PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Deens schip zinkende na aanvaring met ijsberg Beperking Duitse kolenimporten economie klap voor Nederlandse Waarom stagneert Abdij-restauratie WEINIG HOOP OP REDDING VAN VIERENNEGENTIG OPVARENDEN 202e jaargang - no. 26 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P v. d. Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Pagrter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdrad.; G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week, 7.00 p kw.; tr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 jan. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim Minim p advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties'(ma* 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr 58-80. tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3646); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, L. VOrststr 63; tel. 2476 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G F de Pauwstr. 9, tel. 20, Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzeé. red tel 2425 adm tel 2094. In orkaan ten zuiden van Groenland ALARMSIGNAAL VAN BEDRIJFSLEVEN MF-personenwagen in februari in produktie In de fabrieken van de DAF in Eind hoven wordt de produktie van de DAF-personenauto voorbereid. In dien alles volgens plan verloopt zal eind februari met een langzame aan loop van de produktie worden begon nen. In maart zullen enige honderden wagens worden gemaakt, die alle be stemd zijn voor de 130 dealers in Nederland. In het tweede kwartaal van dit jaar zal de produktie ver meerderd worden, zij het dat de stij ging slechts ca. 2500 auto's zal be dragen. Van juli af zal de dagelijkse aflevering omhoog gaan van 25 tot 50 en dan van 75 tot 100 wagens. Begin 1960 zal de topcapaciteit van 200 auto's per achturige werkdag be reikt zijn. Namenlijst uitgegeven Gisteravond laat heeft de Konink lijke Deense Groenland Handel maatschappij, eigenaars van de „Hans Hedtoft", een verklaring uitgegeven waarin de toestand van het schip ernstig werd genoemd. Tevens werd een namenlijst uitge geven van de 55 passagiers en 39 bemanningsleden van het schip. Het zijn allen Denen en Groen- landers, onder wie Augo Lynge, een van de twee Groenlandse af gevaardigden in het Deense parle ment. Zeven meter hoge golven Tegen elf uur vrijdagavond (Ned. tijd) was het zicht vrijwel nihil, en sloegen zeven meter hoge golven te gen het langzaam zinkende schip. De vliegtuigen die reddingsmiddelen zou den uitgooien waren, op een Canade se Lancaster na, die even cirkelde maar toen moest terugkeren, niet op gestegen: wolkendek op 30 meter, re gen, sneeuw en hoge wind, luidde het weerbericht. En zo zal het, volgens de Canadese meteorologische dienst, ze ker nog 24 uur blijven. In de afgelopen nacht om half een hebben de eigenaars van de „Hans Hedtoft" een telegram van de Amerikaanse kustwacht ontvan gen waarin verklaard wordt dat de Duitse trailer „Justus Haslin- Maatschappij ontdekte rijke goudader in Zuid-Afrika. De president-commissaris van de Free State Geduld, Sidney Spiro, heeft donderdag bekendgemaakt, dat in de mijn van zijn maatschappij een rijke goudvondst is gedaan. Het Deense vrachtschip inet passagiersacoramodatie „Hans Hed toft" is vrijdagmiddag op 457 mijl ten zuiden van Groenland te- geh een ijsberg gevaren. Aan boord bevinden zïeh 55 passagiers en 39 bemanningsleden. In een te Halifax ontvangen radiobood schap van de „Hans Hedtoft" werd gezegd, dat het schip lek was gestoten en snel water maakte. Onder de opvarenden bevinden zich 14 vrouwen en 6 kleine kinderen. Vijf uren na de aanvaring werd het radiocontact met het Deense schip verloren. Het laatste bericht, dat om 20.36 uur Greenwichtïjd van de „Hans Hedtoft" ontvangen werd, luidde: „Zink langzaam, heb dringend hulp nodig". Op dat moment was de te hulp gesnelde treiler „Justus Haslinger" al ongeveer anderhalf uur in de nabij heid, zonder zijn reddingspogingen te hebben aangevat. Een or kaanachtige storm, slecht zicht en hoge golven maakte het vrij wel ondoenlijk mensen van het zinkende schip over te nemen. Twee karakters De Zeeuwsvlaamse kamer van koophandel is een opvallende Instelling in de Zeeuwse ge meenschap: me nis daar gesteld op duidelijke, vierkante taal, die dan ook ln menige vergadering wordt ge bruikt. Zo ook deze week, toen de haast traditioneel geworden kritiek op het provinciaal bestuur met be trekking tot de vaste oeververbinding weer eens de aandacht vroeg Het gaat hier om de toezegging van mi nister Algera, gedaan in het najaar van 1957, dat hij met het provinciaal bestuur van Zeeland zou overleggene over de mogelijkheid van een voorfa se ln het onderzoek naar de kansen van een vaste oeververbinding. Nu heeft het provinciaal bestuur nog weinig aan deze zaak gedaan. Het betoogt thans, dat dit een gevolg is van de moeilijkheden met de veerta- rieven, waardoor een juiste sfeer voor onderhandelingen met minister Alge- ra ontbrak. Inmiddels is nu een da tum vastgesteld voor overleg mét de opvolger, van excellentie Algera. Dit uitstel van meer dan een jaar heeft de Zeeuwsvlaamse kamer van koophandel zeer verdroten. Immers, zij was het die reeds vóór de toezeg ging van minister Algera het rap- port-Haecau over de verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen deed uit brengen ên reeds toen een snelle ac tie wilde. In die dagen al ontstond er kortsluiting tussen provinciaal be stuur en de kamer. Onlangs is ook in de staten over deze aangelegenheid kritiek uitgeoefend op gedeputeerden, met name door het statenlid Horstmann. En hij was het nu, die deze week in andere kwaliteit, namelijk als voorzitter van de kamer van koophandel, het debat voortzette, daarbij verklarend, dat het naar zijn oordeel weinig zin meer had nog weer contact op te nemen met het provin ciaal bestuur- De kamer diende nu andere wegen in te slaan, zo meende hij. Men kan niet zeggen, dat dit alles getuigt van een prettige verhouding tussen provinciaal bestuur en de Zeeuwsvlaamse kamer van koophan del! e houding van de kamer van koophandel heeft ons ditmaal enigszins verbaasd. Immers, het lang verwachte overleg over deze zaak met de minister staat nu te ge beuren, zodat het toch redelijk is op zijn minst te wachten met het aan- kondigèn van nieuwe acties totdat dit gesprek tussen bewindsman en provinciaal bestuur achter de rug is. Gelukkig heeft de kamer die for meel geen partij is in deze zaak: zij speelt tussen regering en Ged. Sta ten dit nog tijdig ingezien, zodat besloten werd toch nog weer contact met het college op te nemen vóór tot nieuwe activiteiten wordt overge gaan. De relatie tussen provinciaal bestuur en de Zeeuwsvlaamse kamer van koophandel blijft dus bestaan. Niettemin noopt de discussie rond de ze kwestie toch wel tot een ernstige waarschuwing Beide partijen in dit geding zullen zich er rekenschap van moeten geven, dat de Zeeuwse zaak er niet mee wordt gediend, wanneer men elkaar bij voortduring irriteert. Het provinciaal bestuur zal moeten begi'ijpen dat in het bedrijfsleven vaak voortvarender, dikwijls ook ef fectiever wordt gewerkt dan bij de beleidsorganen en dat dit verschil in tempo en methode derhalve tot grote zorgvuldigheid noopt in het onderhou den van de relatie met de vertegen woordigster van het bedrijfsleven. De kamer daarentegen zal zich dienen te realiseren, dat in de ambtelijke mo lens op een andere manier wordt ge werkt dat daar soms andere normen gelden dan in het zakenleven en dat beleid zijn eigen techniek vergt. Dit besef zou ongetwijfeld de kritiek van de kamer een andere nuance geven en minder bijterig doen worden Zo men dit streven naar beter begrip nalaat, zowel ter ene als ter andere zijde, dan moet haast, worden gesproken (Zie slot pag. '3 kol 1) D ger" wegens de harde storm en de hoge zee geen reddingspogingen had kunnen ondernemen, De „Hans Hedtoft" was speciaal ge bouwd om aan de moeilijkste omstan digheden in het gebied van Groenland het hoofd te kunnen bieden. Het had ijzeren platen waardoor het schip door een zware ijszee een weg zou kunnen banen. Honderden Denen eh Groenlanders hebben het helder oranje-geverfde schip uitgewuifd toen het op 7 januari voor de eerste reis vertrok. Hét is het vlagg'eschip van de „Royal Greenland Trade Company" en heeft 13.600.000 kronen gekost (ca 7. niilr joèn gulden). KORTE PREDIKATIE GODS GEDACHTEN. Mijn gedachten zijn niet uw gedachten. des. 55 8a Avond... Een auto suist door het stille Vlaam~ se lai\d. Plotseling... een slag, gekraak, dan... stilte. In en rondom het wrak, dat eens een auto was liggen drie doden, waar onder een jonge dominee en zijn vrouw. Di een ondeelbaar ogenblik kwam de slag... waanzinnig wreed. Die jonge dominee was een vriend, van me. We zeiden van hem: Freek, die wordt een dominee met een toe komst. Wij zeiden ên... wij dachten. Maar... onze gedachten waren anders, héél anders dan Gods gedachten. Zó radicaal anders, dat we nu nau welijks meer kunnen denken en... zwijgen. Nu zwijgen we, want als we zouden spreken zouden we misschien vloe ken. In elk geval, ons denken, wan neer we al denken loopt uit op de conclusie: Waanzin! Wat had deze jonge dominee niet kunnen beteke nen voor het Koninkrijk! Dat zijn onze gedachten... Maar er is nog één die denkt., éh die handelt: God! En van Hem wordt ons in het Heilig Bock gezegd, dat Zijn gedachten anders zijn dan onze gedachten. Anders!... Dat kan alléén betekenen: van een hogere orde, uit een andere wereld. God, de onbegrijpelijk andere... Dat zou een mens waanzinnig kun nen maken, of verbitterd, of versla gen. Soms gebeurt dit ook. Spreekt men niet t7i de moderne filosofie van het absurde leed? Mij is echter gevraagd een woord te zoeken uit het Heilig Boek en daar over te schrijven. Ik open dit boek en lees: Want alzo lief heeft God de wereld gehad én... en zij richtten het kruis op. Ik lees: Gods liefde kóós het kruis En in Bachs Mattheus Passion klinkt het: Uit liefde wil mijn Heiland ster ven... Het kruis. Waanzin? Ja wadnzin! Neen, toch niet.. Mijn gedachten zijn anders, spreekt God. Bij het Icruis vinden we, ik zeg niet het antwoord op het onbegrijpelijke van het leed, maar wél de weg er- doorhéén. Hier wordt Gods leed ên ons leed doorzichtig. Nu weten we: Uit Gods gedachte welt... onbegrijpelijk de Liefde op. Kloetinge P. Kloosterman. OPKLARINGEN Wisselend bewolkt en overwegend droog weer, maar in het zuiden t vankelijk nog plaatselijk wat r- of moferegen. Zwakke tot wind tussen noord en noordoost. HuU- dagtemperaturen enkele graden boven het vriespnunt. Verkeer werd Nadelige gevolgen voor importeurs, havenverkeer, Rijnvaart, overslag De door de Westduitse regering genomen maatregelen tot beper king van de invoer van kolen uit landen buiten de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal betekenen een erristig nadeel voor de Nederlandse economie. In totaal zal de vrije invoer hiervan voor 1959 beperkt wor den tot 5 miljoen ton, welk quantum voor het overgroot deel voor Noord-Duitsland, met directe invoer dus via Noord- duitse zeehavens, dreigt te wor den gereserveerd. In hoofd zaak worden hierdoor Ameri kaanse en Engelse kolen getrof fen, waarvan een zeer belangrijk deel tot nog toe zijn weg naar Duitsland vond via Nederlandse zeehavens. Dit heeft de Scheepvaart en Steen kolen Maatschappij N.V. te Rotter dam, woordvoerster namens belang hebbende Rotterdamse en Amster damse kolenimporteurs, gisteren meegedeeld. Dat buiteu dè gevoelige verliezen van de Nederlandse kolenimport- en door voerhandel ook het haA'enverkeer, de Rijnvaart en dè kolenoverslag door een en ander ernstig getroffen wor den, behoeft geen nader betoog, aldns deze mededeling, nog gezwegen van het uit een en ander voortvloeiende nadelige effect op de werkgelegen heid. Uit de Verenigde Staten komen reeds hechten omtrent felle protesten van de mijnindustrie en de georganiseer de mijnarbeiders, waarnaast ook re derskringen, reeds van hun ongerust heid hebben blijkgegeven. „Het wil ons vóórkomen, dat ook de Neder landse regering niet werkeloos zal mogen toezien en ook van deze zijde een stevig protest op zijn plaats is", aldus deze noodkreet van de impor teurs. Prins Bernhard curator Ned. archeologisch instituut Prins Bernhard is donderdagavond geïnstalleerd als curator van het Ne derlands Historisch Archeologisch Instituut te Istanbul. De installatie geschiedde in het Nederlands insti tuut voor hét Nabije Oosten aan het Noordeindsplein te Leiden. weer ver „mist" In de loop van gisteren is de mistde- ken boven ons land geleidelijk wat minder dicht geworden. Hij bewoog zich van het noordwesten naar het zuidoosten. Waar hij zich bevond de den zich vertragingen voor in het weg- en spoorwegverkeer. Ook ge beurden er weer ongelukken. 0 Op een onbewaakte overweg te Eefde werd een melkbestelanto door een trein gegrepen. De bestuurder die uit de cabine over een heg werd ge slingerd, liep slechts lichte verwon dingen aan het gezicht op. De wagen werd volkomen vernield, 0 Te Rotterdam is gisternacht èe'n in de Merwedehaven .gemeerd lig gend binnenmotorschip, de Petro- nella (299 ton), aangevaren door het m.s. Nieuwland. De schipper, de 37-jarige H A. Wels, zijn vrouw en zijn twee kinderen wer den door roeiers gered. Het schip zonk binnen vijf minuten. 9 Twee autobussen botsten op el kaar in Vriezenveen. Bij deze botsing werden vijf mensen gèwond. Drie van hen moesten in een ziekenhuis te Al melo worden opgenomen. In een buitenwijk van Almelo reed een bus een winkel binnen. De etala ge werd volkomen vernield maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Regering stelt niet voldoende gelden ter beschikking HET GAAT GOED met de Middelburgse Abdij, zeggen som migen. De nienwe provinciale griffie schiet immers goed op en het ziet er naar uit, dat dit gebouw volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Gelukkig! zeggen diezelfde optimisten, na achttien jaar begint dus het Abdijcomplex er weer uit te zien zoals het behoort Maar zij hebben ongelijk! Want met die Abdij is het nog lang niet voor elkaar. Jawel, de kant aan de Sint Pieterstraat wordt thans met het nieu- we griffiegebouw zodanig volgebouwd, dat aan die zijde de ring van het complex is gesloten. Maar hoe is het aan de andere kant? Nog altijd een rommelige ruïne! En koe met de buitenzijde van het Abdijcomplex? Aan de Balans ligt een groot stuk bouwterrein zo maar braak. Géén gebouw, wèl gras en onkruid. Neen, klaar is de Abdij nog lang niet! Wanneer volgend jaar de provinciale griffie in gebruik zal worden genomen en het gerucht gaat, dat daarvoor een uitnodiging tot de koningin zal wor den gericht dan is er nog geen reden om feest te vieren omdat de Abdijrestauratie klaar zou zijn. Die is voorlopig nog niet gereed! De ruïne in de Abdij In mei 1940 ging het grootste gedeelte van Middelburgs Ab dij in vlammen op. Sindsdien is de restauratie aangevat, be kwaam, met zorg en liefde. Maar desondanks is thans ruim achttien jaar na de ver woesting de herbouw nóg niet voltooid. Een van de lelijk ste plekken is bij voorbeeld nog altijd de ruïne van de gou vernementswoning waarvan men hier 'n foto ziet. Wat er thans nog moet ge beuren is in het ne venstaande artikel beschreven. Nog altijd een ruïne in de „Abdij- ring" dus.' Namelijk van het gebouw, dat vroeger bekend was als het „lo gement van de graven van Zeeland" en dat later fungeerde als ambtswo ning voor de commissaris der konin gin, de „gouverneurswoning". De rijksgebouwendienst heeft de ergste rommel aan het gezicht onttrokken door op de plaats van de vroegere voorgevel aan het Abdijplein een laag muurtje op te trekken. Maar het is duidelijk, dat dit muurtje niet be paald een fraaie afsluiting van het Abdijplein vormt. Het valt oip dit ogenblik de gemiddelde voorbijgan ger niet zo op, omdat hij gaande over het plein van de Balans naar het Koorkerkhof allerlei andere, meer in het oog vallende rommelige zaken ziet. Het Abdijplein dient im mers als opslagplaats ten behoeve van de griffie-bouw en bovendien staan hier nog altijd klampen oude steen opgeslagen. Het ene (zij het onvermijdelijke) euvel verbergt dus het andere: het Abdijplein in zijn tegenwoordige rommelige toestand camoufleert de slordige onafgewerkte kant van het gebouwencomplex bij de vroe gere gouverneurswoning'. Maar de feiten veranderen er niet door! Zij zullen na het gereedkomen van de griffie als men dus aan oprui men toe is des te onbarmharti ger aan het licht treden. Dit zijn dus die feiten: De gouverneurswoning moe' worden herbouwd. De zo fraaie "Statenzaal moe' aan het Abdijplein een representa tieve ingang krijgen, opdat de le lijke nooddeuren kunnen verdwij nen, evenals de provisorische toe gang aan de Groenmarkt. In de gouverneurswoning die nen vergaderlokalen te worden in- (Zie slot pag. 6 kol. 4) Vrijdag, is te Wassenaar in een zeer dichte mist een 18-tonner met hout De Wetering ingereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1