PAGIM Vrouwen spelen belangrijke rol bij besluit tot emigratie Kappersscbool met internaat ~öan ozouw C tot OZOUW 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 PRIMEUR VOOR ROTTERDAM: Naast de deur van een hoog en ouderwets-degelijk hula in een van Rotterdams meest rustige wijken hangt sinds kort een bord met een wat lichtvoetig opschrift. Men leest er o.m. de naarri van Antonio, een Parijse kapper, die over de hele wereld bekend ls. In het huis zelf luis tert een groep meisjes en jon gens vol aandacht naar een uit eenzetting oyer veel, wat met de charme van de vrouw te maken heeft: het kapsel en alles wat daarbij komt kijken. 25e horen er, dat men niet zo maar een stel krulletjes in het haar moet draaien met de gedachte: „Als het maar houdt." Nee, ze leren er in de eerste plaats, dat men vooral naar het type vrouw moet kijken, dat een salon bin nenkomt, voor men er zelfs maar aan denkt haar te gaan kappen. Als de les afgelopen is, zoeken een paar meisjes haar kamer op om de genoteerde gegevens nog eens te vergelijken, of zo maar wat te praten, louter voor de gezelligheid. Want ze ontvangen m dit grote pand niet alleen een deel van haar opleiding tot da meskapster, maar ze wonen er ook zo lang deze cursus duurt. En hiermee heeft Rotterdam een primeur voor Nederland. Had deze stad ais enige in ons land al een nijverheidsdagschool, die onder de naam „Les Ecoles In ternationales d'Antonio de Paris" van Groningen tot Maastricht een goede klank heeft, thans heeft de directie van deze school ook een Internaat geopend. Zowel meisjes als jongens hebben hier een ge zellig onderdak, zolang de leer tijd duurt. Niet alleen de grote interesse voor deze opleiding uit alle plaatsen van ons land, maar ook de buitenlandse belang stelling voor de school heeft er eigenlijk toe geleid een in ternaat als dit op te richten. ..Want ziet U", vertelt de heer N. G. Veger, directeur van de school, „wij krijgen hier meisjes en jongens van nog maar net vijftien jaar uit steden en dorpen, die hier ki lometers vandaan liggen. Die kinderen moeten ergens in pension en dan moeten de ouders maar afwachten, waar ze terechtkomen. In dit huis waar we maximaal 45 meiBjes en jongens kunnen hebben, zijn de leerlingen in een vertrouwde omgeving en dat is heel veel waard. De jongeren moeten 's avonds om tien uur binnen zijn, de ouderen krijgen een huissleutel mee. We hebben In de heer en mevrouw Leenders zelfs éen vader en moeder van het huis. die in r.lle opzichten voor de jonge gasten zorgen." Het Is een ondernemend man, deze mijnheer Veger. Zijn nijver heidsdagschool aan de Meent startte een paar jaar geleden met...... zeven leerlingen. Wie er nu eens naar binnen stapt ziet er tientallen meisje» en jongens, „Zo doek je dat..-.."; een van de leraren geeft het voorbeeld. maar ook heel wat ouderen aan liet werk, die liier het vak komen leren. In december jl. heeft zelfs do duizendste leerling met het diploma op zak de school verla ten. De school ls eigenlijk opgericht, omdat er zo'n bijzonder gróót te kort aan goed geschoold perso neel bestond. De bestaande avond scholen, waar toekomstige kap pers en kapsters een keer per week les kregen, bleken volgens de heer Veger, niet in de behoef te te voorzien. Door de naam An tonio aan het instituut te ver binden, kreeg hij een waarborg voor een gedegen opleiding. Deze vooraanstaande vakman is name lijk supervisor van dergelijke ..écoles" in Japan, Griekenland, Frankrijk, Duitsland, Engeland en Amerika. De heer Veger zelf heeft naast deze Rotterdamse school er nog twee en wel in Duitsland en Engeland, terwijl hij binnenkort in Toronto (Canada) de vierde denkt te openen. Zijn leerlingen worden door de acht docenten en drie assi stenten niet in de eerste plaats bekwaamd in het „krullen draaien". Het gaat in deze zes of negen maanden durende cursussen eigenlijk om „de ge hele vrouw." Want er wordt les gegeven in biologie, anato mie en chemie; klanten- en verkooppsychologie staan ook op 't lesrooster, evenals huid en haarcosmetlek. Natuurlijk zijn het knippen en snijden van het haar, de coupe dus, ook belangrijk, evenals ten slotte het creëren van een mo dekapsel. Een onderdeel van zijn wei'k, dat de heer Veger vooral nauw aan het hart ligt, is de uitwisseling met het buitenland. Leerlingen, die in Engeland of Duitsland hun opleiding volgen kunnen, mede dank zij het internaat, nu ook eens hun licht in Nederland op steken, terwijl de Nederlandse cursisten gemakkelijker naar En geland of Duitsland kunnen gaan. De mogelijkheid in de toekomst zelfs in Toronto ervaring op te doen, bestaat ook al. Een reder biedt goede leerlingen de kans zelf op een schip de overtocht te verdienen. „Ziet U, zo krijgen ze mensenkennis, mijn leerlingen, en dat vind Ik uitermate belangrijk", vertelt de heer Veger een beetje trots. En terecht, want zo'n kans is toch wel uniek. Die Internationale uitwisseling van ervaring krijgt ook accent in het aan de Avenue Concordia staande internaat. Jongelui uit Leiden, Den Haag, Dordt, Den Helder, Heerlen of Dedemsvaart, kunnen er samen werken en pra ten met jeugd uit Cuba, Curagao of de Libanon. Want ook die ko men zich hier in het kappersvak bekwamen. Huishoudelijke en gezins voorlichting Middelburg De plaatselijke commissie Middel burg van de stichting voor huishou delijke- en gezinsvoorlichting kan te vreden zijn over het achter haar lig gende jaar. Dat blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag over 1958, waarin onder meer gememoreerd wordt dat het werk van de plaatse lijke commissie nog steeds groeiende ls en dat het aantal cursisten belang rijk ls gestegen. Zo namen 100 cur sisten deel aan de naaicursussen, 20 aan de cursus eenvoudige ziekenver zorging, 63 aan de cursussen bloe- menschikken, 15 aan de cursus ca- eaus maken, 10 aan de cursus hand werken en 15 aan de cursus gymnas tiek. Voorts was er goede belangstel ling voor de diverse lezingen (onder meer gewijd aan modernisering van het Interieurdiverse voedingspro blemen, mode door de eeuwen heen, besteding van het inkomen) en voor de tentoonstellingen en huishoudelij ke demonstraties. Voor de maand februari staat op het programma van de plaatselijke com missie Middelburg onder meer een modeshow met toelichting, die op 19 februari in sociëteit „De Vergenoe ging" wordt gehouden. -J Londense mode voor komende lente Hardy Amies, Victor Stiebel en Ronald Paterson, drie Londense mode-ont werpers, hebben deze week hun nieuwste collecties getoond en bleken liet eens te zijn over de driekwartmouw en los in de rug hangende jasjes. Amies, een van de ontwerpers van de garderobe van koningin Elizabeth, had de lengte van jasjes zowel als rokken in zijn befaamde mantelpakjes vergroot. De jasjes vallen ruim vijf centimeter onder het middel. Stiebel en Paterson hielden zich aan pcnseelslanke rokken, maar Amies kwam met ruime plissé's In zijn rokken. De Londense couturiers waren evenal3 hun Parijse collega's teruggekeerd tot het gebruik van ceintuur (op de juiste plaats) en deden ook de boezem recht wedervaren. Ook cock- tal en avondjaponnen hadden sjerpen of ceinturen die nauw om het mid del lagen. Op wollen japonnen werden helder gekleurde leren ceintuurs ge dragen- Amies kwam in de afdeling accessoires met een nieuwigheid, die naar hij voorspelt de grote rage van het seizoen zal worden, namelijk bronskleurige schoenen, handtasjes, handschoenen en grote kralen. Steunkous van nylon Als U behoort tot de (duizenden!) vrouwen, die hun vermoeide of opge zette enkels en kuiten graag een steuntje zouden geven, maar een he kel hebben aan elastieken kousen, moet U eens uitkijken naar een nieuw soort steunkous, zojuist in de handel gebracht, helemaal van nylon gemaakt en met het uiterlijk van een stevige strechnylon. Net als de ge wone nylon heeft de kous een dun ne naad; de boorden zijn van dunner materiaal gemriakt, dat zich als ge bruikelijk met charetelles laat be vestigen. Nu moet U, als U op doktersvoor schrift sinds jaar en dag elastieken kousen draagt, niet meteen juichend op de nieuwe steunende nylons over schakelen. De fabrikant zelf zegt, dat de kous waarschijnlijk niet vol doende steun geeft voor ernstige spataderen. In ieder geval lijkt over leg met de huisarts dus aan te be velen. Maar voor de zeer vele vrouwen, die al lang elastieken kouseri hadden moeten aanschaffen omdat ze lijden aan opgezette enkels, vermoeide voe ten en benen, maar die er tegenop zagen om eraan te beginnen, lijkt de steunende, kunstig-geweven nylon bepaald een grote uitkomst door zijn elegantie. deChinezen bezitten meer dan 20 manieren omhun eten teberei. den, koken, takkenriom pelen.qieten enz. de kokA Cai aiendebij Rothschild 5OJD00gld.per jaar. Cs pnr.s Pucklsrfcezsi c-o elf koks. de kok van prins Ester- hazv had een salaris van zOJDOOgld.perbar plus een huisvaniOka. mersen een rijtuig Napoleoi^ iedere och tend wat qebradenkip Beet hoven tekie iedere ochtend 45 koffiebonen voorzïin kok uit A y,Houterige" slabak Slacouverts, slabakken, notekra- kers, pindaschaaltjes: het wordt alle maal, behalve van de gebruikelijke materialen, ook van hout gemaakt tegenwoordig. Als U zoiets „houte rigs" begeert, maar het mooie teak hout te. duur vindt, gaat U dan eens op zoek naar iepenhout. Het. wordt veel geïmporteerd uit Italië, maar er is ook iepen-van-elgen-bodem. Het is heel mooi, en veel minder duur dtn teakhout. ENQUÊTE RESULTAAT TOONT AAN: (Van onze Haagse redactie) „Hij wil wel emigreren, maar zijn vrouw wil niet". Er moeten vele mannen in ons land rondlopen die hier al lang weg hadden willen zijn, maar worden tegengehouden door hun echtgenoten die haar vaderland be slist niet willen verlaten. Want als de vrouw niet wil, gaat de emigratie bijna nooit door. Zo is het te verklaren dat bij een onderzoek naar de re denen van vertrek van 1000 emigranten, aan het licht kwam dat 80 pro cent der mee-emigrerende vrouwen .van het begin af er enthousiast voor was geweest. Acht procent aarzelde aanvankelijk en begon er pas later voor te voelen; zeven procent waser. slechts matig mee ingenomen; vijf procent voelde er in het geheel niets voor, maar had toch aan de aandrang van de man toegegeven. En deze laatste vijf procent vormen dan de uitzonderingen, want als de vrouw beslist niet wil blijft het gezin bijna zeker thuis. Het is ook beter zo, want zo leert de praktijk als de vrouw het niet kan bolwerken in het nieuwe land, is de kans op misluk king groot. Voor verloofden loopt het een enkele keer anders af. Daar is bijvoorbeeld het geval van de militair, die van In donesië uit wilde emigreren. Zijn ver loofde bleek echter obstinaat. Hij ver brak de verloving, keerde naar Ne derland terug, zocht hier een meisje dat wel van land wilde veranderen en stapte voldaan met haar op de boot. Vooral de band met de ouders houdt vele vrouwen tegen. Diverse emigra tieplannen werden opgegeven of uit gesteld, omdat de vader of moeder van de vrouw de scheiding niet zou kunnen verwerken, in sommige geval len wellicht zelfs niet zou overleven. Doorzetten is dan niet verantwoord. Dikwijls wordt clan het plan uitge steld tot vader of moeder zijn overle den. „Gezinshereniging" is een bekend verschijnsel in de emigratie. De oud ste zoon gaat bijvoorbeeld eerst; en kele broers en eventueel ook zusters, al of niet met man, .volgen later; de ouders sluiten de rij. De „aangetrouw de" man hangt er dan soms zo maar een beetje bij. Er kwam zelfs een ge val aan het licht van een man, die van zijn schoonmoeder mee moest, of hij wilde of niet. Die schoonmoeder had eerst haar zoons, de een na de ander, laten emigreren om tenslotte ook zelf te gaan. Maar eerst was dit jonge echtpaar aan de beurt. De man stribbelde hardnekkig tegen, maar het hielp niet. Zijn vrouw stond ge heel onder invloed van haar moeder, bij wie zij inwoonden. Het komt ook voor, dat de vader van geëmigreerde kinderen ge dwongen wordt tegen zijn zin zijn land te verlaten. Wanneer de moe der haar „schaapjes" hier niet bij een kan houden, wil zij dikwijls de kinderen achterna, ook al wil de vader dat niet. Het .emigratievon- nis wordt dan geveld met een uit spraak als: „Ik zou doodgaan als ik niet naar ze toeging". In verreweg: de meeste gevallen is de man de drijvende kracht achter de emigratie, maar toch blijkt nog in één op de zes a zeven emigrerende gezinnen de vrouw de hoofdrolspeel ster te. ?ijn geweest. Zij moet daar echter Wel een bijzondere reden voor hebben, zoals bijvoorbeeld ernstige familiemoeilijkhederi. Eerdere huwe lijken van de vrouw spelen daarin vrij dikwijls een rol. Onder de vrouwen, die hier graag weg wilden, werd een naar verhou ding vrij groot aantal vrouwen van buitenlandse afkomst aangetroffen, maar ook: uit de stad afkomstige vrouwen, die op een dorp zwaar be- roddcld werden. En andersom: vrou wen van het platteland, die in de stad niet konden aarden. Verder maakt het rapport „De gaan de man" melding van ambitieuze vrouwen, meestal van „betere af komst" dan haar echtgenoten, die wilden proberen deze „sociale daling" in het buitenland weer ongedaan le maken. Ook waren er de domineren de vrouwen die in het nieuwe land bijvoorbeeld een eigen zaak of cafe taria wilden vestigen en haar meest al vrij slappe echtgenoten dwongen om mee te gaan. In enkele gevallen, zo constateert het rapport, werd het initiatief van de vrouw herleid op „zwerversbloed", ge hechtheid aan een vrolijk leven, oor logsangst en ook wel religieuze roe ping. Drie vrouwen emigreerden uit vrees, dat haar echtgenoot slachtof fer zou worden van zijn beroep mijn werker, caféhouder, harmuzikant). Maar ook zonder nu beslist de drij vende kracht te zijn, speelt de vrouw op allerlei wijze dikwijls een belang rijke rol in het besluit tot emigratie. Het begint al met de jongelui, die graag willen trouwen, daarvoor ech ter niet genoeg verdienen, de kansen overzee sterk overdrijven, hun meis je gouden bergen beloven en met veel te rooskleurige voorstellingen ver trekken. Verder zijn er de trouwlustige paar tjes, die in geen jaren uitzicht op een huis hebben; de echtparen, die als ge volg van een gedwongen huwelijk in financiële of andere moeilijkheden zitten; de echtparen waarvan de vrouw hogere financiële eisen stelt dan waaraan de man kan beantwoor den (hetzij omdat zij het thuis zo ge wend was, hetzij door een neiging tot een luxueuse leventje): de echtparen waarvan hier de vrouw tegen haar zin uit werken moet om uit de finan ciële zorgen te raken en echtparen, die zeer slecht behuisd zijn (krotten e.d.) of geen eigen leven kunnen lei den inwoning met alleen een eigen slaapkamer). „Bekrompen en s*!echte huisvesting", aldus het rapport, „veroorzaakt vaak het meeste ongerief aan de vrouw; van haar gaat dan ook meermalen het initiatief uit tot emigratie als ge volg van huisvestingsmoeüijkhcden. Aangezien echter over het algempon de vrouw minder emigratiogezind lijkt dan de man, geven vele vrou wen er vermoedelijk de voorkeur aan zich in ongunstige omstandigheden te blijven behelpen, liever dan de grote stap van emigreren te wagen". „Logeerbed" voor de hond Uw hond kan best mee op reis* maar waar laat U de hondemand? Het beste kunt U hem thuislaten en'er zelf een voor hem blazen. Echt blazen! Het is n.l. gewoon een oude autobinnenband, die U leeg mee neemt en later opblaast. Gecomple teerd met een oud dekentje ls het een prima vervanger van de echte mand. Zo bij tijd en wijle heeft men nei ging zich allebei de ogen uit te wrijven van verbazing bij het lezen van een krantebericht. Geluk kig dat de toon daarvan altijd objec tief en gelijkmatig is: dat maakt de indruk nog des te verbluffender. Het kostte mij tenminste tweemaal lezen eer ik wilde toegeven dat mijn eerste indruk inderdaad juist was. Een melkcentrale heeft enige jaren f eleden ergens een uitgiftestation la- en bouwen. Kosten dezes een slor dige ton. Naast die centrale bevindt zich, zoals te doen gebruikelijk is naar ik aanneem, een parkeerter rein. Daar worden in de vroeg mor genuren kratten en melkflessen ge lost, bij honderden gelijk natuurlijk. Aangezien deze voorwerpen gewoon lijk niet van rubber gemaakt wor den, zal daar wel iet of wat lawaai en gerinkel aan te pas komen. Het lijkt me dan ook echt geen pretje om vlak daarnaast te wonen, en als mij een dergelijke buurschap ten deel viel zou ik ernstig over een spoedige ver huizing gaan peinzen. Maar er schijnt ook nog een andere oplossing mogelijk, naar het krante bericht in voile ernst meedeelde. U schrijft gewoon aan die melkman nen dat U zoiets niet neemt. Dat U niet vo°or dag en dauw uit de slaap ferammeld wilt worden, en dat U dus e heren sommeert om maar te zor gen dat daaraan een eind komt. Hoe ongelooflijk het klinkt, maar U krijgt hierin uw zin, hoor. Gegarandeerd. Een oude dame heeft het pad voor U geëffend: ja, U moet tegenwoordig bij de ouder dom maar komen. Die gaat voor nieta opzij, nog voor geen duizend melk flessen. De dame zocht haar rust tot ln de allerhoogste instantie, en zij kréég ze ook. Het melkuitgifte-station gaat dicht, de melkflessen worden nu op veertien verschillende plaatsen gelost en dat zal zo blijven totdat het par keerterrein met een keuring asralt- vloertje onder een overkapping is verdwenen, die praktisch geen rinkel- tje meer doorlaat. De volhardende oude dame kan dan 's morgens rustig doorslapen, rai- son van opnieuw een kleine halve ton. U neemt mij wel niet kwalijk als ik dit verloop ronduit ver bijsterend vind. Niet dat Ik alla oude dames niet van harte haar mor gentukje gun. Als zij niet meer rus tig mogen slapen, wie dan wél En ik neem ook dadelijk aan, dat er met de wet in de hand niets op af te dingen valt. Met de wet in de hand zijn zoveel wonderlijke situaties te bekrachtigen, dat deze er heus wel bij kan. Ik vind het allemaal echter toch wel een tikje, laten we zeggen, onbegrijpelijk. Want ieder die dit leest en graag een klein béétje mag nadenken vraagt zich toch af of er van weers kanten dan helemaal niet van tevoren is nagedacht. Moet ik aannemen dat die oude dame juist daar is neerge streken toen do hele centrale er stond en rammelend en rinkelend In vol bedrijf was? Dan lijkt me dat, speciaal voor Iemand op leeftijd toch wel een erg onberaden keuze van do micilie. Of Is de centrale pal naast het huls van de oude dame gebouwd toen zij er al hoog en breed woonde? Maar dan had zij toch. naar ik mij heb la ten vertellen, tegen de bouw van zo'n lawseicentrum kunnen protesteren op grond van de Hinderwet? Zoiets lijkt mij wél .zo doelmatig en minder kostbaar. Hét lijkt mij alles vrij onverklaar baar hoe ik het ook wend of keer. En In elk geval, het spijt mij dat ik het zeggen moet. weer echt Iets voor een vrouw Welke mén zou zoiets onzakelijks en onredelijks 'n zijn hoofd halen? Nu zult U mij vragen, wat mij of U deze hele geschiedenis aangaat zo lang wij niet persoonlijk uit de slaap worden gebonden door melkflessen? Meer dan U denkt. Want het 's alweer verbazingwek kend en zelfs in hoge mate Irritant, hoe de één wegens een zuiver per soonlijke ergernis hemel en aarde mitsgaders alle wettelijke instanties kan bewegen om tenslotte nog gelijk te krijgen ook tegen enorme kosten voor de tegennartij. die geen enkel boos opzet beeft dneb enkel een keu rig zindelijk bedvjjf tot nut van het algemeen uitoefent. Terwijl andere oude dames ln haar huls een gruwelijk vervuild asiel kun nen houden tot schade en schande van een hele buurt d'e daar met allo protesten wegens overlast niets aan kan doen Te^wlll moeders van kle'ne kinderen z'ob vnrhteioos onw'nden over de radio of de niano of de ver- ioarsnartij van de buren, want tegen lawaai ls nu eenmaal niets te doen Waarom kunnen deze en derge'ijke slachtoffers zieken, studerenden, bejaarden nergens bun recht zoe ken. terwijl dat, toch wél zo billijk te versobaffen zou zijn als een over dekte parkeerplaats van een halve ton? SASKÏA „Zorgeloze dagen" is de naam, die de Parijse hoedenont werper Claudt St.-Cyr gaf aan dit door hem gewrochte voorjaarshoedje. Het is een „tam- bourin-model" van witte bloemblaadjes met licht-groene strepen, waarbij een zwartfluwelen lint voor het kleurcontrast zorgt. Wie dit hoedje koopt, haalt de lente in haar garderobe! Aan de sla? met wasbeits! Een zolder- (of lager gelegen!) ka mer met een vloer van gebeitste mooie brede planken? U kunt nog zo aan die gestaag slijtende beitsvloer gehecht zijn, op een kwade dag valt net U toch wel op dat er nu echt eens iets aan gedaan moet worden. Aan de slag! De oude beits gaat er wel af met sterk verdunde ammoniak, soms ook even goed met verdund bleekwater. Als het vloertje helemaal kurkdroog is, nieuwe wasbeits erop en dan maar wrijven. Sommige plan- Sen (ln van die heel oude huizen) Ijn zelfs zo mooi, dat gewone meu- belwas ze al prachtig doet glimmen. Maar dan moeten ze wel geregeld een veegje hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6