Gedeputeerde Schout opende in Thoolse „bosje" nieuwe school Vetihaêt Zeenwse Almanak Handen en Lippen ruw? PUROL NIEUW i ZEELAND MOET MEEWERKEN AAN INDUSTRIALISATIE .tuin ,KERMISKASTJE" GROEIDE VIT TOT FRAAI POPPENTHEATER WILLEM 'T HOOFT" TE GOES KAMPT MET LEDENTEKORT Agenda 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 LEERLINGEN WEER ONDER EEN DAK Christelijk nationaal onderwijs verhuisde „van krot naar villa" De 12-jarige Ria Potter en de even oude Dick van der Velde, twee van de 93 leerlingen van de Christelijke nationale school in Tholen, beleefden gis teren een uitzonderlijke „schooldag"...... Want dit jeugdige tweetal had een niet onbelangrijk aandeel in de opening van de nieuwe school: hij hees met zichtbare trots en ten aanschouwe" van enkele tientallen genodigden de driekleur in de mast voor het schoolgebouw en zij overhandigde met charmante verlegenheid de sleutel aan de heer A. Schout. De sleutel, waar mee dit lid van Gedeputeerde Staten officieel de nieuwe school opende. Ongetwijfeld een prachtige en moderne school! Mr. L. G. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs, zei er na de opening dit van: „Harmonie en doel matigheid, beslotenheid en ruimtelijk besef, eenvoud en technisch raffine ment, charme en gedurfdheid vloeien in dit nieuwe onderwijsgebouw sa- men".-.... „Een school om jaloers op te zijn", i klassige school, met fris getinte loka- zeiden later tijdens een bijeen- len en voorzien van vele gemakken, komst in de „Hof van Holland" andere schoolhoofden, want in vele gevallen moet men zich op Tholen nog behelpen met ouderwetse scholen. Geen wonder dus, dat de heer Wolf opmerkte: „Op het ge bied van de scholenbouw is er nog slechts een „wolkje als eens mans hand" zichtbaar". Xn aansluiting hierop slaakte de heer G. Krieger, hoofd van de christelijke school in Poortvliet, dan ook de verzuch ting: „Laat één druppel uit dat wolkje op Poortvliet vallen" Voor het christelijk onderwijs in Poortvliet was het dus nog niet, voor dat in Tholen wèl een feeste lijke dag. Die feestelijke gebeurtenis begon 's middags tegen drieën in de „Hof van Holland", waar ds. J. den Hoed, voorzitter van het schoolbestuur, na bijbellezing en gebed een groot aan tal genodigden welkom kon heten. ing tal genodigden welkom Onmiddellijk hierna werd de eerste officiële daad werkelijkheid: in een korte réde droeg burgemeester mr. A. J. van der Hoeven de nieuwe christe lijke nationale school, dié door de ge meente is gebouwd, in bruikleen over aan het schoolbestuur. Met name het jongste verleden van de school web vervolgens het onderwerp van de toe spraak, die ds. Den Hoed hield. Al in 1948 zat het christelijk nationaal on derwijs in Tholen als In een dwang buis. De school kwam van twee op drie leerkrachten, maar ruimte voor onderwijs was er onvoldoende. Het gevolg was. dat de school tenslotte ook de beschikking kréég over een lo kaal ln het gemeentelijk schoolge bouw. „Daarna ging het van plan tót plan om van een lijdensweg maar niet te spreken, maar nu is er d! IukW| - - pri niet te spreken, maar nu is er dan ge- de nieuwe school", aldus deze ukklg d jrédikant. De, nieuwste mode"... In het boomrijkste gedeelte van Tho len, in de volksmond „het bosje" ge noemd, begon daarna de rol van Ria Potter en Dick van der Velde. Want in dit „bosje" is de niéuwe school ge bouwd. Onmiddellijk nadat de heer Schout voor de officiële opening had gezorgd, bezichtigden de genodigden net nieuwe gebouw: een ruime drie- fAdvertentie) zoals een automatische centrale ver warming. De heer H, Wesselo van het architectenbureau Wesselo en Van Voorst uit Bussum, die de school ont- heeft, attendeerde de geno digden met name op de speciale ra men met een ZwitserB ventilatie systeem: boven- en ondèrramen kun nen in verschillende standen ge draald worden, waardoor iedere ge wenste ventilatie mogelijk Is. Opnieuw in de „Hof van Holland" kwamen allen daarna weer tezamen. De heer Schout, de eerste in een lange rij van sprekers, wees er op, dat de plaats waar het kind onderwijs ont vangt zeer belangrijk is. Daarom was hij er verheugd over, dat dé school in zo'n rustige omgeving was gebouwd. „Ook in scholenbouw bestaat mode", zo zei de heer Schout, „en ik ben blij, dat de heer Wessélö in dit geval de „nieuwste thode" heeft toegepast. De heer J. A. Benneköm, inspecteur van het christelijk nationaal onderwijs, noemde deze school een instelling, „Waar de verschillende kei'kelijke richtingen zó goed samenvloeien". Met klem wees hij vervolgens op het schrikbarend tekort aan on derwijskrachten: „Xn Tholen niet zozeer, maar óp Tholen wél", zo als hij zei. „Zijn er van de 15.000 mensen, die Tholen telt, niet meer die het onderwys willen dienen?", zo vroeg hij. Dé heer Wolf wees nog op de lange voorgeschiedenis en merkte tenslotte op, dat „ver huizing van een krot naar een vil- la" veel aanpassingsvermogen eist, die er onder leerkrachten en leer lingen ongetwijfeld zal zijn. De heer Wesselo, behalve architect van dezfe school, ook stedebouwkun dig adviseur van Tholen, achtte de plaats van de School „het bosje? bijzonder goed gékozen en stelde Neveda, Rokin 118, Amsterdam met voldoening vast, dat de pastorale sfeer zeker niet verstoord is door de ze scholenbouw. „Een school voor al le kerkelijke gezindten", zo luidde de wens van het oud-schoolhoofd, de heer J. Dragt, thans te Gorkum. „Vroeger werd de school een „gere formeerd zaakje" genoemd", zo her innerde hij zich, maar hij hoopte vu rig, dat op deze schóól nooit éêii ker kelijke gezindte zal prevaleren. De heer H. Rol uit Vlissingen, eveneens oud-schoolhoofd van dêzè school, ver telde een serie grappige anekdoten en besloot met de woorden: „Tot over drie jaar, in 1962, bij het 50-jarig be staan van de school". Vervolgens spraken nog de heren P. Beun, hoofd van de openbare lagere school ln Tho len, T. Dijkslag, oud-voorzitter van het schoolbestuur en C. Krieger, hoofd van de christelijke schooi in Poortvliet. Het tegenwoordige school hoofd, de heer W. A. van Bezooijen, sloot de rij van sprekers en zei onder meer: „Dat alle leerlingen weer onder één dak verenigd zijn, is me het meeste waard". Tenslotte sloot de heer Schout de bijeenkomst met dankgebed. De bekende Yerkade Ruyterkoek nu In een moderne, fleurige verpakking. Prijs 29 cent. Gebruikers van Verkade Beschuit ontvan gen deze koek voor slechts 10 ct. bij inleve ring van 5 koek-spaarbonnen Yan de be- schultrol. Zie de bijzonderheden op de rol. RUYTERKOEK 'Verkade is royaal met honing KADERCONFERENTIE CJ.B.T.B. Meer voorlichting over beroepskeuze. „De provincie Zeeland zal een bijdra ge moeten leveren in de verdere in dustrialisatie van ons land door land bouwgronden prijs te geven. De eigenaren van deze gronden moeten hiervoor echter een behoorlijke com pensatie krijgen. Ook moeten de plaatselijke organisaties actief zijn om te zorgen dat de planologen niet de beste landbouwgronden voor deze industrialisatie opeisen", aldus de VAN TOT KIEVITEN 1 maar enkelingen, maar groepen van ,Op verschillende plaatsen zoals In enkele honderden vogels. Het Is een - - - - 'zeldzaamheid dat om deze tijd van het jaar een kievit gezien wordt..." de'omgeving van de weg Amster dam-Utrecht en in het Sticht, zijn al keiviten waargenomen. Niet zo BOODSCHAPPEN De moeder in dat nogal uitgebreide Middelburgse gezin voerde de huls- sche manier. Zo placht si) met de houding op een bijzondere economi- zorgvuldlglieid van een uitgeslapen zakenman na te gaan welke artike len bi bepaalde zaken liet voordeligst te koop waren en zo kon het ook gebeuren, dat een van haar spruiten laten we hem Jantje noemen op een goeie dag om boodschappen gestuurd werd, uitgerust met twee briefjes. Met het ene briefje moest hij naar Albert de Wit en met het andere naar Simon He-yn, teneinde in elk van beide zaken de koopjes te bemachtigen. Jantje vond het best. Hij ging braaf op weg en begaf zich allereerst naar Albert de Wit, alwaar hij netjes zijn briefje bij een hulpvaardig winkel meisje inleverde, dat nauwgezet de vrij uitvoerige bestelling begon af te Werken. Vier rolletjes drop een kilo bruine suiker twee kilo kapn^ cljners drie rollen beschuit... En zo vervolgens. Het ging allemaal ln een van de tassen, die Jantje bij zich had en toen dat gebeurd was zette hij koers naar Simon Heyn om ook daar zijn briefje af te geven. Én ook daar was 'men bijzonder ingenomen met de be stelling. Maar aanmerkelijk minder tevreden was de moeder rxwt Jantje, toen hij thuis kwam met onder meer acht rolletjes drop twee kilo bruine suiker vier kilo kapucijners zes rollen beschuit én nog zo hêt een en ander. Jantje ge hebt hêt begrepen had tweemaal hetzelfde brief jé afge geven... zo begon een kieviten-bericht in de P.Z.C. van maandag j.L De heer L. W. Willeboordse uit Sou burg was zo welwillend te berichten, dat er in de omgeving van Souburg het hele jaar door kieviten te zien zijn. „Als men namelijk langs de Oude Middelburgsestraat, zo tussen de Grote Abele en „De Parel" komt is er altijd wel een veertigtal te zien", zo meldde deze opmerk zame Souburger en hij voegde er aan toe, dat deze vogels uit het noorden naar onze zuidelijke pro vincie zijn getrokken om hier te overwinteren. Komt er echter strenge vorst, dan trekken zij weg naar zuidelijker streken. VERLICHTING Te Stoppeldijk, in de gemeente Vo gelwaarde, waar eén tot nu toe on- ekend gebleven dader de lampen van 40 watt van de openbare straat verlichting verving door lampen van 200 watt, is dezer dagen, nu op meer officiële wijze, de verlichting belang rijk verbeterd. De kleine lampen weiden vervangen door lampen van 100 watt. Hoewel het dorp nog niet in de bekende lichtzee baadt, kan het zich toch in het bezit van een be hoorlijke verlichting verheugen. FEEST Daar or in de afgelopen koninginnedag in Haamsti vé enkele kinderfeestjes maar weinig activiteiten werden ontwikkeld, heeft dé plaatselijke Oranjevereniging be sloten van de viering van de vi ste verjaardag van de vorstin iets bijzonders te maken. Er zijn plannen voor beheudig- heidswêdstrijden mét tractoren en auto's en het opvoeren door eigen krachten van een „Oran jerevue". Op het kinderfeest zul- lèn ditmaal films worden Ver jaren op in Haamstede behal- Jieer P. S. Marinussen, die in de don- derdaghliddagbijeenkohïst van do kaderconferentie 1959 van de Zeeuw se C.J.B.T.B. in de Oosterkerk te Goes, een causerie hield over „Bt volkingsdruk en agrarisch grondgi bruik". De heer Marinussen betoogde, dat het grondgebruik voor niet agrarische doeleinden hand over hand toeneemt. Per jaar wordt in Nederland onge veer 5150 ha aan de agrarische sec tor ontnomen. Liefst 47% hiervan is benodigd voor de bouw van wonin gen. Voor de jonge boeren brengt dit mee dat de vooruitzichten voor een eigen bedrijf niet bepaald rooskleurig ijn. Het gevolg is dat op de kleine bedrijven een grote doorstroming van boerenzoons naar de industrie, ofwel emigratie plaatsvindt. Op de grotere bedrijven is deze doorstroming veel minder. Het tekort aan landbouw gronden brengt met zich mee, dat er meer gegadigden zijn dan er grond is. Om wantoestanden bij de verkoop van grond tegen te gaan, meende spreker, dat onder de huidige om standigheden een prijsbeheersing van overheidswege op losse landbouw gronden niet kan worden gemist. Voorts moeten de omscholingsmog lljkheden op het platteland worden herzien en zal er op de lagere scholen len meer beroepskeuzevoorlichting moeten komen. Hierbij tekende in leider aan, dat zonen van minder draagkrachtige boeren in de gelegen heid moeten worden gesteld om te studeren. Het probleem vah de jonge boer zai echter niet in zijn geheel op gelost kunnen worden en er zal een deel moeten afvloeien naar andere beroepen of naar het bui tenland. Geen splitsing Ook behandelde de heer Marinussen de splitsing van bedrijven, wat hij een groot gevaar noemde. De ten dens is om per man zoveel mogelijk ha te bewerken, waardoor men eco nomischer gaat werken. Wanneer de bedrijven echter gesplitst worden werkt men precies tegen dit streven in. Tot slot van zijn causerie be sprak de heer Marinussen enkele be palingen uit het Nieuwe Burgerlijk Wetboek. Na zijn rede beantwoordde spreker tal van vragen, waarbij hij enkele punten uit zijn betoog nader toe lichtte. In de ochtendbijeenkomst had de heer H. Beenhakker uit Middelburg eên causerie gehouden over het on derwerp „Particulier initiatief of na tionalisatie". Porekef behandelde van dit onderwerp alleen het sociaal eco nomisch terrein, waarvan hij drie facetten, mens, overheid en het eco nomische leven, nader toelichtte. Uitgebreid behandelde de heer Been hakker de voor- en nadelen van na tionalisatie, waarbij hij tot de conclu sie kwam, dat het bedrijfsleven pri mair gesteld moet worden. De over heid moet echter, waar nodig, corri gerend kunnen optrédep. Tot slot be antwoordde spreker een groot aantal Vragen. In de avondbijeenkomst gaf de orga nist van de Oostkerk, de heer W. A. Houtman, een müziekVoordracht. Vrachtschip Weserstein werd vlotgetrokken Het Duitse vrachtschip „Weser stein", dat zondag op de Schelde bij Antwerpen strandde, is woens dagnacht vlotgetrokken. Het schip zal voor reparatie in dok gaan. „DE ZEEUWSCHE UYLENSPIEGHEL" Echtpaar Popma geeft al 18 jaar voorstellingen Het was wel even een consternatie in het volle kerkgebouw, toen Ois- ke veel te laat binnenkwam. De hoofden van de kerkbezoekers draaiden rich fronsend naar de ingang en de pastoor zei: „We zullen wel evén op Je wachten, Ciske"..,.... Hét gebeurde allemaal in het poppentheater „De Zeeuw- sche Uylenspïeghel" van de heer J. H. Popma en rijn echtgenote, mevrouw 3. M. PopmaSalomé, woensdagavond in de foyer van de Middelburgse Oonoert- en Ge hoorzaal. Het echtpaar gaf daar een voorstelling voor het perso neel van de Raad van Arbeid. De collega's van de heer Popma hij werkt namelijk zelf ook op de ïftiad van Arbeid hebben er van genoten, evenals reeds hon derden Zeeuwen vóór hen. Reeds 18 jaar geven de heer en mevrouw Popma deze voorstellin gen. Het is begonnen met een kleine poppenkast, die de heer Popma voor neefjes en buurkinde ren vertoonde. Hij kreeg er ech ter de smaak zo van te pakken, dat het kleine „kermlskastje" langzamerhand uitgroeide tot een theater, waarmee zowel jongeren als volwassenen zich kostelijk amuseren. Het is niet zo maar een kast met wat planken, een gordijn en wat poppen. Verre van dat. Wanneer er een voorstelling gegeven wordt, is er een flinke ruime taxi voor nodig om alle attributen te ver voeren. Daar zijn de koffers met de poppen, de pick-up met ver sterker, de microfoon, de elektri sche installatie, (een bijzonder ingewikkeld geheel) en vanzelf sprekend ook een theater met de décors. De heer en mevrouw maken de décors zelf. De heer Popma ontwerpt de poppen, ter- Popma ie hl Onze fotograaf nam een kijkje achter de schermen van het pop pentheater ,J)e Zeeuwsche Uylen- spieghel" van de heer en mevrouw Popma. D. heer Popma, gezeten op enkele kisten bespeelthier maistro Sladeropski, de pianist.... De huisbaas, die op de anders hand .jilt", schijnt niet zo erg van pianospel te houden. Minachtend wendt hij tenminste hét hoofd af... (FOTO P.Z.O.) wijl zijn echtgenote voor de aankleding zorgt. Tijdens de voorstellingen fungee zij als inspeciënte, die de poppen aan geeft, voor de decoratie zorgt en allerlei andere onmisbare karweitjes verricht. 80 poppen Ongeveer 80 poppen behoren bij het theater, waarvan er gemid deld 10 4 12 per avond meespelen. Dat betekent tevens, dat de heer Popma zich ook iedere avond 10 4 12 andere stemmen moet „aan meten". Allerlei stukken voeren de poppen ten tonele: middeleeuw se werkjes, zoals „De Zwarte Rui ter", komische stukken, zoals „De grap van Pierke" enz„ stukken, dié men voor de heer Popma be werkte, die hij zelf bewerkte of ikjes. Ongeveer 15 laar geeft. iiand. Vooral rond sinterklaastijd Is er een drukke „vraag". De décors rijn bijzonder fraai. Met name het kerkinterieur, waarop boven de hoofden der kerkbezoekers een fraai orgel en fantastierijk brandgeschilderde ramen prijken. Ge ziet het alle maal als het „footlight" aan springt, de gordijnen openzwaaien en de heer Popma, gezeten op en kele kistjes in uiterste concen tratie de talrijke poppen begint te „bespelen". Dan wordt hij Piorke, Ciske, Jan Klaassen of maistro Sladeropski...... bestaande stukjes. Ongev 4 20 uitvoeringen per jaa. het echtpaar in Zeeland. Vooral iiiiiiifiniiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinniiiiiinniiniiiii 99 ONGERUSTHEID OVER VOORTBESTAAN Minstens dertig nieuwe zangers en zangeressen nodig. De Christelijke oratoriumvereniging „Willem 't Hooft" te Goes dreigt de weg op te gaan van „Toonkunst", „Octavo" en de Goese Oratoriumver enigingHet bestuur is ernstig verontrust over het voortbestaan van de vereniging, want er is een groot gebrek aan zangers en zangeressen. De verhoudingen van het aantal stemmen alten, sopranen, bassen en tenoren zijn thans zodanig scheef getrokken, dat men met het huidige aantal van ruim 60 loden on mogelijk een goed muziekstuk tot uitvoering kan brengen. Dit vertelde ons'de heer Adr. Kousemakor, diri gent van de christelijke oratorium- vereniging to Goes. „Willem 't Hooft", dat vorig jaar 2ljn 40-jarig bestaan vierde en modo dank zij subsidies van rijk, provincie en gemeente en de steun van donateurs en kunstlievende leden financicol op een gezonde basis staat, hoeft thans de beschikking over-21 alten, 17 so pranen, 5 bassen en 9 tenoren, Vooral de bezetting van de mannenstommen is in het oog springend, want het komt zelden voor, dat de tenoron de bassen overheersen. Uitgaando van 10 tenoren stélt het bestuur van de ora- tóriumvereniglng zich op het stand punt, dat er behoefte is aan 18 bössen. Het aantal vrouwenstemmen zou voor betreft op 40 moeten HMBBÉIBMI MÉÉ «en pit betekent, dat hot ledental van wat sopranen betreft op worden gebracht, terwijl een aantal van 30 alten als ideaal wordt gesteld. „Willem 't Hooft" met minstens der tig zou moeten worden uitgebreid. KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZW1TSAL KINDER-HONING-S1ROOP Onvoldoende stemmen Een aantal van zestig leden met de huidige bezetting van de verschillen de stemmen, is onvoldoende om een goed muziekstuk uit te voeren. In het verleden Is men ook reeds voor een dergelijk geval komen te staan. In studie was toen genomen „Eln Deut- sches Requiem" van Brahms, dat ge heel werd doorgewerkt. Men was aan do afwerking toe, toen het ledental plotseling zodanig terugliep, dat het koor een gelijke bezetting kreeg als het orkest. Dat betekende, dat het or kest niet kou begeleiden, maar sterk zou overheersen. Daar er op deze wij ze weinig of niets van de uitvoering terecht zou komen, zeg men daarvan af. Noodgedwongen stapte men ovor op „Die Jnhreszeiten" van Haydn, in 1958 gevolgd door de jubileumuitvoe ring van HHndels „Messias". Maar kort daarna gingen alweer stemmen op om een uitvoering te ge ven van het oratorium „E1las" van Mendelssohn. Dirigent en bestuur van de Christelijke Oratoriumvereniging willen tot een zeer verzorgde uitvoe ring komen. Zonder gevaar te lopen het werk niet onder de knie te krij gen is thans het ogenblik gekomen voor hot aantrekken van zangers en zangeressen. Zal dit niet het geval zijn, dan komt men weer voor het zelfde feit te staan als bij de uitvoe ring van „Eln Deuteehes Reqtiem". Overigens Is liot bestuur van mening, dat de crisis slechts vnn tijdelijke aard zul zijn. De vereniging steunt op een gezonde financiële basis, ter wijl daarnaast de belangstelling vnn het publiek voor de uitvoeringen bij zonder groot Is. Ook bij de jeugd Is een verheugende belangstelling te be speuren voor de muziek, Een belang stelling echter, die zover moet gaan, dat met name de jongeren tussen de 18 en 80 jaar het aandurven dnadwer< kelljk te gaan zingen. Aanvaring in Vluchthaven Zijpe Woensdagavond werden de motor schepen „Wuta" en „Hendi", die in de vluchthaven te Zijpe lagen ge meerd, aangevaren door het 2207 ton metende met steenkolen geladen sleepschip „Vulcaan 66" uit Rotter dam. De „Vulcaan 66" met een la ding steenkolen op weg van Rotter dam naar Gent, werd gesleept door de sleepboot „Nederland". Bij het binnenvaren van de haven ls de „Vul caan 66" met de „Wuta" in aanva ring gekomen. Laatstgenoemd vaar tuig kreeg lekkage in de voorpiek en het voorverblijf, dat langzaam vol water dreigde te stromen. Door het aanbrengen van enkele stempels werd verder binnendringen van wa ter voorkomen. Nadat het voorver- blijf was leeggepompt, kon het vaar tuig, dat met 490 ton van België op weg was naar Zwolle, donderdagmor gen de reis vervolgen. De mot 833 ton ijzer geladen „Hendidie naast de „Wuta" lag gemeerd, kreeg even eens schade. De „Vulcaan 86" bleef onbeschadigd. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „MelBjet, Mombo'a en whiskey", SO uur, 16 Jaar: Electro: „Mölgret zet een val", 19 en 21.15 uur, 18 Jaar; Schuttershof: feestavond Ned. Chr. Reis Vereni ging, 19,30 uur; Gouden Poorte: le denvergadering coöp. Vrouwenbond, 20 uur: Eendracht: ledenvergadering Zeeuwse Rlngrljders Vereniging, 20 u. Vllsslngcn Alhambra: „Dorp aan de rivier", 19 en 21 uur: LuXor: „De wraak van Zorro", 20 uur, 14 Jaar: Gebouw Leger des Hells: Israei- avond, 19.30 uur; Sebeldekwartier: cabaretavond ouden van dagen, 19.30 uur: Britannia: filmavond culturele oommissie hervormd kerkewerk, 90 uur. Goes Grand: „De zigeunerin van Pa rijs", 20 uur, 14 Jaar. „De Land bouw": kleurenfilm-demonstratie, 90 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2