c Hogere technische school te Vlissingen heeft bouwplannen 3 NIEÜWVLIET KAMPT NOG MET SLECHTE WOONTOESTANDEN GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL RIJDEND DUMPPALEIS" KOOS STANDPLAATS IN BRUINISSE NOORD-BEVELAND WINTEROORD VOOR VELE TREKVOGELS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 GEZONDE ONTWIKKELING Jaarverslagen Vereniging „De Ruyterschool" Het bestuur van de vereniging „De Ruyterschool" te Vlissingen, die tot 1 januari Jl. ook de Hogere Technische school aldaar beheerde, heelt het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen verzocht voorberei dingen te mogen treffen om te komen tot de bouw van een definitief schoolgebouw. Op 18 december vonden de eerste besprekingen plaats ter vaststelling van het lokalenplan, zo wordt in het jaarverslag over 1958 medegedeeld. B. en W. van Vlissingen hebben, behoudens goedkeuring door de gemeenteraad, reeds het benodigde bouwterrein aangeboden. Het schoolbestuur heeft een verzoek aan de minister gezonden om tot aan koop van het terrein te mogen overgaan. Door een aantal wijzigingen van het bestaande hulpgebouw kon in het af gelopen jaar het aantal theorieloka len met twee en het aantal tekenza len eveneens met twee worden ver meerderd. De werkplaats houtbewer king kwam daardoor evenwel te ver vallen. Met medewerking van het ge meentebestuur kunnen deze lessen thans in het nieuwe gebouw van de gemeentelijke lagere technische school worden gegeven. Hoewel door de uitbreiding momenteel het huis- vestingsvraagstuk enigermate is op gelost, zal men bij een geringe uit breiding van het leerlingental weer te kampen hebben met ruimtegebrek. Gezien de prognose van het E.T.I. van maart 1955 en de ontwikkeling van de hogere technische school se dert dit tijdstip, wordt ook een ster ke toename van het aantal leerlingen voor de komende jaren verwacht. Het bestuur vertrouwt, dat de minis ter wegen zal kunnen vinden om de bouw van een definitieve h.t.s. op korte termijn te verwezenlijken. De onderwijsresultaten kunnen be vredigend worden genoemd, zo wordt verder in het jaarverslag opgemerkt. Door de grote toename van het aan tal leerlingen moest in september worden overgegaan tot de vorming van parellelklassen voor werktuig bouwkunde 1 en 2 en weg- en water bouwkunde 2. Nog meer dan In voorgaande ja ren doet zich nu het gemis voelen aan voldoende goed ingerichte gymnastieklokalen in Vlissingen. De lichamelijke oefeningen voor de klasse werktuigbouwkunde 4 kwamen hierdoor te Vervallen. Dit vrijgekomen uur wordt benut voor het geven van lessen in „Technologie en constructie van kernreactoren", om de opleiding van de leerlingen enigermate aan te passen aan een eventuele kern energetische werkkring. De direc tie van de Kon. Mij. ,,De Schel de" heeft haar medewerking ver leend door ir. B. Meinderts in de gelegenheid te stellen deze lessen te doceren. Door de bouw van een werkplaats kan het onderwijs in de metaalbewerking thans beter aangepast worden aan de eisen, die daaraan worden gesteld. Op 31 december 1958 telde de school 225 leerlingen, waarvan 22 in de schakelklasse (de voorbereidende cursus), 111 in de afdeling werk tuigbouwkunde en 92 in de afdeling weg- en waterbouwkunde. Op de voorstellen van 31 oktober '56 tot uitbreiding van de school met de afdelingen elektrotechniek en bouw kunde werd nog steeds geen ant woord van het ministerie ontvangen. Sedert de stichting van de h.t.s. zijn 165 leerlingen van de afd. werktuig bouwkunde geslaagd voor het eind examen en 20 van de afdeling weg en waterbouwkunde. ZEEVAARTSCHOOL. In het verslag over 1958 van dc „De Ruyterschool" )middelbaar zeevaart kundig onderwijs) wordt melding ge- K.I.-vereniging hield algemene ledenvergadering. De kunstmatige inseminatie-vereni ging „West Zeeuwsch-Vlaandcren" hield maandagmiddag in hotel „Du Commerce" te Oostburg een algemene ledenvergadering onder leiding van de heer A. Brakman uit NieuwvÏÏet. Me degedeeld werd dat de inseminatie- gelden dit jaar, ongeacht van welke stier afkomstig, zijn vastgesteld op 16. Uit het jaarverslag van de secre taris, dc heer P. de Hullu uit Zuidzan- de bleek, dat er evenals vorig jaar een kleine toename van het aantal leden was te constateren. Op 1 november 1958, bij het afsluiten van het boek jaar, bedroeg het aantal leden 578. In tegenstelling tot de ledentoename was het aantal inseminaties teruggelopen van 1960 tot 1790. Deze teruggang wordt toegeschreven aan de export van vaarzen. In de plaats van de neer Ph. Haverbeke uit LJzendijke, die zich niet herkiesbaar stelde als lid van de kascommisBie, werd de heer A. Heijens uit Sluis gekozen. Bij de be stuursverkiezing werden de aftreden de bestuursleden de heren C. A. Mabe- soone te Aardenburg, J. Basting Breskens. A. de Sutter te Groede, Haak te Hoek en J. Plasschaert te Sluis herkozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten aan de veeten toonstelling te Oostburg een. subsidie te verlenen van f 25; voor de tentoon stelling te IJzendijke 15 en voor de aan de Z.L.M.-tentoonstelling te Aar denburg te verbinden veetentoonstel ling een bedrag van 25.. Dc belde sprekers voor dez vergadering, ir. W. L. Harmsen uit Middelburg en dr. J. Teesink uit Goes, die een inleiding zouden houden over „K.I.-stieren" en „bodem, plant en dier" waren helaas wegens de mist verhinderd. maakt van het in gebruik nemen in het najaar van een machinelabora torium. Het aantal leraarlessen per week nam bij de aanvang van de nieuwe cursus toe van 917 tot 941. Het aan tal leerlinglestijden per week daalde echter van 21406 tot 20584. Dit laat ste was het gevolg van een geringe re bezetting van de tweejarige cus- susklassen. Op zichzelf is deze be zetting nu echter gezond geworden (gemiddeld ruim 24). In dit verslag wordt ook melding gemaakt van het ontbreken van een eigen sportzaal. Het is te betreuren dat zelfs onze verzoeken om de bouw van een mogen voorbereiden nastiekzaal te onbeantwoord gym- jreiden zijn gebleven, zo wordt opgemerkt. Er werden dit jaar weer zeven oe fentochten gemaakt met het oplei dingsschip „Prinses Juliana". Van de directie van de K.P.M. werd op 26 juni bericht ontvangen, dat zij door de ontwikkeling in Indonesië genoodzaakt was voorlopig geen nieuwe leerlingen voor haar reke ning in opleiding te geven. De school werd In totaal bezocht door 978 (891) leerlingen, namelijk 550 (534) in de afd. scheepswerk- tuigkundigen. 362 (288) stuurlieden en 66 (69) radiotelegrafisten. De cijfers tuss^n haakjes zijn die over het jaar 1957. In het internaat waren op 31 de cember 92 leerlingen geplaatst en in pensions verbleven op deze da tum 208 leerlingen. BURGEMEESTER IN DE RAAD: Aantal badgasten was weer bevredigend In de dinsdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Nieuw- vliet deelde burgemeester J. C. Everaars in zijn nieuwjaarsrede me de, dat er weinig of geen sprake is van woningnood in Nieuwvliet, hoe wel er in de woontoestanden nog veel moet worden verbeterd. In vele huizen is namelijk nog steeds een ge brek aan elektriciteit en stromend water. Nieuwvliet had vorig jaar weer veel badgasten en het aantal overnach tingen was zelfs groter dan in het jaar daarvoor, zo vervolgde de bur gemeester. Het inwonertal van- de gemeente liep vorig jaar met 4 terug, hetgeen is toe te schrijven aan te weinig werk- Om financiële redenen kan de -voor malige openbare lagere school nog steeds niet worden verbouwd tot gymnastieklokaal, aan welke inrich ting overigens een grote behoefte be staat. Het gebrek aan eensgezindheid op het punt van het buitengewoon la ger onderwijs tussen de gemeente besturen van West Zeeuwsch- Vlaanderen is volgens de burge meester mede de oorzaak van het ontbreken van een school voor b.l.o. in dit gebied. V eertarieven Ten aanzien van de benoeming van een derde schoolarts suggereerde spreker, dat de gemeentebesturen die voor de benoeming zijn, de hoofden bij elkaar moeten steken en zich moe ten afscheiden van die gemeenten die twee schoolartsen voldoende achten. Hij betreurde het uitblijven van een derde schoolarts ln zijn gemeente. De ter sprake gebrachte veertarieven achtte hij veel te hoog en hij zei het onbegrijpelijk te vinden, dat er niet meer tegen de tarieven wordt geageerd." De heer Everaars toonde zich ten slotte een voorstander van reorgani satie van het Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht, aangezien de huidige gang van zaken niet. bevredigt. Aan de interkerkelijke commissie voor maatschappelijk werk werd zon der hoofdelijke stemming een ver hoogde subsidie verleend. De gemeenterekeningen over 1955, 1956 en 1957 werden door de raad voorlopig vastgesteld, zoals deze door B. en W. werden aangeboden. Wegens een groot tekort aan blus water in Nieuwvliet, werd de bijzon dere aandacht van de raad gevraagd voor de noodzakelijkheid van het aan leggen van een eenvoudige bluswa tervijver. In de rondvraag werd gevraagd naar de oorzaak van de hoge waterleiding tarieven en gewezen op het feit, dat de vuilnisbelt bijna vol is, waarop de burgemeester verzekerde dat deze punten de aandacht van B. en W. hebben. fijn als u iets in huis hebt! Zeehengelwedstrijd te IJzendijke op 5 april. Het comité tot het organiseren van de Zeehengelwedstrijd te IJzendijke, besloot dit hengelsport-evenement dit Jaar te houden op zondag 5 april, aan de mooie West. Zeeuws-Vlaamse oevers van de Schelde tussen de dor en Hoofdplaat en Breskens. Jezien de overgrote belangstelling van vorige jaren (1957 433, 1958 532 deelnemers) heeft het comité het aangedurfd door nog meer prijzen beschikbaar te stellen, het concours nog aantrekkelijker te maken. Er zijn prijzen tot een bedrag van f 1750. De wedstrijd wordt gehouden van 's middags 12 uur tot 3 uur 1 uur opkomend, 2 uur afgaand tij met één hengel van maximum 3 haken: aas naar verkiezing. Het comité heeft er voor gezorgd, dat na de wedstrijd in IJzendijke vrolijke muziek wordt gespeeld, waartoe een drietal muziekverenigin gen zijn uitgenodigd jnet een slot- concert. Bij gunstig weer zal de plaatselijke muziekvereniging op de Markt een. slotconcert geven. Inschrijving voor deze wedstrijd kan geschieden tot 2 april. Het belooft te IJzendijke weer een internationaal hengelsportgebeuren te worden. Zelfs nu reeds bestaat er belangstelling voor, vooral van de kant van onze zuiderburen, die ieder jaar ih toenemend aantal aan dit concours deelnemen. Microtoernooi Z.K.B. In klas 1B speelt Zuidwesters I a.s. vrijdagavond haar laatste wedstrijd tegen Vios I. Om nog aanspraak te maken op de titel zal Zuidwesters deze ontmoeting moeten winnen. Vios begon het toernooi uitstekend tegen Togo en wij voorspellen hier dan ook een spannende ontmoeting. In 2B ko men de beide best geplaatsten in het veld. Blauw Wit wint ongetwijfeld van Vios H, terwijl Tjoba n dit zal doen tegen Vitesse I, zodat de span ning er hier volop in blijft. In 3A moet Luctor in staat worden geacht om ook van Olympia n te winnen. In 3B zijn zowel Blauw Wit n als W.K. V. nog zonder winstpunten zodat ook hier een spannende strijd in de lijn der verwachtingen ligt. Bij de adsp. A komt Olympia voor het eerst in het veld en wij zijn benieuwd of deze in staat zullen zijn om de sterke Blauw Wit adsp. te kloppen. Bij de adsp. in afd. B kan reeds de eerste beslissing vallen, want indien Elto ook van Vios weet te winnen dan zijn de Elto-adspiranten de eerste micro kampioenen. 99 ECONOMISCHE POLITIERECHTER Maar van vestiging was geen sprake De koopman P. B. uit Zegveld, een plaatsje nabij Woerden, drijft al sinds jaren een bloeiende handel in dumpgoederen. Een drietal medewer kers van de koopman rijdt met bestelwagens door het land, waar het op de openbare weg waar aan de man brengt. Vaak tot grote erger nis van de plaatselijke middenstand, die hierin een grote concurrentie ziet. Op één dag werkt men op deze wijze wel een paar plattelandsge meenten af. De inwoners worden van te voren met folders of per ad vertenties in de plaatselijke bladen van de komst van de rijdende „dump- paleïzen" op de hoogte gebracht. Toen één van de medewerkers van B. op 27 augustus van het vorige jaar op het erf van een caféhouder te Bruinisse zijn handel wilde begin nen, werd er proces-verbaal tegen hem opgemaakt, zodat hij zich dins dagmorgen voor de economische po litierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, moest verantwoorden. In de tenlastelegging jïtond onder meer, dat hij zonder de vereiste verdunning een verkoopinrichting gevestigd had. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, meende dat men dit geen straathandel meer kan noemen, om dat het bedreven werd op particulie re grond. Hij eiste 50 subs. 10 da gen en 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar plus 10 subs. 2 dagen voor het zonder ver gunning handelen in goederen. De raadsman van verdachte, mr. C. Jonker uit Gouda, betoogde dat de koopman slechts één inrich ting heeft en dat deze in Zegveld is gevestigd, waarvoor hij ook een vergunning bezit. Hier zijn ^Ue voorraden opgeslagen. Een vesti ging, zo stipte hij voorts aan, is een blijvend iets en niet het han del drijven op een plaats voor slechts enkele uren. „Wat de standplaats betreft", aldus mr. Jonker", deze was van de straat zijde geheel open en dus geen afgesloten erf". Mr. Van Empel achtte het niet bewe zen, dat hier sprake was van een vestiging en verleende vrijspraak van het ten laste gelegde. De confectiehandelaar T. G. E. uit Amsterdam vestigde zich op 4 ok tober te Goes in een winkel, hoewel hij niet de vereiste papieren en diplo- (Advertentie) verkoudh„l.<-> ER IS GEEN f ASPIRIN ZONDER BAYERKRUIS \J|J ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Januarimaand met vele verrassingen Het vorig jaar begon, zoals men zich misschien nog zal herinne ren, met het uitwerken van de gegevens over de invasie van makreelgepen aan onze kusten. Ze waren omstreeks Kerstmis 1957 in de buurt van Vlissingen opgedoken en hielden het uit tot de eerste dagen van januari. Het is wel opmerkelijk, dat sinds 1 januari 1959 nog geen enkele aanspoeling van de ma- kreelgeep werd gemeld. Daar entegen viel ditmaal de aan dacht op bepaalde vogels. Pest vogels, die van af begin decem ber van het vorige jaar werden gesignaleerd, blijken nog steeds in onze provincie aanwezig; in totaal ontvingen we 17 meldin gen, de laatste van 2 februari 1959 te Kapelle, als nieuwe plaats van waarneming kwam Terneuzen er nog bij. Ook enkele andere bijzondere voor vallen in het natuurleven betroffen meest vogels, al kwamen ook enke le belevenissen op het gebied van an dere diergroepen naar voren. Zo za gen wij op 26 januari al een oor worm rondlopen en zag een goede kennis-vogelliefhebber op de weg een verpletterende harige rups. Nu is het heel gewoon, dat bepaalde rupsen overwinteren, maar ze wagen zich bij voorkeur niet op straat, ze ver plaatsen zich weinig. Toch is deze melding ook in ander opzicht inte ressant. Toen wij meenden, dat de vroege koekoekroepen in Zeeland geen fictie waren, maar echt, kregen we nog al eens te horen: een koekoek eet harige rupsen en die zijn er zo vroeg nog niet. Afgezien van het feit, dat telkens weer blijkt, dat vo gels geredelijk van hun normale voedsel kunnen afwijken, zegt de vertrapte harige rups van januari 1959, dat er zo nodig reeds veel vroeger dan 'in april harige rupsen zijn te vinden. Er waren in de krant meldingen van vroege sneeuwklokjes en van een op merkelijk sterke groei van andere voorjaarsbloemen; vooral vroege bol gewassen als krokusjes en narcissen persten hun bladspruitea reeds vrij ver uit de grond. Mussen, spreeuwen, merels en andere vogels toonden reeds neiging aan strootjes te ^rek ken, van twee plaatsen tegelijk kre- fen we melding van mezen met roednelgingen en al lijkt dit laatste vaak meer dan het is, het is een door BAREND ZWERFMANS feit, dat holenbroeders als kouwen, spreeuwen en mezen reeds bezig zijn beslag te leggen op de holten, waar in ze straks zullen gaan broeden. Zo hebben wij (wat we anders niet ge wend zijn te doen) met belangstel ling geluisterd naar „kattenmuziek" op 3 februari, omdat we de krolse kat gewoonlijk verbinden met de maand maart. Van diverse kanten hoort men (via de dagbladen), dat de kieviten zo vroeg terug" zijn. In Zeeland valt zoiets niet op, want in onze zuidelijke provincie blijft vaak dc kievit een haast dagelijkse ver schijning Wat vreemder wordt het, wanneer ze zich gaan spreiden over de weilanden, want dat is een teken van voorbereiding tot afpaling van het eigen domein, waar genesteld zal worden. Plotseling invallende koude kan hier weer veel verandering bren genEen berichtje uit Hein- kenszand vertelde van een reiger, die zich daar in de omgeving op 35 januari in een weide bevond, terwijl deze vogels anders pas een maand later naar hun nestplaats onder Heinkenszand terugkeren om omstreeks eind oktober weer te verdwijnen. Die reiger van 15 januari zal dan ook wel in een noordelijker gebied thuis behoren en daarheen langzaam terugtrek ken. Maar vroeg was de waarne ming toch wel. Een lange discussie over de telefoon was nodig om de indentitelt van een vreemde vogel vast te stellen, die zich in de omgeving van Oostkapel- le had opgehouden. Oorzaak: het voor een niet-kenner niet altijd even duidelijk zijn van de afbeeldingen in onze vogelboeken Js de vogel zo be kend, dat men hem eigenlijk wel aan zijn houding zou kunnen her kennen, dan wordt wel eens niet al te precies op de uitbeelding van het verenpak gelet en dan komen de moeilijkheden. Omgekeerd kan een andere vogel weer zo precies zijn af gebeeld, dat elke afwijking in het verenkleed, voor jonge en oudere vo gels, voor zomer- en wlnterkleed, prachtkleed en dat na de broedtijd, de niet-kenner in verwarring brengt. Instinctief hoopt men dan natuurlijk de meest zeldzame van de vogels te hebben waargenomen. Gelukkig wa ren in het bedoelde geval van Oost- kapelle zoveel punten van waarne ming naast elkaar te plaatsen, dat vast kwam te staan, dat deze vogel een roerdomp moet zijn geweest. Hiermee kunnen we tevens een onzer goede vogelkenners, een dokter-orni tholoog uit Vlissingen geruststellen, het betrof hier geen wouw-aapje maar wel degelijk een zwervende (trekkende) roerdomp. Overigens is dit niet het eerste geval van een roerdomp als wintertrekker in onze provincie. In de strenge winter van 1940 sneu velde een roerdomp bij Lewedorp. Deze vogel heb ik zelf gezien en ook gefotografeerd, enLewedorp ligt niet ver van Walcheren. De Oostka- pelse roerdomp hield zich enkele da gen (rondom 23 januari) in de om geving op, waur hii o.a. ook nog eens door kraaien werd aangevallen, die hij door de „paalhoudlng" aan te ne men, waardoor hij In het riet prak tisch onzichtbaar wordt, ontmoedig de. Hij was er plotseling niet meer, althans niet voor de kraaien. Op dezelfde dag bezochten wij bij extreem hoog water en dus op een ongunstige tijd Noord-Beveland. De vogels bevonden zich nu bijna alle binnendijks, waaronder grote troe pen ganzen, die te ver uit onze kij kers bezig waren, maar waarvan de dijkgraaf wist, dat het grotendeels rietganzen betrof. Op een van de pleisterplaatsen bij binnenwatertjes zagen we een aantal kokmeeuwen, waaronder een bijzonder donkere vo gel. We bemerkten, dat deze voort durend bezig bleef met toilet maken; het was een stookolieslachtoffer, dat beproefde de nare kleefstof van zijn pakje te verwijderen. Of het hem is gelukt? Ook deze vogel was eigen lijk te ver weg om hem goed te kun nen bekijken, dat blijkt ook wei hier uit, dat we pas na enkele ogenblik ken van turen een drietal kluten tus sen deze kokmeeuwen ontdekten. ma's voor het uitoefenen van zo'n bedrijf had. Toch verstrekte de Ka mer van Koophandel de confectiehan delaar een vestigingsvergunning, om dat een zekere B. die wel in het bezit was van de benodigde papieren als bedrijfsleider zou optreden wat aanvankelijk ook gebeurde. Diploma's De confectiehandelaar kwam echter „scheef" te zitten toen hij reeds na een maand B. ontsloeg, hetgeen de economische politierechter „door gestoken kaart" noemde. E. was het hier allesbehalve mee eens, omdat hij gedwongen was dit te doen. „De bedrijfsleider", aldus E. „gedroeg zich namelijk op een onmogelijke wijze tegenover het andere perso neel, waardoor hij in een dwangpo sitie kwam". Hieraan voegde ver dachte nog toe, dat hij grote onkos ten had gemaakt om een nieuwe be drijfsleider te vinden. Onderhande lingen met een serieuze gegadigde zijn al aan de gang. Ook was ver dachte zelf aan het studeren om de benodigde diploma's te verkrij gen. De officier van justitie bleek echter niet helemaal overtuigd te zijn van E.'s verklaringen en .eiste 225 subs. 2 maanden. De economische politie rechter kreeg de indruk bij „de neus genomen" te worden en vonniste met 500 suhs. 5 maanden, waarvan 150 subs. 1 maand onvoorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. Een lek? De slager P. S. uit Vlissingen hoor de een boete van 80 subs. 16 da gen tegen zich eisèn, omdat er door een ambtenaar van de warendienst een zwavelachtig zuur in zijn gehakt was geconstateerd. Verdachte opper de de mogelijkheid dat dit gekomen was door een lek in het koelsysteem van de ijskast. Mr. Van Empel straf te hier met 40 subs. 8 dagen. De schilder en behanger A. C. K. uit Zierikzee had in strijd met de vesti gingswet kleinbedrijf in Dreischor een werkplaats geopend. Mr. Lebret eiste voor deze overtreding 50 subs. 6 dagen, waarvan mr. Van Empel 20 subs. 4 dagen maakte. De rund en varkensslager J. T. uit Haamstede had in 1954 een zaak overgenomen en zich verder niet opi diploma's of andere bij de wet vereiste papieren bekommerd. Om haast achter het verkrijgen van deze papieren te zet ten eiste mr. Lebret tegen verdachte een boete van 75 subs. 15 dagen. De economische politierechter meen de ook, dat hier iets moest gebeu ren en strafte met 50 subs 8 dagen Voorts werd besloten de zaak tegen de bakker-winkelier uit Haamstede, die wel een drankvergunning maar geen vestigingspapieren voor de ver koop hiervan had, aan te houden. Dit gold ook voor de aannemer L. T. uit Nieuwerkerk, die naast zijn werk plaats nog een wagenbouwbedrijf uitoefende en ijzerwaren en gereed schappen verkocht. De herenkapper H. C. uit Zierikzee dreef naast zijn kapperszaak als bijvèrdienste nog 'n winkeltje in rookartikelen zonder de vereiste vergunning. Daar O. druk aan het studeren Is voor het verkrijgen van de hiervoor benodigde diploma's, werd besloten ook deze zaak aan te houden. Dit werd ook gedaan bij de zaak tegen J. R., die op een stuk grond bomen gerooid had zonder aan de herbeplan- tingsplieht te voldoen. Juniorvoetbaluitslagen. De juniorenvoetbaluitslagen in de competitie voor de K.N.V.B.-afd. Zee land luiden: groep AI: R C S AIMiddel burg AI 05; groep B II: Nieuwdorp BI—Vlissingen BI 1—3, Nieuwland BI—Borssele BI 2—0; groep B IH: RCS Bil—Meeuwen BI 5—0; groep B IX: SVOWK BI—Zierikzee B II 00; de rest werd afgelast. Dus ook deze vogels waren wel erg vroeg teruggekeerd van hun zwerf tochten in zuidelijke richting. We kregen weer eens de indruk, dut Noord-Beveland bij uitstek een rust oord is voor overwinterende trekvo gels en wij mogen wel zeer verheugd zijn, dat een dijkgraaf daar oog voor heeft. Feitelijk hebben wij veel man nen van deze allure nodig op de hoge posten, die direct betrok ken zijn bij de veranderingen rondom het Delta-plan. Het wekt vertrouwen op punten, waar we soms het ergste vre zen in verband met herverka velingen, die overwinterings plaatsen van vogels bedreigen, als bijv. bij Hóedekenskerke en Ellewoutsdijk-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4