PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DULLES' BEZOEK AAN EUROPA GEËINDIGD Ministerconferentie te Parijs in maart Van NEGENTIEN naar nu slechts NEGEN Walcherse gemeenten Na rondreis van vijf dagen INDONESIË BRENGT KWESTIE- N.-GUINEA NIET IN VER. NATIES NEDERLAND ONDERVOND WEER HINDER VAN DICHTE MIST Vandaag.. 202e jaargang - rib. 33 Dagblad, uitgave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 febr. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, -p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum yan 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middélburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuaen, Brouwerijstraat 2; ZIerikzee, red. tel- 2425. adm tel. 2094. Nn Dulles zijn rondreis van vijf dagen door Europa heeft beëindigd, zal de gang van zaken op het gebied van de verhouding tussen oost en west waarschijulijk als volgt zijn: 1) Verzending van westelijke antwoorden op de nota van tien januari, waarin de Russen voorstelden een vredesconferentie over Duitsland te beleggen en daarbij een ontwerp-vredesverdrag insloten. Waarne mers zijn van oordeel, dat deze antwoorden, die waarschijnlijk over een week zullen worden verzonden, geen tegenvoorstellen zullen bevat ten, maar wellicht de bereidheid zullen inhouden om met de Sowjet- Unie te praten. 2) Een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk en de Duitse bondsrepubliek waar schijnlijk midden-maart te Parijs om te bepalen of het westen in afwachting van een conferentie van oost en west over Duitsland en de veiligheid in Europa tegenvoorstellen zal doen of alleen op het hou den van een dergelijke conferentie met een korte agenda zal aan dringen 3) De bijenkomst van de Navo-ministerraad te Washington ter gelegen heid van het tienjarig bestaan der organisatie. 4) Een conferentie van ministers van buiten landse zaken van de Vere nigde Staten,-de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk, waarschijnlijk in mei, voor de door de Russen genoemde datum van 27 mei waarop de Sowjet-Unie haar bevoegdheden van bezettende mogendheid in Ber lijn aan de Oostduitsers zou overdragen. Na afloop van de besprekingen wel ke Dulles zondagochtend met bonds kanselier Adenauer voerde, verklaar de de Westduitse regeringswoord voerder Von Eckhardt, dat men nog geen vastomlijnd oordeel had over tijd, plaats en kader van een confe rentie tussen oost en west. Hij voegde hieraan toe, dat het overleg te Bonn was gevoerd ón der het motto, dat men de Sowjet- Unie geen concessies moet doen, zonder dat de Russen op hun beurt ook concessies doen. Minis ter Dulles verklaarde voor zijn vertrek, dat zijn besprekingen een versterking betekenden van het westelijke standpunt, dat men op zijn rechten, in het bijzonder ten aanzien van Berlijn, moet blijven staan.. Dit sloot, volgens de Ame rikaanse minister, echter niet de mogelijkheid van een verzoenende houding uit. Duitsland niet is gewijzigd en dat er tijdens het bezoek van Mikojan geen enkele geheime afspraak is gemaakt De regering blijft vasthouden aan vrije verkiezingen ter hereniging van Duitsland, zonder evenwel de bestu dering van eventuele andere oplos singen uit te sluiten. Indien de Russen hun bezettings- bevoegdhedén in Berlijn overdra gen aan de Oostduitsérs, is het mogelijk dat de communisten bruggen zullen opblazen, wegen versperren en maatregelen nemen tegen een eventuele luchtbrug.'Er wordt over tegenmaatregelen ge sproken, maar er is nog geen vol ledige overeenstemming bereikt, niet .onder de bondgenoten, maar evenmin in dé Amerikaanse rege ring, aldus Dulles. Hij sprak de hoop uit dat er voor 27 mei, het einde van de door de Russen ge stelde termijn, besluiten zullen zijn genomen. Risico De Verenigde Staten en hun bondgenoten zijn vastbesloten desnoods het risico van een oor log te nemen dan zich door de Sowjet-Unie uit West-Berlijn te laten verdrijven, heeft minis ter Dulles op 28 januari voor de huiscommissie van buitenlandse zaken verklaard. Dé tekst van zijn verklaring is thans gedeeltelijk gepubliceerd. Dulles noemde de militaire positie van het westen in Berlijn „nog gevaarlijker dan op Quemoy en Matsoe". Het los laten van West-Berlijn.. zou paar zijn mening waarschijnlijk het verval van de Navo betekenen en de Westeuro- pese veiligheid in gevaar brengén. Dulles heeft de congresleden de ver zekering gegeven, dat het Ameri kaanse standpunt in de kwestie- Moeder te Tegelen doodde zoontje Vermoedelijk in een vlaag van ver standsverbijstering heeft de 48-jarige moeder van het gezin K. te Tegelen zaterdag haar elfjarige zoon, de jong ste van haar zes kinderen, om het leven gebracht. Toen de jongen naar school wilde gaan omstreeks negen uur vroeg zij hem eerst mee naar het schuurtje achter de woning te gaan. Daar heeft de moeder haar daad begaan. Dè po litie, die onmiddellijk daarna gewaar schuwd werd, heeft de moeder over gebracht naar het huis van bewaring te Maastricht. Meisje door hel ijs gezakt en verdronken In de buurtschap Markvelde bij Die penhorst is zondag het 6-jarige meis je Marianne Semmekrot door het ijs gezakt en verdronken. Het ongeval gebeurde op de vrij diepe drinkkelk voor vee, waar drie kinderen zich op het ijs hadden gewaagd. De twee andere kimde ren zakten even eens door het ijs, doch slaagden er in uit de kolk te komen. De toegescho ten ouders en buren, die door de kin deren tehulp waren geroepen, kwa men le laat om het meisje nog te redden. Het kind was 'het oudste uit een gezin van vier kinderen. Dulles sprak als zijn mening uit, dat de Russen tot het laatste ogenblik druk zullen blijven uitoefenen. Zij zullen volhouden in de hoop, dat er meningsverschil of weifelmoedigheid ontstaat. Dat is hun gewone tactiek. Het zou helemaal niet in overeen stemming met hun tactiek zijn van te voren concessies te doen. Zij zul len de zenuwoorlog voortzetten om te proberen of de zenuwen van de westelijken ertegen bestand zijn. Er zijn tekenen die erop wijzen, dat de Russen, nu hun economische kracht toeneemt, een minder starre politiek aannemen, aldus Dulles. ALl SASTROAMIDJOJO TE SOLO: Bezoek van Soebandrio aan Australië AIï Sastroamidjojo, de permanente afgevaardigde van Indonesië in de Verenigde Naties, heeft te Solo, op Midden-Java, verklaard dat zijn re gering niet van plan is de kwestie van Nederlands Nieuw-Guinea dit jaar voor de Verenigde Naties te brengen. De Indonesische regering is van oordeel, verklaarde hij, dat'Ne derland thans het initiatief dient te nemen. Hij verklaarde dat Indonesië gepolst is, enkele malen zelfs, over een her vatting der onderhandelingen. Maar Indonesië wenst het initiatief niet te nemen. „Zouden wij de kwestie in de Verenigde Naties ter sprake brengen, dan zal men dit uitleggen alsof wij graag willen o:nderhandelen", merk te hij op. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft zaterdag in Djakarta ver klaard dat zijn aanstaande bezoek aan Australië niet tot doel heeft een definitieve overeenstemming met de Australische autoriteiten te bereiken Inzake de kwestie Nieuw- Guinea. Wel hoopte hij dat de be trekkingen tussen Australië en In donesië nog béter zouden worden. Soebandrio zei dat het niet Austra lië is dat Nieuw-Guinea aan Indo nesië moet afstaan. „Zelfs indien de Australiërs het zouden willen, Radio-Moskou beschuldigt Amerika van vervalsing Radio-Moskou heeft zaterdagavond de Amërikaanse regering ervan beschul digd dat zij de bandopnamen van het gesprek tussen de Russische piloten, die het Amerikaanse transporttoestel boven Russisch Armenië zouden heb ben neergeschoten, vervalst heeft. De New York Times heeft ge meld, dat Amerika in verscheide ne landen juist buiten het gebied van de Sowjet-Unie radar- en luis terposten heeft ingericht, waarvan de techniek zo is geperfectioneerd, dat men zelfs het radioverkeer tus sen tanks en vliegtuigen kan op nemen. Er wordt dag en nacht in tensief geluisterd op alle mogelij ke golflengten, aldus! het blad. kunnen zij het niet doen", aldus Soebandrio. De Indonesische minister van buiten landse zaken betoogde dat de geogra fische ligging van Australië en Indo nesië een nauwer contact vereist op alle gebieden. „Dit hoeft niet nood zakelijkerwijs de bereidheid van In donesië tot "aansluiting bij een mili tair blok in te houden". Waarnemers in Djakarta menen dat Soebandrio Australië zal vragen in de zaak Nieuw-Guinea hetzelfde po litieke standpunt in te nemen als En geland en Amerika, die streven naar een vreedzame oplossing van het ge schil. De Australische regering heeft de hoogste prioriteit gegeven aan het bezoek van dr, Soebandrio, die woens dag uit Djakarta in Sydney wordt verwacht. Inleidende besprekingen die de laatste, dagen in Canberra wer den gehouden, wijzen erop, dat het bezoek wel eens een keerpunt zou kunnen zijn in de betrekkingen tus sen Australië en Indonesië. In invloedrijke kringen in Canberra wordt gemeend, dat dr. Soebandrio zich op de hoogte zal stellen van de houding van Australië, in geval de Nederlandse regering er in zou toestemmen Westelijk Nieuw-Gui nea vrijwillig op te géven, iri ruil voor de in beslag genomen Neder landse bezittingen in Indonesië. Ook werd de suggestie geopperd, dat Indonesië Australië mogelijk zou willen uitnodigen het te hel pen in het vormen van een gemeen schappelijk bestuur over Westelijk. Nieuw-Guinea na de terugtrekking door de Nederlanders. Zaterdag heeft de Nederlandse Jour nalisten Kring het 75-jarig bestaan herdachtEen van de hoogtepunten van de viering was de regeringsont vangst in het Rijksmuseum, waar de ze opname werd gemaakt. V.l.n.r. staatssecretaris Eöppener en voor zitter mr. M. Vrolijk. Te Parijs 130 kilo platina geroofd Vijf gemaskerde mannen, die de vier nachtwakers met pistolen bedreigden, hebben zondagochtend om vijf uur uit een optische industrie te Vesïnet, hij Parijs, 130 kilo platina geroofd, ter waarde van 120 mÜjoen francs. De overvallers laadden de staven platina in een gereedstaande auto en sneden de telefoondraden stuk voordat zij verdwenen. De Surétè Nationale en de geünifor meerde politie. Ook de „Brigade Mo bile", vergelijkbaar met de „Flying Squad" van Scotland Yard, is in het geweer geroepen. De Parijse politie sprak zondag van de grootste roof in na-oorlogs Frankrijk. De overvallers hadden de bewakers gebonden en hen proppen in de mond gestopt. Zij verdwenen in een dichte mist. Tot nog toe ontbreekt elk spoor. Bij poging tot redden in baggerput verdronken ter hoogte van Kekerdom bij Nijmegen in een grote baggerpnt bij een poging tut redding van twee Nijmeegse schaatsers, de 35-jarige H. Menting uit Leuth ver dronken. Dé Nijmegenarén die konden worden gered 'hadden zich op onbetrouwbaar ijs begeven, waar zij doorheen zak ten. Het slachtoffer ging hen achter na om te redden, maar ook hij zak te door het nog slechts dunne laagje ijs en verdween onmiddellijk in de diepte. Toen men er in slaagde zijn lichaam op te dreggen, waren de le- vensgeesten reeds geweken. Verscheidene schepen geraakten in moeilijkheden Ons land heeft het afgelopen week einde weer grote hinder ondervonden van de mist. Vooral in oostelijk en zuidelijk Nederland was de mist vrij dicht. Het scheepvaartverkeer 'lag vrijwel stil. De helikopterdiensten van de Sebena op Rotterdam, Eindhoven en Maastricht werden niet uitge voerd. Sjonkje Dijkstra was het niet, het meisje op de foto dat overigens bijzonder gracieus over de Mid delburgse ijsbaan „leurde", maar wie weet... In elk geval hebben deze jon gedame en vele schaatsenthousiasten. zaterdagmiddag voor het eerst na en kele jaren weer de snelle of „schone" ijzers ondergebonden. Het M.Y.C.- bestxvur zag zich echter wegens de slechte toestand van het ijs genood zaakt- om vier uur de baan te slxii- ten. En nadat enkele jongelui de baan wat 'opgelapt hadden, waren de schaatsenthousiasten er zondag weer ie vinden. Als het blijft vriezen, wordt de baan vanmiddag (maan dag) om twee uur weer geopend. Wanneer men tijdig met de verlich ting gereedkomt, zal de baan ook vanavond geopend zijn. (Foto P.Z.G.) ...is het 25 jaar geleden, dat in theater Tuschinsky te Am sterdam de première ging van de eerste Nederlandse spreken de amusementsfilm „De Jant jes". Generaal Donovan overleden Generaal William. Donovan, hoofd van de Amerikaanse geheime dienst tijdens de Tweede Wereldoorlog, is op 76-jarlge leeftijd in een ziekenhuis in Washington overleden. De gene raal, die de bijnaam had van „Wild Bill", werd In april door een beroerte getroffen. Donovan is na de laatste wereldoor log enige tijd ambassadeur van de V.S. in Thailand geweest. VOORLOPIG WETSONTWERP GEREED DE GEMEENTEBESTUREN op Walcheren hebben vanmor gen per post van Ged. Staten ontvangen het voorontwerp van wet inzake de gemeentegrenzen op het eiland. In dit ontwerp wordt voorgesteld het aantal gemeenten op Walcheren terug te brengen van 19 op 9, een ver mindering dus met 10. De hoofdzaken van het ontwerp ko men hierop neer: VLISSINGEN wordt uitgebreid met de gemeenten Souburg en Ritthem, alsmede met enkele ge deelten in het Sloegebied, die thans onder de gemeente 's Heer Arendskerke vallen. DOMBURG zal worden gevormd door de huidige gemeenten Dom burg, Oostkapelle en Vrouwen polder met uitzondering van Ga- pinge. Dc huidige gemeenten Koudeker- ke (met uitzondering van Lamrae- renburg, dat naar Vlissingen gaat), Biggekerke en Zoutelande zullen samengevoegd worden on der de naam VALKENISSE. De huidige gemeenten Seroosker- ke, Grijpskerke, Aagtekerke, Me- liskerke, alsmede een groot deel van Sint Laurens en Gapinge (thans gemeente Vrouwenpolder) worden gecombineerd onder de naam MARIEKERKE. MIDDELBURG krijgt een deel van Sint Laurens. De gemeenten VEERE, ARNE- MUIDEN, NIEUW- EN SINT JOOSLAND en WESTKAPELLE blijven zelfstandig. i Uit dit voorstel vallen duidelijk de overwegingen van Gedeputeerde Sta ten af te lelden. Men heeft het eiland Walcheren verdeeld in drie sectoren, die elk een eigen functie uitoefenen, namelijk industrie (Vlissingen), re creatie (de kust), en landbouw (de middengemeenten). Daarbij heeft men er niét geschroomd om ten aanzien van Vlissingen ver gaande maatregelen voor te stellen. Immers, het voorstel voorziet zelfs in annexa tie van een westelijk! stuk van 's H.- Arendskerlte (Sloegebied), zodat al lerlei maatregelen, die tot de be voegdheid van de gemeente behoren en die nodig kunnen zijn in verband met industrie- en havenontwikkeling, centraal genomen kunnen worden. Opvallend is voorts, dat de naam „Domburg" in de badplaatsen reeks is gehandhaafd, terwijl de andere na men als Zoutelande, Koudekerke enz. verdwijnen, althans als gemeentelij ke aanduidingen vanzelfsprekend blijven zij wèl bestaan als namen voor woonkernen. Daaruit zou men kunnen afleiden, dat Gedeputeerden ten aanzien van Domburg een uit breiding voorstaan met tweê andere gemeenten, terwijl in dé andere ge vallen veel meer wordt gedacht een samenvoeging zonder bepaalde voor-, keur. De nieuwe gemeenten Domburg, Valkenisse en Mariekerkc zullen elk rond de vierduizend inwoners tellen. Dat daarnaast nog ge meenten overblijven met een aan zienlijk lager inwoneraantal (Ar- uemuiden: rond 2.900, Nieuw- en Sint Joosland: rond 1.300, Veere: rond 1.100, Westkapelle: rond 2.400) wijst er op, dat Gedepu teerden de grote verschillen tussen de bevolking van enkele dezer gemeenten van een zo overwegend belang hebben geacht, dat zij hebben afgezien van samenvoe ging. Men zal zich herinneren, dat nu al weer geruime tijd- geleden Gedepu teerden aan de gemeentebesturen 'n „alternatieven-plan" hebben voorge legd, waarin in overleg met minister S^ uycken een aantal mogelijkheden van samenvoegingen waren opgeno men. Hierover is toen in de raden uit Ged. Staten lichten gemeenten in voerig gediscussieerd, waarna de me ningen van de negentien gemeentebe sturen op het eiland aan Ged. Sta ten zijn overgelegd. Dit college heeft nu, mede naar aanleiding daarvan, dit nadere plan gemaakt en het daar bij reeds de vorm gegeven, die het uiteindelijk zal moeten hebben, na melijk die van wetsontwerp. De thans volgende procedure is ge lijk aan die oniangs op Schouwen- Duiveland is gevolgd. De gemeenten zullen het ontwerp bespreken en ver volgens zullen Ged. Staten op diver se plaatsen een openbaar gehoor hou den. Daarna gaat het ontwerp naar de minister van binnenlandse zaken, die het al dan niet gewijzigd Bij de Tweede Kamer kan Indienen. Het eerst zullen du9 nu de raden aan het woord komen. Gedeputeerden hebben voor de raadsleden een vol doend aantal exemplaren van de stukken meegestuurd. Zij bestaan uit het wetsontwerp dat o.m. een aan tal technische voorzieningen bevat, zoals regeling nieuwe verkiezingen, wachtgelden enz. en een toelich ting. Bovendien is een kaart bijge sloten. De mist maakte bij periodes het vlie gen onmogelijk. In Nijmegen deed zich een dodelijk ongeval voor. De 71-jarige C. Willmes stak over en werd door een auto aangereden. Het slachtoffer was door de dichte mist niet opgemerkt. Het 200 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Farel" uit Kampen is zaterdagmiddag aan de noordoostelij ke kust van het Deense eiland Born- holm in de Oostzee in een dichte mist aan de grond gelopen Er zijn vier mensen aan boord. Er is geen gevaar voor de bemanning. De 400 ton metende Nederlandse kustvaarder „Flevo" uit Groningen is nabij St. Ives (Cornwall) op een klip gestoten. Het schip kreeg een lek on der de waterlijn en maakte zware slagzij. Begeleid door de redidngboot van St. Ives is de „Flevo" naar die stad ge varen. Aan het einde van de kade hep het schip aan de grond. Pogingen om het schip tot aan de kade te slepen voordat het water begon te zakken, zij-n mislukt. Er is tot op heden nog geen enkele opvarende gered van de Franse trei- ler „Mary Briggitte", die tijdens de mist bij de kust van Noord-Ierland is vergaan. Drie stoffelijke overschotten en wrak stukken zijn geborgen, doch het is nog niet bekend of deze van de „Mary Brigitte" afkomstig zijn. Geldig tot hedenavond RÜSTIG EN KOUD Weinig wind met mist of laaghangen de bewolking en slechts verspreid voorkomende- opklaringen. Lichte tot matige vorst. ZON EN MAAN 10 februari Zon op 8.07 onder 17.43 Maan op 8.54 onder 21.0Ï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1