Rode Kruis-ziekenhuis Zierikzee betaalde verpleegsters teveel Chefarine 4 Zeeuwse Almanak Itvin RESULTATEN VAN ONDERZOEK OP WALCHEREN EN BEVELAND KUNSTMAAND-ORKEST SPEELT DEZE WEEK IN ZEELAND ONDERSCHEIDINGEN VOOR RODE KRUIS-LEDEN TE GOES JO F1BBE Griep? Chefarine„4" doet wonderen! SCHAATSEN B. M1DAVAINE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 OFFICIER RECHTBANK MIDDELBURG VAN OORDEEL: Voor publiek-rèchtelijk lichaam lig de zaak echter anders Is de stichting „Rode Kruisziekenhuis Schouwen-Duiveland" te Zierikzee een publiek-reclifelijk of een privaat-rechtelijk lichaam? Voor deze vraag zag zich dinsdagmiddag de meervoudige economische strafkamer van de Middelburgse rechtbank gesteld, toen deze stichting zich daar moest verantwoorden wegens overtreding van het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen (B.B.A.) In september 1957 was namelijk proces verbaal opgemaakt, omdat aan verpleegsters van het ziekenhuis te hoge salarissen uitbetaald waren, terwijl voorts reiskosten waren betaald en dienstkleding was verstrekt aan verpleegsters, die geen «leerlingen wa ren. Het stichtingsbestuur, dat tijdens deze zitting was vertegenwoordigd door rar. F. Th. D., de voorzitter van dit bestuur, voerde tot zijn verde diging aan, dat de stichting wel publiek-rechtelijk Is, zodat de C.A.O. er niet op van toepassing is. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, ging aan het begin van de zitting de tot standkoming van het Rode Kruisziekenhuis na. Dat gebeurde uit een door het Zweed se Rode Kruis na de ramp van fe bruari 1953 geschonken bedrag van 2 miljoen. De president kon zich Indenken, dat de vreugde over dit ge schenk bijzonder groot was. Om het doel van de schenkende instantie echter te verwezenlijken, ontstonden vaak moeilijkheden omdat die idee- en gerealiseerd moesten worden in een ander milieu. Voor Zierikzee alleen was de ex ploitatie van het ziekenhuis een te „zware kluif", betoogde mr. Van Empel vervolgens, zodat men de Schouwse gemeenten om me dewerking verzocht, alsmede het Rode Kruis. „Het is altijd de bedoeling geweest om een gemeenschappelijke regeling tot stand te brengen", merkte mr. D. op. „Is het Juist, dat van Zweedse zijde gezegd is, dat het een particulier ziekenhuis moest worden?", vroeg de president vervolgens. Dat was de bestuursvoorzitter evenwel niet be kend. Hoewel het mr. D. niet precies be kend was wat het verplegend perso neel volgens de Ingewikkelde pro cedure moest verdienen, wist hij wel, dat er boven de C.A.O.-voorschriften betaald was. De betaling was een voortzetting van de regeling van het oude ziekenhuis te Noordgouwe, waarbij enige faciliteiten getroffen werden. Mr. D. vond de te hoge betaling geen bezwaar, zo verklaarde hij op een vraag van de president. „Gezien de situatie op het eiland meende het bestuur, dat dit vol komen gerechtvaardigd was", zei hij. .„Het is een landelijke rege ling", verklaarde mr. Van Empel, „daarvan kan men niet afwijken." Open kaart Het probleem voor het ziekenhuis was hoe men het verplegend perso neel kon aantrekken. Dit probleem deed zich ook al voor in Noord- gouwe. De bestuursvoorzitter wees de rechtbank er op, dat het bijzonder moeilijk is om op een geïsoleerd eiland als Schouwen-Duiveland ver pleegsters aan te trekken, hoe mooi en groot het ziekenhuis ook is. In 'n advertentie in de dagbladen is dan ook de aandacht van personeel op het ziekenhuis gevestigd, met de voorwaarden er bij. „Hieruit blijkt dus wel, dat wij het niet onder stoe len of banken staken", aldus be toogde mr. D. Een ambtenaar van de looncontrole- dienst, die het onderzoek dat ove rigens niet zo moeilijk was ge leid had, gaf vervolgens een toelich- VAN TOT ONTMOETING In Sas van Gent is het "tot" een ont moeting gekomen tussen twee carna valsprinsen. Een merkwaardige ont moeting, die tevens een verzoening betekende. Prins Wannes van Sas van Gent was met zijn gemalin, de prinsesse Jeanne Stijfsel, staatsse cretaris Gorte Boer en allerlei ande re lieden van carnavalesk allooi naar het St.-Elisabeth ziekenhuis getrok ken om er de patiënten een presentje te overhandigen. Toen is het gebeurd, dat prins Gil- berto I uit het Belgische Assenede zijn Nederlandse collega verzoenend er moet voordien dus iets gebeurd zijn, dat om een verzoening schreeuwde tegemoet kwam. Hij noemde de goede inwoners van Sas van Gent weliswaar echte Sasse bluffers, die nooit ofte nimmer de zil verschuit van Piet Heyn nabij de Axelse Sassing zullen vinden, maar niemand lette daar op. Hij ging yer- der. Nooit zou het met een tekort kampende carnavalscomité uit Asse nede een zilverstuk aannemen van deze Sassenaren. Maar niemand, die zich daaraan stoorde, want Gilberto I was een allercharmantst carnavalsfiguur tje, die louter door zijn aanwezig heid die sfeer van beminnelijk heid en wellevendheid schiep, die wondere toestand, die prinsjes met namen als Giiberto en Wan nes bewust of onbewust uitstra len. BOEKJE. De Camere van Rhetorica „De Transfiguratie" uit Hulst heeft zich intussen met een ernstiger zaak be ziggehouden. Het gaf een keurig verzorgd jaarboekje uit het der- MIST. Het is maar een klein wereldje, de laatste dagen. Heel Zeeland in de greep van de mist, zoals wij journa listen dat altijd opnieuw weer zo treffend in onze dagbladen weten satrien te vatten. Nou ja, treffend. Een béétje overdreven is dat natuur lijk wel, dat „heel Zeeland in de greep". In feite zijn het alleen de scheepskapiteins en de automobilis ten, die in de greep vertoeven. Per soonlijk bijvoorbeeld merken wij er weinig van, zo lang er niet gereisd behoeft te worden. Persoonlijk en nou volgt er een riskante uitspraak persoonlijk vinden wij die mist en dl die berijpte bomen en struiken wel mooi. De nevelsluiers dempen de geluiden een weinig en het is naar onze smaak een wel boeiende beleve nis om telkenmale voertuigen en per sonen uit de mist te zien opdoemen. Maar ja, het is wel duidelijk dat die enkele, min of meer aantrekkelijke, kaantjes van de mist bij lange na niet opwegen tegen het gevaar en de schade die dit natuurverschijnsel óók opleveren. En teneinde te voor komen, dat wij met dit babbeltje zo langzamerhand helemaal in de mist raken, moge hier tot slot de wens worden uitgesproken, dat de mist vandaag nog zal optrekken de waarin de culturele wapen feiten uit het afgelopen seizoen van de Camere worden gebracht. Ook is er in het boekje uiteraard aandacht besteed aan dë verheffing van „De Transfiguratie" tot „Hoofdkamer van de Rhetorycken voor Zeeland" en voorts aan de culturele uitwisseling met Vlaanderen en het onderwerp „Overheidssubsidie". Als hoogtepunt van het seizoen wordt de opvoering van „Meisjeslyceum" van Ladislaus Fodor aangekondigd. LICHT. De bewoners van de wijk Zeedijk te Retranchement plukken bin nenkort de verlichte vruchten van een pittig karweitje, waarbij zij de P.Z.E.M. in januari behulp zaam waren. Zij hielpen de P.Z.EM, met het aan leggen van de kabel, waardoor nu de elektriciteit hun woningen kan bin nenstromen Op enkele gezinnen in de polders na is thans de gehele gemeente Retranchement op het net aangesloten. PLANTJES. Een mooi aanbod deed de maatschap pij tot bevordering van ooft- en tuin bouw in het westelijk deel van Z. Vlaanderen aan de bejaardensocië teiten in het gewest. De maatschap pij is genegen aan alle bejaarden- sociëteiten plantjes te verstrekken voor het organiseren van een ten toonstelling. STRaFEEST. Als het weer meewerkt, zal in het Schouwse Serooskerke zaterdag a.s. wederom het traditionele str&feest worden gevierd. Twaalf ruiters heb ben zich al opgegeven. Na de gebrui kelijke rondrit door de naburige ge meenten zal een wedstrijd ringsteken te paard worden gehouden. Men hoopt nu nog een muziekvereniging bereid te vinden het stragebeuren op te luisteren. Vorig jaar moest men het zonder „muziek" stellen en men vond dat toen een echt gemis. MOSSELEN. Hoewei door mist en vorst de laatste weken de mossclaanvoer stagneert, kan de verzending nog wel enige tijd doorgaan: de voorraad op de perce len van de handelaren is betrekke lijk groot- Mocht de temperatuur echter verder dalen, dan zullen ook deze percelen met een ijslaag wor den overdekt en komt de verzending stil te liggen. (Advertentie) ting op enkele dossiers. Het hoogste bedrag, dat per maand te veel was uitbetaald, was ongeveer 50. In zijn requisitoir betoogde de of ficier van justitie, mr. T. Lebret, dat de stichting niet in het leven geroepen is door de overheid. Daarom stelde de officier, dat hier geen sprake is van een pu- bliek-rechtelijke lichaam. „In de oprichtingsakte is geen gemeen schappelijke regeling in de stich tingsvorm te vinden", zo betoogde mr. Lebret vervolgens. „Er is be sloten om een stichting op te rich ten, die dus moet aangemerkt worden als een privaatrechtelijk lichaam". Mr. Lebret achtte de stichting In strijd met de wet op de gemeen schappelijke regeling. Hij concludeer de tot slot, dat het Zierikzeese zie kenhuis de B.B.A. had overtreden. Overigens had de officier begrip voor de moeilijkheden in het gewest. Bovendien vond hij, dat het zieken huis zelf ook al moeilijkheden ge noeg kent, zodat hij wilde volstaan met het vorderen van een principiële geldboete van 25. De raadsman van het stichtings bestuur, mr. A. J. van der Weel, kwam na een scherpzinnig juri disch betoog tot de conclusie, dat het verantwoord is het ziekenhuis onder de publiek-reehtelijke sfeer te stellen. Pleiter ondersteunde zijn zienswijze met verschillende voorbeelden. Mr. Van der Weel merkte onder meer op, dat het be grip publiek-rechtelijk lichaam zich veel verder uitstrekt, dan hetgeen men overheid noemt rijk, provincie, gemeente en water- schap). Ook de Raad van Arbeid, Kamer van Koophandel, S.E.R., en de Sociale Verzekeringsbank behoren er onder meer toe. Overheidsstichting Wanneer in het raam van een ge meenschappelijke regeling 'n lichaam tot stand gebracht wordt, is men in de publiek-reehtelijke sfeer", aldus betoogde mr. Van der Weel vervol gens. „Ondanks het feit, dat de stichtingsvorm aangenomen is. Zo dra er sprake is van mede-oprichting door gemeenten is er een afzonder lijke overheidsstichting geschapen, die wellicht een afzonderlijke wetge ving verdient". De raadsman ver klaarde in dit verband, dat een com missie van advies, die deze vraag punten besproken heeft, tot de con clusie is gekomen, dat hier in de ver houding stichting-personeel depu bliek-reehtelijke sfeer doordringt, Hij achtte deze beheersvorm van toe passing op het ziekenhuis Schouwèn- Duiveland. Nadat hij nader op de wordingsge- schiedenis van het Zierikzeese zieken huis was ingegaan, betoogde mr. Van der Weel, dat er op het financiële vlak wel degelijk overheidsinmenging is. Uit het K.B., waarbij het Rode Kruis tot de stichting werd toegela ten, is volgens de raadsman verder heel duidelijk af te leiden, dat de stichting is ontstaan door een meenschappelijke regeling. Tot verklaarde mr. Van der Weel dan ook, dat ondanks de particuliere slag bij de „geboorte" van het zie kenhuis er toch sprake is van een pu bliek-rechtelijk lichaam, waarop de B.B.A. niet van toepassing is. De rechtbank zal op dinsdag 24 fe bruari a.s. uitspraak doen. (Slot van pag. 1) doordat de Industrie-arbeiders slechte propagandisten voor hun eigen werk zijn en in een industriële omgeving dus meer „slechts geruchten" wor den verspreid. De landarbeiders die nog het meest enthousiast zijn, blij ken trouwens tot de laagste inko mensgroepen te behoren en ontevre den over het door hen verrichte werk te zijn. Wat zijn nu de motieven van: de arbeider, die niet enthousiast is voor industrie-arbeid? Dit is van belang want deze groep beloopt 77%. Doorslaggevend bleek de aard van het werk, „binnenar- beid", „het opgesloten zijn". Veel minder telde het loon en de ge zondheid, of de gejaagdheid van het werk. Daar staat tegenover, dat men het maatschappelijk aanzien van de fabrieksarbeid vrij hoog, veel hoger dan dat van agrarische arbeid schat. De overi- gang wordt dus niet belemmerd door een lagere sociale waarde ring voor de industrie-arbeid. Gunstig voor de industrie werkten Zoals reeds gemeld treedt deze week in Zeeland (Vlissingen en Zie rikzee) het Kunstmaandorkest op voor Z.V.U. en Arbeiderskunst kring. Dit orkest, dat onder leiding staat van Anton Kersjes, dankt zijn naam aan de „Kunstmaand Amsterdam", een festival voor de „kleine beurs", dat sinds 1950 ieder Jaar in mei en juni een twintigtal ileine concerten, ballet-, opera- en toneelvoorstellingen organiseert. Daar al spoedig behoefte ontstond om hierbij ook arkestavonden te voegen, kwam een groep jonge musici bijeen, die ieder jaar op nieuw een orkest vormde om deze avonden te verzorgen. Op de duur l|llllllllllllllllllllllilll!lllllllll!lllilllllllillllllll!llllllllllllll!llllllllllllllll!j^ Januari weinig winters. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer tussen Zeeland en Groningen gaf op vele januari dagen een verschil van dag en nacht te zien. In het noordoos ten drie nachten met strenge vorst, in onze omgeving is de winter ook'wat de sneeuwval betreft van weinig betekenis geweest. Neerslag is er rijkelijk geval len. Alle plaatsen kwamen met een ver boven normale hoeveel heid uit de bus. Ser ooskerke 114 mm, Middel burg 109, Kats 108, Cadzand 107, Sas van Gent 106, Bieze- linge 98, Vlissingen 97, Aarden burg 96, Goes 94, Renesse 105. Normaal valt er in januari on geveer 55 mm. Een koude maand is het niet geworden. De gemiddelde et- maaltemperatuur lag in De Bilt nog 0.2 C boven normaal. Vooral de laatste week was zeer zonnig waardoor het aan- tal uren zon in De Bilt op 81 s (normaal 54 uren) kwam. i= Opvallend was het grote aan- =- tal mistdagen. De winter in zijn geheel is tot en met januari nog ruim een graad warmer dan normaal. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tijdelijk gratis een royale „Juniorpot" Brylcreem. Hiervoor naar Deze creem reeds voor 1,— per tube. Nieuwe ambulance in vooruitzicht Tijdens een ongedwongen en goed be zochte bijeenkomst in het Medisch Centrum te Goes heeft de voorzit ter van de afdeling Zuid-Beveland West van Het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. J. van Heel, dins dagavond aan twaalf leden van dc coloune-Goes onderscheidingen uitge reikt voor tien en twintig jaar trou we dienst. In een kort openingswoord herinner de de voorzitter eraan, dat de colon neleden met twintig jaar dienst bij het Rode Kruis de oorlog en de ramp hebben meegemaakt. Daar zij reeds in het bezit zijn van de medaille voor tien jaar trouwe dienst over handigde hij hen een hierbij beho rende gesp met de vermelding „Twin tig jaar". Deze onderscheiding ont vingen de dames Droogers, Joosse- Steutel, Van Heel-van Dissel en C. Trirnpe en de heren J. Torbeijn, J. Frenks en L. Luteijn. De dames J. Melieste en A. Vingerling en de he ren L. Bernard, J. de Boer en J. Lockefeer kwamen in het bezit van Vandaag te Oostburg lange baanwedstrijden. De Oostburgse IJsclub organiseert hedenmiddag om één uur langebaan- wedstrijden op het „Grote Gat" Alle Zeeuwse cracks zullen elkaar hier ontmoeten op de 500, 1500 en 3000 meter. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. de medaille voor tien jaar trouwe dienst. Nadat de voorzitter namens de commandant van het Rode Kruis- korps, luitenant-generaal b.d. P. Alons de onderscheiden colonnele den had gelukgewenst, deed hij de verheugende mededeling, dat de Goese colonne een nieuwe am bulance krijgt. Vervolgens sprak mevrouw Van Heel-van Dissel een kort dankwoord, waarna een tweetal films wei-den vertoond. Hierbij was de nieuwe Rode Kruisfilm. (Foto P.Z.C.) ontwikkelde zich dank zij het en thousiasme van deze musici een homogeniteit en muzikaal peil, die allerwege waardering ondervonden. Het orkest koos zijn eigen dirigent uit de musici, die in de eerste jaren het ensemble leidden. Deze dirigent, Anton Kersjes, heeft sindsdien een groot aandeel gehad in de groei van het ensemble. In staat gesteld door een kleine sub sidie van de gemeente Amsterdam werden in het seizoen 1954-'55 drie concerten gegeven. Deze wintercon- certen bleken een groot succes, zodat de gemeente gelden beschikbaar stel de, waardoor de mogelijkheid ont stond dat het orkest kon blijven door werken als een vaste groep. Dat er grote belangstelling voor dit Kunstmaandorkest bestaat mag wor den afgeleid uit het feit, dat men al leen al voor 1958-'59 ruim 40 aan vragen uit alle delen van het land en uit het buitenland heeft moeten weigeren uit tijdgebrek. Het pro gramma, dat in Zeeland zal worden uitgevoerd, bestaat uit de Symphonic nr. 88 van Haydn, het klarinet-orkest in A van Mozart en na de pauze wer ken van Johann Strauss. ook de sociale voorzieningen en de sociale zekerheid, die men ver wacht. Nadelig waren de eento nigheid en het vrijheidsverlies. Als de arbeiders naar een andere werkkring uitzien in het industriali satieproces komen echter weer ande re motieven naar voren. Dan speelt het loon wel de hoofdrol en vervol gens: goede toekomstmogelijkheden, vrije avonden en weekend en goede sociale voorzieningen. De kans op scholing en zelfstandigheid en het dicht bij het werk wonen spelen een kleine rol. PLEZIER IN HET WERK. Welke voldoening geeft tenslotte het werk? In de eerste plaats de waarde ring, die men in het bedrijf onder vindt en de toegestane verantwoor delijkheid. Het loon en de verhou ding tot de „maats" speelt een min dere rol. Het oordeel over het werk thuis en de werkomstandigheden (la waai, kou) staan onderaan. Het komt ons voor, dat de resul taten van dit onderzoek gunstig zijn. Als men ziet dat overschakeling no dig is of wordt dan is een positieve instelling waar te nemen. De waardering en de verantwoorde lijkheid worden hoog geschat. Waar industrie-arbeid wordt afgewezen dient vooral het idee van het „opge sloten zijn" te worden bestreden of verminderd. Een niet al te abrupte overschakeling is aan te bevelen. Kerkelijk gezien is er alle reden de waardering voor het weekend positief tegemoet te treden. De schrijvers besluiten: „Een mo dern gevoerd personeelsbeleid kan in de bevordering van het plezier in het werk in het bedrijf, in het pu blic relations-programma en bij het werven van nieuw personeel, met dit alles rekening houden". Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Elk (ablet Chefarine „4" beval 4 genees middelen, dieinde gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baal brachten. De vier middelen tezamen werken nèg beier en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. f/ Tegen pijnen en griep. Geschikt voer rit gevoeligste meeg, went die wordt beschermd door bet bestanddeel Oillerox. Mosselleveranties in seizoen 1958—=-1959. Als de vorst geen spaak in het wiel steekt zullen in het seizoen 1958/1959 ruim 100.000 ton mosselen meer door de kwekers worden geleverd, dan het vorig jaar. Dit wil echter niet zeg gen, dat iedere mosselkweker daar van profiteert. De helft van de mos selkwekers zal evenveel of minder le veren dan vorig jaar. Om aan de toenemende vraag naar mosselen te kunnen voldoen, zullen jaarlijks ruim 700.000 ton (70 miljoen kilo) moeten worden aangevoerd.'Een berekening van insiders geeft aan dat daarvoor eerf miljoen ton zal moeten worden gekweekt. Daarvoor zou het nodig zijn. dat het aantal percelen, dat in de Waddenzee wordt uitgege ven wordt uitgebreid. Hierover is de zer dagen een rapport verschenen. Optrekkende mist maakte scheepvaart weer mogelijk De mist heeft ook dinsdag weer de scheepvaart in Zeeland last bezorgd, zij het in mindere mate dan de vo rige dagen het geval is geweest. De veerdiensten konden voor een deel normaal varen, maar er moesten wel diensten uitvallen, terwijl ook vertra gingen voorkwamen. De dienst KruiningenPerkpolder was dinsdag van 12.30 tot 6 uur bui ten werking, maar kon overigens nor maal varen. TerneuzenHoedekens- kerke kon gedurende de gehele dag normaal functioneren, maar er trad wel enige vertraging op. De dienst ZierikzeeKatseveer was de gehele dag normaal. Op het traject Vliaslm genBreskens moesten 's morgens en 's middags door de mlBt enige diensten vervallen, maar 's avonds na half acht was hier de situatie weer normaal. Nu de optrekkende mist de scheepvaart weer enigszins moge lijk maakte kwamen bijzonder veel schepen uit Antwerpen de Wester- sclielde afzakken, zodat het scheep vaartverkeer op de Schelde gister avond en vannacht zeer druk was. Bru 38 had aanvaring op IJ te Amsterdam. Het motormosselvissersvaartulg Sa ra, Bru 38, schipper J. L. Kik uit Bruinisse is op het IJ bij Amsterdam aangevaren door het motortankschip Pam 19 uit Rotterdam, kapitein J. C. Maas. Aan boord van de Bru 38 was men bezig de mast te strijken; de kapitein van de Pam beweert verblind te zijn geweest door het licht van de Sara. Het klipanker drong door de scheeps huid van de mosselkotter en dit schip maakte direct water, zodat schipper Kik besloot het schip naar de kant te sturen en aan de grond te zetten. In het ijskoude water heeft Henk Kik Jz., de zoon van de schipper, toen eni ge oude zakken in het gat waardoor het water het ruim binnen stroomde geduwd. Het andere gat kon van bin nen uit worden gedicht. Nadat met gehuurde motorpompen het schip was leeggepompt arriveer de men vrijdagavond in de Vluchtha- ven. Het schip was geladen met mos selen en op weg van de Waddenzee naar Zeeland. Haard- en kachelmagazlju v h. VAN ROON Langevieie 62 - Middelburg Middelburg-Electro: „Man van zeker# leeftijd", 20 uur, 18 jaar. Schouwburg: ,De levensroman van Johann Strauss", (C.P.A.), 20 uur, a.i. Schuttershof: Verkiezingsrede prof. mr. P. J. Oud, 19.30 uur. Gouden Poortc: Huidigingsavond A.N.M.B., 20 uur. Vlissingen-Alhatnbra: „De trotse rebel", 18 en 21 uur, 14 jaar. Luxor: „De sluipschutter", 20 uur, 14 Jaar. MORGEN: Christelijk gereformeerde kerk Kasteelstraat: Contactavond „Jeugd en Evangelie", 20 uur. Goes-Grand: „Dodenval in Dakota", 20 uur, 14 Jaar. Prins van Oranje: Amateurevond af- deling Zeeland Stichting „U'Oprecbte Amateur, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2