Schepen in de mist op de Westerschelde SOUBURG KRIJGT NA 26 JAAR OPENBARE KLEUTERSCHOOL RECREATIEVOORZIENINGEN IN DRIE-EILANDENPLAN ZEEUWSE C.B.T.B. HIELD IN GOES EENDAGSCONFERENTIE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 VAART WAS NOG ONMOGELIJK Coaster vast en weer vlot Tengevolge van de dichte mist, die ook maandag weer het verkeer in vrijwel het gehele land grote moei lijkheden bezorgde, liep de Neder landse knnstvaarder „Emmy S" in de nacht van zondag op maandag aan de grond op paalhoofd 20, vjjf kilometer westwaarts van de nieu we veerhaven te Breskens. De „Emmy S" die 499 brt. meet, be hoort toe aan de heer J. Swiers en vaart voor de N.V, Carebeka te Groningen. De kustwacht uit Nieu we Sluis ontdekte het schip eerst maandagmorgen vroeg, maar door het slechte zicht van nog geen 25 meter, was het onmogelijk het vaar tuig te herkennen of zijn juiste po sitie te bepalen. De „Emmy S" had echter met behulp van de boord- radio contact opgenomen met de vaste wal. Een bergingsvaartuig en een sleep boot die waren uitgevaren behoefden geen assistentie te verlenen. Om streeks 's-middags twee uur slaagde het schip erin bij hoog water Of eigen kracht vlot te komen. Het hai evenals de zeewering slechts geringe schade opgelopen. De „Emmy S" heeft voorlopig ligplaats gekozen midden in de monding van de Wes terschelde en zal bij het optrekken van de mist naar Vlissingen varen, waar een nader onderzoek naar op gelopen averij zal worden ingesteld. De „Bmmy S" was niet het enige vaartuig dat de dupe werd van ae dichte mist. Het gehele scheep vaartverkeer op de Westerschelde lag stil en de haven van Vlissingen zat „dicht", 't Laatste aangekomen schip was de „Fiducia", dat zon dag in Vlissingen afmeerde. Het laatste uit Vlissingen vertrokken schip was de „Delfdijk", die vrij- Uitslag tekenwedstrijd via Amerika De zestienjarige meisjes Hannie Eversdijk en Miep Stroosnijder, die twee Jaar geleden-als leerlin gen van de vakschool voor meis jes te Goes in- klasseverband deel namen aan een tekenwedstrijd van het Internationaal Jeugd Ro de Kruis, hebben dezer dagen uit Amerika vernomen, dat hun in zending tot de twintig beste van Nederland behoortTot nu toe hadden de meisjes zich er steeds over verbaasd, dat hun klassege- nootjes hun tekening terug had den ontvangen, maar zij zelf niet. Toen ledereen de gehele wedstrijd al lang had vergeten, kwam er dezer dagen plotseling een brief uit Amerika voor Hannie Evers- dijk. De schrijver, de naar Ame rika geëmigreerde Zeeuw Jan v. d. Vate, schreef, dat hij de tekenin gen van beide meisjes op een ten toonstelling had aangetroffen in het gebouw van het departement voor gezondheid, onderwijs en so ciale zaken te Washington. En daardoor kwamen beide meisjes aan de weet, dat zij tot de twintig uitverkorenen van de Nederlandse tekenwedstrijd behoorden Geen derde schoolarts in de gemeente Aardenburg In de maandagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester J. M. A. C. van Dongen gehouden raads vergadering van Aardenburg werd besloten tot het vaststellen van een nieuwe regeling voor destructie van dode dieren en vlees enz. De huur- vergoeding voor het lokaal aan de Brouwerijstraat van de r.-k. kleuter school werd vastgesteld op 300 en voor de stichting Aardenburgse kleu terschool op 2364. Op verzoek van de schoolartsendienst in Zeeuwsch-, Vlaanderen werd van de raad nog maals een uitspraak gevraagd over de eventuele aanstelling van een der de schoolarts. B. en W. stelden voor zich tegen een benoeming uit te spre ken, daar de dienst thans met twee artsen voldoende functioneert. Mevrouw E. J. van den Broecke-de Man (p.v.d.a.) was van oordeel, vdat het een plicht was om in het belang van de kinderen en hun toekomst een derde schoolarts te benoemen, daar thans het onderzoek slechts eens in de drie Jaar geschiedt. Na uitvoerig debat werd na stemming besloten zich tegen de benoeming te verklaren. De twee in Aardenburg bestaande muziekverenigingen, de koninklijke Aardenburgse fanfare en „EIlc naar zijn krachten" kampen met finan ciële moeilijkheden. De eerste wegens de voorgenomen aanschaffing van uniformen, de tweede wegens de noodzakelijke aanschaf van instru menten Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad elk een extra subsi die toe te kennen van f 250 ner jaar gedurende een Derlode van 15 laren. Een plan tot uitbreiding in hoofdtak voor de eehele eemeente. waarop de bestemming van gronden voor open baar nut en industrieterrein, natuur gebied enz., globaal is aangegeven, werd vastgesteld Op eer vraag deal de de voorzitter mede. dat met de verbouwing van de onenhare lagere school zodra de mogelijkheid bestaat begonnen zal worden. dag naar Rotterdam vertrok. Sinds zaterdag was er al geen scheep vaart meer van en naar Antwer pen. Zaterdagmorgen passeerde de „Oranje" afkomstig uit Norwich, Vlissingen als laatste schip onder weg naar Antwerpen en om 5.00 uur voer de „Nimrod", van Ant werpen onderweg naar Dublin, langs Vlissingen. Veerdiensten Ook de veerdiensten in Zeeland on dervonden ernstige stagnatie. De veerdienst VlissingenBreskens lag stil en kon niet eerder hervat worden voor gistermiddag half drie. Gistermiddag maakte een vissersboot vanuit Breskens een tocht met enige passagiers naar Vlissingen. Om streeks half drie, toen ook de veer dienst weer hervat werd, liep de boot -weer met enige passagiers de haven van Breskens binnen. De veerboot „Prins Hendrik" moest invallen voor de „Koningin Juliana", die een defect aan de radarinstallatie had. De veerdienst tussen Kruiningen en Perkpolder heeft maandag vanaf 15.20 uur regelmatig met twee boten gevaren, terwijl.de veerdienst Zierik- zeeKatseveer als enige normeel kon doorgaan. De verbinding tussen Terneuzen en Hoedekenskerke, die onderhouden werd door de veerboot „Oosterschel- de" was eveneens normaal, behalve tusen 18.20 uur en 20.20 uur. De boot is toen in Hoedekenskerke blijven lig gen. De veerboot „Prins Willem I" die zondagavond de sleepboot „En Avant 16" tijdens dichte mist overvoer wordt vandaag naar Vlissingen over gebracht voor reparatie van de bij de aanvaring opgelopen schade. Ook schipper Bus van het 250 ton metende motorschip „Coad" uit Raamsdonkveer voelde zich in de mist niet zo prettig. Schipper Bus, die met zijn schip op weg was naar Botterdam, werd reeds vrijdng door de mist genoodzaakt op de Oosterschelde voor anker ~te gaan, maar al spoedig kreeg hij gèbrek aan voedsel. Het rijkspoïitievaar- tuig B.P. 18, dat op patrouille was, werd door de schipper aangeroepen en bracht hem met schip naar de de haven van Wemeldinge. Bent U niet vaak precies eender? U eet en drinkt toch ook niet alles met evenveel ple zier. Wilt U, dat Uw kinderen vlot hun boterham eten, geef ze er dan van Houten cacao bij. Schooldam-finale in Vlissingen begonnen In de finale van het schooldamtoer- nooi te Vlissingen, die in de aula van de St. Petrusschool wordt gespeeld, zijn in groep I geplaatst de vijftallen van de rli.b.s. A, St. Paulus ulo school A en de technische school A. In de groep II de v.g.l.o.-school D, Oranjeschool B. Prins Willemschool C en St. Petrusschool A. Er wordt een dubbele ronde gespeeld. De uitslag van de le ronde luidt als volgt: groep I: St. Paulus ulo-Tech. school 64; Technische schoolRH.B.S. 46; groep II: V.G.L.O.Oranjeschool 6 Prins Willem—St. Petrus 64; anjeschoolSt. Petrus 28; V.G.L. —Prins Willem 64. Collecte. Te Axel werd een collecte gehouden ten bate van „Memisa" Steun in Me dische Aangelegenheden voor de Mis sie Actie). De opbrengst bedroeg NIEUW BOUWPLANNEN VER GEVORDERD Tijdelijk ondergebracht in twee lokalen o.I. school In de gemeente Souburg is grote be hoefte aan kleuteronerwijs, waarin men met do bouw van een nieuwe kleuterschool echter grotendeels hoopt te kunnen voorzien. De plan nen hiervoor zijn al gereed, maar moeten nog goedgekeurd worden door de Bouwkundige Inspectie in Den Haag en door de rijksinspectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland. Dit deelde de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemering, mede, aan de talrijke genodigden bij de ope ning van een openbare kleuterschool in zijn gemeente. Deze kleuterschol, welke nog geen naam heeft, Is tijde lijk ondergebracht in een tweetal lo kalen van de Pieter Louwersschool aan het Oranjeplein te Sonburg. De nieuwbouwplannen voor deze kleuterschool omvatten tWee lesloka len, een ruime hal en een onderwij zerskamer. Deze modelschool, waar voor de financiën en de bouwgrond reeds beschikbaar zijn, zal worden gebouwd op een terrein achter de huizen aan de Braamstraat. Reeds over enkele maanden hoopt men de bouw aan te besteden. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden hoopt men de school, die gebouwd zal wor den naar een ontwerp van ir. J. P. D. de Smit van het Centraal Bureau Bouw- en Woningtoezicht Walcheren, over één jaar gereed te hebben. Inwonen Tot zolang zal de nieuw gestarte kleuterschool moeten inwonen b j de Pieter Louwersschool, wat door het hoofd van deze school, de heer D. C. Steur, met getemperde vreug de werd begroet. Door deze 'nwo- ning heeft men één lokaal moeten afstaan wat eigenlijk niet gemist kon worden. „Maar met wat pas sen en meten", zo meende dit schoolhoofd, „zal men deze over bruggingsperiode ook wel doorko men". Door de heer Stemerding werd voorts in het kort een stukje geschiedenis van het kleuteronderwijs in de ge meente Souburg gememoreerd, waar uit bleek, dat men het niet altijd ge makkelijk heeft gehad. In 1933 moest de openbare kleuterschool wegens geldgebrek gesloten worden en de juffrouw werd naar huis gestuurd. Daar men niet van kleuteronderwijs verstoken kon blijven, werd op initia tief van de burgemeester in 1938 éen particuliere kleuterschool in het le ven geroepen. Als hoofd van deze school werd mej. Pr. Wisse aange steld, die bij de heropening van de nieuwe kleuterschool ook als genodig de aanwezig was. Hard nodig Dat een nieuwe openbare kleuter school nu, na 26 jaren hard no dig is, bleek wel uit de woorden van de burgemeester, die aanstipte dat men tachtig kinderen had moeten af wijzen omdat er geen plaats was. Namens Volksonderwijs werden tij dens deze bijeenkomst, die in het gymnastieklokaal van de Pieter Lou wersschool werd gehouden en waar bij tal van moeders met hun kleu ters aanwezig waren, gelukwensen overgebracht door de heer L. J. Jan sen namens de oudërcommissle van de Pieter Louwersschool en de Van Daleschool werd dit gedaan door de heer A. C. van Dalen. Ook werd het woord gevoerd door mej. Pr. Wisse, oud-hoofd van de particuliere Bea- trixschool, die een lans brak voor kleine scholen, zodat de onderwijze ressen meer aandacht kunnen beste den aan de kleuters. Tot slot werden alle sprekers en spreeksters door de kleuteronderwijzeres, mej. I. Liebers, die tevens namens haar collega, mej. C. F. Wensvoort, sprak, hartelijk be dankt voor de vriendelijke woorden en de cadeaus In de vorm van bloe men. Nadat door beiden voor de kleu ters een erg aardige poppenkastvoor stelling was gegeven, bezochten de talrijke aanwezigen, onder wie de beide wethouders van Souburg, de heren M. A. v. d. Putte en F. Leen- houts, alsmede de gemeentesecretaris, de heer J. J. van Ginkel, de twee lo- kalën. Maandagochtend werd in de gymnas tiekzaal van de Pieter Lomoersschool te Souburg een openbare kleuter school geopend. Deze nieuwe school zal in afwachting van de bouw van een nieuwe modelschool, waar voor de plannen reeds geheel gereed zijn tijdelijk „inwonen" in een tweetal lokalen van de o.I. school. Na de officiële opening door de burge meester van Souburgde heer A. H. S. Stemerding, werd voor de kleuters éen poppenkastvoorstelling gegeven, die kennelijk wel in de smaak viel! (Foto P.Z.C.) Minder verkeer door Kanaal van Zuid-Beveland Waarschijnlijk gevolg van ongunstige weer Scheepvaartverkeer door het kana3l van Zuid-Beveland in januari 1959. In januari 1959 passeerden door het kanaal van Zuid-Beveland 6103 sche pen, met een totaal inhoud van 3.180.798 ton. Daarvan waren 4039 schepen van 2.223.798 ton geladen en 2064 schepen van 957.000 ton waren ledig. Er waren 3585 geladen motor schepen van 1.702.202 ton, 1195 ledige van 640.100 ton en 393 geladen sleep- schepen van 494-804 ton, 236 ledige van 277.114 ton. Verder passeerden 568 sleepboten, en 126 eoasters, van welke laatste 61 waren geladen en 65 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden 708 gela den motorschepen van 437.284 ton, 69 ledige van 66.051 ton, 202 geladen sleepschepen van 265.956 ton, 6 ledige van 8047 ton naar België en 168 gela den motorschepen van 290.221 ton, en 126 ledige van 66.519 ton, 59 geladen sleepsohepen van 71.969 ton en 8 le dige van 10.269 ton van België, Verder waren er 2235 geladen motor schepen van 1.066.417 ton, 247 ledige van 171.199 ton, 302 geladen sleep schepen van 384.575 ton, 36 ledige van 27.552 ton naar België en 1350 gela- de motorschepen van 645.785 ton, 921 ledige van 468-901 ton, 97 geladen sleepschepen van 110.229 ton en 200 ledige van 249.562 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 3753 Nederlandse, 1449 Belgische, 322 Duitse, 277 Franse, 282 Zwitserse, 5 Luxemburgse, 6 Engelse, 5 Oostenrijkse en 4 Zweedse. In vergelijking met de maand decem ber 1958 zijn in januari 865 schepen van 453.256 ton minder gepasseerd. Waarschijnlijk door het slechte weer van de laatste tijd. In januari zijn er op het kanaal 46 coasters geladen met landbouwprodukten, hoofdzake lijk bestemd voor Engeland en Zwe den, waaruit blijkt dat het kanaal van Zuid-Beveland niet alleen een drukke vaarweg is, maar ook drukke laad- en losplaatsen heeft. LANDSCHAPSBESCHERMING OVER Hopelijk nog profijt Van nieuwe rijkssubsidiepost In het jaarverslag 19571958 van de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbeseherming wordt on der meer meegedeeld, dat veel van de verlangens van de commissie voor de inrichting van het Drie-eilanden- gebied in het plan zijn terug te vin den, waarover in 1958 na technisch overleg op provinciaal en gemeente lijk niveau overeenstemming werd bereikt. In het jaarverslag wordt daarbij aangestipt dat met dit in principe aanvaarden van dit inrichtingsplan nog pas een eerste stap ia gezet op de weg naar de verwezenlijking. „Naar onze mening moet de vraag onder ogen worden gezien of thans Advertentie Brandend Maagzuur hoort till U tot net verleden bij de eerste Rennie die ge In de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennios herstellen het evenwicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdoven- de substantie, simpelweg met uw ei gen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt TWEETAL INLEIDINGEN Voorlichting en nieuwe polders onder de loep Voor de maandag in Goes gehouden ééndaagse conferentie van de Zeeuw se Christelijke Boeren- en Tuinders Bond bestond grote belangstel ling. Op deze bijeenkomst kregen de C-B.TJB.-Ieden voorlichting over en kele belangrijke onderwerpen. Zo sprak in de ochtendbijeenkomst ir. J. A. Vermaat uit Den Haag, ver bonden aan het secretariaat van de Nederlandse CJJ.T.B., over „Nieuwe vormen van voorlichting". De secre taris van de C.B.T.B. in de IJselmeer- polder, de heer A. E. Brons uit Em- meloord hield In de middagvergade ring een inleiding over „Het koloni- satiebeleid in de IJselmeerpoldors". In zijn rede belichtte ir: J. A. Ver- maat speciaal de betekenis van de agrariseh-sociale en huishoudelijke voorlichting voor Zeeland. Spreker vestigde hierbij vooral de aandacht op het ontwikkelingsgebied West-, Brabant, waarover kort geleden de plannen bekendgemaakt zijn. De heer Vermaat meende, dat de overheids instanties speciaal nu een belangrijke taak hebben en extra bij de pinken moeten wezen om tijdig Industrie aan te trekken. Vooral agrarische provin cies zullen moeten overgaan tot In dustrialisatie om werkgelegenheid te scheppen voor de jongeren. Spreker zag dit als enige mogelijkheid, om dat de Zeeuwse jongeren anders ge dwongen worden uit de provincie weg te trekken naar andere delen van Nederland of om te emigreren „De enige mogelijkheid om deze mensen op te vangen", aldus do heer Ver» maat, „ls via industrialisatie". Ook stipte spreker aan dat in deze ont wikkeling de standsorganisaties een dienende taak hebben, waarvan de C.B.TB, zich zeker bewust is. Deze organisatie houdt zich n.l. al jaar bezig met het probleem van de ontvolking van het platteland. Eerder op de dag had de voorzit- ter van de afdeling Schouwen- Duiveland en tevens lid van het hoofdbestuur, de beer J. A. van der Bijl. in zijn openingswoord het overleden Eerste Kamerlid, prof. dr. W. Rip, herdacht, die veel voor de C.B.T.B. heeft ge daan. Nieuwe polder In de middagbijeenkomst vestigde de heer Brons in zijn causerie spe ciaal de aandacht op de toekomstige mogelijkheden in de nieuwe polder O. Flevoland. Voorts memoreerde de heer Brons in het kort het ontstaan van de Wieringermeer en N.O. Polder, waar bij hij tussen het in cultuur brengen van de polders een vergelijking trok. De bevolking van deze nieuwe pol ders werden door spreker ook onder de loep genomen. Hij gewaagde o.m. van een soms felle strijd tussen ver schillende belangengroepen. „De Zeeuwse bewoners in deze gebieden nemen echter wel een beetje van die spanningen weg", aldus spreker. Na beide lezingen werd van de gele genheid tot het stellen van vragen druk gebruik gemaakt. Ook werden tijdens de middagbijeenkomst kleu rendia's vertoond van de Zeeuwse C.B.T.B.-reis naar het Zwarte Woud. Vissers in Arnemuiden hielden jaarvergadering Avondcursus voor ouderen zal overwogen worden Zaterdagmiddag hield de vissersvor- eniging „Draagt Elkanders Lasten" te Arnemuiden haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw, onder leiding van de voorzitter, do heer M. Siereveld. De voorzitter heette de talrij ke aanwezigen, onder wie de heer W. H. v. d. Heide, burgemeester van Arnemuiden en verder do leerlingen van de visserijschool welkom. De vis serij heeft In het afgelopen Jaar een gunstig verloop gehud, aldus de voor zitter. Hij memoreerde in zijn openings woord het overlijden van het lid der vereniging J. Schroevers. die met een ogenblik stilte werd herdacht. De vloot werd over het algemeen be ter opgebouwd door het plaatsen van vele nieuwe motoren. Hierdoor zijn de vangsten gestegen, zo deelde hij mede. Er werden diverse schepen voorzien van echolood en radiozen ders. Straks zullen de nieuwe in stallaties gebruikt kunnen worden door technisch geschoold personeel. De voorzitter richtte in verbnnd met de Deltawerken en het Drie-ellanden- plan ook het oog op de komende ja ren. Hij zei dat alle hoop is geves tigd op' Colijnsplaat als de gewens te aanvoerplaats en thuishaven. Er zal niettemin met moeilijkheden re kening moeten worden gehouden, als men bedenkt dat naast een thuisha ven ook do moeilijkheden van de visserijgronden terdege in het oog moeten worden gehouden evenals de afslag, het vervoer van de vis en de reiskosten. Men verwacht hierin ech ter een tegemoetkoming van het rijk. In verband met de Deltaplnnuen zei do voorzitter o.m. ,,dat de over de vereniging waaiende wind wei eens een gevaarlijke kan zijn, n.l. een regeringswind". Hij spoorde daarom aan tot algemene waak zaamheid en eendrachtige samen werking. Hei verslag van de secretaris, de heer F, Bout uit Veere was zocr uit gebreid. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer K. van Dolsen was gunstig gestemd, Hieruit bleek o.m., dat de huidige voorzitter die voordion penningmeester was ge weest, de zaken goed had beheerd, Dc heren D van Delsen, J. Siere veld en F Bout werden allen In het bestuur herkozen. De heer Reuter hield een bespreking over de degelijkheid van diverse ma- teric'en die bil de visserij gebruik» worden, zoals nylonnetten en Ma ui 11a- fouwwerk. De heer J Siereveld verzocht in de rondvraag om instelling van een avondcursus voor de oudere vissers. De directeur van de visserljschool «ntwoordde hierop, dat dit nog niet kan worden verwezenlijkt wegens *t tekort aan leerkrachten HU zon niet temin normaals trachten deze cursus j in te voeren. voor dit gebied niet een bindende be stemming moet worden opgesteld, bijvoorbeeld in de vorm van een streekplan", zo wordt in het jaarver slag gezegd. „Voorts doet zich de be langrijke vraag voor, waar de finan ciële middelen moeten worden gevon den om met name de recreatievoor zieningen te betalen. De hierbij be trokken gemeenten en de provincie Zeeland zullen dit stellig niet voor elkaar krijgen; financiële steun van het rijk is beslist nodig. Hier wreekt zich het feit, dat voor de recreatie nog geen belangrijke subsidlepost op de-rijksbegroting aanwezig is. Het is ons bekend, dat thans wel onder ogen wordt gezien in de toekomst tot een dergelijke be grotingspost te komen. Wij hopen, dat liet Drie-eilandengebicd hier van nog zal profiteren 1" aldus de commissie in het jaarverslag. Men stelt daarbij nog (ie vraag, of een technische instantie als bijvoor beeld Rijkswaterstaat bij de uitvoe ring van de haar opgedragen pro jecten niet tevens voorzieningen ten behoeve van de recreatie zou moeten treffen. „Tot nu toe stelt de Rijks waterstaat zich op het standpunt, dat dit alleen kan geschieden, indien uit andere begrotingsposten de hiervoor nodige middelen kunnen worden ge vonden", aldus het jaarverslag. Hier bij wordt vermeld, dat uit de kringen der watersportorganisaties echter al herhaaldelijk de opmerking ls ge maakt, dat recreatieve voorzieningen bij grote projecten als die van de Zuiderzeewerken en de Deltawerken tot de normale uitvoeringskosten moeten worden gerekend. Nieuwe reservaten Het bestuur van de Contactcommissie sic hield zich in het afgelopen jaar uitvoerig bezig met de mogelijkheid nieuwe natuurreservaten in het Del tagebied tot stand te brengen. „Nu ernstig rekening moet worden gehouden met het verloren gaan van De Beer en het bovendien vaststaat, dat de meeste buitendijkse natuur- leireineS in het Deltagebied door de uitvoering van het Deltaplan volle dig van karakter zullen veranderen, moet met extra kracht worden ge streefd naar het behoud van dc bui tendijkse terreinen, die zeer waar schijnlijk geen invloed van het Delta plan zullen ondergaan. Dit geldt dus voor de terreinen langs de Wester schelde en voor die, welke zijn gele gen buiten de te maken grote afsluit- dammen. Een belangrijk deel van de desbetreffende terreinen, waaronder een imposant natuurgebied als dat van het Land van Saaftinge, is ge heel of gedeeltelijk staatseigendom en wordt als zodanig beheerd door da Dienst der Domeinen van het mini sterie van Financiën" zo wordt ge zegd. In een onderhoud met de minister van finnnciën heeft de Contact commissie de bcwindsmun een plan voorgelegd tot het stichten van nieuwe natuurreservaten op deze domeingronden. Met grote instemming nam de Con tactcommissie kennis van het feit dat aan de Stichting Natuurmonu menten De Beer, die -eeds eerder na tuurterreinen buiten het eigenlijke terrein van De Beer in beheer had gekregen. thanB ook het belangrijke vogelgebied van de Katsc Plaat bij Noord-Bevcland in beheer heeft ge kregen De Contactcommissie ziet dit als een eerste stap in de richting van het stichten van nieuwe natuur reservaten in het Deltagebied. In de iaren kort na de Tweede We reldoorlog. toen het koppelnet tussen de grote elektrische centrales werd aangelegd, heeft de natuurbescher ming herhaaldelijk verzet moeten aantekenen tegen 'plannen tot aanleg van njeuwe hoogspanningsleidingen, voor zover deze een ontsiering van het landschap zouden betekenen, In 1958 heeft de commissie zich verzet tegen het gekozen tracé voor de hoogspanningsleiding GoesMiddel burg, dat één van de landschappelijk gaafste gebieden van de zogenaamde .Zak van Zuid-Beveland" doorkruiste. Bij de Commissie Elektriciteitswer ken is bepleit de loogsnanningslei- ding ondergronds aan te brengen. In dien dit niet mogelijk zou zijn arht de Contactcommissie een tracé di rect langs de spoorlijn GoesMiddel burg het minst aanvechtbaar, aange zien de elektrische bovenleiding van de spoorlijn het landschap immers reeds doorsnijdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6