Vaart op Antwerpen was gestremd PUROL Zeeuwse Almanak „MEESTER" LOUWERSE MM AFSCHEID IN KATTENDIJKE SIMON PAAUWE IN YERSEKE WERD HONDERD JAAR :mti blijft Agenda IJeraf 2 PROVINCIALE ZEEUW 8 Ui COUR A NI MAANDAG 2 FHU3UU AKI >959 TWEE SCHEPEN VERSPERDEN DE WEG Belgische supertanker liep bij Lillo omhoog Belgisch grootste schip, de 21.000 ton grote supertanker „Fina Ame rica", en de 6795 ton metende Duit se koopvaarder „Weserstein" zijn zondagraoregn kort na elkaar, op de Westerschelde ter hoogte van Lillo omhooggevaren, waardoor zij het scheepvaartverkeer van en naar Antwerpen praktisch geheel blok keerden. Slechts schepen van maxi mum 3000 ton konden nog passe ren; de grotere moesten in Antwer pen of op de rede van Vlissingen blijven wachten. Zondagavond toen een twaalftal sleepboten uit Ant werpen, Terneuzen en Vlissingen met totaal 12.000 pk begon te trekken, gelukte het om kort na half negen de „Fina America" vlot te krjjgen. De tanker is daarop naar Antwerpen gesleept. Het scheep vaartverkeer op de Schelde kon hierop worden hervat. De Belgische tanker van de Petrofiria, die zondagmorgen omstreeks half ze ven Vlissingen was gepasseerd met een lading van 29.900 ton ruwe olie uit Bamia aan de Perzische Golf, wilde tegen half elf de Kruisschanssluis van Ruwe, schrale huid Opening nieuwe vleugel rijkskweekschool Middelburg De nieuwgebouwde vleugel van de Middelburgse rijkskweekschool zal, zoals wij reeds meldden, geopend worden op zaterdag 14 februari a.s. des morgens om kwart voor tien. Na de officiële opening vermeldt het pro gramma de ingebruikneming van de nieuwbouw niet „Aula-activiteiten" onder meer projectie, zang, toneelschets, ballet, declamatie en koorzang en „Overblijf-activiteiten" met koffie en Zeeuws gebak. Hier na komen de verschillende sprekers aan het woord en tot slot worden de gebouwen bezichtigd. Nieuw veilinggebouw te Bergen op Zoom. In de zaterdagavond gehouden alge mene ledenvergadering van de r.-k. Tuinbouw Vereniging Bergen op Zoom en omgeving, werd met 87 te gen 20 stemmen besloten tot de bouw van een nieuwe veiling op een terrein 'gelegen aan de Moerstraatsebaan te Bergen op Zoom. Een en ander wordt begroot op 800.000. Uit eigen middelen is er een finan ciering van 319.000. Het resteren- de bedrag zal men zien te verkrijgen uit leningen. De oude gebouwen aan de Oude Stationsstraat en het Sta tionsplein zullen worden verkocht. Antwerpen binnenvaren, toen het 660 voet lange schip, dat ruim 33 voet diep lag, ter hoogte van boei 92 omhoogliep. Korte tijd later liep de „Weserstein" geladen met graan en wol, en komen de uit Japan, enkele honderden meters verder aan de grond. De „Fina Ame rica" kwam dwars in de vaargeul te liggen, zodat de doorgang grotendeels geblokkeerd werd. De positie van het Duitse schip berokkende dé scheep vaart wel minder moeilijkheden, doch de positie van de „Weserstein" was daarentegen aanzienlijk hachelijker. Toen de Antwerpse havenautoriteiten ook de Belgische minister van ver keerswezen, de heer P. W. Se<*hers, stelde zich 's-middags persoonlijk ter plaatse op dé hoogte een onderzoek instelden, stond er in luik drie van de „Weserstein" reeds drie meter wa ter terwijl het schip ook op andere plaatsen water maakte. Pompboten, een kraan met lichters en andere bergingsvaartuigen snelden vanuit Antwerpen en Terneuzen te hulp om de lading van beide schepen over te nemen. Het gevaar dreigt dat de „Westerstein" zal breken. Het schip helt naar bakboord. (Advertentie) kou gevat.griep. qoN COG NAC FL. 6.45 PER FLES VOOR DE HANDElH. VAR TOOR 12. VIAARDINGER KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Zierikzee (toezi ds. H. W. Colstee te Ammerstol. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Hendrik Ido Ambacht A. Elshout te Utrecht en H. Rijksen te Vlaardingen. Beroepen te Sint Annaland Chr. van Dam te Rotterdam Zuid. Haamstede wil geen verkeer Raad besprak het recreatierapport. De gemeenteraad van Haamstede heeft zaterdagmorgen uitvoerige be schouwingen gewijd aan het recrea tie-rapport van deze gemeente. Daar bij heeft de burgemeester jhr. R. J. H. Q. Roell er onder meer opgewezen, dat gewaakt moet worden dat het vreem delingenverkeer hier een te eenzijdig karakter krijgt. „Het beeld moet al- fémeen blijven", aldus de burgemees- er, die enigszins sceptisch staat te genover een Duitse „invasie" van plm. 2000 personen met tenten e.d. Daar voor zal dan ook geen toestemming worden gegeven. Over het N.V.V.- kamp deelde jhr. Röell mede, dat dit plan na besprekingen met de betrok ken autoriteiten, binnenkort in de raad zal komen. Ip zijn nieuwjaarsrede verklaarde de burgemeester o.m., dat nu de goedkeu ring van Ged. Staten op het uitbrei dingsplan is verkregen, zo spoedig mogelijk een eind zal worden gemaakt aan het plaatsen van kleine woonke ten. kampeerhutten e.d. op de terrei nen. Ondanks herhaalde waarschu wingen en zonder vergunning van het gemeentebestuur is dit door de ver schillende eigenaren toch geschied. Kandidaatsexamen aan de theologische hogeschool. Aan de theologische hogeschool te Kampen slaagde voor het kandidaats examen A. Geelhoed uit Hoek. NA 37 JAAR GELUKWENS VAN PRINSES BEATRIX: P.Z.C. bood jarige een reusachtige taart aan. YERSERES oudste inwoner, de oud-mosselbeurtvaarder Sirnon Paauwe heeft zaterdag opgewekt zijn honderdste verjaardag "ge vierd. Het is, daar in het versier de gebouwtje van de Vrije Evan gelische Kerk in Yersekes Le pelstraat, een blij feest gewor den, met honderden belangstel lenden, familieleden, deputaties van verenigingen en autoriteiten, die de heer Paauwe de hand kwa men schudden. Het was, ook bui ten liet overigens voor iedere be langstellende toegankelijke gé- bouwt je, opgewekt feest. Er wa ren vlaggen uitgestoken, straten versierd en „Mozart" dat de hon derdjarige in de middaguren een klinkende serenade bracht, trok onvermoeid musicerend door de straten. Bij de vele schriftelijke gelukwen sen, die de heer Paauwe op één na de oudste inwoner van Zeeland was ook een brief van... Prin ses Beatrix! De heer Paauwe en onze kroonprinses zijn immers op dezelfde dag jarig! „Ha,re Koninklijke Hoogheid Prin ses Beatrix heeft mij verzocht U ter gelegenheid van uw honderd ste verjaardag haar hartelijke ge lukwensen over te brengen", zo schreef de particulier secretaresse van de prinses, mr. M. Scholtens- Meurs. Gelukkig waren er tal van fami lieleden, die er voor waakten, dat het niet té druk werd. Zo nam een zoon van de heer Paauwe de taak op zich, Prinses Beatrix onmiddel lijk een telegram van gelukwens terug te zenden. Telegrammen bereikten ook de heer Paauwe, uit vrijwel alle we relddelen, van familieleden en oude „mossel-relaties". Want de heer Paauwe voer vroe ger met zijn mosselschuit naar België, naar Brussel, Gent en Mechelen. Hij stond er daarbij om bekend een „durver" te zijn. Bij mist en storm, als andere schepen bleven liggen, voer hij door. Miraculeus is wel, dat de heer Paauwe in vroeger dagen nimmer vroeg naar bed of te kooi ging. Tot diep in de nacht rookte hij zijn pijpje; hij had wekelijks een half pond zware tabak nodig. De honderdjarige heer Paauwe, wiens hart, nog steeds naar de haven trekt, rookt niet meer. De eerstko- De waarnemend commissaris der koningin, de heer C. Philipse, kwam de heer Paauwe in de mid daguren gelukwensen, evenals burgemeester A. C. Willemsen en de wethouders van Yerseke. In het gebouw, waar geen stoel onbezet was en de tafels overdekt waren met manden fruit, bloemen en an dere geschenken, was het een ko men en gaan van bezoekers; men verdrong zich om bij de jarige te komen Weshalve er een bescheiden evacuatie nodig was om de reusachtige. met honderd kaarsjes getooide taart door te laten, die de Provinciale Zeeuwse Courant de heer Paauwe op deze dag heeft aan geboden. De heer G. Schout, in specteur van de buitendienst,, deed dat niet een toepasselijk spcochje, waarin hij onthulde, dat honderd jaar. geleden in de Goesche Courant, nu düs de P.Z.C., een advertentie was op-» genomen, waarin de geboorte van Simon Paauwe werëldkun- De heer Simon Paamoe, oudste inwo- dlg werd gemaakt...... ner van Yerseke en de tweede in In die dagen las men in het ge- Zeeland vierde zaterdag zijn hon- zin Paauwe de P.Z.C. reeds en derdste verjaardag. Namens de com- nu, honderd jaar later, doet de missaris der koningin kwam het lid heer Paauwe dit nog.... van Gedeputeerde Staten, de heer C. Een bijzondere abonnee derhalve, Philipse middende heer Paauwe waarvoor de door'de Goese patis- gelukwensen. Links de burgemees- sier Luteijn vervaardigde reuze- ter van Yerseke, de heer A. C. Wil- taart niet bijzonder genoeg kon lemsen. Op de voorgrond de taart zijnmet honderd kaarsjes, die de jarige „Dat had ik nu nooit gedacht", zei namens de Prov. Zeeuwse Courant de heer Paauwe, voor wie het wel werd aangeboden. (Foto P.Z.C mende dagen eet hij nu taart. Zijn familie zal hem daarbij moeten helpen, want het alléén verwerken zal hem niet lukken. Maar het is de familie van harte gegund: zij verzorgen de heer Paauwe en zijn per slot ook abonnee van de P.Z.C. Hartelijke huldiging voor schoolhoofd „Meester" \V. M. Louwerse, het hoofd van de openbare lagere school in Kattendijke, heeft na een 37-jarige dienstperiode in dit dorp het onder wijs met pensioen verlaten- Zater dagmiddag heeft de heer Louwerse tijdens een druk bezochte bijeenkomst in „Het Blokhuis" afscheid genomen van vele ouders, leerlingen en oud leerlingen. De gemeenteraad was voor deze ge legenheid voltallig naar Kattendijke gekomen om daar een bijzondere raadsvergadering te houden. Een be wijs hoezeer het werk van de schei dende onderwijsman door het ge meentebestuur werd gewaardeerd, want de gemeenteraad van Katten dijke komt anders in het gemeente huis te Wilheiminadorp bijeen. In zijn openingswoord kon burgemeester •P. J. Evers o.a. welkom heten de in specteur' van het lager onderwijs, mr. L. G. Wolf uit Goes, de ouder commissie, leerlingen en oud-leerlin gen, alsmede een vijftal onderwijzers en onderwijzeressen, die in de loop der jaren op de school van „meester" Louwerse hebben gewerkt. Het enige agendapunt het op de meest eer volle wijze verlenen van ontslag aan de heer Louwerse werd zonder op- of aanmerkingen aanvaard. De raadsvergadering werd hierna geslo ten. VAN TOT VEERTIG JAAR BIJ P.T.T. In Zierikzee is zaterdag de heer P. Sies gehuldigd, omdat hij op die dag precies veertig jaar in dienst was van de P.T.T. Veertig jaar lang heeft de heer Sies in Zierikzee de post be zorgd en in die periode heeft hij de brievenbussen van de woningen in deze gemeente ongetwijfeld grondig leren kennen! De directie van hét postkantoor in Zierikzee bereidde de jubilaris zaterdag te zijnen huize een huldiging, waarbij tot de heer Sies ILLUSIE Persoonlijk hebben wij het niet ge zien, maar het moet zaterdagmiddag toch gebeurd zijn en wel in Vlissin gen. Daar Hebben, aan de boulevard, 'de eerste, onversaagde terraszitters zich die middag in de zon (en uit de windgewaagd. Een drieste stap, op de laatste dag van de januarimaand, maar tevens een moedgevend ver schijnsel. Want als de eerste terras zitters er zijn, kaxi het voorjaar toch niet zo heel lang meer uitblijven. Hoewel het altijd xoeer een hachelij ke onderneming blijft om reeds zo vroeg in het jaar voorspellingen te doen over een al dan niet naderende lente, maar toch Het is zo ver leidelijk om in gedachten bereids te genieten van een vleugje voorjaar om even net te doen alsof de winter intussen de aftocht al geblazen heeft en om zich te koesteren in de eerste, schaarse waarlijk enige warmte schenkende zonnestralen. Even hele maal de noord-oostenwind vergeten in een hoekje op een stoeltje om ste vig ingepakt in een warme winterjas mét de zon de illusie op zich laten vvwerken, dat het morgen nog weer warmer zal zijn. Maar of dat waar zal zijn, staat zeer te bezien waarderende woorden werden ge richt, Een stoffelijk blijk van waar dering werd evenmin vergeten. OP SLEEPTOUW Zaterdagmorgen rond tien uur kreeg de sleepboot „Chris", met in het kiel zog de kempenaar „Slamak" uit Rot terdam, in de Westerschelde ter hoogte van Baarland machineschade. Sleepboot en kempenaar moesten toen op hun beurt op sleeptouw ge nomen worden en daar. zorgde de sleepboot „Holland" weer voor, die beide schepen naar Hansweert sleep te. SPORTDAG IN NOORDGOUWE De culturele vereniging te Noord- gouwe heeft grootscheepse plannen. In samenworking met de „Schouwse Ruiters" uit dezelfde gemeente wil men namelijk op 4 juli een grote sportmanifestatie houden, waartoe diverse verenigingen uitgenodigd zul len worden. Iri ieder geval zal er een ruiterconcours worden gehouden, me-' de in verband met het twintigjarig bestaan van de „Schouwse Ruiters". Voor de viering van koninginnedag stelde de culturele vereniging intus sen een programma samen, waarin zowel de jeugd als de bejaarden aan hun trekken zullen komen. BESTE BREISTER In Souburg woont de beste brei ster (die vermoedelijk wel bijzon der weinig steken heeft laten val len) en wel mevrouw De Wolf. Zij won namelijk de eerste prijs in een door een wolfabriek gehouden „opinie-onderzoek". De prijs? Een breimachine, natuurlijk... Tijdens een afscheidsbijeenkomst te Kattendijke bood burgemeester P. J. Evers het scheidende schoolhoofd, de heer W. Af. Louwerse, namens het gemeentebestuur een verrekijker als aandenken aan. (Foto P.Z.C.), In de hierop volgende bijeenkomst voerde burgemeester P. J. Evers als eerste het woord. Hij kenschet ste de heer Louwerse als een voor treffelijk onderwijsman, aan wie de gemeente Kattendijke grote dank is verschuldigd. In het kort releveerde-hij de loopbaan van de heer Louwerse. „U bent altijd en overal voor de belangen van de leerlingen opgekomen", aldus bur gemeester Evers, die er voorts aan herinnerde, dat de scheidende on derwijzer ook een belangrijke plaats heeft ingenomen in het maatschappelijk leven van Katten dijke. Als blijk van waardering bood hij de heer Louwerse namens het gemeentebestuur een verre kijker aan. Waardering De voorzitter van de oudercommis sie, de heer F. Weststrate, zei veel waardering te hebben voor het werk van de heer Louwerse. „In een pe riode van ruim 37 jaar bent U met d. school vergroeid", zei hij Hij ver tolkte de dank van ouders, leerlin gen, oud-leerlingen en onderwijzend personeel door de scheidende onder wijzer die in zijn vrije tijd graag knutselt een werkbank met de no dige attributen aan te bieden Namens de oud-leerlingen sprak de heer L. C. van Nieuwenhuijzen, die mevrouw Louwerse bloemen aanbood. Inspecteur L. G. Wolf verklaarde, dat een uitstekend schoolhoofd de dienst gaat verlaten. Hij deelde mede, dat er thans nog geen nieuwe opvol ger is voor de heer Louwerse. De beer Wolf sprak de hoop uit, dat de heer Louwerse zou blijven tot eeu nieuw boofd zou zijn benoemd. Mej. M. Tie, een onderwijzeres, die ruim 30 jaar geleden aan de open bare school van Kattendijke was ver bonden, sprak het scheidende school hoofd in dichtvorm toe. Als blijk van waardering bood zij hem een boek werk aan. Eveneens sprak namens de „oudgedienden" de heer L. Pieterse, die de heer Louwerse dankte voor hetgeen hij als jong onderwijzer bij hem had geleerd. De heer L. C. Broer, hoofd van de Jan Ligthart- school te Goes, sprak namens het be stuur van de afdeling Goes van het N.O.V Hij bood een bloemstuk aan. Tenslotte voerden mej. P. Stok, hulppredikster van de Ned. herv kerk te Kattendijke en de heer J. de Jager, een zwager van het schoolhoofd, het woord. In een vriendelijk dankwoord richtte de heer Louwerse zich tot alle sprekers en spreeksters. Na de pauze zorgden de leerlingen van de school met een afwisselend programma voor aangename ontspanning. VANDAAG. Middelburg Electro- „Scampolo", io en 21.15 uur, aJ.; Schouwburg: ,j3e hel der verlorenen 20 uur, 14 Jaar. Gebouw Polder Walcheren: lezing voor genootschap Nederland—Frank rijk, 20.15 uur. Vlissingen Alhambra: „The Tommy Steele Story", 19 en 21 uur. a.l.; Luxor: „Tamango" 19 en 21 uur, 18 Jaar; St.-Jacobskerk: Concert Rus sisch koor van de Orthodoxe Kerk te Parijs, 20 uur. Goes Grand: „Verborgen moeder schap", 20 uur. 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2