant en ongetwijfeld van de gehele Kamer was hiermee in vervulling ge gaan. Wat de vaststelling van twee politieke t.v.-uitzendingen op de avond van de lie maart aangaat, zei mr. Höppener, dat het schema voor de zendtijd van de politieke partijen met ve.el moeite samengesteld was en dat er moeilijk verandering in aan gebracht kon worden. Hij had er de secretaresse van de Radïoraad nog eens over opgebeld en die had hem dit bevestigd. Grote verwondering heerste in de Kamer over deze mededeling. Mr. Vrolijk vroeg de staatssecretaris dringend alsnog een ander schema vast te stellen en daarover met een ander dan de secretaresse van de Ra- dioraad te spreken Zes mensen gewond op weg Den Haag-Utrecht Zqs mensen werden gewond bij een auto-ongeval op rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht), dat gistermorgen om streeks tien uur ter hoogte van de Bal- last-Mij. te Utrecht veroorzaakt werd, door het plotseling stoppen yan een tankwagen. De chauffeur van deze tankwagen, de 49-jarige J. G. H. uit Rotterdam, wil de zijn ruiten schoonmaken, omdat ijsafzetting hem het uitzicht belem merde. Hij stopte vrij plotseling aan de rechterkant van de weg. waardoor een achteropkomende personenautoj bestuurd door de 30-jarige A. J. G. H. uit Den Haag, in volle vaart tegen de wagen opvloog. De personenauto schoot bijna geiieel onder de tankwa gen. In de auto bevonden zich zeven personen uit Den Haag, van wie er zes gewond werden en naar het Stads en Academisch Ziekenhuis in Utrecht moesten worden overgebracht. De be stuurder verkeert in zorgwekkende toestand. IJslandse treiler met 31 man vermist De Amerikaanse kustwacht heeft be richten ontvangen volgens welke een IJslandse treiler met 31 man aan boord wordt vermist in de buurt van Newfoundland. Men zou sedert drie dagen niets meer van de treiler, de „Juli", hebben vernomen. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (c.h.) diende een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat op de 11e maart, zijnde de biddag voor het gewas, geen politieke televi sie-uitzendingen behoren plaats te vinden. Ook de interpellant mr. Vro lijk (p.v.d.a.) en mr. Roosjen (a.r.) alsmede enige andere Kamerleden hadden de motie ondertekend. De staatssecretaris kon hier niet te genop. Hij kwam toen met zijn mede deling, dat hij de twee politieke t.v.- uitzendingen van 11 maart naar 9 of 10 maart zou verplaatsen. Zijn neder laag was volledig. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen trok begrijpelijk haar motie in. Oorlog en marine Tijdens de behandeling van de be grotingen van oorlog en van marine voor 1959 keerde mr. Roosjen van de A.R.P. zich tegen de socialisti sche aandrang om Hr. Ms. „Karei Doorman" en de twee kruisers af te schaffen. Voorts kritiseerde hij de wapenleve ranties van onze bondgenoten aan Indonesië. Daarbij sloot de heer Fens van de K.V.P. zich aan. Deze toonde zich, naar hij beweerde, teleurgesteld over de Amerikaanse wapenleveran ties voor twintig Indonesische leger- bataljons. Met de door Engeland ge leverde vliegtuigen stellen de Ame rikaanse leveringen Indonesië in staat een aardig bevrijdingslegertje, ge richt tegen Nieuw-Guinea, op te bou- £*AAA*'VVVVW*VVVWVVVV\A Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen dichtte (Van onze parlementaire redacteur) Jkvr. mr. Wttwaal van Stoet wegen, het vrouwelijke lid van de Christelijk Historische fractie, heeft cle Tweede Ka mer dinsdag, toen zij de be moeiingen van de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Höppe ner, met de vorm vim de aan de politieke partijen toegestane televisie-uitzendingen hekelde, een vrolijk ogenblik bezorgd. „Prof. Oud zal bij zijn T.V.- uitzending wel liever spreken dan zingen", zo zei zij tot de geamuseerd luisterende afge vaardigden. „Ik kan me ech ter voorstellen', dat hij een trompettist meebrengt, die de melodie speelt, waarmee de po litieke uitzendingen van de V.V.D. plegen te beginnen, de melodie namelijk van „Wij le ven vrij, wij leven blij." Hij zou er zelfs een juffrouw bij kunnen laten zingen: „Wij le ven vrij, wij leven blij op V.V.D.'se grond. Ontworsteld aan de slavernij, zijn wij van socialisten vrij: stemt nu de V.V.D. terstond". De hele Kamer genoot. Prof. Dud stapte uit zijn bankje, liep naar het spreekgestoelte en zei cot de freule: „Ik dank U wel voor de tip". wen. Vandaag wordt de behandeling VV*VA'WVWVVVVV>A'\AAA/W van de begroting voortgezet. VOORKEUR VOOR OPEL-REKORDS Nog meer arrestaties te verwachten. De douane van Tilburg heeft in de afgelopen dagen arrestaties verricht, waardoor zij een eind hoopt te heb ben gemaakt aan een uitgebreide smokkelhandel in boter. De smokke laars maakten gebruik van huur auto's. Zij reden bij voorkeur in Opel- Rekords, maar ook andere typen wer den niet versmaad. Tientallen wa- gens zijn in beslag genomen. De veld dienst van de Tilburgse douane is thans nog bezig met het onderzoek. Men verwacht dat het aantal arres taties nog zal stijgen. Naar hetgeen tot nog toe in Tilburg bekend werd, huurden de smokke laars hun wagens in diverse Neder landse steden. De Rotterdamse po litie weet reeds te melden dat in de Maasstad twee Opel-Rekords en drie wagens van ander fabrikaat bij de botersmokkel betrokken waren. De smokkelaars gebruikten bij voor keur het Opel-type, omdat zij de be schikking hadden over gereedschap waarmee met geringe moeite de sserstrip op het voorspatbord verwij derd kon worden. Door de kleine gaatjes in het staal bevestigden zij in het spatbord een soort bagagenetje, waarna de sierstrip op zijn oude plaats gemonteerd werd. Het bagage netje werd volgestouwd met pakken boter door de koplamp van de auto tijdelijk weg te nemen. Do smokkel is aan het licht getre den toen op 19 januari aan de grens ten zuiden van Tilburg twee Opel- Rekords gevisiteerd werden. Het bleek dat de wagens 100 kilo boter in de spatborden en 50 kilo in de zijwanden vervoerden. Van de onge veer tien personen die in verband met deze affaire werden aangehou den bevinden zich nog twee achter slot en grendel. De overigen werden na verhoor vrijgelaten. Alle betrokkenen kwamen uit Til burg of de omgeving van deze stad. Een aantal gezochte figuren is nog voortvluchtig, doch de justitie kan niet meedelen of er een vermoeden bestaat omtrent hun verblijfplaats. Bij huiszoekingen zijn voorts bij zonder bruikbare gegevens aan het. licht gekomen, die er op wij zen, dat er nog tal van nieuwe ontwikkelingen kunnen worden verwacht. Miss Abel Oliver is al 35 jaar post bode in het Engelse plaatsje Punnets Town. In weer en wind legt zij zes maal in de weekruim twintig kilo meter per dag af. Een radio-omroep in New York heeft haar nu uitgeno digd4 om in een radioserie voor de microfoon haar levensgeschiedenis te vertellen. Dr. Lekkerkerker benoemd tot prof. in Groningen De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft tot kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen (vacature prof. dr. Th. L. Haïtjem») benoemd dr. A. F. N. Lekkerkerker, predikant der her vormde gemeente te Utrecht. Zijn leeropdracht is dogmatiek, va derlandse geschiedenis en kerkrecht. Tïjedns de vergadering van de synode in november van het vorig jaar was in de genoemde vacature benoemd dr. J. M. de Jong conrector van het theologisch seminarie te Driebergen, die deze benoeming niet aanvaardde. Dr. John in Engeland ongewenst De Engelse regering beschouwt het vroegere hoofd van de Westduitse inlichtingendienst, dr. Otto John, als een ongewenste vreemdeling. Dins dagavond kwam hij voor een bezoek aan Londen in Dover aan. De douane autoriteiten stonden hem echter niet toe zijn reis voort te zetten. Hedenochtend keert hij naar het con tinent terug. Zoals bekend week John naar Oost- Duitsland uit. Gedesillusioneerd keer de hij na anderhalf jaar terug. NIEUW PRESIDIUM GEKOZEN Richtlijnen voer het pastoraal beleid. Nadat de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk, die haar vergadering in Zeist is begon nen, een nieuw presidium had geko zen, heeft zij een dooprapport behan deld, dat door de commissie voor de dooppraktijk is samengesteld. Dr. H. van der Loos, voorzitter van de com missie, zei dat de doopcommissie zich alleèn met de dooppraktijk heeft be ziggehouden en niet met de theologie van de doop. Het rapport, zo zei hij, wil richtlijnen geven voor het pasto raal beleid. Ü$T Twee moeders en twee pasgeboren dochtertjes in een ziekenhuis. Ogenschijnlijk een vrij alledaags gebeurenmaar wanneer men nu weet dat het in dit geval gaat om de tweelingzusters Vader uit Vlissingen (de een gehuwd met de heer Pihl en de ander met de heer Coedbloed) en dat zij bo vendien in dezelfde nacht het leven schonken aan een dochtertje, dan is het toch niet meer zo alledaags! H.et gebeurde in de nacht van vrijdag op zater dag in het St. Josepliziekenhuis te Vlissingen. Om kwart over een werd de /f390 gram wegende Karin Maria Pilil geboren en om half zes volgde Yolanda Goedbloed (4330 gram). De tweeling- moeder ligt zusterlijk bijeen in één kamer en. zo wel de moeder-zusters als de dochter-niohtjés maken het goed.... (Foto P.Z.C.) Verschil van nationaliteit mag op zichzelf geen grond voor weigering- van de doop zijn, aldus het rapport. Er moeten vormen gevonden worden waardoor deze moeilijkheden kunnen worden overwonnen. Het rapport wijst op de mogelijkheid van uitstel van de doop. Bij de discussies, waaraan vele leden van de synode deelnamen, toonde prof. G. <2. van Niftrik zich teleurge steld over het rapport. Hij zei te be grijpen dat de commissie in de „ver warde praktijk van de Hervormde Kerk" orde wil scheppen, maar als men de doop heilig wil houden kan men zich volgens het niet onthouden van de theologische aspecten. Het rapport heeft naar zijn mening te weinig aandacht voor de liefderijke God, die kinderen als zijn kinderen aanneemt. Daarom moeten de ouders niet aan een test worden onderwor pen. Bovendien zal men het oecume nische gezichtspunt weer in het oog moeten houden, aldus prof. Van Nif trik. Ds. M. Groenenberg uit Amsterdam achtte de onklaarheid over de doop het gevolg van het feit „dat wij over de volkskerk geen voldoende klaar heid hebben." Hij vond het uitstel van de doop op pastorale gronden onjuist. Na het toedienen van de doop is pas de mogelijkheid het ge sprek te begiftnen, zo zei hij. De praeses van de synode stelde vooi het rapport aan een nieuwe commis sie ter hand te stellen, die het in een theologisch kader zal plaatsen. De synode zei dit voorstel te willen aan- vaardeu, mits het nieuw opgezette rapport op korte termijn klaar kan zijn. De synode hoopt, dat het nienwe rapport in de junivergadering kan worden behandeld. Ook is een bespreking -gehouden over het rapport „Vragen om de gebedsgenezing", welke is samen gesteld door dc raad voor kerk en ziekenzorg. Ds. A. Heijmans zei, dat het rapport niet geschre ven is met het oog op het optre den van de Amerikaanse predi kant Osbórn, al is aan deze wel aandacht gegeven. Het rapport behandelt verscheidene vraagstukken: Wat is de verhouding tussen ziek zijn en gezond zijn? Wat tussen ziekte en zonde? Ziekte en zonde zijn niet te identificeren, aldus het rapport, „toch is er een geheim zinnig verband: ziekte is een teken van losgeslagen zijn van God." Maar men mag nooit persoonlijke ziekte als persoonlijke schuld zien. Massa-genezingsdiensten worden in dit rapport afgewezen. Het Wereldgebeuren Tweede man Ook Christian Herter stond ken nelijk ervan te kijken dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, in een brief aan president Dwight D. Eisenhower vroeg om tijdelijk van zijn functie te worden ontheven. Dulles moet een hernia-operatie on dergaan en van deze gelegenheid wil hij gebruik maken om te herstellen van de ontsteking aan de dikke darm, waaraan hij in december j.l. leed. Voor onderminister Christian Heiter is nu de taak weggelegd, Dulles te vervangen. Hij is nog met vakantie, zodat de onderminister voor buitenlandse economische be trekkingen, Douglas Dillon, tot zijn terugkeer op maandag aanstaande het werk gaande moet houden. Maar misschien zal Herter meer dan Dulles het werk weten te verdelen en niet, zoals de ze ventigjarige minister allerlei karwei en zelf opknappen. Dulles is niet alleen de voornaamste adviseur van de president op het gebied van de buitenlandse politiek, maar ook de voornaamste onderhandelaar in be sprekingen met andere regeringen op buitenlandse reizen en conferen ties, de eerste- redevoeringenschrijver over buitenlandse aangelegenheden en hoogste supervisor- van het werk dat de ambtenaren van het State De partement verzetten. Men kan zich intussen voorstellen, dat Herter in de komende weken wel eens gebruik zal maken van Dulles' aanbod om des gewenst adviezen te geven. Overigens is ook de populaire Herter zelf geen kleine jongen. De 63-jarige onderminister, die zijn opleiding be gon met een architectuur-studie, liet zieli in 1916 door een vriend overha len om over te stappen naar de bui tenlandse politiek. Sindsdien is hij vele jaren aan het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken ver bonden geweest en hij heeft ook bui ten het ambtelijke apparaat deze kant van het regeringsbeleid tot zijn specialisme gerekend. Weliswaar was het aan ziekte in het diplomatieke korps toe te schrijven, dat hij al op 22-ja- rige leeftijd functioneerde als Ame rikaans ambassadeur in Brussel, maar hij sloeg zich „met verve" dooi de moeilijkheden heen en vervulde in zijn verdere carrière veel interessan te opdrachten die vaak iets met Eu ropa te maken hadden. Belastte men hem daarmee omdat hij als Ameri kaan (in 1895) was geboren te Pa rijs, .waar zijn ouders indertijd kunstgeschiedenis studeerden Mis schien is deze merkwaardige bijzon derheid daarbij wel eens schertsend ter sprake gebracht, maar verder zal het zo zijn gegaan, dat de supe rieuren de Europese ervaring die Herter bij de uitwerking van de ene taak opdeed, telkens bruikbaar acht ten voor een juiste vervulling van een volgende. Zo was hij op het eind van de Eerste Wereldoorlog onder meer secretaris van een speciale di plomatieke missie, diè met Duitsland over een verdrag over krijgsgevange nen onderhandelde en medewerker van Herbert Hoover bij de na-oor- logse hulpverlening aan het Belgische volk. Behalve op ambtelijk, bewoog Her ter zich ook op partijpolitiek terrein. Zo had hij twaalf jaar zitting in de volksvertegenwoordi ging van Massachusetts en in 1943 werd hij gekozen in het federale huis van afgevaardigden, waar vanzelf sprekend de buitenlandse politiek en speciaal Europa zijn bijzondere aan dacht hadden. Als voorzitter van een Republikeins comité dat zijn naam droeg, wist hij na een reis door Eu ropa de doorslag te geven tot aan neming van het Marshallplan in het Congres. En ook Trumans Punt 4- program prees hij bij zijn Republi keinse partijgenoten zo overtuigend aan, dat het eveneens werd aan vaard. Tijdens zijn latere gouver neurschap van Massachusetts heeft hij de buitenlandse politiek nog tel kens in het openbaar aangeroerd. Op het tegenwoordige braridpunt van de internationale spanningen, Ber lijn, heeft hij zelf in andere veelbe wogen jaren in de Eerste Wereld oorlog een tijdje als attaché bij de Amerikaanse ambassade gewoond, en men ma.g aannemen, dat hij de laatste politieke verwikkelingen rond deze stad met grote .aandacht heeft gevolgd. John Foster Dulles heeft gezegd, dat hij tijdens zijn lichame lijk herstel tijd zal nemén om zich, vrij van andere verantwoordelijkhe den. te concentreren op de ingewik kelde en ernstige problemen die door de Sowjet-politiek ten opzichte van Berlijn werden geschapen en op het westelijke antwoord. 'Hij heeft zich in de Europese hoofdsteden nog juist voor zijn ziekte op de hoogte kun nen stellen van de gedachten die over dit probleem in Londen, Parijs en Bonn leven. Christian Herter, die straks aan Dul les' bureau en zeker ook nu en dan aan diens bed zit, zal ervoor inoefen zorgen dat in dit denkwerk telkens de nieuwste ontwikkelingen worden opgenomen. CHRISTIAN HERTER ..op Europa georiënteerd....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9