PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT VLIEGTUIG NEERGESTORT TE New-York: 65 doden Russen lieten konvooi van Amerikanen vrij Minister Klompé opende nieuw dorpshuis in Wolphaartsdijk EENZAAM BILT In mist en motregen Vandaag... PASSAGIERSVLIEGTUIG MAAKTE DUIK VAN 9 KILOMETER Auto te water: drie doden maar niet alleen EENZAAM MAAR NIET ALLEEN DE LEVENSHERINNERING VAN PRINSES WILHELMINA VANAF 10 FEBRUARI AANSTAANDE IN DE P.Z.C. VERWACHT 202e jaargang - no. 30 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 febr. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—- „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 PZ.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g' 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841: Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red tel 2425. adm tel 2094. INCIDENTEN IN BERLIJN De Russische militaire autoriteiten hebben de vijf Amerikaanse militairen, die met vier vrachtwagens bij de grenspost Mariënborn werden vastgehou den, woensdag vrijgelaten. In totaal zijn de vijf Amerikanen 56 uur lang de gevangenen van de Russen geweest. De politieke adviseur van het Ame rikaanse leger Burns had twee en een half uur met de Russen onder handeld in de controlepost, waar eerder Amerikaanse officieren geen resultaat hadden geboekt. Enkele mi nuten na zeven gingen de lichten'van de wagens aan en reden de soldaten steeds harder voorbij de Russische en westelijke controlepost West- Duitsland binnen. Zonder te stoppen gingen ze door naar hun basis. Bürns verklaarde dat de Russen hun eis, dat de Amerikaanse wagens door de Russische controlepost moesten worden onderzocht hadden laten val len. Propaganda De molen van de verkiezingspropa ganda draait thans in Nederland op volle toeren. Meer dan vroe ger speelt deze propaganda zich thans af voor radio en televisie. Dat is zo geworden zonder dat men de mening heeft gevraagd van de Ne derlandse radioluisteraars en televi siekijkers. Jammer is dat wel, want er zouden waarschijnlijk opmerkelij ke en duidelijke uitkomsten zijn ver kregen bij een opiniepeiling. Vermoedelijk wenst de grote meer derheid van de luisteraars en kijkers helemaal geen politieke televisie- of radio-uitzendingen. Ze vinden die uit zendingen alleen maar vervelend. En wat te denken van de vraag of er luisteraars én kijkers zijn, die zich laten amuseren of voorlichten door propagandisten van een andere partij dan die waaraan zij reeds hun hart verpand hebben Ook op die vraag zou het antwoord vermoedelijk heel leerzaam zijn en uitwijzen, dat zo ongeveer niemand bereid is te luisteren of te kijken naar andere propaganda, dan die van zijn eigen partij. Men bereikt met deze propaganda dus heel weinig, tenzij men de propaganda hoofdzake lijk ziet als een geestdrift-injectie voor het eigen publiek. Maar ook dan nog moet men voor al met het telvisie-medium heel voorzichtig zijn, want daaraan kleeft een bijzonder gevaar. Niet alle politieke redenaars zijn prachtacteurs op het televisiescherm. Zij hebben ook niet allen onder de felle belichting van het televisieto neel de nobele, rustgevende en ver trouwenwekkende gelaatstrekken, die een spiegeling van hun oprecht ge moed zouden zijn. Integendeel! Er zijn er nogal wat van wier gelaatstrekken beslist geen wervende kracht uitgaat. Nu is het misschien wat veel gevergd om van politieke redenaars te eisen, dat ze ook nog bekwame televisie-acteurs zijn, maar als ze dat nu écht hele maal niet zijn en er ook geen grein tje- aanleg voor hebben, dan zitten de televisiekijkers toch wel vaak met een meewarig gezicht naar het tele visiescherm te kijken, zelfs als het een redenaar van hun eigen partij betreft. Sprekers, die totaal ongeschikt zijn voor het televisie-medium bereiken alleen maar een tegengesteld resul taat: in plaats van hun volgélingen te inspireren, wekken ze verveling. Dit gevaar van verveling wekken kleeft niet alleen aan de televi sie. Het dreigt op vele gebieden van de verkiezingspropaganda en in het bijzonder op het gebied van de kritiek. Het is uiteraard onvermijdelijk, dat men bij verkiezingen kritiek uit oefent op andere politieke partijen, maar laat die kritiek kort en krach tig zijn! Dus: geen ellenlange politieke ge schriften met afkamming van de te genstanders en geen minutenlange verwijten voor radio en televisie over wat anderen aan dwaasheden of slechtheden hebben begaan. Want... zelfs de eigen volgelingen lezen, luisteren of kijken nauwelijks naar die stukken. Ze worden er al leen maar door verveeld. De „Leeuwarder Courant" ^onafhan kelijk) betwijfelde zélfs of ook de normale folders en verkiezingsbiljet ten wel het vele geld waard zijn, dat daaraan wordt besteed. En het blad concludeert dan: Zeker niet, wanneer de tekst zo goed koop en simpel is samengesteld als than3 dikwijls het geval is. Ook als de gewone man niet elke bewering kan controleren, dan nog heeft hij zijn intuïtie, zijn aanvoelen van de dingen. En daar vertrouwt hij meer op dan op wat woordenrijke schrij vers en sprekers hem gelieven voor te houden. Als hij nu werkelijk eens echt aan het denken gezet werd... De Amerikaanse regering had reeds nota naar Moskou gezonden, waarin het vasthouden van het kon vooi een schending van het toegangs recht tot Berlijn werd genoemd. Pre sident Eisenhower maakte woensdag middag melding van een krachtig protest tegen het vasthouden van het konvooi. Het Brtse militaire opperbevel in Berlijn heeft bij de Sowjet-over- heid in Berlijn geprotesteerd te gen het aanhouden door een Sow- jet-ambtenaar van een- Britse le- gervrachtaut© op haar weg van West-Berlijn naar West-Duitsland, De woordvoerer verklaarde dat de vrachtauto bij Helmstedt door de Rus was geïnspecteerd en dat' de chauffeur, die alleen in de auto zat, dit niet had kunnen verhinde ren. Het oponthoud had slechts enkele minuten geduurd. Maar voortaan zullen chauffeurs niet meer alleen in militaire vracht wagens tussen West-Berlijn en West-Duitsland mogen rijden, al- dus een bekendmaking van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen. 1 viert San Marino zijn onaf- harikelijkheidsdag en Mexico zijn „grondwetsdag". wordt in de Staatsopera te m Wenen het traditionele opera- bal gehouden. Een nieuw vliegtuig van de American Airlines is in de nacht van dinsdag op woensdag, toen het bij mist en motregen trachtte te landen op het vlieg veld te New York, neergestort in de East River. Vijfenzestig mensen hebben het leven verlo ren. Aan boord bevonden zich vijf bemanningsleden en 68 pas sagiers. Elf mensen konden le vend uit het ijskoude water worden gehaald, drie van hen zijn later in het ziekenhuis ge storven en anderen verkeerden gisteren nog in levensgevaar. Tot dusver zijn 25 stoffelijke resten geborgen. Het vliegtuig, een toestel met tur bine-propelleraandrijving van het ty pe Lockheed-Èlektra brak bij het neerstorten in de rivier, die ter plaat se ondiep is, in tweeën. Het toestel scheen geen moeilijkhe den te hebben, toen het zich meldde voor de landing. Het was op dat mo ment zes'en een halve kilometer van het vliegveld verwijderd. Een der overlevenden heeft verteld dat het toestel totaal onverwacht is neergestort. Een andere meent een explosie te hebben gehoord, toen het vliegtuig het water raakte. Deze ex plosie is ook gehoord door een schip per van een sleepboot, die de eerste slachtoffers oppikte. Het reddings werk wordt door de mist belemmerd. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. Volgens een deskundige van de raad voor de luchtvaart kan de ramp niet aan het weer worden toegeschreven. Er -viel een motregen, er hing een lichte mist en het zicht was ongeveer 3,5 km. De 59-jarige gezagvoerder Albert de Witt, die na een vlucht van Chicago het pas een week geleden in gebruik genomen toestel met behulp van de instrumenten aan de grond wilde zet ten, had al dertig jaar ervaring bij de „American Airlines". Hij had ruim 28.000 vlieguren op zijn naam staan. Hij behoort tot de vermisten, evenals de 22-jarige stewardess Mae Markides. Naar verluidt warén alle inzittenden Amerikanen. De acht overlevenden, onder wie drie leden van de bemanning, werden door de opvarenden van een sleepboot red. De tweede stewardess, de jarige Joan Zeiler, verkeert nog in levensgevaar. De 8-jarige Robert Sul livan is de enige overlevende van een gezin van vijf. Zijn moeder overleed kort nadat zij was gered. Zijn vader en zijn twee znsters behoren tot de vermisten. De passagiers van een straalvliegtuig van de Pan American Airlines heb ben dinsdagavond enige angstige ogenblikken beleefd doordat het toestel een steile duik van 9000 meter deed als gevolg van moeilijkheden met de automatische piloot. De menselijke piloot slaagde er echter op een hoogte van ongeveer 1800 meter in het vliegtuig weer recht te krijgen en veilig op het vliegveld van Gander op Newfoundland te landen. Er bevonden zich 114 passagiers, onder wie de acteur Gene Kelly en tal rijke journalisten die de nieuwe Parijse mode hadden verslagen, en tien bemanningsleden aan boord van het toestel, een „Boeing 707". De duik duurde slechts korte tijd en cr werd niemand gewond. De passagiers werden met een andere Boeing naar New York overge bracht. In de nacht van dinsdag op woens dag is op de grens van Utrecht en de gemeente Maartensdijk een perso nenauto te water geraakt. Van de vier Inzittenden kwamen drie om het leven. De echtgenote van de bestuur der zag nog kans uit de auto te ko men en werd later met een shock naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De slachtoffers zijn de 41-jarige Hil versummer G. van Altena, die be stuurder was, en de beide 25-jarige beroepsmilitairen van het marine opleidingskamp te Hilversum H. J. Oenen uit Haarlem en P, Jansen van 't Laar. Toen dé auto te water geraakte on gedeeltelijk onder het ijs schoot, is mevrouw Alteha er uitgeslingerd. Zij- zag kans de weg te bereiken. Daar heeft zij ongeveer tien minuten: gestaan voordat een passerend auto mobilist, een kustschïlder uit Laren, haar te hulp kwam. Deze heeft nog getracht via het ijs de wagen te bereiken en het portier van de auto te openen, hetgeen niet gelukte. Baby gestikt in de wieg. Woensdagochtend werd de nog geen twee maanden oude baby van dè familie J. van der P. in Zandvoort dood in het wiegje aangetroffen. Het bleek dat het meisje door een losge woeld dekentje was gestikt. EERSTE OFFICIËLE DAAD IN ZEELAND Fraai en doelmatig gebouw ten dienste van de dorpsgemeenschap DE MINISTER VAN MAAT SCHAPPELIJK WEEK, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft woensdagmiddag in Wolfaarts- dijk het nieuwe Dorpshuis ge- opend, waarmee zij tevens haar eerste officiële daad in de pro vincie Zeeland verrichtte. „Ik was nog niet in Zeeland ge weest en met de verkiezingen in het vooruitzicht moest het er nu toch eens van komen..." ver klaarde Hare Excellentie. Niettemin bleek zij er terdege van op de hoogte hoe het dagelijkse leven in dit Beve- landse dorp reilt en zeilt. Zelfs nam zij een „duik" in de ge schiedenis, waarbij zij wist te verklaren, dat Wölfaartsdijk na de 14e eeuw door ongeveer twintig watersnoodrampen is getroffen. Grote waardering zei- de zij te hebben voor de bewo ners van dit dorp, die m het verleden en ook nu weer na de ramp van 1953 niet bij de pak ken hebben neergezeten, maar Woensdagmiddag opende de minister van maatschappelijk werkmej. dr. Af. A. M. Klompé, het nieuwe Dorps huis te Wolphaartsdijk, Op de foto betreedt zij mét burgemeester B. H. O. ter Haar Romeny het nieuwe ge bouw. (Foto P£.C.). OP 10 FEBRUARI aanstaande verschijnt het reeds enige maanden geleden aangekondigde boek door H.K.H. prinses Wilhelmina. Voor dit werk geschreven door de Vrouw, die vijftig jaar lang de kroon der Nederlanden fier en met ere droeg bestaat aller- wege, niet alleen binnen de grenzen, maar ook.in het buitenland, een uitzonderlijke belangstelling. Wij zijn daarom bijzonder ver heugd, dat de P.Z.C. er in geslaagd is de publikatierechten te verwerven van een groot deel van dit boek. Reeds op de dag van verschijning dinsdagmor gen 10 februari aanstaande zullen wij de eerste fragmenten uit „Eenzaam maar niet alleen" publi ceren. Wij stellen ons voor om in de loop van de dan volgende weken circa acht volle pagina's van ons blad aan dit opmerkelijke boek te wijden. Deze publikaties zullen geïllustreerd zijn met foto's uit het boek en uit eigen archief. met frisse moed en taaie vol harding het herstel ter hand hebben genomen. Minister Klompé kreeg volop de ge legenheid te constateren, wat er zoal de laatste jaren in Wolphaartsdijk tot stand is gekomen. Nadat zij was wel kom geheten in de raadzaal van het gemeentehuis, toonde burgemeester B. H. C. ter Haai- Romeny de minis ter de plannen voor de bouw van een interkerkelijk bejaardencentrum. Als minister van maatschappelijk werk legde mej. Klompé juist hiervoor gro te belangstelling aan de dag. De bur gemeester bood haar voorts een exem plaar aan van het gemeenteblad, waarin zij zelf enkele regels had ge schreven.'Zelfs was er een foto van Hare Excellentie in het blaadje afge drukt, hetgeen haar de verbaasde op merking ontlokte: „Hoe komt U daaraan? „Het bleek een foto te zijn, die vijf jaar geleden van minister Klompé in Straatsburg was ge maakt Na deze ontvangst in het bijzijn van de gemeenteraad, vertrok het gezelschap naar' het nieuwe Dorps huis, waar het vierjarige burge meestersdochtertje Liesbeth de minister een boeket bloemen aan bood. Luchtig en vrolijk In de grote zaal van het nieuwe Dorpshuis, die plaats biedt aan 250 bezoekers, sprak burgemeester Ter Haar als voorzitter van de Stichting „Ons Dorpshuis" een woord van wel kom tot minister Klompé, het lid van Gedeputeerde Staten A. Schout, oud burgemeester S. A. N. van Oeveren, het hoofd bureau Zeeland van het mi nisterie van maatschappelijk werk, de heer S. J. G. van Leeuwen, de di recteur van de stichting Zeeland van Maatschappelijk en Cultureel werk, mr. J. F. Hornstra, de plaatselijke predikanten ds. K. van Liere en ds. (Zie slot pag. 7 kol1 Geldig tot hedenavond AANHOUDEND DROOG. Droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige oostelijke wind, middagtemperaturen enkele graden boven het vriespunt. ZON EN MAAN 6 februari Zon op 8.14 onder 1735 Maan op 6.58 onder 16.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1