Prof. Beel: gewerkt wordt aan nieuwe invaliditeitsverzekering EENZAAM „Hans Hedtoft"was niet verzekerd KLAnmm Oud-Indiëstrijders (33 of ouder en niet tot kader bekorend) niet bij B.B. maar niet alleen SCHRIJNWERKER IMITEERDE WERKEN VAN EDVARD MUNCH Kenners dachten dat het originele waren LEVENSHERINNERINGEN VAN PRINSES WILHELMINA VANAF 10 FEBRUARI AANSTAANDE IN DE PROV. ZEEUWSE COURANT! VRIJDAG ti FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MOTIE VAN P. v. d. A. OVER ARBEIDSTIJDVERKORTING Geen antwoord op vraag naar algemene loonsverhoging (Van onze parlementaireredacteur), i Het huidige kabinet zal geen beslissing nemen over verkorting van de arbeidstijd. Er wordt gewerkt aan de voorbereiding van een nieuwe invaliditeitsverzekering, over een arbeidsongeschiktheidsverzekering wordt gestudeerd. De memorie van antwoord op de algemene kinderbijslag wordt niet meer door het huidige kabinet ingediend. De kwestie der gemeenteclassificatie is een der onderwerpen, die een plaats zullen krijgen op de lange lijst van verlangens. De memorie van antwoord op de weduwen- en wezenverzekerïng wordt zoveel mogelijk bespoedigd. De vraag naar een algemene loonsverhoging werd niét beantwoord, „omdat het bekend is, dat gewacht wordt op een advies van de S.E.R.; eerst na ontvangst daarvan kan de regering een beslissing nemen", de migratieregeling wordt toegepast in het industrialisatiespreidings- beleid. Een ambtelijke commissie heeft rapport uitgebracht over het sta kingsrecht. De S.E.R. is nagenoeg gereed met een advies voor de ver hoging van de loongrens in de wachgeld- en werkloosheidwet. Met de andere sociale wetten moet de S.E.R. nog beginnen. Dat waren de voornaamste antwoor den die door de minister van sociale zaken en volksgezondheid ad interim prof. Beel, gisteren werden gegeven op vragen, die door leden van de. Tweede Kamer waren gesteld, waar uit bleek dat het kabinet vele zaken onbeslist laat. Over de arbeidstijdverkorting zei de minister nog, dat een beslissing pas economisch en sociaal verantwoord is als het nadere advies van de S.E.R. is binnengekomen. De heer Baart van de P.v.d.A. was echter niet tevreden mét de gang van zaken. Hij diende daarom een motie in, waarin wordt uitgespro ken, dat de nadere advies-aanvra ge overbodig was en dat reeds thans een begin dient te worden gemaakt met de verkorting van de arbeidstijd op basis van de be leidslijn, die in het verleden jaar verschenen advies van de S.E.R. is uitgestippeld. De motie komt later in stemming. Wat de werkloosheid en de werk gelegenheid aangaat, deelde de be windsman mee, dat voor 1959 gere kend wordt op een gemiddelde werk loosheid van 85.000 a 90.000 mannen en vrouwen. De werkloosheid in de noordelijke provincies verloopt onge veer zoals in de rest van het land. In de probleemgebieden is het werkloos heidscijfer nog altijd aanmerkelijk hoger dan in het landelijk gemid delde. Deze onevenredige verdeling van de werkloosheid over ons land geeft de regering reden tot bezorgdheid, zo verzekerde prof; Beel. Er wordt ge- DIEET In Hamburg hoorde een man, die in een goederenwagon doende was, de deur achter zich grendelen. Hij zag geen kans de aandacht van het spoorwegpersoneel te trekken. Toen de trein zich in beweging zette, wist hij nog niet dat de reis vier da gen zou duren. Pas in Neurenberg, 500 km verder, zag hij het daglicht weer. Er waren toen precies vijftig eieren minder in de wagon. WAT DOET U NU?. In een B.B.C. programma vertelde Wynford Vaugh- aan Thomas dezer dagen dat niet al leen radioreporters soms danig in verwarring worden gebracht wan neer de mensen die zij moeten inter viewen geen antwoord weten te ge ven op de door hen gestelde vra gen. Ook vorsten kunnen voor der gelijke moeilijkheden worden ge plaatst. Toen de hertog van Eding- burgh onlangs te Londen met ver scheidene veteranen sprak stelde hij aan iemand uit Yorkshire de vraag „Ik hoorde dat U in dat en dat leger onderdeel heeft gediend, wat doet U nu?" „Oh, ik ben nu hier", antwoordde de man, streefd naar vermindering van de werkloosheid juist daar, waar dit het hardst nodig is. De uitgetrokken be dragen van 87 miljoen en van twee maal tien miljoen als extra subsidie voor de uitvoering van aanvullende werken achtte hij voldoende. De verhoging van de lonen in de ge meentelijke sociale werkvoorzienings regeling de zogenaamde G.S.W. zal besproken worden op 20 fe bruari door vertegenwoordigers van de vakbeweging en de overheid. De bezwaren, die geopperd zijn over de subsidievoorwaarden voor de bij zondere beroepskeuzebureaus wilde de bewindsman ernstig bestuderen. Dit jaar zullen zij echter, zo dit no dig mocht blijken, niet meer veran derd worden. Wat tenslotte de emigratie aangaat, was hij er van overtuigd dat de aan staande emigranten uitvoerig en voortreffelijk worden voorgelicht. De Kamer behandelt dinsdag de afdeling volksgezondheid van de begroting. Schrootaf faire Binnenkort zal de Tweede Kamer de schrootaffaire, die enige tijd geleden in ons land veel stof deed opwaaien, in een openbare verga dering bespreken. Zij besloot na melijk aan de agenda toe te voe- - i, de socia- jhr. mr. 3fs en drs. Nedei'liorst over het beleid, dat de minister van economische zaken, van justitie, van buitenlandse za ken en van financiën hebben ge voerd ten aanzien van de in Ne derland en elders gepleegde schrootfraude. Het is nog niet be kend op welke datum de inter pellatie gehouden zal worden, doch het staat nu vast, dat dit zeer bin nenkort zal zijn. Weduwen- en wezenverzekering Zeer spoedig is de nota van de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid ad interim te verwachten, die het antwoord inhoudt op de opmer kingen, die de leden van de vaste commissie voor sociale zakenuit de Tweede Kamer blijkens het daarover uitgebrachte verslag over het wets ontwerp weduwen- en wezen verzeke ring hebben gemaakt. De voorzitter van de Tweede Kamer deelde in de donderdag gehouden ver gadering mee, dat het zijn bedoeling is tussen het verschijnen van de nota en de openbare behandeling van het wetsontwerp althans één dag te la ten verlopen. Dit betekent dus, dat de openbare behandeling als het ware voor de deur staat. Van bevoegde zijde wordt verzocht de aandacht te vestigen op een kwes tie, welke voor vele Indonesiëgangers die voor de noodwachtplicht zijn aan geschreven, van g^oot belang is. In zijn antwoord op de vragen van het Kamerlid, de heer Visch, over de noodwachtplicht, heeft minister Struycken nadrukkelijk doen uitko men, dat voor de oud-Indiëstrijders die niet de rang van korporaal of hoger bekleden, de leeftijdsgrens, niet zoals voor anderen op 40 jaar, maar op 35 jaar is gesteld. Om te voorkomen dat de ouderen onder de soldaten (dus niet tot het kader behorende), die in In donesië zijn geweest, kort na de noodwachtopleiding zouden moe ten worden ontslagen, is van meet af aan als algemene gedragslijn aangenomen zodanige personen in dien zij 33 jaar of ouder zijn, niet bij de noodwacht in te schakelen. TEN ONRECHTE VERDACHT VAN DIEFSTAL Schrijnwerker Casper Caspersen heeft de tegen hem gerezen verdenking dat hij kostbare schilderijen had gestolen, tot zwijgen gebracht, door een fraaie imitatie te schilderen van een schil derij van de beroemde Noorse schil der Edvard Munch. Caspersen deed dit op het hoofdbu reau van politie in Oslo, om te bewij zen dat hij de schilderijen niet gesto len had die hij voor 22.000 en 17.000 kronen aan kunsthandelaars verkocht had. Hij had beweerd dat het imitaties van schilderijen van Munch waren, maar de kunsthandelaren dachten met originele Munchs te doen te hebben. Een van de beweerde imitaties werd aan een reder verkocht voor 47.000 kronen. Aanvankelijk wilde niemand geloof hechten aan de bewering van Casper sen. Men verdacht hem er van de schilderijen gestolen te hebben toen hij in de woning van Munch werkte. Kunstkenners waren aanwezig, toen de schrijnwerker een landschap schil derde naar een origineel van Muncli. Hun conclusie was dat de imitatie zo goed was, dat de door hem verkochte doeken ongetwijfeld ook van zijn hand kunnen zijn. Edvard Munch, die in 1944 over leed, is een beroemd Noorse schil der. De zaak Caspersen heeft tot stormachtige discussies in kunst kringen en in de Noorse pers ge leid. DINSDAG AANSTAANDE beginnen wij met de publika- tie van de belangrijkste stukken uit het boek „Eenzaam maar niet alleen", geschreven door prinses Wilhelmina. Dit boek werd door de prinses opgedragen aan de Vader des Vaderlands en aan haar dochter, koningin Juliana. In de stilte van het paleis Het Loo heeft H.K.H. Prinses Wilhelmi na enkele jaren veel aandacht besteed aan het neerschrijven van haar herinneringen. Zij, die als vorstin een halve eeuw ons land be stuurde, heeft in dit openhartig geschreven verhaal haar levensloop weergegeven, die zo nauw verweven was met de geschiedenis van ons volk. Uiteraard draagt dit boek een persoonlijk karakter, waar de schrijfster ons verhaalt over haar jeugd, haar inhuldi ging en over de laatste jaren van koningin Emma en prins Hendrik. Voor het eerst vernemen wij ook iets van dc overwegingen, die geleid hebben tot de abdicatie. Histo risch belangrijk is ook het hoofdstuk, dat aan de strijd bare Londense periode gewijd is. Vier jaren lang is haar onafgebroken vertrouwen in het „Nederland zal herrij zen" tallozen in het vaderland tot steun geweest. Uit het laatste hoofdstuk blijkt, aan welke levensovertuiging de schrijfster haar kracht ontleent. De evangelische vernieu wing van enkeling en samenleving gaat haar ten harte. Haar woord zal ouderen en jongeren aanspreken, omdat het zo concreet voortspruit uit haar rijke levenservaring. REGERING AANVAARDDE RISICO Op een presenteerblaadje vastge houden door de 12-jarige Ria Potter lcreeg de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Statengisteren in Tho- len een sleutel aangeboden, de sleu tel, waarmee hij even later de nieu we christelijke nationale school offi- rhe.ol niie.vifle fWn+r> P 7. Él De Deense regering zal het ver lies van de voor 8 miljoen gul den gebouwde „Hans Hedtoft" zelf moeten lijden, en ook even tuele eisen tot schadeloosstel ling, die uit de ramp kunnen voortvloeien, zelf moeten rege len: de Koninklijke Deense Glroenlandcompagnie heeft in dertijd een assurantie tegen to taal verlies van het schip, die beschikbaar was tegen een pre mie vai\ ongeveer 235.000 gul den per jaar, niet aanvaardi Deze overheidsinstelling volgde de gedragslijn die in vrijwel al le landen door regeringsinstan ties gevolgd wordt en aan vaardde het risico zelf. Inmiddels heeft het koninklijk archief meégedeeld dat met de „Hans Hed toft" 'n zending van 13 lusten docu menten, teruggaand op 1780 en alle betrekking hebbend op Groenland en zijn geschiedenis, vergaan is. Al voor de Eerste Wereldoorlog was dit Groen lands historisch archief sa mengesteld, en opgeslagen in een ge bouw te Godtliaab, de hoofdplaats van Groenland. Korte tijd terug werd tot reparatie van de in verval raken de archiefruimte besloten. De gehelè collectie zou voor de duur van de res- taui'atie in het koninklijk archief te Kopenhagen worden ondergebracht. Men had er al 100 meter stellingruim te voor vrijgemaakt. De collectie is zeer waardevol en on vervangbaar. Een deel van de erin vervatte gegevens zou men kunnen terugwinnen, door de archieven van de Groenlandcompagnie te analyse ren. Maar deze archieven, die overi gens in Kopenhagen staan, gaan lang zover niet terug als de verloren ge- gane collectie. In een dagblad heeft redacteur Palle Brandt, die directeur van de Groenlandse radio is geweest, ont hullingen gedaan over bezwaren die de kapiteins van Groenland- vaarders reeds tegen de winter- vaart op Groenland hadden voor het ongeluk met de „Hans Hed toft". Brandt vertelt, dat nadat het Deense póolschip Umanak op zijn eerste reis vorige winter grote moeilijkheden had gehad met het ijs, de kapiteins een verklaring ondertekenden waarin ge zegd werd dat zij natuurlijk bereid waren in de winter te varen in de GroenlEfndse wateren, maar alleen in dien die vaart absoluut nodig is. De kapiteins adviseerden tegen het mee nemen van passagiers en legden er de nadruk op dat in de maanden januari en februari de vaart op Groenland al leen zou moeten geschieden indien vi tale belangen op het spel staan. Maar daar deze verklaring praktisch zou uitsluiten, dat het parlement het geld voor een nieuw poolschip zou vo teren, ondertekenden de kapiteins met tegenzin een nieuwe verkla ring aan de Groenlandse handels maatschappij; waarin zij akkoord gingen met de wintervaart in de Groenlandse wateren, indien de sche pen daartoe zo goed mogelijk zou den zijn uitgerust. Het moet mogelijk zijn alle noodza kelijke voorraden tijdens de zomer en de herfst naar Groenland te sturen, zegt Brandt. In Noord-Groenland, waar de kust 5 a 8 maanden per jaar voor de scheepvaart onbereikbaar is, is deze moeilijkheid reeds overwon nen, iets dat ook wat betreft Zuid- Groenland mogelijk moet zijn. Het Wereldgebeuren Verre reis Harold Macmillan laat zich door zijn verantwoordelijke functie van Brits premier niet overwel digen. Zo is hij gewend om ver gaderingen en conferenties voorbe houden elke avond minstens een uur lang iets anders te lezen dan officiële rapporten. Zo heeft hij vo rig jaar een deel van zijn tijd be steed aan het doorwerken van een twaalfdelige geschiedenis van Groot- Brittannië. Hij zou geen waardige loot van een uitgeversfamilie zijn. als lezen mankeerde op de lijst van zijn hobby's. Die liefhebberij heeft hem ook in moeilijke momenten af leiding gegeven. Toen hij, vechtend in de Eerste Wereldoorlog, gewond was geraakt, heeft hij vierentwintig uur op hulp liggen wachten, lezend in een zakuitgave van Homerus. Grote belangstelling heeft de Brit se premier ook voor sociale on derwerpen. Meer dan menige mede-Conservatief welgevallig is, verdedigt hij overheidsmaatregelen op sociaal gebied. Deze eigenaardig heid schrijft men onder meer toe aan het feit, dat zijn grootvader, die naar Londen trok en daar begon met de opbouw van de grote uitgeversfirma Macmillan, een der veertien kinderen was van een arme Schotse boer. Macmillan zelf heeft een dure, aris tocratische opvoedirig genoten. Zijn gevatte toespraken, waarin hij „als een gladiator de politieke tegenstan ders te lijf gaat, leggen daarvan nog getuigenis af. Beter dan wie ook van zijn collega's is de debater Ha rold-Macmillan in staat om op ogen blikken dat hij dit nodig vindt de te genstander te „ontwapenen" en wanneer het een interne strijdvraag binnen de eigen partij betreft het enthousiasme van een heel congres voor zijn standpunt te winnen. ri Engeland vraagt men zich nu af, wat Macmillan zich voorstelt van zijn Russische reisplan. Het wordt algemeen in verband gebracht met de komende algemene verkie zingen. Het zou Maccillans bedoe ling zijn om de (Labour) tegenpar tij die telkens heeft aangedrongen op een dynamische 'aanpak van de Oost-West-problemen, met het onder nemen van deze reis te „ontwape nen". En verder zou hij nieuwe glorié willen toevoegen aan de in de laatste jaren niet meer zo luisterrijke voort zetting van Groot-Brittannië's histo rie, waaroveréhij juist vorig jaar nog een twaalfdelig boek heeft doorge worsteld. Tijgt immers een Britse premier naar Moskou, min of meer uit naam van het hele Westen, dan kan dat aan de reputatie van Lon den als politiek centrum een nieuwe injectie geven. Men maakt zich in West-Europa in het algemeen niet bezorgd over het gevaar, dat Macmil lan met zijn gesprekken in Moskou het Westen min of meer aan afspra ken zou „binden". In dit opzicht is Maemillans tocht te vergelijken met de ontvangst door de Amerikanen van de Russische ëerste vice-premier Mikojan. Het valt te verwachten dat Macmillan evenmin als Mikojan zijn reis zal maken voor het voeren van onderhandelingen. In de eerste plaats zal het er om gaan Kroesjtsjews ware bedoelingen te peilen. Wil hij bijv. met zijn voorstellen óver Berlijn alleen spanningen oproepen of wenst hij se rieus ovei'leg? Op de slotzitting van het commu nistische partijcongres in Mos kou, heeft de Russische leider gisteren weer enkele merkwaardige staaltjes van demagogie ten beste gegeven. Hij schoof bijvoorbeeld aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles de schuld voor de koude oorlog in dé schoenen, terwijl toch zijn eigen re devoeringen en zijn ultimatum achtige voorstellen betreffende Ber lijn niet weinig tot de vrieskou heb ben bijgedragen. Of het in een week of tien dagen mogelijk is, de ware bedoelingen van Kroesjtsjew en de zijnen te door gronden, is zeer de vraag en het is dan ook raadzaam, geen illusies te koesteren over het succes van Maemillans reis voor zover het dé wereldpolitiek betreft. De hartstoch telijke lezer Macmillan kan zich voordat hij op gevatheden met ge vatheden gaat antwoorden niet te veel verdiepen in de theorieën, waar uit het optreden van de Russische leiders wordt bepaald. HAROLD MACMILLAN ...per dag een uur lectuur... De Jordaanse autoriteiten hebben het Amerikaanse Hilton-eoncern toestem ming gegeven voor de bouw :van een hotel met 350 kamers in de Jordaanse sector van Jeruzalem. Het aantal toe risten naar het Heilige Land neemt ieder Jaar toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5