Ook psychiaters in Zweden kunnen geldtekort niet wegredeneren WIMPELS VOOR HARINGVISSERS TE BRESKENS NED. JOURNALISTENKRING VIERDE 75-JAR1G BESTAAN or an, 31011 cm.. MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE Z E E O W S B C O U R A N T De wachtkamers van de psychiaters in Zweden zitten vol patiënten, die op zijn van de zenuwen. Het blijkt, dat sympto men zoals gedrukte stemming, slapeloos heid, neerslachtigheid enz. in de meeste gevallen een economische oorzaak hebben. Financiële moeilijkheden hebben het ze nuwgestel van vele Zweden ondermijnd. Daarom worden er nu meer psychiaters en psychologen gevraagd, maar of het helpt is nog de vraag. Zij kunnen het geldtekort ook niet wegredeneren. Ook kunnen ze de ruïnerende afbetalingscontracten niet wij zigen, zodat de Zweden, die in de knoei zijn gekomen, een adempauze krijgen. De ge strenge minister Strang is doof voor strenge redeneringen van neurologen. Nu moeten de Zweden ook nog beminnelijk glimlachen tegen vreemdelingen, die mi nister Strang in het belang van de devie zenpot nodig hèeft. Vreemdelingen klagen erover, dat er bij de Zweden nauwelijks een glim lach af kan. In de fascinerende glimlachende natnurwereld van 't grootste Scandinavische land worden ze koel en met arctisch grijs in de blik ontvangen. Buitenlandse vertegenwoordigers van de Zweedse toe ristenbond hebben deze en andere klachten naar Stockholm opgestuurd en nu hebben de voormannen van de toeristenpolitiek een beroep op *t volk gedaan om meer tegen de vakantiegasten te glimlachen. De nieuwe slagzin luidt: „Een min zame lach doet toeristische wónde ren!" Het effect is al verrassend. De Zweden grinniken reeds om de glim- lach-actie. Er is een bee je vrolijkheid ontstaan. Zo kan het gebeuren, dat een restaurantbaas tegen een van zijn kelners zegt: „Ga jij es met je charmantste glimlach naar dat tafel tje". Men hoopt nu maar, dat de geculti veerde glimlachjes straks als het toe ristenseizoen begint, een zekere mate van natuurlijkheid hebben verwor ven, want anders lopen de vreemde lingen toch nog weg. En- dat is de bedoeling niet, want de tijden zijn slechter geworden. Bij alle beetjes, die welkom zijn, worden nu ook de behoorlijke beetjes gerekend,- die het toerisme inbrengt. Het is overigens geen wonder, dat de Zweden het lachen verleren. Ze zijn in een hevige strijd om het bestaan gewikkeld. Het leven en de minister van financiën Strang (letterlijk ver-, taald „Streng") stellen steeds hogere en buitensporiger eisen. De industrie-arbeider met zijn 1200 gulden per maand en de ambtenaar en de kantoorklerk met niet veel minder, komen niet meer rond. In tussen heeft minister Strang laten doorschemeren, dat hij om een tekort van een slordige twee miljard aan te vullen de belastingscliroef nog wat moet aandraaien. Het sociale budget wordt ernstig aangetast door de enorme bedragen, die nu voor de werkloosheid en het verschaffen van werkgelegenheid moeten worden uit getrokken. Het aantal personen, dat zonder wérk is, is tot boven de 60.000 ge stegen. Het heeft daarmee het hoogste na-oorlogse cijfer bereikt. Dit is een zware en pijnlijke slag voor de regering, die altijd de vol ledige werkgelegenheid als uit gangspunt van haar economische politiek heeft gehad. Het is ook bestaat uit: 1.1 miljoen personenwa gens en 160.000 vrachtauto's en bus sen. Op elke 6% Zweed komt dus één auto voor. De verantwoordelijken in het land oefenen zachte drang op 't met economisch zelfrespect en so ciaal prestige handelend kooppubliek uit, maar vaderlijke vermaningen helpen niet veel. Voedselexperts hebben bekendge maakt, dat de Zweden tien pet. meer calorieën naar binnen slaan dan nodig is, maar niemand schijnt zich eraan te storen. Da.t de gemiddelde Zweed elk jaar 51 kg vlees en 302 liter melk consu meert, zegt de meesten niets. De Zweden hebben ook het rekenen verleerd. Het is dan ook ondank baar werk, want de sommetjes komen niet meer uit. Van al die dagelijkse zorgen en be slommeringen zijn de Zweden dode- Zweden hebben het glimlachen en rekenen verleerd deprimerend om het volk voor te houden materieel een toontje la ger te zingen. De Zweden waren anders zo goed op dreef. De achterstand op T.V.-gebied is recordsnel ingelopen. Er zijn thans 250.000 T.V.-toestellen geregistreerd, waarvan volgens een mededeling ,van de zakenwereld nog niet de helft is afbetaald. Bijna één miljoen Zweden hebben een eigen wagentje voor de deur. Verleden jaar werden er 145.000 afgeleverd. Het wagenpark lijk vermoeid geworden. Voor ons, reporters, i9 het gemakkelijk dat in dit land alles nauwkeurig wordt bij gehouden en geregistreerd, bijvoor beeld ook de capaciteit van de Zweed se zenuwen. Een serieus onderzoek in Stockholm heeft aan het licht ge bracht, dat 40 pet. van de onder vraagde mannen en 60 pet. van de vrouwen vermoeidheidsverschijnselen vertonen. Ruim een kwart van boven de 20 jaar is onder behandeling van een zenuwarts. PERSVRIJHEID NADER GEPRECISEERD Streven naar terugdringen van vrees voor openbaarheid De viering van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Journalisten i Kring is zaterdagochtend begonnen met. een bijzondere vergadering van de kringraad in de riddelzaal van het Muiderslot. De voorzitter van de ju bilerende organisatie, mr. M. Vrolijk, heeft hier een rede uitgesproken, waarin hij enkele, momenten uit de geschiedenis van de kring aanstipte en waarin hij voorts aandacht gaf aan het werk, dat wacht. De bijzondere aanleiding tot deze sa menkomst was dat op het Muider slot indertijd in strikte zin het fun dament van de N.J.K. werd gelegd in een feestelijke bijeenkomst van respectabele voorgangers uit de Ne derlandse perswereld met vakbroe ders uit andere landen. Spreker stond stil bij de onschat bare verdiensten van hen, die oolc in de bezettingstijd de vrijheid van het woord ten volle hoog heb ben gehouden en van wie* velen daarvoor hun leven hebben geof ferd. Het voortbestaan van dé oud-illegale pers na de oorlog zei- de hij te beschouwen als een we zenlijke verrijking van ons pers wezen. Het is stellig mede van betekenis geweëst voor de verdie ping van de persvrijheid. In onverbrekelijk verband met de persvrijheid zo vervolgde de kring voorzitter staat het recht op vrij heid van informatie, als grondrecht van de mens erkend in de Europese Conventie die in Rome tot stand is gekonien en waaraan ook Nederland gebonden is. Een commissie uit de Federatie van Neder lands,e Journa listen heeft daarvoor recentelijk een rapport uitgebracht, waarvan de con clusies de instemming van 't N.J.K. bestuur hebben gekregen. Het. zijn deze conclusies, die als het ware een nadere precisering van de persvrij heid inhouden, die mede behoren tot de doeleinden, die onze kring in de toekomst zal hebben te verwezenlij ken. „Wij toch zijn van mening, dat verschillende overheden en over heidsfunctionarissen de volle om vang van de persvrijheid .cn voor al van de in de vrijheid van in formatie gelegen vrijheid van nieuwsgaring nog onvoldoende be seffen en dat daardoor aan de er kenning van de journalistieke functie soms misschien onbe wust tekort wordt geaaan", al dus spreker. „In de praktijk blijkt te vaak, dat openbaarheid bijvoorbeeld door leden van colleges van open baar bestuur met. enige beducht heid wordt bezien. Dikwijls blijkt een te grote terughoudendheid". Te weinig werd en wordt naar sprekers mening bij dit alles in gezien, van hoe' groot belang het is, dat de burger het gebeuren in de democratische maatschap pij zo volledig mogelijk moet kun nen meebeleven, omdat daarin het bindmiddel voor democratie zelf gelegen is. Ons doel zal in de toekomst meer en meer bewust moeten zijn de be dachtheid voor openbaarheid terug te dringen", aldus mr. Vrolijk. In de namiddag recipieerde het bestuur van de N.J.K. in het in ternationaal cultureel centrum te Amsterdam. Na de receptie ontving de staatssecretaris van O., K. en W., mr. Höppener, de feestvierende journalisten en hun dames in het Rijksmuseum. In de vooravond trokken de jour nalisten in groten getale naar de Stadsschouwburg, waar het ge meentebestuur hen een voorstel ling van het blijspel „Oscar" door de Nederlandse Comedie aan bood. Met autobussen van het gemeen telijk vervoerbedrijf ging het ge zelschap daarna naar Carlton, waar met een groot persbal het jubileumfestijn werd besloten. Kolonel Aref werd ter doöd veroordeeld Een militaire rechtbank heeft kolonel Abdoel Salam Mohammed Aref, ex- vice-pxemier van Dak, ter dood ver oordeeld, zo heeft Radio-Bagdad za terdagavond meegedeeld. Het vonnis, dat door de radio werd bekendge maakt, ging gepaard met een verzoek tot gratie. Kolonel Aref werd ter dood veroordeeld, omdat hij een poging zou hebben gedaan om premier Kassein van Dak te vermoorden. Uit protest hebben zes Iraakse mi nisters, onder wie de minister van buitenlandse zaken, brigade-generaal Abdoel Jabbar Jomard, een verzoek om ontslag ingediend. Dit verzoek is ingewilligd. Premier Kassem heeft inmiddels acht- nieuwe ministers benoemd. Waarnemers te Cairo zijn van oor deel, dat minister-president Kassem met deze regeringswijziging een nieuwe poging heeft willen doen om Irak en de Verenigde Arabi sche Republiek gescheiden te hou den. Melkfraude in Groningen: Over de omvangrijke melkfraude, die onlangs is ontdekt bij een Gronin ger melkinrichting heeft de politie thans medegedeeld, dat de verduis terde hoeveelheid losse melk in de perrode van eind 1955 tot begin 1959 ru'm 100-000 liter bedraagt;. Twee tappers en acht melkventers zijn in verband met deze fraude aangehou den. De schade, die de fabriek hierdoor heeft geleden wordt geraamd op 25.000. kunstenaarsverzet In het stedelijk museum te Amster dam zijn zaterdag drie, door de stichting. Kunstenaarsverzet 1942 1945 toegekende prijzen, elk ter grootte van 1^00 uitgereikt. De prijs voor literatuur 1958 werd toegekend aan de diohter-schrijver M. Molc, vanwege „het. woord van ïri.in dichterschap en de stem van zijn menselijkheid". De prijs voor beeldende kunst 1958 werd toegekend aan de schilder W. Oepts, die reeds vele jaren in Frank rijk werkt. De jury ziet Oepts „als een kunstenaar die, complex als hij is, deel heeft aan zijn tijd, tegenover welks verscheurdheid hij een geheel eigen harmonie heeft veroverd". De muziekprijs 1958 werd toegekend aan prof. IT. Andriessen, die zoals de jury opmerkt „de Nederlandse muziek ook buiten onze grenzen met de liederencyclus als „miroir de pei ne" en met orkestwerken herhaalde lijk met succes heeft vertegenwoor digd. Zaterdag werd in de garage van de heer A. J. Cambier te Breskens de jaarlijkse ontspanningsavond voor de haringvissers gehouden. Een der hoog tepunten van dit langzamerhand tra ditioneel geworden festijn was de wimpeluitreiking. Voor de vierde maal ontvingen W. van der Vis en G. Vlaming van de Tex. 2 en Tex 32 de grocn-rode wimpel voor de grootste aanvoeren in het afgelopen jaar en eveneens voor dc vierde maal werden de gebr. K- en L. van den Berg van de Urk 60 en Urk 25 winnaars van de blauwe wimpel, voor het vaartuig dat de eerste haring in Breskens aan W3l bracht. Burgemeester J. A. Eekhout RADIOEN T.V.-RUBRIEK N.C.R.V. op goede weg De N.C.R.V. heeft zaterdagavond be wezen met haar amusementspro gramma toch wel op de goede weg te zijn. Het was een genoeglijke zater dag, met sterke en zwakke 'ogenblik ken, maar met als. belangrijkste winstpunt een weldadig aandoend enthousiasme. Bovendien was aan al le programma-onderdelen weer op merkelijk veel zorg besteed. Johan Bodegraven had voor drie interessan te deelnemers gezorgd aan. zijn „Plus of min". De 86-jarige oud-actrice Ma rie Faassen stal de show, maar haar beide rivalen, oud-spoorman M. H. Breevoort en bloemenkenner A. J. Herwig bleken ook niet op hun mond je gevallen. Het was een echt men selijke quiz, waarin uiteindelijk de heer Herwig als overwinnaar naar voren kwam. Alfred Pleiter interviewde een orgel bouwer en daarna bewees Cruys Voorbergh opnieuw een opzienbarend t.v.-talent te zijn. Zijn aandeel in „Van grote 'naar kleine k" bewoog zich meer in de richting van de grote dan de kleine k, in verschillende be tekenissen, want niet alleen was de kunst niet zo heel erg klein, de ma nier waarop Voorbergh zijn liedjes presenteerde was heel groot. Het kwartiertje duurde beslist veel te kort. Dick van Bommel leefde zich opnieuw helemaal uit in zijn sprookjesparodie. Van de medewerkenden aan deze wonderlijke historie waarin toch de pogingen om het verhaaltje een vlot verloop te geven geforceerd blij ven aandoen moet men vooral Her- bert Joeks noemen, die nu al in vele gedaanten voor de camera's heeft ge staan, maar die ons zijn beste ogen blik verschafte, toen hij zaterdag te rugging naar de prilste dagen van zijn artistieke carrière, toen hij Weense ledjes zong. Helaas houdt Van Bommel wat al te consequent vast aan enkele succesnummers. Bij Salerno heeft men een Etrus- kïsch graf ontdekt, dat naar men aan neemt 2400 jaar oud is. schrijven Reportage uit Davos werd een blamage De reportage, die de gezamenlijke omroepverenigingen zondagmiddag uit Davos relayeerden is een grote te leurstelling geworden voor de Neder landse kijkkers. Dat was gedeeltelijk te wijten aan de politiek van de he ren in Bussum, gedeeltelijk aan het eigengerechtigd optreden van de Duitse televisiebazen. De Nederland se kijkers mochten naar de prestaties van negen meisjes zien, maar bij hen waren niet de Nederlandse kans- paardjes Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel. Bussum schakelde juist vijf minuten te laat over... Het was een bijzonder slechte beurt voor de N.T.S., die alleen dank zij de vrien delijkheid van de Zwitserse televisie mensen nog even kon worden bijge schaafd. Siebe van der Zee mocht namelijk ten aanschouwe van vijftien landen even Sjoukje Dijkstra op het scherm halen. Dat de reportage zo plotseling (en voortijdig) werd afgebroken dat we niet eens de uitslag hoorden, was een bijzonder pijnlijke onvriendelijk heid van de Duitse televisie, die haar zondagse journalistenpraatje wilde uitzenden en daarom de verbinding met Davos verbrak. En aangezien Nederland Eurovisie-uitzending via Duitsland krijgt, grepen wij er ook naast. Siebe v. d. Zee kreeg niet eens de gelegenheid afscheid., van zijn luis teraars te nemen. KLM avonden een hernieuwde binding tus sen de haringvissers en Breskens. Na het officiële gedeelte bracht het cabaretgezelschap Langini uit Amers foort op vlotte wijze een programma van schetsjes en zangnummertjes ten beste. In de pauze overhandigde de voorzit ter aan schipper Slis van de redding boot, een fotoalbum met daarin een cheque van f 581.40, de netto opbrengst van een verloting. Op de foto: burgemeester Eekhout (rechts) biedt de gebr. Van den Berg de blauwe wimpel aan. (Foto P.Z.C.) i DIT DE ETPl DINSDAG 10 FEBRUARI. HILVERSUM I. 402 m 74G hc/s. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 1200 Spaanse muz. 12.20 Regeringsuitz. Land- bouwrubriek: De graslanddag in Sneek. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Dansmuz. 13 00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 13.30 Pianoduo. 16.00 Voordr. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Amateursuitz. 18.00 Nws. 18-15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nws. 20.05 Gevar- progr. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Sopr. en piano. 22.35 Muzikale caus. 23-00 Nws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Carna val. HILVERSUM II. 298 ra 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO, KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7 30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws- 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinflgren. 10-15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gi$H 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. lliö Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12 03 Me- tropole ork. en solist. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmeded-1 12,50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13-20 Gram. 13.30 Dans muz. 14.00 Rotterdams Philh. ork- 14.25 Gram. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland, en de we reld: Uitwisselingsprogr. over Brazilië, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. Spreker: B. A. Cnoppers. 18.00 Lichte muz- 18.25 In het brandpunt, caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19-25 Sport- prataje 19.35 Gram. 20,30 Ja. met mij, 20.35 Meer geluk dan wijsheid, hoorspel met muziek. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.35— 24-00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Intern, kookpraatje. 20.30- Documentair progr. 21.09—22.30 Film. VLAAMS-BELG? T.V.-PROGR AMMA. 19,00 De liberale gedachte en .actie. 19 30 Nws. 20.00 T.V.-spel. 21.30 Boekbespr. 22.00 T.V.-rebus. 22.30 Nws. en journ. Op de Westerschelde bij Bath is zon dag het Panamese vrachtschip ,Jrini" dat vrijdagmorgen op de Ballastplaat liep, langzaam weggezonken. Het uit 1911 daterende schip moet als verlo ren worden beschouwd. Een dichte mist hielp zondagmiddag de aanblik van dit scheepswrak nog triester ma ken. (Foto P.Z.O Eerste kamerlid prof. Rip plotseling overleden Te Bennekom Is gisteren op 55-jarige leeftijd plotseling overleden het Eer ste Kamerlid prof. dr. W. Kip, buiten gewoon hoogleraar aan de landbouw hogeschool te Wageningen. Prof. dr. Willem Rip werd op 13 november 1903 te Haarlemmermeer geboren. Van 1934 tot 1941 was hij lid van de Christelijke Boeren- en Tuiindersbond. Tijdens de bezetting was hij secre taris van de grondkamer voor Zuid-! Bolland en werd na de bevrijding op nieuw secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Hij was ook tweede voorzitter van •het bestuur van de coöperatieve cen trale raiffeisenbank te Utrecht, toe gevoegd lid van de verzekeringska mer, lid van het parlement van de Europese,Gemeenschap voor Kolen en Staal, plaatsvervangend lid van de Raad van Europa en vice-voorzitter van de agrarische commissie van •deze raad, .secretaris van de A.R.- fractie en secretaris van verschillende raden van beroep. In 1952 werd dr. Rip benoemd tot bij zonder hoogleraar in de christelijke maatschappij aan de landbouwhoge school te Wageningen. In datzelfde jaar werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer van de Staten Generaal voor de A-R.-partij. Uit kapsalon 14.000 ontvreemd Een Inbreker heeft op de Gouver neurlaan in 's-Gravenhage kans ge zien 14.000,.uit een kapsalon te ontvreemden. De bewoners van het pand waren za terdagavond opgebeld met de mede deling dat hun dochter bij een ver keersongeval zwaar gewond was en in een ziekenhuis was opgenomen. Bij hun terugkomst het alarme rende bericht bleek in het geheel niet op waarheid te berusten was het bedrag uit een geldkistje verdwenen. reikte deze wimpels aan d.e winnaars uit. Namens het comité sprak de voorzit ter, de heer A. van Haneghem een welkomstwoord tot de honderden aanwezigen, want ook ditmaal was de belangstelling weer groot. Hij dankte ook allen die het organiseren van de ze avond mogelijk hadden gemaakt. Burgemeester Eekhout bracht in zijn toespraak hulde aan het organisatie comité en daarbij ook aan de heer Cambier die het door het beschikbaar stellen van zijn garage mogelijk deed maken, dat een derde deel van de be volking dit feest kon bijwonen. De burgemeester zag in deze contact-,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7