B B. moet beroep doen op oud-Indiëstrijders WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast VASTE OEVERVERBINDING: ZAAK VAN LANG BELEID AMSTERDAMSCHE BANK NIET ONTEVREDEN OVER 1958 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTERS ANTWOORDEN KAMERLID VISCH Buitengewoon dienstplichtigen aan de beurt als bezetting onder de maat blijft. Van de 78.200 dienstplichtigen, die Seen mobilisatie-oorlogsbestemming ebben en dientengevolge in de B.B. zullen moeten dienen zijn 44.400 oud- Indië-strijders. Daar de B.B.-dienst- plicbt in werking zal treden in veer tien gemeenten en kringen, waar een derde van de Nederlandse bevolking woont, is ook pas een-derde van dit aantal oud-ïndiëstrïjders de dupe van de nieuwe dienstplichtregeling, aldus blijkt uit het antwoord van minister Struycken op vragen van het Kamer lid Visch. In het antwoord van de minister staat voorts, dat het niet mogelijk is bij de bepaling „zonder mobilisatie bestemming" de restrictie in te las sen „zonder dat een beroep wordt ge daan op de oud-Indiëstrijders" aan- ten in het beschikbare aantal plichtigen. Zelfs de Inschakeling van deze veteranen zal volgens de minis ter het personeelstekort niet geheel kunnen aanvullen. Over de suggestie van de heer Visch om buitengewoon dienstplichtigen in te schakelen in plaats van veteranen zegt de minis ter, dat het noodzakelijk is zeker heid te hebben over personeel te be schikken dat gewend is onder disci- Zonïèrtje, 'zomertje we missen, je zó .7. Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand- langers van verkoudheid 2ijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxane! AGRÉ-GOLA Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f 0.98. >m de naam - voor alle zekerheid Woensdagavond om kwart over ne gen arriveerden de sleepboten En Avant X" en En Avant V" van de firma W. Muller uit Terneuzen in de binnenhaven van Vlissingen met een sleep bestemd voor Nigeria. De sleep bestaat uit twee duiobalcken, terwijl op een van deze balcken, een 120 ton metende duwboot is geplaatst, 's Mor gens 11 uur was men uit Antwerpen vertrokken met bestemming Vlissin gen. Vandaag zal bij gunstig weer de sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Go's internationale sleepdienst de sleep overnemen en een begin maken met de ifSOO mijl lange zeereis. (Foto P.Z.C.). pline te werken, omdat dit bij hulp verlening op grote schaal een eerst vereiste is. Tot inschrijving van buitengewoon dienstplichtigen als noodwacht- plichtigen zal worden overgegaan als de personeelsbezetting beneden de maat blijft. In die omstandig heden zal men gedwongen zijn over kostenverhogende factoren heen te stappen als het ontbreken van ge oefendheid en het ontbreken van kader in de groep buitengewoon dienstplichtigen. Hij antwoordde dat het gros der in de vragen genoemde „oud-Indiëstrij ders" deel uitmaakt van de jaarlich tingen 1945 tot en met 1949. Uit déze lichtingen zijn onder andere onder delen van de" territoriale verdediging geformeerd. Een groot gedeelte van het personeel uit deze lichtingen is thans nog mo bilisabel in territoriale onderdelen. Het blijft daarin gehandhaafd tot 1960 en 1961, waarna aflossing met jonger personeel plaatsvindt. De mi nister acht het noodzakelijk ook de eenheden van de territoriale verdedi ging geregeld te verjongen. Een uit breiding van het mobilisabele gedeel te der territoriale troepen is niet mo gelijk, omdat daarvoor de benodigde uitrusting en bewapening niet aan wezig zijn. Nieuwe ontwikkeling in zaak-Lacaze. De Parijse politie heeft woensdag meegedeeld, dat twee van de voor naamste getuigen in de „zaak- Lacaze" hebben toegegeven, dat zij in hun oorspronkelijke verkla ringen hadden gelogen. De „call- girl" Marie Thêrèse Godenèehe gaf toe, dat zij uit eigen beweging naar Jean Laeaze, de 57-jarige di recteur van rijke lood- en zinkmij- nen in Marokko, was gegaan en zich bij hem had beklaagd over zijn neef Jean-Pierre Guillaume met wie zij bevriend was. Deze verklaring bevestigt gedeelte lijk de lezing die Lacaze van het on derhoud heeft gegeven. Marie-Thérè- se handhaafde echter haar verkla ring, dat Lacaze haar vijftien mil joen frank had geboden als zij Guil laume van koppelarij zou beschuldi gen. Lacaze heeft dit steeds ontkend. Volgens hem had Marie-Thérèse naar aanleiding van het gedrag van Guillaume tegenover haar chantage gepleegd. Zij zou hebben gedreigd een schandaal te verwekken als hij haar geen geld gaf. Het fotomodel Dany Nicol gaf toe, dat haar verklaring, dat zij er bij te- woordig was toen Marie-Thérèse schriftelijk verzoek van Laeaze om een onder hóud kreeg, verzonnen was., Zoals békend is Lacaze in staat van beschuldiging gesteld omdat hij een getuige zou hebben omgekocht, nadat zijn nèef een klacht had ingediend. Guillaume beschuldigt Lacaze en diens zuster mevrouw Domenica Walter die hem (Guillaume) in dertijd heeft geadopteerd ervan, dat zij via een valse aanklacht we gens koppelarij de adoptie ongedaan wilden maken teneinde te voorkomen dat hij een aandeel in het familiefor tuin krijgt. Ook zou de familie enige jaren geleden getracht hebben hem te laten vermoorden. Zes verdachten in roze-balletten-schandaal. De 47-jarige Georges Biancheri, ex- eigenaar van twee bekende restau rants in Parijs, die dinsdag in staat van beschuldiging is gesteld m ver band met de zaak van de „roze bal letten", zoals een zcdenschandaal te Parijs wordt aangeduid, wordt be schuldigd van onzedelijk gedrag. De 33-jarige Pierre Sorlut. die als chauffeur bij de Parijse politie heeft gewerkt, is er dinsdagavond van be schuldigd dat hij de ouders van de meisjes gedreigd heeft te zullen ver moorden. Hij zou er bang voor zijn geweest dat zij een aank lacht tegen hem zouden indienen. Hij is de enige van de zés verdachten die in hechte nis wordt gehouden. De overigen zijn op vrije voeten gesteld. Hier is met Sunil gewassen,dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen ër wel bij! Neem meteen het voordelige reuzéSpak Vliegtuig van Amerikaanse weerdienst in zee gestort Een Japans schip heeft gemeld dat het woensdag een brandend vliegtuig in zee heeft zien storten ten westen van de Bermuda-eilanden. Het onge luk gebeurde ongeveer op hetzelfde tijdstip waarop de Amerikaanse luchtmacht berichtte, dat er een vliegtuig van de Amerikaanse weer dienst met 12 man aan boord vermist werd in het gebied van de Bermuda- eilanden. De Amerikaanse kustwacht, diè het bericht van het Japanse schip ook ontvangen heeft, deelde later mee dat dit schip twee uur gezocht heeft naar het verongelukte vliegtuig, maar niets heeft gevonden. De Japanner was gedwongen het zoeken te staken omdat de lading begon te werken. Uit Bermuda en New York zijn vlieg tuigen naar het gebied van de ramp vertrokken. Centrale regering liet Ceram bombarderen. In een communiqué van het hoofd kwartier der Indonesische lucht macht in Djakarta is medegedeeld, dat vliegtuigen van de luchtmacht in het afgelopen weekeinde aart vallen hebben uitgevoerd op concentraties van aanhangers der „republiek der Zuid-Molukken" op Ceram. Difcj, is dè eerste maal. sedert véle maanden dat wordt toegegeven, dat de centrale regering nog steeds strijd levert tegen de R.M.S. op Ceram. De opstand van de aanhangers der R.M. S. .tegen de regering in Djakarta be gon in 1950. Volgens het communiqué werden luchtaanvallen uitgevoerd op con centraties van opstandelingen en op bevoorradingscentra in Sala, Talepe, Tanahbinga, Kalimati en Amasono, op Ceram. MINISTER VAN AARTSEN ANTWOORDDE: Bij dragewet een moeilijke zaak. Bij de beantwoording; van de vragen in de Tweede Kamer over de begro ting van verkeer en waterstaat heeft minister Van Aartsen er woensdag aan herinnerd, dat zijn voorganger, mr. Algera, aan Gedeputeerde Staten een nieuw overleg over de veren op de Wcsterschelde heeft toegezegd in maart of april. De vra3g of mr. Van Aartsen deze toezegging gestand zal doen, heeft hij bevestigend beant woord. Voorbarig vond de bewindsman het te zeggen, dat het vervoer over de Westerschelde teruggelopen is na de verhoging van de tarieven. Er zijn hierover nog geen definitieve gege vens. Zij worden verzameld om tij dens de conferentie in maart of april dienst te kunnen doen. De vaste oeververbinding noemde hij een vraagstuk van Vreselijk lang beleid. Het is zd. onmogelijk om het nu aan de orde te stellen, alleen al om financiële redenen. Een vaste oeververbinding zal hon derden miljoenen guldens kosten en vele technische moeilijkheden opleveren. Het probleem heeft bo vendien internationale kanten. De minister vond het verstandig er met zoveel meer over te spreken. Men zou er trouwens met één vas te oeververbinding niet zijn. Dag bladen in Zeeland spreken al van twee vaste verbindingen. Men ver- lieze niet uit het oog, dat de veren tooh zouden moeten blijven varen. De bewindsman vond het alles .niet gemakkelijk op te lossen en zeker niet op korte termijn. Ook de Bijdragewet Deltawerken, waarnaar met verlangen wordt uitge zien, achtte hij een moeilijke zaak. De munster verzekerde, dat alles in het werk gesteld wordt om deze wet tot stand te brengen en dat de rege ring van het belang van een spoedige indiening overtuigd is. Op een vraag, of de belanghebbenden inzake de Pluimpot voldoende schade loos gesteld worden, antwoordde mr. Van Aartsen, dat deze schadeloosstel ling geschiedt op grond van een wet van 1904 en volgens de in die wet voorgeschreven procedure. Voor een verbinding- naar Goeree- O verf lak lcee zou het rijk een groot bedrag moeten investeren. Tegenover een vervroegde investering zou de ze kerheid moeten bestaan, dat het geld uit tolheffingen terugkomt. Tenslotte deelde de minister nog mee, dat rijkswaterstaat bezig is met plan nen voor een proefinstallatie voor het Veerse Gat en dat wat de verplaatsing van de Veerse vissers betreft, de ge dachten uitgaan naar een haven in Colijnsplaat. De waterverbindingen in westelijk Noord-Brabant behoeven verbetering, zo erkende de minister. De binnen scheepvaart in dit deel van het land heeft zijn aandacht. INFLATOIRE DRUK GEANALYSEERD Dividend van twaalf procent voorgesteld Rekening, houdend met de algemene conjunctuurontwikkeling is de Am- sterdamsche Bank' N.V. niet ontevre den over de ontwikkeling van het be drijf in 1958. De omzetten zijn we derom toegenomen. De totale omvang der aan de bank toevertrouwde mid delen laat weer een stijging zien.. De debiteuren-uitzettingen verminderden van 785 tot 702 miljoen in over eenstemming met de daling van de economische activiteit. De interest rekening vertoont een lichte achter uitgang; van 44.6 tot 43.4 mil joen waarvoor de vermindering van de debiteurenportefeuïlle en de uit zetting der daardoor vrijkomende middèlen op de geldmarkt een duide lijke verklaring vormen. De op provisiebasis werkende be drijfsonderdelen hebben zich op eer bevredigend peil gehandhaafd. De opbrengst van emissies en syndica ten vertoont een verheugende stij ging van 2.8 tot 4.1 miljoen. Ook stemt tot voldoening, zegt het ver slag, dat ondanks de toegenomen Plaatsing van Indische Nederlanders in Amerika. De heer T. Cnossen, ondervoorzitter van het emigratiebestunr heeft een oriënterende reis in de Verenigde Staten gemaakt om de plaatsing van Indische Nederlanders te onderzoe ken. De emigratie van 9000 personen, voornamelijk naar Calïfornië, Oregon, Washington alsmede Arizona en Co lorado, zal vrij eenvoudig zijn. In ons land moet naar de mening van de heer Cnossen echter een des kundige en welbewuste selectie plaatsvinden. De leeftijdsgrens moet op 40-45 jaar worden gesteld. Voor mensen, die niet geschikt zijn voor harde arbeid, is het moeilijk een positie te vinden. Voor vrouwen met kantoorervaring is dit gemakkelijker, mits de kennis van het Engels vol doende is. Personen met technische aanleg, spe ciaal op elektrotechnisch gebied, kun nen met weinig moeite aan de slag komen. In de landbouw is weinig of geen plaats. Vaklieden als kleerma kers, schoenmakers en timmerlieden zijn gemakkelijk te plaatsen. Hoe sterker het contact met oud- Nederlanders of met een der kerken is, hoe gemakkelijker men slaagt, aldus het rapport van de heer Cnos sen. Driekwart eeuw kloosterlinge In een van de Bossche kloosters is dinsdag het 75-jarig kloosterfeest ge vierd van de 97-jarige zuster Basi- lissa (mej. Heister uit Netterder in de Achterhoek). Meisje stal f 1.50 vijf weken gevangenis Een rechter te Vanderbijlpark, nabij Johannesburg in Zuid-Afrika, heeft een 21-jarig negermeisje tot vijf we ken gevangenisstraf veroordeeld we gens diefstal van 2 schilling 9 pence (circa 1.50). Het was de eerste maal dat het meisje met de strafrechter in aanraking kwam. bedrijvigheid de onkostenrekening geen verdere stijging te zien geeft. Het aantal personen in dienst van de bank aan het eind van 1958 was 4897. Dit betekent wederom een da ling vergeleken met eind 1957. Voor 'Bouw en' verbouwing van ver schillende kantoren en voor de aan schaffing van nieuw kantoormateri- eel werd 3.3 miljoen ten laste ge bracht van de winst- en verliesreke ning. De winst- en verliesrekening sluit met 18.9 miljoen. Krachtens de statuten moet hiervan 500.000 aan het reservefonds worden toe gevoegd. Aangezien een verdere versterking van de open reserve gewenst wordt geacht, wordt voor gesteld 4.5 miljoen aan het re servefonds toe te voegen, waardoor dit stijgt tot 49 miljoen. Voor gesteld wordt 4 pet. dividend op de preferente en 12 pet. (onveran derd) op de gewone aandelen. Na bestemming van 3.2 miljoen voor tantièmes, resteert 394.000, dat op nieuwe rekening wordt overge bracht. Het verslag behelst een uitvoerig economisch overzicht, waaraan het volgende is ontleend: Twee factoren waren het in hoofdzaak die de diep te van de economische recessie be paalden. 1. De daling van de voor raden in alle geledingen van het be drijfsleven. 2. De achteruitgang van de investeringen. De directie wijst op het gevaar van een constante in flatoire ontwikkeling. Elke hoogcon junctuur draagt inflatoire elementen in zich. Wanneer de daaropvolgende recessie geen gedeeltelijke correctie meer geeft op die inflatie, moeten we ernstig" rekening houden met een niet-aflatende muntontwaarding. De oorsprong van deze inflatoire druk is drieërlei: 9 De institutionele loonvorming (de loonvorming die tot stand komt door onderhandelingen tussen or ganisaties) heeft de neiging om de nominale lonen onophoudelijk op te voeren. Inplaats van naar aen stijging van het nominale loon te streven ware het veel logischer en gezonder te streven naar een verhoging van het reële loon door de prijzen der produkten aan te passen aan de daling van de produktiekosten, die het gevolg ls van de stijgende ar- beidsproduktivïteit. De overheid en haar begrotings- politiek. Het algemene beeld van de vlottende schuld in de meeste landen is weinig verheffend en vele regeringen, die geenszins de weg van de inflatie wensen, hebben in feite zich toch niet daarvan kun nen distanciëren. De activiteit van het bedrijfs leven, vooral tijdens hoogconjunc tuur en volledige bezetting van het economische apparaat, wanneer de investeringen vooruitlopen op de besparingen. Van deze drie infla toire elementen schijnt de loon- vorn- -ng op- de duur de belangrijk ste te zijn. Ten aanzien van Nederland consta teert de directie, dat hier meer zelf kritiek en meer zelfbeperking in euvele ontwikkelingen werd getoond dan in menig ander land. De hier ge troffen maatregelen zoals bestedings beperkingen en verltrapping van het kredietpotentieel waren bedoeld om Het kwaad in de Wortel aan te tasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5