belangrijke prijsverlaging „LA LOLLO" ALS ZIGEUNERIN IN „DE KLOKKELUIDER" R0TER5EPT moTEm S. BAAR SPRAK OP TWEEDE DAG C.J.B.T.B.-CONFERENTIE MEMORIE VAN ANTWOORD OP OMROEPWET STEMMEN UIT DE KERKEN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 AdvertentieI Vraag ook de verlaagde prijzen Fiat verhoogde zijn productie, de ¥an de andere Fiat typen! Euromarkt verlaagde de invoerrechten l(mlrd Llng., A„IoroobWb«dri|».n N.V vandaar dit voordelige nieuw.! Stljhoudtr.t>d. 114' - Am«.ril»m Tel. FILMS IN ZEELAND „Dorp aan de rivier" nu in Vlissingen DE ALOUDE, sterk romantische, maar toch altijd nog boeiende ge schiedenis van Quasimodo, de klok- keluider van de Farijse Notre Dame, zoals Victor Hugo die schreef, vorm de het onderwerp voor de film, die men hier uitbracht onder de titel „De zigeunerin van Parijs" (GRAND, Goes). Men heeft er een spectaculaire film van gemaakt, in kleuren en ci nemascope, waarin vooral de roman- waarop werp werd aangevat en uitgewerkt. Voor de hoofdrollen tekenden Gina Lollobrigida als het mooie zigeuner meisje Esmeralda en Antony Quint als de gebochelde klokkeluider met het gouden hart. Zij geven uitstekend spel te zien. Zondagmiddag draait „Grand" de ln- dianenfilm „Dodenval in Dakota": pretentieloze ontspanning door middel van spanning. Alhambra (Vlissingen) vertoont thans de Nederlandse film „Dorp aan de Rivier" van Fons Rademakers naar het gelijknamige boek van An ton Coolen. die ln Zeeland reeds eer der gedraald werd. De film geeft ui teraard geen volledig beeld van het boek, maar wel krijgt men er zeer sterke speelscènes ln te zien, waar van de kracht domineert over het geheel, dat een weinig fragmenta risch bleef. De fotografie Is over het algemeen uitstekend en voor rake In Middelburg en Oosfburg. Binnenkort zal in Middelburg en Oostburg een beroepententoonstelliug worden gehouden, die wordt georga niseerd door de Gewestelijke Ar beidsbureaus. De bedoeling van deze tentoonstelling die ln alle Neder landse provicies wordt gehouden is de jongensleerlingen van de U.I.O., lagere technische scholen en de v.g.I. o.-klassen een duidelijk beeld te ge ven van het door hen gekozen beroep. Een aantal beroepen zal worden ver duidelijkt, door de bezoekers één of meer actie-foto's te vertonen, waar op een bepaalde beroepshandeling op sprekende wijze tot uitdrukking ls gebracht. Bij de bedoelde foto's ligt een aantal gereedschappen, materia len of produkten die bij het betref fende beroep te pas komen. Een ambtenaar van het Gewestelijk Ar beidsbureau geeft daarbij een mon delinge toelichting, zodat de combi natie materiaal-foto een zo duidelijk mogelijk beeld geeft van de inhoud van het beroep. Zonder zich te begeven op het pad der beroepskeuze, wil men de jon gens op aanschouwelijke wijze voorlichting geven over het be roep dat zij hebben gekozen, maar waarover zij en dikwijls ook de ouders te weinig afweten. Bovendien krijgen zij door deze voorlichting ook een indruk van andere beroepen, hetgeen hen la ter van pas kan komen. Uiteraard kunnen op deze tentoon stelling niet alle beroepen worden uitgebeeld, maar wel zo'n 35 van de meest voorkomende, zoals die be treffende de landbouw, de bouwvak ken de metaalindustrie, de grafische industrie, kust- en binnenvaart, P.T. T., hotelbedrijf etc. De tentoonstelling start op 11 maart ln Middelburg en gaat na de paas vakantie naar Oostburg. Het is niet onmogelijk dat ook Hulst en Zierik- zee nog aan de beurt komen. Geslaagde feestavond van Ned. Chr. Reis Ver. Aan de vooravond van de algemene jaarvergadering hield de Nederlandse Christelijke Reisvereniging vrijdag avond in „Het Schuttershof" te Mid delburg een feestavond. Deze avond werd verzorgd door de afdeling Zee land van de N.C.R(eis)V., die de vele belangstellende leden een bijzonder genoeglijke avond aanbood. Het be stuur had hiervoor de gewaardeerde hulp ingeroepen van het Middelburgs Kamerkoor en de toneelgroep van de Christelijke Kweekscholierenvereni- ging „Animo". Deze toneelgroep gaf een opvoering van het toneelstuk in drie bedrijven Ninotchlca van Melchior Lengyel, waarbij de regie in handen was van de heer P. A Bouwense. De opvoe ring van dit stuk werd reeds eerder ln nis blad besproken, zodat wij kun nen volstaan met op te merken dat de kwekelingen ook deze avond bij zonder veel succes hadden met het spe! Hel Middelburgs Kamerkoor onder leiding van de dirigent B. Leijnse was echter niet minder succesvol en zijn optreden kon de toets der kri tiek ten volle doorstaan. Het, koor, dat zich voor deze gele genheid de Zeeuwse klederdracht had aangepast, zong met veel enthousias me enkele mooie en typisch Neder landse liederen waarvoor het —te recht een hartelijk applaus ont ving. Voorts genoten de aanwezigen nog van voordracht in het Zeeuwse dialect. Zoals bekend houdt de N.CH(eis)V vandaag (zaterdag) haar algemene jaarvergadering, waaraan om half tien een ontvangst door het gemeen tebestuur in het stadhuis voorafgaat. typeringen zorgen o.a. Max Croiset, Bernhard Droog, Johan Kaart en Ma ry Dresselhuis, Wie de door romanschrijver Sime- non geschapen speurder Maigret aan het werk wil zien, kan te recht in Electro (Middelburg), waar de rolprent „Maigret zet een val" op het programma staat. Wanneer Maigret een val zet, doet hij dat ingenieus en de film (van Joan Delannoy) is dan ook een bijzonder spannende misdaadfilm geworden, waarin men weer eens voortreffelijk spel van Jean Gabin kan bewonderen. Voor de liefheb bers zijn enkele beklemmende uurtjes gegarandeerd. Spanning, maar dan ln een aanzien lijk minder gecompliceerde vorm, is er ook te vinden in Luxor (Vlissin gen), waar Ken Curtis en Aline Towne schitteren ln de actierijke western „De wraak v&n Zorro". Het gaat er ln het wilde westen nog al tijd heet aan toe. Op het witte doek dan altijd. De zo langzamerhand befaamde Ed die Constantine, onverdroten knokker voor recht en rede, is op het oorlogs pad in „Meisjes. Mambo's en Whis key" Schouwburg (Middelburg), zo dat er met Eddie weer heel wat te beleven valt. Zondagmiddag draait „Schouwburg-bioscoop" de rolprent „Door 't dolle heen", met Stan Laurel en Oliver Hardy, die in hun normale doen ai dwaas genoeg zijn, zodat de stukken er wel hele maal af moeten vliegen, nu zij door hot dolle heen zijn geraakt... Zeeuwse verzamelaars organiseren expositie Op 28 februari en 1 maart te Middelburg Te Middelburg zal op zaterdag 28 fe bruari en zondag 1 maart ln de bo venzaal van de sociëteit de „Verge noeging" een expositie worden gehou den van verzamelobjecten. Op deze tentoonstelling zullen naast een groot aantal stands van Zeeuwse verza melaars enkele unieke collecties uit andere delen van het land geëxpo seerd worden. De initiatiefnemer van deze tentoonstelling is de heer J. Braan uit Middelburg, die zelf een verwoed verzamelaar is en op deze manier leden hoopt te winnen voor een nog op te richten Zeeuwse afde ling van de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar". Van deze vereni ging is de heer Braan in Zeeland reeds enige tijd consul. Sinds een jaar houdt men in de Zeeuwse hoofd stad elke maand een ruilbeurs, waar voor de laatste maanden een zo grote belangstelling bestond, dat de heer Braan besloot de zaken grootser aan te pakken. Men kwam op het idee om 'n tentoonstelling te organiseren, met een daaraan verbonden ruilbeurs. Verwoede verzamelaars zegden toe stands in te richten en zelfs van bui ten de provincie zullen enkele men sen naar Middelburg komen om hun collectie tentoon te stellen. Zo zullen op deze expositie alle denkbare soor ten van suikerzakjes, lucifermerken, vandaag geopend. Eerste dag echter alleen vóór de M.IJ.C.-leden. Als een plotseling Invallende dooi geen roet ln het eten gooit zal de Middelburgse IJsclub vandaag, zater dag om één uur, haar baan aan de Breeweg openstellen. Deze dag zullen echter alleen leden toegang hebben. Deze beperkende maatregel heeft men genomen, omdat wanneer er al te veel mensen toegelaten worden, d( nog niet zo dikke ijslaag kapot ge reden zal worden. Nadat de baan door een commissie was gekeurd, werd besloten de hardrijbaan in zijn geheel en de schoonrijdersbaan ge deeltelijk open te stellen. Een geluids installatie zal op de ijsbaan voor een vrolijk muziekje zorgen. Wanneer het vriesweer blijft aanhouden, zal de baan zondag de gehele dag geopend zijn. munten, sigarenbandjes, antiek spil goed, autonummerplaten, menu's, his torische prenten en stadsgezichten, filmfoto's, oude wapenen om er maar enkele te noemen te zien zijn. Tevens zal op deze tentoonstelling een stand komen waar men allerlei curiosa zal kunnen kopen. Wanneer de belang stelling voor deze expositie groot ge noeg ls, zal men hiervan ëen jaarlijks terugkerende manifestatie maken. o r mon d» cn keel ontsmet c i n g. KADERDAG IN GOES Landbouwprijsbeleid onder de loep. Op de slotdag vau de kaderconferen- tie van de C.J.B.T.B. in do Oostkerk te Goes heeft de heer S. Baar, pro vinciaal secretaris van de GJB.T.B. het landbouwbeleid onder de loep ge: nomen. Hij was "van mening, dat het landbouwbeleid gericht moet zijn op verlaging van de kostprijs, een Juiste afstemming van de produkten op de afzetmogelijkheden in binnen- en bui tenland en een zo vrij mogelijke in ternationale ruilhandel. De heer Baar noemde de maatrege len tot structuurverbetering een be paalde vorm van landbouwbeleid. Het is nodig, dat dit beleid actief is, want de landbouw in andere streken van de wereld is in voortdurende ontwik keling. Het is zaak om de produktivl- teit ln de landbouw te verhogen en op deze wijze gelijke tred te houden met de andere bedrijfstakken. Ten opzichte van de industrie neemt de landbouw relatief steeds meer een ge ringere plaats in, stelde hij vast. De inleider wees er voorts op, dat pro- duktie-omstandigheden factoren zijn, die mede de kostprijs beïnvloeden. Wat dit betreft zijn er zeker moge lijkheden om verbeteringen aan te brengen. Zo achtte spreker het nood zakelijk, dat alle landbouwers o.m. de beschikking krijgen over telefoon en dat meer aandacht zal worden be steed aan kunstmatige beregening en bevloeiing. Gok aan de waterheersing is in verschillende gebieden van Zee land nog wel wat te doen. Tenslotte nam dé heer Baar nog in een korte beschouwing het prijsbeleid onder de loep. In de ochtendbijeenkomst maakten de ongeveer twintig deelnemers aan deze tweede kaderdag een uitstapje naar Weer twee smokkelauto's aangehouden. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur kwam het aan de Zeeuws-Vlaamse grens onder Nieuw-Namen tot een treffen tussen een douane-ambtenaar en een hem tegemoetkomende en verdacht uitziende Belgische auto. De Gentse bestuurder die eerst even weifelde vond het, na het zien van het op hem gerichte vuurwapen, toch maar verstandiger om te stoppen. De ambtenaar had een fijne neus ge had, want de auto bevatte 150 kilo roomboter. Zowel de boter als de auto werden in beslag genomen. Onder de rook van Sas van Gent waren het de ambtenaren van de ge motoriseerde brigade der centrale velddienstpost, die bij het zien van een Belgische personenauto lont ro ken. Hier gaf de chauffeur geen ge volg aan het stopteken. Na een kor te en felle achtervolging werd de auto gedwongen een zijweg in t.e rij den, waar even later de wagen met 100 kilo Nederlandse boter werd aan getroffen. De bestuurder wist to ont komen. Geslaagd. Voor het diploma Kraamverzorgster slaagden te Middelburg: mej. E. Lool- se te Middelburg, mevr. J. A. Neder- hand-Kanaar te Vlissingen, mej. C. Meulenberg te Souburg en mej. j. A. van der Weel te Middelburg. de Zalc van Zuid-Beveland, waar en kele bedrijven in het lierverkavelings* gebied werden bezocht. Na de rede van de heer Baar in de middagveiv gadering, volgde een geanimeerde; be spreking in discussiegroepen. Het erelid van de Zeeuwse C.J.B.T.B., de heer M. v. d. Maas, sprak een slot woord. Examens stenografie en typen te Middelburg Dezer dagen hield dc nationale ver- en.ging van leraren in stenografie „Groot©" te Middelburg de examens- voor machine-schrijven, kantoorsteno en stenotypen. De uitslagen hiervan luiden als volgt: Machineschrijven Nederi. 120 aansl. &m.: geslaagd de dames C. Camper, van Dijk (met lof), V. Funcke, I. Goedbloed, M. Hondsmerk (met lof), T. G. Hoogstesteger (met lof), W. J. Hoogstraate, L. C. Jellema, R. M. Knops, M. J. Montenarie (met lof), A. E. Y. Peek en de heren W. J. Cal- jouw, M. Domisse en H. P. Waverijn te Middelburg; de dames W. H. Bran denburg', H. Bulthuis, W, P. Fey, P. Fritz (met lof), E. Godeschalk, E. A. Lammers (met lof), zr. M. Oda Kraetzer, H. C. Otto (met lof), M. E. van Room, C. A. van Westen en de heren G. Langeraar en F. Morsheim (met lof) te Vlissingen, mej. C. Kloosterman te Aardenburg, mej. G. M. van Belzen te Arnemuiden, mej. L. de Visser te Goes, de heer I. J. Merk te Groede, mej. L. M. T. Klap te Nieuw- en St.-Joosland, mej. J. Be- suijen te Kleverskerlte, mei. J. C. Labruyère en de heer M. C. Abra- hamse te Sint-Laurens; mej. F. M. Labijt te Nieuwvliet, mej. I. Rissêeuw en de heer C. J. van Halst te Oost burg, mej. M. P. Annot (met lof) te: Oostkapelle, de dames C. J. M. Buljs, C. M. Janse (met lof), G. E. M. Kie- meneij, F. de Rijke en C. van Soelen te O.- en W.-Souburg mej. N. de Kroo te Veere, mej. M. C. Hofman (met lof) te Vrouwenpolder, de heer W. Faasse te Westkapelle. Bewijzen van vaardigheid in het ma chineschrijven uitgereikt aan: mej. P. Peeman te Vlissingen, mej. L. H. Tielman te O.- en W.-Souburg en de heer H. Callenfels te Oostburg; voor machineschrijven 175 aanslagen p. m. de dames J3. A. Lammers en H. C. Otto té Vlissingen en F. de Rijke te Souburg; voor machineschrijven En gels 120 aansl. p. m. de dame's I. J. van der Weyse te Vlissingen, P. C. van Sorgen te IJzendijke, en de heer W. J. Rosseel te Aardenburg; voor machineschrijven Frans 120 aansl. p. m. de dames I. J. van der Weyde te Vlissingen en A. M. Vreeke te Dom burg; voor kantoorsteno Nederi. 13Ö lgr. p. m. de dames D. A. W. Boon, J. C. Debrauwer, M. Karman (met lof) te Middelburg, R. C. M. Berting, N. T. van Boekhout, H. van Vlaande ren te Vlissingen, L. Leijten te Se- rooskerke-W., J. Goedhart, S. Jo2ias- se, J, van Soelen te O.- en W.-Sou burg; voor kantoorsteno Engels 100 lgr. p. m. mej. D. J. Hofman te. Vlis singen; voor stenotypen Engels mej. S. T P. van Kerkhoven (met lof voor •typen) te Middelburg; voor kantoor steno Duits 120 lgr, p. m. mej. D. Verhage te Middelburg; voor steno- typen Duits de dames H. J. A. d'Hondt te Middelburg en L. P. van der Hage (met lof voor typen) te Domburg. i Duikers op Tholen aanbesteed Vrijdagmorgen werd namens de Her verkaveling in hotel „De Gouden Leeuw" te St.-Maartensdijk in het openbaar aanbesteed het maken van zes duikers in de omgeving van Oud- Vossemeer, St.-Annaland en St.- Maartensdijk met bijbehorende wer ken. Er werd als volgt ingeschreven: H. Stöütén, Brouwershaven 106.950; Gebr. J. en M. Moerland, St.-Anna land 113.000; Hillen en Roosen, Amsterdam 113.900; Joh. van Vos sen en K.'J. Moerland, St.-Annaland 117.800; J. D. Janse, Middelburg 117.850; Gebr. Everaars en Van den Berg, Steenbergen 118.200; N. V. Zeeland, Middelburg 119.900; Firma G. Schermers en Zn., Nieuwendijk 122.600; De Koning, Papendrecht 124.770; Aannem.bedrijf Geerdink, Rotterdam 127:500; M. de Oude en K. T. dè Jonge, Zierikzee 129.300; S. P. Wijsman, Zierikzee 129.500; J. A. van Housselt, Bergen op Zoom 133.286; F. Verstelle, Philippine 133-500; J. Vos, Tholen 136.700; W. M. A. Bastians, Lepelstraat Deze (Slot van pag. 1) irganisatie bereikt zal worden. >ntwikkeling wil hij niet force ren, maar ze van onderaf laton groeien, waarbij de staat zich gelei delijk zal terugtrekken. Een uiting van de beperking van de staatsinvloed is ook, dat de functie van gedelegeer de is vervallen en vervangen door de figuur van de regeringscommissaris, zoals die thans ook reeds bestaat. Politiek en erecode Het wetsontwerp opent ruimere mo gelijkheden voor uitzendingen van po litieke partijen, zoals die voorlopig reeds is geregeld. De staatssecretaris is voorts van oordeel, dat staatkundi ge en politieke vraagstukken niet ge acht kunnen worden buiten het cultu rele terrein te liggen en dus buiten het terrein, dat door de omroepver enigingen wordt verzorgd. Wel acht hij het van het hoogste be lang, dat er een erecode tot stand komt, waarin wordt vastgelegd, waar aan politieke uitzendingen van de om roepverenigingen moeten voldoen. Het ontwerp gaat er van uit, dat de ze erecode, waarvan de overheid de totstandkoming zal bevorderen, een Wegaanleg in Zeeuwsch- Vlaanderen aanbesteed. Vrijdagmiddag is bij de Provinciale Waterstaat te Middelburg aanbesteed de verbetering van de weg St.-Anna- lolderTer Hole en het wegvak iaamslagZaamslagveer. Er waren 15 gegadigden, die als volgt inschre ven Firma M. van der Velde en Zn. te Bruinisse voor 255.926; Aanne mingsbedrijf „Zeeland" N.V. te Mid delburg 247.600; G. en A. Sponselee te Kloosterzande 245.000; J. V. Freijser te St.-Jansteen 235.000; P. Mollet te Hoofdplaat 227.300; Th. P. Cambier te Breskens 224.800; Firma Wed. P. R. Toussaint en Zn. te Cadzand 223.700; Firma Gebr. de Bokx te Terneuzen 217.500; Gebr. van Wallenburg te Middelburg 213.500; N.V. Aannemersbedrijf ELK te Schoondljke 211.840; K. Lu- casse te Walsoorden f 209.880; N.V. Aannemingsbedrijf N.B:M. Zaandam te Vught 198.000; Aannemersbe drijf M. P. Hol N.V. te Hulst 196.540; J. en K. T. de Oude te Biervliet 189.975; Aannemersbedrijf W. J. de Bruijn te Terneuzen 159.690. Uien naar Denemarken In de periode van 15 februari tot 31 maart zal in Denemarken de invoer van uien uit Nederland zijn toege staan. Dit land is nooit een grote afnemer van Nederlandse uien geweelt, maar ïïvkjde mogelijkheid tot export zal er nu 147.500; A. J. Heruig, Willemstad J ln elk geval zijn. De voorraden uien 148.680; N.V. van Splunder, Rid- in ons land zijn nog zo groot, dat er derkerk 152.000. zeker genoeg beschikbaar zijn om te De raming was 144.500. exporteren. belangrijke aanvulling van de wet is. De mogelijkheid wordt geschapen, dat men zich abonneert op een omroep blad zonder dat men lid is van de om roepvereniging die dat blad uitgeeft. Er bestaat overigens geen bezwaar tegen, dat leden automatisch het blad thuisgezonden krijgen. In de praktijk zal dus ook hier weinig veranderen. Alleen kan diegene, die beslist niet als lid van de omroepvereniging te boek wil staan, waarvan hij het pro grammablad leest, nu abonnee wor den in plaats van lid-abonnee. Voor de verdeling van de zendtijd telt hij dan niet mee. Van betekenis is tenslotte, dat de bewindslieden tot de conclusie zijn gekomen, dat de. We reldomroep niet uit de luisterbijdra gen moet worden gefinanciërd. Dat betekent, dat de luisterbijdrage voor alsnog op twaalf gulden blijft gehand haafd. Geen „nhtionale omroep" De bewindslieden die dit wetsontwerp ondertekenden, gaan in de memorie van antwoord uitvoerig in op de kri tiek op de kwaliteit van de Nederland se radioprogramma's. Zij vragen zich af, of deze niet- uitgaat van een maatstaf, ontleend aan de smaak en behoefte van een kleine selectieve groep. De kwaliteit is zeker voor ver betering vatbaar, maar het is beslist niet zo, dat slechts weinige program ma's het beluisteren waard zijn. De bewindslieden zijn van oordeel, dat het peil van de Nederlandse radio programma's niet onderdoet voor dat van buitenlandse radiostations. Voor een „nationale omroep" zijn de bewindslieden niet geporteerd. Het V.P.R.O.-plan voor een nationale om roep achten zij niet aanvaardbaar, omdat zij vrezen, dat het zal leiden tot een organisatorische binding van bovenaf, die in strijd is met de vrij- heidsgedachte en die tevens een ni vellering met zich brengt, die geen recht laat wedervaren aan de volle rijkdom van het Nederlandse volksle ven. (Slot van pag 3) volkomen vrij wie ze beroepen wil. Zij moet er rekening mee houden dat de uitverkoren predikant tot aan zijn emeritaat kan blijven. Hoezeer er allerlei bepalingen zijn gemaakt waaraan gemeenten die een eigen predikant willen hebben, verplicht zijn zich te houden, er is geen enkele regel gemaakt die de vrijheid van het beroepen ook maar enigszins aan banden legt, dan alleen die ene, dat in een gemeente van drie predikants plaatsen geen kandidaat mag worden. BEROEPINGSBELEID •In het laatste nummer van het or gaan van de Bond van Nederlandse Predikanten, is, voor de zoveelste maal, het beroepingsbeleld in de N.H. Kerk onder de loep genomen. Het is „een zeer belangrijk kerkelijk aspect" hoe „het personeelsbeleid van het nationale bedrijf van onze volks kerk" is. Niet alleen wordt dit onbe vredigend genoemd, maar er wordt zelfs gesproken van „een smet op waardigheid van het ambt, dat di dingen zich zo konden ontwikkelen dat eigenlijk van een beroepingsbe- leid niet kan worden gesproken". Hoevele predikanten zijn er niet die onopgemerkt ergens in een kleine ge meente blijven zitten en daar ver zuren, „terwijl ze over kwaliteiten beschikken, waarvan het bedrijf dei- kerk ontzaglijk goed profijt zou kun nen trekken". Vanuit heel de kerk gezien krijgt het ontbreken van be- roepingsbeleid „het karakter van een uitermate slordig omspringen met het voorhanden werkkapitaal in de vorm van het predikantenkorps. Deze diagnose is nog al in de termen van het moderne bedrijfsleven. In deze wereld, die steeds meer verzake lijkt, zullen wo er niet aan kunnen ontkomen dat ook ln de kerk de din- ;en zakelijk worden aangepakt en lan ls er in deze sector van het ker kelijke leven wel wat te doen. Het „zo effectief en efficiënt mogelijk in zetten" van haar „personeel" ls voor de kerk een eerste plicht. Dit wordt genoemd „een van de centrale vragen die niet voorbijgezien mag worden en welke men met mag aarzelen aan te snijden. Hoe kunnen anders de problemen van Industrialisatie en Randstad-Holland worden opgelost, om deze alleen maar te noemen. Hoe moet er beroepen worden? Dat is de centrale vraag waarom het gaat. Hier heeft men te maken en dat juist maakt deze zaak zo moeilijk met de vrijheid van de gemeente en met de vrijheid van de predikant. Welke oplossing kan hier gevonden worden? De schrijver van genoemd artikel komt niet aan met een bisschop, zij het dan ook dat deze functie zou worden uitgeoefend door een commissie of door het modera- men van de generale.synode of door een andere officiële instantie. Hij wil aansluiten bij de kerkorde en de op lossing zoeken „in het activeren van de commissie voor het beroepings- werk", die dan ook moet beschikken over goede gegevens ten aanzien van personen en plaatsen. In Ordinantie 3-14-1» van de kerkorde staat: „Predikanten op een stand plaats der berk gevestigd, prediken niet op beroep, doch kunnen hun be reidheid tot het ln overweging nemen van een beroep of tot het ruilen van standplaats kenbaar maken aan een coninnssie voor het beroepingswerk". Deze commissie zou dan, zo wordt voorgesteld, verder uitgebouwd moe ten worden, bijv. door hier in te scliakelen de voorzitters van de pro vinciale kerkvisitatie. Er worden bij „Tyl Uilenspiegel" wordt ook m Vlissingen gebracht Culturele Raad wil tribune van 1750 plaatsen aanschaffen. De samenwerking tussen Middelburg en Vlissingen waartoe de raden van beide gemeenten vorige maand besloten heeft zich het eerst ge manifesteerd op het culturele vlak. Het initiatief hiervoor is uitgegaan van de Culturele Raad te Vlissingen, die tot een cultureel gebeuren ln de Scheldestad wenste te komen. Door tussenkomst van Zeelands to neeladviseur Jan Lemaire jr. werd contact opgenomen met het bestuur van de vereniging „De Openluchtspe lers" te Middelburg, welk ensemble zoals wij gisteren reeds meldden ,Tijl elke beroeping adviezen ingewonnen! adviezen Ttomen soms van men- Die i sen, die tot het geven van een be hoorlijk advies niet in staat zijn. Ze liggen in vele gevallen alleen op liet vlak van de persoonlijke verhouding. Maar wanneer men die commissie voor het beroepingswerk meerdere betekenis wil geven, zal er in ieder geval een voorschrift moeten komen dat iedere gemeente die beroepen wil, het advies van deze commissie dient- te vragen. Dooh ook zo komen we niet terecht bij wat do schrijver wil, het zo effectief en efficient mogelijk inzetten van de predikanten in de N.H. Kerk. Er zal, hoe en waar dan ook, een stukje van de vrijheid moe ten worden opgeofferd, wil men in derdaad komen tot Iets dat beter Is. Wanneer er van beroenmgsheleid ge sproken wordt, houdt d*t woord reeds in, dat er iets veleid moet worden, zoals dat ook hij een geleide econo mie hot geval is. genomen, dat „De Openluchtspelers" ook in Vlissingen twee opvoeringen van dit. toneelstuk zullen geven en wel op de Oude Markt met de Grote Kerk als achtergrond. De voorstellingen zullen in Middel burg gegeven worden op dinsdag en woensdag 7 en 8 juli a.s. en in Vlis singen op vrijdag en zaterdag 10 en 11 juli a.s. De uitwijkdata voor Mid delburg zijn 14 en 15 juli en voor Vlissingen 17 en 18 juli. Het eerste contact tussen de Vlissing- se Culturele Raad en „De Openlucht spelers" werd gelega in december van vorig jaar. Bij de besprekingen bleek, dat zowel in'Vlissingen als in Middelburg dezelfde gedachte leeft: dat alleen in groter "verband verantwoorde stukken opgevoerd kunnen worden. Ook voor de finan ciën werd deze samenwerking van het grootste belang geacht. Overi gens wees de heer P. Blaauw, de voorzitter van de Middelburgse ver eniging, er tijdens een gisteravond gehouden persconferentie op, dat voor de opvoering van nog groter stukken meer leden nodig zijn dan de 80, die men thans al heeft. Tijdens een vergadering tussen de beide besturen te Vlissingen, die ge leid werd door wethouder W. Poppe van Vlissingen, deelde deze mee, dat de Culturele Raad overweegt om een permanente en uitneembare tribune met 1750 zitplaatsen aan te schaffen. Nagekomen advertentie Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer ELIZA VAN DALEN weduwnaar van M. P. BOONMAN in de ouderdom van bijna 86 jaar. Kapelle: P. van Dalen Kattendijke: J, van Dalen P. van Dalen- Hoogenboom Klein en achter kleinkinderen. Kapelle, 6 februari 1959, Julianastraat 13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13