RIVELLA Werkloosheid is in Zeeland het sterkst gestegen Zeeuwse Almanak Twee bejaarden te Kats gestikt VRACHTSCHIP „IRINI" VOER IN MIST BIJ BATH OMHOOG :mn drink zoveel U wilt MUSEUM- ÉN RAADZAAL IN ARNEMUIDEN BRILMONTUREN BAAYENS OPTIEK Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 DUIZEND MEER DAN IN JANUARI 1958 In Oostburg 13 en op Tholen 12 pet. van beroepsbevolking werkloos Zoals wij reeds eerder meldden, fs het aantal werklozen in Zeeland gedu rende januari gestegen van 5521 tot 5871. In vergelijking met het vorige jaar is de stijging in Zeeland ten opzichte van alle andere provincies het ongunstigst geweest. Want kan men de landelijke vermeerdering gedu rende januari van 116.000 tot 127.000, vergeleken met januari 1958 toen er een stijging was van 103.000 tot 122.000 als een gunstige ontwikke ling beschouwen, in Zeeland is dit bepaald niet het geval. In januari 1959 waren er namelijk 1001 werklozen meer dan In januari 1958, ter wijl de stijging in beide maanden even groot was, namelijk ongeveer 340. Overigens valt de „top" van de werkloosheid gedurende het winter seizoen immers in januari, als gevolg van de stijgende seizoenwerkloos heid. Zeeland neemt thans in de rij der provincies een helaas „stevige" vier de plaats in met 96 werklozen per 1000 mannelijke loontrekkenden. Drente gaat voorop met 177 per 1000 dan volgt Friesland met 125 per 1000 en dan Groningen met 118 per 1000. Na Zeeland komt Overijsel als vijfde met 56 per 1000 loontrekken den. Het landelijk gemiddelde is thans 49 per 1000 (eind december 45). Het totaal aantal Zeeuwse werk lozen bedraagt 7 van de man nelijke beroepsbevolking. In vier rayons steekt dit werkloosheids percentage boven het provinciaal gemiddelde uit. Oostburg en Tho len zijn er het ergst aan toe: in Oostburg bedraagt het 13% of 1114 Werklozen (tegen 1090 in de cember) en op Tholen 12 of 650 werklozen (tegen 612 eind december). Dan volgt Hulst met 8.4% of 672 werklozen, hetgeen 12 minder is dan eind december en vervolgens Middel burg met 8% of 1004 werklozen te gen 819 eind december j.l. (6.6%). Daarna volgen Zierikzee met 5.9% (tegen 5% eind december), Vlissin- gen met 5.6% (5.1), Kruiningen met 5% (5.8), Terneuzen met 5% (4.5), Goes met 4.7% (4.8) en tot slot Sas van Gent met 1.7% (1.5). Wat de bedrijfsklassen en be roepsgroepen betreft is de stij ging in Zeeland grotendeels terug te vinden in de bouwnijverheid van 1258 op 1474 en de landbouw van 1496 pp 1638, en in mindere mate in de groep los se arbeiders van 994 tot 1004. Damns'} ere huid? Bebyderm-zeep De textielnijverheid gaf een lich te daling van 180 tot 148 te zien. B. EN U.-SECTOR In de bouwnijverheid namen de bur- Serlfjke en utiliteitsbouwsector en e WSW-sector een gelijk aantal van de meerdere werklozen voor hun re kening. In de B- en U-sector betreft dat 780 man, allen vaklieden/Onder hen bevinden zich 106 burgertimmer lieden (voor onderhoudswerken), 85 wonlngbouwtimmerlieden, 223 met selaars, 132 opperlieden-metselwerk en 144 huisschilders. In de WSW- sector betreft het voornamelijk grondwerkers en gravers. Een analyse van de geregistreerde arbeidsreserve leert, dat de seizoen werkloosheid eind januari 1959 2600 man betrof, de wrijvingswerkloos heid 820, de werkloosheid van min- der-geschikten 800, de structuur- werkloosheid 1500 en de overige werkloosheid (conjunctuur) 150, Ook de vraag naar mannelijke arbeidskrachten, nam in tegen stelling tot de landelijke tendens in Zeeland af, namelijk van 130 eind december tot 106 eind janua ri. Dat betekent, dat er gemid deld tien aanvragen per rayon zijn, een zeer gering aantal dus. Alleen al in Terneuzen en Sas van Gent zijn er 63 aanvragen... Het aanbod van vrouwen bleef nage noeg gelijk. De daling van 318 eind december tot 312 eind januari is im mers minimaal te noemen. Het aan bod in de landbouw is het grootst, namelijk 138, daarna volgen het huis houdelijk personeel (34) en het kan toorpersoneel (26). ENIGE STAGNATIE BIJ VEREN Twee verkeersongelukken in omgeving Biervliet. De mist heeft vrijdag in de vroege morgenuren de scheepvaart en 't ver keer in Zeeland weer parten gespeeld: bij de veerdiensten over de_Wester- sehelde konden enkele vaarten niet worden gemaaktomstreeks half acht liep op de Westerschelde op de Bal- lastplaat ter hoogte van Bath het 4600 brt. metende, onder Costarïcaan- ge varende vrachtschip „Irini" aan de grond. Het schip, dat uit 1911 dateert en aan een Griekse rederij behoort, was met een lading kunst mest op weg naar Antwerpen. Uit Antwerpen en Vlissingen ter as sistentie uitgevaren sleepboten moes ten vrijdag onverrichtêrzake naar hun stations terugkeren, omdat de kapitein opdracht had sleepbootjiulp te weigeren. Evenals het douanevaartuig „Alk" bleef de sleepboot „En Avant 16" uit Terneuzen in de buurt, voor het geval de kapitein bij hoog water andere in structies zou ontvangen. Het schip verspeelde bij het omhoog varen het boeganker. De kapitein wilde met het tekenen van een sleep- VAN TOT SCHADEPOST Toen het vissersvaartuig „Arm 2", schipper P. Meulnieester, vrijdagmid dag rond twee uur de Veerse haven nog niet was binnengelopen, begon men zich terecht ongerust tc maken. Schipper Minneboo van de reddingboot „M.C. Blankenheym" werd ervan op de hoogte gesteld: de „Arm 2" was donderdagmorgen reeds om vier uur uitgevaren. De „M.C. Blankenheym" voer on middellijk uit. Reeds na een uur-1 tje varen kreeg men de „Arm 2" in zicht. Alles was wel aan boord, maar toch was deze reis voor de Arnemuid8e vissers bijzonder on fortuinlijk geweest. Ongeveer twintig mijl ten noordwes ten van Westkapelle was de „Arm 2" donderdagavond om half negen met het vistuig in een wrak verward ge raakt. De gehele nacht en morgen, tot vrijdagmiddag half twee toe, wa ren .schipper Meulmeester en zijn twee zoons en knecht in touw ge weest. De „Arm 2" verspeelde een vistuig, het tweede kon gedeeltelijk worden behouden. Een schadepost VRAAG... Zo langzamerhand begint de koorts toch een beetje te heersen. De ver kiezingskoorts menen imj. De pro minente politieke figuren staan als het ware te dringen om hun ziens- wijnen oolc aan den volke t>t Zeeland bekend te mogen maken. Zo lazen wij, dat zovoel Romme als Oud en Drees op Icomst zijn wanneer wij die heren zo maar even op een wil lekeurig rijtje mogen zetten. Alle drie komen ze een spreekbeurt hou dende een in Vlissingen, de an der weer in Middelburg, maar ze kómen dan toch. Gelukkig niet alle drie tegelijk op één dag, want, niet waar, dan zoudt ge genoodzaakt zijn om nu al een keuze te maken en daar wilt ge uiteraard mee wachten tot na al die redevoeringen. Eerst weten wat ze komen beloven en dan kiezen. Een kat in de zak wensen wij niet, nu niet en nooit niet. Weshalve de serieuze kiezer straks van Drees naar Oud en van Oud weer naar Romme zal moeten snéllen om zorg vuldig na te gaan, wat die heren al lemaal te vertellen hébben en om eerst dan heel nauwgezet en wel overwogen zijn keus te bepalen. Of hebt ge misschien al zo'n flauw vermoeden van hetgeen de II.H, poli tiei te zeggen zullen hebbent 't Ie maar een vraag,,. evenwel van enkele honderden gul dens. In Veere was men eerst gerust gesteld, toen het scheepje tezamen met de reddingboot om zes uur 's avonds de haven binnendraaide. KIEVITEN Niet alleen in Souburg worden het gehele jaar door kieviten gesigna leerd: uit Grijpskerke meldde- de lostbesteller, de heer G. Krijger, dat lij elke dag, als hij de post rond brengt, grote groepen kieviten waar neemt. Soms wel zwermen van dertig tot veertig stuks. VROEGE LENTE Een ander vogelbericht komt uit Vlis singen. Een mussen-bericht, dat iets van een vroege lente in zich draagt. In de Vlissingse Kasteelstraat werd namelijk de aandacht van de 65-jari- geheer J. Olree getrokken door een groep mussen, die tjilpend rond een nieuw familielid zat geschaard. Twee van de vogeltjes voerden namelijk een jonge mus, en de oudere mussen staken hun vreug de over deze gezinsuitbreiding niet „onder stoelen of banken". ERELID 's-Heer-Arendskerke is een nieuw erelid rijker geworden. Het is de lieer M. A. Nijsse, die deze benoeming te beurt viel, omdat hij vijftig jaar lid van de muziekvereniging „Excelsior" was. De heer Nijsse heeft „Excelsior" in verschillende functies gediend. Hoewel hij thans niet meer tot de „werkende" leden behoort, slaat hij geen repetitie over. Nog dikwijls treedt hij als afgevaardigde van de muziekvereniging op; in allerlei an dere zaken heeft hij een werkzaam aandeel. contract wachten tot morgen, omdat de reder uit Griekenland per vliegtuig de reis naar Nederland zou hebben aanvaard. De loods vroeg échter of een sleepboot in de buurt kon blijven, omdat hij de kans dathet schip zou kunnen breken, niet geheel Uitgesloten achtte. Voorts worden onderhandelingen gevoerd óm een deel van de lading Het veer KruiningènPerkpolder heeft in de vroege .morgenuren niet kunnen varen. De eerste reis werd eerst omstreeks half acht gemaakt. Het veer Vlissingen-=Breskens heeft vanaf tien voor acht 's morgens onge veer een uur stilgelegen. In de omgeving van Biervliet gebeur den vrijdagmorgen twee verkeerson gelukken. Tengevolge van de mist en de gladheid van de weg raakte ccn personenwagen, bestuurd door de neer C. uit Hoofdplaat bij.de Nieuw- landse molen van de weg en kwam in de sloot terecht. De heer C. reed In de richting Biervliet, maar verzuimde in een bocht linksaf te slaan. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor; de materiële schade was echter aanzienlijk. Later op de morgen kwam op hetzelf- Advertentie) RIVELLA is een zuivere alcoholvrije drank en..... non-filling, geeft dus nooit dat 'volle' gevoel. Fris, gezond en heerlijk van smaak. éïnde'ió dan mulclé i FR1ESCHE VIAG-DOMO PRODUCT Z.L.M.- tentoonstelling '59 in Aardenburg Op 18, 19 en 20 juni a.s. Op een in Aardenburg gehouden ver gadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij werd besloten de grote landbouwtentoonstelling welke ieder jaar in een der delen van de provincie Zeeland wordt gehouden, dit Jaar te houden in Aarden burg, en wel op 18, 19 en 20 juni 1959. Het is nu 9 jaar geleden dat deze Het is nu 9 jaar geleden dat deze ten toonstelling in West Zeeuwsch-Vlaan- deren werd gehouden. De tentoonstel ling zal worden ingericht op het ter rein van de Elderschans en het ge meentelijk sportpark, en zal bestaan uit een tentoonstelling van vee, land bouwmachines, gereedschappen en op het gebied van de landbouwvoorlich ting. Voorts komen er demonstraties met werk- en voertuigen, volksdan sen en turndemonstraties. Contact zal worden gezocht met de Belgische Boerenbond om medewerking. Aan de tentoonstelling zal'ook de al gemene ledenvergadering verbonden worden, welke zal plaatsvinden in de Sint Baafskerk. Er worden ruim 1000 leden verwacht. Ook staat een rondrit van de leden door West Zeeuwsch- Vlaanderen op het programa. Universitair examen Ds. H. W. van den Brink te Bruinisse slaagde dezer dagen voor het docto raal examen theologie aan de rijks universiteit te Utrecht. IN AFGESLOTEN ZIEKENKAMER.. de punt een autóbus van de Z.V.T.M. in de berm terecht. Hierbij werd over èen aanzienlijke lengte een tuinafras- tering vernield. De autobus kon ech ter, nagenoeg onbeschadigd, de reis voortzetten. Ook hier geen persoon lijke ongelukken. Derde slachtoffer naar ziekenhuis. Wakend aan het ziekbed van zijn 76-jarige zuster in een af gesloten kamertje, is de 73-jari- ge rustend landbouwer Abr. Markusse uit Kats (Noord-Be veland) in de nacht van donder dag op vrijdag zeer waarschijn lijk door gebrek aan zuurstof om het leven gekomen. Ook zijn zuster, die een dag tevoren een hartaanval had gekregen, over leed door zuurstofgebrek. Een broer van de beide slachtoffers, de 79-jarige A. Markusse, die eveneens in het kleine kamertje van de zieke vertoefdde, is be wusteloos naar het ziekenhuis Oostwal in Goes overgebracht. Zijn toestand was gisteravond kritiek. Het zuurstofgebrek is ontstaan, doordat een brandend flessengas-kacheltje en een brandende petroleumlamp vrij wel alle zuurstof hebben opge bruikt, in het goed afgesloten, 3 bij 3JA meter grote slaapver trek. De twee broers woonden met hun zuster ip een eenzaam gelegen huis WANNEER de vroede vaderen van Arnemuiden in vergadering bijeen zijn, vertoeven zij in goed gezelschap. Figu ren van formaat blikken neer vim de wanden portretten van prins Wil lem I (op paneel geschil derd) en van prins Man- rits, geschilderd door Da niel van de Queborn, treft men in de raadzaal aan een tweede por tret zelfs van prins ölau- rits plus nog een van Frederik Hendrik. Maar tot op heden zijn de ge leerden het er nog niét over eens, wie nu eigen lijk Maurits en wie Fre derik Hendrik is. Zodat het op deze foto zicht bare portret zowel van de een als van de ander kan zijn In feite is de raadzaal van het gemeentehuis in Arnemuiden tegelijker tijd museum. Nijvere verzamelaars hebben er niet alleen waardevolle historische schilderijen bijeengebracht, zoals bij voorbeeld een gezicht op de stad en het doek „Jus- titia" door Dirck van De len, maar ook voorwer pen uit vroeger eeuwen, zo kan men er een klei ne collectie oude wapens vinden en voorts histori sche stukken als een zil veren beker uit 1644, ko peren kandelaars en een koperen zoelichts kroon, zilveren schildjes van de Rederijkerskamer „Die lijt verwint" cn een trom van het vroegere fjchiy';- tersgilde. Aan de tijd van de Rederijkers her inneren overigens ook nog twee zogenaamde Rederijkersborden en wel een uit 3578 („Niet sonder vrugt") en een uit 1580 („Plomp van verstande"), waarbij men „plomp" als „groot" dient te lezen. Ook be waart men hier zorgvul dig de gipsen afgietsels van het carillon, dat een lichtvaardig man in de tachtiger jaren verkocht aan een opkoper, waarna, het zoals bekend terechtkwam in het Rijksmuseum te Amster dam. Ook een maquette van het voormalige, fraaie raadhuis, dat he laas in 1865 gesloopt moest worden, herinnert in het huidige raadhuis aan de glorie van lang vervlogen dagen. Op de foto: een hoekje van deze museum- eu raadzaal met op do voor grond de kleine wapen col leetie ep met aan de wand nog zichtbaar het portret van prins Mau rits (of van Frederik Hendrik.,.) en een schil derij, voorstellende een zeeslag tussen Engelsen en Hollanders in 1667, (Foto P.Z.C.J aan de Zuidlangeweg te Kats, Don derdag werd de 76-jarige Jacoba Markusse door een hartaanval ge troffen. De ontboden geneesheer, dok» ter L. P. Maas uit Colijnsplaat ad viseerde, de zieke niet alleen te laten. De beide broers gingen toen 's avonds in het slaapkamertje zitten, waar de zieke in een bedstee lag. Om het ka mertje te verwarmen werd een op flessengas brandend kacheltje aan gestoken, terwijl als verlichting een petroleumlamp werd gebruikt. Door het branden van het kachel tje en de petroleumlamp is toen vrij veel zuurstof opgebruikt, ter wijl daarnaast nog enig gas is ontsnapt. Zittend op hun stoel aan het ziekbed van hun zuster, zijn de bejaarde mannen bewusteloos geraakt, met het genoemde ge volg. GEEN GEHOOR Toen de wijkverpleegster uit Colijns plaat, zuster H. Adriaanse, vrijdag morgen omstreeks half twaalf bij de woning arriveerde, kwam zij voor een gesloten deur. Op haar kloppen en roepen verscheen evenwel nie mand, zodat zij besloot de politie te waarschuwen, evenals dokter Maas in Colijnsplaat. De postcommandant van de rijkspo litie te Kats verschafte zich vervol gens toegang tot de woning door een ruit van de op de begane grond gele gen slaapkamer in te drukken. Een gaslucht kwam de wachtmeester te gemoet, maar niettemin ging hij de kamer binnen en zette hij alle ramen open. De enige nog in leven zijnde bewoner van het huis, de 79-jarlge Aart Markusse bracht hij in een andere kamer over. Zowel de kachel als de lamp brandden op dat moment nog. Op advies van de inmiddels ge- arriveorde arts werd de nog In leven zijnde man in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis Oostwal te Goes overgebracht. Een keurcollectie Lange Vorststr. 106, Goes De speciaalzaak voor uw BRIL. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Meisjes, mambo's en whiskey", 20 uur, 18 J. Electro: „Malgret zet een val", 19 en 21.15 uur. 18 Jaar; Schuttershof: Jaar vergadering Ned. Chr. Relsver. 10.30 uur; Gouden Pcorte: uitvoering ac cordeonvereniging „Animato", 20 uur, Vlissingen Alhambra: „Dorp «an da rivier", 19 en 21 uur: Luxor: „De wraak van Zorro". 19 en 21 uur, 14 jaar; Scheldekwartler: Carnavals avond personeelsvereniging „De Schelde", 20 uur; Concertgebouw; Bal-masqué, 20 uur. Goes Schuttershof: Spreekbeurt minis ter J. van Aartsen voor Arjos, 15 u.; Grand: „De zigeunerin van Parijs", 19 en 21 uur, 14 jaar Schuttershof: Ca baretavond K.A.B., 20 uur: Siot Oostende; Vergadering Zeeuwse Korfbalbond, 15 uur; Prins ven Oran je; Massaschaakkamp Zeeland-West- Brabant. 15 uur. MORGEN, Middelburg Schouwburg: „Door het dolle heen", 14.30 uur, alle leeftijden. „Meisjes, mambo's en whiskey", 20 uur, 18 jaar. Electro: ais vandaag, 15.30, 19 en 21.16 uur, 18 jaar. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Luxor als vandaag, j$, 19 en 21 uur. Goes Grand „Dodenval in Dakota", 19 uur, 14 Jaar. „De zigeunerin van Pa rijs", 19 en 21 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2