In veertien minuten werd begroting van Zaken Overzee behandeld Strijd om erkenning van Anastasia herleeft weer TELEVISIE ALS CONCURRENT VAN HET AMATEURTONEEL klAtiKBORD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een aantal van de kwesties, die de heer Zegering Hadders aan de minis ter, mr. Van Aartsen, had voorge legd, roerden ook de andere afgevaar digden, die bij dit begrotingshoofd stuk het woord voerden, aan. Op het spreekgestoelte verschenen de heren Posthumus (p.v.d.a.), De Ruiter (c. Achterstand bij wegenbouw in ons land wordt steeds groter (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag slechts veertien minuten nodig gehad om de begroting 1959 van het departement zaken overzee te behandelen en goed te kernen. De heer De Graaf (k.v.p.) deelde namens de vaste Kamer commissie mee, dat de commissie zich het recht voorbehoudt na de verkie zingen het verslag van de parlementaire missie over Nieuw-Guinea alsmede het antwoord van de regering daarop, uitvoerig te behandelen. Hoewel deze afgevaardigde ermee akkoord ging, dat onder de huidige omstandigheden geen beleidsvragen aan de orde komen, meende hij, dat de regering toch haar aandacht en studie moet geven aan het vraagstuk over de status en de rechtspositie van de ambtenaren in Ned. Nieuw-Guinea. Het nieuwe kabinet moet straks over objectieve gegevens beschikken, aldus het stand punt van de heer De Graaf. Minister Helders zei, dat de regering met grote aandacht kennis heert ge nomen van het verslag' van ae paue- mentaire missie naar Nieuw-Guinea. Wat de positie van de ambtenaren De- treft, gaf de bewindsman de stellige verzekering, dat de regering zal wei- ken in de door de heer De Graaf ge wilde richting. De minister ging met in op Paul de Groot, de C.P.N.- fractievoorzitter, die had betoogd het de hoogste tijd te achten, dat Ne derland de kwestie-Nieuw-Guinea op lost door het aan Indonesië af te staan." Voordat de Kamer aan deze begro ting begon, was er een debat geweest over de wijze van begrotingsbehande ling. Voorzitter Kortenhorst wees op het karakter van het kabinet-Beei, dat zich slechts een beperkte taak voor een korte tijd heeft gesteld. In deze situatie is het controlerecht van de Kamer aan banden gelegd. De fractieleider van de P.v.d.A., mr. Burger, zei zich al akkoord te hebben verklaard met een techni sche behandeling van de begrotin gen, zoals het kabinet-Beel wenst. Vragen, die actueel zijn en die gaan over zaken, waarvan de re gering een beslissing voorbereidt, moeten worden beantwoord. De Kamer aanvaardde het voorstel van de voorzitter inzake de rege ling der werkzaamheden, met aan tekening, dat de heer Gortzak en zijn politieke vrienden geacht wil len worden tegen te hebben ge stemd. VERKEER EN WATERSTAAT. De achterstand bij de wegenbouw in ons land wordt steeds groter, vooral in die gebieden, waar de regering in verband met de zesde industrialisatie nota industriekernen in het leven wil roepen of de bestaande verder wil ontwikkelen. Voor de derde maal is nu voor nieuwbouw van wegen 60 miljoen minder uitgetrokken dan mi nister Algera bij de behandeling van de begroting voor 1957 aan de Eerste Kamer voorrekende nodig te hebben om bij te blijven. De achterstand, die nu is bereikt,,zou niet meer ingelopen kunnen worden, aldus de liberale af gevaardigde, de heer Zegering Had ders, over de begroting van verkeer en waterstaat. h.), v. d. Heuvel (k.v.p.), Kodde (s.g. p.), Gortzak (comm.), v, d. Zaal (a. r.), Borst (c.p.n.), Ver-kerk (a.r.) en mejuffrouw' Schilthuis (p.v.d.a.). De heer Posthumus informeerde of de minister bereid is samen met zijn col lega van buitenlandse zaken aan de Belgische regering inlichtingen te vragen over de Rijnvaartpremies. In de beperking door Engeland van het K.LJVÏ.-verkeer met Singapore zag hij een symptoom van een een voudig machtsspelletje. Een oplos sing achtte hij alleen mogelijk, indien Europa een sterke macht wordt. Deze afgevaardigde meende verder, dat. Schiphol achterop dreigt te geraken door de stagnering'bij de bouw van een nieuw stationsareaal. Men vroeg om een betere naleving van het rijtijdenbesluit, men pleitte voor een spoedige verbetering van de buitenhaven van Scheveningen en voor verbetering van de waterhuis houding in het oosten van het land, voor zondagsrust in de binnenvaart, voor oplossing van de Eems-Dollard- kwestie, opdat Delfzijl niet in het ge drang komt en voor een regeling be treffende'het autorij-onderwijs. JAARVERSLAG N.A.T.U. Overheid zal helpende hand moeten bieden In het jaarverslag over 1958 van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) wordt vermeld, dat de organisatie zich verleden jaar niet in zo'n snel tempo kon ontwikkelen als dat in 1957 het geval was. Ondanks het feit, dat de rijkssubsidie niet werd verhoogd, onderging het scholingswerk een aanzienlijke uit breiding. In september werden in sa menwerking met het Werkverband Katholiek Amateurtoneel driejarige basisopleidingen voor amateurregis seurs begonnen in Leeuwarden, De venter, Alkmaar en 's-Gravenhage. Aangezien ook voor 1959 de rijks subsidie gefixeerd bleef op het bedrag van 1957, kon men eind 1958 niet overgaan tot de aanstelling van een provinciaal toneeladviseur in Fries land. In de provincies Groningen, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland en Zeeland zijn nu gewestelijke ad viescolleges ingesteld; dit voorjaar komt er waarschijnlijk ook een in Zuid-Holland. Het contact met de zusterorganisa ties in Vlaams België werd versterkt door toneeluitwisselingen van de technische commissie ter uitvoering van het Nederlands-Belgisch cultu reel akkoord. Op 31 december 1959 waren bij de N.A.T.U. 1169 verenigingen aange sloten; 76 meer dan een jaar daar voor. In het jaarverslag wordt gezegd, dat de televisie het in bepaalde delen van het land vele verenigingen moeilijk maakt zich staande te houden. Naar de mening van het hoofdbestuur zal het amateurtoneel zich tegen de con currentie van de televisie moeten en kunnen wapenen door energiek de verbetering van het repertoire en het spelpeil ter hand te nemen. Het hoofdbestuur besluit met de ver klaring, dat met name de overheden van hoog tot laag de helpende hand dienen te bieden bij het streven het amateurtoneel op een hoger plan te brengen, opdat de culturele zelfwerk zaamheid van vele landgenoten vei liggesteld en gestimuleerd zal wor den. Hulp voor bouw van huizen door Nederlandse emigranten De regering heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp voorgelegd tot goed keuring van de op 21 januari gesloten overeenkomst tussen het Amerikaan se „Development Loan Fund" en het koninkrijk der Nederlanden, waarbij een definitieve regeling is getroffen voor de lening van het Amerikaanse fonds van drie miljoen dollar. Met dit geld zal de Nederlandse re gering woningbouwverenigingen in Australië helpen bij het bouwen van woningen voor Nederlandse emigran ten. Tevèns is een wetsontwerp inge diend, waarbij voor de tegenwaarde van de Amerikaanse lening een post wordt opgevoerd op de begroting van sociale zaken en volksgezondheid, omdat via dit denartement het voor schot aan de Nederlandse woning bouwverenigingen in Australië zal worden verleend. Op Malta werd uit protest gestaakt. Gouverneur Laycock van Malta heeft dinsdag in zijn jaarlijkse rede tot de Maltese geestelijkheid gewaarschuwd tegen het communistische gevaar op Malta. „De communistische macht hebbers achter het IJzeren Gordijn schijnen de toestand op ons eiland rijp te achten voor infiltratie op gro tere schaal", aldus sir Robert, die in dit verband ook wees op de grote voorraden communistische literatuur die op het eiland ingevoerd wordt. Hij drong er voorts op aan te stre ven naar de terugkeer van de demo cratie en verklaarde zich een vurig aanhanger van herstel van het bin nenlandse zelfbestuur op Malta. Na de ongeregeldheden van april vorjg jaar had hij geen andere keus gehad dan de macht over te nemen. Dom Mintoffs Maltese labourpar- tij beroemde zich dinsdagochtend op een „totale zege" in haar po gen om het dagelijks leven op het eiland te verlammen als een rouwbetoging tegen de parlemen taire goedkeuring op de opschor ting van de Maltese grondwet. Het havengebied lag verlaten. Slechts de helft van de arbeiders ging op de scheepswerf aan het werk, maar in andere industrie wijken lag alles stil. Een derde van het overheidspersoneel werk te, maar in de straten van Valetta was het vrij druk. Prins Bernhard heeft het ere-voor- zitterschap aanvaard van de Euro pese beweging in Nederland bewe ging van Europese federalisten. Op een nader te bepalen datum zal de prins als ere-voorzitter worden ge ïnstalleerd. De Italiaanse zanger Doménico Mo- dugno is met zijn lied Piove(het regent) winnaar geworden van het Italiaanse Song Festival in het ca sino van San Remo. De foto toont de zanger met zijn vrouw, verschanst achter de bekers, die hij heeft gewonnen. Hij zal in Cannes voor Italië uitkomen in de finale van het Eurovisie Song Festi val. Wanbetalers gaan in Gemert naar een „strafkolonie" Het college van B. en W. van Gemert heeft van de raad een krediet ge kregen ten bedrage van 108.000, voor de bouw van 12 „ongerieflijke" woningen, die op enige afstand van de dorpskom als een soort „straf kolonie" zullen dienen voor een aan tal gezinnen in Gemert, die een grote achterstand hebben in de betaling van huur aan de gemeente. De gemeente heeft door 'deze wan betalers, die al vele maanden huur (tien tot twaalf gulden per week) achter zijn, een strop van bijna vijf tienduizend gulden. Er zijn in Ge mert tientallen gezinnen, die regel matig een flinke huurachterstand hebben. Er zijn zelfs tachtig gezin nen die van het plaatselijk burger lijk armbestuur een bijdrage krijgen om de huur te kunnen betalen. Van beslaglegging kan meestal niets ko men omdat de radio, televisie, stof zuiger, wasmachine of andere dure stukken, op afbetaling gekocht, nog eigendom van de handelaar zijn. Vol gens burgemeester De Bekker is het gehele probleem te wijten aan de snelle groei en industrialisatie, waar in de mens vaak geestelijk niet is meegegroeid. VERHOREN VAN GETUIGEN IN AMERIKA MOTORRIJDER I. Motorrijder Luca Bratevich ging in Toronto naar de gevangenis omdat hij onder invloed van alcohol had gereden en achter uit door een rood stoplicht was ge gaan. MOTORRIJDER II. Oliver P. Bar ber, die eveneens op een motorfiets had gereden, kreeg van de rechter in Hartford (V.S.) een boete van 200 dollar ondanks zijn verklaring dat zijn onduidelijke taal was te wijten aan een loszittend gebits plaatje, zijn waterige ogen aan een astmatische toestand en zijn waggel- gang aan het feit, dat in zijn jeugd bij een ongeluk enkele van zijn voetpezen werden beschadigd. Dit is Gustav Angstmann, die bewees dat een naam niets met de eigen schappen van de drager heeft te ma ken, door in zijn eentje in Zurich de beruchte Engelse misdadiger Donald Hume te overmeesteren, die in Zu rich zijn zoveelste overval had ge pleegd, waarbij hij een man doodde en een andere ernstig verwondde. Het gemeenteraadslid Siéber (rechts) heeft de heer Angstmann met zijn moed gecomplimenteerd en hem een beloning van 10.000 Zwitserse fran ken uitgereikt. De uniteitscommissie van de Unltas Fratrum (Broedergemeenten) onderzoekt de mogelijkheid om in oktober a.s. Ir Zeist een theologische leergang te hou den voor jonge predikanten en oudere theologische studenten van Broederge meenten uit de gehele wereld, omvattend zowel de kerk als de Hernhutterzending. Men wil cursisten uitnodigen uit Afrika, Amerika en Europa. Een Westduitse rechter zal op 13 maart in New York getuigenverhoren afnemen in een poging het raadsel, dat bijna, een lialve eeuw de hoog ste Europese adel bezighoudt, tot oplossing te brengen, namelijk het 'raadsel Anastasia. Rechter Heinrich Backen, lid van de civiele recht bank te Hamburg, hoopt dat een groep van belangrijke Amerikaanse en Canadese getuigen enig licht zal brengen in de zaak. Hij zal ook in Montreal (20 maart) en in Toronto (23 maart) verhoren afnemen. Rechter Backen wordt vergezeld door de Hamburgse advocaten Paul Leverkühn en baron Giinther von Berenberg-Gossler, respectievelijk optredend voor mevr. Anna Anderson en de hertogin Barbara von Mecklenburg, die de aanspraak van mevr. Anderson, groothertogin Anastasia te zijn, betwist. Het raadsel dat deze mannen zul len trachten op te lossen, heeft niet alleen de Europese konings huizen en adel beziggehouden, maar ook miljoenen over de ge hele wereld. Het inspireerde Holly wood tol een film met Ingiid Bergman in de titelrol die haar een „Oscar" opleverde en le verde stof voor allerlei elkaar te gensprekende publikaties op. Op 17 juli 1918 weerklonken scho ten in het souterrain van het huis Ipatiew in Jekaterineburg in de Oeral. Geveld door de kogels zo vermeldt de geschiedenis vielen tsaar Nicolaas H van Rus land, zijn gemalin en hun vijf kin deren. De stoffelijke resten wer den in een mijnschacht geworpen. Twee jaar later, in 1920, beweerde een naamloze patiënte in een in richting voor geesteszieken in Berlijn, die bijna verdronken uit een kanaal was gevist, Anastasia, de jongste dochter van de tsaar te zijn. Zij beweerde op miraculeuze wijze gered te zijn door Tsjai- kowski, een lid van het vuurpelo ton* dat het keizerlijk gezin had vermoord. Voor een wantrouwende wereld ivas haar identiteit echter niet eenvoudig vast te stellen en een polemische strijd ontbrandde bo ven haar hoofd. Onder de aristo cratie, die verwant was aan het tsaristische huis, waren zowel voor- als tegenstanders van Anas tasia, die zich later Anna Ander son liet noemen. Deze strijd duurt reeds een kwart eeuw en het ein de schijnt nog niet in zicht te zijn. De Duitse gerechtshoven waar zij erkenning van haar titel als Anas tasia Nikolaiewni Romanow, groothertogin van Rusland, zocht, verwierpen haar aanspraken. Rechter Backen, die maanden lahg de dossiers van Anastasia heeft bestudeerd, wordt thans als een der grootste autoriteiten in deze zaak beschouwd. Hij moet de ver klaringen van derden, die lang ge leden gestorven getuigen aanha len, op hun waarde bepalen, oude dossiers bestuderen, onderzoekin- u i en trachten waarheid en leugen van elkaar te scheiden. Backens intercontinentale reis, gefinancierd door een onbekende helper van mevr. Anderson, heeft ten doel verklaringen te verza melen van sleutelgetuigen, die door beide partijen zijn genoemd. Backen, die vastbesloten is vol doende bewijzen te verzamelen voor openbare zittingen, die in de lente of zomer in Hamburg zullen worden gehouden, heeft een aantal deskundigen in Duitsland aan het werk gesteld. Professor O. Rechner, deken van de Duitse anthropologen, is door hem aangewezen om naar bewij zen geboortekenmerken, been structuur, gelaatstrekken te zoeken, die de aanspraak van me vrouw Anderson tot de keizerlijke familie van Rusland te behoren, moeten ondersteunen, Aan een arts is verzocht vast te stellen of „er redelijke bewijzen zijn om aan te nemen dat mevr. Anderson niet in staat is haar eigen zaken te behartigen" een in diplomatieke bewoordingen op gesteld verzoek of zij zwakzinnig of geestelijk ziek is. Hij moet tevens vaststellen of de lidtekens op haar voeten ver oorzaakt waren door bajonetste ken na de slachting van de tsaris tische familie of zoals door het huis van Hessen wordt beweerd door een explosie in een munitie fabriek waar juffrouw Schanz- kowski gedurende de eerste we reldoorlog zou hebben gewerkt. Aan een regeringstolk, tenslot te, is verzocht met mevrouw An derson te praten in gezelschap van een functionaris van de rechtbank waarschijnlijk Backen zelf om vast te stellen of zij de Rus sische taal kan spreken. Maltezer wanorde Op Malta heeft Dominic Mintoff veel in de melk te brokken. Het idee, om gisteren een „rouw- staking" te houden, was van hem uitgegaan. En het was vooral aan zijn invloed toe te schrijven, dat een groot deel van de Maltese arbeiders inderdaad het werk neerlegde. Op de Britse marinewerf meldde zich nog de helft van het personeel. Die helft was kennelijk meer onder de indruk van de orders die de Britse gouver neur sir Robert Laycock had gege ven dat het overheidspersoneel niet mocht wegblijven op straffe van disciplinaire maatregelen dan door de woorden van Mintoff: „Ik waar schuw U, dat ge zelfs wanneer ge naar het werk gaat op de duur uw baantjes zult verliezen, want dan zien de Engelsen dat ge laf zijt en zij zullen er voordeel van trekken". In andere industriewijken werd alge meen gevolg gegeven aan het sta kingsparool. Mintoff is tot vorig jaar april premier van Malta geweest; het is onder meer aan de strijd vaardigheid die hij in die functie ten beste gaf toe te schrijven, dat de Maltezers in hém een soort ridder zien. Een ridder, wiens aftreden vorig jaar een protestdemonstratie uit naam van het volk moest worden be schouwd. In november 1957 was hij het na twee jaar moeizaam overleg met de Britse regering in principe erover eens geworden, dat Malta zich volledig zou aansluiten bij het Ver enigd Koninkrijk. Bij de uitwerking van dit akkoord in bijzonderheden wilde het echter opnieuw niet vlot ten. Toen Mintoff in april 1958 aftrad, be schuldigde hij de Engelsen ervan, dat. zij „vals speelden om hun zin te krijgen". Zinspelend op de beperking van de Britse subsidie aan het eco nomisch zichzelf niet bedruipende eiland en op de inkrimping van de Britse vlootbasis, zei hij, dat de En gelsen de Maltese voorwaarden voor de integratie moesten aanvaarden. Een dezer voorwaarden luidde dat volledige werkgelegenheid op het eiland moest worden gewaarborgd als de Britse marinewerven waarvan vele Maltezers direct of indirect hun inkomsten verkrijgen, na 1960 geslo ten zullen zijn. Als deze eis niet werd aanvaard, zou Malta volgens Mintoff toch meer voor volledige onafhanke lijkheid voelen. Van het ene uiterste (volledige opneming der 300.000 Mal tezers in Groot-Brittannië) kwam hij dus in het andere uiterste terecht. De politieke moeilijkheden gingen gepaard met heftige demonstraties. En in mei kondigde de Britse gou verneur sir Robert Laycock, die zich volgends de grondwet gewoonlijk al leen maar met defensie en buiten landse zaken belastte, de noodtoe stand af om op die manier alle be voegdheden te verkrijgen die hij no dig achtte ter handhaving van orde en trust..pp...het geducht versterkte, eiland, dat, zoals bekend, uit strate gisch oogpunt voor Groot-Brittannië van groot belang wordt geacht. Maandag heeft het Britse Lagerhuis zijn goedkeuring gegeven aan ver dere opschorting van de Maltese grondwet. Het was tegen dit besluit, dat nu al haast een jaar „stakende" premier voor dinsdag een rouwstaking afkondigde. Zou Malta worden opgenomen in het Verenigd Koninkrijk, dan zou volgens de principe-over eenkomst van november 1957 een geleidelijke verhoging van de le vensstandaard op Malta worden na gestreefd. Nu er niets gebeurt, blijft echter boven het eiland het spook van de sociale achterstand rondwaren met daarbij dat van een achteruit gang in de werkgelegenheid. De waarschuwing die gouverneur Lay cock gisteren tot de Maltese geeste lijkheid richtte, „dat de communisti sche machthebbers achter het IJze ren Gordijn naar het schijnt de toe stand op ons eiland rijp achten voor infiltratie op grote schaal (gezien o.m. de grote importen van commu nistische lectuur) is dan ook zeker voor alle partijen in dit geding be hartigenswaard. Men zou wensen dat Dom Mintoff, die de eilandbevolking in zijn macht heeft en de gouverneur zouden trachten óm tot een hervat ting van het overleg te komen. Zo'n gesprek moet mogelijk zijn, want Mintoff, die in zijn redevoerin gen in het Maltees, een verbasterd Arabisch, bijzonder fel van leer kan trekken, ontvouwt zijn denkbeelden in niet-openbare onderhandelingen bij zonder rustig en beschaafd. Zijn veel zijdige studie (eerst civiel ingenieur en architectuur aan de Koninklijke Universiteit van Malta, daarna En-' gels in Oxford) kan hem daarbij goed van pas komen. Gebruik makend van zijn voortreffelijk Engels kan hij misschien, constructief te werk gaand, een voorbeeldig staatkundig „bouw werk tot stand brengen. DOM MINTOFF ...fel en veelzijdig.... 5 TWEEDE KAMER BIJEEN Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5