Raadsleden verontwaardigd over verwoeste Vlissingse kademuren Almanak Uitvoerige discussies bij artikelsgewijze behandeling P0STBRUG TE WEMELDINGE OPNIEUW GEPLAATST OUD-DIJKGRAAF E. GEUZE UIT POORTVLIET RIDDER O.N. Agenda i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3Ü JANUARI 1959 MIDDAG- EN AVONDZITTING VOOR BEGROTING Burgemeester Kolff: stadhuisplan is in een eindstadium beland „Veertien jaar na de oorlog: nog altijd verwoeste kademuren ln Missin gen"zo luidde bijna twee weken geleden een vier-koloms-kopregel in deze krant! Deze aan dacht-vragende kopregel is gistermiddag in de Vlis singse gemeenteraad het motto geworden voor een belangrijk deel van de algemene beschouwingen, die naar aanleiding van de gemeentebegroting voor 1959 werden gehouden. De woordvoerders gingen er van uit, dat het Missings havenbedrijf nog altijd één van de belangrijkste economische pijlers is voor deze plaats, maar dat deze pijler steeds verder afbrokkelt! Ir. J. A. Krietemeijer (ar.) sprak zelfs van een deplorabele toestand.». Maar burgemeester mr. B. Kolff be toogde verontwaardigd, dat een der gelijke duidelijke diskwalificatie ln de raad niet uitgesproken mag wor den. „Uit het oogpunt van propa ganda mag dat nooit", zo onderwees hij dit raadslid, „wat moet men er elders wel van denken als dergelijke uitlatingen in de raad gedaan wor den". Ir. Krietemeijer meende ech ter, dat na veertien jaar deze uitlating zeker op haar plaats is. Zo langzamerhand wordt het tijd te zeggen waar het op staat en vol gens de heer Krietemeijer Is voor ie dere buitenlander, die met een zee schip de Vlissingse haven binnen komt, mede door deze verwoeste ka demuren, deze haven maar een „klein gedoe". Tevoren reeds hadden ook de heren F. G. Smit (p.v.d.a.), H. van Rooijen (c.h.) en E. G. Vader (k.v.p.) ernstige en kritische opmer kingen over de Vlissingse haven en met name over de kademuren gemaakt. Overigens moest ook de burgemees ter zelf toegeven, dat de kademuren inderdaad in een .deplorabele toe stand verkeren, maar hij maakte er vooral bezwaar tegen, dat deze uit drukking op de haven als geheel van toepassing werd gemaakt. Hij ging uitvoerig in op het steeds maar uitblijvende herstel van de kademu ren. Na de bevrijding werd niets ge daan, omdat het vele jaren duurde eer het definitief werd, dat de „Maat schappij Zeeland" niet in Vlissingen zou terugkeren. Daarna liet het zich geruime tijd aanzien, dat de plaats gereserveerd moest worden voor een stuwadoorsmaatschappij en toen ook dit van de baan ging, begonnen de eindeloze besprekingen met rijkswa terstaat. „Deze instantie beroept zich op ziekte van ambtenaren en gebrek aan ambtenaren bij het uit blijven van de definitieve plannen, maar nog altijd heeft het rijk een contractuele verplichting tegenover da haven", zo betoogde de. burge meester, die ook kon vertellen, dat de raad van toezicht ook vaak fel geprotesteerd heeft tegen deze (tra ge) gang van zaken. Eindelijk zijn er in het najaar van 1958 zes verschillende plan nen ter tafel gekomen, stuk voor stuk mogelijke oplossingen, die nn onder de loep worden geno men. De heer Van Rooijen, die gevraagd had of het jnist is, dat een glooiing de kademuren zal vervangen, kon dan ook nog geen definitief antwoord krijgen, „want de zes oplossingen zijn nog in studie".».. Overigens waren de raadsleden het met die glooiing niet eens, want velen begrepen, dat daarmee de haven weinig ge baat is. Onbegrijpelijke verhoging De kritische opmerkingen waren- niet alleen gericht op de verwoeste kade murenOok achtten verschillende sprekers de laad- en losgelegenheid verre van voldoende en burgemeester Kolff, die in zijn antwoord wees op de aanschaf korte tijd geleden van een „mobiele kraan met een be hoorlijk hefvermogen" stortte daar mee geen olie op de golven, maar op het vuur! „De moeilijkheden ont staan vooral", zo zei bijvoorbeeld de heer Vader, „omdat de kade zich niet leent voor rijdende elektrische kra nen, die juist nodig zijn om de Vlis singse haven betekenis te geven". En dit raadslid kreeg onmiddellijk steun van de heer Krietemeijer, die vertel de, dat een reparatieschip voor „De Schelde"— de „Canada" niet eens met de havenmiddelen gelost kon worden. Burgemeester Kolff was niet blind voor deze bezwaren: „Inder daad lenen de kademuren zich niet voor elektrische kranen, omdat deze kade ook nog maar voorlopig is her steld". „Onbegrijpelijk" noemde de heer Krietemeijer, de plotselinge verho ging van de Missingse haventarie ven, waardoor opgelegde Liberty- schepen Vlissingen gaan verlaten. „Werkt deze verhoging niet ave rechts?", vroeg dit raadslid zich af, „want door liet wegvaren van de Li berties verliest Missingen een be langrijke inkomstenbron en wordt de scheepvaart nog meer afgestoten". Het motief, dat de haventarieven van Mlssingen nu nog iets onder die van Amsterdam en Rotterdam lig gen is niet steekhoudend, volgens' de heer Krietemeijer, want het Is toch waanzin de Missingse accommodatie bijvoorbeeld met die van Rotterdam te vergelijken? In zijn antwoord merkte burgemeester Kolff op: „Als er nu een schip is, dat de havenou- tillage niet nodig heeft, dan is het toch wel een Liberty". Overigens waren er ook nog licht punten voor de Vlissingse haven. De heer Smit had namelijk in zijn alge mene beschouwing een heel program ma van eisen voor een haven opge somd, zoals dat programma tijdens een congres ln Hamburg was vast gesteld. „En tot mijn vreugde .oet ik zeggen," verklaarde burgemeester Kolff, „dat Vlissingen aan de mees te eisen voldoet". In eindstadium Het lag voor de hand, dat ook het woord „stadhuisplan" in de algemene beschouwingen nog al eens zou val len.... En inderdaad vonden enkele woordvoerders de financiële positie van de gemeente zo benard, dat zij vreesden dit plan in het gedrang te zien komen. In dit geval kon burgemeester Koiff echter wél olie op de golven storten. Tegen de heer Smit, die had betoogd, dat „thans de tijd is aangebroken om de reserves aan te spreken", zei de voorzitter, dat die reserves juist voor het stad huis bestemd zijn. „Overigens", zo zei de heer Kolff, „mag en kan de positie van de begroting geen rem zijn voor de bouw van het stadhuis". En zonder zich echter aan een bepaalde datum te bin den zei hij veel-beiovend: „We zijn met de stadhuisplannen ln een zeker eindstadium beland" Uitvoerig ging wethouder W. Poppe in op het aanspreken van de reser ves. „Tussen de regels door heb ik enige kritiek bespeurd", zo consta teerde hij. „Is het wel een goed be leid geweest zoveel te reserveren en krijgen we juist daarom geen ver hoogde uitkering? Dat zijn de kriti sche vragen, die weliswaar niet zo direct, maar dan toch in de onder toon naar voren kwamen", zo com bineerde en deduceerde de heer Pop pe.... Met klem verklaarde hij, dat de reserves niet het zwaartepunt vormen bij het beoordelen van de vraag of een gemeente voor een ver hoogde uitkering in aanmerking komt. Overigens wees hij er op, dat de reconstructie van de begroting al veel van de reserve zal vragen en dat het verder stadhuisbouw! noodzakelijk is, die reserves zoveel mogelijk intact te laten. De heer Smit, die gevraagd had die reserves nu maar aan te spreken, kreeg dan ook nul op 't rekwest. Ook kan wet houder Poppe een meerjarig investe ringsplan, dat door vele sprekers met name door de heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) was voorgesteld als tegenhanger van een urgentieplan, niet toejuichen. Zo'n meerjarenplan wordt te veel beïnvloed door factoren die wij niet kunnen beïnvloeden, do ceerde hij. „Neen, voorlopig moeten we hépl voorzichtig spelen", betoog,- VAN TOT HAVENS. Zijpe heeft niet alleen zijn wijd en zijd bekende vluchthaven: het bezit ook een tweetal tramhavens, die of ficieel Stóofpolderhaven en Willenis- polderhaven heten. Het zijn daarenboven nog drukbe zochte havens ook: In de Stoofpol- derhaven liep in het afgelopen jaar 11.985 maal een schip van de Rotter- VAKMAN Kom poes jij hoort hier niet", sprak de kelner in dat Vlissingse café-restaurant vriendelijk en ver- volgens zette hij poes via de i-raai- deur buiten. Op het terras bleef het dier als een vroege toerist kouwelijk even zitten; toen stak het de staart in de lucht en ging op een sukkel drafje heen, de duisternis in. De kel ner wijdde zich weer aan zijn werk. Nauwelijks tviee minuten later klonk er wederom een opgewekt gemiauw door het etablissement. Het kwam van bovenvan het balcon en jawel hoor, daar kwam de poes weer aan. Ze had even een ommetje gemaakt en kans gezien via een zaal, een trap en een gang weer innen te ko men. ,fNou moet je niet lastig worden", mompelde de kelner, vatte de poes opnieuw in de donzige kraag en hup, daar ging die kat weer. De duisternis in. Ditmaal duurde het aanmerkelijk korter. Poes wist nu de weg zo on geveer. Maar toch nog niet helemaal precies, want ditmaal kwam zij de zaal terechtwaar een uitvoering zou worden gegeven. Vanzelfspre kend was er onder de bezoekers een vriendelijke dame. trAch, kijk es een poesje", sprak ze vertederd; dat hoort zeker in het café thuis". Met poes in haar armen betrad ze hit café. alwaar de kelner haar met enig afgrijzen zag naderen. Maar het was een uitstekende vakman, want met een welwillende glimlach nam hij poes in ontvangst en beleefd sprak hij: hartelijk dank voor de moeite, mevrouw". Wat hij dacht moogt ge driemaal ra den damse Tramweg Maatschappij bin nen 2.332.060 ton en bovendien 51 binnenvaartuigen, totaal 4236 ton. Voorts meerden er nog 76 vaartui gen'van het rijk. In de Willemspolderhaven kwamen in 1958 11.364 R.T.M.-schepen binnen (2.235.064 ton), 64 rijksvaartulgen en 26 binnenschepen met een inhoud van 3311 ton. BENARD. Niet zover van deze havens, in Brui- nisse, heeft het 11-jarlge zoontje van de familie De K. enkele benauw de ogenblikken beleefd. In Bruinisse wordt momenteel de oude Spuisluis afgebroken, die voorheen de verbin ding vormde tussen Spuikom en ha ven. Door het slopen van het metsel werk was een diepe kloof ont staan, met aan weerszijden eer hoge aarden wal. Het jongetje waagde zich te dicht bij de kloof, gleed naar beneden en kwam tot aan zijn middel in het water te staan. Hij slaagde er niet ln tegen de steile kant op te klimmen. Ge lukkig waren er twee koene red ders, de heren Hoogerwerf en Kostense, die het ventje uit zijn, wat men dan gemeenlijk noemt „benarde positie" bevrijdden. TOREN. Zijn we ditmaal, in tegenstelling tot de naam van deze rubriek met Zijpe begonnen, het slot komt uit de buurt van het ZwinIn Retranchement is men namelijk begonnen met het herstel van de toren van de her vormde kerk de toren werd in no vember van het vorig jaar door de bliksem getroffen. Retranchement krijgt weer een gave toren en dat zou een mooi besluit zijn, zo er niet nog meer zaken in deze gemeente werden aangepakt. Het plantsoentje op de Markt, waarin het een beetje „vol" was geworden, wordt momenteel duch tig onder handen genomen. Een teveel aan hegjes en struiken moet verdwijnen, ook worden er enkele bomen gerooid. De fraaie kastanjebomen blijven uiteraard behouden. De Markt van Retran chement krijgt hierdoor een rui mer en frisser aanzien. Lek schip loste deel van lading in Wemeldinge Het motorschip „Loevesteijn" dat woensdag op de Oosterschelde in aan varing kwam met het motorschip „Neska 93" heeft slechts een gedeel te van haar lading behoeven te los sen. Er werd juist zoveel van de lading vuurvaste steen gelost dat de lekka ge boven de waterlijn kwam te lig gen. Door het reparatiebedrijf van de firma Van de Burght uit Wemel- dinge werd een stalen plaat over het beschadigde gedeelte gelast. Na de noodreparatie kon de „Loevesteijn" haar reis naar Antwerpen vervolgen de hij, „en de oplossing zo veel mo gelijk vinden door verschuiving". Als voorbeeld noemde hij hierbij, dat het in verband met andere drin gende uitgaven voorlopig nog niet mogelijk zal zijn de zo nodige uit breiding van de huishoudschool tot stand te brengen. Contact met Belgen Verder kwamen nog talrijke onder werpen ter sprake. Zo pleitte de heer Knoop voor de „spoedige stich ting van een sporthal" en de heer Krietemeijer toonde er zich verheugd over, dat de dubbelstad Middelburg- Vlissingen de bouw van een overdekt zwembad wellicht mogelijk maakt. Dit laatste raadslid drong ook aan op meer direct contact met de Bel gen, vooral in verband met de ont wikkeling van het Sloeplan. Burge meester Kolff was het daarihee vol komen eens en hoewel ieder buiten lands contact behalve voor de sport via „Den Haag" moet lo pen, is hij toch gaarne bereid naar middelen te zoeken om dit contact te verkrijgen. Wat betreft Britann'a door de heer Krietemeijer „een blok aan het been voor de gemeente" genoemd kon burgemeester Kolff zeggen, dat er druk gewerkt wordt aan de plannen voor herbouw van het hotelgedeelte, „hoewel op lang niet zo'n grote schaal als vroe ger". Vrijwel alle sprekers met name de heer Vader juichten nog weer eens de Middelburgs-Vllssingse sa menwerking toe. In dit verband „hoe lang blijft Souburg nog zelf standig?" informeerde de heer Vader naar de stand van zaken met de grenswijziging. Burgemeester Kolff kon hem me dedelen dat „zeer spoedig" met de wettelijk voorgeschreven procedure zal worden begonnen. Op een vraag van de heer Vader of „De Schelde" na het gereedkomen van de plannen ten aanzien van het Sloe de helling aan de Walstraat prijs zou geven, antwoordde de heer Kolff dat dit zo ver hem bekend niet zou gebeuren. Ook sneed de heer Vader het door trekken van de Boulevard nogmaals aan. In dit verband zei hij te weten, dat men bij het Loodswezen de Bui tenhaven prefereert voor de loon diensten. AVONDVERGADERING Ook bij do artikelsgewijze behande ling iu de avondvergadering, welke ruim drie uur duurde, beuben de raadsleden tal van onderwerpen uit voerig behandeld. Verschillende vra gen en opmerkingen welke bij het vooronderzoek van de begroting naar voren waren gekomen, werden op nieuw aan het college van B. en W. voorgelegd. Zo kwam de heer Priester (p.v.d.a.) met de kwestie van de straatverlich ting naar voren, waarbij hij pleitte voor vervanging van de gaslan taarns door elektrische, terwijl zijn fractiegenoot D. Romijn, die bijvul kreeg van het c.h.-raadslid Bikner, de verkeerssituaties op de drukke kruispunten P. Krugerstraat-Schelcle- straat en -Van Dishoeckstraat aan een beschouwing onderwierp en op een voorziening met verkeerslichten aandrong. Wethouder Van Popering was het er mee eens dat overschakeling op elek trische straatverlichting gewenst is, omdat de exploitatiekosten van f 180 per lamp per jaar dan tot ongeveer de helft kunnen worden terugge bracht. Door de nodige investeringen bij elektrificatie zijn dan echter de eerste tien jaren de kosten hoger. En wat de voorzieningen voor het ver keer op de genoemde kruispunten betreft, moest burgemeester Kolff meedelen, dat de aanleg van dure in stallaties momenteel nog niet verant woord is. Wel wilde hij de plaatsing van knipperlichten overwegen, zoals de heer Bikker had gesuggereerd. Vrij uitvoerig werd ook nog van gedachten gewisseld oyer de huis vesting, waarbij de heer Romijn speciaal de aandacht vroeg voor de reeds lange tijd leegstaande niuewe woningen aan de Singel en de St. Maartenlaan, wat hij een „blamage" voor Vlissingen noem de. Ilij vroeg met name voor de bewuste flatwoningen aan de Sin gel om tot vordering over te gaan en dan deze woningen te verhuren. Hoewel voor wethouder Van Pope- ring deze situatie eveneens „een doorn In het oog" was, zag deze aan het vorderen ook bezwaren kleven. Niettemin vond hij dat toch wel over wogen moet worden of het gemeente bestuur hier thans niet moet ingrij pen. De eigenaar zal echter eerst nog de gelegenheid gegeven moeten wor den om zelf tot verhuur over te gaan. Subsidie Zomershow Een vrij uitvoerig debat ontwikkelde zich ook om de post van 6000, als subsidie voor de Zomershow. Om dat de heer Smit (p.v.d.a.) meende, dat de Vlissingse middenstand hier op teveel zou steunen, deed hll het voorstel om de subsidie voorlopig pro memorie op de begroting te plaatsen en dan eerst af te wachten, wat de middenstand financieel zelf doet. Wethouder Poppe voelde wel iets voor die gedachte, doch de heer E. T. Oosterhuis (v.v.d.) was een ge heel tegenovergestelde mening toege daan. Aan de hand van cijrermate- riaal betoogde hij, dat het bedrijfs leven een belangrijk hoger bedrag bijeenbrengt, terwijl bovendien een groot deel van de uitgaven juist aan de burgerij ten goede komt en van feen enkel belang is voor de mid- enstand. De heren Bikker, Van Rooijen en Vader vielen hem daarin bij, terwijl wethouder Van Popering de in de politiek bekend geworden uitdrukking „Moet dat nu zo be zigde. Toen deze laatste de suggestie deed om de zaak nog eens door B. en W. te laten bekijken, trok de heer Smit zijn voorstel in. Het jeugdwerk had met name de aandacht van de heren Bikker en Van Rooijen. Eerstgenoemde pleitte voor verhoging van de subsidie aan de Hervormde Jeugdraad voor aan stelling van een jeugdleider (wethou der Gillissen Verschage: „wij zullen dit verzoek in ernstige overweging nemen"), terwijl de heer Van Rooij en bij de begroting van het woning- "j De In december 1958 door de coaster „Tom van der Heide" beschadigde postbrug te Wemeldinge, die voor reparatie op de loswal was* geplaatst, is donderdagmorgen weer op haar oorspronkelijke plaats terugge bracht. Hiertoe waren de drijvende bokken „Meeuw" en „Actief" respectievelijk van de Rotterdamse bergingsbedrij ven W. A. van der Tak en Van de Graaf en Mulder door de sleepboten „Stormvogel" en ,;Zeearend" naar Wemeldinge gesleept, s Morgens om streeks 9 uur waren de werkzaamhe den zover gevorderd dat het 140 ton wegende gevaarte omhoog gehesen kon worden. Langzaam en gelijkma tig kwam de brug van de stopblok- ken los en hing spoedig op de ver langde hoogte. Nadat de beide bok ken met de hangende brug in het midden achter elkaar gemanoeu vreerd waren werden ze naar de brugpijlers gesleept. Op de plaats van bestemming aangekomen werd de brug met feilloze zekerheid door de bokken op haar spil geplaatst. Daar het rijdek nog enige voorzie ningen behoeft, zal de brug voorlo pig nog niet voor het rijverkeer te gebruiken zijn. (Foto P.Z.C.). voormalige Willem Hl-kazerne. We gens hinder voor de herbergouders, moeten de padvinders naar beneden verhuizen, zo zette wethouder Gillis sen Verschage uiteen. Hij gaf even wel de verzekering, dat de padvin ders niet uit de Willem IH zullen worden gebannen. Wanneer de ver huizing extra kosten met zich mocht brengen, ls het gemeentebestuur bereid om hierin tegemoet te komen. De huurprijs welke moet worden be taald, zal nog nader bekeken wor den, zo kreeg do heer Van Rooijen verder te horen. Het was reeds tegen half elf toen de raad zich door de begroting had „ge worsteld". Zonder hoofdelijke stem ming werd deze daarop aanvaard en hetzelfde geschiedde daarop met de verschillende bedrijfsbegrotingen. Enkele kleine voorstellen leverden weinig stof meer tot discussie op, zo dat burgemeester Kolff kort daarna de vergadering kon sluiten. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10. bedrijf de aandacht vroeg voor de huisvesting van de padvinderij in de VEERTIG JAAR IN WATERSCHAPSZAKEN Commissaris der koningin speldde onderscheiding op De grote waardering voor het werk van de thans 71-jarige heer E. C. W. A. Geuze uit Poortvliet, vóór de con centratie van de polders en water schappen op Tholen dijkgraaf van het „Waterschap Poortvliet", is tij dens de donderdag in het „Hof van Holland" gehouden vergadering van het nieuwe waterschap tot uitdruk king gekomen. De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deel de mede, dat de heer Geuze bij Ko ninklijk Besluit van 15 januari 1959 is benoemd lot rilder in Orde van Oran je Nassau. De commissaris speldde de bejaarde waterschapsman persoonlijk de onderscheiding op de borst. De heer Geuze, die in verband met zijn leeftijd niet gekozen kon worden in het bestuur van het „Waterschap Tholen", is 39 jaar dijkgraaf geweest van het „Waterschap Poortvliet", na melijk van april 1919 tot april 1958. Door zijn toedoen zijn in deze polder enkele belangrijke verbeteringen tot stand gebracht: o.m. in 1931 door het stichten van een elektrisch gemaal. Gedurende de ambtsperiode van de heer Geuze is de polder tweemaal on der water gelopen, in 1944 en in 1953, in welke perioden hij de belangen van het waterschap op voortreffelijke wijze heeft behartigd. De heer Geu ze heeft tot het bereiken van de leef tijdsgrens tal van andere functies be kleed. In 1955 is hij benoemd tot voor» zitter van de commissie tot concen tratie van het Thoolse waterschaps wezen, in 1947 tot bestuurslid van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. In het plaatselijke maatschappelijk en kerkelijk leven neemt de nieuw benoemde Ridder nog een vooraan staande plaats in. Van 1945 af is hij voorzitter van de groep Poortvliet van de Eerste Coöpe ratieve Kunstmestfabriek te Vlaardin- gen. Hij is lid van de Provinciale Be plantingscommissie, regent van het tehuis voor bejaarden te Tholen en plaatselijk bestuurslid van de Nuts- spaarbank. Van 1930 tot 1946 is de heer Geuze voorts kerkvoogd ge weest van de Ned Herv. Kerk te Poortvliet Behalve door de commis saris der koningin werd hij toege sproken door burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet, die de nieuwe Ridder met zijn benoeming feliciteer de. Vlissingse huzaar kwam voor de krijgsraad Hee! wat gedweeër dan hij op 24 ok tober van het vorig jaar was geweest stond woensdagmorgen de dienst plichtige huzaar W. S, uit Missingen voor de krijgsraad te velde West in Den Haag. Opstandigheid braeht hem voor dit militaire rechtscollege, dat opmerkelijk veel begrip voor de moei lijkheden van beklaagde toonde. Beklaagde had namelijk geweigerd, toen hij dat" bevel van een wacht meester en later van een ritmeester gekregen had, een militair uniform aan te trekken. Een paar dagen te voren had hij een bezoek gebracht aan het militair hospitaal in Utrecht, maar in plaats van naar zijn kazerne terug te keren was hij naar Missin- L)rle&dagen later werd hij In zijn woonplaats door de Koninklijke Ma rechaussee aangehouden. Hij werd naar de kazerne overgebracht, waar hij zich schuldig maakte aan dienst weigering. „Liever een paar jaar in de nor dan in het leger" zou hij bij die gelegen heid gezegd hebben, maar van die grote woorden had hij spoedig spijt gekregen. Aan zijn commandant beloofde hij dan ook beterschap en na een proef tijd van enkele maanden bleek, dat het beklaagde ernst was. Hij had zijn leven gebeterd en dat was voor de auditeur-militair aanleiding een lich te straf te vorderen. In zijn requisi toir wees hij op de vooruitgang bil beklaagde en hij meende dan ook dat hij met drie weken wegens opzette lijke ongehoorzaamheid, gepleegd in tijd van oorlog voldoende zwaar ge straft was. Het voorarrest was ook drie weken geweest, dus beklaagde kwam „met de schrik" vrij. Uiteraard had de raadsman daar niet veel op te zeggen. Hij sloot zich bij de eis van de auditeur-militair aan en wees op zijn beurt ook op de voor uitgang, die zijn cliënt in korte tijd gemaakt had. Na raadkamer veroordeelde de krijgsraad de Vlissinger conform de eis tot drie weken met aftrek van het voorarrest. Ontploffing in oliekachel te Terneuzen Donderdagmorgen even na negen unr werd de Tcrneuzense brandweer ge alarmeerd, omdat er brand en ge vaar voor ontploffing was ont«ti<na in de auto-uitdeuk- en spuitinrlchting van de heer A. O. de Vin in de 2e Kor test raat. Er was een ontploffing geweest in de grote oliekachel, waarbij de tank was gebarsten. Hierdoor vloeide bran dende olie ln de richting van enige zuurstofflessen. waardoor het gevaar voor nieuwe ontploffingen ontstond. Door energiek optreden van de heor De Vin en diens personeel kon de brandende olie met eigen middelen worden geblust. De brandweer, die vrij spoedig met t.wee auto'a ter plaatse was, behoefde alleen nog na- bluswerk te verrichten. De Rohsde viel mee. Behalve de kapotte kachel was er alleen wat verbrand hout werk. VANDAAG Middelburg - Electro: „Scampolo", 19 en 21-15 uur. aj. Schouwburg: „De hei der verlorenen". 20 uur. 14 Jaar. Schuttershof: Jubileumuitvoering tam boer- en pijperskorps „Ju'iana", 19.30 uur De Vergenoeging: Koninklijke Vereniging Oost en West, causerie „Volk van Suriname". 20 uur. vlissingen Alhambra: „The Tommy Steel Story", 19 en 21 uur. a l. Luxor- .Tamango". 19 en 21 uur, 18 Jaar Bri tannia: Vllsslngsch Schouwspel met „Uitstekend mylord". 20 uur ANMB- „■ebouw: bijeenkomst P.v.d.A 20 uur. Johanneekerk: filmavond afd. Vlissin gen Nederlands Bijbelgenootschap, 20 uur. Goes Grand: „Verborgen moeder schap". 20 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2