PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT CYPRUS ONAFHANKELIJKE REPUBLIEK als overleg te Zürich slaagt Tornado teisterde St Louis; vele doden Industrie-arbeider is soms slechte propagandist voor zijn eigen werk ZWITSERS DORP BEDREIGD DOOR AARDVERSCHUIVING 202e jaargang - no. 35 Dagblad, uitgave van de firina Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W Leertouwer Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 febr. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim Minim p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vlissingen Walstr 58-60. tel. 2358 4 lijnen (b.g.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr 1 Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094, Kans op succes nu tachtig procent In toekomst Griekse en Turkse militairen naar het eiland? Be Griekse en Turkse premiers hebben dinsdagavond te Zürich ander half uur vergaderd om te pogen de laatste moeilijkheden die een ovr- eenkomst over Cyprus in de weg staan, tot oplossing te brengen. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Zorloe, die de bijeenkomst had bijgewoond, zei dat er thans tachtig procent kans op een oplossing bestaat. Vandaag zullen de premiers weer bijeenkomen, naar men verwacht zullen zij dan hun besprekingen beëindigen. Dinsdag bespraken zij een plan voor een onafhankelijk Cyprus dat de ministers van buitenlandse zaken en de deskundigen van beide par tijen hebben opgesteld. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Averoff, deelde mede dat de Britse regering moet worden inge licht alvorens bijzonderheden van de overeenkomst kunnen worden bekend gemaakt. Vernomen wordt dat daarna een con ferentie tussen Groot-Brlttannië, Grie kenland en Turkije zou worden bijeen geroepen, mogelijk weer in Zürich. Op vragen over de waarborgen voor de Britse belangen op het eiland zei minister Averoft: Griekenland en Tui'- kije zijn altijd vrienden en bondgeno ten van Groot-Brittannië geweest: men moet dus niet denken dat zij de Britse belangen niet zouden bescher men. Nationale vergadering Het hoofd van de afdeling Europese en Cyprische aangelegenheden van het Grieske ministerie van buitenlandse het maatschappe- Suikereters Ds statistiek het Centraal Bu reau in Nederland bestaat 60 jaar. Nu is dat helemaal geen ju bileum, want er is een stilzwijgende afspraak, dat alleen veelvouden van vijf en twintig de jubeljaren zijn. Daarmee komt men dan toch al aan een zo groot aaltal jubilea, dat het in Nederland een waar gewemel van jubilarissen is. Maar goed dan, de statistiek heeft blijkbaar het vijftig-jarige jubileum wat schriel herdacht en het heeft dat goedgemaakt bij het 60-jarig bestaan door een boek te publiceren mét cij ferreeksen. Dat boek is dus uitslui tend gevuld met cijfers, maar voor wie de taal van deze cijfers enigerma te verstaat, laat het zich lezen als een boeiend historisch geschrift. Het bevat vergelijkende cijfers over de laatste zestig jaar op een aantal mar kante gebieden van h< lijk leven. Men kan daaruit conclusies trek ken, soms indrukwekkende con clusies en soms kleine aardig heidjes, die een typisch licht werpen op onze Nederlandse samenleving. Zo worden al onze dienstplichtigen gemeten en daaruit blijkt, dat het Ne derlandse volk langer wordt. In 1900 kwam de gemiddelde dienstplichtige tot 1.69 m en in 1958 tot 1.75 m. Is dat het einde, of zal het Nederlandse volk nog langer worden? De toe komst en de statistiek zal het uitwijzen. De eet- en drinkgewoonten van het Nederlandse volk zijn in de achter liggende 60 jaar aanmerkelijk gewij zigd. Het vruchten-eten is sterk ge stegen; het vlees-eten is vrijwel ge lijk gebleven. Maar wat te zeggen van het sulkergebruik... het is drie maal zo groot geworden. Wie durft er over snoeplust praten? Met het bier- en het alcoholverbruik is het tegenovergesteld. Voor bier is het sedert 1900 precies met de helft per hoofd van de bevolking te ruggelopen en voor alcohol is het nog sterker teruggegaan: het alcoholver bruik daalde van 8,2 liter per hoofd tot 2,1 liter. Het overtollige geld ging naar het sigarettengebruik, dat steeg van 274 stuks per hoofd en per jaar in 1923 tot 120 Ostuks in 1957. Van failliet gaan houdt de Neder landse zakenman blijkbaar niet, want in 1957 waren er zo onge veer evenveel faillissementen als "in 1900, toen het bevolkingsaantal min der dan de helft was van 1957. Voor de armen wordt beter gezorgd. In 1900 kwamen overheid, kérken enz tot een uitgave van 17,3 miljoen gul den voor de armen, in 1957 was dat bedrag 333 miljoen, waarvan 83% uit de overheidskas werd opgediept. Een somber cijfer is dat van de ver keersovertredingen: in 1906 nog maar 15.000. bedroeg het in 1957 het ont stellende aantal van 813.175. Gunstig doet daartegenover aan, dat het aantal processen verbaal voor or deverstoring tijdens dronkenschap te rugliep tot. ongeveer een vierde deel van het aantal, dat in 1920 werd be reikt. Er zijn vele cijfers in deze jubileum statistiek en dus moet met een en kele greep uit al dat materiaal volstaan worden. Tot slot nog iets over de Nederlandse gulden. Het bu reau voor de statistiek zelf geeft bij de financiële cijfers geen uitvoerige uitleg. Dat wordt aan de lezer over gelaten. Wanneer die lezer met de cijfers, die betrekking hebben op de waarde van de Nederlandse gulden zelf enkele berekeningen zou uitvoe ren, dan zou hij voor die Nederland se gulden tot eèn trieste slotsom ko men. De gulden, die in 1945 al heel wat van zijn waarde had verloren, is sedert 1945 nog bijna 5% per jaar in waarde gedaald. Dit laatste dan om aan de klei ne spaarder duidelijk te maken dat hij met zijn paar procenten rente per jaar in de hoelc Zit waar de sla gen vallen. Hetgeen overigens voor deze kleine man niets nieuws zal zijn! Uiteindelijk nog de vraag of er wo ningnood is. In 1930 woonde er Sn Nederland 1,65 ziel per vertrek in een huis (er was toen geen woningnood). In 1947 was dat 0;9 ziel en in 1956 was het 0,8 ziel. Zou men er niet beter aan doen het woord woningnood te laten varen en te spreken van onregelmatige woon ruimtedistributie? zaken, Chrisopoulos, heeft gisteravond bevestigd dat het ontwerp voor een grondwet voorziet in de vestiging van een onafhankelijke republiek. Er zou een Nationale Vergadering zijn met een Griekse voorzitter en een Turkse vice-voorzitter. De samenstel ling van deze Nationale Vergadering zou zodanig zijn dat de bevolking van het eiland op billijke wijze wordt vertegenwoordigd. Hij kon niet zeg gen hoe groot de percentages van de Grieks-Cyprische en Turks-Cyprische vertegenwoordigingen zouden zijn. Een Turkse afgevaardigde naar de besprekingen zei dat de militaire as pecten van de kwestie binnen het ver band van de N.A.V.O. waren geregeld. Vernomen wordt dat Griekse en Turk se militairen op het eiland zouden worden gestationeerd. Een aantal an dere punten zou nog moeten worden uitgewerkt. Dooigrens kwam dichtbij H (Van onze' weerkundige medewerker) n H AI twaalf dagen )3 er geen M s§ neerslag gevallen en het aantal H uren zonneschijn is vanwege de hardnekkige mist en lage 'f| wolkenvelden nog zeer lclein. De zachte lucht kwam gisteren ook dicht bij Zeeland, waar de temperatuur tot bij het vries- j§ M punt steeg. Zuid-Limburg =s M kwam tijdelijk in een gebied |j met temperaturen tot 5 graden j§ ip boven het vriespunt. Inmiddels H is de luchtdruk vooral boven Zuid-Noorwegen weer gaan stijgen, wat tot gevolg had dat n H er nog zwakke noord-oosten wind voorkomt. Daarmee wordt de aangevoerde en toch dicht s H bij ons genaderde zachte lucht weer wat teruggedreven. Het ziet er dan ook naaf uit, dat §1 het winterse weertype nog even voortduurt. De koude luchtlaag is echter betrekkelijk dun n.l. 400 a 500 m, zodat het s kwik snel tot even bovèn het nulpunt kan oplopen wanneer M de zon nog even mocht door- m komen. Ililllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Soebandrio „vindt kwestie Nw.-Gumea niet belangrijk" Op een persconferentie te Sydney heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, die een officieel bezoek aan Austra lië brengt, na zijn aankomst op het vliegveld aan journalisten onder meer verklaard, dat hij de kwestie- Nieuw Guinea op zichzelf niet zó be langrijk acht. Dat het zo op de voorgrond is geko men is een gevolg van nooddwang, wantrouwen en angst, aldus Soeban- dyio. Een vriendschapsverdrag tussen Australië en Indonesië zou hij toe juichen. Indonesië is echter afkerig van militaire verdragen met andere landen. Soebandrio en zijn gezelschap zijn later doorgevlogen naar Canberra waar zij werden begroet door de Aus tralische vice-premier en het Aziati sche corps diplomatique aldaar. O De planters op Malakka zijn van mening, dat het zedelijk peil van hun arbeiders sterk daalt. Zij schrijven dit, althans voor een groot deel, toe aan de pas ingestelde wekelijkse gratis film voorstelling. Torens en huizen stortten in Een wervelstorm heeft gisteren liet gebied van St>Lonis in de Ameri kaanse staat Missouri geteisterd, waardoor minstens twintig mensen werden gedood en honderden ande ren gewond. Om half'twee in de middag plaatse- BEWONERS GEËVACUEERD Langt, de rijksweg Utrecht-Den Bosch zijn thans verkeersborden geplaatst, zoals die ooklangs de grote auto wegen in Duitsland staan om de automobilisten èr op attent te maken, dat zij een wegrestaurant met benzi nepomp naderen. De foto toont een van deze voor Nederland nieuwe bor den. Mannen met jachthoorns waken bij spoorlijn Het dorpje Herbriggen in het zuid westen van Zwitserland wordt be dreigd door een enorme hoeveelheid aarde en gesteente, die, losgemaakt door de dooi, langzaam de belling van de Nadelhorn afkomt. Het dorp, dat nog geen 150 inwoners telt, was gisteravond geheel ont ruimd. Door middel van luchtfotografie is gebleken, dat de lawine, die vorige breed en 15 meter hoog iSEHTAR week woensdag al begon, 150 meter lang, 80 meter breed en 15 meter hoog is. Waarschijnlijk loopt slechts een gedeelte van het dorpje gevaar. Volgens de politie van de naburige plaats Sion kan de aardmassa ieder ogenblik van de berghelling der Na- dehorn naar beneden komen en het dorpje bedelven. Het is echter ook mogelijk dat pas de lenteregens de bevroren massa in beweging zullen brengen. Wachtposten met jacht hoorns houden de gehele dag de- wacht over het enkele spoortje dat het wintersporteentrum Zermatt door de bedreigde vallei met de bui tenwereld verbindt. Iijke tijd waren de stoffelijke resten van twintig mensen geborgen. In de ziekenhuizen werden meer dan 320 personen voor verwondingen behan deld. Vijfenvijftig van hen moesten met ernstige kwetsuren worden op genomen. Het Amerikaanse Rode Kruis meld de dat er 31 doden waren, maar het totale dodental is nog niet bekend, daar er onder de puinhopen nóg talloze slachtoffers begraven of be kneld liggen. De tornado ging gepaard met wind snelheden van meer dan 170 km per uur. Het zuidwestelijk deel en vervol gens de binnenstad kregen de volle kracht van de tornado te verduren. De 100 meter hoge toren Van een ra diostation werd omver geworpen. Een andere toren, die van het televisie station in het zuidwestelijk deel van de stad, kwam neer op twee wonin gen, maar de bewoners daarvan kwa men met de schrik vrij. Het ergst had een deel van de binnen stad het te verduren. Daar werden talloze huizenblokken vernield. Een pension werd volkomen met de grond gelijk gemaakt. Hier werden de stoffelijke resten van negen per sonen geborgen. Gas-, elektriciteits- en telefoonleidin gen werden vernield." Hier en daar braken branden uit, die echter spoe dig geblust konden worden. Bluswa ter was er in overvloed want .kort voor de tornado kwam had het hevig gere gend. De ergste wervelstorm uit de geschie denis van de stad woedde in 1896. Toen kwamen .306 mensen om het leven. (Van een medewerker) Enige jaren geleden stelde het Ne derlands Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde te Leiden een langdurig onderzoek op Walcheren en de Zak van Zuid-Beveland in naar de vraag wat vele inwoners beweegt, als rij werk buiten Zee land prefereren boven dat in de lo kale bedrijven. Er is statistisch wel veel bekend inzake het vertrek en de vestiging, maar dat zqn slechts cijfers, die niets zeggen van de be weegredenen, de motieven dezer mensen. Voor gevestigde industrie- en en straks voor nieuwe vestigin gen zijn de laatste evenwel van groot beling. De sociologen drs. C. Boekestijn en dr. I. Gadourek van wie de eerste de leiding van het onderzoek had hebben thans in een recent nummer van het tijdschrift „Mens cn onder neming" enige resultaten gepubli ceerd, onder de titel „Binding aan he' werk. Beroepswisseling en be roepsaanpassing in een industrialise rende streek". In deze motieven-stu die hebben zij als het ware „borin gen" verricht bij de werkende mens, teneinde de fijne „mechaniek" van hun gedragingen te belichten en in staat te zijn deze „mechaniek" te be spelen. Het onderzoek begon met een oriënterende voorstudie met men sen, die regionaal op de hoogte waren. Dit leidde tot het opstellen van voorlopige veronderstellingen. Vervolgens werden (in 1955) 953 mannelijke arbeiders van 15 t.ni. 35 jaar geïnterviewd. Tenslotte on dervroeg men 136 arbeiders, die jtrieën door een der grote industries i op eigen verzoek waren ontslagen. Uit dit alles werden o.m. de vol gende inzichten verkregen. LAND- EN INDUSTRIE ARBEIDERS Industrialisatie in een streek hangt in sterke mate af van de vraag of In het onderzochte gebied bleek voorts, dat de industrie-arbeiders minder met plezier werken (72%) dan de landarbeiders (88%). De in dustrie-arbeider wijkt in Zeeland nauwelijks af van het landelijke ge middelde (77%), zodat het verschil voornamelijk is gelegen in de hier nog gunstige instelling van de land arbeider ten opzichte van zijn eigen werk. Maar als het dan geen gebrek aan voldoening is, die de landarbeider doet overschakelen, wat dan wel? Als factoren worden dan ge noemd: de lagere lonen in de land bouw (1955), het rekenen op meer promotiekansen in de industrie en op meer bestaanszekerheid op de duur en dus voor de kinderen, het laatste meer samenhangend met inkrimping van de bestaans- bron dan met angst voor werk loosheid. WEINIG ANIMO Er is overigens een vrij geringe ani mo bij de landarbeider om in de in dustrie te gaan werken (12%; per- coneel van middenstandsbédrijven 27% en het gemiddelde 19%). De schrijvers verklaren dit uit het ver- Hans Kraay, de spil van de Utrecht- ses ere-divisie-voetbalclub D.O.S., die ook als back in het Nederlands elf tal zijn sporen reeds heeft verdiend, is dindsdag in het huwelijk getreden met mej. Lia van Hamersveld. De fo to toont het jonge paar bij het verlaten van het Utrechtse stadhuis tussen twee erehagengevormd door D.O.S.-junioren. Tweede Kamer verwierp motie over verkorting van arbeidstijd (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag middag met 48 tegen 72 stemmen een motie van de socialistische afge vaardigde de heer Baart over de ar beidstijdverkorting verworpen. Al leen de P.v.d.A. en de beide, commu nistische groepen stemden voor. De motie, die de heer Baart verleden week tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken had in gediend, sprak uit, dat de nadere ad viesaanvraag van minister Beel aan de Sociaal Economische Raad over bodig was en dat reeds thans een begin gemaakt dient te worden met een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd op basis van de beleids lijn, die in het verleden jaar door de S.E.R. uitgebrachte advies over de verkorting van de arbeidstijd is uitgestippeld. Vóór de stemming zetten mevrouw Stoffels-van Haaften (v.v.d.) en de heren Van Eibergen (a.r.), Zwanik- ken (k.v.p.) en Kikkert (c.h.) in een korte verklaring uiteen, dat zij een nader advies van de S.E.R. wenselijk achtten, omdat de arbeidstijdverkor ting een zaak van de vaststelling van prioriteiten is geworden. Belgische spoorwegen verlagen goederen-tarieven. Met ingang van 1 maart zullen de Belgische spoorwegen hun tarieven voor het goederenvervoer aanzienlijk verlagen. Er zullen voor wat de niet E.G.K.S.-goederen betreft vier nieuwe klassen worden ingevoerd. De prijzen op de gemiddelde afstanden in deze klassen zullen worden verminderd, au ütcuvc Aiia.Lt; ui van uc viaaa ui landarbeiders bereid zijn hun tradi- schijnsel, dat de overschakeling in J. rnnon fpuchiprir hi? vin miriiiovi. tionele beroep te verlaten. Evenals elders in ons land bleek, dat de in dustrie-arbeiders in Zeeland in verge lijking met de landarbeiders meer onkerkelijk zijn, voorts vaker af komstig zijn van buiten de streek, waar zij hun werk verrichten (dus vaker migreerden) en ook wat meer „optimistisch" zijn over de toekomst. fasen geschiedt, b.v. via mid~den- standsbedrijven, waarin men ook bui tenwerk verricht. Pas de volgende generatie wordt industrie-gezind. Bovendien bleek dat de interesse gro ter is naarmate men verder van de industrie-centra afwoont. Dit komt (Zie slot pag. Z kol. S) Met de bouw van de 65 meter hoge poldertoren (watertoren) in Emmel- oord heeft men het \oogste punt be reikt. Op het bouwwerk is een wind- geplaatst, welke een kogge- uitbeeldt. De hoogte van de ïwijzer bedraagt ongeveer 4 me ter, de breedte 2.20 meter. Het ge- wir is 250 kg en het geheel is met bladgoud overtrokken. terwijl op de lange afstanden de cur ve een minder degressief karakter krijgt. Deze wijziging heeft een prijs verlaging van vijf procent tengevolge. Voor de goederen gerangschikt in de nieuwe klassen 3 en 4 wordt een vijf ton reeks ingevoerd. De prijsverho ging van tien procent wordt afge schaft voor de goederen die ambts halve in open wagens worden ver voerd, doch waarvoor de afzender ver voer in gesloten wagens heeft ver zocht. Voor wat de E.G.K.S.-goederen be treft wordt de vaste aanslag voor ko len en cokes teruggebracht van 36 op 30 francs. Voor de afgewerkte pro- dukten van de metaalindustrie wordt de vaste aanslag teruggebracht van 38 op 32 francs. De parcoursvracht voor de afgewerkte produkten van de metaalnijverheid wordt met 0,07 fr. per ton-kilometer verminderd. VERWACHT.. Geldig tot hedenavond LICHTE VORST Overwegend droog weer met op d6 meeste plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Zwakke noordoostelij ke wind. Overwegend lichte vorst. ZON EN MAAN 12 februari Zon op 8.03 onder 17.47 Maan op 9.41 onder 23.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1