PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer OORLOGSSCHADE VAN N.V. VLISSINGSE HAVEN WALCHEREN ARNEMUIDEN WERKT MEE AAN UITVOERING RECREATIEPLAN VLISSINGSE MARINEKOK BESTAL ZIJN KAMERGENOOT E MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 PROVINCIAL to Z hl h'UWS b VOO U 4 A I. (Slot van pagina 1) definitief vast of de Mij. „Zeeland" naar Vlissingen zou terugkeren. „En gezien het Vlissingse belang", zo zei de heer Mijs, „werd door de haven het standpunt van rijkswaterstaat ge billijkt, aat er aan deze aanlegplaats nog niets werd gedaan, hoewel de haven aan deze maatschappij geen cent zou verdienen". Toen het eenmaal zeker was, dat de schepen van de Mij. „Zeeland" niet in Vlissingen zouden terugkeren, werd er door de N.V. Haven van Vlissingen herhaaldelijk bij de rijkswaterstaat op aangedrongen tot herstel over te taan. Eerst werd dit herstel nog oorkruist door de mogelijkheid, dat een groot vestigen. Toen in 1955 ook dit plan van de baan waa kwamen de protesten van de di rectie, de Raad van Toezicht en de Commissarissen bij de rijkswater staat opnieuw. Pas in 1958 kwamen zes verschillende mogelijke oplossin-, gen ter tafel. Mogelijkheid één was een glooiing en mogelijkheid zes was een doorgetrokken kade, met daar tussen in allerlei andere oplossingen. „Nu, op dit moment", zo zei de heer Mijs, „zijn de oplossingen nog altijd bij rijkwaterstaat in studie, en zeker niet bij ons". Verwonderlijk is het dus niet, dat de heer Mijs de veront waardiging van de Vlissingse raadsle den over deze verwoeste kademuren deelt Altijd met verlies „Maar er is niet alleen reden tot mopperen", verklaarde de heer Mijs, „want de havenmonding, die voor een groot deel versperd was met gezon ken schepen er lagen 79 grote en kleine wrakken in de havens werd snel vrijgemaakt, aanvankelijk met grote medewerking van de geallieer den". In etappes werd de monding vrijgemaakt en in juni 1948 was de gehele haven vrij en bereikbaar voor schepen met een diepgang van 12 meter. Over de laad- en losgelegenheid zegt de heer Mijs dit: „In de eerste plaats leent de provisorisch herstelde kade zich niet meer voor zware kranen", betoogde hij, „maar als dit wel het feval was danzouden we toch niet én twee drie tot een grote uitbrei ding overgaan". In aansluiting hierop stelde hij, dat Vlissingen liggend tussen Antwerpen en Rotterdam nooit veel stukgoed zal moeten laden en lossen. „Toevallig loopt er eens een schip binnen, die in verband met een plot seling noodzakelijke reparatie bij de „Schelde" hier moet lossen, maar meestal zoals pas met de „Canada" hebben de scncpen dan zelf zulke moderne middelen aan boord, dat ze geen hulp van kranen nodig hebben En de heer Mijs becijfer de, dat een uitgebreid „kranenpark" (bijvoorbeeld 4 stuks, a een half mil joen per stuk) In de Vlissingse haven altijd met verlies zullen werken. Hoe staat het tenslotte met de scha de, die. door de N.V. Haven van Vlis singen zelf Is geleden? Wat dat be treft kon de heer Mijs een indruk wekkende opsomming van het herstel geven: le De twee loodsen bij de bui tenhaven waren al in 1946 geheel her steld; 2e De tanks en leidingen, die ook zwaar beschadigd waren, zijn niet alleen hersteld, maar zelfs aan merkelijk uitgebreid: voor de oorlog was er een capaciteit van 7700 ra3 en thans van 41.000 m3...,..; 3e De spo ren op de buitenhavenkade, die in Bejaarde toeschouwer bij Goes-RAC overleden De voetbalwedstrijd GoesRAC Is zondagmiddag twintig minuten te laat begonnen, omdat zicli kort voor de aanvang van de wedstrijd een tra gisch sterreeval op de tribune had voorgedaan. De 75-jarige Goescnaar H. C. Offenherg zakte, even voordat scheidsrechter Scheffers 't aanvang- signaal zou laten horen, in elkaar. Een ijlings gewaarschuwde arts, de heer T. F. v. d. Werff, kon latei- slechts de dood constateren. De be jaarde toeschouwer was aan een hartverlamming overleden. In ver band met dit sterfgeval liet scheids rechter Scheffers eén minuut stilte aan de wedstrijd voorafgaan. Aanbesteding van onderhond Walcherse zeeweringen Door het dagelijks bestuur vnn de Polder Walcheren is vrijdagmiddag in het Polderhuis op de Groenmarkt te Middelburg de uitvoering van de werken en leveringen tot verbetering en onderhoud van de zeeweringen en andere werken van de polder Wal cheren in vier percelen aanbesteed. Er werd als volgt Ingeschreven: le perceel, Noord watering: de fa. J. la Gasse te Koudekerke 122.500; de aannemer B. Stegink te Vlissingen 127.000; de fa. C.V. Gebr. van 't Verlaat te HardinxveldGiesendab 127.200; de fa. Bot en Van Seven- ter te Sliedrecht 128.000; de fa. L. J. Dekker te'Vlissingen 136,000 en de n.v. Aann. en Handelsbedr. Van Oord te Werkendam 143.800. Het 2e perceel, Oostwatering: fa. K. W. Dekker te Veere 27.600; de fa. P. de Voogd te Veere 28.500 en de fa. A. de Bourgraaf te Wilhelmina- dorp 28.900. Het 3e perceel, de fa. C. van de Klip- pe te Vlissingen 26.380; de fa. Bot en Van Seventer te Sliedrecht 27.300; fa. G. J. Eland te Vlissin gen 28.250 en de fa. A. de Bour graaf te Wilhelminadorp 30.900. Het 4e perceel, Westwatering: fa. J. la Gasse te Koudekerke 53T500; fa. G. J. Eland te Vlissingen 54.390; fa. C. van de Klippe te Vlissingen 55.000; de fa. L. J. Dekker te Vlis singen 59.000 en de fa. L. van de Klippe te Vlissingen 63.000. De gunning is aangehouden. 1944 op de daken van de loodsen la gen, werden al in 1946 weer in de provisorisch herstelde kade gelegd; 4e De vaste kraan van 50 ton en vier stoomloopkranen waren geheel ver nield. Eerst werd met allerlei ge huurde kranen gewerkt. In 1947 werd een gebruikte Limakraan overgeno men en een in Canada bestelde Domi nionkraan gekocht, waarna in 1955 de Nealkraan en in 1958 de Gott- waldkraan werden aangeschaft. Daar naast kwamen nog tal van andere zaken gereed: het kantoor, de maga zijnen, gereedschappen en laad- en losgerei waren in 1950 al weer op peil, de elektrische verlichting van de buitenhaven was in 1947 klaar en die van de binnenhavens in 1951. Tenslotte was er dan ook nog de schade door andere bedrijven gele den. Met name was dit de S.H.V. In- dit geval werden in enkele ja ren tijds gezonken pontons her steld. Al in april 1946 hadden de tanks een capaciteit van 14.000 m3 en in eind 1947 zelfs van 50.000 m3. In 1950 kwam het bunkeren weer op gang en als kroon op het werk kwamen er twee aanleg plaatsen bij en werd de Pamclea- ning gebouwd De heer Mijs besloot met deze finan ciële, maar toch wel zeer veelzeggen de mededeling: „Ondanks het feit, dat onze N.V. onder de vennoot schapsbelasting valt en dus steeds weer 40 tot 50 procent van de winst moet afstaan en terwijl er van 1947 tot en met 1956 gemiddeld 7,1 divi dend werd uitgekeerd, werd tot en met 1958 voor 2.400.000 aan be drijfsmiddelen geïnvesteerd, waarvan voor de oorlog f 130.000. In 1934 be gonnen we met een werkkapitaal van 295.000". Burgmeester van Oosterland een maand met ziekteverlof Maatregel in verband met onderzoek van de justitie. Naar wij vernemen is aan de bur gemeester van Oosterland een maand ziekteverlof verleend, namelijk tot 1 maart aanstaande. Deze maatregel van het ministerie van binnenlandse zaken houdt verband met een aantal feiten, waarnaar de justitie thans een onderzoek instelt. Zoals bekend zijn hier enige tijd geleden verduisterin gen aan het licht gekomen, welke gepleegd zijn door de vroegere secre tarie-ambtenaar B. uit Oosterland. Bij dit onderzoek zou zijn gebleken, dat de burgemeester in gebreke zou zijn gebleven voldoende controle op B. uit te oefenen, terwijl hij evenwel wist, dat B. in zijn vroegere woon- Filaats al eerder in financiële moei- ijkheden was geraakt. Zelfs zou de burgemeester aan B. werk hebben op gedragen, waardoor deze niet onbe langrijke geldsbedragen in handen kreeg. Zo deed B. de financiële ad ministratie van de gemeenschappe lijke vuilophaaldienst, die enige ge meenten op Schouwen-Duiveland ge zamenlijk hebben ingesteld. De amb tenaar verrichte deze werkzaamhe den in opdracht van zijn burgemees ter, die penningmeester van deze op haaldienst is Eind vorige jaar werd bij deze dienst een tekort van 4500 geconstateerd. Inmiddels is dit be7 drag waarvoor dus de burgemees ter formeel verantwoordelijk was aangezuiverd. Dit geval leidde ertoe, dat nog een aantal onjuistheden werd ontdekt in de administraties welke B. onder zijn beheer had. De justitie heeft thans in verband met dit alles de eventuele nalatigheid van de bur gemeester in haar onderzoek betrok ken. Tijdens de afwezigheid van de bur gemeester zal wethouder M. J. Zeiler als loco-burgemeester fungeren. VLISSINGEN „Crescendo" gaf geslaagde jubileumuitvoering. Zaterdagavond hield de Vlissingse accordeonvereniging „Crescendo" een feestavond in het Concertgebouw, ter gelegenheid van het 35-jarig be staan. In zijn openingswoord begroet- de voorzitter, de heer F. Farber, ver schillende deputaties van diverse Vlissingse verenigingen. De heer C. H. J. van Erck bracht na mens de harmonie „St. Caecilia" zijn gelukwensen aan de jubilerende ver eniging over. Spreker schetste in zijn felicitatierede de vele moeilijkheden, die de verenigingen op allerlei ge bied het hoofd moeten bieden. Voorts waren onder meer gelukwensen bin nengekomen van het gemeentebe stuur van Vlissingen, het plaatselijk mannenkoor D.O.U. en de mandoline club „Tovido"- Hierna bracht „Cres cendo" onder leiding van de heer W. Meulmeester op verdienstelijke wijze een aantal nummers ten gehore. Zeer goede momenten waren er in „Andan te Grazioso en Spanóla", beiden van Joh. B. Kok, die op voortreffelijke wijze werden uitgevoerd. Na de pau ze verzorgde het cabaretgezelschap „The Moonlinere" uit Middelburg een gevarieerd programma onder leiding van Piet de Leeuw. Het optreden van de band en de sneltekenaar Piet de Leeuw vormden met de quiz de hoog tepunten van dit gedeelte van de avond. Dit progTamma werd op vlot te wijze ten tonele gebracht- Na af loop verzorgde de band van de Moon- liners een geanimeerd bal. MIDDELBURG Walcherse Jazz-society koos een nieuw bestuur. De Walcherse Jazz-society heeft tij dens een concert-balavond in de „Gouden Poorte" te Middelburg za terdagavond het nieuwe bestuur voor 1959 gekozen. Behalve een voorzitter, voor welko functie zich deze avond nog niemand beschikbaar stelde. De huidige voorzitter, de heer Ton van Kuyk, zal aldus tot de tijd, dat een opvolger gevonden is, deze taak waarnemen. Verder werden gekozen dhr E. P. v. Empel als seer., mej. Willy Taal als pennlngmeesteresse, de heer Ton Macaré als musicaal leider en de heer Eddy de Poorter als gewoon be stuurslid. Wat het verdere gedeelte van de avond betreft werd de musicale om lijsting op uitstekende wiize ver zorgd door de society-combo onder leiding van William Rothuijzen. Lichte botsing Donderdagmiddag om een uur of half twee kreeg J. F. uit Serooskerke in de Lange Noordstraat te Middelburg met zijn personenauto een botsing. F. was ongeveer ter hoogte van de Markt toen hij stopte om een auto bus van de n.v. Stoomtram Walche ren voorrang te verlenen. Bereidwil lig reed hij, om de autobuschauffeur wat meer ruimte te geven een eindje achteruit, waarbij hij tegen de auto van L. van L. uit Middelburg op botste. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Lezing De Franse radio-commentator Geor ge Delamare zal op maandagavond in het gebouw van de Polder Walche ren te Middelburg voor de afdeling Zeeland van het genootschap Neder landFrankrijk een lezing houden onder de titel „Comment jugez-vouë; notre temps?" (Hoe denkt U over: -onze tijd). KOUDEKERKE Geslaagde Ambonavond Dezer dagen hield de stichting „Door de Eeuwen Trouw" in het vereni gingsgebouw te Koudekerke een Am- bon-avond. Met het spelen van het Zuidmolukse volkslied opende een Ambonezenband uit Koudekerke de avond. Burgemeester J. L. Dregmans sprak daarna een welkomstwoord Spreker hoopte, dat spoedig het ide aal van de Ambonezen, de terugkeer naar een vrije en onafhankelijke Re publiek Zuid*Molukken, in vervuiling mag gaan. De band uit Koudekerke bracht ver volgens enkele liederen ten gehore Hierna hield de heer Lilipaly, uit Souburg een causerie over wat de reden is, dat de Ambonezen naar Ne derland kwamen. Hij vroeg de Ne derlanders geen medelijden met de Ambonezen te hebben, maar wel be grip te tonen voor de situatie, waar in de Ambonezen verkeren. Na de pauze werden twee films ge draaid en trad de band uit Koudeker ke nogmaals op. De avond werd be sloten met het zingen van het Wil helmus. Afscheid bij Rode Kruis In de krant van vrijdag vermeld den we het afscheid bij de Rode- Kruiscolonne afdeling Koudekerke. Dit bericht kan verwarring veroor zaken. daar in de kopregel abusie velijk de naam van de neer Van Hou- te werd genoemd, terwijl in het ver slag zelf werd gezegd, dat de heer A. Osté afscheid nam, hetgeen juist HOOG EN LAAG WATER 3 februari nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur neter Vlissingen 9.40 1.54 22.28 1.49 3.31 1.54 16.17 1.65 Terneuzen 10.07 1.72 22.58 1.67 4.00 1.72 16.47 1.81 Hansweert 10.39 1.84 23.30 1.79 4.26 1.84 17.16 1.95 Zierlkzee 10.44 1.26 23.37 1.32 4.23 1.18 16.54 1.37 Wemeldingc 11.10 1.46 4,25 1.43 17.13 1.61 RAAD SOUBURG Garantie van geldleningen voor nieuw wijkgebouw Noodgedwongen akkoord met verhoging rioolbelasting Do gemeenteraad van Souburg heeft tijdens de vrijdag gehouden raadszit ting onder leiding van burgemeester A. H. S. Stemerding, besloten tot het garanderen van rente en aflossing van geldleningen aan het Groene Kruis en het Oranje-Groene Kruis voor de stichting van een gebouw, dat deze verenigingen gezamenlijk willen bouwen. Het totaal der geldleningen bedraagt f 112.000. Het gebouw zal opgericht worden aan de Van Steve- ninckstraat. Do raad betuigde zijn volledige instemming met het plan. Dat was echter niet het geval met de voorgestelde verhoging van de riool belasting, welk voorstel reeds ten tweede male in behandeling kwam. Op 22 december j.l. hadden B. en W. de raad voorgesteld om de belasting van 6 tot 10 te verhogen, waarmee de raad zich echter niet kon verenigen. Ged. Staten berichtten het college echter, dat ook 10 nog niet voldoen de is, wilde men de aangevraagde ver hoogde uitkering uit net gemeente fonds niet in gevaar brengen. Daar om stelden B. en W. nu noodgedwon gen voor om 12 te heffen, waarmee de raad eveneens noodgedwongen ak koord ging. Tot leidster van de openbare kleuter school werd benoemd mej. S. F. Wensvoort uit Souburg, terwijl in de Schoolstraat éénrichtingsverkeer werd ingesteld. Ook zullen B. en W. met de politie bespreken in hoever in deze straat een parkeerverbod in gesteld kan worden. Üit de nieuwjaarsrede van do burge meester bleek voorts nog. dat het aantal woningzoekenden 308 bedraagt, tegen 317 op 1 januari 1958. In het afgelopen jaar kwamen in totaal 135 woningen gereed. Verder wees de1 heer Stemerding er op, dat de toene ming van de bevolking met 437 per sonen slechts voor een gering deel te danken is aan de opname van Ambo nezen in het bevolkingsregister. Hoe wel het Ambonezenkamp circa 150 bewoners telt, zijn slechts 43 daarvan in het Souburgs register ingeschre ven; de overigen in Vlissingen, om dat de Vlissingse grens door het kamp loopt. Het totaal aantal leerlingen van de 5 bijzondere lagere scholen bedroeg over 1958 gemiddeld 997 tegen 990 vorig jaar, dat van de openbare scholen op 16 september jl. 443. Wat de financiën betreft: «le gemeen te had per 1 januari 1958 geïnves teerd een bedrag van ruim 6.3 mil joen, waarvan voor woningbouw ruïth f 5 milioen. De totale schuld wegens geldleningen met inbegrip van de rijksvoorschotten bedroeg f 4.625.393, zodat met kort ^ëld f 1.682.228 gefinancierd moest wor den. In het afgelopen jaar Is deze vlot tende schuld geconsolideerd. Nieuwe •nvesteringen kunnen thans alleen ter hand genomen worden, als financie ring met vast géld^ërfcekerd is"." GRIJPSKERKE Eindstand damcompetitïe De einstand van de dit se'zoen door de jeugd^damclub Grijpskerke ge speelde competitie. luidt als volst: .Tan Cevaal Piet Sinke Jan Rotte Henk Louws Johan de Kam Jan Elzinga 14 10 3 1 23 14 8 5 1 21 14 10' 0 4 20 14 7 '1 6 15 14 5 1 8 11 14 3 2 9 S 14 3 2 9 8 14 3 0 11 6 NA FELLE DISCUSSIE BESLOTEN: Korfbalvereniging T.O.P. krijgt gevraagde subsidie De gemeenteraad van Arnemuiden heeft in zijn jongste vergadering be halve over de dubbelstad Middelburg- Vlissingen, zoals gemeld ook langdu rig gediscussieerd over het „Drie- eilandenplan". Lijnrecht stonden de standpunten van verschillende raadsleden tegen over elkaar bij de behandeling van het voorstel om toe te treden tot de commissie ontwikkeling Drie- eilandengebied. Vooral van de zijde van de S.G.P., bij monde van het raadslid de heer J. L. Joosse, werd dit voorstel erg gehekeld. Als deze plannen verwezenlijkt wor den. zo meende de heer Joosse, moe ten wij ook de gemeente openstel len voor de toeristen, die het vaak niet zo nauw nemen niet Gods woord en de zondagsrust misbruiken. De burgemeester meende, dat men niet te veel vast moet houden aan de zondag, wij mogen' onze principes niet aan andere mensen opdringen. Als wij niet meewerken aan de ont wikkeling van. dit recreatiegebied dan hebben wij ook niets meer te zeggen bij de vestiging van moge lijke industrie en vallen wij buiten de verdere ontwikkeling van deze streek, zo meende hij. Na nog veel heen en weer gepraat, waarbij de heer J. Allaart (p.v.d.a.) zich scep tisch uitliet over vestiging van in dustrie in Arnemuiden, werd het voorstel aangenomen. Een punt van discussie was ook het verlenen van een subsidie aan de korfbalvereni ging T.O.P. B. en W. hadden voor gesteld eeh subsidie te verlenen van 2 per jeudlid, zodat er een bedrag van 80 per jaar mee gemoeid zou zijn De heer J. van Belzen (s.g.p.) vond Arnemuiden maar een wonder lijke gemeente. De gemeentebegroting heeft een groot tekort en toch komen er maar voorstellen om subsidies te verlenen. De burgemeester repli ceerde. dat men dankbaar moest wezen, dat e r wat voor de jeugd gedaan wordt, waarbij hij tevens verzuchtte: „Waarom krijgen wij op dit gebied toch geen medewer king en kunnen wij niet tot sa menwerking komen". Na nog eni ge discussie ging de meerderheid vari de raad akkoord met 't voor stel. Het ophalen van schillen en derge lijke werd voor 352 verpacht aan de heer J. Lourense te Middelburg. Op voorstel van de heer Joosse werd nog besloten een deputatie van ÖOSTKAPEILE Gemeenteraad bijeen Woensdag 4 februari a.s. des avonds half acht komt de gemeenteraad van Oostkapellc in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. de volgende Sunten: behandeling van het uitbrei- ingsplan; voorstel tot benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke standwijziging op de verordening op de heffing van leges; verkoop bouwterrein; wijziging op de verordening keuring slachtdieren en vlees en vaststelling verordening op de destructie. de gemeenteraad naar Ged. Statten te zenden om de toewijzing van een aantal wonigwetwoningen te beplei ten. VOOR DE KRIJGSRAAD Vijf maanden gevang en ontslag gevorderd Terwijl een kameraad, die zich aan het uitkleden was, 'zich even verwij derde en zijn portemonnee op een ta feltje legde, deed de Vlissingse kok van de Koninklijke Marine, J. G. er een greep naar. De matroos kwam op de kamer terug, begaf zich te bed en ontdekte de volgende morgen dat de j>ortemonuee plus t 50.75 verdwenen was. Tegenover de kok klaagde hij zijn nood. „Och je zult 'em wel verloren hebben" deed G. huichelachtig, ter wijl hij het gestolen geld inzijn zak had. Daarmee wilde hij de schulden, die zijn vrouw gemaakt had, afbetalen. De bestolene deed aangifte en een on derofficier van politie herinnerde zich dat de kok er financieel slecht voor stond. Hij deed een poging G. in de val te laten lopen, wat lukte. Voor diefstad had de kok zich te verant woorden voor de krijgsraad voor de zeemacht in Den Haag. „Een laffe streek" meende de auditeur militair. De president dacht er niet anders over. De fiscaal herinnerde de krijgsraad er aan, dat G: een oude be kende is. Een paar jaar- geleden had hij ook terechtgestaan voor dit col lege, toen had hij een fiets gestolen. Beklaagdcs vrouw was veeleisend. Het huishoudgeld joeg zij er door en toen beklaagde met haai- trouwde, had hij als erfenis haar schulden moe ten overnemen. Nu'trachtte hij het ene gat met het andere te stoppen. Tever geefs. De fiscaal vond dat het uit moest zijn em vorderde vijf maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Bovendien werd beklaagde de vorige maal tot drie maanden veroordeeld, waarvan hij er twee tegoed hield, die nu ook ten uitvoer gelegd worden, zo dat hij in totaal zeven maanden moet „brommen". Ook vorderde hij onts uit de marinedienst. De raadsman wees op de uiterst moei lijke omstandigheden waarin de Vlis- singer verkeerde. Pleiter drong aan op clementie, daar beklaagde z.i. door de nood tot deze rare sprong gekomen is. Hij vroeg beklaagde niet uit de dienst te wülen ontslaan. 1086. Het was Vulduns be doeling geweest om bij zijn schijnaanval op Markad zo mogelijk zelfs het schieten te vermijden. Doch, zijn mannen kennende en de haat die hen bezielde tegen de tix-annie van Zorin en diens trawanten, had hij beter kunnen weten. On danks al zijn handige ma noeuvres, bleven schermut selingen niet uit in vooral ook door de formatieke aan vallen der piraten, groeide de affaire van lieverlede alt tot een complete lucht slag De hemel boven Mar kad was plotseling vervuld van dreunende detonaties en het gegier der reactie motoren. Intussen drongen de acht vrachtschepen, onder aan voering van de Onyx III, ongehinderd tot de woeste oinnenlanden van Granol door. Het leek een onmogelijke taak om in die eindeloze bomenzee het trefpunt te vinden, maar Xitos kende zijn geboortegrond op zijn duimpje en toen hij dan ook op een bepaald moment een vuurpijl liet afschietèn. kwam zonder dralen het antwoord van bene den. Bijenteelt op Schouwen neemt toe in betekenis Afdeling hield jaarvergadering. De afdeling Schouwen-Duiveland van de vereniging tot bevordering der bij enteelt in Nederland, hield In zaal „Concordia" zaterdagmiddag haar jaarvergadering De waarnemend voorzitter, de heer C. O. J Hendrikse, sprak m zijn openingswoord over de ups en downs, die de vereniging in haar 35-jarig bestaan heeft gekend. Ir. A. W. van de Plassche, thans di recteur-generaal van de landbouw te Den Haag, ia het geweest, die inder tijd mede de stoot tot de oprichting van de afdeling Schouwen-Duiveland heeft gegeven. De oorlog en de ramp in 1953 hebben de vereniging rake klappen gegeven. De afdeling begint thans weer aardig mee te tellen. Het jaarverslag van de secretaris de heer J. Fluijt. vermeld de een matig honingjaar, gevolg van een natte en veelal koude zomer. Voorts werd er in dit verslag ge klaagd over de hoge suikerprijs. Stappen bij de hoogste Instanties mochten in deze evenwel niets baten. De penningmeester, de heer S. J. Priemis, kon een batig saldo rappor teren. De periodiek aftredende be stuursleden werden herkozen. Voorts werden er plannen gemaakt om te zijner tiju een tweedaagse excursie onder leiding van de rijksbijenteelt- consulent, ir. J. A, Mommers uit Til burg, ovei het gehele eiland te hou den. terwijl er eveneens een excursie naar de proefbij'enstand Sint Ambro- siushoeve te Hilvarenbeek zal wor den gehouden. Tot afgevaardigde voor de algemene vergadering te Utrecht werd geko zen de heer W. C- de Vos te Zierik- zee Bij de rondvraag wees het lid van het rijksbijenteeltconsulentschap, de heer A. J. van Willigen te Goes, op de gevaren van de mijtziekte, die veel In West Zeeuwsch-Vlaanderen en in dit deel voorkomt. C.J.V. in Aagtekerke vierde het 25-jarig bestaan. Zaterdagavond was het 25 jaar gele den dat de CJ.V. „Excelsior" te Aag tekerke door ds. Panhuizen werd op gericht. Thans is ds. Panhuizen pre dikant-directeur van het jongensinter naat van het christelijk lyceum te Zeist. Ds. en mevrouw Panhuizen wa ren deze avond overgekomen om dit feest mee te vieren. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer P. Birza, met een woord van wel kom. in het bijzonder tot ds. en me vrouw Panhuizen, die hij dankte voor het vele werk en als aandenken aan het voortbestaan van dit werk een boekenbon aanbood, terwijl mevrouw Panhuizen in de bloemetjes werd ge zet. Vervolgens sprak de burgemees ter, de heer J. Geuze, namens de bur gerlijke gemeente en ds. Theunissen namens ae kerkeraad. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een boe kenbon. De heer C. Minderhoud bood namens de zangvereniging „Mens en Genoegen" een bloemstuk aan en mej. Westcrbeeke namens de meisjesver eniging de C.J.V. een geschenk onder couvert. Vervolgens bracht de jon gensclub de revue „Zitten gaan" voor het voetlicht, waarna een achttal klei ne meisjes op verdienstelijke wijze een lintenspel uitvoerde en een schetsje „Nummer één van de klas" Na de pau ze voerden de leden van de C.J.V. en C.J.M.V. een toneelspel op. Aan het slot van de avond sprak ds. Panhui zen de CJ.V-leden toe. Spreker zei zeer verheugd te zijn deze avond te mogen meemaken. Hij wees vooral op het nut van het club- en verenigings werk in dienst van het koninkrijk God. Hij spoorde de leden aan in dit werk te blijven volharden. „Ik ben dankbaar", zo zei ds. Panhuizen, „dat in dit werk hier op Aagtekerke heb mogen aanvangen en ik hoop, dat het nog yele jaren zal mogen voortbe staan". Zondagmorgen ging ds. Pan huizen voor in de dienst der woords waarbij hij de gemeente bepaalde bij Lucas 19 10: „Want de Zoon des mensen is gekomen om te zoeken en zalig te maken, wat verloren was". Afscheid ds. A. J. Oostenrijk. Zondagavond nam ds A J. Oosten rijk, vlootpredikant te Vlissingen in verband met zijn vertrek naar Hil versum afscheid in de Johannes- kerk. Het eerste gedeelte van de dienst werd geleid door de nieuwe vlootpredikant, ds. C. A Mettmg van Rijn- Na het zingen van Psalm 84 hield ds. Oostenrijk zijn predikatie. Als takst had de scheidende predikant Deuteronium 33 27 gekozen: „De eeuwige God is TT een woning en onder U zijn eeuwige armen" In zijn preek belichtte ds. Oostenrijk de ver houding vreemdeling en gemeente' Hij schetste de eerste als de kriti sche vragensteller die de gemeente er aan herinnert, dat zij zelf ook vreemdeling is, daar zij op aarde niet blijvend is, doch dat God haar opnemen zal. De vlootpredikant zag zich op de plaats van de vreemde ling Na afloop zong de gemeente de scheidende predikant staande Psalm 121 4 toe. Bejaarde dame door auto gegrepen. Zaterdagmorgen werd de 74-jarige mej. S. M. A. uit Oostburg bij het oversteken van de Zuidzandsesiraat aldaar door een personenauto gegre pen. Door krachtig remmen kon de bestuurder, de heer L. A. S. uit Zuid- zande erger voorkomen, maar toch werd het slachtoffer op advies van dokter F. F. Loose met een hoofd wonde en een lichte hersenschudding in het Sint-Antoniusziekenhuis opge nomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3