PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG GEEN SPOOR VAN „HANS HEDTOFT" Op huizenhoge golven zwoegen zoekers voort Dulles bezoekt Europa, Macmillan Moskou Oorlogsschade van N.V. Vlissingse Haven al lang volkomen hersteld POLIOPATIËNTJES BRACHTEN KROONPRINSES FEESTTAART 202e jaargang - no. 27 Dagblad, uitgave v&d de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P v d Velde en P B. den Boer Adjunct. W de Pagter Hoofdredacteur: w Leertouwer Adjunct-hoofdred.O A de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, t 7.00 p kw fr p p 7.28 per kw Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 febr. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 2& cent p«f mim Minim p advertentie f 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties erna* 8 regels» 23 cent p. regel met een minimum van 1— „Brieven of adres Dureau v d blad" 25 cent meer. Giro no 359300 PZC.. Middelburg. Bureaus Vllssingen Walstr 68-60 tel 2356 4 lijnen <b.g.g 3508 of 3548); Middelburg. Markt 51. tel 3841, Goes, L. Vorststr 63, tel 3475 (b.g.g. adv 3234); Oostburg. G F de Pauwutr 9. tel 20. Terneuren, Brouwerijstraat 2. Zlerlkzee red tel 2425 adm tel 2094. 's Winters geen Deense schepen meer naar Groenland? In allé Deense kerken is zondag gebeden voor redding van de 95 mensen die zich aan boord bevonden van het Deense schip „Hans Hedtoft" dat sinds vrijdagavond vermist wordt, nadat het ten zuiden van Groenland op een ijsberg was gelopen. Er was zondagavond (ondanks moedig nasporingswerk in hevig stormweer met huizenhoge zeeën) nog geen spoor van het ver miste schip en de opvarenden gevonden en gevreesd moet wor den dat er geen overlevenden zijn. Volgens het Franse persbureau A.F.P. overweegt de Deense regering om het vervoer van passagiers per schip tussen Groenland en Denemarken tijdens do wintermaanden stop te zetten. Dit verkeer zou in die periode tijdens de wintermaanden stopt te zetten. Dit verkeer zou in die periode door de lucht moeten geschieden. Daartoe zou te Narssassuak een vlieg veld moeten worden aangelegd. De kwestie van een luchtverbinding tussen Denemarken en Groenland is reeds enige tijd in studie, doch de ramp van de „Hans Hedtoft" heeft de kwestie opnieuw op de voorgrond geplaatst. Schip werd hevig bekritiseerd De „Hedtoft", een fonkelnieuw schip i vliegtuigen nemen aan het opspo- dat op de terugweg was van zijn ringswerk deel. eerste reis naar Groenland, stond on- n Radar en ijsbergen der bevel van kapitein Rasmussen, een man die al 30 jaar ervaring had op de routes in het noordpoolgebied. Het schip is tijdens de bouw en bij de proefvaarten sterk bekriti seerd. Vele deskundigen uit de scheepsbouw zeiden dat het schip verkeerd geconstrueerd was, te veel rolde en in de Groenlandse wateren gevaarlijk zou zijn. Het bevaren van die wateren in de wintertijd werd toch al gevaarlijk geacht. Nasporingen Inmiddels worden de nasporingen naar het Deense schip met zijn 95 opvarenden voortgezet. In het be trokken gebied staat een storm met windstoten van honderd kilometer per uur, die de golven huizenhoog opstuwen. Volgens de weerberichten zal de toestand nog slechter worden. Deskundigen hebben verklaard dat schipbreukelingen onder dergelijke omstandigheden niet lang in leven kunnen blijven. Behiïlve reddingsbo ten had de „Hans Hedtoft" vier twaalfpersoons zelfopblazende red dingsvlotten aan boord, die met ra diozenders zijn uitgerust. Onder de opsporingsschepen bevindt zich de 2400 ton metende „Umanak" van dezelfde maatschappij als de „Hans Hedtoft". De andere vaartui gen zijn het Deense marineschip „Teisten", de Deense vrachtboot „H. J. Rink", de kotter „Campbell" van de Amerikaanse kustwacht en het Duitse motorschip „Poseidon." De Duitse treiler „Johannes Kruess", die het eerst op de plaats des onheils was aangekomen, moest uit die buurt vertrekken wegens gebrek aan brandstof. Zaterdagochtend meldde de Johan nes Kruess per radio dat men het zoeken opgaf) wegens gevaar van ijs afzetting. Maar de kapitein kwam op dat besluit terug en bleef nog een dag. Zondagochtend had de treiler zo weinig brandstof dat er niets an ders op zat dan te vertrekken. Ook Le Troquer in staat van beschuldiging De scheepvaartinspecteur Coudet Svendsen van de „Groenlandske Handel", de maatschappij van het verongelukte schip, heeft zondag verklaard, dat men ijsbergen die geen scherpe hoeken vertonen en waarop zich sneeuw of zacht ijs bevindt, niet met behulp van ra dar kan waarnemen. Dergelijke ijsbèrgen komen veel voor, door dat de wind en de golven de hoe ken afronden en de zachte stuk ken doen verdwijnen. Dit zou een verklaring zijn voor het feit dat men op ae „Hans Hedtoft", die met de modernste apparaten was uitgerust, niet de ijsberg heeft kunnen ontwijken die het schip noodlottig zou worden. Inspecteur Svendsen heeft 34 jaar als kapi- De „Hans Hedtoft" aan de leade van Julianahaab gefotografeerd in de nacht voor het vertrek. tein bij de Deense koopvaardij in de wateren van Groenland geva ren. Een directeur van de Deense werf waar de „Hans Hedtoft" gebouwd is, zei dat het schip geen zwakke pun ten heeft, maar dat het eenvoudig niet mogelijk is een schip te maken, dat zonder moeilijkheden tegen een ijsberg kan varen. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft koning Frederik van Denemar ken een telegram van rouwbeklag gezonden. Ook de Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd heeft de Deense premier Hansen zijn medeleven betuigd. Zwitsersen mogen nog niet stemmen De Zwitserse mannen hebben dit weekeinde op de traditionele wijze gestemd en met een meerderheid van ongeveer 2 1 besloten de Zwitserse vrouwen buiten de nationale politiek te houden. Van de stemgerechtigde mannen nam 66.2 procent deel aan een refe rendum, waarin zij een regerings voorstel verwierpen om de federale grondwet zodanig te amenderen dat de Zwitserse vrouw stemrecht zou krijgen op nationaal niveau. Het aan tal tegenstemmers was 654.924, het aantal voorstemmers 323.306. Als troostprijs besloten de mannen van Vaud, één van de 25 kantons, om hun kantonale grondwet zo te wijzigen dat de vrouwen kiesrecht krijgen in kantonale en gemeentelijke zaken. Voor aanvaarding van een amendement op de federale grondwet is een meerderheid van de mannelij ke kiezers van het land en aanvaar ding door minstens 13 kantons vereist- Het federale amendement waarover nu gestemd werd, werd slechts goed gekeurd in 3 van de 25 kantons, na melijk in het internationaal georiën teerde Genève, het progressieve Neu- chatel en in Vaud. Hieruit moeten de Zwitserse vrouwen dan maar hoop putten voor de toekomst in haar strijd om politieke gelijkschakeling. Nieuwe satelliet (Afzender onbekend) Duitsland) heeft tussen avond half zeven en zaterdagnacht kwart over één viermaal signalen van een nieuwe kunstmaan opge vangen op een golflengte van 20.004 megalierz. Volgens het observato rium draait de nieuwe kunstmaan of raket in 105 tot 106 minuten om de aarde. De uitgezonden seinen vor men de letters „aal", zij klinken veel duidelijker en hebben een andere toonhoogte dan de signalen van de derde spoetnik. Men vermoedt dat het hier een nieu we Russische kunstmaan betreft mo gelijk met een apparaat dat naar de aarde zal kunnen terugkeren. Het Italiaanse persbureau „Agenzia Continentale", dat nog al eens be trouwbare berichten uit communis tische landen heeft, meldde zondag dat bij Russische raketproeven tus sen maart 1956 en maart 1958 2400 ongelukken met dodelijke afloop zijn gebeurd. Bijna een derde van de ra ketproeven is in die jaren mislukt, veelal door materiaalfouten. Grote Drie geven Krupp een jaar uitstel De regeringen van Engeland, Amerika en Frankrijk hebben besloten Krupp •het gevraagde uitstel van een jaar voor de verkoop van zijn kolen- en staal belangen te verlenen. Kolonel Aref ter dood veroordeeld De Iraakse radio heeft zondag ge deelten uitgezonden van een geheim proces tegen de voormalige vice-pre mier kolonel Abdoel Salam Aref, wie het smeden van een komplot tegen de veiligheid van het land ten laste is gelegd. Volgens deze uitzending had de mili taire aanklager van de „Volksrecht- •oank" de doodstraf geëist, omdat de beklaagde met enige legerofficieren de revolutionaire regering omver had willen werpen. EENENTWINTIG KAARSJES.. Burgemeester Van Hall kwam met gouden penning. Kroonprinses Beatrix heeft za terdag op haar 21ste verjaar dag op het paleis Soestdijk de burgemeester van Amster dam en deputaties van de or ganisaties waarvan zij be schermvrouw is ontvangen. Vier poliopatientjes uit het Gooïs Kinderziekenhuis reden 's mid dags met een hofanto naar het pa leis om de prinses te feliciteren namens het Prinses Beatrix Polio fonds. Het waren de 3-jarige Jantje Booy, de S-jarige Ria Bouw, de 9-jarige Joke Okker- man en de 5-jarige Frits Clutsel. Met de kinderen kwam ook een grote verjaardagstaart meè, die in die empire-salon aan de tuinzijde van het palels voor korte tijd te pronk werd gezet met 21 brandende OVER BETREKKINGEN OOST-WEST Persoonlijke contacten gewenst De betrekkingen tussen Oost en West vormden de achter grond van twee ontwikkelingen die dit weekeinde werden ge meld GESPREK MET HAVENDIRECTEUR F. P. C. MIJS Maar rijk kwam tot nu toe contractuele verplichting - kademuur - niet na... DE NOG ALTIJD verwoeste kademuren langs de Vlissingse buitenhaven hebben deze week in de gemeenteraad een stortvloed van kritische op merkingen veroorzaakt... Onbegrijpelijk noemden de Vlissingse raadsleden het, dat anno 1959 de voormalige aanlegplaatsen bij het station nog altijd hetzelfde trieste beeld tonen als in 1944. Bovendien toonden de raads leden zich ook verre van verrukt over de laad- en losgelegenheid in de buitenhaven. Tenslotte sprak men zelfs van een „deplorabele toestand".-.. Al deze kritische opmerkingen hebben wij voorgelegd aau de directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, de heer F. P. C. Mijs. Op zijn beurt kwam het de heer Mijs onbegrijpelijk voor, dat men de kwalificatie „de plorabele toestand" van toepassing bracht op de gehele haven. Loodsen, tanks, sporen en kranen waren in 1944 ook totaal vernield of zwaar beschadigd, maar dat alles is weer volkomen hersteld, ja zelfs uitgebreid, de" Franse Nat^nale Vergadering, is Overigens gaf hij ook toe, dat men, betreft de kademuur, zeker in staat van beschuldiging gesteld in nrag spreken van deplorabel. „Maar", zo stelde hij nadrukkelijk vast, „dat is oorlogsschade, die contractueel door het rijk dient te worden hersteld". verband met de zaak die de naam heeft gekregen van „de rose ballet- ten". Le Troquer verklaarde dat deze De heer Mijs ging er van uit, dat beschuldiging op eigen verzoek tegen bij het herstel van de oorlogsschade hem was ingebracht. in de Vlissingse haven drie groepen De 74-jarige Le Troquer heeft ont kend iets te weten van onbetamelijke vertoningen in zijn officiële ambts woning bij Parijs en in particuliere villa's. gescheiden moeten worden gehouden. Ten eerste is er de oorlogsschade, die door de N V. Haven van Vlissin gen werd geleden; ten tweede de oor logsschade, geleden door andere be drijven en ten derde de oorlogsschade die contractueel door het rijk moet worden hersteld. En onder die laatste groep valt nu de verwoeste kade muur! In hoeverre heeft het rijk thans ruim 14 jaren na de bevrijding aan die contractuele verplichtingen voldaan. Vooropgesteld moet worden, dat de kade op een stuk van 50 meter na, waarin nog enkele onont- plofte mijnen lagen volkomen was vernield. Die mijnen werden vanzelf sprekend ijlings verwijderd en op 6 december 1944, een maand na de be vrijding dus, meerde het eerste schip al weer in de buitenhaven. Tot zover ging alles dus vlot... Maar toen Behalve de nu nog altijd verwoeste kop, waren 225 meter van de kade weer hersteld, maar proviso risch en dus zeer voorlopig. Dit ge deelte, waaraan nu de schepen meren, blijft onderspoeld, zodat er telkens verzakkingen optreden. Verbazingwekkend was het dan ook bepaald niet, dat In 1946 ter hoogte v»n het pompstation een gat ont stond. Daarom begon.... drie jaar Ia- ter het definitief herstel van onge veer 25 meter, dat in november 1950 klaar was. „Vier jaar later dus", zo onderstreepte de heer Mijs en hij voegde er aan toe: „Tot nu toe heeft het rijk aan de andere 325 meter van de kade niets meer gedaan"..,.. Hoe is het mogelijk geweest, dat dit werk zoveel jaren uitgesteld ls? Van 1947 tot augustus 1953 stond het niet (Zie slot pag. 7 kol. 1) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, zal dinsdag naar Europa vliegen voor besprekin gen in Londen, Parijs en Bonn over Berlijn en Duitsland. Dit heeft het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken het afgelopen weekeinde be kendgemaakt. Premier Macmillan van En geland is van plan voor Pasen een bezoek aan Moskou te bren gen, zo meldt het Britse blad „Sunday Express". Volgens dit blad hebben president Eisenho wer en de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dulles, hun instemming met het reisplan betuigd. Macmillan zou willen proberen een verdere ontspanning tot stand te brengen. Bovendien kan het be zoek de Britse conservatieven een prachtig winstpunt voor de ko mende verkiezingsstrijd in Enge land opleveren, meent de „Sun day Express". In de bekendmaking over Dulles' reisplan werd gezegd dat „de minis ter tot de conclusie kwam dat het in het huidige stadium van de beurtenissen in Europa nuttig is hij persoonlijk van gedachten wisselt met de regeringen van het Verenij Koninkrijk, Frankrijk en Duitslanc Het Britse persbureau Reuter meldt dat Engeland en de Ver. Staten be reid zouden zijn nieuwe methoden te zoeken om de hereniging van Duits land tot stand te brengen, terwijl Frankrijk en West-Duitsland voor stander zouden zijn van een straf fere gedragslijn en een strikt vast houden aan de formule van vrije ver kiezingen als enige manier om beide delen van Duitsland te herenigen. De Russische regering heeft herhaal delijk gezegd dat de datum waarop de bevoegdheden aan de Oostdnitse regering moeten zijn overgedragen, geen ultimatum is. Volgens diplomatieke kringen zijn de Fransen van mening dat, indien een bijeenkomst van ministers van bui tenlandse zaken zou worden uitge steld tot na 27 mei, dit op een of andere wijze zou bewijzen of de Rus sische regering meende wat zij zei. oranje kaarsjes. Samen met Joke stak de prinses de kaarsjes aan, samen met heel de deputatie at zij er even later smakelijk van. En er kwam nog limonade bij, zodat de vier kinaeren een waar smulfestijn hadden alvorens weer in de hofauto naar Bussum te worden gebracht. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, kwam later na mens de gemeente de prinses een gouden penning aanbieden, die ge slagen was ter gelegenheid van het eerste officiële bezoek van de prinses aan de hoofdstad op 30 juni 1956. De penning werd ont worpen door prof. P. Gregolre, hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam. Voorts kreeg de prinses zeven gouden tientjes ter bevesti ging aan een armband, respectie velijk daterend van 1832, J842, 1876, 1897, 1898, 1913 en 1925. De prinses ontving voorts bloemen brengende deputaties vaa de sa menwerkende instituten voor kunstonderwijs te Amsterdam, van de Koninklijke Marechaussee en van de Koninklijke Neder landse Federatie van Landelijke Rij verenigingen. Foto Terwijl een klein meiske (po liopatiëntje gespannen toekeek, sneed een lachende prinses haar ver jaardagstaart aan om de kinderen een stukje aan te bieden. Buschauffeur maakte ruzie: zes doden bij botsing Doordat een buschauffeur uitstapte om in de mist ruzie te maken met een fietser, is in Milaan zaterdag een gelede bus, die op een trolleyroute stond, van achteren aangereden. Vier mannen en twee vrouwen vonden bij dit ongeval de dood, een tiental pas sagiers liep verwondingen op. Het ongeluk gebeurde zaterdagoch tend vroeg. De chauffeur van de bus was uitgestapt om een wielrijder, voor wie hij had moeten remmen, de mantel uit te vegen. Terwijl hij daarmee bezig was waarschijnlijk tengevolge van de mi9t onkundig van het feit dat hij zijn bus dichtbij een halte van een trolleybus geparkeerd had werd de stilstaande bus van achteren aangereden en tegen een muur gedrukt. Fanfani uit bestuur van Italiës christen-democraten De premier van de afgetreden Itali aanse regering, Fanfani, heeft zich zaterdag teruggetrokken uit het be- stunr van öe Christen-Democratische Partij, de grootste politieke partij van Italië. Het verzoek om ontslag van Fanfani, die secretaris-generaal van de partij was, zou het gevolg zijn geweest van de op hem door andere belangrijke figuren uit de partij uitgeoefende druk. Zoals bekend hebben partijge noten van Fanfani bijgedragen tot de val van zijn regering. Fanfani zou van plan zijn zich geheel uit het openbare leven terug te trekken. SCHRAAL MEER. Droog en zonnig weer, behondens enkele overdrijvende wolkenvelden in het zuidoosten van het land. Middag- temperaturen even boven het vries punt. Matige af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. ZON EN MAAN 3 februari Zon op 8.19 onder 17.30 Maan op 4.25 onder 13.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1