Oók al aan de sigaar? Sleepboot zonk binnen minuut op mistige Westerschelde Vrachtboot „Irini" bij Bath is verloren in <£.ijpe Zeeuwse Almanak „KINDERZORG" MIDDELBURG ONTSNAPTE AAN EEN RAMP Agenda PROVINCIALE 'AE El! W 8 E V-O- U R A N '1 MAANDAG; 9 FEBRUARI 1959 ,JEN AVANT 16" IN AANVARING MET VEERBOOT Stichting Zeeuws Kamerorkest ongericht Dezer dagen Is opgericht een Stich ting Zeeuws Kamerorkest. Dit ensem ble bestaat momenteel nit 12 strijkers, terwijl het orkest in de toekomst zal worden uitgebreid met blazers. Onder de naam van orkestklasse der Stichting Zeeuwse Muziekschool af deling Goes is dit orkest ter gele genheid van verschillende gebeurte nissen in onze provincie met succes opgetreden in Zierikzee, Brouwersha ven, Middelburg, Kortgene en Scher pen isse- De Stichting stelt zich o.m. ten doel het organiseren van concerten en wel voornamelijk in de kleine Zeeuwse ge meenten. Met de besturen van ge meenten en verenigingen in Zeeland zal contact worden opgenomen, om te wijzen op de mogelijkheden van dit amateurorkest. Sluiting haven Zierikzee De haven veen Zierikzee zal vandaag, maandag 9 februari van 10.30 uur tot 13.30 uur zijn gesloten voor alle scheepvaartverkeer. DANK ZIJ RINKELENDE TELEFOON Begin van brand op droogzolder jongens- en meisjeshuis HET gebouwencomplex van „Kinderzorg" aan de Veersesingel te Middel burg is zaterdagavond voor een groot gevaar gespaard gebleven. Om streeks half negen brak er namelijk door nog niet definitief opgehelderde oorzaak brand uit op de droogzolder van het jongens- en meisjeshuis tegenover de ingang van deze inrichting. Het is aan een rinkelende tele foon en het doortastend optreden van personeelsleden en jongens van het tehuis te danken, dat de vuurhaard in de kiem kon worden gesmoord- Zou de onbekende telefonist op een ander tijdstip gebeld hebben, dan zou de beginnende brand ongetwijfeld zeer ernstige vormen voor „Kin derzorg" hebben aangenomen. Advertentie! Vier opvarenden konden overspringen HOEWEL MIST EN VORST het afgelopen weekend van Zeeland één gro te, be-ijzende sprookjestuin maakten, hebben deze samenvallende weers- verschijnselen naast schoonheid ook veel narigheid teweeggebracht. De beide belangrijkste veren over de Westerschelde, VlissingenBreskens en KrniningenPerkpolder, vielen zaterdagavond omstreeks zeven uur uit. Zondag kon op deze veerdiensten slechts één vaart in beide richtingen wor den gemaakt. Het derde veer over de Westerschelde, TerneuzenHoede- kenskerke, kwam zondagavond eveneens stil te liggen. De oorzaak hiervan lag echter in een aanvaring, die de veerboot, de „Prins Willem I" met de 30 ton metende sleepboot „En Avant 16" van de firma Muller uit Terneuzen had. De sleepboot werd aan bakboordzijde ongeveer midscheeps door de „Prins Willem I" geramd en verdween binnen een mi nuut naar de bodem van de Westerschelde. De vier opvarenden konden bij tijds op de voorplecht van de veerboot overspringen en kwamen behouden in Hoedekenskerke aan wal. De „Prins Willem I" Rep ^an stuurboordzijde bi} de voorsteven een scheur van ongeveer zeventig centimeter boven de waterlijn op. Het schip, dat met ongeveer tien minuten vertraging in Hoe dekenskerke arriveerde, is niet meer uitgevaren. Alle Westerscheldeveren gestagneerd De „Prins Willem I" was om tien voor half zes uit Terneuzen vertrok ken met ongeveer honderd passagiers en enkele auto's aan boord. In een potdichte mist het zicht was niet meer dan circa twintig meter voe ren de schepen, om tien over zes ter hoogte van de hoek van Baarland op elkaar. Onder de passagiers ontstond door de klap enige verwarring, doch de bemanning van de veerboot hield het hoofd koel en hielp de vier op varenden van de „En Avant 16" bij het overspringen, AAN DEK.... Deze aarzelden hiermee geen mo ment. De boeg van de veerboot had een groot gat in de scheeps huid van de „En Avant 16" ge drukt. De „Prin3 Willem I" druk te de sleepboot nog enkele meters voor zich uit, waardoor deze niet direct vol water stroomde. Bijzonder gelukkig was ook de om standigheid, dat de vier opvarenden van de sleepboot zich op het moment van de aanvaring aan aek bevonden. De machinist, de heer Van Eek, was even tevoren aan dek verschenen en zag de aanvaring aankomen. De toegang naar de machinekamer zou bij de aanvaring worden dichtgo- drukt... Een half unr later stapte Van Eek lachend aan wal.... Luttele seconden nadat de boeg van de veerboot uit de scheepshuid van de sleepboot was teruggetrok ken en de „En Avant 16" verlaten op de mistige Westerschelde af dreef, stroomde het schip vol water en zakte het achterschip van de sleepboot weg. Met een nog rote rende radarantenne verdween het schip nagenoeg rechtstandig borrelend en gierend in de diepte. De „En Avant 16" was van het wrak van de bij Bath gezonken „Irint" op. weg naar Terneuzen. „We stonden allen aan dek, dat was ons geluk vertelden de opvarenden, onder wie, naast de machinist, kapi tein G. J. v. d. Berg, stuurman Van Thoost en een monteur, de heer Lem mers. Van de passagiers en bemanningsle den van de „Prins Willem I" werd niemand gewond. De auto's werden niet beschadigd. Hierdoor viel zondagavond ook de laatste nog functionerende veerdienst De vier opvarenden van de sleepboot „En Avant 16" van de firma W. Miil- ler uit Terneuzen, die binnen een mi nuut na een aanvaring met de veer boot „Prins Willem I" naar de bo dem van de Westerschelde verdween. Geheel rechts de machinist Van Eek, die zich kort voor de aanvaring aan dek begaf. De toegang tot de machi nekamer werd bij de aanvaring dicht- gedrukt... (Foto P.Z.C over de Westerschelde uit. Reeds eer der op de dag konden tengevolge van de mist op de lijn TerneuzenHoede kenskerke twee vaarten niet worden gemaakt: die van 9.20 uur uit Hoe dekenskerke en die van 10.20 uur uit Terneuzen. Bij het veer VlissingenBreskens vertrok 's-middags om twintig minu ten over drie een boot uit Vlissingen, die om tien over vier pit Breskens terugkeerde. Bij het veer Kruiningen-Perkpolder kon om tien voor vier uit Kruiningen een boot vertrekken, die om tien voor half vijf uit Perkpolder terugkeerde. Zaterdag werd bij deze veerdienst tussen negen uur 's-morgens en ze ven uur 's-a,vonds normaal gevaren. Op het traject Vlissingen-Breskens vertrók zaterdagavond om tien voor zeven de laatste boot vanuit Bres kens' Ook de vaart van 13.20 uur tilt Vlissingèn kon niet worden gemaakt. Het veer Zijpe-Anna-Jacoba werd zondagavond tot zeven uur onder houden. De veerdiensten Zierikzee- Katseveer en Wolphaartsdijkse- veerKortgene functioneerden normaal. J)cfftl£S HAMEA-C handen ruw of schraal .-GELEIlHiHÊB Opgewekte carnavalsviering te Sas van Gent Ondanks de koude veel belangstelling Zaterdagmiddag heeft men aan het begin van de Carnavalsfeesten te Sas van Gent prins Wannes Guust met veel eerbetoon ingehaald. De prins, die in een duikerpak was ge stoken en twee zakken met zilverlin gen bij zich had, werd met een lier uit het. ruim van een binnenvaart schip omhoog gehesen. Het zoeken naar de schatten van Piet Hein in het Axelse kanaal bleken resultaten te hebben opgeleverd; de financiën voor de feesten zijn ruimschoots aan wezig. De burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer, gaf op het bordes van het stadhuis de macht in handen van de prins om zelf een viertal dagen als ambteloos burger te leven. Deze machtsoverna me gebeurde symbolisch met het overhandigen van een grote vergulde sleutel. Hierna werd de prins op het stadhuis in de echt verbonden met de prinses Jeanne Stijfsel. Onder de toe spraken en plechtigheden werd kwis tig met de zilverlingen gestrooid, die in de zoete monden van de omstan ders echter in chocolade veranderden. Tijdens deze bijeenkomst werden de gebruikelijke „ridderorden" uitge reikt. Hierna trok een kleurrijke kinder stoet, die voorafgegaan door een praalwagen en muziek door het stad je trok. 's Avonds was er 'n grote boe- renmaaltijd waarbij als eregasten het gemeentebestuur aanzat. Zondag, de tweede dag vah de vier dagen duren de festiviteiten, was het onbehaaglijk koud. Toch was dit geen beletsel voor de zeer talrijke menigte uit Sas van Gent en omgeving om de op tocht te bewonderen. Bij het ontbinden van de stoet op de markt vond als climax de verloting van een auto plaats, die gewonnen werd door de 18-jarige heer Jansen uite Westdorpe. De heer A. Ruys, plaatsvervangend hoofd van het jongens- en meisjes huis, ontdekte het vuur toen hil in een kantoortje op de droogzolder de telefoon wilde gaan beantwoor den. De heer Ruys waarschuwde on middellijk de heer A. Ros, één van de leiders van het jongenshuis. Na dat de brandweer was gealarmeerd en enkele andere inwoners waren gewaarschuwd, trok men „gewa pend" met schuimblusapparaten naar boven om het vuur te bestrij den. Inmiddels had ook één der bewo ners in de belendende Jacob Gatsstraat, die het vuur ontdekt had, de brandweer gealarmeerd. De vlammen waren al duidelijk te zien boven het dak van d< droogzolder, terwijl er ook een flinke rookontwikkeling was ont staan. Uitstekende diensten De schuimblusapparaten bewezen goede diensten. Het eerste gevaar was al geweken, toen met loeiende sirenes de hogedrukspuit van de hoofdstedelijke brandweer op 't to neel van de brand arriveerde. Hier- Rapport over economische betekenis van toerisme In opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden heeft het E.T.I. voor Zeeland een rapport samenge steld over de economische betekenis van het toerisme in Zeeland in 1957. Het betreft hier voornamelijk gege vens over het meerdaags bezoek van binnen- en buitenlandse vakantie gangers gedurende dat jaar, een ra ming van het dagbezoek en verge lijkbare gegevens met betrekking tot de uitgaven van de buitenlandse vakantiegangers in 1957. De opbrengsten van het totale be zoek van buitenlanders omvatten 'r bedrag van ruim 22.7 miljoen aan deviezen. De bestedingen van Ne derlandse vakantiegangers vertegen woordigden een bedrag van circa 8 miljoen. Het dagbezoek van buiten landers bedroeg voor Zeeuwsch- Vlaanderen 450.0Ö0 tót 475.000,. -voor Midden-Zeeland 200.000 eri voor Noord-Zeeland 10.000. Uit een ra ming van het C.B.S. voor 1954 wordt voor de Zuidhollandse en Zeeuwse ei landen wat het meerdaags bezoek van Nederlanders betreft, een ra ming van circa 100.000 bezoekers en 900.000 overnachtingen afgeleid. Voor 1957 mogen deze cijfers stellig met 10 verhoogd worden. na was het voor de spuitgasten on der leiding van brandmeester le klas W. Joziasse nog maar 'n kwes tie van enkele minuten werk om de laatste vlammen te doven. Het andere gealarmeerde perso neel had in de tussentijd uit voorzorg reeds een aantal klei ne kinderen, dat op een zaal lag te slapen, overgebracht naar een ander gedeelte van het gebouw. In de kap van de droogzolder is een gat gebrand van ruim een me ter. Behalve waterschade was er verder geen andere schade aan ge bouw en inboedel. De verrichtingen van de blussers werden onder meer gadegeslagen door de burgemeester, mr. Joh. de Widt. Een uur tevoren waren enkele jongens naar de droogzolder ge togen om wat toneelkleding te zoeken, die zij nodig hadden om een feestje van een jarige leider op te vrolijken. Daar het elek trisch licht defect was, stak één van de jongens een lucifer aan. Het is mogelijk dat de wegge worpen lucifer is blijven nagloei en. Het is echter evenzeer mogelijk, dat er na liet bezoek van de jongelui kortsluiting ontstaan is. Gisteravond laat kon men nog niet definitief meedelen, wat de juiste oorzaak van de brand was. Advertentie I Lijkje van vermist kind te Breskens gevonden Zondagmiddag omstreeks half vier uur ontdekte de rijkspolitie in de Nieuwe Veerhaven te Breskens het lijkje van de 4-jarige R. B. uit Bres kens. Het kind was daar onlangs tot nu toe onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. VAN TOT SCHOOLMELK Als derde gemeente in Zeeland heeft Brn'n'sf.e maatregelen getroffen voor de invoering vsn de schoolmelkvoor- z:en'ng on de lagere scholen. Een in dertijd gehouden enquête toonde aan, dat 81 procent van de leerlingen hier aan wenste deel te nemen. Vandaag, maandag, begint het melkfeest reeds. In de hoogste klas van de ooenbare lagere school zal een dor wethouders vanmorgen het eerste (kwart) flesje uitreiken. KORTAF... Vandaag zijn we een beetje kortaf en daarvoor dan onze welgemeende verontschuldigingen. Het komt alle maal omdat het dit weekeinde een beetje roezemoezig en laat is geicor- den vanwege het feest. Het feest van de Nederlandse Journalisten Kring, die 75 jaar bestond en dat ge vierd moest worden. In Amsterdam. Weshalve vele vakbroeders uit heel het lieve vaderland en dus ook uit deze gewesten opgetrokken zijn naar 's lands hoofdstad om aldaar tezamen die 75 jaren te goden kén Hetgeen uitvoerig is geschied. Zó uitvoerig, (lat we er vandaag een beetje kort af door zijn. Maar morgen"— dat moogt ge gerust van ons aamxemen mórgen gaat het beter... Op Schouwen-Duiveland is Brui- nissse de tweede gemeente, die hiertoe overgaat. Ook in Wemel- dinge is de schoolmelkvoorziening ingevoerd. REIS NAAR ENGELAND De 16-jarige Koos Dees uit Zuidzan- de, die in 1958 vóór de klaproos-actie heeft gecollecteerd, heeft hiermee een reis naar Engeland gewonnen. „The British Legion" stelt jaarlijks een aantal prijzen beschikbaar in de vorm van een reis naar Engeland voor de collectanten voor het Neder lands Oorlogsgraven Comité, als dank voor hetgeen dit comité verricht voor het onderhoud van de graven van ge sneuvelde Engelse militairen in Ne derland. Het Oorlogsgraven Comité verloot deze prijzen onder de collec tanten uit geheel Nederland. GRANAAT De heer J. Lievense uit Westkapel- le spitte in zijn tuintje op een grad uaat. Het gevaarlijke projectiel, dat gelukkig niet tot ontploffing kwam, werd door deskundige hand onschadelijk gemaakt. TELEVISIE De Goese „stadsbeiaar diers" Sjoerd Tamminga (11) en Ine Bierens (13) zullen aanstaande woensdagmiddag tussen vijf en half zes in het jeugdprogramma „De Verrekijker'' op het televi siescherm verschijnen. Ruim. een week geleden heeft de N.T.S. een uitvoerige reportage opgenomen van dit tweetal, dat door de stadsbeiaardier van Goes, de heer W. L. Harthoorn, wordt opgeleid. Boerenleenbank 's-H. Arendskerke Nog geen beslissing over statutenwijziging De buitengewone algemene ledenver gadering van de Coöperatieve Boeren leenbank „Ralffelsenbank" te 's Heer Arendskerke, die zaterdagmiddag in het verenigingsgebouw werd gehou den, heeft geen beslissingen Tninnen nemen over de uitbreiding van het werkgebied van de bank. Op deze vergadering, geleid door de voorzitter van het bankbestnur, de heer D. W. Lindenbergh, waren ongeveer vijftig leden aanwezig, een onvoldoend aan tal, om reglementair tot de voorge stelde statutenwijziging te kunnen be sluiten. Voor het nemen van een be slissing was voor deze vergadering de aanwezigheid van 512 leden vereist. Het bestuur moest zich dan ook be perken tot het toelichten van het voorstel tot uitbreiding van het werk terrein, do overname van de leden van de op te heffen bank te Kloetinge, de vestiging van de bank te Goes en de verandering van de naam in Boeren leenbank „Goes" (Raiffeisenbank). Zoals bekend heeft men inmiddels het hotel „De Koophandel" op de Vlas- markt te Goes aangekocht om dit ge bouw voor de vestiging van de bank te' bestemmen. Vragen met betrek king tot deze vestiging konden ln dit stadium van de reorganisatie nog niet beantwoord worden. Het bestuursvoorstel zal andermaal aan de orde komen op de algemene le denvergadering van 7 maart aan staande, waar men ongeacht het aan tal aanwezigen leden een rechtsgeldig besluit tot wijziging van de statuten zal kunnen nemen. Goes wil kermis bekorten De gemeenteraad van Goes is tegen woensdag 18 februari as. des avonds om 8 uur in openbare zitting bijeen geroepen. De raadsagenda omvat o.m. een voorstel 'ot het bekorten van de kermis op de Grote Markt. BALLASTPLAAT WERD SCHEEPSGRAF Griekse kapitein weigerde sleepboothulp... Op de Westerschelde nabij Bath is zondagmiddag het onder Panamese vlag varende vrachtschip „Irini", dat in de vroege morgenuren van vrjjdag op de Ballastplaat aan de grond was gevaren, in een gierende stroom ten ondergegaan. Gescheurd en geplooid, weggezakt in het ver raderlijke zand, ligt het 4.600 brt. metende schip hulpeloos op de rand ran de beweeglijke zandplaat. Ex iterts, de reder en de kapitein van de „Irini" hebben zondagmiddag van de Belgische sleepboot „Domi nique Gerling" af de ondergang van de vrachtboot gadegeslagen. Met doffe knallen scheurden de huidplaten onder de enorme drnk van het water. Nauwelyks 48 uur nadat de „Irini" omhoog was geva ren, was er van het schip niet meer over dan een wrak.... De 22 koppen tellende bemanning was tijdig van boord gehaald en met uitzondering van de kapitein, de eerste stuurman en de marconist, naar het Zeemans huls ln Antwerpen overgebracht. Grauw en somber hing de mist over de Westerschelde, toen zich gister middag een kleine motorboot met aan boord de Griekse reder Vernicos, ver tegenwoordigers van de verzekering, en scheepsagent M. Muller uit Ant werpen zich van de wal bij Bath los maakte. Varend op het kompas, langs het wrak van de Turkse vrachtboot „Aydin", die vorig jaar een prooi van zand en golven werd, zette schipper F. Blok uit Bath koers naar de „Iri ni". Na ruim een half uur doemden uit de mist de contouren op van de „Irini". In de ruim 48 uur, dat het schip op de zandplaat zat, had de stroom zijn vernietigend werk reeds verricht. Het zand was gaan werken, zodat het schip-gedeeltelijk zijn steun had ver loren. Zaterdagmorgen kwam een on geveer 40 centimeter lange scheur aan stuurboordzijde ter hoogte van de brug. Dat was het begin van de on dergang van de „Irini", hetgeen de 60-jarige kapitein Petros Sorotos uit Athene eerst toen inzag. Tot op dat moment had hij Iedere hulp van sleepboten afgeslagen. Her is de „Irini" noodlottig ge worden, want het schip is steeds hoger op de Zandplaat komen te zitten. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur ging de bemanning van boord. Met de ,,-Jean Cl. Gerling" zijn zij naar Antwerpen gebracht. Verloren! Do kapitein, de eerste stuurman en de marconist bleven aan boord van de sleepboot „Dominique Gerling", die een hondertal meters van de „Irini" verwijderd, het anker had uitgewor pen. Steeds verder zakte de „Irini" Jonge Natuurvrienden kwamen in Goes bijeen Zaterdagavond hield de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden (af deling Zuid-Beveland) een bijeen- kom.st in „De Opril" te Goes. Er wa ren vertegenwoordigers van diverse verenigingen aanwezig o.a. K.N.N.V. en C.J.V. Bij dè opening wees de voorzitter, de heer Co Verhage op de belangrijke toeneming van het leden tal der vereniging. Het ledenaantal is in Zeeland in één jaar verdubbeld. Momenteel zijn er drie afdelingen in deze provincie, namelijk in Middel burg, in Axel en in Goes. Hierna hield de heer M. de Jonge een lezing over „De gevolgen van het Deltaplan op flora en fauna". Hij wees er op dat het Deltaplan verstrekken de gevolgen' zal hebben doordat vele vogels, met name wadvogels, hier geen voedsel .meer kunnen vinden als de verzoeting een feit is geworden. Voor talloze wieren zal geen groei plaats meer zijn. Daar staat tegenover dat bijv. lepelaars en futen zich hier wel zullen kunnen vestigen. Na de pauze vertoonde de heer W. van Esschen een film over het natuur reservaat „De Kaloot". Vlissingse IJsclub opende de baan Ofschoon het ijs nog niet de vereiste dikte had, besloot net bestuur van de IJsclub Vlissingen haar leden zondag in de gelegenheid te stellen van de IJspret te genieten, 's Och tends om elf uur werd een tweetal banen uitgezet, waarna spoedig de schaatsliefhebbers over het ijs, dat van goede kwaliteit was, zwierden. Vanuit het paviljoen klonk vrolijke muziek, waardoor er een feestelijke stemming heerste. Om vier uur 's middags worden de banen gesloten teneinde te voorkomen, dat het Ijs stukgereden zou r worden, Wanneer de vorst blijft aanhouden zal de verlichting aangebracht worden, zo dat de baan ook 's avonds geopend zal zijn. weg in het beweeglijke zand, terwijl de golven over het voorschip spoel den. Met doffe knallen sprongen de klinknagels uit de stalen huid; bij ie dere golf sidderde het schip in al zijn voegen en zwiepend zwaaiden de l&ad- m asten heen en'weer op de cadans van de golven Kapitein Sorotos van de ..Irini" was inmiddels in gesprek met zijn reder, die per vliegtuig uit Athene was over gekomen. Sleepboothulp kon toen al lang niet meer baten, zodat de kapi tein opdracht kreeg met de „Domi nique Gerling" mee naar Antwerpen te varen. Lamgeslagen ligt het uit 1911 date rende schip, dat geladen was met 7.00» ton nitraten, thans op de verra derlijke zandplaat. Gelukkig echter een honderdtal meters bulten de vaar geul, zodat het scheepvaartverkeer geen hinder ondervindt. Over veertien dagen zal er maar weinig meer van de „Irini" te zien zijn, voorspelden de experts. Want de Ballastplaat Is „be rucht". Dat heeft ook kapitein Soro tos tot zijn schade moeten ondervin den! VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Meisjes, mambo's en whisky". 20 uur. 18 Jaar; Electro: „Maigrel zet een val". 19 en 21 15 uur. 18 Jaar Vlissingen - Alhambra: „Dorp asn de rlvlor", 19 en 21 uur; Luxor: ,De wraak van Zorro" 20 uur, 14 laar. Goes Grand: „De zigeunerin van Pa rijs", 20 uur, 14 jaar; Prins van Oran je: Kamermuziekavond Haags Piano trio, 20 uur; De Korenbeurs: Confe rentie C.B.T.B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2