PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PREMIER MACMILLAN GAAT 21 FEBRUARI Opvoering „Tijl Uilenspiegel" door Zeeuwse Openluchtspelers „op verkenning" naar Moskou Bezoek zal zeven tot tien dagen duren HOOP OP MEER BEGRIP Instemming van West-Duitsland WASHINGTON: VLIEGTUIG DOOR RUSSEN NEERGESCHOTEN KROESJTSJEW NODIGDE PRESIDENT EISENHOWER UIT Vandaag... 202e jaargang - no. 31 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F v. d. Velde en F. B den Boer Adjunct. W de Pagter Hoofdredacteur: W Leertouwer Adjunct-hootdred.G A. de Kolt ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p kw.; (r p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 febr. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim Minim p advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van S 1-— „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg, Bureaus: Vllssingen Walstr 58-60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g I of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr 63, tel. 2475 (b.g.g. adv 2234); Oostburg. G F de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red tel 2425. adm lil Londen eu Moskou is donderdag gelijktijdig bekendgemaakt, dat de Britse premier, Harold Macmillan, op 21 februari naar Moskou zal vliegen voor een bezoek van zeven tot tien dagen aan de Sowjet-Unie. Zijn reis zal geen tocht naar een conferentie op hoog niveau zijn. „Ik zal geen onderhandelingen beginnen, maar zoiets als een verkenning uitvoeren", aldus deelde Macmillan donderdag in het Lagerhuis mee. De premier hoopt in Moskou begrip voor het westelijk standpunt ten aan zien van de belangrijke problemen als Berlijn, de hereniging van Duits land, de conferenties in Genève over het staken der kernproeven en het voorkomen van onverhoedse aanvallen te kunnen wekken. Ook hoopte hij een duidelijker inzicht in de Russische gedachtengang te krijgen. Na terugkeer overleg Na zijn bezoek zou het Westen overleg moeten plegen over een gemeen schappelijk standpunt ten aanzien van Duitsland en de Europese veiligheid, waarmee men met kans op succes onderhandelingen met de Sowjet-rege- ring zou kunnen beginnen. Macmillan is de eerste Britse premier die in vredestijd een bezoek aan de Sowjet-Unie gaat brengen. De uitnodiging voor dit bezoek is indertijd door Kroesjtsjew en Boelganin gedaan, toen zij in april 1956 een officieel bezoek aan Engeland brachten. West-Duitslalul juicht het voornemen van premier Macmillan een bezoek aan Moskou te brengen toe, aldus heeft een regeringswoordvoerder in Bonn verklaard. Er zijn vooralsnog geen voorzieningen getroffen voor een reis van bonds kanselier Adenauer naar Londen, voordat de Engelse premier naar Moskou vertrekt, zo werd voorts opgemerkt. In de Westduitse hoofdstad circule ren geruchten dat Macmillan nog naar Bonn zou komen alvorens naar Moskou te gaan. Uit gezaghebbende bron te Londen nister bij aankomst meedeelde, is vernomen dat minister Dulles en van gedachten te wisselen over be- zijn Engelse collega Selwyn Lloyd be- langrijke besluiten die door het sloten hebben dat Amerika en Enge- Westen genomen moeten worden, land vastbesloten in verzet zullen komen tegen alle dreigementen en al le druk die Rusland zou kunnen uit oefenen om de Westerse geallieerden uit West-Berlijn te verjagen. Een Russische opzegging van de vier- mogendhedenovereenkomst inzake Berlijn zal niet worden aanvaard, en ook een gezagsoverdracht aan de Oostberlijnse autoriteiten zal door het Westen niet èrkend worden. Dulles, Selwyn Lloyd en premier Macmillan hebben verder besloten te gen april een conferentie over Duits land bijeen te roepen van de minis ters van buitenlandse zaken der Gro te Vier. Het Westen zat eisen dat niet alleen Berlijn en een Duits vredesver drag, maar ook de hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid op de agenda van deze bijeenkomst worden geplaatst. Aldus gezagheb bende zegslieden in Londen. Minister Dulles is na de bespre kingen te hebben gehouden in Parijs aangekomen. Vandaag zal hij een ge sprek hebben met de Franse mi nister van buitenlandse zaken Couve de Murville. Later zal hij door president De Gaulle worden ontvangen. Het doel van zijn be zoek is, naar de Amerikaanse mi jn Zeeland staat de jeugd althans hier en daar weer op de schaats Weliswaar gaat dit glijden op de gladde ijzers nog wat wankel en ook niet zonder veel armgezwaai, maar dat is na twee ijsloze winters te vergeven. In ieder geval vermaak ten deze jongens zich opperbest op enkele slootjes dichtbij Tholen en een enkeling had de „stevige streek" alweer spoedig te pakken. Overigens: niet alleen bij Tholen bond de jeugd de schaatsen onder, ook in enkele an dere Zeeuwse plaatsen bleken sloten al „houdbaar". Vanzelfsprekend ver dient enige voorzichtigheid wel aan beveling, want de stugge wind houdt op vele plaatsen de wakken open en niet overal is het ijs even betrouw baar. (Foto P.Z.C.). Oost-Duitsland laat Amerikanen vrij De C ostduitse autoriteiten donderdagmiddag vijf Amerikaanse militairen, die sedert november en december in Oost-Duitsland werden vastgehouden, vrijgelaten. De vijf Amerikanen onder wie de officier die op 3 december met zijn vliegtuig een noodlanding in Oost-Duitsland had moeten maken, zijn te Wartha aan de Oostduitse grens overgedragen aan de Europese vertegenwoordiger van het Amerikaanse Rode Kruis, Ro bert Wilson. De vorige week waren onderhandelin gen over de vrijlating begonnen tus sen het Oostduitse en het Amerikaan se Rode Kruis. Eisenhower wil meer bevoegdheid bij bestrijding rassendiscriminatie. President Eisenhower heeft het con gres verzocht het belemmeren van de uitvoering van gerechtelijke beve len om negers op de scholen toe te laten tot federale overtredingen te maken. Hij wil kunnen optreden te gen intimidatie en geweldpleging zo als indertijd in Little Rock is ge beurd. De president wil ook grotere be voegdheid van de federale recherche bij aanslagen met springstof op scho len. Verder wenst hij een commissie die erop toeziet, dat bedrijven die voor de regering werken, geen ras discriminatie toepassen. HET INCIDENT OP 2 SEPTEMBER Minister beschikt over bewijsstukken. Het ongewapende Amerikaanse trans portvliegtuig, dat op 2 september brandend in Sowjet-Armenië neer stortte, is, volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, met opzet door Russische jagers neergeschoten. Het ministerie heeft donderdag een aantal bewijsstukken daarvoor vrijgegeven. Daartoe behoort een transcript van een afgeluisterd radiogesprek tussen de Russische piloten die het toestel neerschoten, en verder fotokopieën en vertalingen van twee artikelen in „Sowjet Luchtvaart", het officiële orgaan van de Russische luchtmacht. In deze artikelen wordt de „aanval op de vijand" beschreven en worden de vier piloten, die eraan deelnamen genoemd. Verder staat erin, hoe een generaal de piloten na de aanval ontving, ..hen de hand schudde en dankte vóór de geslaagde uitvoering van hun op dracht". Door deze bekendmaking van het ministerie wordt hetgeen de Rus sische vice-premier Mikojan tij dens zijn bezoek aan Amerika over dit incident vertelde, als leu gens bestempeld. Uit de bandopname blijkt, dat min stens vier Russische jagers, die zich 582, 201, 218 en 82 noemen, aan de aanval moeten hebben deelgenomen. Zodra de piloten „het doel" in het oog krijgen, geeft de 201 bevel aan te vallen. Dan wordt gezegd, dat „het doel" een viermotorig transportvliegtuig is. Dat het in de verdediging gaat en dat het brandt. Vervolgens wordt gezegd, dat een deel van de staart afvalt; dat „hij nu niet meer zal ontkomen"; dat hij al valt. „Ik ga hem de genadeslag geven, jon gens" zegt er dan een. Daarna wordt nog gezegd, dat hij over de kop slaat, en dan komt het bevel terug te keren in de formatie om naar huis te raan. Het ministerie heeft niet vermeld, op welke wijze de conversatie van de Russische piloten is afgeluisterd. in Frankrijk De Banque de France heeft het of ficiële disconto verlaagd van i'/2 tot 414 procent. Deze maatregel wordt te Parijs beschouwd als een poging het krediet te verruimen met het doel de huidige recessie te bestrij den. In oktober werd het disconto verlaagd van 5 tot 4,5%. In bankierskringen te Parijs had men verwacht, dat het disconto met een half procent zou worden ver laagd, waardoor het gelijk zou zijn geworden aan het discontotarief van de Bank van Engeland. PARTIJCONGRES TE MOSKOU GESLOTEN useen lont in kruitvat". Sprekend op de laatste dag van het 21e partijcongres heeft de Russische premier Kroesjtsjew president Eisen hower uitgenodigd 0111 in Rusland te komen onderhandelen over verbete ring in de Amerikaans-Russische be trekkingen. Maar in dezelfde rede noemde hij de Amerikaanse regering een groep „handelaars in bloed", en deed hij een beroep op Eisenhower de regeringspölitiek van de Verenig de Staten te veranderen. Dit alles diste Kroesjtsjew op tegen de achtergrond van de massaproduk- tie van raketten, die ieder punt op aarde, Amerik. grondgebied niet uit gezonderd, kunnen raken. De 1269 af gevaardigden juichten hun partijlei der geestdriftig toe en keurden aan het eind van de bijeenkomst diens werkprogramma, dat aan het begin van het congres is uiteengezet, met algemene stemmen goed. ■Over controle op proeven met kern wapens zei Kroesjtsjew, dat de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië wensen dat de controleposten uitslui tend door buitenlanders worden be- viert prinses Marie-Chris- tine van België haar achtste verjaardag; j§ ...viert Nieuw Zeeland „Nieuw H Zeelanddag"; m H ......is het 100 jaar geleden, dat M de Nederlandse componist, pia- H nist, orgelist en zanger dr. J. J. Viotta die vooral bekendheid verwierf door zijn koorwerken §f m en liederen (o.a. „Heb je wel gehoord van de Zilveren H vloot"), te Amsterdam over- leed. zet en dat deze buitenlanders onge hinderd kunnen reizen in de landen van de verdragspartners, „Dit zullen wij nooit aanvaarden", aldus de Russische premier. „Als wij aan dergelijke eisen voldoen, zou dit betekenen dat wij het organiseren van een waar spionagenet van de westelijke mogendheden op ons ge bied zouden toelaten". De Rus vergeleek de toestand in West-Berlijn met een lont in een kruitvat of een tijdbom, die elk ogen blik kon ontploffen. „Is het daarom maar niet het beste om de lont te doven en de bom te verwijderen?" zo riep hij uit. Kroesjtsjew vroeg Amerika een ein de te maken aan de koude oorlog en zei: „Wc zijn zelfs bereid toe te ge ven dat Dulles in deze door de vol ken niet gewenste oorlog de over winnaar is. Maar maak er snel een einde aan". Hij vroeg om Amerikaan se tegenvoorstellen op de door Rus land voorgestelde ontwerpen voor Berlijn en een Duits vredesverdrag. Het 21e partijcongres heeft in zijn slotresolutie niet. geëist, dat de leden van de „anti-partij-groep" (Malenkow, Molotow Kagano- witsj, Boelganin en Sjepilow) uit de partij worden gestoten. Het congres beperkte zich tot goedkeu ring van de disciplinaire maatre gelen die tegen hen genomen zijn. Jongetje na aanrijding overleden In het St. Ellsabethzlekenhuis Alkmaar is in de nacht van woens dag op donderdag het vierjarig jon getje Nico Ursem uit Alkmaar over leden, dat woensdagavond toen het plotseling de Hoeverweg overstak, door een passerende auto werd over reden. Het ventje werd met een schedelba- sisfractuur naar het ziekenhuis ver- voerd. De bestuurder treft aldus I!!(11IIIIIII!1IIIIII«II!11IN po"tl0 geen schuld. PLANNEN VRIJWEL GEREED VOOR Uitbreiding van huidig ensemble Enkele jaren geleden begon men in het openluchttheater „Tooren vliedt" te Middelburg met het opvoeren van openluchtspelen, op een initiatief van de heer P. Blaauw en van de provinciaal toneeladviseur Jan Lemaire Jr. Uit enkele Middelburgse amateur-toneelverenigingen vormde zich het ensemble „De Opënluchtspelers", met de heer La- maire als regisseur en na die eerste opvoering (van Potgieters „Hoe het weeuwtje in den Hof van Holland gevrijd werd") volgden nog Shakespeares „Vrolijke Vrouwtjes van Windsor" en vorig jaar diens „Getemde Feeks". „De Openluchtspelers" behaalden met de opvoering van deze kluchtige spelen een alleszins verdiend succes, maar tevens zag men zich voor de moeilijkheid geplaatst om voor het komende seizoen wederom met een geschikt stuk te komen. Geen ge ringe opgave, omdat een operflucht- uitvoering nu eenmaal aparte eisen stelt. „Het moet bij voorkeur een kos tuumstuk zijn", zo verklaarde ons de heer Lemaire en hij lichtte die uit spraak toe met de opmerking: „Als je in een openluchttheater gewoon in je colbertje opkomt, is er van geen enkel effect sprake meer". Het ziet er thans naar uit, dat er ook dit seizoen weer een kostuum stuk zal worden opgevoerd, maar ditmaal géén uitgesproken blijspel, hoezeer de titel dit ook zou doen vermoeden. Het ligt namelijk in de bedoeling om begin juli in Middel burg te komen met de prémière van „Tijl Uilenspiegel"; een to neelstuk dat Jan Lemaire Jr. reeds voor de oorlog schreef naar gege vens uit het bekende bock van Charles de Coster en dat hij thans voor „De Openluchtspelers" op nieuw bewerkte. In zijn spel legde de auteur de nadruk op de strijd bare figuur, die Tij] gedurende een periode in de Spaanse bezettings tijd was, zodat de toeschouwers bepaald niet bij voortduring ge confronteerd zullen worden met de streken, die de clown Tijl veelal worden toegeschreven. Lemaires „Tijl Uilenspiegel" (met muziek van Richard Strauss) kreeg in het begin van de Duitse bezet tingstijd een in die dagen uit politie ke overwegingen nogal riskante op voering in ZaandamZónder ri- (Zie slot pag. 5 kol. 5) In Nijmegen is het Nijmeegse meisje Maria Sprengers donderdagochtend in het huwelijk getreden met de Ame rikaan Varick Tunney, de zoon van de Amerikaanse oud-wereldkampioen boksen zwaargewicht, Gene Tunney, de man, die Jack Dempsey tot twee maal toe versloeg. Deze foto toont het bruidspaar met de beroemde vader in vrolijke stem ming op het bordes voor het stad huis te Nijmegen tia de voltrekking van het burgerlijk huwelijlc. Grote schade door brand in New-Yorkse diamantbeurs In een gebouw van twee verdiepin gen, waarin de Newyorkse diamant beurs gehuisvest is, heeft woensdag een brand gewoed, die volgens een schatting welke de brandweer zeer voorzichtig noemde, een schade van twee miljoen dollar heeft veroor- Bovendien worden nog diamanten ter waarde van een half miljoen dollar vermist. Deze brand, die vermoedelijk ont staan is in de kelderverdieping, bracht detectieves bijna even snel ter plaatse als de brandweer. Toen de brandweerlieden arriveerden, waren juweliers in koortsachtige haast be zig de diamanten uit de vitrines bij .elkaar te vegen. Een van de eige naars, Benjamin Fabrikant, vertelde dat het gebouw kostbaarheden ter waarde van verscheidene miljoenen dollar bevatte. De brand richtte grote verwoesting aan op de beneden-etage. De gehe le nacht hield de brandweer schijn werpers op het gebouw gericht en de politie trok er een cordon om. Prinsessen houden vakantie in Sankt Anton Prinses Beatrix zal op 7 februari een korte wintersportvakantie be ginnen in Sankt Anton in Oosten rijk. Zij keert op 17 februari naar Nederland terug. Prinses Irene zal eveneens deze maand voor een kor te wintersportvakantie naar Sankt Anton gaan. Zij zal daar verblij ven van 22 februari tot 1 maart. Meevaller van 1,5 ton voor de schatkist. Wat er op het ministerie van financiën geïnd wordt, wan neer een kruidenier tot de be zwarende ontdekking komt dat hij te weinig omzetbelasting heeft betaald en een huisvader het bedrag van zijn loonbelas ting gewetensvol optrekt naar zijn inkomsten, is in de Staats courant aangetoond in een overzicht van vrijwillig volda ne belastingen, „gewetensgeld". In totaal is in de schatkist van het rijk de afgelopen tijd 168.674,28 gestort aan gewe tensgeld. In de verschillende delen van ons land werden gro te en kleine bedragen voldaan voor té weinig betaalde direc te belastingen, accijnzen, in voerrechten, registratierechten en voor andere onvoldoende vervulde burgerplichten. Deze bedragen reiken van vier gul den en tien cent voor te weinig betaalde dividendbelasting (in Amsterdam) tot 20.000 (in 's-Hertogenbosch. Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Droog en overwegend zonnig weer, maar in de ochtend hier en daar mist. Zwakke oostelijke wind. Aan vankelijk lichte en hier en daar ma tige vorst overdag temperatuur op lopend tot om het vriespunt. ZON EN MAAN 7 februari Zon op 8.12 onder 17.37 Maan op 7.53 onder 17.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1