PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikanen sturen wapens voor twintig bataljons naar Indonesië Dulles legt functie tijdelijk neer Kansen op akkoord over Cyprus stijgen Gezamenlijke actie vaste oeververbinding is dringend nodig Noodtoestand in Koeweit 202e jaargang - no. 34 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d, Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15, cent, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 febr. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3608 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); O'ostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm tel 2094. VOOR HANDHAVING BINNENLANDSE STABILITEIT Premier Djoeanda: „Dit vertrouwen zal Australiërs beïnvloeden De Ver. Staten hebben besloten lichte wapens aan Indonesië te verkopen onder meer voo rde uitrusting van twintig bataljons van het leger. Dit is gisteren door functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Zij zeiden dat patrouillevaartuigen, geweren, pistolen, vracht auto's, jeeps en verbindings- „en ander materiaal dat geschikt is voor het handhaven van de binnenlandse veiligheid", tot de zen dingen zullen behóren die naar Indonesië gaan op grond van een akkoord waarover oorspronkelijk in augustus overeenstemming werd bereikt. In commentaar op de overeenkomst heeft de Indonesische premier Djoe anda gisteren verklaard, dat de Amerikaanse regering van hem geen specifieke toezegging heeft gevraagd dat de wapens niét zouden worden gebruikt voor een aanval op Nederlands Nlenw-Gulnea.Hij zei te hopen dat het gebaar van vertrouwen, dat hiérult spreekt, van invloed zon zijn op de houding van de Australische regering ten opzichte van de Indone sische politiek. Verder ging hij niet in op deze kwestie. Zoals bekend brengt de Indonesische minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio deze week een bezoek aan Anstralië. Op de vraag of hij een Nederlands protest tegen deze levering verwacht te antwoordde Djoeanda: „Dat staat de Nederlanders vrij, ze hebben het al zo dikwijls gedaan". BETREKKINGEN Minister Djoeando verklaarde verder, dat de levering van deze wapenen een bewijs Is van de verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië cn de Ver. Staten en „een teken van vertrouwen in en goedkeuring van onze onafhankelijke en actieve bui tenlandse politiek" van Amerikaanse zijde. Indonesië, aldus Djoeanda, zal de uit rusting gebruiken voor binnenlandse doeleinden, zoals de opbouw van de weermacht en het bedwingen van opstanden in Indonesië. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bezorging P.Z.C. De mist veroorzaakt al enige i dagen ernstige moeilijkheden i bij het verkeer te water, in Zee- land. Het verkeer over de Wes- terschelde ligt nagenoeg stil. Een gevolg, daaiwan is, dat de distributie van de' Provinciale I Zeeuwse Courant vertraging ondervindt, in het bijzonder in i Zeeuwsch-Vlaanderen en voorts voor enkele groepen abonnees, i die de krant per post ontvan- i gen. Bijzondere maatregelen zijn voor zover mogelijk getrof- i fen om de vertraging zoveel i mogelijk te ondervangen. Wij bieden onze gedupeerde Ie- j zers verontschuldiging aan voor de vertraging en geven de i verzekering, dat alles gedaan I wordt om het ongerief te ver- j kleinen. In het sjeikdom Koeweit aan de Perzische Golf is maandag de noodtoestand afgekondigd. Sjeik Abdoelah Salem es Sab- bah heeft zijn broer Abdallah Moebarak die als de sterke man van Koeweit geldt de macht in handen gegeven. Dit zou vol gens berichten uit de Perzische plaats Abadan zijn geschied met het oog op recente inciden ten tussen aanhangers van Nas ser en jonge Iraakse emigran ten, aanhangers van generaal Kassem van Irak. Sjeik Moebarak zou reeds vele leden van beide groeperingen hebben laten aanhouden en voorts twee bladen een verschijningsverbod hebben opgelegd omdat zij sedert het proces tegen ko lonel Aref een hetze tegen Irak voer den. treinbotsing in België ■eist drie mensenlevens Vijftig gewonden Maandagochtend omstreeks acht uur zijn even buiten het station van Vcr- viers bij mistig weer twee treinen op elkaar gelopen. Drie mensen (twee machinisten en een stoker) werden op slag gedood. Er zijn vijftig min of meer zwaar - gewonden. De ene trein reed in de richting Luik, de an dore kwam uit Spa. Het ongeluk ge beurde bij de ingang van een tun nel. De Belgische spoorwegen hebben meegedeeld, dat de trein uit Spa door een stopsein was gereden. De opruimingswerkzaamheden zullen dagen in beslag nemen. Voor het in ternationale treinverkeer kon een spoor worden vrijgemaakt.. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag verklaard, dat de Ver. Staten ook er ln hebben toe gestemd onderricht in hét gebruik van het geleverde materiaal te geven. Mededelingen over hoeveelheid en waarde werden niet gedaan. Morele verantwoordelijkheid Uit diplomatieke bron in Washing ton wordt vernomen, dat de Neder landse ambassade verschillende ke ren contact heeft opgenomen met het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken betreffende de nieuwe wapenleveringen voor twintig Indo nesische bataljons. Daarbij werd op nieuw het Nederlandse standpunt naar voren gebracht, dat landen 'die Indonesië wapens leveren daarmee een morele, verantwoordelijkheid op hun schouders nemen ten aanzien van het gebruik der wapens, in het bijzonder als zij direct of indirect ge bruikt zouden worden tegen Nieuw- Guinea. Functionarissen in Washington her innerden aan de mededeling van de afgelopen herfst dat er kleine hoe veelheden lichte- wapens naar Indo nesië waren gezonden en zeiden dat de Indonesische regering om de nieu we zendingen had verzocht tijdens besprekingen die waren gevoerd om de overeenkomst van augustus jl. vol ledig ten uitvoer te leggen. In die overeenkomst verklaarden de Ver. Staten zich bereid aan Indonesië lichte uitrusting te verkopen voor de handhaving van de binnenlandse or de en stabiliteit. Voor hernia-operatie naar hospitaal John Foster Dulles heeft maandag avond om gezondheidsredenen, voor een korte periode zyn functie van minister van buitenlandse zaken neergelegd. Dit heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Dülles, die nog deze maand 71 jaar wordt, gaat naar het militaire Walter Reed-hospitaal voor een hernia-ope ratie. Dit schreef Dulles aan Eisenho wer in eën brief, waarin hij hem ook enkele weken tijd vroeg om te her stellen van de'ontsteking aan de dik ke darm, waaraan hij in december 11. leed. Eisenhower stemde erin toe dat Dul les' werkzaamheden enkele weken aan onderminister Christian Herter zulen worden overgedragen. Als diens plaatsvervanger zal de onderminister voor economische zaken Douglas Dil lon fungeren. Dulles schreef Eisenhower dat hij steeds te raadplegen zal zijn en dat hij verwacht na enkele weken zijn taak weer volledig te kunnen hervat ten. Dulles liet Eisenhower zijn brief ter hand stellen toen hij maandag middag op het Witte Huis verslag over zijn Europese besprekingen kwam uitbrengen. Verslaggevers, die hem maandagoch tend bij zijn terugkeer op het vlieg veld zagen, meldden toen dat Dulles er opvallend opgewekt en gezond uit zag. De aankondiging van zijn tijdelijke terugtrekking kwam dan ook geheel onverwacht voor de vele journalisten die wachtten op inlichtingen over Dulles' reis. De perschef van het Wit te Huis achtte het vanzelfsprekend dat Dulles de V.S. op een mogelijke ministersconferentie van de Grote Vier zal vertegenwoordigen. Eenzaam maar niei alleen Vandaag beginnen wij op pagina 9 met de publikatie van gedeelten uit het boek „Eenzaam maar niet alleen", geschreven door prinses Wilhelmina. In dit eerste frag ment vertelt de schrijfster over haar herinneringen aan haar va der en moeder. Voorts is op pa gina 7 een uitvoerige bespreking van het boek opgenomen. Westen eens over kwestie-Berlijn Ontwerp-anfwoord gereed 0 De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles heeft maandag na zijn terugkeer uit Europa in Washington verklaard, dat de westelijke mogendheden het over het algemeen eens zijn over de stap pen die genomen moet worden ah Rusland mocht overgaan tot blokkade van Berlijn. Wij zijn vastbesloten onze positie in Berlijn te handhaven en de toegang tot de stad te verze keren", aldus de minister. De weste lijke mogendheden zullen naar hij verklaarde niet akkoord gaan met de overdracht van de bevoegdheden die de Russen In Berlijn hebben, aan de Oostduitsers. 0 Hhet Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandag verklaard, dat de Sowjet-regering geheel dë verantwoordelijkheid van enige kans op oorlog om Ber lijn draagt. Dulles' uitlatingen over dit onderwerp werden in deze ver klaring onderschreven. 0 Het officiële Sowjet-persbureau Tass heeft Dulles er maandag van beschuldigd, dat hij de koude oorlog- aanwakkeren wil, door de afgevaar digden „te willen laten geloven dat de Sowjet-Unie en het socialistische kamp zich niet wijden aan de ver sterking van de vrede maar aan ver wezenlijking van de communistische doeleinden in de gehele wereld". 0 Het ontwerp-antwoord van het westen op de Russische nota 10 januari over een Duits vredes verdrag' is maandag aan de N.A.V.O.- raad voorgelegd om naar men ver moedt, reeds woensdag te Parijs te worden bestudeerd. Zonder twijfel zal het westelijke antwoord dan het ko mende weekeinde aan Moskou wor den toegezonden. Prinses Beatrix ontmoette koning Boudewijn Prinses Beatrix, die zoals gemeld op hét ogenblik met vakantie in Sankt Anton am Arlberg vertoeft, heeft van hét prachtige weer in Sankt Anton en omgeving tijdens het afgelopen weekeinde gebruik gemaakt om ver schillende tochten te maken op de hellingen van de Arlberg. Ook koning Boudewijn der Belgen, die eveneens in Sankt Anton ver toeft, heeft verschillende skitochten gemaakt. In het station van de kabelbaan op de Valuga ontmoette de prinses maandag de Belgische koning en prinses Charlotte van Luxemburg. Met beiden had zij een kort gesprek. Een woordvoerder van het paleis te Brussel heeft, maandag buitenlandse persberichten, waarin gezinspeeld werd op een mogelijke verloving van prinses Beatrix met koning Boude wijn, „volkomen ongegrond en on juist" genoemd. Difterie in Den Haag neemt af Sinds 22 januari zijn er in Den Haag nog vier gevallen van difterie aange geven, waarvan drie in de leeftijds klassen van 3 tot 6 jaar en een in de klasse van 6 tot 10 jaar. Het totaal aantal gevallen in Den Haag van 1 deoember 1958 af, bedraagt negen tien, waarbij, zoals gemeld is, drie kinderen die niet waren ingeënt De eerste atoom-ijsbreker ter wereld, de yLenin", wordt bij een werf in Leningrad verder afgebouwd. Foto boven: een vooraanzicht van de Russische ijsbreker. Foto onder: de schroefas van de mid delste machine. het slachtoffer werden. Rekent men ook de vijf gevallen van eind. november 1958 er bij, van wie een niet ingeënt kind overleed, dan is het totale aantal difterie-gevallen 24, van wie 4 overledenen. DE CONFERENTIE VAN ZURICH Laatste probleem: waarborgen voor Turkse minderheid De Griekse en Turkse ministers van buitenlandse zaken hebben maandagavond in Zürich de „beginselen, en bijzonderheden" van een algehele overeenkomst voor Cyprus besproken nadat de premiers van beide landen drie en een half uur hadden ge confereerd. De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Averoffzei toe verslaggevers, dat de „kansen VERDEELDHEID SCHAADT BELANGRIJKE ZEEUWSE ZAAK MINISTER VAN AARTSÉN heeft vorige week in de Tweede Kamer gesproken over de mo gelijkheden van een vaste oeververbinding tussen midden- Zeeland en Zeenwsch-Vlaande- ren, hoewel hij als bewindsman in een nood-kabinet niet gerech tigd was een mening te verkon digen over vraagstukken van lang beleid. „Maar deze kwestie is een vraagstuk van zó lang be leid, dat elk kabinet erover kan praten", zei de minister. „Het vorige kabinet bad het kuiuien doen, het huidige kan het en het toekomstige al evenzeer...." De minister wilde niet zeggen dat er nooit een vaste oeverver binding zal komen, maar het aan de orde stellen van deze zaak op dit ogenblik, behoort tot de onmogelijkheden, zuiver om financiële redenen, zo betoogde hij. Op een interruptie van zijn partijge noot Verkerk verklaarde de bewinds man wél bereid te zijn met Gedepu teerde Staten te spreken over een ze kere voorbereiding voor deze verbin ding. Dit gesprek zou dan niet ge koppeld moeten worden aan de kwes tie van de veertarieven die in maart aanstaande tussen minister en college aan de orde komt maar zou in de verdere loop van het jaar dienen te geschieden. Helaas bevat deze toezegging van de minister niets nieuws. Zij vormt slechts een voortzetting van het be leid, dat ook zijn voorganger inzake deze aangelegenheid heeft gevoerd. Excellentie Algera immers zond begin 1958 na herhaalde aan drang uit de Tweede Kamer een brief aan Gedeputeerde Staten, waarin hij dit college uitnodigde met hem te overleggen over de mogelijkheid van een onderzoek met betrekking tot een vaste oever verbinding. Het ging dus om een voorfase. Het is deze brief, waar over enig verschil van mening ont stond tussen Ged. Staten en de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koop handel ten aanzien van de vraag of het provinciaal bestuur dit stuk wel met genoeg voortvarendheid had behandeld. Hoe dan ook, het overleg tussen minister en college is nog steeds niet gerealiseerd, zo dat de toezegging van excellentie Van Aartsen in feife niet meer be tekent, dan dat hij een reeds in 1957 door zijn ambtsvoorganger in de. Tweede Kamer gedane belofte gestand doet. De algemene teneur van 's ministers woorden heeft bovendien wat wij zouden willen noemen een „rijks- waterstaats-teneur". Voor het eerst kwam dit naar voren nu alweer eni ge jaren geleden, toen de Deltaprovin cies een „Delta-dag" in Scheveningen hielden, waar de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, in antwoord op enkele vragen met een handomdraai de vaste ver binding naar het rijk der fabelen ver wees. Dat ging zo in de geest van: „dergelijke plannen maakt men niet op een zaterdagmiddag Sindsdien is bij herhaling duidelijk geworden dat rijkswaterstaat op dit ogenblik de handen vol lieeft aan dc thans op stapel staande pro jecten, waarvan het Deltaplan het belangrijkste is. Hoeveel moeite kostte het al niet om destijds mi nister Algera zover te krijgen, dat hij bereid was over de voorfase van een onderzoek met Ged. Staten te overleggen. De situatie is sindsdien niets veran derd: minister Van Aartsen heeft zich geheel op het pad van zijn voorgan ger begeven, nu hij allerlei reserves heeft gemaakt ten aanzien van dezt vaste oeververbinding. Hij somde met voldoening een, groot aantal moeilijk heden op, die bij deze kwestie een rol spelen en betoogde met enig leedver maak dat er in Zeeland wensen wor den geopperd, die gaan in de richting van zelfs twee verbindingen. De be windsman zei het parlementair, maar zijn woorden kwamen neer op een „Toe maar jongens, vraag maar raak Hoe onmogelijker, hoe liever we het hebben!" Door dit alles was dit Kamerdebat in meer dan een opzicht bijzonder leer zaam. Het heeft namelijk duidelijk gemaakt, dat wil Zeeland hier iets bereiken, het volkomen verkeerd is (Zie slot pag. 2 kol. 3) voor een overeenkomst maan dagavond nog half om half wa ren". De ministers proberen nu de laatste moeilijkheden op de weg naar een overeenkomst uit de weg te ruimen- De door Turkije gevraagde waarborgen ter bescherming van de Turkse gemeenschap op Cyprus zouden^het punt zijn dat het sluiten van een overeen komst nog in de weg staat. Averoff zei dat de Griekse en Turkse onderhandelaars tijdens hun bespre kingen voortdurend de Britse strate gische belangen op het eiland in het oog hadden géhouden. „Wij zijn trouwe bondgenoten van Groot-Brittannië", zo verklaarde hij. „Iedereen weet dat wij trouwe vrien den van de Britten zijn en zullen blij ven." Waarnemers in Zürich zijn van mening dat de komst van het hoofd van de afdeling Europese en Cypriotische zaken van het Griek se ministerie van buitenlandse za ken, Christopoulus, erop wijst dat een overeenkomst in zicht is. Hij zou voor de Grieken het laatste ontwerp voor een Grieks-Turkse over eenkomst moeten opstellen. Als over eenstemming wordt bereikt zullen beide minister, naar verwacht wordt, naar Londen vliegen om hun Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd, op de hoogte te stellen van de resultaten. Dan zon waarschijnlijk in het voor jaar een ronde-tafelconferentie tussen de drie mogendheden worden gehou- Geldig tot hedenavond WEINIG WIND Op de meeste plaatsen mist of laag hangende bewolking en overwegend droog. Weinig wind, lichte tot matige vorst. ZON EN MAAN 11 februari Zon op 8.05 onder 17.45 Maan op 9.18 onder 82.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1