Ingrijpende beveiliging Middelburgs kruispunt Tekko Taks duikt in het verleden WALCHEREN MINISTER VAN AARTSEN SPRAK IN GOES VOOR A,R.-J0NGEREN JAARVERGADERING VAN DE N.C.R.(eis).V. TE MIDDELBURG ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 PROVINCIAL® AN EU W SB O O U R A N 1 BIJ POELENDAELEBRUG Brug wordt 2 meter brederbreedte van Poelendaeleweg wordt 9 meter B. en VV. van Middelburg stellen de raad voor om voor het verbeteren van het gevaarlijke kruispunt Poe lendaelewegNieuwe Vlissingseweg —•Poelendaelesingel Vlissingsesin- gel een krediet ter beschikking te stellen van 80.400. B. en W. waren overtuigd van de noodzaak hier voorzieningen te tref fen mede in verband met de voort gaande bebouwing in de Stromen- wijk, waardoor het kruispunt steeds drukker zal worden. Na uitvoerige studie menen B. en W. er in geslaagd te zijn een bevredigen de oplossing te hebben gevonden. Dit in overleg met de provincie, die een belangrijk deel van de kosten voor haar rekening za.l nemen. Voor rekening van de gemeente moet het profiel van de Poelen daeleweg vanaf de De Ruyter- straat ingrijpend gewijzigd wor den. Voorts worden beide hoeken aan deze straat iets afgezwakt. Aan de zuidzijde van de Poelen daeleweg vervallen het rijwielpad en de plantstrook en aan de noordzijde de keistrook en het rij wielpad. De breedte van de rijweg, die nu 6,58 meter is, wordt bijna Zeeuwse organisten vergaderden in Yerseke De afdeling Zeeland van de Vereni ging van Organisten hield zaterdag middag een vergadering in de con sistorie van de Nederlands hervorm de kerk te Yerseke. Vijftien organis ten uit de gehele provincie bezochten de vergadering. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken bespeel den verschillende organisten het or gel. De eerstvolgende bijeenkomst zal in maart in Kruiningen worden ge houden, waar het nieuwe orgel in de Ned. herv. kerk zal worden bezich tigd. ZUID-BEVELAND HOEDEKENSKERKE Raad komt bijeen Woensdagavond vergadert de raad van Hoedekenskerke. Op de agenda staan onder meer voorstellen tot het sluiten van een overeenkomst van de N.V. Destructor Zeeland, om de splitsing Havenstraat-Kerkstraat aan te wijzen als voorrangssplitsing, tot grondverkoop in het uitbreidingsplan „Vreeland" en om afwijzend te be schikken op een aanvraag van het r.-k. schoolbestuur voor verbouwing van een kolenhok in een personeels- kamer. WOLPHAARTSDIJK Aantal baden In de maand januari werden in het gemeentelijk badhuis te Wolphaavts- dijk 747 baden genomen. 9 meter, terwijl het trottoir, dat nu aan weerszijden ongeveer 1.30 meter breed is, ruim 2 meter, uit lopend tot 2.50 meter, zal worden. Ongeveer tegenover de woning van dr. Van der Slikke komt een voet gangersoversteekplaats met ver keersheuvel en asstreep. De hoek VlissingseslngelPoelendaeleweg wordt iets minder scherp. Het is daartoe nodig een stukje grond van dr. Van der Slikke aan Xe kopen, die daartoe bereid is. In de Vllssingsesingel wordt 'n voet gangersoversteekplaats met verkeers heuvel en asstreep aangelegd, ge paard gaande met een afzwakking van de hoek VlissingseslngelPoe lendaelesingel. De verlichting van het gedeelte Poe lendaeleweg vanaf de De Ruyter- straat tot aan het kruispunt dient ook te worden aangepast aan de nieuwe situatie. Bovendien zal de oversteek plaats voor voetgangers liggende in de Vllssingsesingel moeten worden voorzien van knipoerbollen. De aan te brengen verkeerszuilen zullen ui teraard ook moeten worden verlicht. Ook voor de werken, die de provin cie uitvoert, moeten maatregelen woi'den genomen voor de verlichting. De provincie zal de Poelendaelebrog aan de zuidzijde met 2 meter verbre den. In de Poelendaelesingel zal een voetgangersoversteeknlaats met ver keersheuvel en een asstreep Avorden aangebracht. Ook zal de provincie in de Nieuwe Vlissingseweg een uit- voegstrook aanbrengen, alsmede een oversteekplaats en een verkeersheu vel. Verpleeginrichting langdurig zieken te Goes Financiële medewerking van gemeente gevraagd Burgemeester en wethouders van Goes hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen, waarin de medewerking van de raad wordt ge vraagd voor het verlenen van garan tie voor de betaling van rente en af lossing van een door de „Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden- Zeeland" aan te gane geldlening ten behoeve van de bouw van een ver pleeginrichting voor langdurig zie ken aan de Bergweg te Goes. Het college wijst de raad erop, dat de stichting indertijd heeft besloten haar werkzaamheden uit te breiden tot de Bevelanden. Zoals bekend heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid principiële goed keuring verleend voor de bouw van een inrichting voor verpleging van langdurig zieken met een afdeling voor fysische therapie in de gemeen te Goes of onmiddellijke omgeving. Deze goedkeuring betreft een ge bouw voor 120 patiënten-bedden. Het bestuur der stichting heeft het voornemen de bovengenoemde inrich ting te realiseren in de gemeente Goes en heeft daartoe een perceel grond in optie gevraagd aan de Heernisse- weg-Bergweg. Ons college heeft het betreffende verzoek ingewilligd, zo schrijven B. en W. De vei wachting is gerechtvaardigd, dat de aangewezen architecten bin nenkort een schets-ontwerp gèreec zullen hebben. In verband hiermede heeft het be stuur zijn aandacht bepaald bij de financiering van het gebouw. Het is uiteraard nog niet mogelijk de stich- tingskosten vast te stellen. In het al gemeen kan ter zake worden opge merkt, dat voor de bouwkost" <*ert norm van ƒ20.000,per patiënten- bed geldt. Het bestuur der stichting heeft z'cb thans in een adres tot de raad ge wend voor het verkrijgen van mede werking bij de financiering.' Aangezien ten aanzien va" f?e geld lening overigens nog niets bekend is, vraagt het bestuur slechts een prin cipieel besluit. VLISSINGEN Henri van Leeuwen sprak over Marseille Voor de. douanepersoneelsvereniging „Inter Scaldis" te Vlissingen hield de door radio en televisie bekend gewor den Henri van Leeuwen vrijdagavond in het A.N.M.B,-gebouw een causerie over zijn belevenissen in Marseille. De zaal was tot de laatste plaats be zet, toen de voorzitter van „Inter Scaldis", de heer L. Matthijsse, de heer Van Leeuwen welkom heette. De heer Van Leeuwen vertelde o\rer één van de oudste havenwijken van Marseille, over de bittere armoede, die hij er had gezien, de handel in verdovende middelen en die in blanke slavinnen. Op boeiende wijze zette 'hij. uiteen, met welk een raffinement dé ze praktijken worden bedreven, zo geraffineerd zelfs, dat politie en In terpol hiertegen helaas vaak mach teloos staan. Het was een bijzonder interessante causerie; de douanepersoneelsvereni ging kan op een geslaagde avond terugzien. DRUKBEZOCHTE VERKIEZINGSBIJEENKOMST Bewindsman geconfronteerd met veerproblemen DE MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT, mr. J. van Aartsen is tijdens de zaterdag in Goes gehou den verkiezingsbijeenkomst van de anti revolutionaire jongeren in Zee land van zeer nabij geconfronteerd met het probleem van de veerdiensten over de Westerschelde. Nadat hij nog slechts enkele dagen tevoren in de Tweede Kamer had verklaard, dat de kwestie van de vaste oeververbinding een zaak is van lang beleid, kreeg de minister thans te horen, dat de Arjos Jongeren uit Zceuwsch-Vlaanderen in verband met dichte mist de Schelde niet konden oversteken.... „Ik ben nu wel onder de indruk gekomen van de veren- en vaste oeververbinding- ge schiedenis, maar dat verandert niets aan het feit, dat ik nog altijd scep tisch gestemd ben", verlilaarde de be windsman. Dit was overigens het enige punt van zijn waterstaatsboleld, dat de minis ter aanroerde, want in zijn verdere toespraak voor do a.-r.-jongeren be paalde hij zich bij de komende verkie zingen. Mr. Van Aartsen herinnerde eraan, dat sedert 1945 steeds een bre de basis-kabinet aan 't bewind is ge weest. Ongetwijfeld hebben deze ka binetten goede dingen tot stand ge bracht, zo zei de bewindsman. Uitvoe rig releveerde hij de gang van zaken in de Tweede Kamer kort voor de crisis, die heeft geleid tot de ontslag aanvrage van de P.v.d.A.-ministers. Formeel waren de belastingvoorstel len de oorzaak van het meningsver schil tussen de P.v.d.A. en de andere partijen, maar de eigenlijke motieven werden versluierd, merkte spreker op. Het begin van de verwijdering, zocht hij in de vorig jaar gehouden verkie zingen voor dé Provinciale Staten en de gemeenteraden, toen de P.v.d.A. verlies boekte en de V.V.D. grote winst. Dc nvnister van verkeer en water staat wees er vervolgens op, dat de voorkeur van de A.R. duidelijk uitgaat naar een Christelijk kabi net, hetgeen overigens geenszins betekent, dat men met een andere oplossing geen genoegen zou ne men. „We hebben de deur dus niet bij voorbaat dichtgedaan, in te genstelling tot de V.V.D.", zo zei De kiezers hebben recht te weten waar zij met hun partij aan toe zijn, aldus verklaarde spreker verder, Hii wees er op, dat de A.-R.-Partij de laatste jaren nogal wat stemmen ver loren heeft. „Dat Is echter niet het belangrijkste, wél dat we al die jaren een duidelijk standpunt hebben inge nomen", zei hij. Tijdens deze bijeen komst, die onder leiding stond van de heer J. P. Balkenende te Kapelle en werd bijgewoond door het lid van Ge deputeerde Staten, de heer A. Schout, sprak het hoofdbestuurslid van de Arjos, mr. C. Boertien, over de „merk waardige indrukken die de politiek op de mensen heeft". Het Middelburgs Jeugdorkest „Melodia" zorgde voor muzikale afwisseling en onder lei ding van de heer P. v. d. Wiele wer den vaderlandse liederen gezongen. De heer J. van Bennekom uit Middel burg sprak een slotwoord. WESTKAPELLE Gebrandschilderde ramen In de Nederlands hervormde lcerk te Westkapelle zijn twee gebrandschil derde ramen aangebracht, voorstel lende Christus' offer en Abrahams offer. Het geld hiervoor is bijeen gebracht door de hervormde vrou wenbeweging. Officiële publikaties GEMEENTE VLISSINGEN. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Vlissin gen, gelet op artikel 38 der Drankwet; doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de heer H. P. van Wijk, wonende te Vlissingen, om een verlof tot de verkoop van uitsluitend alcohol vrije drank (verlof B) voor de beneden voorlokaliteit en boven-achterlokaliteit van het perceel Groenewoud no. 58; dat van 9 februari 1959 of gedurende twéé" weken tegen het verlenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend bij burgemees ter en wethouders voornoemd, Vlissingen, 7 februari 1959, Burgerlijke stand KOUDEKERKE. Bevallen; L. Luteijn—Cijvat, d. J. Job- seCijvat, z. A. L. BosgraLorier, z. W. P. Brouwer—Treffers, d. Overleden: J. Verstraate, 52 j., e. v. K. Adrlaanse. K. F. Pouwer, 63 J., e.' v- J. de Witte. J. J. Kortenbóut, 78 j., wed. v. G. T. Mannaart. J. Meyaard, 71 j., e. v. C. Joziasse. F. Koppejan, 84 j., wed. v. C. Tellier. D. M. Bon- gers, 82 j., wed. v. R. R. Augustijn. M. E. de Kam, 59 J,, e. v. J. Leendert- se. L. Dingemanse, S3 j. E. c. P. van Olden, 89 j., wed. v. C. O. Kuhn. L'. van Hermon, 70 j., wed. v. M. van Doeselaar. Examens Voor' het kandidaatsexamen (deel II) geneeskunde slaagde aan de universi teit te Nijmegen de heer L. de Graaf te Hulst. GROEDE Jaarvergadering E.H.B.O. Dé afdeling Groede van de konink lijke vereniging E.H.B.O. hield onder voorzitterschap van de heer P. van de Hooft haar algemene jaarvergadering. De voorzitter heette in het bijzonder dokter-Jansen uit Groede welkom en dankte Jem voor de grote belangstel ling, die hij voor de vereniging toont. De wijkverpleegster, zuster De Bruin, las het jaarverslag voor. In 1958 werd in totaal 250 maal hulp verleend door de E.H.B.O.-posten. Na de pauze werd het .examen voor de nieuwe cur sisten besproken evenals een actie om voor de vereniging donateurs te wer ven. In het definitieve bestuur werden de heren P. van de Hooft en J. van 't Westeinde respectievelijk tot voorzit ter en secretaris gekozen, zuster De Brüyn werd tot penningmeesteresse benoemd. Als bestuurslid werden mevrouw Schieman-Van de Stelt en de heer A. van Engelenberg gekozen. Geslaagde uitvoering E.M.M. De muziekvereniging E.MJVL uit Groede gaf woensdag en donderdag haar jaarlijkse uitvoering. De voor zitter, de heer P. M. Hoste liet in zijn openingswoord het afgelopen jaar de revue passeren. Voorts me moreerde spreker de gezonde finan ciële basis van de vereniging. Hij wees op de grote plaats, die de mu ziek inneemt en het belang van mu- ziekonderricht. Hierna bracht E.M.M. op verdienstelijke wijze een vijftal nummers ten gehore, waarna de to neelvereniging „De Schelde" uit Bres- kens een vlotte opvoering gaf van „Vogel vliegt de wereld in". Beide avonden eindigden met een gezellig bal. ZAAMSLAG Uitreiking gouden insignes bij C.B.C. In de dezer dagen gehouden jaarver gadering van de afdeling Zaamslag van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale heeft de districtsbestuurdef de heer C. Braspenning de jubilaris sen de heren J, dé Poorter, W.. Diele- man, Jac. v. d. Hage én J. J. Potters het gouden insigne opgespeld. De ver gadering werd geleid door voorzitter J. de Pooter. Secretaris J. Dieleman las het jaarverslag voor, De penning meester, de heer A. Verberk deelde mede, dat de boeken over 1958 van de afdeling met een nadelig saldo van 1,99 waren afgesloten. Na de pauze gaf de toneelgroep van Ko Bakker uit Axel een goede opvoering van het toneelstuk „De schipper van Maartje Jacoba". Aantal baden in de maand januari werden in de "ge meentelijke.'badinrichting te .Zaam slag 1358 baden genomen, AARDENBURG Raad komt bi (een Vandaag, maandagmiddag, komt cle yaad van Aardenburg bijeen. Op de agenda staan onder meer: vaststel ling van een destructieverordening; uitspraak over eventuele aanstelling van een derde schoolarts; vaststelling vah een plan tot uitbreiding in hoofd zaak voor de gehele gemeente en een voorstel tot toekenning van een extra subsidie aan de plaatselijke muziek verenigingen en diverse subsidie aanvragen. Dé vergadering begint om vier uur. r ONTVANGST DOOR B. EN W. De Nederlandse Christelijke Reisvereniging heeft zaterdag in de met vlaggen versierde Schuttershotzaal te Middelburg haar algemene jaar vergadering gehouden. Vóórdat de afdelingsafgevaardigden begonnen aan de afwerking van de twintig punten tellende agenda, werden- zij in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur. Attn het begin van deze jaarvergadering sprak de landelijk voorzitter, dr. A. van Deursen uit Groningen, een openingswo9rd, waarin hij een prin cipiële uiteenzetting gaf van het eigen karakter der vereniging, de aan dacht vroeg voor het afgelopen reisseïzoen en de koers wees voor dc toekomst. Voorzitter gaf principiële uiteenzetting Dr. Van Deursen betoogde, dat het afgelopen jaar in veie opzichten een gezegend jaar was. Hij noemde dit alles verheugend, hoewel achter en boven de nuttige cijfers voor hem de. vraag der bezinning rees: Wat werd naar doel en grondslag in geestelijk opzicht bereikt. Hij verklaarde in dit verband, dat de waarde allereerst öb- paald wordt door de C. in de naam. „Want wij zijn een christelijke orga nisatie en wij willen ons daarop be zinnen", aldus de voorzitter. De C. in de verenigingsnaam spreekt van een roeping en vreugde, die in wezen allesomvattend is, aldus dr. Van Deursen. „Het noopt ons tot een christelijke levensstijl, tot een zon dagwijding en het roept ons tot een belevenis naar het evangelie en het moet .uitkomen in onze omgang en onze vergaderingen", aldus besloot dr. Van Deursen. Na, de gebruikelijke opening sprak de voorzitter van de afdeling Zee land, de heer H. C. van Donk uit Goes, een begroetingswoord tot de talrijke afgevaardigden. Hierna herdacht de heer Van Deui'- sen het overleden bestuurslid, de heer J. Pruijssers uit Rotterdam. Jeugdreizen Bij de bespreking van het jaarver slag van de secretaris, de heer C. H. Sonneveld, vroeg de afdeling Rotterdam naar de mogelijkheid om reizen voor de jeugd van 14 tot 16 jaar te organiseren. De afdeling Gorkum wilde in dit verband de jongeren meer bij het leidinggeven de werk betrekken. De heer Sonne veld merkte op, dat het hoofdbe stuur wel wil overwegen dit te doen. Voorts werd er nog op ge wezen, dat het teruglopen van de reizen een algemeen verschijnsel is, bij de N.C.R(eis).V. echter nog in bescheiden mate. Voorts kwamen onder meer nog aan de orde de vaststelling van de begro ting voor 1959, het reisplan voor 1959 en de bestuursverkiezing. De heren D. H. Goedhart en Sonneveld werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer Pruijssers de heer G. Stekelen burg benoemd werd. 's Morgens wei-den de N.C.R(eis).V.- leden door het gemeentebestuur van Middelburg ontvangen. Behalve bur gemeester mr. Joh. de Widt warén hierbij aanwezig wethouder J. W. Kö- Agenda VANDAAG. Terneuzen Luxor-theater: „Het leven begint bij 16", 20 uur, 14 Jaar» SLUIS Plqffélandsvrouwenbijeen De afdeling Sluis van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield in het Meöis'ch Centrum haai- jaarver gadering onder leiding van mej. J. Huissen. Uit hét jaarverslag van dé secretaresse, mevrouw Leenhouts; bleek dat de pas opgerichte vereni ging reeds het eerste jaar verschillen de activiteiten kon ontplooien, zoals een cursus Frans, een kantkloscursus: en een boekenruilclub. Het ledental steeg van 31 tot 42. Tot penningmees teresse werd gekozen mevrpuw Al- mekinders in de plaats van mevrouw C. Verhage, die zich voor deze func tie niet meer beschikbaar stelde. Nieuw bestuurslid werd tevens me vrouw J. Bosch-Corthals. Na de pau ze hield de heer J. Bouwmeestei' een causerie over textiel met daaraan ver bonden een kleine tentoonstelling met verloting. Met een woord van dank sloot voorzitster deze druk bezochte vergadering. Schaatsen op de weilanden Hoewel de winter tot dusver aller minst streng is te noemen, is de jeugd van Sluis toch reeds in de ge legenheid geweest op de ondergelo pen en nu bevroren weilanden de schaatsen onder te binden. AXEL Vrouwengebedsdag Op 13 februari zal te Axel op „We- réld Vrouwengebedsdag" een kerk dienst in de Nederlands hervormde kerk worden gehouden. De dienst be gint 's avonds om 8 uur. Couveuse voor Groene Kruis De afdeling Axel van het Groene Kruis ontving door bemiddeling van de landelijke Groene Kruis Vereni ging van het Rampenfonds een trans portabele couveuse, welke een be langrijke aanwinst betekent voor de ze instelling. HULST Voorzitter H.K.W. verlaat Hulst De heer R. F. van Nieulande, voor zitter van de afdpling Hulst van de Nedei-landse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Verze- keringspersoneel „Sint-Franciscus van Assisië" verlaat op 15 februari de gemeente Hulst. De heer Van Nieulande, die slechts vanaf eind oktober de voorzittersha mer hanteert, heeft in deze korte tijd zeer veel bijgedragen tot de opvoe ring van het ledental der afdeling1. NIEUWVLIET Ledenvergadering V.V.V. De Vereniging Voor Vreemdelingen verkeer te Nieuwvliet hield onder voorzitterschap van de heer A. Brak man haar ledenvergadering in de „Stadsherberg". Blijkens het verslag van de secretaresse-pennlngmeeste- resse ovér 1958 is de financiële po sitie goed te noemen: het kassaldo be droeg 368,83. Het afgelopen seizoen is in alle opzichten gunstig geweest. De inrichting van een aan de eisen des tijds voldoend kampeerterrein aan de kust is een belangrijke aan winst. De aftredende bestuursleden, de heren J. Dubois en J. Quaars wer den herkozen. Besloten werd een strandfeest te organiseren, Tevens wordt het plaatsen van enkele ban ken op de duinen overwogen. feler en de gemeentesecretaris, de eer J. Ph. Koene. De burgemeester stipte aan, dat in de loop der jaren het reizen in be langrijke mate toegenomen is, waar aan ook de N.C.R(cis).V. heeft bijge dragen. Mr. De Widt legde naast het plezier van het reizen de nadruk op een ander facet, namelijk dat der toe nadering van de volkeren. Voorts ver telde de burgemeester in grote lijnen iets over de geschiedenis van de Zeeuwse hoofdstad. De heer Van Deursen sprak een dankwoord tot de burgemeester. 17. Nauwelijks stonden de strijders des vermaaks ech ter „op de plaats rust", of 'n nieuw bazuingeschal deed zich horen. Potige Romein se soldaten bliezen uit alle macht op de grote ronde hoorns. Een kort latijns „geef acht!" en de stoet marcheerde krijgshaftig, door de pooit van het sta dion, de arena binnen. Fel schoen de zon op het witte zand en kaatste yerblindèrd terug in de ogen der gla diatoren. Met een grote boog marcheerden zij dooi de arena, tot waar van 'n balustrade prachtige tapij ten afhingen. De tribune des Keizers. Hier maakten zij een keurig „rechts uit de flank" en stonden stil. Tek- ko zag een dikke figuur met een lauwerkrans om de slapen. Die man had hij meer gezien. Maar waar? Hoewel hij hierover ernstig nadacht, hief hij toch gelijk met de anderen het korte brede zwaard omhoog „Ave Patriclus Caesar, „Hoe is het mogelijk!' en sprak plechtig: morituri te salutant!" verbaasde hij zich dan. „Ik heb nooit geweten dat ik latijn leen- Frans Künen tweede in cross van Manresa De internationale cross van Manre sa, een wedstrijd over 11.900 meter, van Manresa naar San Vincente, is gewonnen door de Spanjaard Car los Perez in 41 min. 25 sec. Onze landgenoot Frans Künen uit Breda eindigde op de tweede plaats in 42 min. 04 sec. De uitslag luidt: 1 Carlo* Perez (Spanje) 41.25; 2 Frans Künen (Nederland) 42.04; 3 Miguel Vidal (Spanje) 42.30; 4 Jose Quesada (Spanje) 42..50; 5 Francisco Guardia (Spanje) 43.05; 6 Anton Jonkers (Ned.) 43.05. Ambassadeur van Roijen had onderhoud met Dillon De Nederlandse ambassadeur in Wash ingtou, dr. J. H. van Roijen, heeft vrijdag een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister Dillon, die Dulles tijdens zijn reis in Europa als minister van buitenlandse zaken ver vangt. Van welingelichte Nederlandse zijde is meegedeeld, dat het onderhoud mo gelijk ook betrekking heeft gehad op het verzoek om wapens van Indonesië aan de Amerikaanse regering. Van Amerikaanse zijde werd ver klaard dat het Indonesische verzoek nog steeds in- overweging is. Zoais bekend wil Indonesië een hoeveelheid kleine wapens van de Verenigde Sta ten kopen, waarvan de waarde ge-, schat wordt op circa 10 miljoen dol lar. Volgens bepaalde geruchten zouden de Amerikanen niet direct afwijzend staan tegenover het verzoek van Indo nesië en zou de béslising hierover in de komende weken vallen. Twee Algerijnen ter dood veroordeeld wegens aanslag op Soustelle Twee van de zes Algerijnen, die vorig jaar spetember op <lè Place de l'Etoilo in Parijs met een machine pistool een aanslag op de Franse mi nister Soustelle hebben gepleegd, zijn zaterdag door een militair gerechts hof in Parijs veroordeeld tot de guil lotine. Het zijn de 30-jarige Ouraghi en de 22-jarige Cherouk. Een derde be- klaagde, Adour, kreeg levenslange dwangarbeid. De andere drie, Baccouche, Benze- rouk en Laouari, werden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 100.000 frank. Het proces heeft zes dagen geduurd. Ouraghi en Cherouk werden schuldig bevonden aan het uitvoeren van dé aanslag. Adour heeft bekend dat hij zich op dc plaats van de aanslag heeft bevonden. De anderen hebben toegegeven dat zij deelgenomen heb ben aan de plannen voor de aanslag, doch zij hadden geen aandeel in ae uitvoering ervan gehad. Oud-premier van Zuid-Afrika dr. Malan overleden De vroegere Zuidafrikaanse minister- Sresident dr. Daniël Malan is zater- agochtend in de vroege morgen uren overleden. Vrijdag was gemeld dat hij door een hersenbloeding was getroffen. Hij was reeds sedert ok tober ziek. Malan, die 84 jaar is geworden, was van 1948 tot 1954 premier van Zuid- Afrika. Voordat hij in de politiek ging was hij een bekend predikant. Tijdens zijn premierschap heeft hij de apart heidspolitiek verscherpt. Strijdom was zijn opvolger. Malan was van boerenafkomst. Hij studeerde aan de universiteit van Kaapstad en ging enige tijd in het onderwijs. Daarna vertrok hij naar Nederland en promoveerde in 1904 tot doctor in de godgeleerdheid aan de Utrechtse universiteit. Na zijn te rugkeer in Zuid-Afrika was hij ach tereenvolgens predikant, redacteur van „Die Burger" in Kaapstad, leider van de Nationale Partij iri de kaap provincie en in 1917 parlementslid. In 1918 reisde hij met een delegatie naar de vredesconferentie van Ver sailles om er te pleiten voor herstel van de onafhankelijltheid van Trans vaal en Oranjevrijstaat. Onder premier Hertzog werd Ma lan in 1924 minister van binnen landse zaken, onderwijs en gezond heid, maar tien jaar later weiger de hij- onder de coalitie Hertzog- Smutz aan te blijven. Tegen deze coalitieregering, de Verenigde Par tij (nu Zuid-Afrika's oppositiepar tij) ging Malan in oppositie tot het uitbreken van de Tweede We reldoorlog. In 1948 won zijn „ge zuiverde nationalistische partij" de verkiezingen en werd hij premier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3