PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe westerse voorstellen voor verdrag met Duitsland aan Sowjet-Unie Tholen toont de industriële produkten van het eiland Plan is nog geheim BONN: BERICHTEN OVER ONENIGHEID SPECULATIEF LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJEN WILLEN SAMENWERKING Vandaag... ZOEKEN NAAR OVERLEVENDEN WAS TEVERGEEFS PRINS BERNHARD VERTROK NAAR ZUID-AMERIKA 202e jaargang - no. 28 uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjünct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per ■week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 febr. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm'. Minim, p. advertentie 4.—. Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3540); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. De regeringen van de westerse landen hebben besloten een nieuw raam werk voor een vredesverdrag met Duitsland aan de Sowjet-Unie op te stellen. Het komt neer op herziening van een aantal der tot duver gehan teerde argumenten en gedachten, en is het voornaamste onderwerp van de besprekingen, die minister Dulles deze week in Londen, Parijs en Bonn zal voeren. Aldus wordt in diplomatieke kringen te Londen vernomen. - Men zal blijven vasthouden aan de eis dat Duitsland herenigd wordt, maar men is bereid de etappes naar een uiteindelijk vergelijk tussen oost en west langs andere wegen uit te zetten. Het voornaamste punt is wel dat de eenmaking van Duitsland zal worden vertraagd door deze veranderde gang van zaken, wellicht met enkele jaren. De feitelijke vorm van het nieuwe plan, waarvan niet bekend is of het veel gemeen zal hebben naar aard en vorm met het „package deal" dat het westen aan Moskou heeft voorgelegd op de ontwapeningscon ferentie in Londen, is echter nog niet vastgesteld, eh de betrokken regerin gen bewaren over de voorbereidingen een diep stilzwijgen. Een regeringswoordvoerder in Bonn zei het niet waarschijnlijk te achten, dat Dulles nieuwe denk- beelden over een hereniging van Duitsland meebrengt. Over de po litiek ten aanzien van het Duitse vraagstuk is het westen het, op enkele „nuanceverschillen" na, wél eens, aldus de woordvoerder. Het bezoek van Dulles had ten doel die kleine Verschillen op te hef fen, Hij noemde de berichten over meningsverschillen tussen Ameri ka en Engeland enerzijds en Frankrijk en de Bondsrepubliek anderzijds, speculatief. Hij deelde mee, dat de meest voor de hand liggende datum voor een vier- mogendhedenconferentie met de Sow jet-Unie tussen begin april en de tweede helft van mei ligt. Volgens de bondsregering zouden de ministers van buitenlandse zaken van de westelijke „Grote Drie" en de Bondsrepubliek liet best konnfen' ver gaderen kort voor de Navo-conferen- tie, die van twee tot en met vier april te Washington wordt gehouden. Londen De Sowjet-zaakgelastigde in Londen, Rosjtsjin, heeft maandag een bezoek gebracht aan Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken. Vol gens een officiële Britse woordvoer der hebben zij in het algemeen ge sproken over lopende kwesties. Vol gens gewoonlijk goed ingelichte krin gen is een hiervan het mogelijke be zoek van premier Macmillan aan Moskou. Men verwacht dat minister Dulles, als hij woensdag in Londen is, o.a. over deze kwestie gepolst zal worden. Washington Een woorvoerder van het Amerikaan se departement van buitenlandse za ken heeft meegedeeld, dat de werk groep, die tot taak heeft eèn ant woord op de Russische nóta over een vredesverdrag met Duitsland op te stellen, woensdag voor het eerst in Washington zal vergaderen. De werkgroep zal zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van Amerika, West-Duitsland, Frankrijk en Enge land. Verenigde Staten lenen Joego-Slavië 19 miljoen De Verenigde Staten hebben Joego- Slavië een lening ter waarde van ruim 19 miljoen gulden ter beschik king gesteld, voor de ontwikkeling van de spoorwegen in Joego-Slavië. Men zal met deze lening in de Ver enigde Staten zestien diesellocomo tieven, een hoeveelheid reserve-onder- delen en een opleidingscursus voor 't personeel op deze locs aanschaffen. In Joego-Slavische spoorwegkringen verwacht men veel goeds van de Amerikaanse locomotieven: zelfs acht men het mogelijk dat de ver voerscapaciteit met 40 percent zal toenemen, bij een belangrijke verla ging van de bedrijfskosten. NAAR EURO-AIR? Bespreking wordt spoedig in Parijs voortgezet. In Belgische luchtvaartkringen is vernomen dat de v ijf luchtvaartmaat schappijen uit de zes landen van de gemeenschappelijke markt de Sa bena, de K.L.M., de Lufthansa, Air France en Alitalia vergaderd heb ben over een diepgaande samenwer- ...is het 375 jaar geleden, dat j| H Zeeuwsch-Vlaanderen dat gro- tendeels in de handen der Span- jaarden was gevallen, door |e Philips graaf van Hohenlohe n met negentien vaandelen, meest uit Duitse krijgslieden bestaande, vanuit een door hen opgerichte schans bij Terneu- f§ zen te vuur en te zwaard werd verwoest; 1 is het 10 jaar geleden, dat Joseph kardinaal Mindszenty, M aartsbisschop van Esztergem eh primaat van Hongarije voor 1= een z.g. volksrechtbank te M Boedapest terecht stond en ten- m slotte tot levenslange gevange- s nisstraf werd veroordeeld; 1 is het 150 jaar geleden, dat de beroemde Duitse componist H en, dirigent Felix J. L. Mendels- sohn-Bartholdy te Hamburg H werd geboren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Na-inlevering rijksdaalders eindigt op 18 februari Over enkele weken eindigt de inle veringstermijn van de oude zilveren rijksdaalders. Bij alle postkantoren en poststations en bij de kantoren en agentschappen van de Nederland- sche Bank N.V. bestaat nog tot en met woensdag 18 februari gelegen heid tot omwisseling van deze buiten omloop gestelde munten tegen gang bare Nederlandse betaalmiddelen. DE DEENSE SCHEEPSRAMP Het zoeken naar overlevenden van het vermiste Deense schip, de „Hans Hedtoft", is maandag voortgezet in betere weersomstandigheden en met meer hoop nadat iu het gebied van de ramp radiosignalen, mogelijk van een reddingsboot, waren opgevangen. In de namiddag ontvangen berichten maakten echter geen melding van een spoor van overlevenden of van het schip, noch van nieuwe radiosignalen. Een woordvoerder van de Canadese luchtmacht in Halifax (Nieuw-Schot- landk zei later dat men de radiosig nalen niet opvatte als een mogelijk teken van overlevenden. Er waren geen speciale instructies naar de red dingsboten of -vliegtuigen uitgegaan. Het beste nieuws was maandag, al dus de woordvoerder, dat de weers- verbetering aanhield. De golven wa ren niet meer zo hoog en de wind nam af. De directeur van de „Groen- landse Handelmaatschappij", (de eigenaresse van de „Hedtoft") heeft maandagavond verklaard dat de op gevangen radiosignalen mogelijk af komstig zijn van een andere zendin- stallatie dan die welke de reddings boten van de „Hedtoft" hadden. „Niettemin hebben wij nog hoop en do nasporingen zullen dinsdag wor den voortgezet", zo zei hij. Maandag is de hele dag intensief gezocht. De kotter van do Amerikaanse kust wacht „Campbell" leidde bij het eer ste daglicht de schepen die aan het zoeken deelnemen naar het gebied van de ramp. 's Nachts trekken de schepen zich te rug buiten het zware pakijs dat het gebied waar de laatste seinen van de „Hedtoft" vrijdag gehoord werden, omringt. De vliegtuigen die het gebied afzoe ken, kunnen tien uur in de lucht blij ven zonder nieuwe brandstof in te nemen. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben telegrafisch aan koning Fre- derik van Denemarken hun medele ven betuigd bij de scheepsramp, die het land zo zwaar heeft getroffen. De minister van verkeer en water staat, mr. J. van Aartsen, heeft een telegram gezonden aan de Deense minister van handel en nijverheid. Deze luchtfoto toont op de voorgrond de Wesersteinen op de achtergrond de „Fina America", die zoals geméld, zondagmorgen ter hoogte van Lïtto omhoogliepen en de vaart van en naar Antwerpen stagneerdenDe „Weser stein" zit nog steeds aan de grond. Graanelevators en kranen zijn thans bezig de lading uit dit schip over te slaan. Luchtfoto A.N.P.). king (men spreekt zelfs van een fu sie) met het doel de Engelse en Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen een krachtiger concurrentie aan te doen. De vijf maatschappijen verte genwoordigen een potentieel markt gebied van ruim 160 miljoen mensen, Een vertegenwoordiger van het Bel gische ministerie van vervoer heeft verklaard dat deze vergadering ge houden is en dat ze binnenkort in Pa rijs voortgezet zal worden. Hij ontkende dat de ministers van verkeer (of transport, of verbindin gen, al naar de nationale titels) de vergadering hebben bijgewoond, maar uit andere bron is vernomen dat de ministers de vergadering in Harijs misschien wél zullen bijwonen. In België staat men de stichting voor van een „Euro-air", een sa menwerkingsverdrag voor de luchtvaart naar analogie van „Euratom" en Euromarkt. Hierbij zal het feit dat verschil lende maatschappijen staatsbe drijf zijn de Sabena is bijvoor beeld voor 51 procent regerings- en voor 49 procent privébezit echter een rol spelen. Te Keulen heeft een woordvoerder van de Westduitse Lufthansa beves tigd dat de vijf maatschappijen zich beraden op nauwere samenwerking. Maar het bericht dat een fusie over wogen wordt noemde hij „ver op de werkelijkheid vooruit". De besprekingen zijn gericht op een harmonisering van de dienstregelin gen en de gebruikte vliegtuigtypen, Prins Bernhard is gisteren per KLM van Schiphol vertrokken voor een reis van ongeveer 4 weken naar eni ge landen in Zuid-Amerika. Het be zoek begint te Chili waar hij in Vina del Mar in zijn hoedanigheid van president van de Fédérution Equestre Internationale het Amerikaans hip pisch kampioenschap, waaraan ook Europese ruiters deelnemen, zal bij wonen. Tijdens zijn verblijf in Chili in het bijzonder tussen Lufthansa, zal de prins ook een bezoek bren- Air France en Alitalia. gen aan de president van dat land. TENTOONSTELLING OP 19 EN 20 FEBRUARI A.S. Initiatief van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen De Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen, die zich o.m. bezighoudt met de bestudering van de vraagstukken voortvloeiende uit de structurele werkloosheid op dit eiland, heeft het initiatief genomen om donderdag 19 en vrijdag 20 februari a.s. een tentoonstelling te organiseren, die door zijn bijzondere opzet enig is in haar soort. Onder het motto: „Dit maakt Tho len" zullen de eigen produkten van dit eiland worden getoond aan zaken relaties van de Thoolse bedrijven. Doel vau de tentonstelling is de aan dacht te vestigen op de industriële voortbrengselen van Tholen om de afzet te vergroten, hetgeen men met name door export hoopt te bereiken. Uiteindelijk zal dit weer moeten leiden tot uitbreiding ran de bestaande en vestiging van nieuwe industrieën. Hierdoor kan dan een aandeel worden geleverd ter bestrijding van de structurele werkloosheid op' het eiland Tholen. I Tijdens een bijeenkomst van de zo genaamde Kleine Commissie van de Commissie Werkgelegenheid Tholen, onder voorzitterschap van burge meester W. J. van Doorn van Poort vliet, met enkele persvertegenwoor digers, is een en ander verteld over de komende expositie, die de eerste lag voor genodigden zal zijn ge opend en op de dag voor de cliënten van bijna dertig Thooolse onderne mers-standhouders. De tentoonstel ling wordt in het nieuwe gebouw van de veiling te Tholen gehouden. De officiële opening zal worden verricht door de plaatsvervangend directeur- generaal voor de middenstand en het toerisme, mr. H. M. S. van Oers. Op de eerste expositiedag is er om 11.30 uur een ontvangst van de ge- aodigden ten stadhuize. Om 2.30 uur .'olgt een ontvangst voor de geno digden in de veiling. Mr. Van Oers zal om drie uur een openingsrede houden, waarna het eerste exemplaar van een door de commissie samenge steld rapport aan de commissaris der koningin zal worden overhandigd. In dit rapport geven de bewoners van I het eiland hun visie op de problemen, 1 zoals die zich op Tholen voordoen. Tenslotte zal een rondgang langs de stands worden gemaakt. De genodig den zullen.dan kunnen zien, dat de ondernemingen op Tholen o.m. de volgende produkten maken: cosmeti ca, muziekamusementsartikelen, jach ten, scheepsstuurinrichtingen, verlich tingsornamenten, kleinere landbouw werktuigen, verschillende soorten confectie enz. Uiteraard zullen oes ters en gezuurde mosselen niet op de expositie ontbreken! Problemen Wat zijn de problemen, die zich in Tholen voordoen? Tijdens de persbijeenkomst werd daarop uit voerig ingegaan door de verschil lende leden van de Kleine Com missie. De kwestie waar alles om draait, is het probleem van de werkloosheid, die na de oorlog een geleidelijke stijging te zien heeft gegeven. Van de totale beroepsbevolking van 5.500 man waren er over 1958 rond 250 werkloos. Gedurende dat jaar waren er gemiddeld 150 werknemers in herverkavelingsverband werk zaam en verder „pendelden" gemid deld ruim 400 arbeiders naar elders, namelijk 200 naar Rotterdam en 200 naar West-Brabant. Thans heeft het eiland Tholen een blijvend tekort aan werkgelegenheid voor circa 550 ar beiders, ofwel 10% van de beroeps bevolking. Met deze cijfers voor ogen is de Commissie Werkgelegen heid Eiland Tholen doordrongen van de noodzaak de werkgelegenheid op de een of andere wijze te verruimen. Door middel van deze tentoonstelling verwacht men weer een stap in de goede richting te komen. Het feit. dat er grote belangstelling bestaat voor deze wel zeer bijzondere expo sitie rechtvaardigt een gematigd optimisme. Daar men met name de Thoolse pro dukten en artikelen wil exporteren, is het van een niet te onderschatten belang, dat behalve de Economische Voorlichtingsdienst en het Centraal Instituut ter Bevordering van de Bui tenlandse Handel ook vertegenwoor digers van de Nederlands-Duitse Ka- Föfp: Koningin Juliana neemt op Schiphol afscheid van prins Bernhard. Op 9 februari vertrekt de prins voor een driedaags officieel bezoek aan Paraguay. Op 13 februari zal de prins naar Brazilië doorreizen. Het voornaamste doel van het bezoek aan dit land is een tocht van enkele da gen langs de Nederlandse landbouw kolonies Carambei, Castrolanda en Monte Alegre in de staat Parana, en Holambra in de staat Sao Paolo. De prins- zal ook de gast zijn van de gouverneur van de staat Sao Pao lo in de gelijknamige stad, alwaar hij, overeenkomstig zijn wens, ge legenheid zal hebben met vertegen woordigers van handel- en industrie in contact te komen. De prins zal ook aandacht besteden aan de Nederlandse bedrijven en le den vah de Nederlandse gemeen schap ontmoeten. Op 18 februari komt de prins in Rio de Janeiro aan waar hij bezoeken zal brengen aan verschillende autoriteiten. Op 20 februari zal hij de gast zijn van president Kubitschek in Brasi lia, de in aanbouw zijnde nieuwe hoofdstad van Brazilië. Een half uur voor het vertrek vein het K.L.M.-vliegtuig waren de ko ningin, prins Bernhard en de beide prinsessen per auto op de Amster damse luchthaven aangekomen. Ge ruime tijd verbleef het gezelschap in de speciale wachtkamer van de I.C-A.-hal. 0 Verscheidene dorpen in Bosnië (Joego- Slavië) worden door een tyfusepidemie geteisterd. Tot dusver zijn dertien men sen overleden. Dertig zijn ernstig ziek. mer van Koophandel, de Nederlandse Kaniers van Koophandel voor België en Luxemburg, voor Zwitserland, voor Mexico en voor Oostenrijk, en de Nederlands-Franse Kamer van Koophandel en de Nederlands-Cana- dèse Kamer van Koophandel van hun belangstelling blijk zullen geven. Op de expositie zullen ook deskundi gen van verschillende diensten de Thoolse ondernemers adviezen ver strekken. Geldig tot hedenavond DROOG WEER Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en oost. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. ZON EN MAAN 4 februari Zon op 8.17 onder 17.32 Maan op 5.24 onder 14.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1