„Dior" bracht evenmin sensaties Het leek of accountant en niet „goed heertje" terecht stond.... ASSISTENT WEES TELKENS OP ACHTERSTAND; WERD DUPE VAN SCHANDAAL KLANKBORD MAN SLOEG ZIJN VROUW IN BAR DOODEIS ZES JAAR VRIJDAG 30 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Miljoenenknoeierij ontsnapte aan controle (Van een speciale verslaggever) Naarmate èr na de arrestatie van „het goede heertje", de ex-boekhouder-kassier van de N.V. Berger en Co, meer en meer bekend werd over de enorme malversatie van deze Kees van H., heeft heel Nederland zich met stijgende verba zing afgevraagd: „hoe is het mogelijk, dat deze man dit grandioze bedrog dat tenslotte meer dan twee miljoen' beliep, elf jaar lang heeft kunnen volhouden?" Die vraag is donderdag op de tweede procesdag van de Amsterdamse rechtbank tegen deze frau deur wel beantwoord. De heer Dragt (54 jaar) het hoofd van de interne accountantsdienst van het concern Van Mierlo en Zn. te Breda (waar van de NiV. Berger en Co. een „geheime doch teronderneming" is) verkondigde in de middag- zitting, dat een interne accountants-controle heel iets anders is dan een zogenaamde „public"- accountantscontrole. Hij had zijn controlerende taak zuiver als informatie tegenover de directie van Van Mierlo gezien. Het was meer een soort Als eerste getuige trad gistermorgen voor het hekje mr. F. H. J. Berger (62), directeur van de N.V. Berger en Co. Deze vertelde, dat de N.V. in 1946 naar Amsterdam werd overge plaatst en dat in 1947 de heer Van H. als boekhouder in dienst kwam. Hij deelde mede, dat de heer Salm 1^1947 een nieuwe tak van het be drijf opzette: handel in schatkistpa pier. C. R. van H. werd in dat jaar als boekhouder-kassier aangesteld. Getuige zelf hield zich bezig met de gemeenteleningen. Veel was hij op reis om relaties aan te knopen. Alle aandelen van de N.V. waren in han den van de firma Van Mierlo in Bre da. In 1952 annexeerde de Twentsche bedrijfseconomische voorlichting dan een con trole Want zo verklaarde deze getuige voor een goede controle had hij noch genoeg, noch de juiste mensen. Herhaaldelijk heeft hij bij de „big boss" (mr. Van der Schrieck in Breda) op personeelsuitbreiding aangedrongen. Maar die besteedde niet voldoende aandacht aan de klacht. „Waanzin", noemde directeur Van der Schrieck deze beschuldiging aan zijn adres. De opdracht van de heer Dragt is geweest volledig controle uit te oefenen over het gehele concern. „De heer Dragt heeft mij nimmer een concreet voorstel gedaan om meer personeel te krijgen" -zo verklaarde mr. Van der Schrieck „zodat ik gesterkt werd in de mening dat de bestaande bezetting voor de controle-werkzaamheden vol doende was". Het leek wel alsof de hypernerveuze accountant Dragt tijdens de zitting van donderdag, de ver dachte was, in plaats van Kees van H. Onbewoonbaar Slot van pagina 1 gesproken. Men dient goed te besef fen, dat het ontbreken van duidelijke planologische richtlijnen voor de ont wikkeling van dit gebied betekent, dat om het eens kras uit te druk ken de ruimtelijke ordening voor dit gedeelte van ons land wordt ver zorgd door Krupp in Duitsland; de Nederlandse bijdrage kan dan be perkt blijven tot een opdracht aan de Topografische Dienst om het re sultaat vast te leggen Totzovcr .de heer de Wit, die erkent, dat er ook bij decentralisatie van bestaansbronnen en bevolking in de gebieden buiten de randstad offers aan natuur- en recreatiegebieden ge bracht moeten worden. Hij vindt dat redelijk, omdat het westen van ons land niet moet dichtgroeien, maar bewoonbaar moet blijven. Ook de bevolking van de randstad dient mo gelijkheden voor recreatie te behou den in een niet al, te verre omge ving. Jammer genoeg is men het juist in ae allergrootste steden van Neder land niet met de denkbeelden van ae heer de Wit eens. Men peinst daar nog vrij algemeen over onbe perkte uitbreiding van de werkgele genheid en van de welvaart. Iedere verwijzing van "nieuwe industrieën naar andere gebieden zou door lei dende figuren in die grote steden op gevat worden als een pijnlijke bena deling van de eigen gemeenschap. De minister, die het zou wagen door afremmen en subsidiëren een nieuwe en betere lijn te brengen in het industrie-vestigingsbeleid, zou bij de grote stadsgemeenschappen op ern stige tegenstand stuiten Totdat straks de grenzen van de be woonbaarheid overschreden zullen zijn en men in de massa-steden de toeneming van de welvaart en de produktie overtroffen ziet door de levensmoeheid. Eerst dan zal men in die grote ste den tot beter 'inzicht komen. Daar buiten bestaat dat betere inzicht nu al! Vooral zij, die niet in de randstad wonen, merken bij korte bezoeken aan de verzamelingen van huizen en fabrieken, dat er daar iets hapert aan de bewoonbaarheid. Ze zijn verrast en soms geïmponeerd aoor vele grote en goede dingen, maar ze keren haastig terug naar hun betere plaats van herkomst! Orn aat ze daar frisser ademhalen en beter leven! VRIENDENDIENST. Het was een troep wilde honden in de omgeving van een afgelegen boerderij in de Oostenrijkse alpen blijkbaar niet ont gaan, dat er een soortgenoot aan de Bank deze Bredase zaak en werd de N.V. Berger eigendom van de Twent sche Bank. Verrassing Nimmer, was openlijk medegedeeld, dat de N.V. een dochteronderneming was van Van Mierlo. Ingewijden spraken dan ook wel over .Berger en Co. als „de geheime dqchter" van Van Mierlo. „Hebt U zich als directeur van een zelfstandige N.V. of als hoofd van een afdeling van Van Mierlo ge voeld?" vroeg de president. Getuige: „Als van een zelfstandige N.V.". Hij deelde zelf meestal aan het einde van de maand de salarissen aan het personeel (14 personen) uit. Op de werkzaamheden van verdachte heeft getuige nimmer controle uitge oefend. „Ik zou dat ook niet gekund hebben, want ik ben administratief weinig onderlegd. Het gebeurde in goed' vertrouwen. Hij werd bovendien door accountants gecontroleerd". President: „U hebt nimmer enig wan trouwen tegen hem gekoesterd, on danks het feit dat hij op ongebruike lijk grote voet leefde?" Getuige: „Ik heb wel eens feinfor- meerd, maar toen bleek mij dat zijn vrouw als mode-ontwerpster verdien de. Een ongewone weelde is mij ech ter niet bekend geweest. Eerst nadat de fraude ontdekt was door de Twent- s.clie Bank, ben ik- een keer bij hem thuis geweest. Bij mij is er nimmer naar zijn bijzondere levensstaat ge- informeer d". President: „Hebben de accoun tants van Van Mierlo nooit eens met U gesproken over de situatie op uw kantoor?" Getuige: „Neen, alleen over de la te inboeking van bepaalde stuk ken heeft de heer Van der Schrieck wel eens met mij sproken". President: „Zag "U de interne contro le Van Breda als een volledige con trole President: „Van H. heeft vrij gauw na zijn komst de souches van de che queboekjes altijd vernietigd". Getuige: „Ik heb nooit geweten, dat de souches getekend hadden moeten worden". Officier van justitie: „Als U daar controle op gehouden had, had U móeten merken, dat er een veelvoud van geld opgenomen werd". Getuige: „De fraude is een absolute verrassing voor mij geweest. Ik had voorgesteld Van H. per 1 januari '58 tot procuratiehouder te benoemen" President: „U zag derhalve géén be zwaar in de combinatie van de func ties boekhouder-kassier?". Getuige: „Er ging veel in de kas om". President: „Ja, ja, dat is wel geble ken". (hilariteit). Dan komt de tweede getuige voor het hekje, de wisselmakelaar J. Salm uit Amsterdam, 59 jaar. oud en mededirecteur van de N.V. Foto links: de accountantsassistent Jacobsdie er, volgens verdachte, meer van wist dan de accountant zelfFoto rechts: de accountant J. Dragt, die iedere drie maanden de boeken van verdachte controleerde.... Het Wereldgebeuren Biljonair Berger en Co., een kleine man met 'kale schedel, dié een bril draagt en van oorsprong Duitser is. (Vroeger was hij chef van de Va luta Arbitrage bij de firma De Bary). Deze getuige werd bij de N.V. Berger en Co. belast met de handel in schat kistpapier, die de firma vele miljoe nen heeft opgeleverd. Met de admini stratie, die verdachte daarover voer de, bemoeide deze getuige zich niet. Hij had zijn eigen administratieve werk. Deze getuige controleerde de bevestigingen die over de transacties van de kas-associatie dagelijks per (Zie slot pag. 9 kol. 1 GEËRGERD OVER GEDRAG NA VERLATING „Overgevoelig en over jaloers" Zes jaar gevangenisstraf met aftrek is gistermiddag voor de rechtbank te Rotterdam geëist tegen de 25-jarige matroos grote vaart P. J. van der G. wegens doodslag op zijn 21-jarige echtgenote M. L, YV. B. té Rotterdam in- de nacht van 27 op 28 september jl. „Hét is hier niet: de overspelige vrouw die loon naar leven kreeg, de man zelf was overgevoelig en -ja loers". „Hier staat een man die zodanig ge plaagd en aan de lijn gehouden werd door zijn vrouw, dat hij tot deze daad kwam". Zo stonden de meningen van respec tievelijk de officier van justitie, mr. H. van Buuren, en de verdediger, mr. J. A. vaiï der Ven, tegenover elkaar in deze zaak, nadat voor de recht-: bank het gebeurde in de bewuste nacht en de achtergronden ervan be sproken waren. Van der G. en zijn vrouw leefden de laatste tijd gescheiden. Zij met een andere man, die ze had leren kennen toen Van der G. op zee was, hij bij zijn schoonmoeder in. Zijn vrouw kwam vaak in een bepaalde bar met dansgelegenheid in Rotterdam Zuid, waar Van der G. op die zaterdag avond, nadat hij eerst naar. de tele visie gekeken had, ook heen ging. Zij was er, en hij ergerde zich aan de manier waarop zij danste. De man ging naar huis om een mes te halen. Daar had zijn schoonmoeder hem voorgesteld, samen iemand te gaan halen om de wouw uit de bar weg te krijgen. Eerst nam hij dit voorstel aan, maar tijdens de wande ling verliet hij fcijn schoonmoeder, ging naar de bar en kwam daarbij na een nieuwe ergernis tot zijn tragi sche daad." Ter terechtzitting kwam naar voren, dat de man in de laatste tijd voor de doodslag steeds had geprobeerd zijn vrouw terug te krijgen, maar zij had hem „aan het lijntje gehouden". Een psychiater noemde hem een ge spleten man, vol tegenstrijdigheden. Hij werd verminderd zo niet" sterk verminderd toerekeningsvatbaar acht. De verdediger vroeg terbeschik kingstelling of een korte gevangenis straf met de mogelijkheid tot psy chiatrische behandeling. Over veer tien dagen doet de rechtbank uit spraak. Drie voorbeelden van de nieuwe len- temode voor de jeugd, zoals die door de Parijse ontwerpster Virginie ge toond werd. Links: een dans jurkje „Madame de Crecy", een fleurig jurkje van met kleurige bloemen be drukte katoenDe lange ceintuur met slipven is aardbeildeurig.Mid den: een lichte wollen jas met kip penpoot-motief in blauw en wit. Marcel Pr oust" is de naam ervan. Rechts: een namiddagpakje van wit te flanel, >yRgussain-le-Pin", afgezet met strookjes en een zeer brede ceintuur in kastanjebruine kleur. ketting lag, hetgeen kennelijk hun Engeland van 483 horloges. medelijden ha.d opgewekt. Op een morgen ontdekte de baas van de kettinghond, dat deze een groot stuk gerookt spek van wel 5,5 kg zat te verorberen. Hij stelde de po litie ervan in kennis, waarna een onderzoek werd ingesteld. Het bleek toen dat een troep wilde honden een overval had gepleegd op een boerderij in het dal. Een van de honden had een deel van de buit naar d: kettinghond gebracht om deze deel te doen hebben van het „feest". Nederlandse zeeman in Londen beboet voor horlogesmokkel Een Nederlandse zeeman, A.B. twee de machinist op het motorschip „Tri as" is woensdag door een Londense rechtbank veroordeeld tot het beta len van 1Ö00 pond sterling boete, subsidiair zes maanden gevangenis straf, wegens poging tot smokkel in fA. B. ontkende echter schuldig te zijn. Douane-ambtenaren verklaarden ter terechtzitting de horloges die teza men ;\021 pond sterling waard wa ren, gevonden te hebben in de ma chinekamer van het schip, verpakt in kleine doosjes. Volgens A. B. zou een lange man hem in Rotterdam gevraagd hebben de pakjes naar Engeland te brengen tegen een beloning van tien pond. De machinist dacht dat de pakjes gereedschappen bevatten. OP DERDE DAG VAN PARIJSE VOORJAARSSHOWS (Van onze redactrice) Het beroemde modehuis Dior, tegenwoordig on der artistieke leiding van jïe jonge ontwerper Yves Saint-Laurent, heeft zich zoals reeds eerder uit mededelingen van Saint-Laurent viel op te merken, geschaard in de rij van degenen, die zijn teruggekeerd naar „de natuurlijke lijn". Dat bleek duidelijk tij dens de drukbezochte modeshow waarop mai- son Dior gistereu de voorjaarsmodellen voor 1959 heeft gelanceerd. I-Ict was een show zon der sensatie, met elegan te draagbare modellen waarvan taille, beupen en boezem op de natuur lijke plaats zaten en waarvan de rokken vijf tot zesenjenhalve centi meter onder de knie hin gen. Nu huize Dior de ge heimzinnigheid rondom de lentecollecties defini tief heeft verbroken, kunnen wij de korte rok en de hoge taillelijn dus wel even definitief af schrijven! Want wat men in - maison Dior voorschrijft, wordt door een groot deel van de modewereld altijd nog als belangrijk genoeg geacht om er terdege re kening mee te houden Terugkeer tot het na tuurlijk silhouet dus, ook in dit wereldbefaamde modehuis. Vaak wordt bij de modellen van Saint-Laurent de taille slechts even aangege ven, zonder ceintuur; een enkele maal ziet men lijfjes die vlak bo- ven de taille een extra accent nebben hetgeen dan nog wel vaag aan empire-lijn doet den ken; voorts zijn er losjes blousende ruggen. De vele deskundigen en belangstellenden die de show bijwoonden, waren wel bijzonder enthousi ast; men is over het al gemeen van mening dat details en accessoires dusdanig volmaakt afge werkt zijn, dat ze de col lectie tot een bijzonder succes maken, al ont breekt ditmaal het waarlijk-sensationele dat men sinds New-Look en andere opzienbarende modelijnen toch ieder seizoen weer van maison Dior verwacht. De mantelkostuums van Saint-Laurent hebben soms strak gedragen ceintuurs, maar vaak hebben ze loshangende, tot de taille reikende jasjes; Andere jasjes hebben V-vormige kra gen, versierd met organ die of chiffon. Bij het detail „kraag" zijn trouwens talloze va riaties: uitstaande kra gen, matrozenkragen, monnikskappen, en ca pes (op japonnen en en sembles Tuniek japon nen zijn eveneens „en voguè". Als kleur gebruikt Saint -Laurent dikwijls de klassieke geliefde combi natie van marineblauw met wit, voorts blauw en rood, en ook de antra- cietkleur is in de collec tie vertegenwoordigd, onder meer in een deux- pièces met losse over- blouse en slank afkle- dende rechte rok, en in een fijnkorrelig tweed kostuum. De antracietkleur vinden we ook terug in de col lecties van een ander bekend Parijs ontwer per: Jacques Griffe. De ze couturier brengt wij de, klokkende en bolle rokken, vaak gesteund door petticoats. Zelf ver klaart Griffe, bij het ontwerpen van zijn rok ken geïnspireerd te zijn door baremrokken en door klassieke boeren kostuums. Ook bij Griffe zijn tail le-, boezem-, heup- en roklijnen normaal, dat wil zeggen: hij sluit zich aan bij de algemene gang van zaken zoals zich die deze week in de Lichtstad heeft gemani festeerd. Als hij nu eens bijzonder royaal zou %villen zijn,, dan kon Alfried Krupp iemand bij wijze van verjaarscadeautje een cheque van een biljoen aanbieden. Zijn bezittin gen aan kolenmijnen en staalbedrijven en in allerlei zware, middelzware en lichte industrieën zou hij voor het uitschrijven van zo'n cheque niet eens allemaal behoeven te verzilveren. Het zou trouwens niet meevallen om kopers te vinden voor het '„im perium" dat Krupp-concern heet en op welks produktiel.ijstje onder meer de volgende artikelen te vinden zijn: bouwwerkenin gewapend beton, kunstgebitten, baggermolens, comple te staalfabrieken, locomotieven, d-rij vende kranen, installaties voor centra- - le verwarming, centrifuges, autobus sen, kant-en-klare woonhu:zen en vleeswaren. Met de haast onoverzien bare reserves waarover Alfried Krupp's familieonderneming beschikt, is het mogelijk om het ,rijk" met tel- kens nieuwe „gebieden" uit te brei- den. Zo heeft Krupp een paar weken geleden nog zijn handtekening gezet - onder een overeenkomst tot overne- ming van de Bochumer-Verein, een' onderneming die staalfabrieken ex ploiteert. Maar weinigen zijn in staat om een behoorlijke portie uit dit sprookjesrijk te bekostigen, wanneer Krupp' het formeel ten verkoop aan- biedt. En de weinige directies van buitenlandse concerns die daartoe isschien in staat zouden zijn, heb- ben er (met het oog op de goede ver- houdingen) geen zin in om het deel van Krupps bedrijven over te nemen dat hij moét aanbieden als gevolg van een geallieerde deconcentratiewet uit 1953. Bij d-ie wet werd Krupp verplicht, vóór morgen zijn ijzer- en staal- bedrijven „af te stoten". Maar al vorig jaar heeft Krupp zich openlijk tegen die geallieerde order uitgespro ken. Hij noemde dit bevel „onverenig baar met het streven naar Europese samenwerking". De Westduitse bonds republiek, vond hij, moest geen maat regelen, ten uitvoer leggen die volgens hem in strijd zijn met de grondrech ten van de republiek. Tenslotte, zo betoogde hij, zou het gezonde ver- stand wel winnen.. In het Britse Hogerhuis heeft lord Elibank daarna geïnformeerd of de Britse regering er nota van wilde nemen „dat deze in e Neurenberg tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeelde maar in .1951 voortijdig vrijgelaten beruchte werkgever van slavenarbeiders een dergelijke onbeschaamde opmerking nooit zou hebben gemaakt als hij niet verzekerd was van de steun van be langrijke personages in Bonn". Inder-r daad had de Westduitse bondskanse lier dr. Konrad Adenauer al .in 1957 per brief aan de drie westelijke ge allieerden verzocht, ontheven te wor den van de verantwoordelijkheid voor" de uitvoering van het besluit tot uit- eenrafeling en verdeling van hét".' Kruppconeern. Ondermeer vroeg de.' Westduitsec*. bondskanselier toen „be- grip voor'het streven naar concentra-" tie- dat-zich. overal in de industriële wereld doet gelden". Ongetwijfeld ïs. Krupp voorts een der machtigste steunpilaren van de Westduitse rege ring bij de verdere economische ex pansie van de Bondsrepubliek. Wist de riian d;ie in de Tweede Wereldoor log de Duitse wapenarsénalen van zijn produkten voorzag, in de laatste zeven jaren niet belangrijke vreedza me opdrachten te krijgen uit landen als' Pakistan en India en uit Zuid- Amerika? De minister van economische zaken, prof. dr. Ludwig Erhard, heeft 'waar schijnlijk reden om Krupp de. hand boven het hoofd te houden omdat die biljonair medehielp, zijn „Wirtschafts- wunder" tot stand te brengen. In zijn vrij stevige in 1957 tot stand gekomen antikartelwet ziet Erhard wellicht voldoende garanties om machtsmis bruik van de zijde der economische imperia tegen te gaan. Maar de geallieerde® denken er blijkbaar anders over. De las- ten die in het verleden aan Krupps concern zijn opgelegd, wer den niet geschreven op vodjes pa-' pier die zomaar verscheurd mogen worden. En nu Krupp officieel heeft, laten weten, dat hij niet erin is ge slaagd om een en ander van de hand' te doen. is er dan ook grote veroni-' waardiging, vooral in Frankrijk waar men Duitse antikartelwet of niet in de steeds groeiende macht van Krupp „een bespotting van de norma le concurrentieregels" ziet die niet in overeenstemming is met de geest van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal. Gisteren, werd in Lon den bekendgemaakt, dat.de Verenig de Staten, Frankrijk en Engeland een verzoek zullen bespreken dat Krupp heeft ingediend en dat ten doel heeft, de periode waarbinnen hij zijn ijzer en staalbedrijven moet afstoten, met een jaar te verlengen. Er zuilen over,, dit onderwerp, dat zo vele kanten- heeft, wat denkbeelden n-ar voren: worden gebracht. Maar men kan zich onder de gegéven omstandigheden moeilijk iets anders voorstellen, dan. dat de biljonair Krupp, „die echt geen kans zag om de order uit te voe ren", zijn (eindeloze) „jaartje respijt" we' t egewezen krijgt. nixi' inciu ivuurr (naar Time) ....verkoop wil niet lukken...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3